Националната електрическа компания (НЕК) и "Атомстройекспорт"
удължиха за 13 пореден път срока на действие на споразумението за АЕЦ "Белене", съобщиха от пресцентъра на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.
През следващите 3 месеца двете страни ще имат време за доуточняване на въпроси от двустранен интерес. България и Русия ще могат да обсъждат въпроси като техническия проект и изискванията за безопасност, извършването на пазарния анализ от консултанта HSBC, както и изпълнението, доставката и строителството на АЕЦ "Белене".
Предвижда се и създаване на работна група, която да изясни условията на руското финансиране.
Руската държавна компания "Атомстройекспорт" (дъщерно дружество на "Росатом") беше избрана за строител на втората атомна централа в България през 2006 г. Две години по-късно между дружеството и българската НЕК е подписано споразумение, с идеята един ден да бъде сключен истински договор.
Такъв все още няма подписан, но са сключени вече 13 анекса на обща стойност над 1 млрд. евро. България дължи ежемесечно по 5 млн. евро на "Атомстройекспорт". Руската компания в момента строи и реакторите за централата.
Мартин Янков
Рейтинг: 883 НеутралноТази централа се строи все едно е най-грандиозният проект на човечеството! Адронният колайдер го умуваха, проектираха и построиха по-бързо.
-8 +101
uran
Рейтинг: 1953 НеутралноМайтап бе Уили. Щесе създава работна група дето ще но оработи сите и пак няма да има АЕЦ Белене.
Yet another blue planet.
-13 +32
USSR
Рейтинг: 2653 РазстроеноОмръзна ми тази "сага" , тя стана като сагата "Далас". ...!!!
Опитите на независими държави да следват общи задачи водят до неуспех, а нарушаване на правилата водят до анархия , тирания и война .
-15 +35
Augusto Pinochet
Рейтинг: 1015 ВеселоДо коментар [#3] от "USSR":
Да , но ако не се говори за нея , трябва да поговорим за поредното поскъпване на комуналните услуги
http://www.youtube.com/watch?v=VNl0ThJ8uto&feature=player_embedded
-17 +41
moreto
Рейтинг: 1052 ЛюбопитноПрез следващите 3 месеца двете страни ще имат дават време за доуточняване на въпроси от двустранен интерес.
Значи ще се доуточняват въпросите, а отговорите - в следващото (ите) споразумение (я).
Приказка без КРАЙ!
-6 +36
berbenkov
Рейтинг: 3458 ЛюбопитноНаправо ще го река:
Тъй ще продължава
до края на века!!!
www.berbenkov.hit.bg
-9 +37
sion1972
Рейтинг: 605 НеутралноА аз се чудя колко точно пари на данъкоплатеца похарчи това правителство до сега за гьола и влияе ли това върху поредицата поскъпвания на тока през последните 2 години..
Заедно Ипон и Ин ще ни управляват во веки веков! Амин!
-18 +41
ARRI
Рейтинг: 4821 ВеселоТрайчето е добре, ще скача с парашут. А нацията ще я пуснат на свободно падане без парашут.
АФРОКОМУНИСТИТЕ (ТЪМНО ЧЕРВЕНИТЕ) ГЕРБРЕИ , ПРЕКРЪСТИХА БЪЛГАРИЯ НА тиквостан ЕООД! И това с помоща на над 1,5 млн. мат'рял(ятаци).
-19 +42
Цезар
Рейтинг: 1853 ГневноНе на Беля НЕ и руските и българските олигарси , другаря Р. овч, има милион и не му е проблем , Но аз Докато съм жив трябва да изплащам ...МИЛИАРДИТЕ ... от тая далавера ... аз и сега имам осигурен ТОК до 2025 г.
-26 +50
charlyb
Рейтинг: 1940 НеутралноПонякога и това е начин - още 100 години все така!
Протестите ще стимулират управляващите да започнат реформи – протестират нереформираните, онези които смучат от държавата!
