Програма:ОП "Конкурентоспособност"
Рубрика "Дебати" е онлайн платформа за обсъждане на проблеми и предложения за подобрения по оперативните програми и ПРСР. Целта е събраните тук идеи да бъдат обединени и изпратени до институциите, отговарящи за средствата от ЕС. Научете повече за инициативата и участвайте в дебатите. |
Участници в дебата: Петър Стоянов – управител на "Институт за управление на програми и проекти", Никола Христович – заместник-председател на УС на "Българска асоциация на микропредприятията", Петя Донова – управител на "Фондация за прозрачни регламенти".
Предложения: Тези предложения са направени по време на кръгла маса на тема "Програмите на ЕС – инструмент за преодоляване на последиците от световната икономическа криза", организирана от "Института за управление на програми и проекти", "Българската асоциация на микропредприятията" и "Фондация за прозрачни регламенти" на 14 април 2009 г. в София. На събитието присъстват представители на управляващите органи по оперативните програми, на неправителствени организации и на бизнеса.
1. В рамките на мерките за борба с кризата да се направят промени в последователността на обявяване на процедурите от оперативните програми, като се даде приоритет на мерките за повишаване на конкурентоспособността на фирмите, което да спомогне за оставането им на международните пазари. Тук се включват следните мерки: за иновации, диверсификация на производството и за обновяване на технологичното оборудване на фирмите, повишаване на качеството на предлаганата продукция и повишаване квалификацията на персонала.
2. С приоритет да се стартира подготовката на проектно предложение, свързано с ОП "Развитие на конкурентоспособността на българската икономика", Приоритет 2. "Повишаване ефективността на предприятията и развитие на бизнес средата", Операция 2:
"Създаване на консултантска мрежа в подкрепа на бизнеса"
. Така ще се улесни достъпа на МСП до свежи пари и ще се увеличат техните шансове за оцеляване и развитие.
3. Да се създадат гаранционни фондове към общините, насочени към финансиране на фирмите на територията на общината или региона, като това се подкрепи със съответни законодателни мерки.
4. Да се създаде информационен портал за гражданите, където всички държавни и общински институции и структури на гражданското общество да попълват данни за добри практики и добри проекти с възможност за мултипликация.
5. В техническата помощ по оперативните програми да се предвидят обучения на потенциалните бенефициенти, както и да се регламентира (там където няма) процент от сумата по проектите за консултантска помощ при подготовка на документите за кандидатстването по дадена програма.
Пълния текст на писмото с предложения, изпратено до съответните управляващи органи, можете да прочетете в прикачения файл.
Вижте всички направени предложения в рубрика Дебати.
msl
Неутралнонякои от предложенията са ми направо противни и плачат за пари за нищо
обучения на потенциалните бенефициенти - да се обучават ама не без пари, нали затова си има консултанти
Създаване на консултантска мрежа в подкрепа на - да бе, как ще ги класифицираш или те ще са все "ерудити"
бизнесагаранционни фондове към общините - лапай пари за фирмата на братчеда
+1
Консултант
НеутралноДа не спечелиш еврофинансиране не е чак толкова страшно. Страшното идва когато ти се наложи да го връщаш. Но нали сме все умни глави и акъл /консултант/ ни не требе, докато не се опариме сами. Тогава чак българина може и да осъзнае ползата от консултанта........
+2
до консултант
НеутралноВиждал съм "консултанти", които нямат елементарни познания, просто ги е поблазнил перспективния пазар. И понеже всеки може да се сдобие с визитка с европейското знаме, "консултант" стана мръсна дума.
+1
п с
НеутралноТова да не е същият Петър Стоянов, който е посочил на страницата на т. нар. институт, че е "консултант по подготовката и съставянето на Оперативните програми към ЕС". Дори от самата фраза лъха на компетентност, вероятно никой от екипите, които разработваха ОП, не е чувал, че въпросният ги е консултирал.
-1 +1
За да коментирате, моля влезте в профила си или се регистрирайте.