"Арсенал" откри сезона във Висшата лига със зрелищен обрат срещу "Лестър"

Жиру донесе победата на "Арсенал" с гол в 85-ата минута

Арсенал" победи "Лестър" с 4:3 в зрелищен първи мач от новия сезон в английската Висша лига. Лондончани губеха с 2:3 до 83-ата минута, но с два гола на резерви направиха обрат и записаха 11-и пореден домакински успех срещу "лисиците".

Тимът на Арсен Венгер поведе с най-бързия отриващ гол от създаването на Висшата лига, но след това два пъти се оказа догонващ в резултата. Появилите се от резервната скамейка Аарън Рамзи и Оливие Жиру обаче донесоха трите точки на "артилеристите".

"Арсенал" започва сезона с победа за пръв път от 2014 г. През миналия сезона лондончани загубиха на старта от "Ливърпул" с 3:4 у дома, а година по-рано, отново на "Емиратс", отстъпиха с 1:2 срещу "Уест хем".

Първите две резерви на Венгер - Рамзи и Жиру, донесоха победата на "Арсенал"

Рекордната покупка на "Арсенал" Александър Лаказет постави начало на головото шоу само 95 секунди след първия съдийски сигнал. Французинът получи перфектно центриране от Мохамед Елнени и отлично насочи топката с глава в близкия ъгъл.

Преднината на "Арсенал" обаче издържа по-малко от три минути. "Лестър" реагира мигновено на гола и притисна домакините, които бързо се пропукаха. Марк Олбрайтън центрира след късо изпълнение на корнер, а Петер Чех се размина с топката. Хари Магуайър успя да я достигне и от аутлинията да я върне във вратарското поле, където Шинджи Оказаки се оказа най-съобразителен и отблизо я прати в мрежата с глава.

Лаказет вкара най-бързия първи гол за сезона в историята на Висшата лига

В 27-ата минута Каспер Шмайхел предотврати втори гол за "Арсенал" след удар на Сеад Колашинац, а само две минути по-късно "Лестър" поведе. Гранит Джака допусна груба грешка при изнасянето на топката, от която се възползва Обрайтън. Той напредна по лявото крило и със страхотно центриране намери Джейми Варди, който с мощен шут от границата на вратарското поле не остави шансове на Чех.

Този гол разстрои значително играта на "Арсенал". В отсъствието на контузения Алексис Санчес, домакините изпитваха големи трудности в разиграването и не намираха начин да стигнат до положение пред Шмайхел.

Дани Уелбек изравнява резултата в добавеното време на първата част

В последните секунди на добавеното време на първата част домакините все пак изравниха. Лаказет получи от Йозил с гръб към вратата и направи нескопосан опит за удар със завъртане. Това обаче се превърна в извеждащо подаване за Колашинац. Левият бек показа липса на егоизъм и комбинира с Дани Уелбек, който не сгреши пред опразнената врата.

"Лестър" обаче отново излезе напред в резултата десет минути след почивката. Рияд Марез центрира от корнер, а Варди надскочи играчите на "Арсенал" на близката греда и с глава насочи топката в далечния ъгъл.

Джейми Варди два пъти даваше аванс на "Лестър", но гостите не успяха да го задържат

Неубедителната игра на "артилеристите" продължи след гола и в 67-ата минута Венгер пусна в игра Рамзи и Жиру вместо дефанзивния халф Елнени и единия от тримата централни защитници - Роб Холдинг. Това се оказа отличен ход на френския мениджър.

"Арсенал" притисна съперника в последните двайсетина минути на двубоя и започна да редува положение след положение пред Шмайхел.

В 83-ата минута отбраната на "Лестър" не се ориентира добре след отбито центриране от корнер. Гранит Джака върна топката в наказателното поле към Рамзи, който овладя добре с първото си докосване, а с второто я изпрати в мрежата.

Две минути по-късно Джака направи още едно отлично центриране, този път от корнер. Жиру се пребори във въздуха и отправи силен удар с глава, който се отби в напречната греда и премина голлинията, преди да бъде избит от Шмайхел.

"Арсенал" записа 11-а поредна домакинска победа срещу "Лестър" и продължава да няма загуба срещу този съперник у дома от 1973 г.