Себастиан Фетел спечели с лекота във Валенсия

Фернандо Алонсо се върна на пътя на победата във Валенсия

Световният шампион във Формула 1 Себастиан Фетел се върна към победите само след една малка пауза в Канада. Той спечели безпроблемно състезанието за Голямата награда на Европа и се утвърди като фаворит номер 1 за титлата и през този сезон.

Германецът стартира отлично от първа позиция и запази аванса си до самия край, като регистрира и най-бързата обиколка към края на надпреварата. "Фантастично", успя да се провикне към хората от бокса на "Ред бул" по отборното радио, докато обикаляше трасето по улиците на Валенсия. Той има 186 точки, а Марк Уебър и Джансън Бътън са с по 109.

Фернандо Алонсо с "Ферари" се вклини между двамата пилоти на "Ред бул" и зае на окуражаващото второ място на 10,891 секунди пред родна публика. Марк Уебър оформи тройката в надпреварата на 27,255 секунди от победителя.

Двата болида на "Ферари" успяха да изпреварят Люис Хамилтън още на старта и заеха позиции зад хората на "Ред бул". По-късно пилотът на "Макларън" се оплака от прегряване на съединителя в загряващата обиколка.

Фелипе Маса се намести между Алонсо и Хамилтън. Испанецът застана близо зад Уебър и успя да вземе второто място с решителна маневра в 21-ата обиколка. Испанецът не успя да направи разлика и след вторите спирания в бокса австралиецът отново излезе на втора позиция.

Но с това битката между двамата не приключи. При последната смяна на гумите пилотът на "Ферари" остана за още три обиколки с меките гуми, докато Уебър сложи гуми "медиум". Алонсо се върна отпред, а всякаква надежда за нова размяна на местата угасна заради нареждането от бокса Уебър да пази своята скоростна кутия. Двамата така и завършиха.

Хамилтън все пак финишира четвърти, тъй като тактиката на Маса да кара по-дълго преди влизане в бокса не сработи. Победителят от предишното състезание в Монреал Дженсън Бътън имаше невзрачен следобед. Той беше изпреварен от Нико Розберг на старта, след това успя да си върне позицията, но хората пред него бяха недостижими. Проблем със системата KERS съвсем го лиши от шанс за нещо повече от шесто място.

Розберг завърши седми, като в някои моменти трябваше да си пази позицията от впечатляващия Хайме Алтерсуари. Пилотът на "Торо росо" тръгна от 180-о място, но завърши осми със стратегия с две минавания през бокса. Адриан Сутил с "Форс Индия" завърши девети, а Ник Хайдфелд с "Рено" взе последната точка от състезанието.

Михаел Шумахер пострада от удар с Виталий Петров при излизането на руснака от първата смяна на гумите. Това означава още едно спиране за ново предно крило и 17-о място в крайното класиране.