Перспективите пред икономиките на няколко източноевропейски страни, сред които и България, се подобряват след новината, че основните им търговски партньори на Запад излизат от рецесията. Това пише в днешния си брой авторитетният американски бизнес всекидневник "Уолстрийт джърнъл", като все пак припомня, че очакванията са същите тези икономики да се влошат допълнително през второто тримесечие на годината.
Всекидневникът публикува статията само ден, след като стана ясно, че Германия и Франция са отбелязали
ръст на брутния си вътрешен продукт през второто тримесечие спрямо предходното тримесечие. Изненадващо за анализаторите по света и двете най-големи икономики постигнаха 0.3% икономически растеж през втората четвърт на годината и на практика изпревариха по този показател САЩ, за която се очакваше първа да излезе на плюс.
"Възстановяването на Германия е безкрайно добра новина за българските износители и за икономиката ни", е цитиран да казва пред "Уолстрийт джърнъл" Иво Прокопиев, председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и издател на в. "Капитал" и "Дневник".
Новините за възстановяването на германската икономика, която формира около една трета от БВП на ЕС, са повишили валутите на източноевропейските страни, които поддържат плаващ курс, продължава в материала си изданието. Според експертите това отразява оптимистичните нагласи на инвеститорите за скорошен край на рецесията и на икономиките на тези страни.
Все пак авторите на статията предупреждават, че все още не е ясно дали ще има подем на тези валути и че ръстът ще зависи от това доколко устойчиво е излизането на Германия от рецесията, което ще проличи през следващите месеци до края на годината. "Това ще бъде едно статистическо движение нагоре, ако растежът от второто тримесечие не продължи и през следващите", коментира Нигел Рендел, анализатор за валутните пазари в Източна Европа на RBC Capital Markets.
По оценка на експертите на някои от развиващите се страни в региона, поддържащи години наред дисбаланси (не се посочва дали по бюджетната или търговската сметка) и сериозно ударени от световната финансова криза, ще им трябва известно време, за да се възстановят. България не е сред посочените в публикацията страни с подобни проблеми, само Унгария и Румъния.
"Източна Европа ще бъде в рецесия по-дълго, отколкото други развиващи се страни заради дисбалансите", песимист е Тимоти Аш, главен анализатор на RBC за Източна Европа. По думите му, за да почувстват хората в тези страни излизането от кризата, ще е нужно да има силен растеж на световната икономика изобщо, а това според него е в далечна перспектива.
Също така според икономистите подемът на германската и френската икономика се дължи на огромните фискални стимули на правителствата в двете страни, което е повишило търсенето на нови автомобили. Доказателство за това е ръстът от 2.2% на БВП на Словакия през второто тримесечие (спрямо първото тримесечие), чиято автомобилна промишленост е пряко свързана с производството на коли в Германия.
инж. Филип
Рейтинг: 297 НеутралноБезработните точно такива новини искат да чуят. За българина кризата се описва така "Олеле ще умрем от глад!". Тая мисъл дори не минава през главата на някой немец или янки.
ДЯНКОВ ГОУ ХОУМ!
-7 +16
bono_vox
Рейтинг: 813 НеутралноВ интерес на истината това е наистина добра новина. Ясно е че при нас нещата няма да се усетят веднага, след като основен двигател на икономиката ни беше строителството.
Между другото в момента чуждестранните инвеститори много бързо могат да се върнат след спада от над 20% на цените на имотите;
-4 +6
bono_vox
Рейтинг: 813 НеутралноВ интерес на истината това е наистина добра новина. Ясно е че при нас нещата няма да се усетят веднага, след като основен двигател на икономиката ни беше строителството.
Между другото в момента чуждестранните инвеститори много бързо могат да се върнат след спада от над 20% на цените на имотите;
-3 +3
bono_vox
Рейтинг: 813 НеутралноВ интерес на истината това е наистина добра новина. Ясно е че при нас нещата няма да се усетят веднага, след като основен двигател на икономиката ни беше строителството.
