Регистрация
16 сеп 2011, 10:46

Най-скъпата земя в Добричко надхвърли 1000 лв. на декар

Цената на земята в Добричко се върна на пиковите нива отпреди няколко години и дори в някои райони отбелязва нови "върхове", съобщи БТА, като се позовава на брокери. Купувачи дават по 700 -1000 лв. за декар при средно 500-600 лв. през 2008-2009 г., каза председателят на Регионалното сдружение на агенциите за недвижими имоти Павлина Тодорова. ...

За да прочетете тази статия, трябва да се регистрирате. Регистрацията е безплатна.

Предимства:

  • Достъп до над 600 000 статии от архивите на Капитал и Дневник
  • Единен вход за всичките сайтове
  • Възможност за персонализация на вашия профил

Ако вече сте регистрирани, влезте с вашия email и парола.

10 коментара
 
Преглед на профил

onia_s_konja

Рейтинг: 504 Неутрално
  • 1
  • 10:53
  • 16 сеп, 2011

Интересна статия значи има региони, където комасацията се случва успешно по пазарен път

Първо преди, след това - после.

Оценка
-1 +22
 
Преглед на профил

totilas

Рейтинг: 755 Неутрално
  • 2
  • 10:56
  • 16 сеп, 2011

Преди там 8 г. насилих роднини в България да купят земя в плеенско за по 100 лв. / декара... Доста се опъваха с какви ли не аргументи.... Тогава рентата бе 10 лв. на година... и аз има виках 4е е лудост ако не се вкл.

Тази година рентата бе 25 лв. .. отдавна са си я изплатили само от год. рента...

Аз им казвах "Инвестиция е само това което носи постоянни год. приходи...." Вси4ко останало е майтап.... вервейте ми...




Оценка
-2 +25
 
Преглед на профил

КМЕТ В СЯНКА

Рейтинг: 3134 Неутрално
  • 3
  • 10:59
  • 16 сеп, 2011

и още по-скъпа ще става. направете простата сметка за колко време се откупува един декар при среден добив на пшеница 500 кг

ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ ! ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!

Оценка
-2 +15
 
Преглед на профил

_az_

Рейтинг: 109 Неутрално
  • 4
  • 11:00
  • 16 сеп, 2011

До коментар [#1] от "onia_s_konja":

има и друг момент - много по-лесно е да комасираш парцели от по 40-50-100 декара, отколкото по 2-3-4 декара.
Но спор няма, че инвестицията е добра - при годишна доходност от 50-80лв на декар за момента. Лошото е, че рентата пряко зависи от цената на пшеницата и царевицата, които за момента са доста високи. По принцип глобалната перспектива е тези цени да растат, но все пак има и риск, тъй като в момента производителите получават и дотации от ЕС. Освен това все някога и ще се въведе данък върху земите. Но въпреки това - бих инвестирал в земя в момента. Тя поне не е виртуална, както са някои A-grade loans например

Оценка
-2 +14
 
Преглед на профил

NPaine

Рейтинг: 3077 Весело
  • 5
  • 11:02
  • 16 сеп, 2011

До коментар [#3] от "КМЕТ В СЯНКА":

И нарастваща световна цена на пшеницата.

Новината е добра.

"People should not be afraid of their government. Governments should be afraid of their people."

Оценка
-3 +12
 
Преглед на профил

totilas

Рейтинг: 755 Неутрално
  • 6
  • 11:07
  • 16 сеп, 2011

Цена на пшеницата лесно може да се хеджира с деривати...

Това е единствената функция на дериватите... а не гола спекулация, която прави всеки с достъп до интернет....

Оценка
-3 +6
 
Преглед на профил

КМЕТ В СЯНКА

Рейтинг: 3134 Неутрално
  • 7
  • 11:08
  • 16 сеп, 2011

До коментар [#4] от "_az_":

можеш да бъдеш сигурен, че в момента когато се въведе данък то същият ще бъде моментално калкулиран в продукцията поне в двоен размер

ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ ! ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!

Оценка
-1 +13
 
Преглед на профил

stedim

Рейтинг: 1376 Неутрално
  • 8
  • 13:01
  • 16 сеп, 2011

Най-хубавото е, че земята ще се използва за производство, а няма да се бетонира.

Оценка
-2 +7
 
Преглед на профил

valkiry

Рейтинг: 902 Неутрално
  • 9
  • 13:51
  • 16 сеп, 2011

КАКТО Е КАЗАЛ МАРК ТВЕН- КУПУВАЙТЕ ЗЕМЯ , ОТДАВНА СПРЯХА ДА Я ПРОЙЗВЕЖДАТ !!!

Оценка
-3 +9
 
Преглед на профил

Vilfredo Federico Damaso Pareto

Рейтинг: 1463 Весело
  • 10
  • 14:52
  • 16 сеп, 2011


Супер!
След тазгодишната супер плодородна и качествена реколта това е съвсем разбираемо.Очаквам също и един невероятен гроздобер с това чудно септемврийско слънце!

VADO A BORDO CAZZO!

Оценка
+8
Добавяне на коментар Правила за писане на коментари

За да коментирате, моля влезте в профила си или се регистрирайте.

Печалба преди данъци, лихви и амортизация / EBITDA
Печалба преди облагане с данъци, начисляване на лихви и амортизация. Показателят игнорира донякъде субективните решения на ръководството при управлението на компанията, които могат да повлияят върху окончателния финансов резултат. Изключва се влиянието на типа финансиране и метода на амортизация. Трябва да се има предвид, че мениджърските решения могат да влияят върху обектите, влизащи в изчислението.
Още от Речник