Еколози и енергетици изглежда вървят към консенсус, който ще позволи широко използване на хидравличния удар (т.нар. фракинг) за проучвания и добив на петрол и газ в замяна на по-строги правила за тази технология като циментирането на сондажите и осигуряването на стените на кладенците...
Зелените са като дините - отвътре са червени, т.е. за $$$ биха продали и майка си.
За да не се обиждат поддържниците им, ще уточня, че говоря за партийните ръководства.... в БГ още зеленият човек е ОК, но скоро парите ще го катурнат с някой любител на з$л$ната $н$ргия ХАХА
Чехов е Толстой, а Братя Карамазови са Три Сестри!
Кой вярва, че в България ще бъдат спазени изискванията за опазване на околната среда?
Докато с години продължава безконтролното потъпкване на всякакви екологични норми от далеч по-малки предприятия, докато стават замърсявания в далеч по-развити страни с многократно по-строг контрол върху дейността на фирмите добиващи газ, тази опасна технология няма място в България!
Така трябваше да тръгнат Шеврон, ама те като типична тексаска компания тръгнаха каубойската. Според мен нещата ще се обърнат след някоя година, когато Полша започне да добива шистов газ в по-големи количества и се види, че там стават независими от Путин I и в същото време цените им паднат с едни 30-40 процента. Тогава набързо ще почнат масови сондажи навсякъде, а и предполагам, че дотогава ще са решени тези проблеми, които са описани в статията.
ко ми викаш!
а-а нема страшно!
Добре, не е фракинга!
А кво е!
"Дори природозащитните организации не могат да си позволят открито да се противопоставят на фракинга, защото не искат да бъдат обвинявани за още един скок в цените на енергията. В момента мантрата е, че енергията трябва да бъде чиста и достъпна.
Поради това зад кулисите кипи активност за откриване на начин фракингът да бъде по-достъпен."
Мантра, вина, по-достъпен!...
...А бе дупчете, бе! Дупчете!... Сичко е до време!...
Няма смисъл да рискуваме замърсяване,за да имаме по-евтин газ,даже и без пари да ни е газа,надали ще успеем да се конкурираме с големите икономики,но можем да извлечем сериозни конкурентни предимства от чистата си природа,това е моето мнение!!!
Има аргументи и за и за против.
Важното е да се оставят на страна емоциите и нерационалните страхове.
Ако замърсяванията (които са БЕЗспорни!!) могат да бъдат отсранени с по-добри практики - отлично!
Ако не - то водата е много по-важна от един газ и индустрията да си навре фракинга там където слънце не свети!
Надявам се (макар че се съмнявам) че разумът и отговорността 6те надделеят над емоциите и портфейлите.
He had decided to live forever or die in the attempt, and his only mission each time he went up was to come down alive.
[quote#1:"Десен"]Аман от затоплисти! [/quote]
Знаем те Левичаров колко "знае6" по въпроса...
Попрочети малко, погледай някой друг документален филм, пък тогава лай и се излагай
He had decided to live forever or die in the attempt, and his only mission each time he went up was to come down alive.
Хайде продавайте ни за жълти стотинки, свикнахме. Някой по запознат, може ли да каже, колко е дялът на България от добиваното от канадците злато? Мен ми се върти нещо като 10кг на тон, ама може се лъжа. Давайте и шистовият газ и Белене на безбожна цена и да ви е мирно. Костов се продаваше на американците, Станишев на руснаците, пък Борисов има детска мечта- да има два з*дника.
Нормално, като във всяка нова технология -отначало вой и глобално отричане, докато се напипат слабите места и се елиминират недостатъците! Е, накрая все пак оцеляват някои от противниците, но за тях предваритерно се знае, че са политически марионетки
При червеите е нормално да си изядат къщата "ябълката" от вътре. Само че, след това те претърпяват метаморфоза и отлитат от изгниващата къща а ние няма къде да отидем!
Абе щом британците не се посвениха да го натресат на американците с разлива в Мексиканския залив то нас Шеврон ще ни отсвири като малка гара. Каквито и обещания да се дават рано или късно се започва компромис с мерките за сигурност поради естествения стремеж за съкращаване на разходите. Ако нещо трябва да се направи за 5 пари все някога и някой ще го направи за 2 пари и през куп за грош. Ще си смигнат с проверяващия, ще му бутнат под масата и.т.н.
Примери много. Мерки, мерки ама я какви разливи се случиха. А Бопал?
Като надупчим Добруджа, след това какво ще го правим този лунен пейзаж? 5 години добив после какво? А в тази все още неотровена земя още дълги години можем да произвеждаме храни. Има ли алтернативна оценка на тази земя и какво може да спечелим в дългосрочен план от нея?
Не е ли по-добре да се преборим за квоти за екологично чисти продукти и да произвеждаме и изнасяме такива? Храните също поскъпват с високи темпове, докато енергията от ВИ набира все по-висока популярност.
Газа няма къде да избяга, защо да правим експерименти след като е ясно, че контрол върху безопасен добив не можем да осигурим.
