
© Иван Кутузов
Играта на "всичко коз", която се задава с връщането на платеното образование в държавните висши учебни заведения, не обещава нищо добро. Заради лошите спомени от времето, когато студентите се деляха на "платени" и "неплатени", заради комерсиалната нагласа на ректорите, заради съвсем противоположния световен опит, както и заради това, че премиерът наложи промяната въпреки протестите на граждански структури, на всички останали партии в парламента и въпреки несъгласието на собствения си министър на образованието.
Когато нещо се налага без консенсус в образованието, само със 71 гласа "за", пък макар и само на първо четене
натискът е очевиден и веднага изниква съмнение
че не става дума за "антикризисна мярка", както ни уверява Съветът на ректорите. Ако наистина идеята беше да се пребори кризата, интересно защо същите ректори настояваха за въвеждането на платения прием и много преди кризата, когато подобен аргумент не би могъл да бъде използван.
Ректорът на УНСС и председател на Съвета на ректорите проф. Борислав Борисов например, който е най-запаленият по този по негови думи "конкурентен метод", откакто е оглавил университета през 2003 г., прави изявления как платеното висше ще върне държавните ВУЗ-ове на конкурентната писта заедно с частните. Като бивш депутат от "Коалиция за България" и благодарение на специалността си "Политическа икономия" професорът вероятно жали за началото на 90-те години, когато заради споменатия "метод"
университетите се превърнаха в един Клондайк
а платените студенти бяха на особена почит сред преподавателите им. И до днес впрочем "плащания" е първата асоциация, която изниква, когато стане дума за УНСС, и платеното образование само ще задълбочи този проблем.
Почитания за Съвета на ректорите, но за съжаление за неговата дейност не се чува нищо, освен че удължи мандата на председателя си и се чуди как да удължи и мандатите на самите ректори. Естествено другата му мъка е недостигът на средства в учебните заведения, но досега не е успял да предложи нещо друго освен най-лесния начин - раздуване на приема, защото въвеждането на платени студенти представлява именно това.
Така ректорите явно се надяват да компенсират с лихвите намалените държавни субсидии в рамките на икономиите в целия държавен сектор, които се случиха през пролетта. И независимо че се предвижда студентите да могат да се обучават срещу заплащане само ако има незаети места, като броят им да не може да надхвърля 10% от капацитета на висшето училище, няма гаранция, че това ще се спазва. Защото
кой впрочем ще контролира?
Това че премиерът Бойко Борисов просто угоди на ректорите е поредното негово лично политическо решение, лишено от икономическа аргументация. Висят без отговор следните въпроси:
- След като и бездруго няма трудов пазар за сегашните възпитаници на 27-те висши училища, с какво се обосновава въвеждането на 10% допълнителен прием?
- По какъв начин университетите ще гарантират равнопоставеност на студентите, влезли с високи резултати, и на другите – с ниски, но платили висока такса?
- Как ще се предотврати опасността от още по-голяма девалвация на образованието и ще се гарантира, че платените студенти имат добра квалификация?
Любопитно е дали Съветът на ректорите може да представи сметки за очаквания прилив на средства в университетите, или просто ще станем свидетели на преразпределяне на студенти между ВУЗ-овете така, както им е удобно.
Че положението в университетите върви към трагично, няма никакво съмнение, след като дори на Софийския университет миналата година му се наложи да обяви четвърто класиране със свободни места в специалности като руска и немска филология и история. Причината за това едва ли е точно финансова, по-вероятно е да става дума за драстичен спад в качеството на обучението. По този въпрос обаче Съветът на ректорите не обелва нито дума. Нито по въпроса за странните резултати на агенцията по акредитация, която оцени всички държавни ВУЗ-ове с оценки "много добър" и "добър".
Ректорите продължават с опитите си да прокарат и правила, които да позволят на висшите училища
да създават търговски дружества, да въртят бизнес, да търгуват с имоти
В същото време студентите са поставени на последно място в ценностната система и никой не се чувства длъжен да дава отчет на обществото как харчи парите му за висше образование. Очевидно е, че университетите ги харчат зле - достатъчно е да се направи проверка на изхода им. Съветът на ректорите обаче едва ли би одобрил подобен контрол.
Рубриката “Анализи” представя различни гледни точки, не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на “Дневник”.
Сбогом, тъпаци от "Дневник"!
Рейтинг: 778 НеутралноВеднъж стана дума за този т.н. ректор на този т.н. университет, където за една нощ от апологети на "плановото стопанство" и "диктатурата на пролетариата" се пръкнаха "специалисти" по "пазарна икономика", демокрация и "права на човека". За този така наречен ректор никой по света не е чувал .... просто нищо. Ами да, нищо. Вижте сами в Гугъл. така наречени университети, пълни с некадърни и корумпирани българи. Абе, какви университети? Впрочем какво стана с онзи корумпирания, дето т.н. ректор се опита да го скрие?
Абе, какъв ректор? Абе, какво висше образование в кочината?
Можещите млади българи отиват да се учат в нормалните страни. Тук остават седмо-осморазрездните. Да се учат в десето-единадесеторазредн
Сбогом, тъпаци от "Дневник"!
Рейтинг: 778 НеутралноВпрочем, разбира се, поздравления на Светлана за поредна силна статия!
Има истинска журналистика в България, но не е нещо често срещано ....
malechko
Рейтинг: 8 ГневноАбсолютно права е авторката, прав е и Кабакчиев.
За жалост действията на сегашното управление, задълбочават нещата. Досега се издаваха дипломи за висше образование без покритие, а сега започва инфлацията в областта на научните степени и звания!
Умило се свинско корито, станало черковно блюдо...
Те на времето не успяха да станат по нормалния начин студенти, а сега командват държавата.
kilgore
Рейтинг: 514 ГневноКръжокът по икономика (някои го знаят като УНСС) трябва да бъде спешно закрит. Срам ме е, че загубих там 2 години в магистърска програма по МИО. Успехът ми е 5.00, без да съм си мръднал пръста.
'It's not wise to violate rules until you know how to observe them' - T.S. Eliot, interview with The Paris Review (Issue 21, 1959)Предавах една и съща курсова работа по всички предмети, като само сменях заглавието и на никой велик професор не му
направи впечатление.
Единственото, което се искаше бяха 600 лв. на семестър...
