ЦСКА прекърши "Шахтьор" (Донецк) с 3:0 в София

ЦСКА спечели първия сблъсък с "Шахтьор" (Донецк) след два гола на Владимир Манчев и едно попадение на Любослав Пенев. "Червените" дадоха сериозна заявка за втория кръг в турнира за Купата на УЕФА пред не повече от 15 000 привърженици на стадион "Българска армия". Момчетата на Аспарух Никодимов играха с пределна мобилизация на силите срещу съперник, който не се предаде до последния съдийски сигнал. Все пак "армейците" под вещото ръководство на Аспарух Никодимов знаеха какво искат и как да го постигнат. Не трябва да бъде пропусната брилянтната игра на вратаря Ненад Лукич, който обезвери нападението на украинците, като предотврати чисти голове след удари на Воробей и Зубов. На другата врата беше стабилен и колегата му Юрий Вирт, който отрази опасни удари на нападателното трио на ЦСКА.

Първият гол падна в средата на първото полувреме след изпълнение на ъглов удар от Методи Деянов. Пенев продължи пътя на топката към Манчев, за когото остана просто да я насочи в мрежата за 1:0.

Четири минути преди почивката Деянов намери непокрит Пенев в наказателното поле и централният нападател покачи на 2:0 с прецизен удар с глава.

"Шахтьор" започна устремно второто полувреме и имаше своите шансове да се добере до почетен резултат, но Лукич беше просто непреодолим. Много добри думи заслужава и резервата Янко Вълканов, дебютирал за ЦСКА през сезона. Така се стигна до 78-та минута, когато отново след ъглов удар, изпълнен от Пенев, топката попадна у Деянов. Ударът му отблизо с глава срещна гредата, а Манчев беше най-съобразителен и довкара за 3:0.

В самия край на двубоя и в допълнителните четири минути Андрий Воробей от гостите беше близо до отбелязване на почетен гол, но ЦСКА удържа изключително важния си аванс преди реванша в Донецк след седмица.

Състави:

ЦСКА: 12. Ненад Лукич, 2. Георги Антонов /46-та минута - 15. Янко Вълканов/, 3. Галин Иванов, 29. Ибрахима Кума Гай, 6. Александър Томаш, 5. Тодор Янчев, 17. Стефан Джилио, 10. Методи Деянов, 9. Любослав Пенев (капитан) /90-та минута - 19. Асен Букарев/, 11. Владимир Манчев, 18. Масана Мателе Моке /55-та минута - 14. Светослав Петров/

"Шахтьор" (Донецк): 1. Юрий Вирт, 2. Михаил Старостяк, 3. Даиниус Главескас /46-та минута - 20. Белик/, 22. Исаак Окоронкво, 28. Даниел Флоря, 4. Анатолий Тимошчук, 5. Серхий Попов (капитан), 8. Алексей Пахарев, 9. Генадий Зубов, 17. Джулиус Агахова, 11. Андрий Воробей