Въпреки уверенията на руското министерство на икономиката, че Русия е започнала да се съвзема от кризата, промишлеността на страната продължава да е "на дъното" и не е демонстрирала никакви признаци на положително развитие през последните няколко месеца. Това заяви директорът на руската държавна статистическа агенция "Росстат" Владимир Соколин, цитиран от руските медии.
В хода на необичайно критично интервю за сп. "Итоги" в предверието на оттеглянето си от "Росстат", която оглавяваше през последните 11 години, Соколин разкритикува икономическото ведомство, че огласява прекалено оптимистични прогнози за положението в страната, за да демонстрира положителни резултати от дейността си. "Ако изхождаме от модела, който използваме в "Росстат", той категорично не потвърждава данните на министерството на икономиката. Така например промишленото производство през последните четири месеца не е отбелязало никакъв ръст - но винаги могат да се вземат други показатели, да се коригират коефициентите, за да се покаже, че ръст всъщност има", смята Соколин.
Шефът на "Росстат", който скоро се очаква да оглави Статистическия комитет на ОНД по заръка на руското правителство, посочи като основна причина за влошеното състояние на руската икономика липсата на добри икономически експерти в страната. "Главната разлика между Русия и страни като Бразилия и Китай според мен е наличието при тях на големи отряди от компетентни икономисти, които са в състояние на анализират причините за кризата и да предложат адекватни мерки за справянето с нея. При нас обаче тази експертна група, на която би трябвало да разчита правителството при взимането на важни икономически решения, на практика е атрофирана", заяви Соколин. "Министерството на икономиката днес за съжаление не може да изработва такива решения, а само да наблюдава за ситуацията", заключи той.
Соколин посочи, че през второто тримесечие на 2009 г. БВП на Русия се е съкратил с цели 10.9% - повече от показателите на която и да била друга държава, причислявана към лидерите на световната икономика. "При страните от БРИК БВП не е паднал под 7%, при Г-8 най-отрицателен е показателят на Япония - 6.5%. Това обаче по никакъв начин не може да се сравнява с -10.9 на сто", подчерта той.
В заключение Соколин окачестви и като голяма грешка решението на руските власти преди няколко години да подчинят "Росстат" на министерството на икономиката. "Първо, това решение лиши професионалния статистически орган на страната от възможност да отговаря за политиката в областта на статистиката. Второ, то доведе и до конфликт на интереси - ведомството, което е най-големият потребител на нашите данни, се занимава и с изготвянето на доклади и прогнози, и не е изключено да се поблазни да насочи статистиката в нужната му посока", смята той.
Иван Денисович
НеутралноСоколин, внимавай - ще вземат да те погнат кремълските "ястреби"!...
-1 +13
Числата
НеутралноБВП на Русия е 85% от износа на горива и други суровини.
За каква промишленост говорим?
-1 +13
Alien
Рейтинг: 1138 ВеселоХахахахахахахаха. Не е вярноооо - Раша (Третият Рим и Вторият Улан Батор) е самая передовая в мире!!! Питайте АМИГО-то...
-3 +12
Karelson
Рейтинг: 3090 НеутралноГадни империалистически провокации. Тоя соколин е бил подкупен от деградиралия Запад. Чакаме партията да каже какво трябва да мислим и говорим (правоговор и правомисъл с термините на 1984
) за да можем да громим капитализма. Но със сигурност не може да са верни тия долни инсинуации за третия Рим за четвъртата Троя за петия Пекин за седмия париж или най-точно казано за последната дупка на кавала - чакаме амигото за актуална информация относно последните разпоредби на Могучая
Курт Деликуртев 22:47 27 яну, 2012 Половинатa Черноморие вече е руско, след 20 години ще станем част от Русия!
-2 +12
Karelson
Рейтинг: 3090 ВеселоИ разбира се номер 1 да не се подписва с такива провокативни никове
- това не се нрави на императора на десетия рим и великия Пу(т)кин
Курт Деликуртев 22:47 27 яну, 2012 Половинатa Черноморие вече е руско, след 20 години ще станем част от Русия!
-2 +11
Alien
Рейтинг: 1138 ВеселоТой АМИГО-то громи юдео-хазарството в друга статия. Тази нещо я пропуска. Защо ли?...