-7 +18
Станислав Димитров
Рейтинг: 2110 ГневноТОЗИ ПРОСЛОВУТИЯ АЕЦ БЕЛЕНЕ ДОСЕГА ТРЯБВАШЕ ДА ЗАРАБОТИ НА ПЪЛНИЯ СИ КЪПАЦИТЕТ АКО ИМАХМЕ ХОРА КОЙТО ДЪРЖАХА ДА СЕ НАПРАВИ А НЕ ВСЕКИ ДА СИ ПЪЛНЕ ГУШЪТА А КОЙ СА БРОЯТ СЕ НА ПРЪСТИ НА ЕДНАТА МИ РЪКА НИТО МУ Е МЯСТОТО НИТО ВРЕМЕТО ДА СЕ ПИШЪТ ТУК ЗАТОВА СА СИ ПРАВИ ХОРАТА ОТ ЕС ЧЕ СМЕ НА ПЪРВО МЯСТО ПО ПРЕСТЪПЛЕНИЯ КАКВИ ЛИ НЕ КАКТО И СЪС ВАЛУТАТА ОТПУСНАТА ОТ ЕС ЧЕ ПОСТОЯННО СЕ ЗЛОУПОТРЕБЯВА И НЕ СЕ ВЪЗПОЛЗВАМЕ КАКТО ТРЯБВА 99% НА 100% САМО ЕДВА ЛИ ОСТАНАЛИТЕ 1% СЕ ВЪЗПОЛЗВАТ ЗАТОВА НЯМАМЕ ОЩЕ ЕДНА МАГИСТРАЛА НАПРАВЕНА ОТ ТОЧКА А ДО ТОЧКА Б КАКТО И ДА Е УВИ.
-32 +21
donyon
Рейтинг: 467 РазстроеноРаботни ,отлагания,преговори...Това струва много пари.
групи,проверки,консултанти
Като изхвърчат 7-8 милиарда,строителството на АЕЦ Белене ще бъде отхвърлено.Ще платим за атомен реактор,а ще имаме стария гьол...Дий,воле,дий...Като няма прокопсия,плюл съм в тая орисия...
-6 +25
Ментор
Рейтинг: 1389 Неутралнонаистина това безкрайно преливане от пусто в празно трябва да спре. И правителството да заеме някаква определена позиция, която да не се промени следващата седмица. Когато дойдоха на власт, ГЕРБ имаха ясна позиция по Белене. От тогава до сега тя се промени на 180 градуса толкова много пъти, че вече никой не може да ги изброи. Нито да каже каква е текущата му позиция.
Явно където са намесени ядрени работи, си казват думата квантовите ефекти. Също като котарака на Шрьодингер, правителството е едновременно за и против Белене, а какво ще излезе зависи от случайността
-5 +23
BIG AL
Рейтинг: 3124 ВеселоБългария и Русия удължиха споразумението за АЕЦ "Белене":
))
)))
))))))
.....................................
Някога националните предателства ставаха бързо ..От раз..Решанията пристигаха от масква- и не подлежаха на обсъждане ..
Сегашните агенти , действат бавно , по- дипломатично и не толкова явно ..Целта е пак същата- волята на бившите господари - да се изпълни , но , по- бавно ..Защото се представяме за десноцентристи ,"борим" се с мафията , ЕС и Екомисия ни наблюдава , някои предишни другари - идеолози на АЕЦ-а , още на са задоволени-финансово ...Всичко трябва да бъде опаковано с фрази - национален интерес , започнат безвъзвратно от други проект- който трябва да се продължи и т.н...Гербаджийските лидери и лафове - издишат, но продължават да ги помпат-поне до изборите..
Руските намерения ПАК ще се осъществят, но и те са съгласни да изчакат-работата на "троянския" кон - е по- деликатна ..
Другарите Боко , златев ,Р.овч. , герговци и сие - готови лапачи, трябва да отделят някой лев-за реклама пред невежите..Те, винаги са били мнозинство и сега пак се разчита - да бъдат..Чакат- да получат евтин ток , колкото СЕГА им е евтин и бензина , и газта , и парното и т.н.
Вярата в "добрата" мафия, цар , генерален секретар е съсипала не една държава..У нас- тя, вярата , е още по- силна..
Вяра несъкрушима , вяра в Рапона , златевчето , Р,Овч. , руския агент , руската "любов", дс- другарите , герговците , гоцетата и т.н..:
BIG AL
-11 +30
shumkar
Рейтинг: 2518 НеутралноТиквенов говореше преди няколко дена за Прокуратурата.
Това е да имаш премиер-министър с характер на магистрална жрица.
