Денят, в който легендарният Юсейн Болт ще окачи шпайковете

С щафетното бягане на 4х100 метра тази вечер ще настъпи на една паметната ера за леката атлетика - ерата на Юсейн Болт. Това ще е последното състезание в легендарната кариерата на ямайския спринтьор, който ще окачи шпайковете след пет поправки на световни рекорди и 13 индивидуални титли от олимпийски игри и световни първенства.

Болт изненадващо беше детрониран от Джъстин Гатлин на 100 метра в последния си самостоятелен старт. Днес обаче той и сънародниците му ще опитат да продължат тоталната си доминация в щафетата на късия спринт. Ямайка няма загуба на 4х100 метра от световното в Осака през 2007 г.

Оттогава спринтьорите от карибската страна спечелиха три олимпийски титли (тази от Пекин 2008 впоследствие беше отнета заради положителна допинг проба на Неста Картър), както и четири поредни златни медала от световни първенства.

Ако триумфира и днес, Ямайка ще влезе в историята като първата страна с пет световни титли на 4х100 метра. В момента Болт и компания разделят първото място с щафетата на САЩ, водена от Карл Люис, която печели четири златни медала между 1983 и 1993 г.

Болт пък ще преследва своя 12-и златен медал и рекордно 15-о отличие от световни първенства.

30-годишният спринтьор е абсолютен рекордьор по брой световни титли и разделя първото място по общ брой отличия със сънародничката си Мерлин Оти (3 златни, 4 сребърни, 7 бронзови).

Световният рекордьор на 100 и 200 метра реши да бяга още в сериите на 4х100. Те започват в 12.55 часа българско време.

В надпреварата се включват 18 отбора, разделени в две серии. Първите три от всяка плюс двете щафети с най-добри "губещи" време ще се класират за финала, който стартира в 23.50 часа.

Ямайка държи световния рекорд в дисциплината - 36,84 секунди, постигнат на същото трасе преди пет години. Рекордът на шампионатите също е на карибската страна - 37,04 секунди от Дегу 2011. Формата, която демонстрират ямайските спринтьори в Лондон обаче, прави тазвечершната надпревара много непредвидима.

Щафетата на Великобритания е лидер в световната ранглиста за сезона с 38,08 секунди. Kaнада заема второто място с 38,15 секунди, следвана от САЩ с 38,17 секунди, Китай с 38,19 секунди и Германия с 38,30 секунди.

Днес ще бъде сложен край на още една легендарна кариера. Мо Фара ще опита да спечели безпрецедентен трети дубъл от световни титли на 5000 и 10 000 метра, преди да се оттегли от спорта.

Любимецът на домакините вдигна на крака публиката в Лондон в първия ден от шампионата, когато триумфира във вълнуващ финал на 10 000 метра. Тази вечер в 22.20 часа той ще застане на старта за последен път в битка за златото на 5000 метра.

Фара ще преследва четвърта поредна световна титла в дисциплината. Той няма загуба в голямо състезание от шампионата на планетата през 2011 г., когато завърши втори на 10 000 метра.