Регистрация
18 фев 2009, 08:28
Тази статия е част от темата "Протестите".

Протест пред парламента - епизод номер 9

От Бистра Величкова
Последна промяна в 12:49 на 18 фев 2009, 2411 прочитания, 30 коментара
Галерия
"Отново сме на площад "Народно събрание"... на нашия площад!" е лозунгът на деветия протест пред парламента, който започва днес от 11 ч. Пред Народното събрание отново се очаква да се съберат студенти, еколози, майки, пенсионери и блогъри, които да протестират срещу правителството. На сайта на СРОКСОС (Сдружението за развитие и обществен контрол), които са едни от организаторите на митинга пише, че "поредния доклад на ЕС, въпреки лъжите на политиците затвърждава констатациите от предходните доклади, че България е страна на корупцията".

Според студентите депутатите са толкова заети да крадат, че не ходят на работа и че се краде нагло от народа, като "приближени на финансовия министър източват огромни суми, които би трябвало да се ползват за пенсии, детски градини, здравеопазване, заплати".

На последния протест от 11 февруари пред парламента успяха да се съберат едва 50 човека, като те поканиха депутатите да излязат. Те искаха да им покажат  СРОК - Стратегия за развитие и обществен контрол, в която има 17 точки. При протестиращите слязоха лидерът на СДС Мартин Димитров, съпартиецът му Иван Сотиров и Светослав Малинов от ДСБ, както и други депутати от опозицията.
  • Зарче
Етикети
30 коментара
 
Анонимен потребител

Лощо

Разстроено
  • 1
  • 09:18
  • 18 фев, 2009

Защо така бе хора? Какво ви накара да спрете да протестирате? 8-мия ден едва 50 човека. 1,500,000 души в града. Много от вас работят и не могат, но едно 500-1000 човека да не съберете не знам.

Оценка
-2 +14
 
Анонимен потребител

c

Неутрално
  • 2
  • 09:31
  • 18 фев, 2009

На дванаестио ден йа че бадем сам,ама че ме сликат по ТВто па мое некое репортажче да има от некое таквозинка"младо джурнале",у наше село им викаме по друго да га е

Оценка
-14 +2
 
Анонимен потребител

МУНЧО ОТ ПОД ИГОТО

Неутрално
  • 3
  • 09:38
  • 18 фев, 2009

ДО ПРЕДИ ТАЗИ СЕРИЯ ОТ ПРОТЕСТЧЕТА, ДУПЕТАТИТЕ СЕ ВРИСАХА ПРИ МИСЪЛТА ЗА ПРОТЕСТИ ПРЕД ПАРЛАМЕНТА. НЯМАХА МНОГО СВЕТЛИ СПОМЕНИ ОТ ЯНУАРИ 1997. СЕГА ВЕЧЕ НЕ ИМ ПУКА ОТ НИЩО. ПРОТЕСТИТЕ СЕ БАНАЛИЗИРАХА И ДЕВАЛВИРАХА КАТО ФОРМА НА СОЦИАЛНА ИЗЯВА. МНОГО ЖАЛКО. ВСЕ ПАК, СИГУРЕН СЪМ, ЧЕ И НАРОДЪТ ПОНЯКОГА МОЖЕ ДА ИЗКУНДИ ПОЛИТИЦИТЕ СИ. ДА НЕ БЪРЗАТ ДА СЕ УСПОКОЯВАТ.

Оценка
-2 +11
 
Преглед на профил

Трубадурите

Рейтинг: 285 Неутрално
  • 4
  • 09:38
  • 18 фев, 2009

ей "с", бягай да затваряш компоти бе!

Someday a real rain will come and wash all this scum off the streets.

Оценка
-3 +9
 
Анонимен потребител

Пет Шоп Бой

Неутрално
  • 5
  • 09:45
  • 18 фев, 2009

Остаа да ся надаме, дека протестуването ни е кат на челопеченски погреб - ништо, ништо, па изведнаж си е е*ало м*мата...

