Европейският парламент (ЕП) прие днес резолюция, с която се препоръчва премахване на визите за Македония, Сърбия и Черна гора от 19 декември тази година вместо от 1 януари 2010 г., както предложи по-рано тази година Европейската комисия,
предаде македонската информационна агенция МИА.
В дебатите, които започнаха късно снощи, евродепутатите изразиха подкрепата си за свалянето на визовата бариера за трите страни. Еврокомисарят по правосъдните въпроси Жак Баро оцени този акт като исторически.
В същото време депутатите предлагат Албания и Босна и Херцеговина също да бъдат включени в списъка с държави, за които не се изискват визи, съобщи пресслужбата на Европарламента. Това предложение е придружено с бележка под линия, че премахването на визите ще влезне в сила само след оценка на Комисията, че въпросната държава "изпълнява всички критерии, посочени в пътната карта за либерализиране на визовия режим, и в съответствие с Договора". Временно и двете държави остават в списъка със страни, за които се изискват визи.
Евродепутатите отправят препоръккъм Европейската комисията по отношение на Косово. Според ЕП Комисията трябва да започне визов диалог с Косово с цел създаване на пътна карта за улесняване и либерализиране на визовия режим, подобна на пътните карти за другите държави от Западните Балкани.
В доклада на Парламента се подчертава също така, че процесът на либерализиране на визовия режим трябва да служи като отправна точка при определянето на отношенията с източните партньори на ЕС.
Докладчикът на Европейския парламент за визовата либерализация, словенският евродепутат Таня Файон, изрази задоволство във връзка с предстоящото премахване на визите за Македония, Сърбия и Черна гора. Според нея техните граждани досега са били по-изолирани и с по-ограничени права и свобода на пътуване, отколкото по времето на бивша Югославия.
Резолюцията, която гласува днес Европейският парламент, не е обвързваща, но има политическо влияние при взимането на решения в ЕС, посочва агенцията.
Анонимен
Рейтинг: 0 НеутралноИ правилно, че не е обвързваща. Никой не се вълнува от мнението на евротъртеите.
-10 +3
чичо митре
ВеселоЕ готово е! Одсега гражданите на Македония ще нямат нужда от вашите паспорти! Весело!
-12 +8
Митре ле
ВеселоЧичо Митре, нямам търпение да видя как македонците ще хвърляте българските си паспорти на клада /както се заканвахте/!
Ти как мислиш, колко от тях ще го направят?
-2 +14
krassss
Рейтинг: 8 Веселотова, че махат визите не означава неограничено пътуване. Имат право на 3 месеца престой в страна от ЕС и без право на работа.
Така, че я пак си помисли, който има БГ паспорт какво би направил
sunshine ... moonlight ... good times ... boogie
-5 +8
од Братот
Неутралнопаднаа границите!!!!!!!!!!!!!!!!!!! .........
конечно ќе се соедини нашиот народ.........
од Дунав до Црно море од Вардар,Пирин па до Бело море.........
Мили браќа повторно ќе бидеме заедно,едни меѓу други како што ни доликува.......
ЗАЕДНО,СПЛОТЕНИ,ЕДИНСТВЕНИ
Не оптоварени од лажна историја,од лажни тотеми............
Македонија на македонците!!!!!
Нит србска,нит грчка ќе биде она.
-5 +10
Леблебия
Рейтинг: 77 ВеселоПак ли намерихте повод за злобни коментари? Резолюцията не е обвързваща, но не се очаква да има проблеми или забавяне.
+6
Югозомби
ВеселоБратот, и ние в България така я разбираме мечтата за обединена Македония - от Вардар до Дунав и Черно море!
-2 +7
Коко
НеутралноДо 4,
същото като останалите българи по 3 месеца в "Шенген".
-2 +5
од Братот
НеутралноИста ни мечтата и желбата и на едни и други.........
И ете се оствари....
Безвизниот режим ќе значи и крај на југословенизацијата на Македонија.
народот ќе може слободно да се движи и да оди и кон Дунав и кон Црното море И кон Белото море...........
и ќе свати дека е меѓу браќа а не меѓу волци како што сака некој да му прикаже.
Македонија на македонците!!!!!!!!
Нит србска,нит грчка ќе биде она.
-4 +8
hehehehe
НеутралноКе биде бугарска зна4и
)))
-11 +4
krassss
Рейтинг: 8 НеутралноКакто беше с българите (нас) да.
Но сега можеш да живееш където поискаш (колкото време искаш) в ЕС и също можеш да работиш в повечето страни ако си българин.
