123.5 млн. лв. безвъзмездно финансиране от еврофондовете и държавата ще получи Габрово за ремонт и изграждане на водния цикъл на града. Договорът ще бъде подписан утре от министъра на околната среда Нона Караджова и кмета Томислав Дончев, съобщиха от пресцентъра на ековедмоството и от общината, цитирани от БТА. На церемонията ще присъства и премиерът Бойко Борисов.
По проекта ще бъдат реконструирани съществуващите пречиствателни станции за питейни и за отпадъчни води, ще бъдат ремонтирани четири помпени станции и изградена една нова. Предвидена е и рехабилитация на 75.8 км от водопроводната мрежа, изграждане на 18.5 км нови гравитачни канали и рехабилитация на 21.6 км съществуващи. Модернизирането на ВиК мрежата ще спомогне за пречистването на отпадните води на още 11 670 от жителите на града.
Парите са по оперативна програма "Околна среда" и от държавния бюджет. По регламент всички проекти, струващи над 25 млн. евро, трябва да получат одобрение от Европейската комисия, след като е взета предвид национална оценка. На 18 февруари Брюксел се е произнесъл положително за ВиК мрежата на Габрово. Средствата трябва да бъдат усвоени до средата на 2015 г.
Але
НеутралноБравос... остава наистина да ги вложат във ВиК мрежата...
Това е добра инвестиция, а и ще посъживи малко района с поръчки.
+4
spoko
Рейтинг: 687 ВеселоДано да няма някой габровски Лечков!
+2
или
НеутралноДано няма някоя "концесия за водата" и там!
Николай Колев
Рейтинг: 471 НеутралноДо коментар [#3] от "или":
Засега няма концесия, но питейната вода в Габрово е една от най-скъпите в България - 2.07 лв/куб.м.
Post tenebras spero lucem
За да коментирате, моля влезте в профила си или се регистрирайте.