За изборите на 5 юли са открити избирателни секции в Монреал, Канада и във френския град Лил. Това съобщиха читатели на "Дневник". Вече имало отворени секции във Виена и Тулуза. Очаква се да бъдат открити секции и в Аархус, Бърно, Флорида и Тексас (без да се посочват градове в двата щата) и Сан Диего, пишат читателите.
След запитване от "Дневник" от Централната избирателна комисия комисия информираха, че списъкът на градовете, в които ще бъдат отворени секции, е публикуван на сайта й на 25 юни. От него се вижда, че ще има секция в Монреал, но не и в Лил. Говорителят на ЦИК Бисер Троянов (НДСВ) в същото време каза, че комисията е имала заседание и вчера вечерта и на него също били обсъждани изборни секции в чужбина. На сайта на комисията обаче не са отразени промени.
| Според избирателния закон българите в чужбина ще могат да упражнят правото си на глас само чрез интегрални бюлетини без да могат да гласуват за мажоритарни кандидати. |
Членът на комисията Михаил Константинов (от квотата на РЗС) каза, че проблем със секциите в чужбина няма и който има желание да гласува, може да го направи без проблем като подаде заявление за отваряне на секция. По думите му няма ограничителен срок за отправяне на искане. Единственият проблем е в Германия, припомни Константинов, където местното законодателство изисква секциите да се отварят само в посолства или консулства.
Читател на "Дневник" от Германия съобщи, че от Манхайм са се разбрали с френския почетен консул да направят секция във френското консулство в града. Очаквали обаче българското посолство да издейства разрешение от германските институции за това. Той съобщи още, че членове на българското студентско сдружение в Манхайм са се нагърбили да платят 300 евро наем на френския консул за помещението, което ще използват на изборите за национален парламент.
На интернет страниците на част от българските посолства в чужбина вече се появиха адресите на избирателните секции, където ще се гласува. В последните дни сънародници неколкократно сигнализираха, че
точни адреси липсват и това ги затруднява да намерят местата за гласуване. Подета беше и инициатива за
откриване на адресите и огласяването им, както и за съставяне на
карта с изборните секции в Европа.
Фанфан Лалето
НеутралноКакво от това, че ще има френски консул?! Той с нищо няма да промени илюзията, че нашенците от чужбина избират. България е единствената членка на ЕС, чйито граждани имат право да гласуват, но нямат право да бъдат избирани. Франция с 2-3% население извън страната е предоставила десетки места на французите от чужбина в парламента и сената. България с 25-30% население, заслужаващо 50-60 депутатски места, не дава нито ЕДНО на българите от чужбина!
-1 +11
еврика
НеутралноОткривате ли нещо общо между Франция, Германия и Канада в саботирането на откриването на секции- вижте биографиите на посланиците там- комуенисти от кариерата - Бокова- името на ЦК в Париж- Стойчев - МГимо мо СССР време в Канада и Петров- МГИМО по СССР време в Берлин. Те не можаха нищо да направят защото не искаха по инструкции на партията ,която ги храни .
+8
Mobilizacia!
Неутралноhttp://www.facebook.com/group.php?gid=104764678072 #/group.php?gid=104764678072&ref=mf
-2 +3
Antony De la Rea
НеутралноЕлате в "Гласуване без граници" и се включете в нашата кампания "Изборен туризъм 2009"
2803200303
-----------------------------------
Досега сме успели в:
1. Виена, Австрия (координатор - Стефан Краев)
2. Тулуза, Франция (координатор - Любомир Гаврилов)
3. Марсилия, Франция (кординатор- Ивелина Славкова)
4. Минеаполис/Сейнт Пол - Минесота, САЩ (Светослав Малинов)
5. Лил, Франция (Силвия Цветкова)
6. Монреал, Канада
7. Торонто 2, Онтарио, Канада (координатор - Красимир Гаджоков)
---------------------
http://www.facebook.com/home.php#/group.php?gid=21
+9
Гласуване без граници
НеутралноНовата секция във Флорида ще е в Сарасота, а тази в щата Тексас - Далас. Отделно ще има нова и в Уисконсин.
Аархус, Дания е утре,
Да се готвят Пърт, западна Австралия и Брно, Чехия...
+7
Марш Бюлетина N3
НеутралноМарш, марш с Генерала наш
в бой да влетим, Доган да победим!
Толкова ли е трудно да си пуснеш гласа Българино??? Не е нужно като пра дядото да ги нижеш по 5 на нож, само трябва да гласуваш на 5.06
+4
tnt
НеутралноМоето мнение е че хора които не са живели в БГ от доста време на трябва да гласуват Така или иначе обаче се оказва че дори в Германия може да се гласува извън консулства и посолства но трябва поне два месеца по-рано да се подадат заявления и да се получи изрично разрешение Тази информация не е дадена от БГ власти естествено а от германски
-6 +1
kikaz do tnt
НеутралноИнтересно ми е какви са мотивите на хората, които имат подобни мнения т.е., че българите, които живеят отдавна в чужбина не би следвало да имат правото да гласуват?
Спред теб едва ли не разни готованковци, престъпници и изверги, които живеят на гърба на държавата и българското население по цял живот заедно с поколенията си или за 70 год живот в България не са успели да научат няколко български думи би следвало да са удостоени с тази чест /само зâщото са останали на територията на държавата/?
Българите в чужбина харчат спестяванията си в България или изпра$ат средства на роднините си, така че осигуряват парични постъпления в страната.В съ$ото време не се надяват на социлани помощи и съответно пенсия от България, така че какъв е проблемът, че работят и живеят извън България?
+6
Диана Аджарска
НеутралноМисля че отмина времето, когато съдехме за хората по това къде и кога са завършили образованието си. Имам предвид бележката по-горе за посланика ни в Канада г-н Стойчев. Като представител на българското дружество ж Отава бях избрана за председател на изборната комиия в Отава. Посланик Стойчев ни оказа изключителна помощ и в подготовката и в деня на изборите - като се започне с приготвянето на всички материали и се свърши с кафето. През целия ден той беше на разположение на комисията в случай на нужда, но извън посолството, за да не пречи на комисията. Аз съм повече от възхитена и впечатлена от поведението му и от безрезервната му помощ. Благодарение на неговите усилия се отвори секцията в Монтреа, където гласуваха около1000 души. Ако тези хора трябваше да пътуват 200 км до столицата Отава в първия топъл ден след серия дъждовни,, едва ли и 10 % щяха да го направят. Така че приказки наизуст нищо не допринасят. Момияетата от посолството, които изкараха повече от 20 часа в Монтреал и Отава, за да има едни безупречни избори, както и посланик Стойчев заслужават едно огромно благодаря. Дължат им го и партиите, които получиха 1200 гласа от секциите в Отава и Монтреал. Само за справка обичайната активност на предишни избори е била 100-150. И още едно уточнение - членовете на избирателната комисия бяха избрани от българското дружество. Единствен представител на посолството беше Румяна Йорданова, която изпращаше факсовете и в случай на нужда звънеше в централната избирателна комисия.
Nvnhjsku
Коментарът беше изтрит от модераторите.
cheep phentermine
Коментарът беше изтрит от модераторите.
phentermine capsule overview
Коментарът беше изтрит от модераторите.
За да коментирате, моля влезте в профила си или се регистрирайте.