Оценка
-3 +5
 
Анонимен потребител

GUERO

Неутрално
  • 6
  • 10:17
  • 18 фев, 2009

АЗ СЪМ НА РАБОТА, ИНАчЕ щЯХ ДА ПРОТЕСТИРАМ
ПРЕДПОЛАГАМ, чЕ ТОВА Е СЕРИОЗНА ПРИчИНА ЗА МАЛОБРОЙНИТЕ ПРОТЕСТИ
С РАЗВИТИЕТО НА КРИЗАТА ОБАчЕ МОЖЕ И ДА СЕ ОБРАЗУВА ДОСТА СЕРИОЗНА ТЪЛПА

Оценка
-1 +4
 
Анонимен потребител

aha

Неутрално
  • 7
  • 10:17
  • 18 фев, 2009

"Пропорционално на населението си България е допуснала най-много финансови нарушения в ЕС, следвана от Румъния", посочва Службата да борба с измамите ОЛАФ. Двете държави са обвинени и че упорито крият своите злоупотреби.
moq pozdrav za Gey stani6ev

Оценка
-1 +4
 
Преглед на профил

HH

Рейтинг: 341 Разстроено
  • 8
  • 10:30
  • 18 фев, 2009

Какво ни накара да не се съберем ли? Ами неправилните искания на протестиращите. Аз ходих първия път и като че ли още отначалото този протест беше опорочен и хората тотално се обезвериха. Аз бих отишла отново, ако видя едни правилни искания, какви са тези финансовия министър бил крадял??? Това ли е което им направи впечатление??? Та само аз ако седна да прегледам броевете на дневник ще изкарам 2342342432 причини, поради които това правителство трябва да си отиде. Те нямат правилни искания. България има нужда от много голяма реформа, която трябва да започне с отваряне досиетата на ДС, да се продължи с вкарване в затвора на доста хора от сегашния елит, да не казвам почти всички и т.н. и т.н. Нова съдебна система, нова здравноосигурителна система, качествена стратегия за развитие, да продължавам ли???

Българино, събуди се от робския си сън!

Оценка
-3 +5
 
Анонимен потребител

Дрън-дрън

Неутрално
  • 9
  • 10:49
  • 18 фев, 2009

Не им харесвали исканията... Абе - като почне Станишевата пролет, ще излезете всички на площада, ама тогава вече ще е късно. То и сега вече е късно, но тогава - съвсем. Българина докато не усети по джоба си какво става, изобщо не му пука.

Оценка
-1 +6
 
Анонимен потребител

poluidiot

Неутрално
  • 10
  • 10:55
  • 18 фев, 2009

Такова безадресно говорене "депутатите", "политиците" говори за пълен идиотизъм. Няма ли кой да ги светне тези, че държавата се управлява от точно определени политици и депутати. Ако не знаят точно срещу какво и срещу кого протестират по добре да си стоят в къщи.

Оценка
-4
 
Анонимен потребител

Момчил

Разстроено
  • 11
  • 11:08
  • 18 фев, 2009

Проблема беше с българските хулигани най-вече според мен! Полицяита не е виновна. Някой от по-висша инстанция им дава заповедите. Те са като войници и народа се познава с полицията. Все пак и те са хора и протестират. Вършат си работата, а ушким българските протестанти вместо да протестират отидоха да се бият - типична простащина/хулиганизъм. Това не е протест, а желание за насилие. Много лошо помрачаване на иначе големият простест.

 
Преглед на профил

Батков-вън

Рейтинг: 955 Неутрално
  • 12
  • 11:17
  • 18 фев, 2009

Проблемът е делението на групичките и това, че всеки дърпа паницата към себе си. Земеделците приказват за некви пари, млекопреработвателите за некви други пари (а що не говорят за палмово масло не знам), пчеларите някакъв трети проблем си имат. Е не става така. Като правиш протест пред парламента и искаш да събереш най-различни хора трябва да имаш САМО И ЕДИНСТВЕНО ОБЩИ искания, универсални. За това и след първите 2-3 дни хората спряха да ходят. Отивам аз да искам коренна промяна, а някаква ми дудне за некви домати що били по 45 стотинки изкупните цени.

