Русия и Сърбия се класираха за полуфиналите на Евробаскет

Русия и Сърбия са последните два полуфиналиста на европейското първенство по баскетбол. Те се класираха сред най-добрите четири след като се справиха с Гърция и Италия.

Шампионите от 2007 г. Русия се справиха трудно с Гърция 74:69. След първите 20 минути гърците имаха предимство (34:31), но много силна трета четвърт наклони везните в полза на Сборная. Тимът на Сергей Базаревич влезе с точка аванс в заключителните 10 минути и в тях показа по-здрави нерви.

Тимофей Мозгов забива през двама гръцки играчи.

Руснаците спечелиха двубоя основно в подкошието, където Тимофей Мозгов и Андрей Воронцевич бяха пълни господари. Мозгов завърши с дабъл-дабъл – 15 точки и 10 борби, а тежкото крило на ЦСКА Москва овладя 12 отскочили топки в защита и добави осем точки.

Над всички беше Алексей Швед, който завърши с 26 точки, пет асистенции и три откраднати топки.

В гръцкия тим най-резултатен беше Ник Каталес с 25 точки, а крилото Принтезис добави 19.

Съперник на Русия в полуфинала ще бъде Сърбия, който очаквано се справи с Италия – 83:67. Нито за момент "орлите" не изпуснаха водачеството в мача и печелеха всяка четвърт. Единствено третата завърши при резултат 15:15.

Играта на Италия не се получи, като стратегията с много стрелба от зоната за три точки беше рискована. "Скуадра адзура" вкара осем тройки от 29 опита, но имаше огромни проблеми в подкошието. Отскочилите топки бяха спечелени безапелационно от сърбите.

Баскетболистите на Сърбия се радват след класирането си на полуфиналите.

Италианците овладяха едва 19 борби срещу 44 за съперника си.

Тимът на Александър Джорджевич беше стабилен и без да блести си взе своето. Най-резултатен стана гардът Богдан Богданович с 22 точки. За Италия най-много точки отбеляза Марко Белинели – 18.

Утре вечер в зала "Синан Ердем" в Истанбул е първият полуфинален сблъсък на Евробаскет между Испания и Словения. Русия и Сърбия се изправят един срещу друг в петък.