Сеферинов: Евроволей 2017 е тест между мъжкия и женския национален отбор

Селекционерът на женския национален отбор по волейбол Иван Сеферинов определи предстоящото европейско първенство като възможност за дамите да излязат от сянката на мъжкия тим. Той заяви, че целта пред възпитаничките му е да запишат по-предно класиране от възпитаниците на Пламен Константинов.

"Европейското първенство е тест между мъжкия и женския национален отбор. Който се представи по-добре, той трябва да бъде водещият отбор. Целите са да се класираме в шестицата и да сме едно място пред мъжете. Надявам се те да направят добро класиране, за да можем и ние да сме по-напред", каза Сеферинов на пресконференция.

Европейското първенство за жени ще се проведе от 22 септември до 1 октомври в Азербайджан и Грузия. Тимът, воден от Сеферинов, е в група с Русия, Турция и Украйна. Победителят се класира директно за четвъртфиналите, а вторият и третият ще трябва да минат през плейофи.

Meжду 24 август до 3 септември в Полша пък ще се проведе европейското първенство за мъже. Българските волейболисти попаднаха в една група с Русия, Словения и Испания. Шампионатът се провежда по същата схема като дамския.

В момента женският отбор води подготовка за световната квалификация в Ротердам, която ще се проведе от 22 до 27 август. Българките ще премерят сили с Холандия, Чехия, Словения, Белгия и Гърция, като първите два отбора от групата ще се класират за шампионата на планетата през 2018 г. в Япония.

Сеферинов вярва, че националките ще преодолеят без проблеми квалификационния турнир. Той определи Чехия като най-сериозния конкурент на България.

"Задача номер едно пред нас е да преодолеем Чехия. Отборът ни ще бъде по-силен. Всички състезателки имат желание да се представят по най-добрия начин и сме убедени, че ще се класираме", заяви селекционерът.

Националките имаха шанс да се класират директно за световното първенство при домашния квалификационен турнир в София, но го пропуснаха. Тогава те записаха победи срещу Румъния, Швейцария, Черна гора и Косово, но загубиха драматично от Турция в директен сблъсък за първото място, което единствено даваше квота за Япония.