-9 +17
~
Рейтинг: 1720 НеутралноДо коментар [#7] от "sion1972":
Само от както Герб е дощъл на власт над 200 млн Евро са похачени за Белене!
Но така си пище в платформата на Герб-Белене да се строи!
Това е една от твътде многото причини, поради които не гласувах за тях!
-7 +26
shumkar
Рейтинг: 2518 НеутралноДо коментар [#16]
Цифрата от преди 3-4 месеца бе 297 млн евро!
-4 +17
shumkar
Рейтинг: 2518 НеутралноДо коментар [#16] от: ex_10417.htm ), а в автомобилите им светлините за дневно шофиране масово се заменят с LED лампи. PHILIPS решително преустроиха производството си, и насочиха всички усилия в усъвършенстването на LED лампите, които са до 2 пъти по-икономични от сегашните газови енергоспестяващи, и с 4-5 пъти по-дълъг живот.
Докато у нас се похарчиха почти 300 млн евро за консултанти и локви, Германия твърдо се отказа от АЕЦ и инвестира във фотоволтаични и други възобновяеми енергоизточници. Почти веднага от там се появиха какви ли не дребни електроуреди с фотоклетки и йон-литиеви батерии на приемливи цени (http://www.lidl.bg/cps/rde/xchg/lidl_bg/hs.xsl/ind
Дали много скоро няма да се появят къщи с почти автономно захранване? Никой не си прави сметки, че тогава ще се плаща по-малко! Но със сигурност в държавите, в които се правят тези инвестици ще се живее в много по-добра среда, и никой от тези страни няма и да си помисля да емигрира в Булгаристан, страната с най-евтиния ток (!?), и най-оскотялите европейци!
-10 +19
LZ161
Рейтинг: 1909 Гневнопоредното протакане, нищо няма да излезе от цялата работа. накрая ни газ, ни петрол, ни ток........... а рапончо и компания ще се плацикат на малдивите..........
Времето е наркотик, много от него убива.
-8 +8
пуц муц
Рейтинг: 1419 ВеселоДокато почнат АЕЦ "Белене", "Дързост и красото може и да свърши"!!!
ура и да живей!!!
-5 +15
sion1972
Рейтинг: 605 РазстроеноДо коментар [#16] от "~":
Значи парите на хората не били дето заръща Рапона да ги търсим / по магистралите/ , ами били на едно друго място..Веселба голяма.
Заедно Ипон и Ин ще ни управляват во веки веков! Амин!
-1 +7
sion1972
Рейтинг: 605 ВеселоДо коментар [#20] от "пуц муц":
Гарантирано от ГЕРБ
Със сигурност..Щото няма да я почнат..Още малко ще крадат и тия от там , след това руснаците ще заведат дело , нашите ще забравят да отидат , и накрая всички доволни , ние 2-3 млр назад
Заедно Ипон и Ин ще ни управляват во веки веков! Амин!
-2 +10
bta
Рейтинг: 4077 Неутралнонали Расия нямаше да подпишат
+7
mi6osp
Рейтинг: 1712 НеутралноМдаа, просто до изборите в тази държава няма да се взимат никакви важни решения.
Когато някой е глупав,то е за дълго!
-2 +6
aldy
Рейтинг: 1268 ЛюбопитноКакто е тръгнало, тази АЕЦ никога няма да бъде построена, но и никога няма да бъде спряна... Вервайте ми!
+6
Ментор
Рейтинг: 1389 НеутралноДо коментар [#18] от "shumkar":
цялата тая работа с възобновяемите източници хич не е ясна. В момента енергията от тях е много по-скъпа от всяка друга, а производството и използването им се дотира чрез повишаване на цената на енергията от невъзобновяеми източници. Според някои, енергията добита от фотоволтаик през целия му живот е по-малко от енергията вложена в призводството му. Не знам дали всъщност е така, но определено през следващите 15-20 години ще разчитаме основно на днешните източници на енергия. Т.е. още един реактор може и да ни е необходим. Не знам, а като гледам и експертите в тая област не знаят защото мненията им са разделени.
