Комплексът "Златни пясъци" до Варна и Созопол са двете критични точки по Черноморието, където няма нормални пречиствателни станции за отпадни води. Това обяви днес министърът на околната среда и водите Нона Караджова, цитирана от БТА. Според проверката на екоминистерството за заустването на отпадъчните води по Черно море, започнала в началото на месеца, в момента това са единствените места без адекватно пречистване.
И в двата курорта тазгодишният туристически сезон ще бъде спасен чрез дълбоководно заустване на мръсните води, каза Караджова. До края на годината ще бъдат сключени още договори за строителство и модернизация на пречиствателни съоръжения в страната - до няколко дни ще бъде подписан договорът за станцията в гр. Елин Пелин.
Днес екоминистърът участва в официалното откриване на новата пречиствателна станция за отпадъчни води от фосфорното производство на "Агрополихим" в Девня. Съоръжението е на стойност 20 милиона лева, посочи директорът на завода Филип Ромбо. Цялата инвестиционна програма на "Агрополихим" е за общо над 100 милиона лева, каза той.
Инвестиционната програма на предприятието включва изграждане на ново депо за фосфогипс за 16,5 млн. лв., както и на нова инсталация за обезвреждане на амониев нитрат за 30 милиона, която трябва да заработи до края на годината. От завода планират още да реконструират отделение в цеха за амоняк, където ще бъдат инвестирани близо 5 милиона лева. През март 2012 година ще започне изграждането на склад за съхранение на течен амоняк, където ще бъдат вложени 30 милиона лева, а съоръжението трябва да бъде готово до май 2013 година.
Хриси
Рейтинг: 2830 НеутралноМда, а през останалото време - директно на плажа...
Купуването и продаването на овце не е престъпление.
-1 +105
Imaginary Friend
Рейтинг: 487 НеутралноСвинщина.
¸.·´¯`·.´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>
-1 +132
Дедо Либен
Рейтинг: 2427 Любопитно"Агрополихим" Девня е една от малкото интелигентни фирми в България. Те закупиха специален катализатор за разлагането на т.н. "райски газ" в производство "Азотна киселина", който има 300 пъти по-висок парников ефект, от този на въглеродния диоксид! По този начин получиха правото да продават от квотата си за този газ на други държави.
Хвала на такива фирми!
-5 +90
dgd
Рейтинг: 2160 ВеселоКолко навътре? Да не се окаже цеееели 20 метра навътре в морето?
Пролетарии от всички страни...вие си знаете :)
-2 +124
naturisten
Рейтинг: 701 ВеселоНадявам се мръсотия да не стигне до Касандра...
Какъвто им беше социализЪма, такъв им е и капитализЪма! ЗАБРАНА за движение на товарни камиони и ТИРОВЕ през почивните дни!!!
-3 +39
doncorleone
Рейтинг: 391 НеутралноМи то мръсните води в един курорт от какъв произход може да са? Нали все ревете за еко и био - ами това си е био и натурално, както лайната на рибите и птиците отиват в морето, така и лайната на хората.
Ако беше в друга държава щехте да ахкате и охкате от възторг и умиление за кръговрата и сливането на хората с природата и т.н. Но щом е за нашто море - лошо.
Важното е че водата в плажовете ни е сред най-чистите в Европа, всичко друго са медийни глупости и евтина пропаганда.
-121 +21
jubal harshaw
Рейтинг: 4511 ВеселоМного правилно - крайбрежието отдавна го съсипахме, ред е на втората линия.
Подкрепете ГЛАД тук: http://jubalharshaw.wordpress.com. Бойкот на + и -, пишете повече.
-1 +85
Stardust
Рейтинг: 1908 ВеселоДо коментар [#6] от "doncorleone":
Колко си проз, Саше!!!
-5 +54
concept
Рейтинг: 660 Веселодобро утро, вие къде си мислите че до сега са изсипвали ла*ната?
гарантирам ви, че по черноморието няма нито една работеща пречиствателна станция. По едно време беше до някъде на механично пречистване, т.е. по-големите като размер "обекти" се филтрираха и после извозват, но от доста години и това не се прави, така че водата просто преминава през едни тръби и се излива на 20-50 метра, което е нищо.
-5 +51
be_google
Рейтинг: 6734 НеутралноА държавата си прибира милони от данъци, такси, ДДС от курортите, но едни лай-- не може да вкара в тръба!
Мнението ми е с аналитичен характер!не е препоръка за вземане на инвест.решение за търг.! ГЕРБ=на ДС! ДОЛУ ГЕРБ!
-3 +61
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
smej
Рейтинг: 524 НеутралноАми двата курорта трябва да бъдат обложени с такъв данък, че за една година да съберат пари за пречиствателни станции. Да не би да мислят, че е редно да ги вземат от бюджета. Насраха се от крадене точно там, сега, ако обичат, да си преработят изходеното.
