
© Иван Кутузов
Предишният опит
Основният настоящ проблем на еврото е, че бе блокирана почти всяка възможност за нормален фалит на страните длъжници. Опитът от такива банкрути е богат.
Важно е да се отчита опитът държавните фалити, защото кредиторите имат дълга памет. Последното плащане на Русия по дълга, уж отречен от Ленин през 1917 г., е през 2007 г. А последните плащания (общо над 1 млрд. евро) по българския фалит от 1990 г. ще са през 2013 и 2015 г. Трайната загуба на репутация на порядъчен длъжник е може би най-съществената отрицателна последица от такива банкрути. Тя се материализира в по-високи от пазарните лихви по нови заеми за много дълъг период от време.
Най-скорошният случай на фалит подобен на гръцкия е
този на България от 9 март 1990 г.
И двата фалита са пред частни кредитори и имат почти еднакъв размер като дял от брутния вътрешен продукт. И в двата случая има външна организация (съответно СССР и ЕС), която удължава периода на формален банкрут. Другите прилики са просто поразителни, ето техния списък:
Причина за дълга е централизираното планиране в подкрепа на потреблението и "социалните придобивки". В неговата основа е желанието да се задържат партиите на власт, защото в противен случай би трябвало или да се премахнат "придобивките" (всъщност корумпирането на избирателите), или да се увеличат данъците.
Кредиторите вярват, че ЕС и СССР винаги ще са подръка да подкрепят платежния баланс и дори разработват специални инструменти за поддръжка на тази вяра: българският дълг е "гарантиран" от разделението на труда в СИВ, а гръцкия – с трансфери от бюджета на ЕС.
"Солидарността" и "взаимната помощ" са политическата реторика, с която се подкрепя безотговорното поведение на властите и гражданството.Българският дълг обаче е натрупан два пъти по-бързо – за периода от 1976 до 1988 г. Гръцкият – за около 30 години. Но Гърция през ХХ век е фалирала само веднъж, а България - пет пъти, без да се смята 1997 г.
Обстоятелството, че в Гърция управляват различни партии, няма особено значение: и леви, и десни правят едно и също. Естествено българските избиратели преди 1990 г. не са избиратели и нямат никаква идея какво става. Гръцките избиратели са отговорни за избора, който правят, и съответно за дълга и фалита, чиято цена тепърва ще плащат.
Съвременният опит
Защо се стигна до положение, че Гърция и другите подобни страни не могат да фалират като хората? Една от причините е
вярата в преразпределителните чудеса на ЕС
Гръцкият дълг е незначителен като дял в икономиката на ЕС, която вследствие на недалновидност и липса на здрав икономически смисъл у своите политици тръгна да го рефинансира. Става дума за някакви си 360 милиарда срещу около 13 трилиона евро БВП на ЕС към средата на тази година. През 2009 и 2010 г. изглеждаше безобидно да проявиш солидарност по дълг, който е 2.5% от икономиката на съюза.
Моралната вреда от това решение бе, че други страни повярваха, че същата политика е възможна и по отношение на тях, а Гърция де факто не направи нищо съществено, за да излезе от положението. На опашката за спасяване се наредиха Италия, Испания, Португалия, Ирландия и в момента не се знае кой е накрая. Само за тази година италианският дълг има падежи за около 330 милиарда евро, а испанския - за над 220 милиарда.
Следствие на вярата в чудния свят на европейската икономика е и обстоятелството, че от поне петнадесет години ЕС
прави всичко възможно за намаляване на конкурентността
макар и да твърди точно обратното. Съюзът не решава проблемите на социалната държава, т.е. увеличава имплицитния дълг на правителствата на страните членки. Европейското работното време е поне с 15% по-малко от това на САЩ, а в сравнение с Китай и Индия европейците изобщо не работят. Квазиданъците, т.е. времето и парите за съобразяване с регламентите, непрекъснато нарастват.
Политиците на ЕС подмениха мандата на ЕЦБ. От политическа институция, призвана да се грижи за стабилността на паричното предлагане, тя се превърна в кредитор от последна инстанция в еврозоната, в кредитор на кредиторите първо на Гърция (от м.г. насам), а от миналата седмица - и на Италия и Испания. Оттук следват две много важни пречки пред нормалния фалит на държави длъжници.
