
© Дневник
Малцина са знаели, че Дими Паница е заболял тежко, затова и вестта, че на 28 юли си е отишъл завинаги, прозвуча като невероятна.
Дими (Димитрий-Иван Евстатиев Паница) е роден на 2 ноември 1930. Потомък е на големия възрожденски род Паница, от който са произлезли опълченци, герои от Сръбско-Българската война, поборници за освобождението на Македония, политици и военни от Българската армия до 9 септември 1944.
Прекарва детството и юношеството си в София, в голямата и уникално красива къща на бул. "Цар Освободител" (срещу Университета), която няколко десетилетия е била посолство на Китай, а наскоро след реставрация стана седалище на т. нар. клуб на богатите.
Дими Паница напуска България като политически емигрант през 1948 г. и прекарва по-голямата част от живота си между Западна Европа и САЩ. Съвсем млад започва работа в списание Reader’s Digest, а в средата на 60-те оглавява европейския офис на изданието. Пенсионира се през 1994 г. като заместник-главен редактор.
Веднага след падането на комунизма той се връща в България, за да създаде и да подкрепя финансово десетки граждански инициативи.
Основава през 1991 фондация "Свободна и демократична България", в чиито дейности са "Социален комплекс "Св. София" - в помощ на бездомни деца и младежи; организиране на международна конференция "Карнегиевата анкета и Балканите днес"; програма "Гражданско общество", включваща учредяването на "Джуниър ачийвмънт" - България, програми за журналистически обмен на Балканите, Българско училище за политика, програма "Студентски дискусионни клубове"; ежегодните журналистически награди "Паница" в продължение на 10 години; последвалата я ежегодна награда за гражданска доблест, създаване на Outward Bound® - България - превенция на наркомании; издания, свързани с гражданските права, приемната грижа; семинари, хуманитарна помощ, стипендии...
Преди 10 години той дари на Американският университет в България 8500 книги.
Едно от големите граждански начинания на Дими Паница е всенародната подписка и петицията за връщане на българските архиви от Русия.
Приятели и граждански сдружения почетоха паметта на Дими Паница. Животът му ще продължи в нашата дейност, написаха в обръщение създадените от него организации. У правителният съвет на училището за политика реши то да носи неговото име.
За активната си работа за укрепването на гражданското общество в България е удостоен с медал "За заслуга" на Съвета на Европа, орден "Стара планина"- първа степен, и титлата "Кавалер на Ордена на Почетния легион на Френската република".
Той е първият българин, удостоен с най-високото отличие на "Кингс колидж" в Лондон -"Почетен настоятел", за заслуги към развитието на журналистиката и гражданското общество. "Кингс Колидж" е сред най-старите английски университети, основан през 1829 г. Заедно с Димитър Паница същото отличие е получил и световноизвестният перуански писател Марио Варгас Льоса.
Големи печатни издания в САЩ, сред които "Вашингтон пост" и "Сан Франциско кроникъл", публикуваха In memoriam за Дими Паница.
От 10.30 до 17.00 ч. във вторник в офиса на училището за политика на ул. "Иван Шишман" 17 ще продължи да бъде отворена книгата за съболезнования . А от 15.30 ч. същия ден ( вторник) в столичния храм "Света София" ще се състои тържествена заупокойна служба в негова памет.
Рубриката “Анализи” представя различни гледни точки, не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на “Дневник”.