Себастиан Фетел бе най-бърз в първата тренировка в Монако

Фетел изпревари с 0.113 сек. Алонсо

Световният шампион Себастиан Фетел откри уикенда по улиците на Монако с най-бързото време в първата свободна тренировка преди местната Гран при във Формула 1.

Пилотът на "Ред бул" направи най-добрата си обиколка за 1:16.619 мин. в последните секунди на сесията и спечели късната битка с Фернандо Алонсо. Двукратният световен шампион остана втори с пасив от 0.113 сек.

Екипите проведоха сесията само с познатите им до момента меки гуми, като следобед за първи път след зимните тестове ще изпробват в реални условия супермеките смеси на "Пирели", чието поведение е основната причина за техните притеснения в надпреварата.

С постепенното подобряване на условията по улиците на Монако Фелипе Маса, Алонсо, Люис Хамилтън и Фетел последователно излизаха начело в подреждането, докато Нико Розберг с "Мерцедес" не ги неутрализира 5 минути преди края на сесията. Германецът за кратко се задържа на върха и в крайна сметка остана трети с пасив от половин секунда зад световния шампион и испанския пилот на "Ферари".

Алонсо загуби битката с Фетел в края на първата тренировка

Неговият съотборник Михаел Шумахер предизвика един от двата по-сериозни инцидента на градското трасе. Победителят в княжеството от 2001 г. изпусна спирането за първия завой "Сен Дево", но не успя да оползотвори късата зона за сигурност и разби дясната част на своя болид в стената от гуми.

Витантонио Лиуци от "Испания рейсинг" също се прояви, като удари автомобила си в стената на спирането за шикана след излизането от тунела и унищожи предното си окачване.

Четвърти резултат преди обед записа вторият представител на Скудерията Фелипе Маса, следван от тандема на "Макларън" Люис Хамилтън и Дженсън Бътън. Уикендът започна по разочароващ начин за миналогодишния победител Марк Уебър. Австралиецът имаше проблеми с трансмисията в своя "Ред бул" и направи само три инсталационни обиколки без да запише време.

Пастор Малдонадо отново вдъхна малко надежда за добро представяне на "Уилямс" със седмото си време, а в първата десетка се наредиха още Адриан Сутил ("Форс Индия"), Виталий Петров ("Рено") и Шумахер.

Инцидентите със седемкратния световен шампион и Лиуци се разминаха само с жълти флагове, но тренировката все пак беше прекъсната за няколко минути заради разместена шахта на старт финалната права.