Никой не ме питаше за нищо друго!
brasnarq
Рейтинг: 0 НеутралноИзвън темата.
За да се произнася човек по нея, желателно е да има висше. Не броя за такива виф, витиз, журналистика, богословие, шумен, частните в Бс и Вн, военните, милиционерски разни. А сега има едни специалности, дето не знае и професорът, дето ги преподава, като какъв аджеба излизаш. Га че някой е разбъркал в шейкъра няколко думички и каквото се е получило, го слагат за име на специалност. Фабрика за пари от шарани.
epoc
Рейтинг: 1291 НеутралноЗавърших висше средата на 90-те, и тогава образованието беше девалвирано. Всичко, което го научих беше въпреки университета. И дружно се смяхме на учещите в Утре Носете Съответната Сума които казваха "не, не е това" - Умни и Независими Стават Студенти.....
Икономедия се превърна в трибуна на тролове ЗА и ПРОТИВ правителството. Очевидно е, че няма какво да се говори или коментира с такива драскачи....phycon
Рейтинг: 213 НеутралноС министър идващ от печатница за дипломи и псевдообразование, всеки ректор-далавераджия се чувства с развързани ръце да прибира колкото може. Сергей И. бил против! Ама как не като и другите ще се наредят до кацата му.
ck
Рейтинг: 1069 НеутралноЛипсват реформатори в правителството и в мнозинството в НС. Висшето, както и средното образования са в нокдаун от нерешени с години проблеми.
1984
Рейтинг: 521 Неутралномай целта е всеки завършил средно да запише и висшО. До 50 години 95% от населението на България ще е вишисти. от тях 90% икономисти - предимно финансисти и счетоводители.
"One-upmanship is the systematic and conscious practice of making one's associates feel inferior and thereby gaining the status of being "one-up" on them.AzDebil
Рейтинг: 1394 ЛюбопитноЗаглавието е точна констатация на реалността.
Противно на логиката на играта с карти, накрая всички ще са капо.
Реминисценциите на социалистически "мениджмънт" са меко казано безплодни.
Нищо че на пръв поглед всичко е увито в булото на перфектна пазарна икономика. Просто толкова могат назначените "концептуалисти" на прехода.
ck
Рейтинг: 1069 НеутралноДо № 9: Поправям ви, 90% са икономисти, главно менджъри макроикономисти, но и прависти. Счетоводство и контрол се завършва доста по-трудно, а и работата не е много лесна. Най-лесно е да си завършил право или менджмънт. Не са точни науки.
mapto
Рейтинг: 1244 НеутралноСъгласен съм 100% със статията и Кабакчиев, но някои други коментирали по-рано като че ли си мислят, че в съвременните университети могат да се учат същите предмети, каквито са учени (дали у нас или на Запад) преди 20 години например. Съжалявам, че ще ви разочаровам, но не е така. Дори на все повече места по света се създават практически-ориентирани магистърски програми, в които посещението на някои лекции е само пожелателно и дипломата се дава за реална научна дейност и публикации.
Думите в един език са това, което е безкрайно и изисква най-много усърдие и постоянство. Затова направихме http://lexicum.netИсторически погледнато това е напълно естествено предвид глобалното признание, че традиционното академично образование е неспособно да задоволи нуждите на съвремието ни. Широко разпространена сред академичните среди е идеята за социален конструктивизъм, свързана с която е тази вече класическа публикация: http://www.jstor.org/pss/1176008
BBC
Рейтинг: 521 НеутралноПоздрави за статията! Оставка на онзи, комсомолско-комунистическ наследник, Игнатов е оставил в БАН старците, тези дето са му на него или на Гоце приятели, да продължат по-старому - за тях по 1000-3000 заплати, а за другите по 200! А сега строят и технологични паркове, с парите и имотите на държавата. В джоинт-вентчър с ... библиотекарски!!!! колеж!!!!В Университетите, бивши партийни другари и милиционери стават още по-всесилни, и правят "реформа" с въвеждане на платено висше и озаконено купуване на дипломи, както правилни посочва статията!А за допълнение ето на таквиз звезди е оставил науката в СУ, например: http://www.fmi.uni-sofia.bg/bg/lecturers/softeng/c kabakchiev. И този освен че "учи"(на какво ли?) млади студенти и печели конкурси от !!!МОН!!! и то за тлъсти суми! В средното образование, к***те на Вълчев по инспекторатите вилнеят, назначават свои хора по схема с нагласени конкурси, без да отговарят на минималните критерии, а всички участвали в стачката 2006 са вече извън системата. Изпъдени! На тяхно място назначават учители от ТВУ, например!
Инфантилните народи се изтребват сами!BBC
Рейтинг: 521 НеутралноИ още - Живков искаше да закрие институтите на БАН, а да остави само партийната върхушка! Това именно се случва сега там!
Инфантилните народи се изтребват сами!patentservice
Рейтинг: 8 НеутралноЕто къде има много, много пари за образование. Някой трябва да ги поиска, като предложи стоката си: niversity-patents
http://www.technologytransfertactics.com/content/u
КС
Рейтинг: 8 НеутралноГосподин Кабакчиев, такива осморазредни като мене те хрантутят в момента, като си скъсват гъза в малкото останали фабрики, които създават нещо, паразит мръсен!
Раз печки, раз кюнци
Рейтинг: 1291 НеутралноТъпите комунисти барем един университет да беха построил с прехвалените бюджета.. Образованието в Бг на 90% е съсипано и най-вече последните 5г. В чужбина българските дипломи не се зачитат..абе грозна картинка.. тая корупция..
" Бог ме е благословил с богатство и ще ми иска отчет "Спасението е чужди университети да отворят врати в Бг...
AzDebil
Рейтинг: 1394 ЛюбопитноДо коментар [#17] от "Раз печки, раз кюнци":
Кюмбе, тази статия не е за твоята уста лъжица. Само ръсиш сажди. Като думичките в постинга ти. Нито една дума вярна. Бягай да си мериш комунистическото съзнание с комунистите от герб в статиите за възхвала на твойто "слънце".
Даже не знаеш, че има и чужди университети у нас.
Отивай за старо желязо.
faleri11
Рейтинг: 418 Неутралномай никой идея няма как се случват нещата, респективно унсс.
