Катастрофа в последния завой донесе победата на Дан Уелдън в "Инди 500"

Дан Уелдън се полива с млякото на шампиона след втория си успех в "Инди 500"

Англичанинът Дан Уелдън се оказа големият печеливш от катастрофа на последния завой, след която спечели легендарното автомобилно състезание "Инди 500" в Индианаполис. Той записа втора победа в едно от най-престижните състезания в моторните спортове.

Уелдън изглеждаше като сигурния номер 2 на финала за трета поредна година, но лидерът Джей Ар Хилдебранд се блъсна в стената на последния завой. Американският дебютант беше на път да постигне впечатляващ резултат, но при влизането в четвъртия завой се оказа твърде високо и не успя да избегне контакта с предпазната стена. Той все пак се добра втори до финала.

Хилдебранд влезе във финалната обиколка с почти осигурена победа. След като мина безпроблемно през първите три завоя, той настигна Чарли Кимбал на четвъртия последен завой. Вместо да си кара зад него и да финишира спокойно, 25-годишният пилот реши да мине от външната страна.

След края на състезанието Хилдебранд призна, че е направил грешка. "Настигнах го в лоша част от пистата. Ударих се в стената и всичко приключи", каза той.

Джей Ар Хилдебранд облизва стената в последния завой на състезанието

32-годишният победител в "Инди 500" през 2005 г. Уелдън подписа договор само за едно състезание с отбора "Брайън Херта аутоспорт", който участва само в някои стартове от сезона в сериите Индикар. Съдиите определиха, че е успял да задмине потрошената кола на Хилдебранд точно преди да светнат предупредителните зелени светлини.

Трети завърши американецът Греъм Рахал, а неговият съотборник в "Чип Ганаси рейсинг" е пети, след като водеше в 73 от общо 200 обиколки.