В момента започва голям и шумен процес в Бразилия срещу Шеврон, точно заради огромните грешки в дълбокото сондиране, което е довело до фатален за огромни територии петролен разлив.Ако проследим внимателно доводите на бразилската прокуратура и Шеврон, ще можем да си направим някой изводи и за нас....
ма тая логика с ламтежа, корупцията, неспазването на правилата и последвалото природно замърсяване що не я прилагахте (и прилагате) към:
откритите мини в мариците,
бургаското пристанище,
хотелите без пречиствателни станции,
строежите в резервати и паркове,
изсичането на гори,
торенето със зверски химикали,
карането на стогодишни отровни брички,
масовите незаконни и токсични сметища?
що се надигна такава страшна екологична вълна единствено и само шистовия газ?
щото нема истинска грижа за природата, няма истинска мисъл как да са по-добри нещата- има само реакция в вид на колективно емоционално изригване, което си е учебникарски пример за индивидуални и обществени недъзи.
безотговорно и манипулируемо, но затова пък гласовито стадо.
Когато става въпрос да се продадем, няма алтернативи. Важното е да се подмажем на господарите си. В момента върви кампания, целяща да убеди хората, че шистовият газ няма отрицателни ефекти срещу природата. И тука има хора убеждаващи ни, че няма нищо страшно, в САЩ добивали и нямало проблеми. Ама не казват, дали в САЩ добиват в най-плодородния си район, не казват гъсто населени ли са районите за добив и не обичат да сравняват по територия България и САЩ. Миналата седмица махнаха министъра, който беше против Белене. Подготвят ни за голямото навеждане.
Бирчок, прав си :
ама нали отнякъде трябва да се почне или да продължаваме да си затваряме очите?
Едва в последните няколко години гражданското общество започва да набира скорост. Хората започнаха да протестират по-масово. Когато започнат да вярват, че нещата могат да се променят и реално да повлияят върху управленски решения, може би ще заживеем в по-хубава страна.
Десен, "газирането" не е между водата и газ, а между водата и 600 химикала. Жалко е, че политизирате въпроса. Сигурно не сте забравили какво се случи в с. Бисер. Как ще ни убедите, че държавата е способна да регулира каквото и да в сферата на екологията?
Девойката на сн.2 изглежда доста мотивирана. Кой ли я е мотивирал?
Мьi не простим. Мьi не забудем. Мьi накажем каждого, кто совершил зверства на Этой войне, на нашей зeмле. Найдем каждую сволочь, которая стреляла по нашим городам, по нашим людях, кoторая бомбила нашу землю, которая запускала ракетьi, которая давала приказ и нажимала на пуск. Вам не будет ни одного тихого места на Этой земле, кроме могильi. В. Зеленский.
Моля, някой от форумните специалисти, ако може да обясни на какво се дължи това изпускане на отрови в атмосферата в 3:50 мин. от това видео: http://www.youtube.com/watch?v=LGqmwc4bGJY
До коментар [#9] от "miron4o": 40 млн. лв се прибрани от Челопеч майнинг под една или друга форма (концесия, данък печалба, отчисления за общитната). При обем на продажбите около 160 млн. за 2010 г. Ти колко предлагаш да са?
Колко килограма въглища прибира държавата от концесията на Мини Марица Изток? А колко мед от Елаците мед и Асарел медет? А колко олово от Горубсо? Това са концесии на български компании
Плещите ги едни атакистки без да мислите.
Е това е откровена лъжа - нищо огромно няма, разливът е овладян овреме. Изобщо не може да става сравнение с проблемите на ВР. Само правите големите заглавие, а след с малък шрифт се казва истината. Има теч, но не е голям и всичко трябва да се гледа в контекст колко кладенци и сондажа правят и колко са били проблемните. На всичко отгоре в голямата част от случаите при особено сложни геоложки условия и дълбоководно - там са екстремни условията - винаги има по-голям риск. Но човечеството е решило, че му трябва енергия и за да не плаща по 10 лева бензина и да ходим всички здравословно пеш по два три часа до работа трябва да намерим нови технологии и суровини. Другото е от лукагого.
Ако контрола на сондажите е като контрола на декорите в Деветашката пещера, Жална и майка на Добруджа.
На управниците им е лесно: Петър Стоянов в САЩ, Първанов в Москва ,Плевнелиев в Гърция. Премиера покрай Цветелина пък има богат избор.
Поредният поръчков материал, който се публикува от Дневник. Наистина прекалихте с вашата пропаганда. Бих искал да ви кажа, че фракинга има много повече проблеми от циментираната тръба. И 'природозащитниците' не вървят към консенсус с шистаците в САЩ. На коорпорациите само така им се иска. В процес е кампания за глобална забрана на фракинга.
"България е част от класическите земи на Европа"
Проф. Анастас Иширков
До коментар [#22] от "daywalker": Така е! Но дали хората разбират в случая, че техните протести ги обричат на скъпо парно и неконкурентна икономика? Добре е да се протестира с ясни аргументи и позиции, но още по-добре е гражданското общество и управлението да намират консенсус.