-2 +55
uchuden.
Рейтинг: 808 НеутралноГрижа за плажуващите! Ще придобият по хубав кафяв тен.
-2 +64
Георгий
Рейтинг: 461 ВеселоДа, ама пък в Созопол си имат мощи! Никъде по света няма, така че може да е мръсно, ама си е свято!
-4 +65
sabbath
Рейтинг: 2027 ВеселоБре,плавайки в Черно Море
по мен се закачи люспа от домат.
А знам добре-
рибите домати не ядат!!!
-1 +66
prirodata
Рейтинг: 404 НеутралноЗащо трета година строителството на пречиствателната станция в Созопол е замразено?
-2 +47
uchuden.
Рейтинг: 808 ВеселоДо коментар [#15] от "sabbath":
Имаш късмет че е само люспа а не цяла керемидка.
-1 +28
bestbuy
Рейтинг: 1028 НеутралноАми те по цялото Черноморие така се "заустват"
Ама понеже тези органични отпадъци са основно на пияни чужденци - рибата явно вече не ги харесва и избяга по-надълбото - вижте рибарите, че нищо не хващат последните години - ни цаца, ни попче има.
-3 +14
the_sceptic
Рейтинг: 1448 ВеселоОстровите в Йонийско море ни очакват и тази година. Филмът на ужасите, за който пишете, просто няма да го гледаме
-2 +63
k_
Рейтинг: 3092 НеутралноДо коментар [#11] от "doncorleone":
То да е само в морето - що го преглътнем.
Ама я смятай:
в държавицата ни пъплят 7 000 000 човечета. Всеки ден, весяко едно от тях отделя по половин килограм средно (има и бебета и пенсионери) полутечна маса - значи 3500 тона.
Ако на един ТИР можеш да туриш 15 тона, то значи 200 и кусур ТИРа. по 15м на ТИР, то е 3 и повече км от ТИРове. натварени догоре с ония смрадливи неща.
И тва всеки ден! Без празници, без прекъсване.
Всеки истински еколог при мисълта за тази отврат и тотално осиране на държавата се буди нощем изпотен в чаршафите и не може да мигне докато не намери решение на проблема с това замърсяване и унищожаване на околната среда.
-7 +24
sabbath
Рейтинг: 2027 НеутралноПо синевата морска на Созопол,надпреварват се фекалия със сопол.
-3 +21
SeoKungFu
Рейтинг: 1469 НеутралноОх, после какви попчета и какъв калкан охранен ще има !
~ Happy people are loving. Fearful people are busy with other things. ~ >>> Using governmental force to impose vision on others is intellectual sloth ! <<<
-4 +16
umnatatikva
Рейтинг: 491 ВеселоНонкееее, иди на плажа на Сарафово - там да видиш какво тече ......
-2 +21
Тони!
Рейтинг: 4301 НеутралноДо коментар [#6] от "doncorleone":
Ако не си излизал от страната, може и да ти се струват най-чисти. Истината е, че плажа във Варна, и плажа в Бургас по мърсотия могат да се сравняват само с Констанца, ма то и там е по-чисто... Може би с някой жалък плаж в Истанбул, че там верно е мърсотия.
-4 +42
hanseatic
Рейтинг: 255 НеутралноЧистота по нашенски. Мръсотията в чуждия двор, не е мръсотия!! Има и по-евтин вариянт. Да ги пречиства църквата! Едно "бог да ги прости" и ла*ната вече не са ла*на. Тя комунистите и мутрите пречисти, та едни ла*на ли!
-4 +21
doncorleone
Рейтинг: 391 НеутралноДо коментар [#20] от "k_":
Това че сънуваш тирове с лайна си е твой проблем, България е сравнително голема държава с малка плътност на населението. "7 000 000 човечета" има наблъскани само в един град по големите държави.
Ако е за Европата се кефите на разни биоферми в които наторяват с човешки лайна, но щом е за България - това е "еко катастрофа..."
Природата има свойството да се пречиства сама от подобни биоматериали. Те се усвояват от другите организми по веригата, ти не бери гайле и не учи природата как да си върши работата.
-27 +5
Dante Alighieri
Рейтинг: 675 НеутралноДо коментар [#2] от "Imaginary Friend":
Корекция-човещина...
Nel mezzo del cammin di nostra vita...
+2
bta
Рейтинг: 5107 Неутралнокмета е от БСП
-4 +6
epoc
Рейтинг: 2372 ВеселоНа печелившите - ЧЕСТИТО!!!! Добре дошли в европейските ни курорти!!!!
Заето от съфорумец: ИЗГОНИ герб, СПАСИ БЪЛГАРИЯ!
