Регистрация
22 юли 2010, 14:24

Бизнес центрове, търговски зони и спортна инфраструктура ще се финансират по инициативата JESSICA

Последна промяна в 14:42 на 22 юли 2010, 4216 прочитания, 1 коментар
Изграждане на бизнес центрове и паркове, културни институции, спортна инфраструктура, търговски зони, мерки за енергийна ефективност, паркинги са допустимите дейности, които могат да бъдат финансирани по инициативата JESSICA, съобщи Министерството на регионалното развитие и благоустройството. JESSICA (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) е съвместна европейска инициатива за устойчиви инвестиции в градските райони.

Вчера кабинетът одобри проектът за финансово споразумение между България и Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) за създаването на холдинговия фонд по JESSICA. Меморандум за разбирателство между страната ни и финансовата институция беше подписан в края на май миналата година. Тогава правителството на Сергей Станишев обяви, че по JESSICA ще бъдат финансирани проекти за енергийна ефективност на обществени сгради, промишлени предприятия и офис сгради, системи за екологичен градски транспорт като изграждане на велоалеи и интермодални транспортни връзки между жп и автотранспорт, които да облекчат трафика по шосетата, проекти за възобновяема енергия в градовете.

Холдинговият фонд по JESSICA се създава с ресурс от 33 милиона евро. Средствата се осигуряват по оперативна програма "Регионално развитие". В качеството си на холдингов фонд ЕИБ ще създаде фондове за градско развитие за седемте големи града - София, Пловдив, Стара Загора, Бургас, Варна, Русе и Плевен. Чрез тези фондове ще се осъществява финансирането на проекти чрез дялово участие, заеми или гаранции. Фондовете за градско развитие от своя страна ще финансират публично-частни партньорства и други градски проекти, които са част от интегриран план за градско развитие. Тези проекти трябва да генерират приходи и да имат възможност да върнат вложения ресурс.
Чрез заложения револвиращ механизъм вложеният от Европейския фонд за регионално развитие финансов ресурс ще продължи да бъде използван за финансиране на проекти за градско развитие в България дори и след края на програмния период през 2013 г., посочват от Министерството на регионалното развитие.
  • Зарче
1 коментар
 
  • 1
  • 14:45
  • 22 юли, 2010

А по другите, колко усвоихте?!?

Менажерски връх? Ха?

Кво става с ВОДНИЯ СЕКТОР? Питат хората!

Що не извика ст.л-т Вальо Василев и любимите си експерти от ГУСВ г-н Министър Плевенлиев?

Хитростта пречи на мисълта!

Оценка
+2
Добавяне на коментар Правила за писане на коментари

За да коментирате, моля влезте в профила си или се регистрирайте.

Дневник 20
Борсовият индекс (виж индекс) включва 20-те най-големи и ликвидни дружества, търгувани на Българската фондова борса. Той се изчислява от вестник "Дневник" от януари 2006 при база 100. Представянето му отразява движението в цените на акциите на неговите компоненти.
Още от Речник