"След като и бездруго няма трудов пазар за сегашните възпитаници на 27-те висши училища, с какво се обосновава въвеждането на 10% допълнителен прием?"
-всъщност са 52-те... идеята е 10% допълнителен прием да обезкърви университетите фантоми, ресурса кандидат-студенти е константа, така или иначе всеки желаещ е приеман...
"По какъв начин университетите ще гарантират равнопоставеност на студентите, влезли с високи резултати, и на другите – с ниски, но платили висока такса?"
-явно не се визира притеснението, че някой ще реже отличници, а че ще завършват 'плащачи, което и сега е факт, препратка към въпрос 1(по-добре 'плащачите да не са фундамент на измислени вузове)
"Как ще се предотврати опасността от още по-голяма девалвация на образованието и ще се гарантира, че платените студенти имат добра квалификация?"
-никой няма за цел да гарантира това, става въпрос за оцеляване на системата, точно наличието на толкова много висши училища девавалвира образованието, апропо отричането на политикономията е достатъчно ниЗко ниво, за да се анализира
faleri11
Рейтинг: 418 Неутрално*за УНСС
rainbou1
Рейтинг: 1221 ВеселоСлед като поразгледа какво става с висшето, а и цялото образование в България, на човек не му остава нищо друго освен да изпуши "Всичкото коз", което намери, за да му олекне малко.
Сегашната трагедия на България се крие в началото на прехода, когато вместо да вкараме чужди инвеститори и икономиката (съответно и хората) да дръпнат. Вместо това се завъди икономика от братско-мутренски тип, а народа се задържа беден, за да не може да шава много.
Описаното в статията е едно от най-гадните последствия от това.
Гражданин
Рейтинг: 470 НеутралноДо коментар [#21] от "rainbou1":
Много +++++++++ Рейнбоу. Така направиха чехите и може би словаци и поляци. Но изпускаш нещо съществено- там бившите служби бяха изхвърлени на бунището, атук десар след седесар, после бесепар и цар и всички те от кюпа на доносниците. Е ако са били толкова кадърни защо не си запазиха системата? А направиха от България бардак в който те са сутеньори. Наистина , както винаги каймака на помията управлява в родината ни. Трудно ще е измъкването стези воденични камъни на щиите ни, но не невъзможно, ако сме народ а не пасмина в каквато се опитват да ни превърнат.Ще дерзаем ГРАЖДАНИ!
Demokrat
Рейтинг: 790 ВеселоА,а,а Светлана, не сте права да задавате такива въпроси!
Както във всички области на обществения живот, като например в областта на реформите в МВР, които няма да се състоят, така и в образУванието ГЕЕЕРБ ( и в частност Борисов) имат точна идея как да ни "водят към светлото бъдеще", като не правят реформи.
Ето, очевидно след "дъъълбок" анализ някой мозък, като наскоро освободения лобист Лъчезар, е убедил Борисов, че проблемите в образУванието са само два:
1. Липсата на униветрситет в Перник
2. Липсата на поне още 10 % студенти, които обаче и да плащат, тоя път законно, не под масата, както до сега.
И с типичния си "решителен" стил ( в смисъл, че още не се е отметнал) ГЕЕЕРБ решава проблемите.
И правилно, аз подкрепям!
Защото примерно от всички старни на Европа и о, Америка, студенти се натискат да учат в България (заради нечувано високото качество на образУванието), защото споменаването на УНСС кара Световната Банка и МВФ да отварят вратите си за нашите випускници, в Англия класират на първо място кандидати за работа с Български дипломи, а в Германия автомобилопроизводителите вече чакат първия випуск от Перник.
Ето затова решенията да се отвори още един "университет", когато има примерно 57 такива, ( при население под осем милиона ) и да се въведе платено обучение са най-правилни.
Хвала на мозъците Лъчо-зарни, които ни водят!
Demokrat
Рейтинг: 790 НеутралноПитали Радио "Ереван":
- Защо хиляди млади хора напускат България?
Отговорът:
- Защото западните компании трескаво търсят кадри с български дипломи, поради много високото качество на образованието.
Graf
Рейтинг: 1423 НеутралноДо коментар [#18] от "AzDebil":
sueid=4864§ionid=hotnews&id=0000126
Ecrasez l’infâmeПернишкото "чудо" е пропуснало рязането на лентата на поредния "университет", "построен" в "родния" му град с активното участие на Гоце, БоБо и компания. Компанията се състои от видни демократи като Мишо Константинов, Тошко Кръстев Варненски и други скрити зад офшорки герои на веселите времена наречени "преход"
Понеже ламаринения услужливо забравя туй събитие, гарнирано с пожарникарския маркуч, ще го опровергаем.
http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?is
Сбогом, тъпаци от "Дневник"!
Рейтинг: 778 НеутралноДо коментар [#16] от "К100":
Господин К100, трябва още много да учите, да разберете някои основни неща за обществото, и едва тогава евентуално ще можете да обяснявате на човек като мен кой кого храни в обществото. Храненето на обществото става с ум, не става с вулгарни и глупави изказвания.
Zuckersusser
Рейтинг: 8 НеутралноДокато българските студенти смучат бирички като биберони и не запознат да палят коли по улиците, нищо добро няма да се случи с българското образование. Тази мярка е срещу тях, а къде е реакцията не виждам.
Naschenec
Рейтинг: 418 РазстроеноДо коментар [#26] от "Красимир Кабакчиев":
Ненавиждам цензурата , мразя цензурите !Хайде , СПРИ СЕ ДЕ !
Не си нито най-великият , нито най-пострадалият във форума!
А и Слънцето и Боко Слънцето не се въртят около тебе ...
Вдяваш ли за какво ти говоря или ще продължиш с позицията си на ... нарцис ?!
hristototev
Рейтинг: 8 Неутрално...ТОЗИ, КОЙТО ИСКА ДА УчИ, ГО ПРАВИ КЪДЕТО И ДА Е,
А ТОЗИ, КОЙТО НЕ МУ СЕ УчИ СИ ТЪРСИ ОПРАВДАНИЕ....