Студентите и другите млади хора, като зелените и т.н., хубаво искаха да постигнат нещо, но не успяха да се опазят от българщината, нароиха се групички дето видяха възможност за решаване на лични проблеми, и "гражданското" в протеста се загуби

Оценка
+4
 
Преглед на профил

Анонимен

Рейтинг: 0 Разстроено
  • 13
  • 11:18
  • 18 фев, 2009

Хайде ,живеещите в София,вместо да висите по кафенетата ,отидете и защитете интереса на целия български народ.Вероятно и вие цоцате от някъде и не ви се иска да ви спрат кранчето.По корумпиран град в родината ни няма.Цялата далавера са я съсредоточили в София,а после питат защо от провинцията прииждат.Ами какво с какво да се издържат хората?Унищожиха се всички производства,селско стопанство.Всичко се свежда до търговия,с вносители софийски фирми.Единственото, на което разчита провинцията е бюджета,но и него го окрадахте.Нито най луксозните вещи,нито паритеси,нито скъпия ковчег ще ви направят щастливи.Дано Господ го има и гледа.Остана да разчитаме на него за правосъдие.И помнете,че той ще ви накаже чрез децата ви!

Оценка
-1 +4
 
Преглед на профил

гражданка

Рейтинг: 8 Разстроено
  • 14
  • 11:38
  • 18 фев, 2009

няма никакво оправдание за всички, които казват "исканията им не са ясни, да си оправят исканията и ще излезем" - важното е да има активност, важното е да се събуди това гражданско общество!
Като имаш идеи как ще са по-добри исканията, излез и ти, включи се в организацията, дай своето мнение, помогни на организаторите .. а какво става всъщност? Всеки си плюе, че ей на и тия нищо не направиха .. помогнете да му се не види, вземете се в ръце, само обединени всички заедно можем да променим нещата!

Оценка
+5
 
Анонимен потребител

от софия

Гневно
  • 15
  • 11:44
  • 18 фев, 2009

"Цялата далавера са я съсредоточили в София,а после питат защо от провинцията прииждат." --> И аз това се чудя вече! Цялата страна бучи "София-това, София-онова" и колко е гадна, мръсна и корумпирана, обаче само да им се отвори възможност и веднага се довличат и се вкопчват в мръсната София. Ако хората си седяха по родните градове и си работеха там, развиваха си и си гледаха бизнеса/работата и за София, и за провинцията щеше да е по-добре, защото щеше да се живее нормално. Тук щеше да има място и работа за всички, по-малко коли и боклуци, а в останалите градове - повече хора и повече възможности, нямаше да се унищожи производството и селското стопанство!
Така че преди да бързате да плюете по "буржоата, дето висят по кафенетата" се замислете, че тая корупция и мръсотия я правят всички в тоя град, а над 1/3 от тях хич не са от София! Окрали сме били... Щом мислиш, че всички в София са богаташи, тънещи в лукс, значи си поредния комплексиран селянин! Не провинциалист, а Селянин!

Относно протесите - депутатите ходят ли въобще в тоя парламент, пред който лаем вече толкова време? Защото аз една депутатска мутра не съм видяла на нито един от протестите, на които бях!

Оценка
-1 +2
 
Анонимен потребител

GUERO

Неутрално
  • 16
  • 11:56
  • 18 фев, 2009

15

АРЕСА МИ!

 
Анонимен потребител

GUERO

Неутрално
  • 17
  • 11:58
  • 18 фев, 2009

ПРАФГЪТ НА ТЪРПИМОСТ Е ОГРОМЕН
ТРЯБВА ГЛАД И МИЗЕРИЯ
И ТОГАВА МОЖЕ ДА ОБЕСИМ НЯКОЙ

Оценка
+2
 
Анонимен потребител

Протести и Избори?

