Заменките на държавни гори и други ценни терени да бъдат обявени за нищожни, а неправителствените организации да могат да водят дела срещу незаконни сделки с държавно и общинско имущество, предложиха днес на пресконференция в БТА членовете на Инициативната група за свикване на национален референдум срещу порочната практика.
Връщането на незаконно придобитите земи да стане със спешното приемане на нов закон, в който направените заменки да бъдат обявени за незаконни и върнати на държавата, предложиха от инициативната група. Те ще настояват премиерът Бойко Борисов да внесе законопроекта в Народното събрание. При евентуален отказ от инициативния комитет казаха, че ще съберат 500 хиляди гласа за провеждането на референдум за възстановяването на отнетите от държавата земи. Общо 390 хил. дка са заменените държавни земи, само 80 хил. дка са заменени по черноморските и планинските курорти, заради което държавата е загубила около 6,2 млрд. лв, обобщи размера на заменките Христо Николов от "Зелени Балкани". Референдумът е само една част от кампанията "Обща кауза", в която участват 40 неправителствени организации, парламентарни групи, синдикати като КТ "Подкрепа", Зелената партия, Националната антикорупционна колаиция, коалиция "За да остане природа" и др.
Проектът предвижда още на неправителствените организации да бъде дадено право да бъдат страна по дела, касаещи държавната и общинска собственост. В момента организациите с нестопанска цел могат да бъдат привлечени като заинтересувани страни, но не могат да встъпват в съдебен процес като ищци. Ако проектозаконът бъде приет, те ще имат право да сезират съда, обясни Михаил Коен, който е един от адвокатите, работили по изготвянето на проектозакона. "Така подобни сдружения ще бъдат алтернатива на неработещите институции и ще защитават накърнения обществен интерес чрез правото на контрол върху реализираните сделки", допълни още Коен.
Stream,Срамувам се от поведението на В.Дневник останали слепи за протестите срещу Промените в закона за горите!
Рейтинг: 3307 ЛюбопитноБраво!
Аз съм за Референдум!
Подписвам веднага!
Само ми кажете къде.
Хитростта пречи на мисълта!
+14
Планинар
Рейтинг: 274 НеутралноТрябва да се действа. Не е редно цялото Черноморие да е приватизириано и то с една единствена цел - брутално бетониране.
Наш дълг е да опазим планините и за нашите внуци!
+9
Корморан
НеутралноНамерението е добро, но цял закон да се измисля е законодателен спам. Ще секнат заменките, ще почнат "дарения", "смесени инвестиции" или нещо друго. Затова заменките трябва да се ударят по линия на безстопанствеността и нерегламентираната държавна помощ. Особено за второто Брюксел ще свърши добра работа - поне на тях може да се разчита
+8
mi6osp
Рейтинг: 1620 НеутралноРеферендум! Ще е с предизвестен резултат, но ще е едно добро начало на гражданското общество у нас.
Когато някой е глупав,то е за дълго!
+4
Оги Ковачев
Рейтинг: 448 ВеселоБраво!
Оги Ковачев http://ogniancho.blogspot.com
+2
elis
Рейтинг: 11 НеутралноАз съм твърдо "за" референдум!!!!!!!!!!
elis
+1
office@greenparty.bg
НеутралноИнформация за проекта за закон и всичко, което се отнася до подготовката на референдума против заменките - на сайта на Инициативната група - www.referendum.in
+1
За да коментирате, моля влезте в профила си или се регистрирайте.