-2 +24
doncorleone
Рейтинг: 391 НеутралноДо коментар [#24] от "Тони!":
Не е важно кой къде е бил и кое как му се струва. Ако се се гледаше само мнението на форумни сбърканяци като тебе, ние държавата требваше да я закрием отдавна. Важното е какво казват изследванията, а те казват че на 100% водата в плажовете ни е чиста и годна за къпане, много по-годна от страни като Франция, Италия и Испания и нареждаща се на челните места в Европа редом до Кипър, Малта и Гърция. Па вие форумните песове си лайте на воля и избивайте комплекси.
-18 +2
Rossi Marinova
Рейтинг: 743 НеутралноА някой сеща ли се, че освен ла*на, това са тонове перилни препарати, сапуни, ароматизатори за WC и т.н. А и едва ли някой наистина вярва, че говорим само за Златни пясъци и Созопол...
"The trouble with having an open mind, of course, is that people will insist on coming along and trying to put things in it." TP
-1 +40
СДС
Рейтинг: 4288 ВеселоИ в двата курорта тазгодишният туристически сезон ще бъде спасен чрез дълбоководно заустване на мръсните води.
...........................
Значи със шнорхела няма да влизам много навътре.
Само да не се окаже, че където се зауства канала има мидено поле , което захранва ресторантите по бреговата ивица, че ще стане
ПРОИЗВОДСТВЕН ЦИКЪЛ ОТ ЗАТВОРЕН ТИП.
Съюз на Държавните Сигурности Времето е наше! Времето е пари! Парите са наши, времето е Ваше!
-2 +42
B52
Рейтинг: 3139 ГневноТазгодишният туристически сезон ще бъде спасен чрез дълбоководно заустване на мръсните води????
Демек пак замитат говната "под килимчето" и се надяват да не се обърнат течения, вълнения и знам ли какво, така че да не "суровакат" будалите които са се излъгали да си тро6ат парите по БГ Черноморие в лайна - в буквалниа смисъл на думата (не става дума за дрането на кожи и ментетата....)
Абе не е истина това, уж 21 век, уж ЕС, ама - смрадлива, лайняна работа.
Виновни няма, а и пречиствателни станции няма.
Толкоз!
He had decided to live forever or die in the attempt, and his only mission each time he went up was to come down alive.
-2 +28
Dante Alighieri
Рейтинг: 675 НеутралноНе знам за западна Европа,но в една Гърция плажовете и водата са много по-чисти от нашите!Затуй не стъпвам на нашето море от години-мутри,просташко високи цени,мръсотия,кражби,кючец и селскостопански звуци до 4 сутринта...Идилия,но не е за мен.Предпочитам да налея пари в икономиката на горката закъсала Византия,ако и да не я долюбвам иначе по ред причини,нежели да пълня гушите на родните наши мутри и в замяна да получавам почивка като в казармата.
Nel mezzo del cammin di nostra vita...
-4 +43
Dante Alighieri
Рейтинг: 675 ВеселоДо коментар [#32] от "СДС":
Сакън,не мога без миди!
Nel mezzo del cammin di nostra vita...
-1 +6
B52
Рейтинг: 3139 ВеселоДо коментар [#6] от "doncorleone": Важното е че водата в плажовете ни е сред най-чистите в Европа, всичко друго са медийни глупости и евтина пропаганда.
Отдавам подобни безумни изцепки на:
1) прекален престой на слънце, т.е. слънчасване
2) дългогоди6на зло-употреба с менте-пърцуца
3) повреда в "горния етаж" иначе известек като "чип".
4) мутиране предизвикано от неизлизането извън границите на РъБъ
He had decided to live forever or die in the attempt, and his only mission each time he went up was to come down alive.
-1 +21
sabbath
Рейтинг: 2027 Весело"селскостопански звуци до 4 сутринта..."Много ми хареса.
До коментар [#34] от "dante":
-1 +20
Dante Alighieri
Рейтинг: 675 НеутралноДо коментар [#37] от "sabbath":
Мерси,но точно те ме накараха да забравя нашето море...
Nel mezzo del cammin di nostra vita...
-1 +13
faeton
Рейтинг: 1899 НеутралноЖурналята пак се упражняват върху туризма,въпреки че,това е най-работещият отрасъл в държавата!
И какво му е лошото на дълбокото заустване-не стана ясно,сякаш само нашите курорти използват такова?
А фактът,че навсякъде се изградиха пречиствателни станции по Черноморието не е интересен и не е новина!
Инак реват за"производство",ма никой не казва за отровените води и почва,които то води след себе си!
Пълно е с фенове на Китай-работилницата на света,но никой не говори,че това е най-пострадалата от замърсяване страна!
По-добре туризъм,отколкото Кремиковци!
The most important things in life are not things!