Любопитно
  • 18
  • 13:13
  • 18 фев, 2009

И да протестирате, и да не протестирате - те ще я карат както си знаят, т.е. както досега. Защото и да успеят протестите и да падне Правителството на Тройната коалиция, пРЕЗИДЕНТА агент ГОЦЕ по силата на Конституцията ще назначи Служебно Правителство, което да проведе изборите и за Европарламент, и за Български парламент. Ха, познайте КОГО ще назначи пРЕЗИДЕНТА агент Гоце за Служебно Правителство, след като Правителството на Тройната Коалиция го създаде пак пРЕЗИДЕНТА агент Гоце. Ако не бъде свалено от протестите сегашното Правителство на Тройната Коалиция, това означава, че пРЕЗИДЕНТА агент Гоце, който го е назначил, отново ще направи изборите и за Европарламента, и за следващия Български Парламент. И да гласувате, и да не гласувате - все едно, резултата се знае предварително. И то благодарение на Матриала - турци, цигани и пенсионери. И благодарение неуморните усилия на пРЕЗИДЕНТА агент Гоце! А който става за нещо, отдавна се е реализирал там, където могат да го оценят по достойнство.

Оценка
-1
 
Анонимен потребител

Business?

Неутрално
  • 19
  • 13:19
  • 18 фев, 2009

До #15:

Тази тема е много дъвкана:

1. В България (и в Сф., и в провинцията) бизнес няма, има преразпределение чрез държавата.

2. Понеже "държавата" е в София, и "бизнесът" е в Сф.

3. Дори и да има нормален бизнес, той не може да просперира без да си ляга всяка вечер с държавата.

От 1,2 и 3 => мястото на "бизнеса" е в Сф., а в поради тези причини бизнес в провинцията няма ...

Ако някой има ОБОСНОВАНИ възражения, моля да ги сподели ...

Оценка
+1
 
Преглед на профил

Анонимен

Рейтинг: 0 Неутрално
  • 20
  • 14:31
  • 18 фев, 2009

Поздрави 19. 15 -Като не искате провинциалисти в София ,оставете хората да живеят спокойно и щастливо по домовете си.А това ще стане,когато в София се озаптят кражбите,зависимоста на бизнеса от държавата,арогантноста на държавната администрация.Не ми се вярва,че хората от провинцията предпочитат да ви плащат наем,да губят по 2 часа от живота си да пътуват,да се чувстват нежелани.Принудени са от лошото управление на държавата вече 20год.За това каквото сте направили,това ще си сърбате.Ненавиждам престоя си в София независимо дали съм по служебен или личен въпрос.Предполагам ,че с повечето българи е така,но на една част им се налага да ви търпят,защото трябва да хранят себе си и семействата си.

Оценка
-1 +3
 
Анонимен потребител

Lili Kostova

Гневно
  • 21
  • 15:02
  • 18 фев, 2009

Пълна подкрепа за номер 14. Това е граждански протест, всеки има право да изрази ГРАЖДАНСКАТА си позиция.
Ама така е, българинът все чака някой друг да го оправи, а той отстрани да стои и да дава ъкъл - така ми харесва да ме оправяш, а така - не ми харесва.
Симеон може да е алчно и продажно търгашче, а Бойко - неграмотен милиционер, но и двамата са прави: И матриялът лош, и чипът трябва да се сменя.
А Мартин Карбовски най-хубаво го е казал: Държавата е функция на населението. Ако държавата не работи - значи населението го мързи. Точка.

Оценка
-1 +1
 
Анонимен потребител

Десен

Разстроено
  • 22
  • 15:41
  • 18 фев, 2009

Властта се търкаля по жълтите павета от 19 декември, когато крадливите червени депутати, панически избягаха от парламента само при споменаването на думата протест.
Сега чакаме да се наумуват наште тикви и да кажат хоп.