Първо, ЕЦБ държи около 2/3 от гръцкия дълг. Само заради това обстоятелство активите й са поевтинели с 4-5%. Но по-важното е, че ЕЦБ не може да бъде независима страна в преговорите между кредитори и длъжници. Иначе казано,
няма кой да поеме ролята на МВФ
позната ни от нормалния фалит на комунистическа България. При такива фалити двете страни се дотоварят за условията на редукция (загуби), разсрочване и плащания, а третата страна гарантира, че уговореното ще бъде изпълнено. И когато трябва, както се случи с МВФ по повод България, поема длъжника на ръчно управление.
Второ, щом това се случи, ролята на европейски МВФ трябваше да бъде приписана някому и затова бе набързо конструиран Европейският фонд за финансова стабилност. Неговият ресурс (440 милиарда евро) бе достатъчен за Гърция, но не и за другите, наредили се на опашка длъжници. През миналата седмица това стана очевидно и ЕЦБ бе принудена отново да се включи в играта.
Но вече и на друго ниво: в началото на тази седмица от италианската преса стана известно, че банката на еврото е започнала да инструктира министерството на финансите на Италия какво да прави, за да се справи с дълга си. Иначе казано, управителят на ЕЦБ влиза, макар и засега спорадично, в ролята на министър на финансите на еврозоната, институция, която самият той преди около месец предложи да се учреди в далечно бъдеще.
С това
объркването и конфликтът на интереси в зоната на еврото
станаха напълно очевидни. Политическото влияние върху ЕЦБ я насочи към ролята на кредитор от последна инстанция. Държавните ръководители и министрите на финансите, които създадоха Европейския фонд за финансова стабилност, се оказаха неспособни нито да го капитализират, нито да го пуснат в действие.
Сега, както и при решението за спасяването на частните кредитори на Гърция и т.н., те бягат от отговорност. ЕЦБ се опитва да играе ролята на министерство на финансите. Но това противоречи на всички правила на съюза и еврозоната.
Най-вероятно ЕЦБ ще излезе от конфликта на интереси, като само продължи да увеличава парите в обращение. Възможно е обаче вследствие на инфлацията и политическото объркване да се загуби доверието и в онези европейски кредитори, които засега остават с рейтинг "ААА". А това са Австрия, Германия, Люксембург, Финландия, Франция, Холандия и самият Европейски фонд за финансова стабилност.
*Авторът е управител на КС2 ЕООД и председател на УС на Института за пазарна икономика
Рубриката “Анализи” представя различни гледни точки, не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на “Дневник”.
kardinalat
Рейтинг: 861 ВеселоДойдохме си на думата - трябват политически промени в ЕС.
и най-умният си е малко прост....gullwing
Рейтинг: 640 ГневноТози клоун Красен Станчев повече от двадесет години се прави на икономически експерт, но дори не е смешен. Вестникът толкова ли е закъсал за свестни автори? Не стига че публикувате Рубини, ама и този озлобен шарлатанин ...
Отдавна не съм виждал такава нагла манипулация с цифрите, толкова тенденциозни изводи, толкова злобни обобщения. "недалновидност и липса на здрав икономически смисъл" у политиците на ЕС - какво са те пред мъдростта на управителя на КС2 ЕООД?
владимир бояджиев
Рейтинг: 434 НеутралноС една дума - глупост, е да наливаш от пусто в празно. Ако да трябваше да се отпуснат тези пари на Гърция, трябваше и да се наложи изричен контрол върху разходването им и да се приложат всички мерки за ограничаване разходите и оптимизиране приходите на яловата гръцка (и всички подобни) администрация. Икономика с политически похвати не се прави и дано параноята,че ще е вредно за ЕС фалита на някои държави и дори излизането им извън съюза, да престане да е главната движеща сила в икономическите решения на управляващите.
Статията точно казва - не пречете на ЕЦБ с политиката си господа политици.