....НАПОМНЯМ САМО, чЕ И СИМЕОН ДЯНКОВ Е ЗАВЪРшИЛ УНСС,
ПЪК И РЕД ДРУГИ СЕГАшНИ РЪКОВОДИТЕЛИ ......
dobrudjanec
Рейтинг: 213 НеутралноЩом има пернишки ВУЗ искаме да има и Добрички ВУЗ, и след няколко години цяла България населена с висшисти, които ще управляват нищото...
bobhunter
Рейтинг: 735 НеутралноРеформа в образователната система и най- вече във висшите учебни заведения е абсолютно необходима. Във всички развити държави, от много години насам, стремежът е при оценката на придобитите в университета знания да се използват такива системи, че субективният фактор да бъде нищожен- системи за обективна оценка на знанията. Най- добре за България е да се използват готови системи от САЩ . Не е важно толкова как си получил знанията, важно е знанията да покриват изискванията и да съществува обективна система за оценката им. Ако някой например, е завършил медицина в САЩ, той е покрил изискванията на американската асоциация на лекарите. Всеки който се интересува може да разбере какво включват тези изисквания за всяка определена година и ако се яви кандидат - лекар за работа в дадено здравно заведение, ще се знае със сигурност какви знания притежава той и доколко може да се разчита на него. Нещата приличат на пазаруването в супермаркет: маркова стока, сертификат за качество, информация за вложените в нея продукти, за преминалите тестови оценки и т.н. Така е и с висшистите. На работодателя ще е по- лесно да реши дали да "купи", назначи на работа, новоизлюпения специалист с висше образование, ако е сигурен за "стоката". Иначе, най- добре е достъпът до университетите да бъде свободен- който иска да учи да се записва свободно- без кандидат студентски изпити.
greebo
Рейтинг: 624 ЛюбопитноСред повечето коментари е застъпена тезата, че куцо и сакато се бута да завърши висше. Наистина това е така. В една нормална държава това би било нелогично, абсурдно и ненужно. Но тук - скоро гледали ли сте обявите за работа?
Автентичната тъпота всеки път надминава изкуствения интелект."Търсим млади амбициозни хора, коикто не се боят от динамична среда (разбирайте - ще ви се скъса д-то от бачкане и нервите също). Да е до 30 години, с висше образование по специалността (продавач-консултант) и поне 3 години опит на подобна позиция. Чужди езици са задължителни, румънски (заместете по желание с модерния в момента) е предимство."
Импровизирах с текста, но дори за продавач на вестници се иска висше?! Защо? И после как няма всеки да се бута да гепи хартийката под мишница, ако ще и да е за специалност "Микроикономически модели в Азербайджан"
S. Stoykov
Рейтинг: 726 НеутралноИзключително малоумни и предубедени коментари - вкл. на г-н Кабакчиев. хайде като един капацитет да обясните на непросветените: Как се определя лимит на ВУЗ? Защо трябва държавата да казва колко и какви специалисти да има в икономиката? От къде на къде според Вас има много младежи (25-34 г.) с университетско образование? Колко процента са те? Да подскажа - в стратегията 2020 се залага в ЕС те да са около 40%. В момента в САЩ са 40%, а в Япония 50%. Да не би да има проблем младите хора да са образовани? Това ли Ви притеснява? Образованието не е ли бизнес? Няма ли пазар? Свободна конкуренция? Не е ли по-добре университетите сами да започнат да се издържат?
"A wise man will make more opportunities than he finds."-Francis BaconИма още много въпроси, но няма как да се засегнат в една дискусия.
€arthquak€
Рейтинг: 581 НеутралноДо коментар [#1] от "Красимир Кабакчиев":
☭= ☠Кабакчиев, за пръв път сме на едно мнение!
Проблемът се задълбочава, защото най- можещите българи, завършили реномирани университети в чужбина, избират да останат там.
S. Stoykov
Рейтинг: 726 НеутралноИ стига сте викали против УНСС. Както във всеки университет в България има добри и лоши преподаватели и студенти. И това е така, защото НЯМА ПАЗАР и всеки изостанал с новите тенденции преподавател продължава да си топли столчето, защото няма как да се мине без неговия предмет...
"A wise man will make more opportunities than he finds."-Francis BaconСбогом, тъпаци от "Дневник"!
Рейтинг: 778 НеутралноДо коментар [#34] от "earthquake":
Естествено, че "най-можещите българи, завършили реномирани университети в чужбина", ще изберат да останат там. Обратното - да се върнат в тази кочина тук, би било идиотско и самоубийствено. Не, че тук нищо не може да се прави, но правенето е свързано с далавери, заобикаляне и погазване на закона и пр. Имам поглед върху много хора, върнали се тук за малко. Идиотизмите, с които се сблъскват, са потресаващи. Само един пример. Архитект дойде тук за три хил. евро заплата. Даваха му я в джоба, водеше се на 400 лв. Оттук следваше да му се дават помощи за децата!?!? Издържа много малко и се върна в Германия.
Сбогом, тъпаци от "Дневник"!
Рейтинг: 778 НеутралноСтойков, малоумие е да се мисли, че добро висше образование в България може да стане "просто с пазарни принципи". Очевидно сте с изключително тесен кръгозор.
Нещо да кажете за качеството на работата на научно-преподавателския състав в университетите в България - и по-специално как се контролира то?
Благодаря предварително.
Сбогом, тъпаци от "Дневник"!
Рейтинг: 778 НеутралноВярно, че всеки може да се изказва тук, но е много смешно някой, който се занимава с "Маркетинг, реклама, PR" (като Naschenec), да се мъчи да ми разяснява висшето образование и науката - или пък какъв съм лично аз.
S. Stoykov
Рейтинг: 726 НеутралноНе ми отговорихте на въпросите. Обяснете моля как се прави добро висше образование без пазарни принципи.
"A wise man will make more opportunities than he finds."-Francis BaconСбогом, тъпаци от "Дневник"!
Рейтинг: 778 НеутралноСтойков, Вашите "пазарни принципи" вече дълги години се прилагат в тази т.н. държава. Можете да видите конкретен пример на прилагането им от един т.н. професор по право и бивш декан на един т.н. университет, където тоя "преподава право". Където полицаи и фолк-певици получават дипломи за юристи. И след това "прилагат знанията си" - не само върху такива като Вас.
Напишете "Воденичаров" в "търсене" на "Дневник" и ще видите множество публикации - озаглавени "незаконен декан" и пр. Лицето е професор на базата на публикации за "ролята на Комсомола за правото на НРБ".