Със сигурност знам обаче, че не трябва да превръщаме почти пълната си енергийна зависимост от Русия в абсолютна. Това е огромен риск. Русия е непредвидим партньор, управляван от криминални интереси и разпространяващ корупция на най-високо ниво. Доколкото е възможно, взаимоотношения с такива трябва да се избягват. Вече 20 години след формалното ни 'освобождение' , България реално се управлява от наместници на руската организирана престъпност (или тайни служби, ако повече харесвате този синоним). През 3/4 от тия 20 години ни управляват правителства с участието на комунисти, получили образование в СССР (и покрай това членска карта в някоя тамошна трибуквена организация). Президента ни организира протести срещу НАТО и бълнува за големи шлемове. Изпълнението на бюджета ни зависи от неясен икономически субект с руска собственост, а назначеният от Москва негов формален управител е консултант на руската страна по проекта Белене. И за най-глупавия е ясно, че задълбочаването на тия отношения е пагубно за България.
-5 +6
mi6osp
Рейтинг: 1712 НеутралноДо №25: Общо взето ,това даже не е дилема, защото влияят поне три велики сили: при разговорът на четири очи с руският премиер, нашият уреди процент от уговорената специално завишена от него цена , но пък американците му показаха жълт картон, че не е включил достатъчно техни компании, а и ЕС не е склонен да разреши построяването на АЕЦ руска собственост на своя територия.
Когато някой е глупав,то е за дълго!
+5
krasivel
Рейтинг: 1638 ЛюбопитноЦентралата се строи бавно защото е едно от новите чудеса на света,1) от нищо прави пари, 2) ще свети в синьо през цялото време и ще е пробив: руска централа в ЕС ...
+5
aldy
Рейтинг: 1268 Любопитноцялата тая работа с възобновяемите източници хич не е ясна. В момента енергията от тях е много по-скъпа от всяка друга- цитат на коментар #26 от “Ментор”
За да получи човек правилна представа, трябва да види какво правят нормалните държави. България категорично не е между тях, защото всичко се прави в услуга и интерес на олигарсите, не на нацията, не на държавата. Та нормалните хора си правят сметка и влагат капитали там, където ще има по-голяма ефективност. Една Америка развъртя перките и добива енергия колкото от 20 АЕЦ Белене. Без да складира "отработения вятър".
Разбира се, по цял свят има енергийни мафии, ядрени мафии и други подобни, нека ги наречем лобита, но те са под сравнително добър контрол.
-1 +5
Роси Кирилова
Рейтинг: 2107 Неутралнобюджета ни зависи от икономически субект с руска собственост,- цитат на коментар #26 от “Ментор”
Това е едно от хилядите бойкови бисерчетата, който никой здравомислещ човек не би взел на сериозно, освен ако не се има за куче, шибаняк, матриал с чип, смърф, или друго подобно. Просто всичките данъци който идват от вноса на петрол, ще се компенсират от по-голямото като крайна стойност ДДС от вноса на горива.
+1
USSR
Рейтинг: 2653 РазстроеноВъв Франция има взрив в АЕЦ !!!
Опитите на независими държави да следват общи задачи водят до неуспех, а нарушаване на правилата водят до анархия , тирания и война .
-1 +4
shumkar
Рейтинг: 2518 НеутралноДо коментар [#31] от "USSR": incendie-a-la-centrale-nucleaire-du-tricastin-fran ce/
Експлозия, но не в реактора, който е бил спрян. Експлозията е вън от "ядрената" зона http://www.minutebuzz.com/2011/07/02/explosion-et-
selianin
Рейтинг: 605 НеутралноА нацията ще я пуснат на свободно падане без парашут.- цитат на коментар #8 от “ARRI”
Що за нация ? Може би "МАТРАЛ"
или "КУЧЕШСКИ" ........ .
-2
selianin
Рейтинг: 605 Неутралнонали Расия нямаше да подпишат- цитат на коментар #23 от “bta”
А, прочтъохте ли ?
"..........България дължи ежемечно
по 5 млн. евро на "Атомстройекспорт"
-2 +1
USSR
Рейтинг: 2653 НеутралноДо коментар [#32] от "shumkar":
Да
Опитите на независими държави да следват общи задачи водят до неуспех, а нарушаване на правилата водят до анархия , тирания и война .
kalinkova
Рейтинг: 162 НеутралноКолко бързо забравяте Фукушима...