'ΕΡΕΒΟΣ
Рейтинг: 2671 НеутралноДо коментар [#1] от "kardinalat":
Не се родих Грък по собствено желание.Просто имах късмет ! За един Грък граница е само Хоризонта !В момента ЕС няма ЛИДЕРИ !
moon744
Рейтинг: 466 НеутралноМисля, че липсата не пари не може да бъде потушена с пари. Само реформи могат да впрегнат наличните ресурси в едно ново обновление на икономиката. И щатите, и Европа страдат от пълно отсъствие на идеи за нов свят, затова наливат пари в една каца без дъно, наречена световен пазар.
kardinalat
Рейтинг: 861 ВеселоДо коментар [#4] от "EREBUS": Това го знаем !
и най-умният си е малко прост....volarok
Рейтинг: 2334 НеутралноДо коментар [#4] от "EREBUS":
В Гърция нали има
Най-много се опасявам от това, че постиндустриалният капитализъм на дълговете се услади на много хора, та не изключвам след 3-4 години да запеем старата песен на нов глас.
В момента световната общественост е убеждавана в това, че досегашният ред няма алтернатива.
Белият Негър
Рейтинг: 743 ВеселоСистемата е безкрайно изкривена,в услуга на политиците.Първо системата,после лидери.
Действителноста е грешка, породена от липстата на алкохол.Ърнест Хемингуеий.Кой ли ще опита?
Кой ли ще им позволи?
'ΕΡΕΒΟΣ
Рейтинг: 2671 Неутрално[quote#5:"moon744"]И щатите, и Европа страдат от пълно отсъствие на идеи за нов свят, затова наливат пари в една каца без дъно, наречена световен пазар.[/quote]
Не се родих Грък по собствено желание.Просто имах късмет ! За един Грък граница е само Хоризонта !Точно така.Капитализма няма алтернатива на хоризонта но няма и
нови идеи от 1990 година.
jerry68
Рейтинг: 434 НеутралноЕх и на нас да ни дадат толкова пари, яко пачанга поне 15-20г.
Zuckersusser
Рейтинг: 8 НеутралноКогато четете неолиберали като г-н Станчев имайте предвид, че Милтън Фрийдмън експериментира идеите си за пръв път при хунтата на Пиночет, която изби няколко хиляди души. Моделът ще се осъществи в лабораторен вид само с танкове.
ВЕЧЕН ПРЕХОД!
Рейтинг: 701 НеутралноПонякога ми се иска да натрия носа на #2 gullwing, но в случая се съгласявам с коментара му на 100%.
Абсурдът има смисъл само тогава, когато не се примиряваме с него.+++++
ВЕЧЕН ПРЕХОД!
Рейтинг: 701 НеутралноУточнение: Не че отричам всичко написано в статията, но Красен Станчев и ИППИ (Интитут за полупазарна икономика ) са изгубили съвсем основателно моето доверие.
Абсурдът има смисъл само тогава, когато не се примиряваме с него.Skydiver
Рейтинг: 606 НеутралноАвтора като говори за ЕЦБ май си мисли за някакво абстрактно откъснато от света икономическо чудо. ЕЦБ да е безучастна посред масови фалити на цялата еврозона е все едно БНБ да е безучастна ако България изпада във фалит.
Ако това беше Фед или Банк ъф Инглънд щеше да е пуснала печатницата още при първите наченки на проблеми.
Skydiver
Рейтинг: 606 НеутралноОсвен това автора трябва да проучи значението на понятието кредитен рейтинг. Опасността от инфлация не се калкулира в този рейтинг, само опасността от неизпълнение.
afx
Рейтинг: 434 НеутралноДо коментар [#5] от "moon744":
то нови идеи си има, но никой няма интерес да ги приложи тъй като винаги съществуват сили обратни по посока и равни по стойност на всяка една промяна. Затова и агонията ще си продължи колкото се може по-дълго.
Важното е топла храна и интернет да има другото да си заминава в историята
др. Иванов
Рейтинг: 648 НеутралноЦелия този енститут е пълен само с празноглавци, но не виждам с какво Рубини е по-умен от тях?
