Фирма "ММВ - Инженеринг" е спечелила конкурса за строителен надзор при проектиране, строителство и въвеждане в експлоатация на многофункционална спортна зала, съобщиха от спортното министерство.
Срокът за обжалване на процедурата е изтекъл вчера и поради липса на постъпили жалби от останалите 10 участника за победител е обявена тази компания.
Очаква се подписването на договора, след което "ММВ - Инженеринг" трябва да направи експертиза на свършеното до момента и да изготви констативен протокол за обекта. След това строителството на съоръжението на 4-ти километър ще бъде подновено.
От министерството на спорта съобщават, че в началото на годината ДАМС не е обявила процедура по Закона за обществените поръчки (ЗОП) за избор на надзорна фирма, като освен това не е направено и предварително обявление, за да може процедурата да се движи в ускорени срокове.
Строежът на спортната зала беше спрян от Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) на 21 декември след сигнал на депутатите от "Синята коалиция" Иван Иванов и Михаил Михайлов, които обявиха, че не е проведен конкурс за строителен надзор.
Сега вече
Неутралноще празнувам Нова година спокоен!
-3 +15
Гражданин
ЛюбопитноСамо аз ли си мисля, че столицата ни не заслужаваше толкова безлична фасада на най-голямата си (засега) спортна зала?! Ако въобще може да се говори за преднамерено разработвана концепция за фасада, тъй като по своя външен периметър сградата не създава усещане за някаква единност и хармоничност на форми и линии.
-5 +11
Архитект
НеутралноДо коментар [#2] от "Гражданин": Това се казва евромутро барок!
-1 +21
новия еретик
НеутралноАко решиш в двора си да строиш кенеф, ще те разпънат на кръст, ако си без надзор. А на такъв обект се строи и пушек се вдига. И инвеститорът ЗНАЕ, че обектът е незаконен. А инвеститор е държавата в лицето на ДАМС. Да ти пикая на държавата, когато беззаконието тръгва от нея. И не може да се поднови. В ЗУТ няма такива варианти. Построеното досега е незаконно строителство, което е започнало без съответните документи, т.к. без надзор няма и редовни документи. А незаконното строителство подлежи на премахване. Веднъж държавата е нарушила закона, втори път ще го наруши, когато наредят по телефона на ДНСК да не се пречка.
+24
Бг
НеутралноТоа Костов пак се набърка у далаверите.Требва да изкараме пак онова със Сапио,да се обадиме на Сл.Трифонов,на онаа Михнева,на Карбовски,ониа социолозите и оня от Труд и пр.
Мамка му -требва и на него да се дава.Иначе кой щеше да разбере.И без това го работиме без печалба па даже и на загуба.
-3 +13
хи-хи-хи
ВеселоДо коментар [#5] от "Бг":
Ама за всичко ти вярвам. И най-много за това че работиш на загуба!
+8
Гражданин
ВеселоДо коментар [#3] от "Архитект":
Евромутро е, но не барок. По-скоро е нещо като евромутрофункционализъм.
+14
ГБС
ГневноЧе какво и е мултифункционалното на тази зала?
За баскетбол и волейбол става, за концерти също /може би/, но например не е предвидено провеждането на състезания по лека атлетика, фигурно пързаляне, шорт-трек и останалите спортове на лед. Да не говорим за други варианти които предлагат истински многофункционалните зали /такива като Берси в Париж или О2 в Прага/.
Освен това този проект е много демодиран като архитектура. Все пак вече не сме 80-те.
Важното бе Пешов да спечели "конкурса" който като че ли беше проведен специално за него. С тази цел беше провален и предишният конкурс за проект. Само 40 дни по-късно Пешов се появи на бял кон с готов проект, който сега се оказа доста поорязан.
Абе комунисти . . .
-1 +23
Гражданин
ВеселоДо коментар [#8] от "ГБС":
ГБС, различаваш ли понятието функционализъм като наименование на архитектурен стил от утилитарното понятие мултифункционалност?
-6 +2
BG
НеутралноДо коментар [#2] от "Гражданин":
Аз мисля че си я заслужава - отива й безличната фасада. Кое друго е на високо ниво?
-1 +4
Гражданин
ВеселоДо коментар [#10] от "BG":
Впрочем прилични сгради в София има, ако и не шедьоври. Шедьовър е отхвърленият проект на Заха Хадид за нов правителствен център, но това е проект от съвсем различна категория. За съжаление няма да имаме шанса да го видим осъществен.
Не съм съгласен с логиката ти. Винаги може повече и винаги трябва повече, вместо което ти ни предлагаш самоунизение и саморазрушение - това сме били заслужавали... Ти може би, но не и аз.
+4
Аз
НеутралноГрозен проект, заченат в много грях от Станишев и довършен от ББ.
Трябваше да се спре и започне от А - конкурс за архитектура, печеливш, конкурс за изпълнител и т.н.
ББ прави и бая глупости, като гледам, наред с някой положителни неща.
+8
Гражданин
НеутралноДо коментар [#12] от "Аз":
И аз мисля,че дори само по чисто естетически и представителни съображения настоящият проект трябва да се изостави и да се проведе нов конкурс с надеждата, че организираната посредственост няма отново да надделее.
+4
зограф
НеутралноАрхитектурата е пълен кошмар. Компютерно решение, без капка естетика. Само едни нещастни и некадърни архитекти могат да сътворят такова л...но. Цялата строителна кампания през последните 20 години се характеризира с този чалгаджийско - мутренски стил.
Къде са големите български архитекти от едно време?
-2 +4
Toporov
НеутралноПоздравления за г-н Иванов и г-н Михайлов! Не трябва да спират до тук, обаче. Тия от ГБС са невероятно нагли.
+3
Пърдуйко Грисов
НеутралноЕми нема са да ми се дървите тука, аз къде ше играем футбол, тука поне е закрито и нема ми се намокри шланга, трайте
-3
до зограф
НеутралноМоля те, кажи ми няколко имена на големи архитекти от едно време! Нещо не се сещам. ГОЛЕМИ архитекти може да има само в ГОЛЕМИ И СВОБОДНИ И КУЛТУРНИ държави.
-3
молитва
НеутралноДо коментар [#5] от "Бг":
Момчето ми,
ще се моля за теб.
Също ще се моля такива чада като теб,
Господ да не ни дава повече.
до 17
НеутралноРазходи се по улиците в квартал "Докторска градина" и се загледай в къщите.Проектирани са и са строени от българи.Това, че ти не знаеш имената е проблем на обществото, че не познава големите си имена и то в различни области.Години наред, никой не споменаваше името на Списаревски,а и сега много не знаят за него.
+2
Ха, ха
НеутралноЦялата работа идва от установената практика да се организират инженерингови конкурси. Така архитектът върви в комплект със строителя. Или по-скоро обратното.
Целта е да се замъглят критериите за избор, например - много е хубав проекта, но строителят има лоши показатели за изминалите три години; не е лош проекта, а цената на изпълнение е най-изгодната.
Така получаваме една средна работа на Жеко Тилев за една нагласена цена на Главболгарстрой.
В други страни за такива обекти се канят световни архитектурни звезди.
продължение
НеутралноХонорарът на такива звезди горе - долу е колкото икономисаните милиони с един телефонен разговор на ББ. С още един разговор и проектът щяха да ни го подарят.
nmihnev81
Рейтинг: 0 НеутралноЗа този западнал град архитектурата направо е страхотна!
+1
За да коментирате, моля влезте в профила си или се регистрирайте.