Ако направим аналогия между протестите срещу шистовия газ и наказателното право шистовия газ беше осъден на затвор, без ясна вина, щото пред съда тълпата скандирала.
До коментар [#33] от "miron4o": Ами това си е наш проблем. Мой и твой. По света не е така. Няма кой да го реши този проблем освен нас - на избори и с граждански конторол. Не се съгласявам обаче, заради това, че не умеем да се управляваме добре, да се отказваме от концесии, инвестиции и т.н.
Няма такова животно. Концесията в Челопеч беше и пак може да бъде държавна. Е и? Беше ли по-чиста работата на предприятието? Печелеше ли повече? По-малко ли се крадеше?
Я ми кажи. Кой е по крадилив - канадецът или българинът?
Българина е по-крадлив. Въпреки това, пак не ме грее, че канадеца си пълни джоба на наша сметка. За тях огромната печалба, за нас трохите и мизерията след дейността им. Пък като поскъпне хляба, заради замърсената Добруджа, ще видим за кое ще се сети първо българина- за насъщния или за парното? Да се развият алтернативните източници. Но си имам мъглив спомен, как преди години някакви скочиха срещу вятърните електроцентрали по Черноморието- били точно на пътя на прелетните птици и птиците нямало начин ги заобиколят.
До коментар [#33] от "miron4o": Извинявай. Малко се развиках
Прав си в това, че въпросът с концесиите е много важен. Например аз, въпреки че се интересувам и търся данни, но мога да разбера каква е концесията за находищата в Каварна и Калиакра експлоатирани от шотландската Мелроуз. На каква цена компанията продава газът и на кого? Само на Булгаргаз или и на индустриални потребители?
Не знам дали концесионните договори съдържат класифицирана информация, но е добре да се интересуваме и да знаем всичко, което е достъпно.
До коментар [#41] от "daywalker": Не казах без вина виновен и да, признавам че проблемът е спорен. Но не видях никъде подобни нагласи сред протестиращите.
Основана на фактите регулация за екологична защита на разработването на шистовия газ", в който се опитва да разпръсне митовете и да даде определение на различните тревоги на природозащитниците.
За тревогите на природозащитниците има отговор. За Газпром няма.
а може би не било добре обяснено!...
а може би слънцето няма как да изгрява от запад и 700 токсични химикала да бъдат нещо прекрасно, колкото и лобизъм и PR да се излива по медиите?!
Small scale, decentralised, decriminalised, sustainable, responsible biz ASAP!
[quote#42:"miron4o"]канадеца си пълни джоба на наша сметка.[/quote]
Я не сакам да съм добре, сакам Вуте да е зле.
1. дай да си гледаме в чинията.
2. ако не е канадеца кой да е? Имаш ли идея колко те ограбват родни държавно-частни структури?
3. от нас зависи канадецът (или родните) да си пълни по-малко джобовете. Чрез управление на концесионирането.
Е как да има? Всичко е под масата. Някой от нашите хубостници във властта прибира тлъста комисионна и се подписва, след това чуждата компания си добива, пък за нас минимална жълти стотинки и лунен пейзаж. Нашата печалба от шистовия, както и от всичко друго до сега, ще е малка. Ще се радваме на 20% по-евтин газ и на 200% по-скъп хляб. Да се изчака технологията да се подобри и когато гаранцията е приблизително 100% тогава. Прекалено малка територия сме за такива съмнителни експерименти, пък те вече станаха десетки.
А като се има предвид ,че Шеврон се наа....ха и в Еквадор и не плащат глобата си от милиарди долара , то въобще нямат място у нас тази компания от САЩ .
Но те вече са дали милиони доларИ на ГЕРБ И НА ОЩЕ някои кантори , тъй че ще е трудничко да не се допуснат у нас , ще започне и то започна масово манипулиране на народа и зомбиране колок е "полезен и безопасен" Шеврон и шистовият газ !!!!!
Кога Европа ще стане НЕЗАВИСИМА ? (от американската политика )Кога европейските "независимите и свободни" медии ще станат действително свободни ?
[quote#36:"Боби Сандов"]
Поредният поръчков материал, който се публикува от Дневник[/quote]
Поръчков, или информиращ? Нещо напротив? Или искаш да чета бръщолевенията за фракинг, интоксикации, канцеригенизация?
А какво да кажем за висшата технология по балиране на софийските боклуци и депонирането им в крайсилистренска Добруджа? За там мълчи девойката, иначе широко отворила уста за газпромските парички !
До коментар [#45] от "Дамян":
Против самата технология има достатъчно аргументи, а против добива и контрола в България ( и специално Добруджа), могат да се прибавят още много. Според мен това накланя везните и въпросът дори не е спорен.