S. Stoykov
Рейтинг: 726 НеутралноПродължавате да не ми отговаряте на въпросите.
"A wise man will make more opportunities than he finds."-Francis BaconВариант 1: Умни глави (като Вас) решават, че в УНСС да кажем трябва да се обучават 100 студента в специалност маркетинг и това е абсолютния максимум. Естествено има кандидати, които не са приети и, представяте ли си, не им се учи нещо друго (каквото ги приемат), ами искат да учат маркетинг. Избор? Ами в някой доста по-слаб университет или към частните такива, че защо не и в чужбина. Сещате ли се кой печели и кой губи? Кой започва да предлага ниско качество, защото и без това ще дойдат при него студенти?
Вариант 2: Студента има възможност да си плати ИСТИНСКАТА ЦЕНА на образователния продукт, да запише в престижния университет и да учи това, които иска! Ужасно, нали? А това, че после може и да се провали - от къде на къде това е Ваш проблем или проблем на държавата?
Yana
Рейтинг: 367 НеутралноНормално е да има все по-малко кандидат-студенти по две причини.
1. Между 1989 и 1997 раждаемостта непрекъснато намалява, съответно ще има все по-малко и по-малко абитуриенти в следващите няколко години.
2. Университетите в западна Европа привличат страшно много студенти и съответно намалява количеството на оставащите в България.
Впрочем, студентите в Англия плащат по над 3000 лири годишно и университетите се конкурират непрекъснато точно според принципите на пазарната икономика. Резултатът е един непрекъснато развиващ се сектор, който предлага едно от най-качествените образования в света.
Освен това се набляга много повече на практиката и уменията, отколкото на теорията и сухите знания.
nonameno
Рейтинг: 675 НеутралноСтатията е доста "стеснена" и фокусирана върху УНСС, защо ли (не е трудно човек да се досети)? Но защо (несъзнателно?) са подминати от критиката на авторката онези висши училища (и особено колежи), които са предимно частни и които са светлинни години под нивото на УНСС като база, преподаватели и качествени студенти? В случая е ясно онова нещо, което подсказва нобеловият лауреат Ноам Чомски – „медиите под контрол” на частния интерес и бизнеса. Затова статията е ограничена, примитивна и слабичка, много слабичка даже като поръчкова.
проф. д-р Боян ДуранкевS. Stoykov
Рейтинг: 726 НеутралноНаистина е чудесно да видя човек като доц. Дуранкев да коментира в Дневник - един от най-добрите професионалисти, които са ми преподавали. Проблема е публичния образ на УНСС - за него продължава да се говори само лошо...и то от хора, които никога не са учили там.
"A wise man will make more opportunities than he finds."-Francis BaconBBC
Рейтинг: 521 НеутралноДо коментар [#42] от "hopeless":Студентите се натисат за грантове! Държавата финасира горе-долу всеки студент. Така през 2009, колежите имаха свръх прием, заради кризата. По-тази причина субсидията беше ограничена за 2010 и местата станаха с 20% по-малко!
Инфантилните народи се изтребват сами!nonameno
Рейтинг: 675 НеутралноДо коментар [#44] от "S.Stoykov":
проф. д-р Боян ДуранкевУНСС си има своите проблеми, това не отричам. УНСС трява да се променя! Но културата на българина от ХХІ век изисква високо ниво образованост и култура, които само с "професионалните" тесни знания не се получават. Затова идват на помощ университетите - в тях се получава по-високото ниво на цивилизованост и подготовка, колкото и да бъдат охулвани. Затово принципът на тяхната НЕЗАВИСИМОСТ от "парите" и "дарителите", като и от държавата, остава вечен. Учете се, български момчета и момичета!
julietaborin
Рейтинг: НеутралноМного от въпросите не могат да получат смислен отговор, защото не се знае какво е точно състоянието на обществената система и накъде искаме да вървим. Във всяка образователна система по света се залага бъдещо състояние на обществената система като цяло. Социалното възпроизводство и социалната мобилност, които съществуват обективно, и са обект на изследване по света, оправдават съществуването на държавната субсидия - гарантиране на някакво социално равновесие в перспектива от 15-20 година. За съжаление, в България всички социолози, май без изключение, се занимават с рейтингите на политиците и с краткосрочни прогнози, тъй като само това се заплаща сигурно и навреме. И съвсем естествено много от социолозите, които познавам, се назоваха политолози. Това те правят не защото не знаят какво и как трябва да се прави... Те правят това, за което им плащат. Държавата се оттегля от финансиране на изследванията, а пазар на научни продукти все още няма. Затова няма и качество в сектора. Анализите масово се подменят с интерпретации, които звучат наукообразно. Хонорарите се изплащат навреме. Изобщо вързват се двата края. Накрая се констатира, че нищо не върви... Няма въздух, няма перспектива. Не знам как може да се излезе от това положение... И 100 нови университета да се създадат няма гаранции за качество, ако няма ясни критерии и инвенстиции (държавни и частни). Мисля, че в Русия тези дни започва нещо, което ще бъде интересен и полезен опит в тази посока - младите таланти в науката и пари за качество... Но ние нямаме техния ресурс и нямаме Путин... Аз уж съм учила на "Запад" на престижно място, но тук нещо не ми върви и много трудно си печеля парите...
Ilian
Рейтинг: 8 Неутралнов статията има истини, но УНСС едва ли е най-удачния пример - от километри си личи,че университета се развива и модернизира
cheer up!Сбогом, тъпаци от "Дневник"!
Рейтинг: 778 НеутралноМного пъти съм го обяснявал, пак ще го обясня. Българската академична сфера е в повече от отвратително положение по една елементарна причина. НЯМАШЕ ЛУСТРАЦИЯ, когато беше необходимо - 1990-91 г. Аз бях този, който тогава стана изразител на искането за лустрация: http://kkabakciev.blog.bg/technology/2009/10/20/ka k-partiiata-bdeshe-nad-naukata.419072 Лустрацията не стана. Не стана поради прекалено многото комунистически некадърници и техни асоциати и слуги тук. За разлика от т.н. тук държава, в Германия ЛУСТРАЦИЯТА СТАНА СВЕТКАВИЧНО! Резултат: повече от половината работили дотогава- уволнени! http://www.pueron.org/pueron/publikacii/hramat/jur gen.htm Поради непригодност! Разбирай: комунистически съчинения!
