Кои и какви са българските надежди на световното по лека атлетика

Тихомир Иванов е най-постоянният и прогресиращ състезател в българския отбор през този сезон

С квалификациите в тройния скок и сериите в бягането на 100 метра при жените днес започва българското участие на световното първенство по лека атлетика. Габриела Петрова и Ивет Лалова ще дадат старта за скромния състав от осем души, който ще представя България в Лондон.

Преди година Мирела Демирева донесе първия български медал в леката атлетика на олимпийски игри от златото на Тереза Маринова в тройния скок в Сидни през 2000 г. А от световни първенства на открито страната няма отличие от бронза на Маринова в Едмънтън през 2001 г.

В настоящата ситуация изглежда много малко вероятно българският отбор да попадне в класирането по медали. Надежди за добро представяне обаче винаги има, а липсата на големи очаквания може да се окаже плюс за състезателите.

"Всяко наше участие винаги оставя следа. Винаги има изненади. Отборът ни е малък, но силен и с много сърцати атлети", каза Ивет Лалова пред БНТ в навечерието на шампионата. който стартира в петък и ще продължи до 13 август.

Ивет Лалова

Вече повече от десетилетие спринтьорката продължава да бъде най-елитният български лекоатлет. В Рио тя записа впечатляващо класиране за финала на 200 метра, цели 12 години след предишното й участие в олимпийски финал.

В Лондон Лалова ще запише своето 20-о голямо първенство. Този път обаче шансовете за финал в двете й дисциплини са много малки. Най-добрите и резултати през сезона са 22.82 сек. на 200 метра и 11.26 сек. на 100 метра, които й отреждат съответно 46-о и 72-о място в ранглистата.

33-годишната българка попадна в много силна серия в късия спринт. Тя ще бяха с две състезателки, които са слизали под 11 секунди през 2017 г., и общо четири, които имат по-бързи времена през сезона. За полуфиналите ще се класират първите три от шестте серия и още шест спринтьорки по време.На 200 метра шансовете й за добро класиране са доста по-големи.

"Чувствам се в много добра форма. Определено 200 метра отново ще бъде моят център. Разбира се, всичко по-малко от финал би било прието като неуспех. Но за мен успехът се измерва в други стойности - по-скоро в това, че ще е моето 20-о голямо първенство, че съм здрава и съм готова дори в края на кариерата си да гоня лични рекорди. Обичам работата си и с удоволствие представям България на всеки голям шампионат", каза Лалова.

Габриела Петрова

Преди две години на световното в Пекин Петрова беше най-добре представилият се български лекоатлет. Тя завърши четвърта в тройния скок, като скочи 14.66 метра и се размина за много малко с медала. По-рано същата година българката спечели сребро от европейското в зала, а в края на 2015 г. беше избрана за спортист на годината.

Две години по-късно Петрова е далеч от онази си форма. Откакто в началото на 2016 г. правата й временно бяха спрени заради употреба на мелдоний (и впоследствие възстановени), тя не успява да се доближи до най-добрите си резултати.

В Лондон 25-годишната скачачка ще опита да загърби разочарованието от игрите в Рио и да се пребори за място във финала. Задачата обаче няма да е никак лесна, тъй като личният й рекорд за 2017 г. е 14.19 метра, което й отрежда 20-ото място в света за сезона.

Мирела Демирева

Сребърната медалистка в скока на височина от Рио 2016 хвана последния влак за Лондон. Тя минава през много трудности през сезона и не успя да покрие квалификационната норма от 194 см. Слабите резултати на останалите състезателки обаче й позволиха да се класира за Лондон.

© Архив, Reuters

Демирева е 37-а в ранглистата за сезона с най-добър скок от 190 см. Олимпийските игри в Рио показаха, че в дамския скок на височина липсва постоянство в резултатите и голям брой състезателки имат шансове за отличие. За целта обаче на българката със сигурност ще й е нужен скок, близък до този от 2016 г. (197 см), който на този етап изглежда трудно постижим.

Тихомир Иванов

Иванов е най-постоянният и прогресиращ състезател в българския отбор този сезон. След като впечатли с класиране за финала на олимпийските игри, през 2017 г. той за пръв път достигна границата от 230 см и дебютира в Диамантената лига с четвърто място в Париж и второ в Рабат.

23-годишният състезател разделя дванадесетото място в ранглистата за сезона и от него определено може да се очаква най-добрият български резултат в Лондон.

Радослава Мавродиева

Опитната гюлетласкачка по традиция постига много добри резултати в европейските първенства, но не успява да повтори постиженията си, когато стъпи на най-голямата сцена.

През 2016 г. тя зае шесто място на световното в зала и пето на европейското, но отпадна в квалификациите в Рио. Българката не успя да стигне до финала и при предишните си две участия на световно на открито - 2011 г. в Дегу и 2013 г. в Москва.

Този сезон Мавродиева спечели сребърен медал от европейското в зала с личен рекорд от 18.36 метра и злато от Балканиадата. Дали обаче ще се доближи до този резултат в Лоднон или ще продължи традицията от предишните големи шампионати, остава най-голямата въпросителна в българския отбор.

Останалите

Националният рекордьор на 3000 метра с препятствия Митко Ценов и състезателите в тройния скок Момчил Караилиев и Георги Цонов са останалите трима български представители в Лондон.

С оглед резултатите им и конкуренцията в дисциплините им всичко друго освен отпадане в сериите би било истинско чудо.