-12 +7
yordanovmg
Рейтинг: 298 НеутралноПоразрових малко и открих малко инфо на http://www.moreto.net/novini.php?n=135690 Накратко:
1. Дълбоководно заустване значи тръба, широка 1 м да излива това, което е минало през старата и с ниско КПД пречиствателна станция на 1 км навътре в морето. Все ми се струва, че разните коки, коли и други бактерии някак си ще преодолеят това пространство, особено в слабосолено море като Черно.
2. До преди 20 дни (!) тази тръба в Златни пясъци е била повредена на много места и "красотата" се е изливала близо до плажа. Откога са били повредите не се споменава.
3. Сега ВиК Варна много се гордее, че тръбата е реновирана и работи според "проектната" си функционалност, без да уточнява кога е правен проектът (дали през 70-те или през 80-те години на миналия век?)
-1 +17
doncorleone
Рейтинг: 391 НеутралноДо коментар [#36] от "B52":
"Плажовете по родното Черноморие блестят от чистота и отговарят изцяло на изискванията за качество на водата за къпане. Това констатира изследване, публикувано от Европейската комисия.
Оценката се основава на наблюдение за периода 2007-2010 г., като в началото на изследването около 10% от водните басейни и съоръжения в страната ни не са покривали препоръчителните и задължителните изисквания на ЕС.
Според документа, по Черноморието няма нито един плаж, който да не отговаря на екологичните изисквания.
В България няма нито една зона за къпане, която да предполага и най-малката заплаха за здравето на гражданите заради качеството на водите, категорично пише в анализа. Изследвани са не само морските плажове, но и тези край реките, язовирите и езерата."
-16 +1
faeton
Рейтинг: 1899 ВеселоДо коментар [#34] от "dante":
Ти пък,точно Гърция да де за пример,дет няма един гръцки хотел,който да не мирише на пикня и хлебарки.
The most important things in life are not things!
-15 +5
doncorleone
Рейтинг: 391 НеутралноДо коментар [#36] от "B52":
България е класирана на шесто място по качество на водите за къпане, според доклад на Европейския съюз (ЕС), пише в. „Новинар”. Докладът констатира, че всички плажове по българското Черноморие отговарят на екологичните изисквания.
България е една от страните, които покриват изискванията за чистота на водите за къпане. Нито една зона за къпане в страната не представлява заплаха за човешкото здраве.Класираните на първите пет места по чистота на водите за къпане са Кипър, Хърватия, Малта, Гърция и Ирландия. Според доклада всички водни площи за къпане в осемте инспектирани държави покриват изцяло задължителните показатели на съюза.
-17 +1
doncorleone
Рейтинг: 391 НеутралноДо коментар [#36] от "B52":
Плажовете в България стават все по-чисти, докато стандартът в Италия толкова е спаднал, че водите по половината брегова ивица на Апенините не отговарят дори на минималните изисквания за чистота, сочи годишното проучване на ЕС за качеството на естествените плувни басейни.
-14 +2
Dante Alighieri
Рейтинг: 675 ВеселоДо коментар [#42] от "faeton":
Аз съм бил там като екскурзиант,не като работник...
Nel mezzo del cammin di nostra vita...
-2 +10
pantarea
Рейтинг: 431 НеутралноОтпадъчните битови води на град Бостон, Масатчузетс, също се изливат дълбоко в океана (на 150 м. дълбочина), но след като като са пречистени в модерна (и работеща) пречиствателна станция. Този проект за дълбочинно изпускане на пречистените отпадни води е струвал към 13-14 милиарда долара (без да са изкрали половината пари както е при нашите пречиствателни станции).
-1 +13
doncorleone
Рейтинг: 391 НеутралноДо коментар [#38] от "dante":
Представям си що за урод требва да си, добре че такива си стоите в панелките летото за да не разваляте пейзажа...
-21 +1
Dante Alighieri
Рейтинг: 675 ВеселоДо коментар [#47] от "doncorleone":
Кръстник,ти да не получи перфорация по телесата,га пресичаше улицата с плик портокали в ръка?
Nel mezzo del cammin di nostra vita...
-1 +8
пуц муц
Рейтинг: 1237 НеутралноНавътре, навън, все в природата. Ама тук няма да се намесят нито правителство, нито правозащитни организции.
Защо ли???
Нищо де, ние още си мислим, че сме венеца на сътворението и можем да с..м където ни падне.
А тя природата ще търпи нашите л...на до някое време, след това.....
ура и да живей!!!
+1
Десен
Рейтинг: 5067 НеутралноЕ кой ще е тоя шашкънин който след тази блага вест ще иде на българското черноморие?
Редно е както Боко открива магистрали, така и Нона да открие един канал с по една дружна пръ...
С по един топовен салют
No one is taller than the last man standing.
-3 +4
Тони!
Рейтинг: 4301 НеутралноДо коментар [#43] от "doncorleone":
Ъхъ, сигурна работа, затова плажа във Варна беше дълго време затворен, та не се знаеше дали ще го отворят някога, а на плажа в Бургас количество мазут е повече от количеството вода.
