
© Красимир Юскеселиев
Светла Костадинова
След като положи клетва пред парламента тази сутрин, Росен Плевнелиев произнесе и първата си реч като президент. В 37-минутното слово той припомни какви ще са приоритети му през мандата и постави силен фокус върху икономически проблеми и цели.
"Дневник" потърси икономисти да коментират речта на президента. Ето мнението на Светла Костадинова, изпълнителен директор на Института за пазарна икономика (ИПИ):
Времевият хоризонт логично е определен до 2020 г. и показва ясно припознаване на европейските инициативи. За първи път има много по-конкретни идеи и политики от просто общо пожелателно говорене за това как България да стане просперираща страна.
Има недостатъчно амбициозност в твърдението, че "България трябва да се превърне в средно богата европейска държава", защото нашата цел трябва да е да сме сред най-богатите страни и само така ще напредваме бързо. Все пак, в речта прозира увереност, че България може да прави реформи, т.е. има положително усещане за нашите възможности и зависи от нас накъде и как ще се развивам
Визията за България през 2020 е леко подценена - има страни, съпоставими с България, които показват, че за по-кратък период могат да станат богати и проспериращи. Ясно е, че целите са взети от стратегията Европа 2020, на базата на която е изработена и стратегията България 2020, но можем да бъдем с още по-високи цели. Например целта за доходите според Плевнелиев е "Сега доходът на българския гражданин е едва 43% от средния за Европейския съюз. През 2020 г. е не по-малко от 60%" - това не е достатъчно за българските граждани и не трябва да оставаме на това равнище.
Намерението за прозрачност на президентската институция е силно положителна стъпка, която ясно ще го отличава от предишните президенти.
Четете утре коментарите на политолози за предизвикателствата пред новия президент
За първи път президент не залага изрично на "преразпределителната роля" на държавата за решение на проблемите на отделни групи в обществото. В речта силен акцент е твърдението: "Няма "пряк път към богатството". Богатството се изработва. Пенсиите и доходите също. Политиците не създават пари, създава ги икономиката. За да я подпомогнем, ние сме длъжни да създадем предпоставки за заетост, за привличане на качествени инвестиции, за премахване на излишната административна тежест за бизнеса и за създаване на добре работещи институции." Въпреки че по-нататък в изказването ще срещнем някои идеи, които противоречат на идеята за по-малка намеса на държавата в живота ни, ясно става, че основните приоритети са генералните реформи в образованието, съда, администрация, здравеопазването и пенсиите - все неща, които сами по себе си ще дадат повече възможности за работа, инвестиции и растеж, без да е необходимо държавата да се намесва активно.
Поставянето на върховенството на закона на първо място е ключово за всички граждани и фирми у нас, независимо чия собственост са, колко са големи и с какво се занимават.
"Непрестанно ще търся баланс и съгласие между институциите, както и между институциите и гражданите при решаване на важни обществени въпроси" - по повод това послание добре е да има баланс, но понякога са необходими категорични позиции и твърдост в отстояването на необходимите реформи, дори и да са непопулярни.
На въпроса какви са възможностите на президента да влияе на икономическата политика Костадинова коментира:
Цялата реч показва вижданията на президента за пътя на България поне до 2020 г., но да не забравяме, че много малко зависи от президента, което да се отрази на шансовете за просперитет на фирмите и гражданите.
Какво, все пак може да прави Плевнелиев? Да не спира да задава въпроси и да търси отговори в публичното пространство, да изисква ясни позиции и да следи как те се изготвят и защитават, да представя България активно на европейската сцена, защитавайки нашите позиции по най-добрия начин.
Рубриката “Анализи” представя различни гледни точки, не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на “Дневник”.
_dan_
Рейтинг: 553 ЛюбопитноНа тая соростутка защо и обръщате внимание?
cinik
Рейтинг: 1737 НеутралноДо коментар [#1] от "_dan_":
За коалиция Анти-Пеевски: ДБ+Слави+Мая+БСПРаботил съм 2 години преводач. Всички ПР-агенции обучават родните политици на едно и също, в стая по 20: че съгласно техните десетилетни социологически проучвания българският избирател е тъп като гъз, алчен, завистлив, антихрист-безбожник, с нулеви предприемачески наклонности, но за сметка на това със силно развито чувство за алчност и усет за лесни пари. Съответно се препоръчваше, че искаш ли да спечелиш изборите и да поддържаш висок рейтинг, трябва да гъделичкаш тези му качества. В никакъв случай да не споменаваш думата „промяна”, „реформа” и „лични усилия на всеки индивид”. Обратното, да споменаваш „ще направя да забогатеете от газопровод”, от АЕЦ, от нещо друго (откъдето келепирът да му падне наготово в устата).
Плевнелиев също се е наслушал на подобни инструкции и фактът, че не постъпва като останалите, заслужава поне малко уважение.
karni
Рейтинг: 426 ВеселоКакво има да се коментира президента седи,усмихва се и толкова...
Визии може да има колкото си иска, никой не го пита....
ban
Рейтинг: 672 НеутралноРолята на Държавата? Може би България ще бъде първата страна с света, в която държавата няма да има никакви функции! Само че това не знам как ще се нарича!
Orchid
Рейтинг: 863 Любопитно"Поставянето на върховенството на закона на първо място е ключово за всички граждани и фирми у нас, независимо чия собственост са, колко са големи и с какво се занимават."
Как точно ще го направи на практика това президентът? Сборването с разни В. Златевци, Цековци, Ковачковци и подобни ГЕРБерски приятели?
Десен
Рейтинг: 1316 НеутралноА така - редно е да се направи нова заявка - икономически съветници трябват, едно друго, че в ТопГън-а сиреньето е с пари.
Не цъфтиш ли като цвете, гниеш като бурен.****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
simval
Рейтинг: 867 ЛюбопитноДо коментар [#2] от "cinik":
Аз не зареждам в Лукойл.Интересни неща споделяш относно българския избирател.
drobim_syrbame
Рейтинг: 217 НеутралноПрезидентът царува, но не управлява. Но всички го слушат
kihano
Рейтинг: 688 Неутрално[quote#1:"_dan_"]На тая соростутка защо и обръщате внимание? [/quote]
Отричането и изкривяването на фактите - висша форма на демократичен реализъм!Щото "Дневник" и "Капитал" са медиите у нас най-близки до (без)мозъчните тръстове.
Uprsport
Рейтинг: 964 Неутрално[quote#2:"cinik"]че съгласно техните десетилетни социологически проучвания българският избирател е тъп като гъз, алчен, завистлив, антихрист-безбожник, с нулеви предприемачески наклонности, но за сметка на това със силно развито чувство за алчност и усет за лесни пари. Съответно се препоръчваше, че искаш ли да спечелиш изборите и да поддържаш висок рейтинг, трябва да гъделичкаш тези му качества. В никакъв случай да не споменаваш думата „промяна”, „реформа” и „лични усилия на всеки индивид”. [/quote]
Една от основните причини България да върви трудно през прехода. Другата основна причина, е че прехода се ръководи от политици. Преминаването към пазарна икономика трябваше да бъде извършено от професионалисти.
kardinalat
Рейтинг: 845 ВеселоЗа конкретното - ДОБРЕ. ама какви са правомощията да ги изпълни? НИКАКВИ.
и най-умният си е малко прост....