Комунист - реформатор, реформатор - милиционер, милиционер - агент, в един и същи строй!Иначе Красен Станчев хабер си няма какво пише. Не знае дори значението на термините. При фалита няма с какво да се плаща и затова държави не фалират, те са винаги обезпечени, самия пример с Русия го доказва. Банкрутът е умишлен фалит и е престъпление по законите на всички държави. Естествено държава не може да банкрутира. Държавите изпадат в т. дефолт, или временно спиране на плащанията, което няма нищо общо с фалита и банкрута. Друга причина поради която държавите не фалират е самият смисъл на производството по фалита, което винаги е свързано с назначаване на синдици, действия на съдия по изпълнението и други неща, напълно неприложими към суверенна държава.
Но не само в терминологията е проблема, а в ясното съзнание на празноглави шамани, нарекли се икономисти, които смятат да оправят нещата по някакви абстрактни начини, които могат да се определят единствено като налудни. Напр. увереността, че трябва да се дадат на заем пари на длъжника с които той да си плати лихвите по заемите?!? Или ако Спас ти дължи 100 хил. главница и 10 хил. лихви, ти да му отпуснеш заем 10 хил за да си плати лихвите убуждавайки жена ти, че само така можеш да си прибереш парите.
drakkar1196
Рейтинг: 488 НеутралноПроблема камарад Станчев е тъй наречената пазарна икономика, която е сляпо и кръвожадно чудовище яхнато от финансовата олигархия. А политиците, те за нищо нестават.
“If you don't read the newspaper you are uninformed; if you do read the newspaper you are misinformed.” - Mark TwainДядо Йоцо
Рейтинг: 520 ЛюбопитноБраво Красене! Да не ти пука за многото лумпени от тоя форум - те са средностатистическа извадка на днешното БГ общество все пак! Този анализ би било по-адекватно да го четат Трише и Барозу а не Бай Иван дето продава Македонски домати на Кооперативния пазар....
"The conscious and intelligent manipulation of the organized habits and opinions of the masses is an important element in democratic society" E.Bernays/USA-1928errata
Рейтинг: 906 НеутралноБях се отказал да чета "анализите" на Дневник, но тази статия може и да ми промени мнението.
"Да, България"Поздравления за г-н Красен Станчев.
kirkor
Рейтинг: 541 НеутралноКрасен Станчев преписва едно към едно изцепките на своя шеф Сорос по отношение на Евросъюза. Няма как! Който дава парите, той поръчва музиката!
kirkor
Рейтинг: 541 НеутралноДо коментар [#13] от "ВЕЧЕН ПРЕХОД!": бих уточнил - Институт за квазипазарна икономика.
kirkor
Рейтинг: 541 НеутралноДо коментар [#3] от "hidko": Тези пари не се "отпускат" на Гърция, а се преливат направо при кредиторите й!
джендър NATO generals
Рейтинг: 968 НеутралноЦитат от статията:.."Причина за дълга е централизираното планиране в подкрепа на потреблението и "социалните придобивки"..
Само от 2009 - 2012-та са "инвестирани" 8 милиарда евро във ВЕИ тролово производство на токВ най-голяма степен бай-Тошова НРБ трупаше дългове за да задели бели пари за черни дни за червените капиталисти! Пари, които след 10.11.89г да раздава на "видни комунисти" за започване на бизнес. От целия Соц лагер България е взимала дълговете си при най-неизгодни условия.
Нещо повече-средствата са изразходвани по неясен и непрозрачен начин. В радкото случаи, когато се знае за какво са използвани-като завода за тежко машиностроене в Радомир-са използвани неефективно!
Само за пример за разлика от България в Унгария и Румъния нещо е построено от техните комунистически дългове! Но не и тук!
джендър NATO generals
Рейтинг: 968 НеутралноДо коментар [#11] от "Zuckersusser":
Само от 2009 - 2012-та са "инвестирани" 8 милиарда евро във ВЕИ тролово производство на ток[quote#11:"Zuckersusser"]Милтън Фрийдмън експериментира идеите си за пръв път при хунтата на Пиночет, която изби няколко хиляди души.[/quote]
В далеч по-малка България много повече хора умират ЕЖЕГОДНО от липса на възможност за лечение. От липса на финансиране за лекарства за онкоболните напр!