До коментар [#53] от "daywalker": мда... в Дневник , както и днес има много аргументи за обратното, но те са поръчкови, фалшиви и са в услуга на лошите американци. И аз имам аргументи, но спор няма. Да влезе убития
Не може ли да се създаде държавна фирма, с изключително строг надзор, за да се попречи на разни лешояди да крадат? Май наистина на наша територия не може. Колко ще струва една такава инвестиция, стотици милиони, милиард, два милиарда? Държавата има този ресурс, не само Бойко си строи зали и 100км магистрали. Ама то вярно, че пак някой ще ги окраде, ама то и парите от концесия ще ги окрадат, така че по-добре нищо да не прави. Чиста природа и по-малко крадци.
До коментар [#6] от "simeonov_":
Боже-е-е, колко е трудно да се диспутира с невежествени оратори... Вече и в гимназиалните учебници е написано, че всяко блато, делта, джунгла и морски утайки образуват биогенен метан в огромни количества. Питайте хората от варненския Институт по океанология, колко подводни газови сифони има само край нашия бряг! Ами какво да кажем за практиката за въвеждане на отпаднитепромишлени води в дълбоките земни недра? Ами радиоаактивните отпадъци къде
отиват? Ами след година-две къде ще вкарваме втечнения СО2?
Може! До 1989 г. беше така. Издънихме се (изостанахме) с технологиите, с организацията на производството и модерното управление. И затова настъпиха промените. И затова поканихме западняците.
Днешния Аурубис - наследник на МДК Пирдоп произвежда почти два пъти повече продукция в натура с почти два пъти по-малко разход на енергия. От няколко години започнаха да внасят меден концентрат, защото местната суровина не им достига. Присъствието им тик докара още 3-4 първокласни инвеститори да произвеждат електроника и електрически системи за автомобилостроенето в ЕС.
Мамка им и белгийци как ни ограбват.
Като им забият една сонда пред вратата,като им прекарат еди колко си тръбички наоколо,като по цял ден им се размотават камиони нагоре надолу и им направят едни хубави малки ,,езерца'' с отпадни химикали привържениците на шистовия газ друга песен ще запеят.Щото всеки от тях си мисли,че това него няма да го застигне-нали живее в някой по-голям град.Те се възмущават,че някой е паркирал в градинката или пред входа пък аз да търпя сондите в земята си.НА ТОВА ДАМИ И ГОСПОДА МУ СЕ ВИКА ЛИЦЕМЕРИЕ
Мда, не за първи път в платени от индустрията публикации се твърди че нямало абсолютно никакъв риск и нищо лошо не може да стане..
Докато лошото не стане... както стана с Бопал в Индия, както стана в Мексиканския залив, както стана във Фукошима. СЛЕД това изведнаж се оказва че не всичко е било предвидено, не всички мерки са били взети, не всички грешки отчетени...
Защото за капиталистите, които стоят зад всичко това единственото нещо което има значение печалбата. Природата, истината и човешкият живот нямат стойност за дясно-"мислещите". Те са готови да кажат всякаква лъжа и да пренебрегнат живота и здравето на хората за няколко долара повече. Сякаш нямат достатъчно и могат да си ги вземат в гроба...
Предварително се извинявам на всички рубладжии и затоплисти обърнали се към мен че не им отговарям лично, но така или иначе имам само един отговор.
Ква природа бе? Ей я природата в Видин - а отивйте да живеете на природа.
Не ходите нали? Врете се по градовете на топличко зимъска, не си плащате парното и цвилите срещу интереси различни от господарите ви чиято пета колона сте - дали защото са ви платили или по-лошия вариант да си викате просто защото толкова можете. Да мислите.
Айде да ви видят протестирането срещу много екологичния начин на сегашните руски проучватели - без конкурс и в НАтура. Айде бе, протестирайте "природозащитници" със сметки в рубли.
Айде чакам ви да ви видя колко пари струвате, ама досега от това което съм видял е че нищо не разбирате - само лаете по поръчка на клуба по руски интереси с оная Шаренкова.
[quote#57:"venelingeologia"]Боже-е-е, колко е трудно да се диспутира с невежествени оратори..[/quote]
Така е прав си,първо се учи правопис и после всичко останало И казваш,така и така имаме някакво замърсяване,да не спираме до тук При фракинга се използват и разни гелове и други съствки,които също могат да замърсят водоносните пластове не само газа който се извлича,нали? Има си държави износителки на енргоресурси,ние може да си внасяме от там,а пък да си развиваме тук биологично земеделие например,ти нещо против това ли имаш?
[quote#57:"venelingeologia"]Питайте хората от варненския Институт по океанология, колко подводни газови сифони има само край нашия бряг![/quote]
Имаш ли инфо дали някои от тях не са сероводород?
Лиценз за технологии, би трябвало да може да се купи? Едно време купиха лиценза за "Правец" от IBM, сега какъв е проблема да купим лиценз за технологии за добив? И чуждите инвеститори не ни ограбват, те ни експлоатират. Идват тук, заради евтината работна ръка и липсата на контрол. Все се мъчим да приличаме на бяла държава, пък се съгласяваме да ни третират като материал. Докато не се развие местно производство няма оправия. Не е за радост, че чужденците отворили завод, който силно замърсява и осигурили работа на 300 човека с 400лв заплата. В нормална държава завода щеше да им струва по-скъпо, заради строгия контрол върху производството, пък заплатите щяха да 10 пъти по-големи.