-1 +14
naturisten
Рейтинг: 701 ВеселоДо коментар [#42] от "faeton":
По-добре "пиклив" хотел и чисто море, отколкото обратното. Най-малкото, защото хотела можеш да го смениш.
Какъвто им беше социализЪма, такъв им е и капитализЪма! ЗАБРАНА за движение на товарни камиони и ТИРОВЕ през почивните дни!!!
-2 +13
ladybird
Рейтинг: 243 НеутралноДо коментар [#5] от "naturisten":
няма, бях там предната седмица.... перфектно е
+1
doncorleone
Рейтинг: 391 НеутралноЩо за болен мозък требва да си за да цъкаш минуси на официални изследвания провеждани години наред от ЕК и да продължаваш като папагал да повтаряш идиотски форумни клишета, загърбвайки фактите? Това само в България го има, лайната у нас не са в морето, те са сред хората, движат се на два крака и говорят...
Един дебил наскоро пишеше как щел да почива в Италия, защото не искал да се къпе в мръсотията на Черно Море! Само половината италианско крайбрежие е годно за къпане и отговаря на изискванията за чистота, за сметка на 100% от нашето ха ха ха какви идиоти виреят в тая красива страна ле леее, застреляйте се бе хора, не усещате ли колко сте увредени?
-19 +7
monitoring
Рейтинг: 397 ВеселоБраво,Нона,браво!Вие,ще се окажете поредният гениален министър в кабинета на ГЕРБ.Как само сте решили проблема- със замах,иновативно!Вие от ГЕРБ доказахте,че България може!Но не пазете този пореден успех на правителството само на национално ниво,споделете го и със страните от, които очакваме туристи!
-3 +6
faeton
Рейтинг: 1899 ВеселоДо коментар [#51] от "Тони!":
Хаха,разбирам,че на плаж не си ходил отдавна!Къде го видя тоя мазут ,бе?
Бургаският плаж има т.н.Син флаг,както и още много плажове по Черноморието!
Тук се проявява синдрома"Чуждата кокошка-патка!"
The most important things in life are not things!
-7 +4
prirodata
Рейтинг: 404 НеутралноДо коментар [#54] от "doncorleone":
На официалната статистика ли да вярвам или на очите си?
Виждал ли си как се заустват обратните води в морето?
-1 +11
naturisten
Рейтинг: 701 ВеселоТова само в България го има, лайната у нас не са в морето, те са сред хората, движат се на два крака и говорят... - цитат на коментар #54 от “doncorleone”
Замълчи, замълчи...
Др. Иванов, нацвъкал си 9 мнения, а няма кой да сервира цаца на 3-та маса.
Какъвто им беше социализЪма, такъв им е и капитализЪма! ЗАБРАНА за движение на товарни камиони и ТИРОВЕ през почивните дни!!!
-1 +9
mto
Рейтинг: 1507 НеутралноДобре, че и тази година няма да имам "удоволствието" да почивам на българското Черноморие...
Скромността е за хора, които не разполагат с други качества.
-2 +7
doncorleone
Рейтинг: 391 ВеселоДо коментар [#34] от "dante":
ocuments/peti/cm/791/791826/791826bg.pdf
Ха ха ха може да идеш на остров Спецес и да се къпеш в гръцки лайна, вие нали обичате да им лижете гъзовете на маляките, така че ще ти хареса:
СЪОБЩЕНИЕ ЗА ЧЛЕНОВЕТЕ НА ЕП
Относно: Петиция 0669/2006, внесена от I. K., с гръцко гражданство, подкрепена
от 2 подписа, относно замърсяването на остров Spetses в Гърция
1. Резюме на петицията
Вносителят на петицията изразява безпокойство по отношение на недопустимо
високите равнища на замърсяване, причинени от депо за изхвърляне на отпадъци на
остров Spetses в Саронския залив в Гърция. Депото е разположено на плажа
„Agriopetres“ и според вносителя пробите за наличие на фекални колибактерии във
водите в областта надвишават разрешените норми. Вносителят изразява становището,
че равнищата на замърсяване в Agriopetres са в нарушение на екологичните стандарти
на ЕС и във връзка с това моли Европейския парламент да предприеме действия.
http://www.europarl.europa.eu/meetdocs/2009_2014/d
-------------------------------------------------
"Междувременно ЕК призова пет страни от ЕС, включително
и България, да се съобразят с директивата за отпадъците
В списъка на държавите, към които е отправен призивът, са още Кипър, Естония, ГЪРЦИЯ и Полша. Те не са успели да информират ЕК за прилагането на европейското право в националните законодателства в срока до 12 декември 2010 г.
Страните имат срок за отговор два месеца, след което ЕК може да предаде въпроса на Европейския съд с искане за налагане на финансови санкции."
