Григор Димитров среща Куери в битка за място на четвъртфиналите в Шанхай

Григор Димитров излиза срещу Сам Куери в битка за място в четвъртфиналите на турнира от сериите "Мастърс" в Шанхай. Двубоят между 26-годишния българин и 30-годишния американец е първи на централния корт и ще започне в 7.00 ч.

Димитров има две победи в досегашните си два мача с Куери. Първата им среща беше 2013 г. в осминафиналите на турнира във Вашингтон - 6:3, 6:2. Втората беше през 2015 г. в първия кръг в "Куинс" и завърши с обрат за българина - 4:6, 6:3, 6:4.

Оттогава обаче американският показа впечатляващ прогрес. През този сезон той спечели две титли, стигна до върховото в кариерата си 15-о място в световната ранглиста, надгради миналогодишния четвъртфинал на "Уимбълдън" с полуфинал и беше част от финалната осмица на US Open.

Високият 198 см тенисист от Сан Франциско притежава един от най-мощните и ефективни сервиси в света. Мачът ще бъде истински тест за ретурите на Димитров, който за пръв път в кариерата си стигна до третия кръг в Шанхай.

Българинът, който е поставен под №6, започна участието си в турнира с инфарктен обрат срещу друг американец - Райън Харисън. Световният номер 9 загуби първия сет, изоставаше с 2:4 в третия, а след това изглеждаше обречен при 3:6 в тайбрека. Той обаче показа характер и спечели с 3:6, 6:3, 7:6 (6) след 153-минутна битка.

Поставеният под №10 Куери стартира с победа срещу своя сънародник Франсис Тиафо - 6:3, 7:6 (7). Това беше първата му победа в Шанхай от 2012 г., когато направи най-доброто си представяне в турнира - трети кръг. При предишните си три участия той неизменно отпадаше в първия кръг.

Победителят от третия мач между Димитров и Куери ще играе в четвъртфиналите със световния №1 Рафаел Надал или Фабио Фонини. Испанецът и италианец излизат на централния корт днес след 13.00 ч.

Освен възможност за нов мач срещу Надал, успех срещу Куери ще осигури на Димитров огромна крачка към финалите на АТП в Лондон. Българинът е пети в ранглистата за сезона и е съвсем близо до дебютно участие в надпреварата на осемте най-добри.

Той има 3365 точки, а Куери засега е първи под чертата с 2525 точки. От турнира вече отпаднаха Давид Гофен и Пабло Кареньо Буста, които към момента заемат последните две места, даващи право на участие в Лондон. Аут са още Кевин Андерсън, Ник Кириос и Роберто Баутиста Агут, които се намират веднага след Куери.