Четах, че ефективна технология за вадене на метан от морското дъно (метанхидрати) ще има след около 5-6 г.
А това вече ще прелее чашата нема взривове, нема химикали
Щата Ню Йорк би трябвало да ти говори достатъчно.
Ако беше прочел поне докладите на ЕРА щеше да знаеш и, че мястото за което се коментира евентуалния проблем е едно от малкото с плитки шисти. Препокриващи водоносния слой. Ако беше прочел за Добруджа щеше да знаеш, че водоносния слой е до 200 м, а евентуалния газоносен е под 3000 м.
Освен това хората дали разбират, че с протестите си забраняват хиляди добре платени работни места? Тук и то точно в техния регион, а не някъде в Азия или Африка.
Бориславе, Бориславе, главата ти зелена, устата ти червена.
На последното екосборище в София бяхте 116 човека, в Лондон 21..., та какво точно ще забраните????
Една от причините за убийството на Кадафи е грандиозен воден проект. Амбицията му била да превърне пресъхналата Африка в процъфтяващ континент. Нещо, което е много неизгодно за тези, които за сметка на глада и жаждата на африканците всяка година заработват милиарди. Строителството в Либия на Великата изкуствена река по неизвестни причини не влиза в полезрението на средствата за масова информация. Независимо от факта, че това съоръжение през 2008 година е било признато в Книгата за рекордите на Гинес за най-големият иригационен проект в света. Но тук са важни не толкова мащабите на строежа на века, а неговите цели. Защото ако либийската изкуствена река бъде достроена, тя ще превърне Африка от пустиня в плодороден континент. Такъв, каквито са Евразия или Америка.
Но целият проблем е в това „ако”…
През 1953 г. либийците, опитвайки се да намерят нефтени находища в южните региони на страната си, открили вода – гигантски подземни резервоари, подхранващи оазисите. Чак след две десетилетия жителите на Либия разбрали, че в ръцете им е попаднало далеч по-голямо съкровище, отколкото е ''черното злато''. Африка от незапомнени времена страда от суша и континентът е с оскъдна растителност. А там буквално под краката има около 35 хиляди кубически километра артезианска вода.
С подобен обем например може напълно да се потопи цяла Германия с нейните 357 021 квадратни километра площ, а дълбочината на подобен воден потоп ще е около 100 метра. Ако тази вода се пусне на повърхността, тя ще превърне Африка в цветуща градина!
Именно такава идея споходила Кадафи. Още повече 95 на сто от територията на страната му представлява пустиня. Под патронажа на Кадафи бил разработен проект от сложна мрежа тръбопроводи, които биха доставяли вода от Нубийския водоносен слой в засушливите региони на страната. За реализацията на този грандиозен план в Либия от Южна Корея пристигнали специалисти по съвременните технологии. В град Ел Бурайка построили завод за железобетонни тръби с диаметър четири метра. На 28 август 1984 г. Кадафи лично присъствал на старта на строителството на тръбопровода. Великата изкуствена река не просто е наречена най-големият иригационен проект в света. Някои дори я смятат за най-крупното инженерно съоръжение на планетата. Самият Кадафи наричал това свое творение Осмото чудо на света. Сега тази мрежа включва 1300 кладенеца с дълбочина 500 метра, четири хиляди километра положени под земята бетонни тръби, система от помпени станции, резервоари – хранилища, центрове за контрол и управление.
Всеки ден по тръбите и акведуктите на изкуствената река преминават по 6,5 милиона кубически метра вода, които снабдяват столицата Триполи, Бенгази, Сирт и други селища, а също така и вече зеленеещите посред бившата пустиня поля. В бъдеще страната възнамерявала да оросява 130-150 хиляди хектара култивирани земеделски земи, като покрай Либия в системата щели да бъдат включени и други африкански държави. Така в крайна сметка Африка не просто ще престане да бъде вечно гладуващият континент, но даже сама би започнала да изнася ечемик, пшеница, овес, царевица. Завършването на проекта било планирано да стане след 25 години, но…
В началото на 2011 г. Либия бе обхваната от гражданска война, и на 20 октомври 2011 г. Кадафи беше убит(ясно защо)...
А как е у нас. Където и да забиеш сонда блика вода. Поне в Софийско. Известни сме от древността заради минералните си извори. Дали ще има по-голям "келепир" от шистовия газ, или от водата. И дали проучването и добива на шистовия газ не е с едничка цел да се отровят водоносните хоризонти. Тъй богати и лечебни каквито са у нас. Нация !!!!!!! МИСЛЕТЕ !!!!!!!! ВОЙНИТЕ ВЕЧЕ СА ЗА ВОДАТА, КОЯТО НИЕ ИМАМЕ В ИЗОБИЛИЕ!!!!!!!!!!!
