Новият ред във WRC започна с победа на Льоб в "Монте Карло"

Льоб вече има 76 победи на сметката си във WRC

Най-успешният рали пилот в историята Себастиен Льоб даде познат старт на новия сезон в Световния шампионат (WRC) – със седма победа в класическото рали "Монте Карло".

Състезателят на "Ситроен" оглави класирането в снежното рали още от втория етап и водеше убедително след касапницата на Кол де Турини преди финалните два етапа, довела до отпадането на част от водещите пилоти заради леда и мокрия сняг по трасето.

Французинът, който реално нямаше конкуренция още след първия ден в сряда, беше обявен за победител, след като организаторите отмениха финалните SS17 и SS18 заради проливния дъжд и с оглед безопасността на екипажите и зрителите.

В крайна сметка Льоб се наложи над своя бивш съотборник и настоящ пилот на "Фолксваген" Себастиен Ожие с аванс от 1:39,9 минути. Французинът, който през новия сезон ще стартира само в още три ралита и няма да се бори за титлата, показа, че не се е отказал напълно и най-малкото ще краде точките на претендентите за негови наследници на световния рали трон.

Себастиен Ожие направи добър дебют за "Фолксваген" във WRC

© GEPA pictures

Двамата титулярни пилоти на "Ситроен" Дани Сордо и Мико Хирвонен завършиха трети и четвърти в "Монте Карло", като разликите между тях също не падаха под минута и половина. Двамата не успяха дори да се доближат до втория Ожие, който след ранното откъсване на Льоб просто караше за второто място и направи добър дебют в първото рали на "Фолксваген" във WRC.

Неговият съотборник Яри-Мати Латвала не можа да се похвали с подобно постижение. Финландецът изпитваше трудности още от самото начало на състезанието, а в събота побърза да открие сметката си от разбити автомобили за "Фолксваген". Той се движеше шести, когато претърпя катастрофа в SS14 и отпадна.

В първата петица се вмъкна трети французин – Бриан Буфие със "Ситроен". Победителят в IRC "Монте Карло" от 2011 г. успя да стигне до петото място, въпреки че в петък изкара няколко минути извън трасето.

Екипът на "Катар М-Спорт", който се раздели със заводската подкрепа на "Форд" в края на миналия сезон, изпраща надпреварата със смесени чувства. Тимът получи обещаващи знаци в темпото на своите автомобили и най-вече в битката на Евгени Новиков със Сордо за място на подиума. Нахъсаният руснак обаче отпадна след катастрофа в първия съботен етап, а малко по-късно в същата 14-а отсечка това направи и съотборникът му Юхо Ханинен.

Мадс Йостберг донесе единствените точки за "Катар М-Спорт" от Монте Карло

Третият представител на отбора – Тиери Нювил, напусна състезанието още в първия ден от чудесната четвърта позиция и единствените надежди за точки на "Катар М-Спорт" останаха свързани с Мадс Йостберг. Норвежецът се справи с проблемите с електрониката на своя "Форд Фиеста RS WRC" и повреденото окачване, за да финишира шести в "Монте Карло".

Седми се нареди чехът Мартин Прокоп с "Форд". Многото отпадания позволиха на германеца Сеп Виеганд да завърши осми и да спечели доминантна първа победа в новия клас WRC2 (наследник на S-WRC) с "Шкода Фабия S2000". Дебютът на третата категория WRC3 беше уважен само от двама стартирали пилоти и един завършил – актуалното протеже на "Ситроен" с името Себастиен – Шардоне.