-15 +2
faeton
Рейтинг: 1899 НеутралноНяма по-гостоприемно море за туриста от Черно море!Това го твърдя убедено.Чистотата на водата и ниската соленост,слабото вълнение,топлата вода,липсата на сериозни течения и водовъртежи,на кой знае какви отровни риби и медузи,за акули да не говорим,страхотните плажове от ситен кварцов пясък-такава комбинация рядко се среща.
Стига плажуващите да не си хвърлят отпадъците по плажа!
Напоследък можеш да видиш младежи с торби в ръка,събиращи боклуци по плажовете-нещо прекрасно и вдъхновяващо!
Поклон пред такива хора!
Аз самият съм се включвал няколко пъти!
Стига черногледство!
The most important things in life are not things!
-5 +14
d.berov
Рейтинг: 841 НеутралноМерим замърсяването от заустването на канализацията на Созопол пред пристанището от няколко години ежемесечно. Стойностите на химичните показатели ( амонии, фосфор) през летния период за в някои пикови моменти 50-100 пъти над нивата, които мерим през зимата. Ако мерехме колибактериите, сигурно щеше да се окаже, че влизането в морето около пристанището е доста вредно за здравето. Интерсното в този конкретен случай е , че поради бързото разнасяне и разреждане на отпадните води в Созополски залив, концентрациите на замърсителите доста бързо спада -малък обем замърсена вода се разрежда в голям обем чиста, освен това в самия воден стълб има цяла една екосистема от микроорганизми и фитопланктон, които 'улавят' част от извхърлените вещества, използват ги за нарастване и храна, а после ги утаяват на дъното.. Та, като резултат, качеството на водите пред плажа на къмпинг 'Златна рибка' като цяло през годината не се различава значително от места из Бургаски залив, където водата не се замърсява от отпадни канални води. Циганския плаж обаче е потресаващо замърсен и би трябвало да е забранен за къпане, не препоръчвам на никого да влиза там в морето, особено юли и август.
Отделно за изграждането на тръба, отвеждаща отпадните води на определено разстояние навътре в морето, ще е необходимо тя да премине през съществуваща в момента там Натура 2000 зона, в плитките зони на пясъчния залив пред Златна рибка има полета от морски треви, които са доста ценни и полезни за морските екосистеми. Поставянето на тези тръби трябва да се съобрази с присъствието на този морски хабитат, трябва да се действа внимателно и премерено. И в крайна сметка, докато не се направи работеща пречиствателна станция, проблема няма да се реши, това че водата се зауства няколкостотин метра навътре в морето просто скрива и разсейва замъсяването..
-2 +15
faeton
Рейтинг: 1899 НеутралноДо коментар [#62] от "d.berov":
Благодаря за мнението на специалист,което разкрива и хубавото и лошото,а не разни оплаквачки да реват в несвяст...
The most important things in life are not things!
-2 +3
Goggin
Рейтинг: 544 НеутралноДо коментар [#26] от "doncorleone":
а прахта за пране, химикалите, презервативите, мазнините и всичко останало?
-1 +9
doncorleone
Рейтинг: 391 НеутралноДо коментар [#61] от "faeton":
То затова и у нас идва толкова много туристи, които се увеличават с всека изминала година, и то при условие че държавата почти не отделя пари за реклама и нема магистрали. Една Македония се рекламира повече и от нас. Всичко става от уста на уста. Доволните туристи се връщат по родните места и споделят на познатите си за нашето море.
А като голем плюс е умерения климат и по-слабото слънце. Разликата с Гърция и Турция е осезаема, да не говорим за Тунис и Египет. За много северноевропейци и руснаци това е важна причина да дойдат при нас, особено за семейства с малки деца, възрастни хора и т.н.
-10 +5
prirodata
Рейтинг: 404 НеутралноДо коментар [#62] от "d.berov":
Защо да се пуска тръба при замразена пречиствателна?
Какво е това добиче "амонии"?
+2
d.berov
Рейтинг: 841 НеутралноДо коментар [#66] от "prirodata":
амоний имах впредвид
За станцията и тръбата нямам идея, предполагам за да не се замърсява крайбрежната вода, където са туристите, ами всичко да се случва някъде навътре в морето. Там все пак има и достатъчно обем вода, който да 'самопречисти' поне частично замърсяването.. колко обаче ще е ефективно, не знам, би трябвало да се провери, измери и моделира преди да се прави тръба..
+3
Тони!
Рейтинг: 4301 НеутралноДо коментар [#56] от "faeton":
Прав си, в близките 10 години избягвам съвсем съзнателно роднот очерноморие. Направих грешката да отида в Поморие преди две години и тогава разбрах защо съм го избягвал. Ще ми държи поен още 10. Ти се радвай на чистотата по родното черноморие, нема лошо.
