Германският търговски излишък, постигнат чрез задържане на разходите за труд, може да окаже негативен ефект върху останалите страни от еврозоната. Това заяви финансовият министър на Франция Кристин Лагард в интервю за "Файненшъл таймс".
Лагард препоръча на Берлин да предприеме стъпки за увеличаване на вътрешното потребление. По този начин страната ще помогне на задлъжнелите членки на валутния съюз да увеличат конкурентността си и да стабилизират публичните си финанси, смята тя. Изказването й е изненадващо, тъй като Франция и Германия избягват да коментират макроикономическите дисбаланси в рамките на еврозоната, коментира "Файненшъл таймс".
"Определено Германия свърши много добра работа в последните години, увеличавайки конкурентоспособността и поставяйки натиск върху разходите за труд. Не смятам обаче, че моделът може да се поддържа от целия съюз в дългосрочен план", каза Лагард.
Германският финансов министър Волфганг Шойбле предложи създаване на европейски валутен фонд, който е свързан с налагане на много по-строги наказания за нарушаване на правилата на Европейския съюз. Лагард коментира, че създаването на фонда не е приоритет за еврозоната. Според нея валутният съюз трябва първо да помогне на закъсалата Гърция и след това да покаже своята креативност. Лагард предлага еврозоната да приеме закони, които да засилят дисциплината сред отделните държави.
Френският финансов министър се обяви за плановете за реформиране на търговията с кредитни суапове. Много анализатори са на мнение, че борсовите спекуланти са използвали тези инструменти за манипулиране на цената на гръцкия дълг.
german
НеутралноФрансетата да кютат, че ако не са тевтонците, няма да има ни Европейска икономика, ни евро. Да не говорим за помощи за някакви закъсали страни.
-11 +42
fff
НеутралноДо коментар [#1] от "german":
Абсолютно. То май целият ЕУ се крепи на немците.
-7 +36
франсетата...
НеутралноФрансетата да видят те как да си поддържат цената на производстовот ниска, а не да искат да живеят в социален рай. Германия никога няма да се обърне в държава, която потребява повече отколкото изнася - германците са просто такива. Те си харчат, но и си кътат паричките, за черни дни. Лагард със сигурност значе, а ако на германеца му бъдат отпуснат 100 евро той ще спести 20-30 от тях и само останалите ще изхарчи. После защо Германия има пари да спасява разпасани държави от еврозоната....
-5 +28
Цецо
Рейтинг: 2389 НеутралноЕС се крепи на френско-немския съюз. А споровете са нещо нормално дори сред приятели.
-3 +21
ot ikonomist
Неутралноne bix kazal ... Francia e nai-golemia pazar za nemski stoki v Evropa kakto Germania e nai golemiat pazar za frenski stoki. Ake ednata strana zategne potrebleniete ... tova vednaga se otraziava na drugata i obratno ... kato skacheni sadove.
-2 +16
Обективен
ВеселоХа-ха и каква стана тя - Саркози като дойде на власт каза, че френско-немските отношения вече няма да са водещи в Европа и замина при кралицата в Англия.
Меркел се нацупи, но си замълча. По него време Германия вече почти беше сложила в ред финансите си, когато дойде кризата. Очевидно немската икономика вече се адаптира, а който познава немците знае, че никой не може да ги накара да харчат - по-стиснати са от заешки задник
Вчера Сарко го биха на изборите като шкембе в дувар, днес дошъл да се жалва на швабите. Ами да ходи в Лондон да се оплаква, сам си го натресе. Същата работа с БГ медици - тогава немската дипломация направи много, но Сарко обра лаврите. Ще си пати, няма начин - немците нищо не са забравили.
-3 +13
Десен
Рейтинг: 4119 НеутралноНатискат разходите за труд, ама междувременно в Германия от два щендера за вестници - вече единия е само с турски, а във Франция - същото ама с арабски.
Гърците вече и албанците трудно им връзват в тая криза и секна "натиска върху ниските разходи за труд" и ей ги на.
И Германия ги чака същото ако внезапно взеат да изпълнят шегенските критерии които искат от нас да изпълняваме.
А да не говорим че и те са излъгали по византийския почин със статистиката си.
"Any fool can make a rule, and any fool will mind it." - Henry David Thoreau, 1853
-4 +7
Gregor
НеутралноИма страхотна статия в Тhe Economist - Europe's engine, иде реч за Германия и всички мерки които тази страна е взела за да се справи с кризата и да бъде мотора на ЕС. Статията е супер.
Не крия, че съм почитател на немския модел на бизнес и управление, но мисля,чè франсетата трябва сериозно да се замислят да си затварят устите и да работят. Живея от 4 години във Франция и смея да твърдя, че социалните им възгледи са лудост. Тук колкото по-образован си , колкото по- предприемчив, толкова повече данъци плащаш , които отиват при необразованите и неработещите. Получава се парадокса - инвестираш в себе си(образование) , инвестираш в бизнес(предприемчив си) , но държавата не те поущтрява , а ти взема и още повече те задължава да се ангажираш с проблемите на безработните и необразованите. Нека споделим - образованието е безплатно, т.е. всеки може да го достъпи, но не всеки го прави. Е за какво е тогава този хленч от франсетата ???
В Германия таксите и данъците са също високи, но ако си образован веднага получаваш правилния пост. Пример ако имаш докторска степен в Германия с 0 години опит получаваш мениджърски пост.
Относно стоките. Да Франция е сериозен пазар за немски стоки, макар и не дотам, тъй като за франсетата всичко което е призведено във Франция е супер и се купува приоритетно. Имат някакв социален уклон да капсулират икономиката си.
