Регистрация
02 авг 2010, 07:00

Започва строителството на отсечката от Нова Загора до Ямбол на магистрала "Тракия"

От Павел Николов, Лили Границка Всички статии на автора
Последна промяна в 07:00 на 02 авг 2010, 4827 прочитания, 18 коментара
Започва строителството на отсечката от Нова Загора до Ямбол на магистрала "Тракия". Търгът беше спечелен от гръцката компания "Актор" с цена от 111.6 млн. лв. без ДДС. Първата копка на обекта ще бъде направена от премиера Бойко Борисов.

Гърците ще строят най-евтино магистрала "Тракия" за 1.9 млн. евро за километър. Другият участък от Стара Загора до Нова Загора вече се изгражда от българския консорциум "Магистрали Трейс" за 2.2 млн. евро/км. За 3 септември е планирана първата копка и на последния участък от Ямбол до Карнобат. Той беше спечелен от българско обединение с водещ партньор "Холдинг Пътища" с цена от 2.24 евро/км.  

Участъкът от Нова Загора до Ямбол трябва да бъде изграден за 25 месеца. "Актор" обещаха да приключат работата в срок. За качеството на строителството отговаря българското обединение "Т7/СНИК". Те спечелиха търгът за строителен надзор с цена от 897 700 лв. без ДДС.

Със започването на тази отсечка в строителство ще са 120 км магистрали, колкото общо са изградени за 20 години преход, каза министърът на регионалното развитие Росен Плевнелиев по време на отчета на дейността си за една година от управлението на ГЕРБ.

Засега строителите работят за собствена сметка. Все още не им е платено нито лев, става ясно от стенограмата на правителството от заседанието на 27 юли. "Трябва да се платят авансите и е необходимо да побързаме, ако искаме да строим", казва министърът на регионалното развитие Росен Плевнелиев по повод решението за отпускане на допълнителни 180 млн. лв. на ведомството му за няколко инфраструктурни проекта.

Успоредно със строителството на магистрала "Тракия" ще се правят и археологическите разкопки, става ясно още от стенограмата на правителството. За археологически проучвания са предвидени 5.3 млн. лв. за магистралите "Тракия" и "Марица".
  • Зарче
Етикети
18 коментара
 
Анонимен потребител

****

  • 1
  • 07:42
  • 02 авг, 2010

Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.

 
Преглед на профил

Югозомби

Рейтинг: 3321 Любопитно
  • 2
  • 08:42
  • 02 авг, 2010

До коментар [#1] от "linusuosuo":

ЗАСЕДАНИЕ

на
Министерския съвет
27 юли 2010 г.

[...]

Точка 27
Проект на Постановление за предоставяне на финансови средства от централния бюджет за 2010 г. по бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за 2010 г. за финансиране на инфраструктурни обекти с национално значение.