Плащат ми от швейцарското посолство да пропагандирам ПРЯКАТА ДЕМОКРАЦИЯ ! Признавам, че трол-я в тяхна полза с/у 5 франка на пост!
Да. Въпросът с концесиите трябва да бъде водещ. За всички находища (от пясък и чакъл, до нефт, газ и всякакви руди). И според мен е крайно време да стане публично достъпен. Поне до нивото на Ирак. А си мисля, че би трябвало да е далеч по-ясен.
"За природозащитниците фракингът обещава намаляване на емисиите "
И как да стане това? Какво му е екологичното, след като така или иначе се гори и отива в атмосферата като паркинови емисии?
"Абсолютно немислимо е САЩ и повечето държави по света да загърбят сега фракинга (части от Европа може би ще са изключение)."
И веднага ставя ясно, че статията е поръчана и написана от лобисти. Вероятно е препоръчана от българските лобисти и преведена от тях само и само да каже, колко е безопасна технологията.
"Работни групи в индустрията, регулатори, срещащи се под егидата на МАЕ, изследователи от университетите и представители на лобистки структури вървят към нов консенсус как да позволят фракингът да се прави по начин, убеждаващ публиката, че е безопасен и в същото време гарантиращ енергийни доставки."
А това обяснява всичко. Жалкото е, че в днешно ереме за университетите парите са по-важни от екологията и бъдещето.
Всъщност няма ли някой да обясни, как след като сме си взели поуката от Чернобил и Фукушима, ядрената енергетика вече няма как да е опасна и нашето светло бъдеще лежи изцяло там? Или да каже същото за нефта и нефтените продукти? Ами за биодизела?
Доколкото разбирам има едно прецакано американско лоби, което няма как да си пробутва технологиите в световен мащаб и това е единствения проблем. И това е единствения смисъл на статията.
А, да. Грешка. На "личното мнение" на колумнистът, който я е сътворил.
Икономедия се превърна в трибуна на тролове ЗА и ПРОТИВ правителството. Очевидно е, че няма какво да се говори или коментира с такива драскачи....
И как по-точно ще поскъпне хляба? Да не мислиш, че цената на зърното у нас е кой-знае колко по-ниска от международната? Нали веднага ще замине за някъде.
Що не вземеш да се поинформираш малко? И що никой не протестира срещу дивашката експлоатация на въпросната Добруджа сега? Където дори сеитбообращението го нямат за нищо?
Няма проблем, освен финансов. Относно шистовия газ съм точно за такъв подход. Купуваш лиценза и си организираш сам добива, контролираш го екологично, финасово, интензивност във времето. Но кажи коя структура да го купи? Булгаргаз? ПДНГ? Българгаз е пред фалит. Не може да си събере вземанията и ще тегли кредит 60 млн. лв за текущи плащания на Газпром. Тимаджийското ПДНГ не ги знам какво правят изобщо. Имат някакви сондажи тук там, но почти не кандидатстват за концесии. От какво правят 20 млн. приходи не знам. А правеха 40-50 млн.
Защото не струваме, заради това никой не протестира досега. И тъй като с Шеврон се нарушават интереси на Газпром, тя организира протести срещи шистовия газ. Въпреки това, аз си заставам за мнението, че с експерименти на наша територия трябва да се спре.
Хахаха.... по-смешна, абсурдна и поръчкова статия отдавна не бях чел! Добре, под натиска на гражданското общество българското правителство наложи мораториум върху фракинга на шистов газ!
Шистов газ - НЕ на нас!
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36
Отделно влизането на държавата като производител и контролиращ крие своите рискове. Сама себе си да глобява? Може ама бъдещия Дянков дали ще е на това мнение?
До коментар [#66] от "miron4o": наскоро четах някъде ... не помня къде кой... Но малкото читав български специалист по сондажи и добив на нефт и газ ходи да копа по Либия, Ирак, Нигерия... Почти никой не седи тук. Ето още нещо, което трябва да се промени.
"Но е твърде лекомислено да се отхвърля потенциалът й да отвори за добив големи количества природен газ, а вероятно и петрол, от разположените дълбоко под повърхността скали."
Видяхме колко много шистов газ има в Полша... изобщо тази лъжа с големия потенциал на Европа за добив на шистов газ се оказа един голям балон надут от американските петролни компании... и този балон вече се спука! Добивайте си газа в Америка (колкото е останал), нормално мислещите българи НЕ искаме да замърсяваме нашата околна среда както вие го правите в Америка и в други държави където развивате мръсния си бизнес - Бразилия, Нигерия, Еквадор... колкото спазват еконормите там, толкова ще ги спазват и в България... т.е няма да ги спазват въобще!
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36
Според предоставените от тях данни в търговския регистър, имат продажби 180 милиона, печалба преди данъчно облагане 24,6 милиона и корпоративен даък 2,3 милона други данни не намирам.
Лобиране , лобиране !!!!! В тази $медия$ няма да прочетете за 17 топ мениджери на шаврон със забрана за напускане на Бразилия заради екологични свинщини .