др. Иванов
Рейтинг: 648 НеутралноЗавода за тежко мошиностроене беше японски проект с най-модерните техни машини. Целия дълг, който Тодор Велики остави беше около 7 млрд. долара или 25% от БВП или цената на 2 атомни реактора, а Козлодуй имаше 6 броя. Само язовир Искър в момента ще струва повече, а сравнително толкова ще струват сега построените тогава отсечки от магистралите. Затова Тодор не го бъркайте в тези магарии.
Комунист - реформатор, реформатор - милиционер, милиционер - агент, в един и същи строй!Червени пари както много добре се видя през годините няма, защото е нямало от къде да дойдат, а имущество се раздаваше при приватизацията и тогава се "назначаваха" милионери, а не през 1989 г. Приватизацията няма да я коментирам, че не ми се говори за Костов.
Грешната основа винаги води до грешни изводи, както това е направено и в статията. Гърция затъна не заради централизирано управление, защото ако това беше причината САЩ и Англия нямаше нямаше да са затънали, а те са по-зян от Гърция и ако им се забрани да печатат пари ще рухнат за две седмици.
ivanbuhov
Рейтинг: 221 НеутралноНяма надижди да се оправим, ако не хитруваме и лъжем Европа, да ни дава пари даром и с ниски лихви, а ние да си увеличим доходите и харчлъците, да тръгнем по гръцкия хитър начин, да печелим от членството ни в Европейския съюз, а не да губим. Другата крайност е страдална за нас, а тя е да правим икономии и да си плащаме дълговете към съюза!! Егоисти или алтроисти да сме! Би трябвало богатите да бъдат алтроисти, а бедните егоисти. Гърците ще спечелят, защото ще им размият дълга, за сметка на такива като нас!
vse_o6te_jiv
Рейтинг: 434 ВеселоДо 24: Да бе да, нищо не са построили. Затова разни демосрати вече 21 години разпиляват и разграбват и свършване няма. Това, което "комунистите" построиха за последните им 10 години, демосратите не могат дори да измажат за 50 години.
bally
Рейтинг: 526 Неутрално26 - Другарю, сигурно си и верваш на тъпотиите. Червените синковци докараха в Радомир оборудване, което беше излязло вече от употреба, та въпросът с поддръжката му и резервните части де оказа бая нарешим. И гордостта се превърва в гробница. Но дебелите комисиони във валута бяха чудесно усвоени
bally
Рейтинг: 526 Неутрално28 - като те чета, да, по чудо жив. От издръжливя чугун, браво
yanne
Рейтинг: 970 НеутралноДо коментар [#11] от "Zuckersusser":За оня Пиночет ли говориш,онзи,който направи Чили една от най-богатите и развити държави в Латинска Америка?!Ако е било за него,значи опитът с танковете е бил успешен.Понякога съжалявам,че и у нас не се разви подобен сценарий-няма как без сила да се изчисти червената чума от държавата ни(последните 22 години го доказват много ясно).
далекоглед
Рейтинг: 594 НеутралноИнтересна статия, особено убедителна в частта анализираща проблемите на европейския модел на управление. Създаването на европейска общност със солидарно "гарантиране" срещу фалит на отделните членки от общността, явно е нож с повече от две остриета. Там където икономическата логика е подменена изцяло с политическа, резултатите са винаги лоши.
hristototev
Рейтинг: 8 Неутрално......всъщност, това което липсва в момента на всички е здравия разум и морал....
charlyb
Рейтинг: 859 НеутралноИзключителен анализ! Тази статия на Красен Станчев заслужава да бъде основно изучена от всички политици, финансисти и икономисти на отговорни постове от всички държави в ЕС! За да престанат да вършат глупости!
Протестите ще стимулират управляващите да започнат реформи – протестират нереформираните, онези които смучат от държавата!charlyb
Рейтинг: 859 НеутралноИ карикатурата горе е великолепна! Вместо да оставят жабата сама да изплува или да се удави, ако я мързи, те и подават спасителен пояс за да си мързелува на воля.
Протестите ще стимулират управляващите да започнат реформи – протестират нереформираните, онези които смучат от държавата!Иван K
Рейтинг: 1847 НеутралноТова което пише Красен Станчев си е универсална истина.