-2 +9
Соколин е прав
Неутралнода критикува.
aa8a5e3f10470794ab053d4940c1.jpg
Защо Русия бе ударена от кризата повече отколкото ЕС и САЩ?
http://www.stratfor.com/files/mmf/0/6/06606ec3b90b
+7
1
НеутралноА бе другари като нямат експерти да им пратим АМИГУТУ и Кака Венче.
+7
Alien
Рейтинг: 1138 ВеселоДо коментар [#8] от "1":
Ама вярно беееееее! Леле - как не се сетих?!? Те двамата ще оправят работата веднъж и завинаги! Къде са да ги номинираме официално! А ти товариш получаваш дружеска похвала пред строя за прекрасната идея!
-2 +8
1
НеутралноДо коментар [#9] от "Alien":
Верно колега нашите бойци на тихия фронт са се потопили мнооого дълбоко.Те громят капитализЪма от вътре от Испания вместо да помагат на другарите си в СССРето.
-1 +6
OK.
Неутралнокучетата си лаят кервана си върви.
Преди 2 седмици имах делови срещи в Русия със големи заводи собственост на западни фирми.
Тава си Кроношпан, Кроностар, Пфлейдерер, Еггер общото между тях беше че в последните месеци не могат да удовлетворят търсенето т.е. предприятията клиенти купуват, като луди.
Ние самите сме затрупани със заявки за всевъзможни машини, зап. части и материали. Това е истината в момента, в случай, че някой се интересува от истината.
Поста не се за дежурните плюващи и лизачи.
-7 +2
Цецо
Рейтинг: 2072 НеутралноДо коментар [#11] от "OK.":
По тъпо не можа ли да измислиш? В Китай и Индия няма претрупани предприятия, а там има ръст.
-2 +7
Alien
Рейтинг: 1138 ВеселоЧакай сега, искаш да кажеш, че по цял свят има срив на строителството и мебелнатаа индустрия съответно, само Русия, като един "оазис" не е ударена? Да не говорим, че това всъщност е само един бранш, който сигурно е 0.01% от руското БВП... Поредният голям бизнесмен...
-2 +7
Редник Иван Чонкин
НеутралноНе може да бъде! Да подлагаме на съмнение способностите на Путин? Та в сравнение с него Батман е като последния пионер от отряда на Тимур!
-2 +5
Цецо
Рейтинг: 2072 ВеселоДо коментар [#14] от "Редник Иван Чонкин":
Това не е вярно. Абсурд. ББ не говори с господ. Господ говори с него.
-2 +5
ОК.
НеутралноЦецко чадо на мен не ми се налага да измислям, за разлика от теб аз правя бизнес в Европа и доста голяма степен в Русия, тока, че пзнавам и слабите и и силните и страни.
На теб ти препоръчвам внимателно да се огледаш в огледало.
-4 +1
ОК.
НеутралноАлинчо в поста ми никъде не се споменава за БВП.
Дадох само един пример, в един отрасъл, който във БВП има вероятно съвсем малко значение.
Сам разбираш обаче, че мебелният и строителният отрасъл се размърдват, когато пазара се успокои и купувача стане по уверен в себе си и започва да купува.
Освен това няма дим без огън.
Служебно търгувам с индустриални машини, запасни части и материали, така че имам поглед и професионално усещам тенденциите.
Очаквам да ми обясниш какъв комунист съм, как нищо не разбирам и т.н. под ред.
-4 +1
peticia
НеутралноСоколин да се засрами, за дето си измислиа на тавари6 ОК.Тавари6 ОК , е много умно пар4е и заслужава да оглави Росстат!
-1 +3
Цецо
Рейтинг: 2072 НеутралноДо коментар [#16] от "ОК.":
Да бе. Вервам ти. Раша в момента е по-добре отколкото миналата година. Затова и всички се избиват да купуват. Мебели и къщи. Сега по-вероятно ли ти изглежда? Само дето росстат не отчита растеж в строителството. както и в никой отрасъл. Сигурно не питат там дето ти продаваш.
-1 +3
Цецо
Рейтинг: 2072 НеутралноАйде да не си говорим напразно.
03/177.htm
Январь-август
2009г. в % к
январю-августу 2008г.