Иначе аз подкрепям идеята за отворени граници. Това е начина да падне тази злобарщина на балканите и хората да се обединят малко.
sunshine ... moonlight ... good times ... boogie
-1 +8
чичо митре
ВеселоДо коментар [#3] от "Митре ле":
Сигурно 99,99%!
-1 +4
чичо митре
ВеселоДо коментар [#10] от "hehehehe":
Гладна кокошка, просо сънува.
-2 +7
maketo
ВеселоВсичките косовари ще подадат молби за македонско гражданство и следващият президент на Македония ще е албанец , след 5 години и Александър Македонски ще стане арнаутин , крайно време му беше да смени националността !
-1 +5
The Great
НеутралноАх жалки татари.
Злоба, ревност, пакост ве е обзела.
Нещо явно не ви е добре в Садам Хусеинската ви родина па берете чуждите чушки по нивите.
Бугарииииииииии цигани, питай който било в европа за бугари и ромьнци и като чуете какво ще ви кажат, забийте си главите в кенефа (турски) и си мьлчете.
Милион класи сме над вас бе татари монголоидни.
-5 +4
марика
ВеселоФиромците са МНОГО ПО-МОНГОЛОИДНИ ОТ ТАТАРИТЕ!!!!!ХАХАХАХА,ако не вЕрУваш иди в РУСКА РЕПУБЛИКА ТАТАРСТАН и се увери сам мАнголосрбовлахоалбанофиР ОМЕЦО!!!!!!!!!!!!!!!отдавна не съм писала по фиромската тема,но ДНЕС си намерих повод и между другото КАКВО ИМЕ ПРЕДПОЧИТАШ ЗА ДРЖАВАТА,нацията и Язикот???? затоашто македонски нЕма да сЕ!!!!!????
-4 +2
The great
НеутралноЕто пак злоба.
Македонци сме ма, и ще бьдем винаги, никой малоумен особено не окупатор на македонска територия не може да каже обратното. То нормално е окупатори да негират всичко което са окупирали, то и на циганите им слагахте бугарски имена ( така че не знам дали воопще има бугари, след като напраихте циганите бугари, праите македонците бугари, монголите сьщо) .
Македониа и Македонците са древна дьржава и народ, колкото и да ви е мька, знаеме кой сме.
А кой сте вие жалки подобия?
Но наскоро Македонийа ще бьде цяла, много скоро, а вие които не знаете какви сте си умирате од мька.
Ох колко сте жалки. Ох колко сте тьпи. Никой не же иска ма.
-5 +3
krassss
Рейтинг: 8 НеутралноThe Great
не разбирам кой ви пълни главиците с глупости. Историята си е история гледайте напред и това е, ама вие не. Знаеш ли защо го правите това, защото съзнавате, че няма македония има само Гърция и България !
що не идеш да си пишеш в някой "македонски" форум ?
Не разбирам каква работа имаш в нашите сайтове и форуми, а знам каква, вие в макето и инетрнет си нямате а аз форуми търся.
Трябва да разбереш едно мнго важно нещо: злобеете ли няма ЕС за вас
sunshine ... moonlight ... good times ... boogie
-2 +2
Пророк Иван
НеутралноОх бедни глупави народе, защо с дрънканици се срамиш, защо по хорото на тези, които те разделят за де те управляват играеш!?...Защо като дете на което са дали близалка мислиш с техните мисли!!!
Българи, Сърби и Македонци са един славянски народ - с буйна кръв, с гордо вдигната глава и със смели сърца. Ако някой не се познае в това определение значи е малака!
Ние сме една Балканска общност - тази мисъл, която не искат да минава дори за секунда през мазъка ни, е истинската ни същност. В едно такова цяло сме силни, голями и страшни.
-1 +1
петър
НеутралноМногу лоши луге сте вие бугарите
-2 +1
Пламен
НеутралноПо повод "великия" ( извинявам се, че имам проблеми с латиницата в този сайт)
Аз съм историк и съм завършил Историческия факултет към Софийския университет. Много се радвам, че напоследък срещам все повече студенти, които говорят "македонски" и учат в нашия университет.
Не много отдавна имах щастието да бъда в една група с "македонка" в средно езиково училище във Великото Херцогство Люксембург, заедно с още две бошначки. По-отвратителна пасмина не съм виждал и не съм си представял.
Моля ви се, гласувайте много сериозно този "велик" скоро да не стане гражданин на Европейския съюз. Не че съм злобен и отмъстителен, просто - това не се вписва в никакви рамки.
Не симпатизирам на гръцката политика, но намирам че след 5000 години опит в полето на международните отношения, позицията на Гръцката държава е правилна... много консервативна и праволинейна
-2 +3
За да коментирате, моля влезте в профила си или се регистрирайте.