подписЗа централизираната икономика или общата отговорност нашият народ има една поговорка:
"Орташката баница и кучетата не я ядат"
ebter
Рейтинг: 1341 ЛюбопитноКаквото и да пишем или ...говорим-това което СА РЕШИЛИ ОТ "СВЕТОВНОТО ПРАВИТЕЛСТВО" това и ще ...бъде!!! Няма за сега как и по какъв начин да им се противопоставим!!! "Те" владеят ситуацията в света! Ще видим още какво са намислили, ако сме живи и здрави! НО НЕДЕЙТЕ СИ МИСЛИ, ЧЕ ВСИЧКО Е СЛУЧАЙНО! НЕ Е!!! А това за опита на Европа и гръцката ситуация е ДРЪН ДРЪН, ТА ДА НЕ ЗАСПИМ!!!
Иван K
Рейтинг: 1847 НеутралноДо коментар [#26] от "др. Иванов":
подписДа строи безмислени грандомански заводи е изкушително за всеки ръководител. Радомерският завод прилича на хотел в центъра на Сахара - хубав, лъскав, скъп ама няма туристи. Хайде след това да го приватизираме и да чакаме някой глупак да плати дори повече отколкото е цената на бетона и тухлите.
yanne
Рейтинг: 970 НеутралноДо коментар [#28] от "vse_o6te_jiv":Добре е,че поне си признавате ,че Дедо Симо е от вашата черга-това е напредък!Но я кажи какво построи той и Станишев-ей това ми е интересно да чуя-какво е построено от 2001 до 2009?
Иван K
Рейтинг: 1847 НеутралноВсеки иска да харчи чужди пари. Това го правят и политици и менажери. Нали банковите менажери докараха ипотечната криза. Трябва да си пазим парите и от едните и от другите, но Станчев обяснява колко опасни са политиците. Искам да добавя, че политиците са по-опасни за нашите пари, защото на тях си даваме парите по принуда.
подписЕколог
Рейтинг: 651 Неутрално[quote#11:"Zuckersusser"]хунтата на Пиночет, която изби няколко хиляди души[/quote]
Път без препятствия не води до никъде.До коментар [#11] от "Zuckersusser":
Süßer, само да напомним, че Чили е най-силната южноамериканска икономика - дали не е така заради прочистването от негодния соц. мат'риал?
bozkata
Рейтинг: 384 НеутралноТази статия трябва да бъде умножена и раздадена на всички депутати и по-специално на "великия" икономист Иван Костов. ""Солидарността" и "взаимната помощ" са политическата реторика, с която се подкрепя безотговорното поведение на властите и гражданството.Българският дълг обаче е натрупан два пъти по-бързо – за периода от 1976 до 1988 г. Гръцкият – за около 30 години. Но Гърция през ХХ век е фалирала само веднъж, а България - пет пъти, без да се смята 1997 г." Това някак избягва от съзнанието на коментиращите форумци, които не виждат по-далече от носа си!
bozkata
Рейтинг: 384 НеутралноНавсякъде, където са на власт социалистите, (Испания, Португалия, Ирландия, Норвегия и т.н.) държавата катастрофира от "социалната" им първано-станишевска политика. Запишете се в двете партии "Не гласувам" и "Гласувам срещу всички"! През това време червените малоумници ще изберат отново червените крадци!!! А вие ще получите значката на Глупака от бившите структури на ДС ! Народе български, не забравяй това, вече няма да има поправителен!!
Иван K
Рейтинг: 1847 НеутралноДо коментар [#43] от "bozkata":
подписНе се притеснявай - много ог глупаците ще гласуват за Тиквата и така ще ги запазим от червените. Тиквата е нещо като кранешка едра шарка. Като изкараш такава шарки иси имунициран срещу страшната човешка едра шарка. За да възнаградя Тиквата за неговата политическа роля и аз ще гласувам за него.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
др. Иванов
Рейтинг: 648 НеутралноТикви, в коя дължава един маталургичен завод е безмислен? каква индустрия ще се развива без металургия? тогава ревяхте, че на България й трябва туризъм и селско стопанство, сега че с туризъм и селско стопанство не става, а трябва индустрия. Като решиш да правиш почивен комплекс в Сахара правиш хотел, като искаш да правиш индустрия развиваш първо металургия. Коя индустриална държава няма свръх развита металургия? Защо сега шием гащи, а не правим машини? Единственото дето носи някаква печалба в момента е фармацията с построените от Тодор Велики заводи.