“Кучето гледа пръчката, а лъвът — онзи, който я хвърля” аз гледам и тримата ...
Нито аз, нито другите демонстранти, които бяха с мен на протестите срещу проучването и добива на шистов газ в България НЕ защитавахме "руските енергийни интереси"! Аз и останалите протестиращи защитаваме единствено опазването на околната среда в България! Ако Газпром, а не Шеврон искаха да добиват шистов газ у нас аз и останалите протестиращи пак щяхме да бъдем категорично ПРОТИВ!
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36
При горене метанът отделя много по-малко СО2 от по-тежките въглеводороди - просто химия. При горенето на метан се образува много повече вода от колкото СО2. Има си котле в къщи и знам Ще го забележиш, ако се вгледаш в ауспусите на колите с метан и дизел примерно.
абе на теб плаща ли ти някой да продаваш чистотата на България за американски фансмагории !?
Много ме разстройваш с твоята продажност за "шепа жълтици " , но това е в кръвта на повечето векове наред , готови сте да продаде мило и родно за шепа жълтици .
Какво ще кажеш в свою оправдание !?" жълтицо !?"
Кога Европа ще стане НЕЗАВИСИМА ? (от американската политика )Кога европейските "независимите и свободни" медии ще станат действително свободни ?
[quote#92:"Иво"]Ако Газпром, а не Шеврон искаха да добиват шистов газ у нас аз и останалите протестиращи пак щяхме да бъдем категорично ПРОТИВ![/quote]
Ако Газпром искаше да пробива, нямаше да има такава масова агитация по всевъзможни медии. Виж АЕЦ Белене - единствените протести бяха организирани от хора около СДС и се събираха максимум 200 души. Къде бяха еколозите тогава? Къде беше "будното" общество? Къде бяха хората, защитаващи българските интереси? Всичко е много простичко, но повечето хора си остават коне с капаци, за съжаление.
"Socialism is the philosophy of failure, the creed of ignorance and the gospel of envy." Winston Churchill
Аха Всичко ли разгледа? В големия текстов доклад има данни какво дават за общината. Данни за размера на концесията няма да намериш... За съжаление това е тайна в нашата държава...
Имам неформален източник, според който концесионната такса е към 25 млн. което е около една пета от всичкото концесия дето събираме напоследък.
Не съм Ви на нивото, когато става въпрос за финанси, обаче на мен ми се набиват в очите златните проекти на правителството, което доказва, че дори в тази криза има пари. Но сте прав, че няма пари, няма за нещо конструктивно, има само за усвояване от опредени хора.
Няма нужда от емоции. Трябва да се поставят правилните въпроси и то не от гледната точка на дебелите портфейли, а от точицата на човеците. Та така, от какво има нужда всяко живо същество за да живее? Просто е - минимума, но императивен е: от въздух, вода и храна. Природата така е създала нещата. Трябва ли на човешкия организъм природен газ за да функционира. Не, във всеки случай не и за да живее. Така че, страната ще спечели десетократно повече ако заложи на екология, истински храни и чиста вода. Битките в бъдеще ще се водят за храна и вода. След години, за храна и вода ще може да си доставиш каквото поискаш. Но разбирам, че много хора предпочитат газ и синтетика на негова база. Ами ручайте синтетика тогава. Шистовият газ е само спирка по пътя, но не е бъдещето на човечеството!
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
Десен
Рейтинг: 1341 НеутралноАман от затоплисти!
Не цъфтиш ли като цвете, гниеш като бурен.Фракинга бил вреден. За водата. Можело да омеша природен газ с водата и да я газира така че да не става за пиене.
Бре.
Ала-бала с Президента
Рейтинг: 1989 ВеселоЕколози и енергетици изглежда вървят към консенсус, който ще позволи широко използване на хидравличния удар (т.нар. фракинг) за проучвания и добив на петрол и газ в замяна на по-строги правила за тази технология като циментирането на сондажите и осигуряването на стените на кладенците...
Чехов е Толстой, а Братя Карамазови са Три Сестри!Зелените са като дините - отвътре са червени, т.е. за $$$ биха продали и майка си.
За да не се обиждат поддържниците им, ще уточня, че говоря за партийните ръководства.... в БГ още зеленият човек е ОК, но скоро парите ще го катурнат с някой любител на з$л$ната $н$ргия ХАХА
daywalker
Рейтинг: 381 НеутралноКой вярва, че в България ще бъдат спазени изискванията за опазване на околната среда?
Докато с години продължава безконтролното потъпкване на всякакви екологични норми от далеч по-малки предприятия, докато стават замърсявания в далеч по-развити страни с многократно по-строг контрол върху дейността на фирмите добиващи газ, тази опасна технология няма място в България!
ugi
Рейтинг: 541 НеутралноТака трябваше да тръгнат Шеврон, ама те като типична тексаска компания тръгнаха каубойската. Според мен нещата ще се обърнат след някоя година, когато Полша започне да добива шистов газ в по-големи количества и се види, че там стават независими от Путин I и в същото време цените им паднат с едни 30-40 процента. Тогава набързо ще почнат масови сондажи навсякъде, а и предполагам, че дотогава ще са решени тези проблеми, които са описани в статията.