Стулья (включая детские), 70,6
Столы, млн.штук 62,0
Шкафы, млн.штук 72,3
Кровати деревянные, тыс.штук 78,3
Кво стана бизнисмена? Че спада в мебелите е по-голям от средното. Което е очевадно за всички страни. Само местните мандрили държат да пишат глупости. Или ти имаш предвид разните плоскости? На същата страница са. Пфу.
http://www.gks.ru/bgd/free/B04_03/IssWWW.exe/Stg/d
-1 +3
ОК.
Неутралноpeticia, ти пишеш вероятно някъде от запад.
Соколин излага факти, аз пиша за тенденции. Не е едно и също.
Всъщност ще потърся статията в оргинал, тъй като не сигурен правилно ли е интерпритирана.
Щом казваш, че съм умно "парче" ок, съглаесн.
Не е чак толкова лошо.
Ти какво "парче" си вземи вложи една снимка да ти се порадваме.
Ако си симпатяга ще сложиш, ако си грозничк няма.
-3
kiro
НеутралноНа 6ута крава Господ рога не дава!То ако на6ите русофилистици им дадат да оправиат Русиа Ленин+Сталин 6те ни се струват малка но6тна музика!
+3
peticia
НеутралноЗву4и6 като др.Азер Меликов.Упла6и ма!
-1 +3
peticia
НеутралноОК, Цецо ти цитира цифри ,и факти които отразиават спад.Оптимиисти4ни тенденции не се виждат, а на захар4ета гледа6е Баба Ванга.Посо4и линк с оптимисти4ни факти за тенденциите!
-1 +3
ОК.
НеутралноАлинчо в поста ми никъде не се споменава за БВП.
Дадох само един пример, в един отрасъл, който във БВП има вероятно съвсем малко значение.
Сам разбираш обаче, че мебелният и строителният отрасъл се размърдват, когато пазара се успокои и купувача стане по уверен в себе си и започва да купува.
Освен това няма дим без огън.
Служебно търгувам с индустриални машини, запасни части и материали, така че имам поглед и професионални усещам тенденциите.
Очаквам да ми обясниш какъв комунист съм, как нищо не разбирам и т.н. под ред.
Цецо, казах вече става въпрос за тенденции.
От опит знам, обаче че започне ли да се купува инструмент, да се правят генерални ремонти на съществуващи производствени линии, да се модернизира, да се купуват материали и суровини, значи машината е отлепила и бавно тръгва.
Май и Юни оборота ни с Русия беше паднал до 35-40% от обикновеното. през юли и август леко сте стабилизира, но от края на август септември дръпна сериозно и в момента достига нормалните нива от преди кризата.
Остави се да бъдеш изненадан, четвъртото тримесечие в Русия ще се отчете неголям ръст.
Според нас истинско възстановяване очакваме от март 2010.
Живи сме ще видим.
-3 +1
ОК.
НеутралноИзвинение за последният пост. Техническа грешка. Да се чета само втората част.
+3
ОК.
Неутралноpeticia, ако имаш търпение и желание потърси месечна статистика, за инвестиции или покупка на индустриални съоражения.
Аз нямам нито време нито желание. Не желая и да доказвам на никого нищо. Споделих опит и впечатление.
Реален ефакт ще се наблюдава в последното тримесечие, ако ти интересно наблюдавай развитието.
-3 +1
Цецо
Рейтинг: 2072 НеутралноЕто ти за инвестиции. Пак от росстат:
спрямо съответния месец 08.
08 - 80,6
07 - 81,1
първо полугодие - 81,2
има и графика. 09 по месеци е като 08. С 20% отдолу.
-2 +3
карамел
НеутралноДокато тука някои не спират да ръсят мозъци китайците тихомълком прецакаха всички конкуренти за богатствата на Сибир. Русия става суровинна база на Азия. Това предвижда договорът за сътрудничество до 2018 г. за съвместно разработване на руските находища между Русия и Китай. Може би някои от дървените философи ще запеят пак песента за това как Китай ще вземе Сибир и далечния изток. Само че какво ще стане с Русия в случая не е толкова важно. Важното е че по-прагматичните азиатци са отново с едни гърди напред пред европейците в борбата за ресурси.
-1 +2
ОК.
Неутралнокарамел прав си.
+1
До ОК
ВеселоНедей да спориш с "капацитетите", те от Горно Нанадолнище всичко виждат и знаят.Аз също работя с Русия и ние през последните месеци увеличаваме темпото-..пу.пу да не уручасам нещо....
+1
За да коментирате, моля влезте в профила си или се регистрирайте.