Регистрация
21 яну 2010, 20:16
Тази статия е част от темата "Българският еврокомисар".

Барозу: Георгиева притежава опит и познания

Последна промяна в 20:18 на 21 яну 2010, 3034 прочитания, 8 коментара
Г-жа Георгиева притежава солиден международен опит и познания, с които ще допринесе съществено в качеството си на еврокомисар. Това заключи председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу след срещата си с новия български кандидат Кристалина Георгиева. Изявлението му беше оповестено от пресслужбата на Еврокомисията.
Срещата между двамата продължи повече от час и половина и свърши след редакционното приключване на броя.

Барозу запазва за София ресора, за който първоначално беше предложена Румяна Желева - "Международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи", се казва в съобщението. По думите на председателя на ЕК Георгиева "притежава необходимите професионални качества и е убеден последовател на европейската идея, за бъде отличен комисар" по предложения ресор.
Кристалина Георгиева, вицепрезидент на Световната банка, беше посочена от София във вторник, след като Румяна Желева се оттегли след слабо представяне и едноседмичен скандал, който беше на път да провали приемането на цялата Еврокомисия.

Самата Георгиева вчера коментира, че е доволна от ресора си. "Много ми провървя, защото портфейлът е един от тези в Европейската комисия (ЕК), за които аз имам най-голяма професионална подготовка. Ние в банката не се занимаваме с хуманитарна помощ, но работим много близко с организации, които я предоставят - ООН, ЕК, Червения кръст. Аз съм работила в страни с конфликтни ситуации и, честно казано, за мен тази материя е много по-близка, отколкото някои от другите портфейли в комисията."

От срещата между нея и Барозу също така се очакваше да станат ясни условията, при които Георгиева ще започне работа в ЕК, ако изслушването й бъде оценено положително, предвид ангажиментите й към Световната банка.  "Аз съм сигурна, той не иска да наеме човек, който не се отнася отговорно към текущите си задължения. И след като се има предвид, че аз идвам на такъв късен етап, ще трябва да намерим добро решение, но то трябва да стане в рамките на правилата и на банката, и на комисията", каза Георгиева. Кандидатурата й трябва да получи формалното одобрение от страните членки преди "изпита" на 3 февруари в Европарламента.

На срещата вчера присъстваха постоянният представител на България в ЕС Бойко Коцев и бъдещият шеф на кабинета на новия комисар Йохан Рихтер, който беше избран още от Желева.
  • Зарче
Етикети
8 коментара
 
Анонимен потребител

неизненадан

Неутрално
  • 1
  • 20:48
  • 21 яну, 2010

То според Барозу значи че всички стават за тоя "отговорен" пост !

Оценка
-8 +10
 
Преглед на профил

berbenkov

Рейтинг: 2601 Разстроено
  • 2
  • 20:49
  • 21 яну, 2010

Барозу, на Б-ия й дойде до гуша
празните ти приказки да слуша!!

www.berbenkov.hit.bg

Оценка
-15 +11
 
Преглед на профил

Veseto

Рейтинг: 271 Неутрално
  • 3
  • 21:02
  • 21 яну, 2010

Барозу косицата му побеля и опада от нас...

Плюсът е зачеркнат минус :)

Оценка
-3 +12
 
Анонимен потребител

неизненадан

Неутрално
  • 4
  • 21:08
  • 21 яну, 2010

Имам в предвид че според Барозу и Желева имаше необходимите качества. Като те назначават обикновено имаш 3-6 месеца изпитателен срок и рядко чуваш такива хвалби от шефа си (в случая Барозу).

Оценка
-3 +12
 
Анонимен потребител

историк

Любопитно
  • 5
  • 21:23
  • 21 яну, 2010

Цитат от статията: "По думите на председателя на ЕК Георгиева притежава необходимите професионални качества и е убеден последовател на европейската идея, за бъде отличен комисар".
Така се ставаше член на БКП но вместу "убеден последовател"<->"Убден комунист"

Оценка
-5 +11
 
Преглед на профил

balada

Рейтинг: 418 Неутрално
  • 6
  • 22:43
  • 21 яну, 2010

Барозу е опитен политик. Не слуàйно е втори мандат.

www.svode.com

Оценка
-8 +5
 
Преглед на профил

Хи-хи

Рейтинг: 1879 Неутрално
  • 7
  • 08:36
  • 22 яну, 2010

И емел етем да му беха пратили - пак същото ще каже.... Барозу си пази задника. Въобще в ЕС се заформя една бюрократична прослойка .....................

Оценка
-2 +9
 
Анонимен потребител

ANTI- EKONOMIST

Гневно
  • 8
  • 09:20
  • 22 яну, 2010

ПАК ПОВТАРЯМ:

- НЕ може един от виновниците за кризата да бъде нещо! Камо ли комисар!

СВТОВНАТА БАНКА Е ОСНОВНАТА ПРИЧИНА ЗА ГЛОБАЛНАТА КРИЗА!!

И ВСЕКИ КОЙТО Е БИЛ ЧАСТ ОТ НЕЯ!

=> И К.Георгиева!!!!!!!!!!!!!!!

Оценка
-4 +4
Добавяне на коментар Правила за писане на коментари

За да коментирате, моля влезте в профила си или се регистрирайте.