"Черно море" спря серията без загуба на "Нефтохимик" и си гарантира място в топ 6

"Черно море" излезе на четвърто място в класирането преди последния кръг от редовния сезон

"Черно море" спря серията на "Нефтохимик" от пет поредни мача без загуба след победата с 3:1 в "морското" дерби от 25-ия кръг на Първа лига.

Тимът на завърналия се на пейката след три мача наказание Георги Иванов-Гонзо събра 40 точки след 11-ия си успех и се изкачи на четвърто място.

Кръг преди края на редовния сезон си варнеци си осигуриха място в плейофната фаза за разпределение на местата от първо до шесто, докато бургазлии допуснаха първа загуба през 2017 г. и заемат 12-ата позиция с 26 точки.

"Черно море" се доближи на шест точки от ЦСКА, девет от "Левски" и 24 от "Лудогорец", като изпревари "Локомотив" (Пловдив) с една точка и "Дунав" (Русе) с три точки. Варненци вече са недостижими за седмия "Ботев", който в последния мач от предпоследния кръг среща "Левски".

Пловдивчани се нуждаят от победа срещу сините, за да запазят шанс за място в топ 6. При равенство или загуба те ще играят във втората осмица с "Берое", "Пирин", "Верея", "Славия", "Нефтохимик", "Локомотив" (Горна Оряховица) и "Монтана".

"На "Нефтохимик" им трябваше задължителна победа, за да се борят за оцеляване. За нас също беше важна, защото си гоним целите. Иначе мястото в шестицата не е толкова за честитене, защото аз в никакъв момент не съм се съмнявал, че ще се класираме", каза Георги Иванов след двубоя в Бургас.

"Нефтохимик" можеше да открие резултата още в 12-ата минута, когато вратарят Иван Дюлгеров направи лошо първо докосване при върната топка и след това фаулира Иван Вълчанов. Галин Иванов обаче изпълни слабо дузпата, a Дюлгеров разгада ъгъла и дори улови топката.

В 32-ата минута дойде най-спортният момент. При центриране от корнер вратарят Дюлгеров се подхлъзна, а Яни Пехливано стреля с глава отблизо. Топката срещна напречната греда и падна около голлинията. Реферите дадоха знак играта да продължи, а от повторенията не стана ясно дали е имало гол.

В края на първото полувреме попадение на Галин Иванов правилно беше отменено заради засада, а това беше и последния интересен момент преди почивката.

В 66-ата минута на терена се появи словашкият нападател Марек Кузма, който само три минути след влизането си в игра изведе "Черно море" напред. Той засече центриране от корнер на Пируло и отблизо не остави шансове на вратаря Янко Георгиев.

В 72-ата минута Кузма удвои аванса на варненци, след като оползотвори отличен пробив по десния фланг на Александър Цветков, който тази седмица получи повиквателна в националния отбор за световната квалификация с Холандия.

"Нефтохимик" се хвърли в атака в опит да се върне в мача и успя в 76-ата минута. Галин Иванов проби по десния фланг и центрира към Живко Петков, който отклони леко топката за Георги Вълчев и той не сгреши за 1:2.

В последните минути феновете на домакините се изнервиха и започнаха да чупят седалки, с които замеряха играча на "Черно море" Ондрей Сукуп. От щаба на бургазлии пък посрещаше с недоволство почти всяко решение на съдийската бригада до края на мача.

В добавеното време Хосе Пируло вкара първия си гол за "Черно море". Той оформи крайния резултат след отлично подаване на капитана Георги Илиев.

"През първото полувреме не успяхме да създадем опасности пред вратата на "Нефтохимик", но те се отвориха след първия гол на Кузма и заиграхме по-добре. Получи се един мъжки мач. Който беше вкарал първи гол, имаше по-големи шансове да победи", обобщи Георги Иванов.