БОЙКО БОРИСОВ: Внася министърът на регионалното развитие и благоустройството.
РОСЕН ПЛЕВНЕЛИЕВ: Уважаеми господин премиер, уважаеми колеги, до последния лев, тези 180 000 000 лева, които бяха гласувани в Народното събрание, са разписани в това постановление. Мога да ви прочета най-важните позиции.
Автомагистрала „Марица”- 34, 9 млн. лева, трябва да бъде готова в края на месец август.
Изграждане на „Софийски околовръстен път южна Дъга” - 20 млн. лева, той е приключил. Уточняват се последни процедури.
Археологически проучвания, без които нищо не можем да стартираме. Става въпрос за 5.3 милиона лева. Договорите са подписани. Трябва да се платят авансите и е необходимо да побързаме, ако искаме да строим, които са по АМ „Тракия” и АМ „Марица”. Описани са по лотове и договори.
За отчуждителни процедури - 43 милиона лева, като тук са само два проекта – Софийски околовръстен път от Симеоновско шосе, за да достигнем до жк „Младост ІV” – 20 милиона лева.
Тук много е важна темата как наистина да направим така, че вещите лица да не са толкова акредитивни в оценките.
Имам идея с вицепремиера Цветан Цветанов ще коментираме тази тема допълнително, но там са 20 милиона лева, а 23 милиона лева са за Софийски околовръстен път – гара Яна, 8 км на АМ „Хемус”. Изчакваме да приключи тази процедура и да стартираме началото на тръжната процедура за избор на изпълнител. Без проектиране няма да стане. 2,5 милиона лева са от 200 милиона евро, които ни трябват е съвсем дълга темата, но те съвсем специфично са за началото на София – Калотина, и да започнем да работим по проекта, за да не губим време.
За нови кадастрални карти са 3 милиона лева.
По оттеглените проекти по програма ФАР – 16,5 млн. лева, които са разписани до последния лев за програмата за саниране на жилища. С ПРООН са предвидени 3 милиона лева. Това е изключително важен проект, който може да прерасне в милиардна програма за енергийно саниране. Знаете много добре, че България от 2020 година трябва да произвежда въглеродно неутрални жилища и къщи. Това е една голяма тема на бъдещето.
Пътно кръстовище „Качица” е с 3,5 милиона лева. Утре с премиера ще открием пътния възел. Също така утре ще връчим и акт образец № 16 и разрешение за ползване.
За бул. „Брюксел” – 16,5 милиона лева. Трябва да побързаме, тъй като подхода към „Летище София” е в трагично състояние. Договорът е подписан между Министерството на регионалното развитие и Софийска голяма община, така че всичко това, което казвам са пари за утре, които ще отидат точно в тези проекти.
БОЙКО БОРИСОВ: Автомагистрала „Люлин”?
РОСЕН ПЛЕВНЕЛИЕВ: Автомагистрала „Люлин” е отделно от тези проекти.
БОЙКО БОРИСОВ: Вчера тук беше турският министър, който отговаря за турците в чужбина, като изрично съм го помолил да разговаря с турската компания, за края на годината така както сме се разбрали.
ВЕЖДИ РАШИДОВ: Той е разговарял веднага след това и лично ме помоли да ви предам, че са дали обещание до края на годината всичко да бъде готово.
СИМЕОН ДЯНКОВ: До края на годината ще бъде построено, така ли да се разбира?
БОЙКО БОРИСОВ: До 31 декември 2010 година хората, които искат да преминат по Автомагистрала „Люлин”, за да прекарат Нова година в Южна България, в Банско, в Разлог, в Сандански или в Гърция, трябва да могат да се движат по АМ „Люлин”, вместо в средата на месец май, така както Росен Плевнелиев, навсякъде приказва.
РОСЕН ПЛЕВНЕЛИЕВ: Господин премиер, споразумението, което подписахме с турците, което премина и през Народното събрание казва „Съществено завършване в края на годината”. Окончателно завършване на 15 май 2011 година.
Разликата е, че окончателният слой асфалт не могат да го положат през месец ноември и декември, но колите могат да се движат.
БОЙКО БОРИСОВ: Много е важно да влезе компанията в сроковете. Веднага паралелно с това на 31-ви ще направим едно общо съвещание между Столична голяма община, агенцията и Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Ще направим едно съвещание в Министерски съвет, защото всичко това, което прочете Росен Плевнелиев, сега най-красивият възел, с който се гордеем е на „Черни връх”. Виждате когато се движите каква е разликата и отивате на тапата към камбаните. Сиреч, сега като се отпуши с тези пари и се отиде до „Младост ІV”, този пръстен ще стане перфектен. Същото се отнася и за Автомагистрала „Люлин”. Ако ние не вържем между „Борис” и партийната школа тази магистрала, когато стане и северната тангента София – Ниш, ще е много облекчено движението. Но тук трябва да преодолеем тази част на Околовръстното шосе в следващия проект с един мост от два километра и половина, с една естакада. Мисля, че тогава вече спокойно можем да кажем, че за София всичко е направено.
РОСЕН ПЛЕВНЕЛИЕВ: Господин премиер, искам да добавя нещо, което наистина е голяма драма и проблем, който от години не е решен, което ще решим за четири месеца.
Нещо, което е новина за всички колеги, ние ще се опитаме в рамките на тези пари да оправим и кръговото движение пред моста убиец на България, моста в Бяла. Заложени са 3,5 милиона лева за този проект. Областната управа на Русе извърши феноменална работа. Вече има готов договор, така че за четири месеца бихме могли и с помощна на вицепремиера Симеон Дянков, който няколко пъти ходи там, също така и с Пламен Нунев – член на изпълнителната комисия, бихме могли след четири месеца да откриваме това кръстовище на моста убиец.
БОЙКО БОРИСОВ: Особено за зимата е изключително важно. Сега е месец юли, август, септември, октомври и ноември, ще бъде приключен.
РОСЕН ПЛЕВНЕЛИЕВ: За четири месеца ще го направим.
БОЙКО БОРИСОВ: Поставете срок, така както направихме с „Качица”. Откакто убиха хората само ходиха да се снимат на това кръстовище, ние трябва да го пуснем, за да не може когато през зимата се спускат надолу по пътя, да се получи същото. Атакувайте го много силно.
Приема се точка 27.