Сбогом, тъпаци от "Дневник"!
Рейтинг: 778 НеутралноИ така, продължаваме да се ограмотяваме, като пак обясняваме, елементарно. Да повторим. В тази тук кочина за една нощ в т.н. университети (във ВСИЧКИ, не в един) от апологети на "плановото стопанство" и "диктатурата на пролетариата" изведнъж масово се пръкнаха "специалисти" по пазарна икономика, демокрация, права на човека и пр. Точно тогава в Германия се провежда лустрация на комунонекадърниците. Какво става днес в резултат? В България - днес университетите са едни кочини, в които преобладават комунонекадърници и техни асоциати и слуги. Плюс множество корумпирани лица.
В Германия. Да сте чули случайно днес някой някъде сериозно да казва, че в Германия има сериозни кадрови проблеми в академичната област? Щото аз лично не съм!
cheta
Рейтинг: 367 НеутралноАбсолютно прав си, Малечко:
Умило се свинско корито, станало черковно блюдо...
Те на времето не успяха да станат по нормалния начин студенти, а сега командват държавата.
Присламчват се в Европейски институции и смучат.
ГАДНО!
Desislava Georgieva
Рейтинг: 8 НеутралноНе мога да се начудя на един от поставените въпроси в тази статия - "След като и бездруго няма трудов пазар за сегашните възпитаници на 27-те висши училища, с какво се обосновава въвеждането на 10% допълнителен прием?"
С уважениеОзначава ли това, че след като няма работни места ние младите хора останали все още в страната трябва да бъде необразовани глупци???!! И стига с тия глупости за корупцията в УНСС от два години съм там и такова нещо няма. За сметка на това бях в ТУ една година и определено се нагледах на всякакъв вид плащания !!!!! Уважавам УНСС, както и преподавателите като проф.Дуранкев. Склона съм да заплащам дори по-висока такса за обучението ми там, а да не говорим, че УНСС до момента предлага най-ниската такса за университет с това ниво на преподаване и база.
Yana
Рейтинг: 367 НеутралноДо коментар [#45] от "BBC":
Всеки студент от Векликобритания или ЕС тази година плащаше £3245. За 2010/11 е £3290. За всеки студент държавата дава субсидия на университета и за това има лимит на това колко UK/EU студента може да приеме всеки университет.
Това, което студентите могат да получат от държавата са заеми.
Заемът за таксите е достъпен както за UK, така и за EU студенти и започва да се изплаща след като студента завърши и започне да печели над £15,000 годишно (което е сравнително ниска заплата. средната е малко над 20,000).
За UK студентите са достъпни и заеми за разходи от типа на наем и храна, които са горе долу £3000 годишно (само наема на жилището излиза горе-долу толкова).
Останалите стипендии се осигуряват от университета и съответно варират от ВУЗ на ВУЗ. Допълнително финансиране от държавата могат да получат ако имат някакво увреждане или са в наистина неравностойно положение.
Така че държавата не финансира студентите до такава степен.
grubo
Рейтинг: 213 ВеселоДо коментар [#52] от "Desislava Georgieva":
Моме, извикай и колежките си да направите общ вятър на обидения проф. Дуранкев та да мине всичко гладко през следващия семестър. И да не забравят, като теб, да си правят никове с истинските си имена, че после професора откъде ще знае кой кой е
S. Stoykov
Рейтинг: 726 НеутралноДо коментар [#54] от "grubo":
"A wise man will make more opportunities than he finds."-Francis BaconТебе като те гледам си поредния пълен инфантил, който говори без да знае факти. Нормално...може би...
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
S. Stoykov
Рейтинг: 726 НеутралноДо коментар [#56] от "grubo":
"A wise man will make more opportunities than he finds."-Francis BaconСамо потвърди това, което казах.
grubo
Рейтинг: 213 НеутралноДо коментар [#57] от "S.Stoykov":
Леле-е-е, колко си сдухан!!! Дори не знае значението на думите които си използвал! Оставам без коментар структурата на изречението ти и използваното обръщение "тебе": "Тебе като те гледам си поредния пълен инфантил ..."
Desislava Georgieva
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#54]
С уважениеАз съм издържала всички изпити при проф.Дуранкев. Името ми е исинско, защото съм направила регистрация в сайта, за да съм със сигурност много по-информирана от теб самия. В никакъв случай не пиша тук, защото искам да се покажа пред някого. Единственото, което искам да е имам добро образование и не ми е приятно да хулят безпочвено университета, в който уча. Незнам, кога си завършим Софийския университет, но мисля, че не е лошо да си спомниш какво си учил там и да запазиш добрия тон при една толкова важна тема засягаща както мен, така и мойте (а може би) и твойте бъдещи или настоящи деца.
Симеон
Рейтинг: 418 НеутралноАз съм студент в СУ.
Висше образование в България няма.
BBC
Рейтинг: 521 НеутралноДо коментар [#53] от "Yana":Ами и в България е така! Всеки студент плаща такса, а държавата до-финансира! Просто няма система за кредити.
Инфантилните народи се изтребват сами!bat_plamen
Рейтинг: 4019 НеутралноДо коментар [#60] от "Симеон":100% СЪМ СЪГЛАСЕН С ТЕБЕ!!!1999 ГОД. ЗАВЪРШИХ УНСС И ОТ ТОЗИ МОМЕНТ ИМАМ ЕДНА ДИПЛОМА ЗА УКРАСА!!!АКО В УНСС СЕ ИЗКАРВА ЛЕСНО ,КАКВО ДА ГОВОРИМ ТАМ ЗА РАЗНИ ПРОВИНЦИАЛНИ ВУЗОВЕ,КОИТО НАПРАВИХА ИКОНОМИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТИ.....ТАМ ДИПЛОМИТЕ СЕ ПОДАРЯВАТ!!!!ЗНАМ ГО ОТ МОИ ПРИЯТЕЛИ ,КОИТО СА В СИСТЕМАТА НА НАШЕТО ВИСШЕ ОБРАЗОВАНИЕ!!!СЪВЕТВАМ ТЕ ,АКО МОЖЕШ ИЗКАРАЍ ЕДНА МАГИСТЪРСКА СТЕПЕН ИЗВЪН БГ(АЗ ВЕЧЕ СЪМ СТАР ЗА ТАКИВА РАБОТИ)!!!ТУКА В ХОЛАНДИЯ(БАЧКАМ И ЖИВЕЯ В ТИЛБУРГ) ИМА ДОСТА ГОЛЯМО РАЗНООБРАЗИЕ И ИЗБОР В МЕСТНИТЕ УНИВЕРСИТЕТИ И МОЖЕ СПОКОЍНО ДА СЕ ИЗКАРА ЕДНА МАГИСТЪРСКА СТЕПЕН !!!!МАСОВО ОБУЧЕНИЕТО СЕ ВОДИ НА АНГЛИЍСКИ-ЗНАМ ГО ТОВА ОТ ПЪРВА РЪКА КАКТО СЕ КАЗВА!!!УНИВЕРСИТЕТЪТ В БРЕДА Е С ДОСТА ВИСОКО РЕНОМЕ!!!ПОЖЕЛАВАМ ТИ УСПЕХ!!!
