Регистрация
15 мар 2010, 14:57

Ясни са районите, в които държавата ще изгражда бърз интернет

От Асен Георгиев Всички статии на автора
Последна промяна в 16:58 на 15 мар 2010, 2485 прочитания, 5 коментара
Първите три района, в които ще бъдат направени държавни инвестиции за изграждане на широколентова инфраструктура, са Първомай - Димитровград - Минерални бани (с общо население между 19 800 и 22 000 души); Велики Преслав -  Върбица – Смядово - Дългопол (между 20300 и 21000 души) и Лозница – Самуил - Венец - Хитрино (17 000 - 18800 души). Това стана ясно днес, след като Консултативният съвет по информационни технологии, съобщения и електронно управление към Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС) одобри предложението на работната група към министерството, която уточнява детайлите около изпълнението на Национална програма за развитие на широколентовия достъп в България.

"Стратегията, приета от МС, предвижда реализация в рамките на бюджета на МТИТС и структурните фондове до края на кризата. Това означава, че в първите 2 години ще можем да разчитаме основно на средства по фондове", коментира за "Дневник" Първан Русинов, зам.-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията с ресор ИТ и съобщения. 

В избраните населени места ще бъдат стартирани проекти по оперативна програма "Регионално развитие". Те ще са за широколентов достъп до интернет в слабо населени, отдалечени или земеделски райони на страната на максимална стойност до 40 млн. лв. Реципиент на средствата е Изпълнителна агенция "Електронни съобщителни мрежи и информационни системи" към МТИТС.

Има вариант към 40-те млн. лв. по ОП "Регионално развитие" да се прибавят още 15 млн. лв., "които може да бъдат използвани от ръководителите на местната власт, където държавата ще инвестира в бърз интернет, за развитие на проектите", разказва Русинов. Тези пари не могат да бъдат инвестирани пряко в инфраструктура и ще бъдат усвоени само при добра координация между общините и неправителствения сектор, които са бенефициенти по Програма за развитие на селските райони към Министерство на земеделието и храните. 

"За съжаление финансовата рамка не ни дава възможност да разгърнем мащабна кампания по подобие на други европейски държави, съответно да развием през настоящата година достатъчно конкретна и амбициозна програма", казва Русинов. Това на практика означава, че до края на 2010 г. едва ли ще бъде изготвена детайлна стратегия за развитие на широколентовия достъп в страната, каквато беше обещана в началото на годината.

Финансирането


Първите три пилотни проекта ще бъдат на стойност максимум 15 милиона лева, отпуснати по ОП "Регионално развитие". "Нямаме време за икономически анализи на класическо публично-частно партньорство, затова държавата ще изгради телекомуникационната структура, а след това вероятно тя ще бъде отдадена за опериране при определени условия, изгодни и за компаниите, и за потребителите", разказва Русинов. Към момента МТИТС и Министерството на регионалното развитие и благоустройство (МРРБ) разглеждат два варианта - за приходоносен и неприходоносен проект. "По наша преценка втората опция изглежда по-реализируема", коментират от министерството на транспорта. Останалите 25 млн. лв. по ОП "Регионално развитие" ще бъдат насочени към проекти, които ще бъдат задвижени през 2011 година. 

Изборът

Сред конкретните изискванията при избор на райони са близкото местоположение до големи населени места, липсата на изградена инфраструктура и наличието на хора, желаещи да ползват услугите. Избраните райони включват между три и четири общини с населени места, в които няма оператор, който предоставя широколентов достъп до интернет и електронни услуги, казват от МТИТС.

Експертите от Министерството на транспорта очакват реализацията на първите три проекта да започне през втората половина на 2010 г. "В зависимост от използваните технологии те ще обхванат между 57 000 и 65 000 души", коментират от транспортното ведомство.

Избрани са и два "резервни" района. Това са общините Хисаря - Марица - Съединение - Калояново; и Провадия - Ветрино - Суворово.

Критерии
При класирането са взети предвид селища, които имат над 500 жители, като повече от половината са деца, младежи и хора в трудоспособна възраст. Останалите критерии са наличието на училища, болнични заведения или медицински пунктове, читалища, предприятия, туристически обекти, земеделски производствени стопанства, малки и средни предприятия, хотели, разработени административни услуги в общинските центрове, включени в оценявания район, добавят от МТИТС.
  • Зарче
5 коментара
 
Анонимен потребител

ха!

Неутрално
  • 1
  • 17:07
  • 15 мар, 2010

Не е лошо. Цялата държава трябва да е с широколентов интернет за да мечтаем за дигитална икономика.

Оценка
+4
 
Анонимен потребител

ХА ХА!!!

Неутрално
  • 2
  • 18:11
  • 15 мар, 2010

Да бе дигитална икономика . . . ще си гледат порно циганите онлайн . .. . .

Оценка
-1 +1
 
Анонимен потребител

sme[ko

Неутрално
  • 3
  • 21:58
  • 15 мар, 2010

Те някои си нямат канализация и тоалетни, а пък ние ще им правим бърз Интернет.

Оценка
-1 +1
 
Преглед на профил

sstoilov

Рейтинг: 11 Неутрално
  • 4
  • 10:06
  • 16 мар, 2010

Някой от населените места дори не ги бях чувал

 
Анонимен потребител

ElTorro

Неутрално
  • 5
  • 18:06
  • 16 мар, 2010

Някой палавник си е играл пак на стрелички с "глобуса" на България в работно време

Оценка
+1
Добавяне на коментар Правила за писане на коментари

За да коментирате, моля влезте в профила си или се регистрирайте.

Абонамент
Аонамент за Капитал Daily
Абонирайте се и получавате ПОВЕЧЕ
  • Допълнителни издания
  • Остъпка за участия в събития
  • Отстъпка за реклама
Абонамент