Избор на тип: Скриване на коментарите

Оценка
-5 +21
 
Преглед на профил

скруч

Рейтинг: 437 Неутрално
  • 3
  • 08:46
  • 02 авг, 2010

кога ще започнете магистрала ЧЕРНО МОРЕ и ХЕМУС

за чиста и свята република

Оценка
-17 +37
 
Преглед на профил

MB

Рейтинг: 319 Неутрално
  • 4
  • 09:18
  • 02 авг, 2010

До коментар [#3] от "скруч":

защо са тези минуси. Човекът иска да знае дали ще се строят Хемус и Черно море. Ще се строят, но не сега. Не и от това правителствто, както разбираме от някои изказвания през последната година. И предните правителства са заявявали, че към тези магистрали няма инвестиционен интерес поради малкия трафик. Струва ми се, че проблемът с пътищата между Варна и София има и друго решение. До сега търсим решението само в една алтернатива - да се строи ли магистрала. Опитът на другите страни показма, че съществуват и межидинни категории пътища, между това, което наричаме първокрасен път и магистралите. В Англия това са пътищата означени с "А" за разлика от магистралите "М". Те имат по две платна във всяка посока, но пътните съоръжения не са толкова сложни и скъпи. При наши вариант с липса на пари може да се помисли да се добави по едно платно, където трафикът е най-голям и е възможно. Това значително би облекчило движението докато й дойде времето на магистралата.

MB

Оценка
-3 +29
 
Преглед на профил

plamen1989

Рейтинг: 508 Неутрално
  • 5
  • 09:39
  • 02 авг, 2010

Лицето на успеха на тоя кабинет е Росен Плевневлиев !

Оценка
-12 +37
 
Преглед на профил

jimbim

Рейтинг: 205 Весело
  • 6
  • 09:40
  • 02 авг, 2010

До коментар [#3] от "скруч": ЧАКАЙ ПЪРВО ДА ДОВЪРШАТ АВТОМАГИСТРАЛА "ТРАКИЯ",ЧЕ НЕЯ СА ЗАПОЧНАЛИ ДА Я СТРОЯТ ОЩЕ ДРЕВНИТЕ ТРАКИ И ОЩЕ Я ДОВЪРШВАТ НЕКАДЪРНИТЕ ПОЛИТИЦИ В БУЛГАРИСТАН...

Оценка
-31 +12
 
Преглед на профил

ohubohu

Рейтинг: 285 Неутрално
  • 7
  • 10:11
  • 02 авг, 2010

Всичко разбрах, само не разбрах как ще се стига до магистралите? Или те се правят за да обслужват единствено и само София? Догодина трябва да започне отново строежът на почти всички първо, второ и третокласни пътища, защото след зимата по тях превозни средства няма да могат да се движат!

Оценка
-5 +15
 
Преглед на профил

Красимир

Рейтинг: 284 Неутрално
  • 8
  • 10:21
  • 02 авг, 2010

Ехх, дай боже най после да има един свестен път в тая държава, Плевнелиев ако направи Тракия и още 2-3 магистрали ще стане най обичания министър

Оценка
-5 +33
 
Преглед на профил

lackofmotivation

Рейтинг: 15 Неутрално
  • 9
  • 11:18
  • 02 авг, 2010

До коментар [#3] от "скруч":

Кат завършим АЕЦ -а ...

Оценка
-4 +4
 
Преглед на профил

VaKY

Рейтинг: 790 Неутрално
  • 10
  • 11:25
  • 02 авг, 2010

Не че хйтърствам - напротив радвам се, че започнаха, но какво стана с това: " 2012-а година, по магистралата, до морето..."

Pro bono publicum with a bit more gusto

Оценка
-4 +6
 
Преглед на профил

grajdanka

Рейтинг: 54 Разстроено
  • 11
  • 11:30
  • 02 авг, 2010

"Хемус" да продължат!Тяхната майка софиянска-да могат да си ходят спокойно по южното черноморие!Сега отвориха закърпената "Хемус".В света няма по-вълнообразна магистрала от тази!На моста при Девня в северното платно вече има отворени 3-4 дупки(ебахти качествените ремонти).2006г. бе отворен участъка Шумен-Н.пазар.Толкова качествена изработка, че по непрекъснатата линия имаше непрекъсната пукнатина.Значи обработката на насипа под аварийната лента е била само отчитане на дейност.Онзи ден в южното платно изрязаха 200-300 метра от тази пукнатина и я асфалтираха.Максимум на пет години и почва скапването.Нека се окоси тревата около мантинелите.Ришки проход е в тотално скапано състояние!Пътя Комунари-Айтос е почнал да се скапва.Той и без това е тесен за разминаване.Забранено е по него да се движат камиони над 20 тона, но няма контрол и е пълно с такива.Кажете от Шумен за Бургас от къде да се мине?!