Qvoor
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#62] от "bat_plamen":
"Провинциални университети" викаш....ми аз мога да ти кажа,че има провинциални университети, в които можеш да научиш мноооого повече от някои столични такива.
Това дали ще получиш образование си зависи най-вече от човека, ако имаш желание, полагаш усилия, ходиш на лекции и учиш, няма да използваш дипломата си само като заместител на тоалетна хартия!!!! Лошото е,че много студенти стават такива само заради самата идея,че са студенти и заради студентския живот!
nonameno
Рейтинг: 675 НеутралноПрепращам следното писмо от Фейсбук от днес:
проф. д-р Боян ДуранкевИва Маринова commented on your link:
"Аз бях от щастливците, които благодарение на платеното обучение, успяха да учат в УНСС. Не знам авторката на статията къде е учила, но със сигурност не се е докосвала до атмосферата моя Университет. Аз не видях по мое време някой преподавател да дели студентите на "платени" и "държавна поръчка". Още по-пошло е да се твърди, че тези които си "плащат", за да учат , не стават за нищо. Напротив, бих казала, че един човек е малко повече по-амбициран и по-отговорен когато сам финансира образованието си. Някои от коментарите под статията меко казано ме втрещиха. Не може да се твърди, че най-умните учели в чужбина. Стандартът ни на живот все още не ни позволява това да е вярно на 100%.Въпреки проблемите в УНСС , все още съм на мнение, че това е най-добрия Университет в България за подготовка на икономисти. Пожелавам на всеки, който иска да получи от знанията на хората в истинския бизнес, да изберат именно този университет, въпреки помията, която винаги се излива върху него по един или друг повод.
Симеон
Рейтинг: 418 НеутралноДо коментар [#62] от "bat_plamen":
Аз самия в момента съм в Германия. Правя разменна година (изкарах си тук целия трети курс) в един от най-старите университети в Европа - този в Тюбинген (основан е 1477)
Прилики и паралели няма. Добре, че дойдох, за да прогледна. Не искам да изпадам в полемика, защото няма смисъл.
Аз не мога да си представя какви са тези хора, декани, ректори, професори, доценти, асистенти, които са ОКУПИРАЛИ сградата на СУ. Студента за тях стои едно ниво по-ниско от лелките чистачки. Те не отговарят на НИКАКВИ европейски стандарти, ТЕ НЯМАТ ПУБЛИКАЦИИ, може би няколко преписани от чуждестранни автори. А тези няколко разбира се са само на български език. Ако студент иска да направи публикация на чужд език - възможността преподавателя ти да те спъне е доста висока (от де пък си толкоз умен, че чак на друг език публикация, айде де...)
Българи, направете нещо !
скруч
Рейтинг: 476 НеутралноДо коментар [#9] от "1984": МНОГО ТОЧНО
за чиста и свята република-но не с този народ|
Рейтинг: 1034 НеутралноМного се дразня, когато някой се опитва да манипулира толкова елементарно. Очевидно авторката смята читателите си за тъпаци.
Children are hereditary: if your parents didn't have any, neither will you.1. Очевидно авторката смята, че контрола на държавата върху количеството учещи дадена специалност е добро. Да очакваме ли скоро статия, подкрепяща държавното разпределение след дипломиране?
2. Приемам, че нивото на образованието в университетите е лошо (нямам преки наблюдения). Но една от причините за това вероятно е недостатъчното държавно финансиране. Източник на допълнителни средства може да подобри нивото. Отделно висшите училища не могат да правят чудеса и да превърнат предимно неграмотните деца излизащи от средните училища в гении.
3. Фактът, че за някои специалности в СУ е имало четвърто класиране не означава, че _всички_ специалности са слаби.
4. Контрол трябва да осъществява този, който дава парите. В случая държавата.
Ментор
Рейтинг: 726 Неутралноне виждам нищо лошо в платеното висше образование, дори напротив - безплатното трябва да бъде за 10-те % с най-добър успех, а за останалите да е платено. Така самите студенти ще бъдат по-отговорни и като дават пари, ще се стремят срещу тях да вземат нещо - т.е. знания. Сега много студенти прекарват цялото си следване в блеене или работа и на практика не научават абсолютно нищо, а за това плащаме всички ние. При платено висше всичко ще се саморегулира - ще отпаднат разните псевдо-университети, няма да има нужда никой да определя 'поръчка' - хората ще учат това което има дава шанс да се реализират, т.е. от което икономиката реално има нужда, и пр.
Ilian
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#63] от "Qvoor":
cheer up!не мога да се съглася с теб за провинциалните университети - за мен едно от най-важните неща е да чувам реални примери от преподавателите, от техния професионален опит, а там преподавателите рядко могат да ти дадат релни такива
stoyanpanchev
Рейтинг: 8 НеутралноАко ви е интересно за простотиите в прехваления Стопански факултет на СУ:
http://stoyanpanchev.wordpress.com/http://stoyanpanchev.wordpress.com/
Музар
Рейтинг: 1291 НеутралноДо коментар [#34] от "earthquake":
Гласът на разума е тих, но не се успокоява, докато не бъде чут." Бъдещето на една илюзия" Зигмунд ФройдТова е страничен ефект. Основният е, че за държавна работа с 1 (един) пръст се иска ценз. За този тип работа е борбата за диплома. Я виж що магистрати се произведоха в югозападното средно професионално университе? Че се водят и най-добре платените! Като поразровиш - до един са роднини - съд, прокуратура, полиция... по местоживеене (и местопиене).