-4 +8
Stefanaki
Рейтинг: 901 Неутралноами то винаги е било така
-1 +2
Камен
Рейтинг: 567 НеутралноХа сметнете колко вода има в морето, и то не в цялото море, а само в този участък 1км, колкото навътре е заустена тръбата. Приемам, че средната дълбочина е 100 м и че в Созопол плажът е дълъг 5 км, значи общо водата прави 5,000х1,000х100=500 милиона тона вода в участъка около тръбата.
Колко тона екскременти се изливат - по 1 кг на човек на ден, сигурно 50,000 човека, значи общо 50 тона. е това прави 0.00001% - бих казал нищожна концентрация. сигурно много по-голяма има по дръжките на рейса в градския транспорт.
-6 +6
aleko
Рейтинг: 381 НеутралноЗа втори път от екоминистерството връщат проекта за пречиствателната станция за 150 млн евро на созополската община да си го поправи. Не знам по какви причини не го приемат, само подозирам, че би могло да бъде поради некадърно разработване, което пък би попречило да мине пред съответната европрограма. Кмета, който работи само със свои фирми, явно е "усвоил" парите за проекта и ги е дал на обикновени некадърници. Не е мое мнение, така говорят местните. Както в много други случаи, когато алчността и некадърността са се хванали подръка, няма как да чакаме резултати, по-оригинални от "заустване". По брега на стария град се виджат десетки "заустени" тръбички точно над централния плаж, които стоят там сигурно от времето на Аполония Понтика. Тях защо никой не ги мръдва?
+6
pch
Рейтинг: 143 НеутралноДо коментар [#56] от "faeton":
"Бургаският плаж има т.н.Син флаг,както и още много плажове по Черноморието!"
Що пишеш глупости. Само 11 български плажа имат син флаг. За сравнение Гърция има 387 а Турция 324.
Бг плажове със син флаг:
Region of Varna
Varna municipality
Albena
Region of Varna
Varna
Bunite
Bourgas
Sozopol municipality
Duni
Bourgas
Nesebar
Elenite
Bourgas
Pomorie
Pomorie East
Bourgas
Sozopol municipality
Sozopol-Harmanite
Bourgas
Nesebar
St.Vlas Central
Bourgas
Nessebar municipality
Sunny Beach-North
Bourgas
Nesebar
Sunny Beach-South
Region of Varna
Varna municipality
Sunny Day
Bourgas
Nesebar municipality
Venid Beach-Saint Vlas
blueflag.org/
-4 +6
aleko
Рейтинг: 381 НеутралноSozopol municipality - цитат на коментар #72 от “pch”
???
Егати, тия са взимали пробите през януари. Невъзможно е през летния сезон, когато града нараства 10 пъти и л.айната се вливат директно във водата, да се сдобие със син флаг. Невъзможно е - или някой си е платил, или са подменили пробите.
-1 +7
Тракийчо
Рейтинг: 75 ВеселоДо коментар [#6] от "doncorleone":
Цъкнах ти плюсче за това че ме разсмя и че има нещо вярно в коментара ти.
Но проблемът не е в естествените отпадъци, а в изкуствените такива създадени по химичен път.
Най елементарен пример са химическите препарати за миене почистване.
"Социалистите много обичат бедните хора"
-1 +3
Любо
Рейтинг: 795 Неутрално15 години водя жената и децата в Обзор, докато около 2005-6 не застроиха плажовете и аз започнах да се разболявам от "летен грип" : разбирай разстройство с температура. След 3 години експерименти, смених нашето море с гръцкото. От тогава не съм се разболявал на море. Като си построят пречиствателната инсталация, пак да се обадят, ама не съм сигурен че ще се върна.
Не съм опитно свинче.
Любомир
-1 +7
Дива селянка
Рейтинг: 958 НеутралноКога па нема да ида на черно море. Да ям лайната на местните градски посерковци
)
%D0%BA%D0%BE%D0%B9-%D0%B7%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B2% D0%B0-%D1%81-%D1%84%D0%B5%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%B8% D0%B8-%D0%A1%D0%BB%D1%8A%D0%BD%D1%87%D0%B5%D0%B2-% D0%B1%D1%80%D1%8F%D0%B3/
http://vbox7.com/play:46a3f4ac&r=emb
http://www.razkritia.com/59103/%D0%95%D1%82%D0%BE-
-3 +3
Цецо
Рейтинг: 1975 НеутралноДо коментар [#71] от "aleko":
300 млн лв са си много за град като Созопол. Барабар с модерния му бетон. бива крадене, бива, ма тоя се е олял.
Само да попитам. Всички новопостроени хотели на Зл. Пясъци би следвало да имат собствени пречиствателни станции. Трътката да вземе да им провери разрешителните. И тия дето са излъгали (вероятно почти всички) да бъдат запечатани до края на сезона. А зимъска да бъдат сринати. Като собствениците си платят глобите. Ей така. При целия очакван рев от бетонджиите и назначени бизнесмени. Да се научат. И те и следващите.