Оценка
-3 +9
 
Преглед на профил

mind_twist

Рейтинг: 361 Неутрално
  • 12
  • 11:53
  • 02 авг, 2010

за редакция: "с цена от 2.24 евро/км." трябва да добавите няколко порадъка, 2,24 м. лева.

Оценка
+3
 
Преглед на профил

merkel

Рейтинг: 1264 Неутрално
  • 13
  • 12:21
  • 02 авг, 2010

Плевнелиев поне сто пъти каза за Хемус и Черно море ама кой да го слуша! Ето дори от днешния 24часа за 101 път го обяснява

Магистрала Хемус с пари за селски пътища

Имаме сигнали, че магистрала "Хемус" може да се прави с евросредства, заяви пред "24 часа" строителният министър Росен Плевнелиев. Той добави, че преговорите са в много начален стадий. Плевнелиев обясни, че може да се кандидатства за финансиране от Европейския фонд за регионално развитие. Ще бъде много трудно, но никой не е казал "не" на нашите искания, каза министърът.

Сега 250 млн. евро отиват за 36 отсечки втори и трети клас пътища по програма "Регионално развитие". "Какво пречи в следващата програма за 2014-2020 г. вместо 36 отсечки, да са по-малко и с другите пари да се направи "Хемус", пита Плевнелиев.

Освен това защо следващата програма да не е за 1 млрд. лева или 1 млрд. евро?, допълни министърът. Това е бил и един от основните моменти в дискусията с Брюксел. Отговорът е бил следният според Плевнелиев: "Вие си определяте приоритетите, но ще трябва да ги защитите. Трябва да са устойчиви проектите ви."

Проблемът обаче е, че ако например ни дадат 1,6 млрд. по "Регионално развитие", а "Хемус" струва 1,2 млрд. и почти всичко отиде за магистралата, от общините ще скочат срещу това. Така че начинът е да се направи част от аутобана - до Велико Търново. А по-късно ще се търсят други механизми за финансиране - например по държавен инвестиционен заем.

Според министъра начинът да ни дадат повече пари за следващата програма е да се справим със сегашната за отличен, за да имаме очи да искаме повече. Плевнелиев е предупредил Брюксел, че за следващия период ще искаме пари "по 4". За следващата ОП "Транспорт" ще искаме 4 млрд. евро, а за "Регионално развитие" - 1 млрд.

Голям жест ще е от страна на Европа да ни даде пари за пътища и магистрали за 2014-2020 г., защото за тогава са заложени средства за иновации и енергийна ефективност. "Как щях да защитя "Хемус"? Като енергийно ефективна ли? И все пак Брюксел са готови да дадат пари, които да отидат за нея."


пс Тоест Плевнелиев трябва да спасява и Хемус както тракия! Защото със сигурност Хемус ще е най-скъпата АМ в Б-я над 2 милиарда лева! А ако Росен не убеди Брюксел да я включат(като път той не е европейски и не е приоритетен за ЕС) в програмите няма начин което и правителство да управлява 2014 да го направят с български средства. Твърде скъпо е!

Оценка
+6
 
Преглед на профил

merkel

Рейтинг: 1264 Неутрално
  • 14
  • 12:23
  • 02 авг, 2010

До коментар [#5] от "plamen1989":

Че то друг от тоя кабинет дето да върши работа, а не да приказва то ТВ-то има ли? Или поне да върши наполовина работа колкото Плевнелиев? Той затова и така се отличи в тая една година и без да го дават по телевизията! Шокираща е разликата как в един и същи кабинет може да има шушумиги като Трайков Дянокв и Цветков от едната страна и Плевнелиев от другата. Егати кадровата политика!

Оценка
-6 +2
 
Преглед на профил

naso

Рейтинг: 271 Гневно
  • 15
  • 12:25
  • 02 авг, 2010

Към № 6 Защо Булгаристан бе гнусен турски изрод?