Между другото в момента чуждестранните инвеститори много бързо могат да се върнат след спада от над 20% на цените на имотите;
-3 +2
аналитичен отдел
НеутралноГермания е пред парламентарни избори. Най-лесно е да се обещава че сме добре и все по-добре. Да не мислите че като са германци и не прилагат политическите приоми присъщи за нашите пишман политици. След три месеца ще разберете за какво иде реч.
П.С А тия които са наясно със ситуацията и въпреки това умишлено въвеждат в заблуждение гражданите .............!
-4 +5
2010
НеутралноЯ анализаторите пак са изненадани, за 98 път тази година.
"Изненадващо за анализаторите по света и двете най-големи икономики постигнаха 0.3% икономически растеж"
-2 +4
WJ
НеутралноВключая Иво Прокопиев - щом за него подобрението на германската икономика е безкрайно добра новина.
Както безкрайно добрите новини, така и безкрайно лошите, са изненадващи?
2010
* 6
Я анализаторите пак са изненадани, за 98 път тази година.
"Изненадващо за анализаторите по света и двете най-големи икономики постигнаха 0.3% икономически растеж"
+4
Петко
НеутралноЕстествено, че икономиките на ЕС и САЩ ще тръгнат нагоре след като напечатиха пари, докато за Изт. Европа "рискът е висок" и "кредитните рейтинги са ниски" следователно за тях няма пари
-2 +5
АНТИПАТ
Рейтинг: 0 ГневноВ лалстриит да си затварят лоестите плювалници,цялата верижна реакция в световната икономика тръгна както обикновенно от дебелогъзите милиардери в лалстриит и тяхната безгранична алчност.Не ги е срам.
+2
Deep Blue
Неутралноабе петко то на всяка икономика като спрат парите ще се срине
както и на икономика произвеждаща стоки за да взима пари като и спрат тока
+1
Милена Велчева
НеутралноМного интересно как икономистите на НДСВ един през друг хвалят правителството за мерките, които взима, а докато бяха във властта не успяха да прокарат тези мерки
ill-rise-with-100-mn-levs-monthly/
http://www.euinside.eu/bg/news/bulgarias-deficit-w
+1
До Милена Велчева
ГневноИнтересно е това интервю най-вече с манипулациите на Милен Велчев, че видите ли увеличението на пенсиите е довело до бюджетния дефицит и че заплатите трябва да се намаляват, ако не може да се съберат приходи. Което означава абсурда, че ако частниците укриват данъци и не внасят нищо, заплатите и пенсиите трябва да са 0. Пълен абсурд изказан от бивш финансов министър.
+2
Piranka
ВеселоЧе какво друго ни остава, освен да дишаме пушилката отблизо и от по-далече, и то с надежда ?
до 12
Неутралнои аз смятам,
е дегашните първи крачки на правителството , особено по отношение на южния внос са ИЗКЛЯЧИТЕЛНО ПРАВИЛНИ, но ще дадат положителен ефект в по- далечно бъдеще и това трябва да бъде обяснено на хората. Къщо така смятам,
е много по- пълен ефект ще имат тези мерки ако ЦАЛА ЕВРОПА спре турско китайския внос на всичко- от адидаски за по 5 евро до мобилни телефни, компютри и всичко де що е докоснато от тях и дори е внесено от АМЕРИКА в ЕВРОПА по ВОДА И ПО ВЪЗДУХА- така ще се даде яко рамо на европейските икономики- даже може да се изнатирят и техните граждани в анадолските нанадолнища и чак до източната азия.не ни трябват ТЕХНИТЕ ЕВТИНИ МЕНТЕТА, НЕ СМЕ ЗАБРАВИЛИ И УЖ СЛУЧАЙНИТЕ ХАКЕРСКИ ПОПАДНИЯ В ЦЕНТРАЛНИТЕ СЪРВАРИ НА НЯКОИ ВИСОКИ РАЗВИТИ ИКОНОМИЧЕСКИ СРЕДИІ СЕГА СЪРБАМЕ ПОПАРАТА ИМ. бъдете умни, хора и мислете- затворете европейската икономика като вклячите в нея и РУСИЯ и точка- никой повече
За да коментирате, моля влезте в профила си или се регистрирайте.