Строенето на атомни централи тепърва следва да е вече отживелица, щом причини толкова зловещи последици за една толкова напреднала технически страна. Какво остава такава катастрофа да сполети страна като нашата, живи ще се погребем, защото освен културата ни липсва и силния дух и солидарност на японците.
ГЕРМАНИЯ СЕ ОТКАЗВА ОТ ЯДРЕНАТА ЕНЕРГИЯ, А В ИТАЛИЯ С РЕФЕРЕНДУМ СЪЩО МАСОВО Я ОТХВЪРЛИХА .
Само тук се агитираме тепърва колко много ще ни е изгодно да се строи АЕЦ, нищо че сме в земетръсна зона... Що за късогледство, що за алчност?
-3 +8
Мустафанка
Рейтинг: 2691 РазстроеноСтроежът на тая електроцентрала се превърна в егати сапунката.
Равни права за всички: това е най-крещящата неправда, защото онеправдава най-даровитите хора. Ницше.
-1 +5
mikereto
Рейтинг: 1049 Неутралноне ма грей и в двата случая тока се вдига
+1
Курт Деликуртев
Рейтинг: 7350 РазстроеноГЕРМАНИЯ СЕ ОТКАЗВА ОТ ЯДРЕНАТА ЕНЕРГИЯ, А В ИТАЛИЯ С РЕФЕРЕНДУМ СЪЩО МАСОВО Я ОТХВЪРЛИХА - цитат на коментар #36 от “kalinkova”
Като стигнете стандарта на Германия се откажете и вие, ама не преди това!
http://natribu.org/de/
-6 +5
kos
Рейтинг: 239 ГневноДо коментар -29 алду От каде ги измисли тези перки в америка, които дават енергия колкото 20 АЕЦ.Преди месец се върнах от там . Изминах с кола 5000км не видях никаде нито една перка.
-2
kaka_ginka
Рейтинг: 2508 НеутралноМоже би руската компания би трябвало да спре да строи реакторите докато не получи окончателен довор Ако в крайна сметка не се подпише договор какво ли ще правят реакторите.
-1 +2
Росен
Рейтинг: 3457 НеутралноДо коментар [#39] от "Курт Деликуртев":
Така е.
Има две крайности : Да не слушаш разума и да слушаш само него. /П./
-6 +2
jubal harshaw
Рейтинг: 3830 ЛюбопитноВ момента енергията от тях е много по-скъпа от всяка друга,- цитат на коментар #26 от “Ментор”
Тва не е много ясно.
http://www.bloomberg.com/news/2011-05-26/solar-may
Подкрепете Граждани за Либерална Алтернатива на Демокрацията!
-1 +2
Храбър
Рейтинг: 3690 НеутралноЗа тази АЕЦ вече всичко е казано. Да спират и да осъдят виновниците, които са виновни за големите разходи в които ни вкараха.
Бившите тоталитаристи се възползват най-много от демокрацията!
+5
ПАВЛА
Рейтинг: 4544 ГневноБеля-не! А Скольо Скоклев да се взема в ръце и да спира с глупостите, че само товари българския данъкоплатец с дългове!
...и най-добре замислените мечти на мишките и хората, не винаги излизат успешни...
sangiovese
Рейтинг: 313 НеутралноПроблемът е, че Рапона е роб, нашамарил го е Златев веднага след изявлението за гьола и сега само чака да минат изборите и ще подпише. За Белене каквото и да се каже сега, ще предизвика и позитиви, и негативи за управляващите. Затова Рапона отлага. А така се надявах да устои. Сега хората, милеещи за българската енергетика и независимост като цяло, трябва да вкарат дебата за Белене в предизборната реторика на всички партии и кандидати за президенти. Трябва да ги накараме да се определят твърдо и да се дискутира до безкрай по тази тема, защото тя е животоопределяща за нашата малка държава. Не трябва да позволим да ни разконцентрират с други маловажни неща. Белене е вредно за нас и трябва да се преборим тази недомислица да спре. Навреме.
+3
kitaec__
Рейтинг: 1460 НеутралноТрайков казва, че не е било проблем сегашното допълнително споразумение да се сключи за 4 месеца и тогава наистина решението за поректа да бъде оставено за след изборите. По думите му обаче за правителството не е проблем темата да се отвори отново точно преди изборите през октомври.
+1
За да коментирате, моля влезте в профила си или се регистрирайте.