Оценка
-4 +8
 
Преглед на профил

Мартин

Рейтинг: 495 Неутрално
  • 16
  • 12:35
  • 02 авг, 2010

Втори параграф, последно изречение:

"Той беше спечелен от българско обединение с водещ партньор "Холдинг Пътища" с цена от 2.24 евро/км."

Добра цена!

Оценка
+3
 
Преглед на профил

merkel

Рейтинг: 1264 Неутрално
  • 17
  • 12:35
  • 02 авг, 2010

"Конрад Аденауер" посочи Росен Плевнелиев за най-успешен министър! Призова Росен за план "Б-я на регионите"
Началото даде най-голямата гражданска организация в света специализирана в борбата срещу корупцията:
Transparency International/“Прозрачност без граници”: "Магистрала „Тракия” е за пример!"
След това в интервюто хиената Сашо Диков каза:

Журналист: "Доста недоразумения виждаш. Някой положителен пример ще ми дадеш ли?

Диков: - Плевнелиев. Той е компетентен, интелигентен, за разлика от шушумигите в кабинета."

След това по нова тв беще Даниел Вълчев(един от малкото достойни министри в прехода) който посочи Росен като отличникът на кабинета модерен и умен човек който се опитва да си свърши работата!

Радосвет Радев в интервю за 24часа посочи Плевенлиев като най-успешен:

Цитат
- Да не изпадам в нарцисизъм, но съм бил плашещо прав. Например здравната реформа не успя при бившия министър, не защото той бе кофти човек. И Борисов го призна - това бе директно саботаж на средния мениджмънт на здравеопазването в България. На доста места, където други министри, но мениджъри, се справиха с този среден ешелон, резултатите му са чудесни.

- Кои министри мениджъри?

- Например строителният, Росен Плевнелиев, успя да го направи и там има една невероятно добре работеща администрация. Тя успя да свърши работа и за бизнеса, и за държавата, която ще даде краен резултат някъде около 300-400 млн. евро по-евтино строителство.

Тази седмица ЕК определи ОП регионално развитие за най-успешната и посочи АМ ТРАКИЯ ЗА ПРИМЕР!

И сега идва фондация "Конрад Аденауер" която призова премиерът да даде повече власт на Росен Плевнелиев който за тях е най-успешният икономически министър и препоръчват по примера на Германия да се създаде план за развитие на страната по региони -шефът на фондация "Конрад Аденауер" у нас Андреас фон Белов :

България се нуждае от създаването на план за развитие на страната по региони, по примера на Германия, заяви Андреас фон Белов пред Bnews. Не става въпрос обаче за поредната стратегия с общи фрази, а за събрани в едно визии за развитието на всеки отделен регион, които да стъпят на традиционния поминък и географски дадености, например туризма по Черноморието, производството на плодове и зеленчуци в Кюстендил и т.н.

За целта той лансира идеята за сформирането на консултативен съвет към регионалния министър Росен Плевнелиев с участието на учени, икономисти и кметове, които да изведат като приоритети в конкретика посоката, в която ще се развива за в бъдеще всеки един от българските региони. Така ще се избегне хаотично инвестиране или дублиране на приоритети, е виждането на германеца.

Оценка
+5
 
Анонимен потребител

baj_ganio

Неутрално
  • 18
  • 12:48
  • 02 авг, 2010

До коментар [#15] от "naso":

Какво токова си се захванал?

Ха Булгаристан, ха Булгария.
Едното на турски зна4и "земя на българи",
другото на гръцки зна4и "земя на българи"

Уми6ленно ли предпо4ита6 гръцкия вариант,
или се дължи на несъзнателен балкански комплекс за малоценност?

Гърците и на Турция викат Туркия.
Едва ли някой тур4ин би ско4ил да се заяжда.

Все едно турците да се заяждат с англи4ани, 4е в превод, името на Турция, е еднакво с думата пуйка.
Или съвпадението с името на Египет на турски, което зна4и царевица.
Или името на Индия, което на турски зна4и, земя на пуйки - Хиндистан.

Стига с това първосигнално патриотарство.
Вси4ки турци нари4ат България Булгаристан, това е официалната форма на турски.
А и не виждам ни6то ло6о.
На турски наставката "стан" има съ6тия смисъл като наставката "ланд" на английски.
Ако англи4аните нари4аха България с името, Булгарланд, това 6те6е ли да ви обиди?

Дребнава работа.

Оценка
-5 +4
Добавяне на коментар Правила за писане на коментари

За да коментирате, моля влезте в профила си или се регистрирайте.