Сръбските служби за сигурност очакват сериозни размирици на планирания в неделя гей парад в Белград и оценяват събитието като високорисково. Това е записано в секретен документ на полицията, видян от белградския в. "Политика".
Очакванията на властите са да има сблъсъци и ранени. Според документа има организация футболни запалянковци и крайнодесни формации да пристигат с автобуси в столицата от цяла Сърбия и Република Сръбска в Босна, за да се включат в контрапротест срещу "Парада на гордостта". Освен очакваните физически саморазправи с представителите на гей общността запалянковците на футболните отбори "Цървена звезда" и "Рада" планират и нападения срещу полицаите, които ще охраняват събитието. Службите за сигурност очакват още феновете да предизвикат инцидент в широкия център на града, за да може полицията да насочи вниманието си към това събитие, докато те влизат в сблъсък с участниците в парада, пише още в документа.
Полицията също така смята, че привържениците на националистическите организации "Образ", "Покрет 1389" и "Наши" ще се смесят с участниците в парада, за да може да предизвикат сбиване в самото шествие. Смята се, че хомофобите ще носят със себе си камъни, факли, коктейли "Молотов", сълзотворен газ и пиратки. Прогнозите на властите са да има много ранени гей активисти, полицаи и случайни граждани, както и да има сериозни материални щети. Службите за сигурност разполагат и с информация, че по време на парада може да се стигне и до нападение срещу държавните институции за това, че са позволили събитието. Властите очакват в контрамитинга да вземат участие и членове на организацията "Анархосиндикалистка инициатива", но не заради хомофобски настроения, а за да използват възможността да нападнат полицейски служители, за да им отмъстят за арестите на свои съмишленици.
Пред в. "Политика" лидерите на патриотичните организации коментираха, че не предвиждат насилствена разправа с участниците в шествието, но също така предупредиха, че не може да гарантират действията на привържениците си.
Организирането на гей парад предизвиква голяма полемика в балканската страна. Срещу него освен крайнодесните организации и футболните запалянковци се обявиха от родителски организации и от църквата.
На самото шествие се очакват не голям брой хора, особено след заплахите на хомофобите. Предварителни прогнози са за 300 гей активисти и 100 дейци на културния живот, които подкрепят свободата на сексуалния избор.
dgd
НеутралноНа кой му пука за тези паради? Ако няма платени репортажи по вестниците, никой няма да научи. Не разбрахте ли, че с малки изключения - дебилите по стадионите и детската градина на Расате - хората нито мразят, нито обичат гейовете.
Просто не се интересуват от тях и техните проблеми. Безразлични са им.
-9 +22
jean
НеутралноБалкански страсти и фекалии. Вместо да се стегнат и да мислят за ЕС и да си оправят икономиката и стандарта на живот те ще бият хомосексуалисти. Сбъркани хора, сбъркана държава
-17 +19
Бруно
ВеселоБалкански страсти и фекалии. Вместо да се стегнат и да мислят за ЕС и да си оправят икономиката и стандарта на живот те тръгнали да демонстират голи задници и с кого правят секс. Сбъркани хора, сбъркана държава
-14 +14
Петер
НеутралноНа мен ми пука!
-17 +8
Стоян
НеутралноАнархосиндикалистите никога няма да застанат до фашизираните идиоти пък дори и в Сърбия. По-скоро ще си направят собствена акция ако полицията е достатъчно заета, за да взривят някой участък.
+6
Загрижен
ВеселоПреди няколко години първите опити за такива паради в Сърбия и Хърватска минаха доста злополучно. В Белград гейовете налетяха по невнимание на агитката на "Цървена звезда", а в Загреб ги замеряха с гранати. Така че съветът ми към балгарските педали е: "Мили хора, не ходете там!"
-6 +6
Любим мой Соц
ВеселоКойто иска да е гей да знае че трябва да носи на бой.
-13 +13
Автор
НеутралноНа мен ми е изключително неприятко, когато педалите ми навират в лицето извратената си сексуалност. Не виждам смисъл от подобен вид прояви. Ако имам педераст на работа, който по никакъв начин не се натрапва, няма да имам проблем с него, но ако този човек нарочно изтъква своята педерастия и ми ходи по парадите с пера в гъза, тогава отношението ми ще е наистина отрицателно.
-11 +22
munich
Рейтинг: 2222 НеутралноНапълно съгласен с Автор.
"Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита"Хр. Ботев
-7 +12
;)
Неутралноподобни новини винаги ме карат да се замисля, защо наще велики лумпено-'патраархални' държавици са и ще си останат кенефа на Европа.
-8 +9
До №8
НеутралноЧовече, коментарът ти е точно в десетката!
-6 +10
muncho
НеутралноВреме е за разправа със скинарите..
-5 +8
Сандо
Рейтинг: 142 НеутралноДали сръбската държава ще се отнесе с фашистките лумпени така, както с анархистите?
-1 +6
miro
НеутралноАко никой не протестира, тези централно дирижирани, насочени към подриване на моралните устои на обществото помии може и да успеят. Духовността на хората в източна Европа и без това е в по-голяма криза от колкото на запад. България бидейки един от най-добрите примери... :/
-4 +5
earthquake
Рейтинг: 569 НеутралноНапротив, мнозинството в България следва традициите, поне в това отношение.
Иначе, иска ми се в Дневник да вида олицетворение на израза "Бяга като бит педераст"
Преди всичко трябва да сме човеци, после българи и патриоти. Хр. Ботев
-5 +1
омбре
Рейтинг: 1054 НеутралноГей парадите са целенасочени мероприятия за подриване устойте на обществото.Манипулиране на съзнанието и насаждане на най.отрицателни и противоестественни прояви.Няма нищо по долно и гадно от половата извратеност която трябва да се лекува,а не афишира.Жалки педали роби на своята извратеност.
-8 +6
A AЗ?
ВеселоА най-видния наш гей да не са пропуснали да го поканят ? БИЛЕТ ЗА СТАНИШЕВ - В 1 ПОСОКА! (Гоце да му го купи)
-2 +2
Дуле Савич
Рейтинг: 1524 Весело№8 и аз съм с теб
Forza Lazio!!!
-3 +5
коректор
РазстроеноДо коментар [#16] от "bishopsis":
Чудно как неграмотността обичайно върви ръка за ръка с дебилизма и шаблонното мислене.
- устоИ - в българския език множественото число обичайно се образува с наставка "И", а не с "Й'.
- след "по" и "най" се пише тире, а не точка или шпация - "най-отрицателни", "по-долно". (друг въпрос е дали смислово може да се използва "най-" към "отрицателен" - или си със знак минус или с плюс)
- противоестествен в мн. ч. не се пише с двойно "н".
- пред "който, която, което, които" се пише запетайка.
- след "жалки педали" трябва да има запетая, заради пояснението, което следва.
- ново изречение се отделя от предното с шпация.
За 4 изречения толкова много граматически грешки!
На стилистичните, фактологическите и смислените грешки тук няма да отделям внимание.
+2
Дарина Иванова
НеутралноДо #16: каква извратеност и какво лечение? Не знаеш ли, че Световната здравна организация отдавна вече не смята хомосексуалността за болест, или не те интересува? А ефективно "лечение" досега не е открито.
Някои от моите приятели са хомосексуални и на мене това изобщо не ми е проблем. На тебе не знам какъв ти е проблемът.
А ако устоите на обществото са толкова нестабилни, че да се сринат от един гей парад... що за общество е това?
-2 +2
За да коментирате, моля влезте в профила си или се регистрирайте.