Оценка
+2
 
Анонимен потребител

Lili Kostova

Любопитно
  • 23
  • 18:44
  • 18 фев, 2009

Властта не е к..а, за да се търкаля по улиците. Властта е отговорност. Кой е дорасъл да я поеме?
Костов наистина направи огромни грешки, за които не си е понесъл отговорността. Изяде му на него главата, че не следваше тази програма:
1. Отваряне на архивите.
2. Лустрация за хората от ДС.
3. Изчистване на МВР от комунистически оперативни работници.
4. Край на разпродажбата на България на парче на руски и български подлоги.
Макар че кой знае, ако я беше следвал, сега може би щеше да е без глава в буквалния смисъл на думата...

Оценка
+2
 
Анонимен потребител

G.

Неутрално
  • 24
  • 20:04
  • 18 фев, 2009

Тези успяха да опорочат и дори самото съдържание на понятието "обществен протест". Както са я подкарали някой ден там в обявения час ще има само полиция, без никой друг.
Да изкараш хората, трябва да има и какво да им предложиш като кауза, а не да "сърфираш" от вятъра на мимолетни събития.
Уж, студентите много гневни бяха, пък докараха стотина души само.
То си е казано - освен да искаш, трябва и да можеш, но първо трябва да знаеш как да го направиш и да ти стиска да "устискаш"

Оценка
-1 +2
 
Анонимен потребител

естествено анонимен

Любопитно
  • 25
  • 17:01
  • 19 фев, 2009

Lili Kostova си е резервирала избираемо мязто в 25-ти МИР. За справка - сайта на "Зелените".

 
Анонимен потребител

ПСИХОАНАЛИТИК

Неутрално
  • 26
  • 18:09
  • 19 фев, 2009

да живеят ултрасите ,така трябва да се протестира в българия /и гърция/.
иначе на управляващите не им пука ,бой по катерицата

 
Преглед на профил

Радостина

Рейтинг: 773 Гневно
  • 27
  • 18:33
  • 19 фев, 2009

" цитат - приближени на финансовия министър източват огромни суми" - Господин Б. Велчев ,вие какво работите не ми е много ясно - само това изречение е достатъ4но да се самосезирате ... и от предната статия - "мъжът в 4ервено- Джамбазов", да вземе да спе4ели поне едно дело .. а не да де радвате че няма достатъ4но прорестиращи и да омаловажавате протеста . Моля Ви ,ако не ви е удобно да се разпоредите ,нека друг го стори ...На България е необходим Главен Прокурор ! в4ера прочтох статия ,че само за съмнение че е изпил едно питие ,японски министър се извинява и подава оставка ... а тук иде ре4 за огромни суми ,източени под крилото на министър на финансите ... Хубава работа !

Свободата Санчо, ....

Оценка
+1
 
Преглед на профил

Радостина

Рейтинг: 773 Разстроено
  • 28
  • 18:36
  • 19 фев, 2009

и моля Господа управляващи свалете портрета на Левски от кабинетите си !!!

Свободата Санчо, ....

Оценка
+1
 
Анонимен потребител

Беее....,

Неутрално
  • 29
  • 03:01
  • 22 фев, 2009

я да си спомним как започнаха протестите - с претенцията
за аполитичност и социални искания. Е, какво да излезе от подобно нещо, разнородно, неорганизирано и само риторично ? София не вярва на лозунги и неопределености.

 
Анонимен потребител

грешиш

Неутрално
  • 30
  • 14:10
  • 24 фев, 2009

към № 9
Полицаите не са като войниците.
Войниците са синове на народа и никога не биха посегнали на бащите и майките си.
Полицаите са джандарми на властта ,еничари , които за една заплата пребиват деца.

Добавяне на коментар Правила за писане на коментари

За да коментирате, моля влезте в профила си или се регистрирайте.