Баскетболистите доближиха втората фаза на световните квалификации

Александър Везенков се отличи с дабъл-дабъл от 15 точки и 15 борби

Българският национален отбор по баскетбол победи Беларус със 78:68 в първото си домакинство от предварителните квалификации за световното първенство през 2019 г.

Тимът на Любомир Минчев записа втори успех от два мача в група D и направи голяма крачка към следващата фаза на пресявките в зона "Европа". Българите се нуждаят от една победа в оставащите си два мача - срещу Португалия у дома на 12 август и срещу Беларус като гости на 16 август, за да си гарантират продължаване напред.

Павел Маринов беше най-резултатен за успеха в "Арена Ботевград" с 22 точки. Той вкара три тройки от четири опита и общо девет от 16-те си стрелби от игра, а към точковия си актив добави седем борби и четири асистенции.

Павел Маринов беше играчът на мача в българския състав

Александър Везенков се отличи с дабъл-дабъл от 15 точки и 15 борби. Тежкото крило на "Барселона" нямаше ден в стрелбата - една тройка от четири опита и общо шест коша от 13 изстрела, като допусна и пет грешки, но компенсира с борбеност и силно присъствие под двата коша.

Плеймейкърът Дий Бост се отчете с 11 точки и пет асистенции, а с отлични изяви се прояви Александър Георгиев, който завърши с 11 точки, пет борби, четири от които в нападение, и три откраднати топки.

България започна много силно мача и поведе с 13:4 след първите пет минути игра. Последва лек спад и съкращаване на разликата до четири точки, но след това домакините отново вдигнаха оборотите и приключиха първата четвърт с аванс от осем точки - 22:14.

Беларус стартира отлично втората част и след седем поредни точки успя да стопи пасива си само до една, след като не позволи на българския състав да вкара кош в продължение на почти три минути. Тройка на Бост обаче спря серията на гостите и даде началото на силен период за домакините, които се оттеглиха на почивка при 35:29.

Второто полувреме започна с нова тройка на Бост, който след това добави два точни наказателни изстрела за 40:29. Успешен пробив на Везенков доведе до най-голямата разлика в мача - 13 точки.

Последваха обаче минути на нервност в играта на българските баскетболист. Те загубиха доста борби под своя кош и позволиха на беларусите да намалят изоставането си до четири точки в средата на третата част - 42:46.

В този момент Везенков взе нещата в свои ръце. С два точни наказателни изстрела, страхотна тройка от голяма дистанция и зрелищна забивка при бърза атака той записа седем поредни точки за 55:44.

Частта завърши при 57:47, а в началото на последната четвърт Павел Маринов и Бост вкара две поредни тройки, с които отвориха разлика от 16 точки. Маринов продължи със страхотните си изяви и изведе България до аванс от 20 точки - 74:54, което четири минути преди края окончателно реши мача.

В първия си двубой националите победиха Португалия с 82:71. За основната фаза на световните квалификации се класират два от трите отбора в групата.

В предварителните квалификации в зона "Европа" участват 13 отбора, разпределени в четири групи. Те ще излъчат осемте състава, които ще се присъединят към 24-те най-добри на континента във втората фаза на пресявките ноември.