Комунист - реформатор, реформатор - милиционер, милиционер - агент, в един и същи строй!Коста
Рейтинг: 434 НеутралноИнтересна гледна точка, но мисля че връзките между Българските фалите и този на Гърция са малко неуместни...не заради друго ами защото просто нямат нищо вярно в тях, факт е да се направи прост икономически анализ! Политическа воля, преструкториране в ЕС, ЕЦБ и т.н. не мислите ли че и германци, и французи, и всички по-напреднали не са обърнали внимание...не смятам че правят нещо, което ще им докара проблеми след време!Друго-не съм съгласен с работното време и да се правят паралели с Индия и Китай...хайде моля ви това е Европа!!!
kirkor
Рейтинг: 541 НеутралноДо коментар [#9] от "EREBUS": Успокой се! Когато се спука балонът, изведнъж ще се намерят алтернативи! Сега така е по удобно - в блатото, покрито със зелен доларов жабуняк!
Никола Николов
Рейтинг: 450 НеутралноПо мое мнение ЕЦБ сега прилича на анимационен герой, който вече е използвал повечето си пръсти за да запуши дупките по дъното на лодката (с име ЕС), но за зла беда се появяват нови и нови дупки.
В този момент всички очакват развръзката, като повечето осъзнават, че лодката ще потъне скоро, но продължават да се надяват на чудо.
А, чашката
Рейтинг: 472 НеутралноПаралел между действията на СИВ и ЕС в икономическата сфера има и трябва да се търси и анализира.
Чиновническия подход в работата е първото, но има и идеи за поддържане на незаслужено ( незаработено) потребление, неефективно преразпрделение, облагодетелстване на едни за сметка на други, така че има какво да се каже.........
|
Рейтинг: 1074 НеутралноОтчайващо некачествена статия. Не че очаквам да прочета нещо разумно от Красен Станчев, но този път е надминал себе си по некадърност.
Children are hereditary: if your parents didn't have any, neither will you.db++
Рейтинг: 968 НеутралноГърчолята са невинни. Банкерчетата са виновни (алчни гърбоносчета). Давали са заеми както кръчмар дава ракия на алкохолик. Резултатът е бил предварително ясен. Сега кръчмарят си иска сметката от гарантите на алкохолика. Много добра инвестиция. Ако пък вземем да броим и премиите на мениджърите
.
db++
Рейтинг: 968 Неутрално[quote#49:"kirkor"]Сега така е по удобно - в блатото, покрито със зелен доларов жабуняк!
.
[/quote]
Уау
Пищофф фон Делипищоффски
Рейтинг: 1021 Неутрално[quote#53:"db++"]Ако пък вземем да броим и премиите на мениджърите. [/quote]
Singer - machine for a life!Тогава ще стане мътна и кървава. Истината за Гърция ще остане зад девет планини в десета. Вместо нея ни поднасят вицове за мързеливите гърци.
k73
Рейтинг: 488 НеутралноТова за малкото въздействие на политическата форма на управление в една държава върху развитието на икономиката като цяло е известно на малко хора.
Авторът според мен иска точно това да покаже като сравнява двете държави ,но не с положителното ,а с отрицателното със загубата на пари.
Gerasi
Рейтинг: 692 НеутралноИнтересна статия признавам си не се напънах да я разбера в детайли просто сравнението EC = CCCP и че EC върви към социализъм (унищожаване на конкурентността ) ми бе достатъчен.
Изгони ГЕРБ преди да отровят Добружда заради шистовия газ, тогава освен бедни ще бъдем и гладни... Петиция http://citizenspeak.eu/node/45NWO
Рейтинг: 754 Неутралноне прочетох и ред, когато хамериканската демагогия и най-проституиращата и форма апологетчетата на другаря шорош започнат да обясняват европейскта икономика, мога само да повърна, на другаря станчев му желая латино-американско бъдеще, както и на фондацийката която го натири за икономист...
http://www.blitz.bg/news/article/118884пазрният фундаментализъм ще вкара целият свят в гроба само и само да направи мечтаната световна диктатурка... с помоща на нищожества като хафтора - много ми е интересно, след като другаря шорош ви спря субсидийката - официално от цру ли си я взимате или от някоя друга "неправителствана" организцийка???