+5
Bolyara
Рейтинг: 712 Любопитно"Златни пясъци" и Созопол ще изливат мръсните си води навътре в морето през лятото ."
А пък после морето ще си ни ги връща още по-навътре в плажната ивица ! Идилия .
+8
aleko
Рейтинг: 381 НеутралноДо коментар [#76] от "Дива селянка":
Аха, има и още
http://vbox7.com/play:1bfca3e9#commentTop
emils
Рейтинг: 494 НеутралноНякой знае ли къде точно се изливат тези тръби на двата плажа?
+1
kostadyn
Рейтинг: 330 НеутралноБлагодаря за загрижеността за природата, но аз пък ще съм още по-надлече - плажа Каламици на Ситония
-1 +2
Туриста
Рейтинг: 108 Неутрално"The Solution to Pollution is Dilution"
+1
Dante Alighieri
Рейтинг: 675 ЛюбопитноДо коментар [#60] от "doncorleone":
Кръстник,имате подчертан интерес към фекалните теми...Да не сте Дон Фекалоне в реалния живот?
Nel mezzo del cammin di nostra vita...
-1 +4
tur671
Рейтинг: 369 Неутралнотръбата на златните се излива от поне10 години на последната буна под пречиствателната станция по посока пътя за кранево ,дълги години който мине по пътя там усеща свежа миризма на човешки екскременти ,общо взето нямаше да забележа тръбата ,но преди 3 години сбърках да сляза на плажа ,който иначе е със суперлуксозни чадъри ,20 лв такса преди 3 години ,само че като се потопих във водата усетих странен мирис,бързо установих от какво е и повече никаква сила не може да ме прати на златните ,същото е положението на свети константин ,,когато се напълни станцията на МВР и гранд хотела ,морето добива един мазен слой в радиус 1 км ,познайте защо ,същото беше положението и на кранево миналата година ,след спукване на отходна тръба 10 дни беше чудо и приказ и миризми и мазнотии ,общо взето вече си организирам пътешествията малко по на юг ,въпреки ,че ми струва повече време и път ,не може да се влагат 100 милиона в пречиствателна на 1 завод , а в туристически комплекси за по 100-200 хиляди да няма такива инвестиции,отдавна морето край Варна не е това което беше преди 20 години въпреки харизмата на този прекрасен град ,вече едва ли си струва инвестицията там в имоти ,по добре и по евтино е в Гърция .
+3
moon74
Рейтинг: 462 НеутралноХайде журналистите да се потрудят и да разберат защо на Златни пясъци няма нова пречиствателна станция.
kndmv
Рейтинг: 193 НеутралноКъде е зеленият акъл на МОСВ? Или гледат зелени папки и ядат зелен фасул?
От толкоз зелени глупости, ще зеленясаме.
Но пък това не пречи да си изхвърляме боклуците в морето, нали!
+1
conTXT
Рейтинг: 836 ВеселоДо коментар [#6] от "doncorleone":
Пич, смени плочата
give me an idea to believe in and I can move the world
-1 +1
faeton
Рейтинг: 1899 НеутралноДо коментар [#77] от "Цецо":
Всеки хотел със собствена пречиствателна станция,а!
Малеййй,това изби рибата!
бамаааму,всякакви специалисти се изке..заха върху ¬ерноморието!
The most important things in life are not things!
-1 +2
Bolyara
Рейтинг: 712 ВеселоДо коментар [#80] от "emils":
" Някой знае ли къде точно се изливат тези тръби на двата плажа? "
Що ... ? Ти да не мислиш да им бягаш ?
+2
Цецо
Рейтинг: 1975 НеутралноДо коментар [#88] от "faeton":
Чукче гербаво. Вземи прочети при какви условия им е дадено право на строеж. А пардон. Герберите не четат. Те верват и знаят.
-1 +1
херувим
Рейтинг: 1955 РазстроеноДа се радваме, че нашето море все още се казва Черно, но си е кафяво! Я си представете ужаса когато стане наистина черно!
heruvim
+2
d.berov
Рейтинг: 841 НеутралноДо коментар [#70] от "Камен":
така е , замърсяването е локално и бързо се разрежда, но пък има силен локален ефект. За град, който е такава популярна туристическа дестинация, е недопустимо изливането на фекалии и отпадни води на няколкостотин метра от плажовете. Пречиствателна станция, това е единственото решение..
+2
diesel
Рейтинг: 190 НеутралноИ пак поредното нещо което ще се окаже недовършено и ние пак трябва да се къпем в това"чисто"море.Само това можем да очакваме от такова правителство.
За да коментирате, моля влезте в профила си или се регистрирайте.