Тъй че, всичко коз и цакам с вале трефа!
Yana
Рейтинг: 367 НеутралноДо коментар [#61] от "BBC":
А по колко плаща всеки студент и по колко дава държавата на унивеситета?
В UK унивеситетите разчитат много по-малко на държавна помощ, работят в нормална, конкурентна пазарна обстановка и доставят съответното качество.
КС
Рейтинг: 8 НеутралноДо г-н Кабакчиев:
Стига си чеса езика, вземи свърши нещо, произведи нещо. От такива драскачи народа измря от глад, лизачи мръсни. Дума, демокрация, дневник, журналисти - подлоги сте всичките. Не говорим за култура в момента, не си правим забележки за език, и все още не съм те нарекъл "путко", колкото и да желая. Аз съм учил и работя тук, за добро или зло, но съм учил и работя. Колко съм учил и колко работя - ти не можеш въобще да изразиш мнение по въпроса. Не забравяйте едно нещо - мафиоти, търгаши, артисти, журналисти, бизнесмени - Софиянци - всичките сте на наш гръб. Фабрики нямате вече- А лайненцата, които мама ги е пратила в да учат чужбина, да си стоят там, не ми трябват. Да вървят на путка си майчина даже ако искат.
pip
Рейтинг: ГневноРазбирам , че някой хора много ги боли , че немогат да се похвалят с диплома от УНСС . Но небъдете толкова злословни, че не всичко отлично там не е ама , че е най -доброто в България също е факт. И да плюеш по УНСС а да подминаваш разни селски филиалчета и квартални вечеринки , които също издават много дипломи е меко казано смешно.
Ще отговоря и на въпросите които се задават .
1. Има н ужда , затова ще се увеличи приема , а ако авторката е толкова загрижена ,че има много вишисти в България които са безработни , ми нека си изхвърли собствената диплома и да даде път на други , така ще е най -социално ;
2. Равенство имаше до преди 20 г сега равенство няма никъде в живота . Защо да го има измежду студентите , който може да се ориентира по добре в ситуацията той ще е по напред .Тук примерите са излишни;
3. Девалвация на образованието ще има до тогава докато хората непроумеят , че университета не е място за проповеди , там се помага дават се насоки и напътствия , а книгите всеки сам си ги чете.
Аз съм горд с образованието си от УНСС , благодарен съм на живота ,че ме срещна с тези хора които успяха да ме научат на неща които много хора ,включително и с огромни претенции за знания и интелект никога няма да проумеят. УНСС дава много на хората които искат да им бъде дадено.
С тази статия само се доказва колко много завистници на УНСС има !
Сбогом, тъпаци от "Дневник"!
Рейтинг: 778 НеутралноАло, оня с овена (К100), гледам, че ти в профила, че се занимаваш с "тежка промишленост и енергетика". Това е хубаво, обаче бягай в други форуми да си пишеш за чугун, ток и прочие! От висше образование главата ти нищо не отбира. И не е нужно.
Обаче претенции има, завалията, че произвеждал. Какво произвеждаш ти, бе, алооу? Някой те е сложил в един завод да произвеждаш - и ти само изпълняваш инструкциите, които ти спуска. Тежка промишленост и енергетика се строи и експлоатира от хора с ум в главите - от университетите! А не от такива, които са сложени да извършват елементарни дейности!
S. Stoykov
Рейтинг: 726 НеутралноДо коментар [#58] от "grubo":
"A wise man will make more opportunities than he finds."-Francis BaconПогледни си добре второто изречение и си изхвърли дипломата без да се притесняваш. Направи 3 коментара, като и трите бяха некоректни, агресивни и просташки. Личи си каква комплексирана личност си...
Qvoor
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#69] от "Ilian":
Много от преподавателите в провинциалните университети са преподаватели и в софийски вузове! И кое те кара да мислиш, че не могат да ти дадат примери от професионалния си опит? Пример за провинциален университет, който е наистина добър и в който АКО имаш желание можеш да научиш много (лично според мен) е Стопанската академия в Свищов и никой не може да ме убеди, че този университет е по-лош от който и да е столичен...
Ilian
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#77] от "Qvoor":
cheer up!Да, има преподаватели от столичните ВУЗ-ове, но има и психологическата нагласа, че са там за да изкарат някой друг лев и 100 % не дават всичко от себе си.
Аз учех Маркетинг - какво може да ми сподели един преподавател в Свищов от личния си опит относно медийната реклама или онлайн маркетинговите проучвания например?
Qvoor
Рейтинг: 8 НеутралноЗащо си мислиш, че маркетинг, медийната реклама или онлайн маркетингови проучвания има само в София!? Аз съм завършил в Софийския университет и след това магистратура в Свищов и мога от личен опит да ти кажа, че разлика наистина има...но тя не е в полза на Софийския! Въпрос на гледна точка!
Ilian
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#79] от "Qvoor":
cheer up!за мен СУ е една остаряла и мудна институция, чието основно предимство е името и дата та на създаване ( не искам да звуча крайно - разбира се има и изключения)
Но в днешно време В България има разлика в развитието на всеки един сектор между столицата и всички останали градове - образованието не прави изключение;
а по темата за платеното висше образование - всичко зависи от амбицията на човек; дори да има и случаи на хора, които си купуват дипломи - не ме интересува - те не ги използват
agressor
Рейтинг: 8 ВеселоСиви сте ми като понеделник с тия болки.... Кабакчиев слаб си като водица... Относно темата: Поредната простащина измислена от разни смешници и хумористи. Поне ме накараха да се посмея. Писна ми да слушам за тоя и оня. Що никой не може да си гледа у собствената купа и да не дзяе по всичко живо а? Ама момент... Ние сме "Вулгари" и не може така... УНСС си е корумпиран университет и това си е... 1 пропиляна година там и искане за 400 лева за "минаване" по Висша математика 1 ... окей ще стане веднага... Ако затворят всички ВУЗ-ове за една година и наемат чуждестранни преподаватели може и да се оправят нещатата.