Майстор Балкански (00:00–24:00)
Рейтинг: 1341 НеутралноСлед всичките мъдрувания в публикацията просто трябва да се добави, че в Гърция на власт са законспирирани социалисти, които богатеят под покрава на "капитализма" - същото като у нас. Те не губят нищо от фалит на държавата, тъй като пасивите остават за и цената се плаща от "широките народни маси", а печалбите прибират полит-икономическите кланове.
"И ний сме европейци, ама не чак дотам..."Майстор Балкански (00:00–24:00)
Рейтинг: 1341 Неутрално[quote#13:"ВЕЧЕН ПРЕХОД!"]ИППИ (Институт за Полу Пазарна Икономика ) са изгубили съвсем основателно моето доверие.[/quote]
"И ний сме европейци, ама не чак дотам..."Могат да се нарекат и ИНПИ (Институт за Непазарна Икономика) - прикрито под маската на псевдо-икономическа фразеология гнездо на зомбиращи аудиторията еничари.
alcapone
Рейтинг: 381 НеутралноДо коментар [#2] от "gullwing":
Нали му плаща Сорос за да манипулира и лъже незнаещите.
alcapone
Рейтинг: 381 НеутралноДо коментар [#4] от "EREBUS":
Специално за теб, щото ако не знаеш, Гърция за съжаление вече е продадена на бандитите от Голдман Сакс и останалите хиени...
http://www.youtube.com/watch?v=bISfaVkszo0
АК
Рейтинг: 541 НеутралноСилен и точен анализ.
Гръцкия пример е само предвестник на цунамито на разпадащата се социална държава в ЕС. Кризата с държавните дългове е политически, а не икономически проблем и затова последствията и решението й са политически, а не икономически.
Антипазарната пасмина във форума надушва наближаващия край и с основание е бясна.
Starec
Рейтинг: 748 НеутралноУважаваният К.Ст. всъщност синтезира умна мисъл от друг коментатор (по памет): "не може да има единна валута при х министри на финансите, провеждащи У различни политики". Извод 1 - трябва да има Европейски министър на Евро-то.
ПоздравиА пък самите "У политики" се надпреварват да флиртуват с избирателите със все по-щедри социални пакети, за които няма пари. Извод 2 - трябва да има Европейски социален министър, който единствено според приходите, да управлява социалната политика на целия ЕС.
Ама има дивотии като автономност, демокрация, национално достойнство и т.н.? Как е по-достойна Гърция - ако си беше с по-умерена социална политика, наред с другите държави, или сега, като чака с канчето, за да и отсипят милостиня не толкова социалните Германия и ко? И Италия - намаляваща пенсии и пр. И Португалия, и другите на опашката, която расте?
kimba3
Рейтинг: 1181 НеутралноЕдно време еврейчетата от ФЕД предизвикваха световни и локални войни, за да изпуснат парата от напечатаните от тях кухи $-ри, за да не гръмне котела...
Сега атомните бомби ги възпират от разпалване на трета световна война. Да видим какъв ще е поредният антихуманен номер , който ще извъртят на човечеството. Никой не може да ме убеди , че безредиците , които избухват в арабските страни и постепенно започват да се прехвърлят в Европа са "спонтанни".
drakkar1196
Рейтинг: 488 НеутралноГърция е бъдещето на Европа. Един ден всички ще сме гърци, португалци или испанци. Голямото "затягане на коланите" започна. Оказва се на практика, че ЕС е много по лош от СССР.
“If you don't read the newspaper you are uninformed; if you do read the newspaper you are misinformed.” - Mark Twainstinger907
Рейтинг: 434 НеутралноИкономиката няма да се "съживи". Няма и да бъдат въведени икономически нововъведения, които да въдворят хармония и стабилност в порочната практика, просто защото икономиката не е наука. Тя е изобретение. А изобретенията в един момент се подменят, когато вече за нищо не стават.
I am you and what I see is me.