Приìната франсетата да имат скъпи продукти е тяхната необразованост и разхищение. Пример - имам приятел работещ са Пежо. Пежо основно купува чàсти от френско говорящо доставìци поради факта , че пърчазинг (закупìците) не говорят английски.
Сигурно и за това Германия им е виновна.
-7 +14
Jab4o
НеутралноМного правилно го е казала жената, но немците не искат и да чуят. Това обаче е без значение, защото Англия и САЩ така или иначе искат да балансират икономиките си и ще спрат да внасят толкова много немски продукти. Тогава Германия иска не иска ще трябва да балансира собствената си икономика т.е. да увеличи потреблението.
-8 +6
Jab4o
НеутралноGregor [#8]
И аз четох сащата статия и се присъединявам към теб. Но ако си чел внимателно голяма част от статията говори именно за проблемите на Германия и това, че са прекалено зависими от експорта е един от тях.
-1 +9
BBC
Рейтинг: 611 НеутралноА когато плюскате немските помощи е добре, а?! Франсетата сега ги е яд от делбата през 1991. Тогава Франция и Германия си поделиха Европа - Южна с Франция, а Източна с Германия! Първите, все отбор лентяй, пускат кепенци, а вторите реформирани, образовани и динамични се превръщат в сериозен двигател и за самата германска икономика! За изненада и на самите западно-германци, ниските заплати и високото образование в бившата ГДР се чувстват и в градове като Лайпциг и Дрезден са се появили множество малки и конкурентни технологични фирми! Сорри, франсета! Давайте още агро субсидии!
Инфантилните народи се изтребват сами!
-3 +11
BBC
Рейтинг: 611 НеутралноДа не споменаваме за 4ехия и Полша! Те са вече на светлинни години технологично пред Гърция, Португалия и Испания!
Инфантилните народи се изтребват сами!
-2 +11
Хм
НеутралноАбе и двете страни имат кусури..
От една страна, непреставащите опити за социализъм във Франция, от друга - зелените изцепки на Германия, както и фактът, че Германия е потребител на сигурност, и печели сериозни суми от чуждите бази и минималният военен бюджет, за разлика от Франция, Великобритания и САЩ, които поддържат стабилността в Европа, петролните доставки и морските пътища..
-3 +6
d
Неутралнопредлагам булгарите повечко да четат,но в нашите университети,там не ще научите много,бих казал ще изгубите време и след време с хартията(дипломата) пак ще трябва да гледате старци тук в гърция,хубаво е преди да се дават съвети на франция,гърция или която и да е развита държава да се поучи,поне малко след което да докажеш че можеш поне обувките си да вържеш сам и чак тогава да започнеш със съветите към високо развити държави,а относно техн.напредък на полша,чехия и др. прочети горното,смешно е примерно строителен работник,който никога не е напускал,примерно чирпан да говори свободно за технологий,европа и т.н.
-7 +2
BBC
Рейтинг: 611 НеутралноДо коментар [#14] от "d": хахаха! До каде го докарахте с продажбата на острови?!
Инфантилните народи се изтребват сами!
-1 +5
plamen
НеутралноДо коментар [#8] от "Gregor":
"но ако си образован веднага получаваш правилния пост. "
хаааааааааааааааааааааа хахахахахахахахахахаха
Ако си образован най-малкото бягаш от Швабия, виж им миграционната статистика!
-2 +6
мминерева
НеутралноКрахът на еврозаната ще е кошмар за Гермния !
+5
бре
НеутралноГоляма част от износа на Германия е към Китай. Защо ли? Китайците имат нужда от машини за да произвеждат всичката си евтина продукция. Китай внася много и от Япония, полуфабрикати, които после се дообработват в Китай. Много добре може да се прогнозира икономиката на Германия, ако се следи китайската икономика. Започнат ли китайците да бълват отново много продукция и тя да се търси веднага тръгва германската икономика на пълна пара. Мисля, че точно в Икономист обясняваха как Франция по време на криза има по-бавен спад надолу, но когато дойдат годините за растеж мудно, мудно и инертно тръгва нагоре. Изчакайте година още да се повъзстанови света и германците ще са пак износители номер 1 в света, пред Китай. Всичките работници, които в момента работят на намалено работно време ще работят на пълно, пък може и допълнителни часове да правят, които при следващата криза да получат като заплащане докато няма работа.
Германски стоки се купуват не защото са евтини, всеки знае, че германската стока не е евтина, купува се заради качеството. Ако Франция иска Германия да си свали качеството то просто французите могат да си гледат работата.
-2 +4
london
Неутралновизантииците да си продадат ниаколко острова и така да намериат пари
-2 +2
Machiavelli
НеутралноНапълно подкрепям казаното от Gregor . И аз живея във Франция, но от 18 години.
-1 +2
BBC
Рейтинг: 611 НеутралноДо коментар [#19] от "london":Няма да им стигнат!
Инфантилните народи се изтребват сами!
+2
аманвече
НеутралноММинерва, аман от теб! Що не се удавиш? Какви крахове непрекъснато сънуваш бе капут? Ти си психично болен!
-1 +1
zezul
ВеселоДо коментар номер 14 - ами в необразованата България "технологий" се пише без "й" дума като "примерно" не съществува.... толкова за коментара ти....
ДО zezul
ВеселоТо 14-ия иначи много знай сал дето немож а пиши Тез там главнити букви ощи ни гии учил Но чипиците виж мож си връзва
al64ad
Рейтинг: 133 НеутралноДо "образования" мелез,пардон грък
Да не си прехапеш езика ,ако скоро от ЕС ви пратят генералгубернатор Вулгарин.Защото 35% от Вулгарите се образоват не в България но, не и в гърция. Само в едно уни ,ама не гръцко за, което имам точно инфо има 190 българи ,а гърците там се броят на пръсти.
За да коментирате, моля влезте в профила си или се регистрирайте.