Kimi Matias Räikkönen II
Рейтинг: 541 Неутралноко ми викаш!
Good manners cost nothing!а-а нема страшно!
Добре, не е фракинга!
А кво е!
"Дори природозащитните организации не могат да си позволят открито да се противопоставят на фракинга, защото не искат да бъдат обвинявани за още един скок в цените на енергията. В момента мантрата е, че енергията трябва да бъде чиста и достъпна.
Поради това зад кулисите кипи активност за откриване на начин фракингът да бъде по-достъпен."
Мантра, вина, по-достъпен!...
...А бе дупчете, бе! Дупчете!... Сичко е до време!...
simeonov_
Рейтинг: 488 ЛюбопитноНяма смисъл да рискуваме замърсяване,за да имаме по-евтин газ,даже и без пари да ни е газа,надали ще успеем да се конкурираме с големите икономики,но можем да извлечем сериозни конкурентни предимства от чистата си природа,това е моето мнение!!!
B52
Рейтинг: 1548 ЛюбопитноИма аргументи и за и за против.
He had decided to live forever or die in the attempt, and his only mission each time he went up was to come down alive.Важното е да се оставят на страна емоциите и нерационалните страхове.
Ако замърсяванията (които са БЕЗспорни!!) могат да бъдат отсранени с по-добри практики - отлично!
Ако не - то водата е много по-важна от един газ и индустрията да си навре фракинга там където слънце не свети!
Надявам се (макар че се съмнявам) че разумът и отговорността 6те надделеят над емоциите и портфейлите.
B52
Рейтинг: 1548 Весело[quote#1:"Десен"]Аман от затоплисти! [/quote]
He had decided to live forever or die in the attempt, and his only mission each time he went up was to come down alive.Знаем те Левичаров колко "знае6" по въпроса...
Попрочети малко, погледай някой друг документален филм, пък тогава лай и се излагай
miron4o
Рейтинг: 541 НеутралноХайде продавайте ни за жълти стотинки, свикнахме. Някой по запознат, може ли да каже, колко е дялът на България от добиваното от канадците злато? Мен ми се върти нещо като 10кг на тон, ама може се лъжа. Давайте и шистовият газ и Белене на безбожна цена и да ви е мирно. Костов се продаваше на американците, Станишев на руснаците, пък Борисов има детска мечта- да има два з*дника.
Дон Кихот
Рейтинг: 1234 НеутралноНормално, като във всяка нова технология -отначало вой и глобално отричане, докато се напипат слабите места и се елиминират недостатъците! Е, накрая все пак оцеляват някои от противниците, но за тях предваритерно се знае, че са политически марионетки
СърПичук
Рейтинг: 701 НеутралноПри червеите е нормално да си изядат къщата "ябълката" от вътре. Само че, след това те претърпяват метаморфоза и отлитат от изгниващата къща а ние няма къде да отидем!
Подпис - електронен ;)СърПичук
Рейтинг: 701 НеутралноГориво има за всички но чакат да израсходят петрола!
Подпис - електронен ;)emil
Рейтинг: 2717 НеутралноАбе щом британците не се посвениха да го натресат на американците с разлива в Мексиканския залив то нас Шеврон ще ни отсвири като малка гара. Каквито и обещания да се дават рано или късно се започва компромис с мерките за сигурност поради естествения стремеж за съкращаване на разходите. Ако нещо трябва да се направи за 5 пари все някога и някой ще го направи за 2 пари и през куп за грош. Ще си смигнат с проверяващия, ще му бутнат под масата и.т.н.
ПРОКЛЕТА ДА Е РУСИЯ!Примери много. Мерки, мерки ама я какви разливи се случиха. А Бопал?
daywalker
Рейтинг: 381 НеутралноКато надупчим Добруджа, след това какво ще го правим този лунен пейзаж? 5 години добив после какво? А в тази все още неотровена земя още дълги години можем да произвеждаме храни. Има ли алтернативна оценка на тази земя и какво може да спечелим в дългосрочен план от нея?
Не е ли по-добре да се преборим за квоти за екологично чисти продукти и да произвеждаме и изнасяме такива? Храните също поскъпват с високи темпове, докато енергията от ВИ набира все по-висока популярност.
Газа няма къде да избяга, защо да правим експерименти след като е ясно, че контрол върху безопасен добив не можем да осигурим.
СърПичук
Рейтинг: 701 НеутралноДо коментар [#14] от "daywalker":
Подпис - електронен ;)Много добре казано
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
jojin
Рейтинг: 594 НеутралноВ момента започва голям и шумен процес в Бразилия срещу Шеврон, точно заради огромните грешки в дълбокото сондиране, което е довело до фатален за огромни територии петролен разлив.Ако проследим внимателно доводите на бразилската прокуратура и Шеврон, ще можем да си направим някой изводи и за нас....
Bira
Рейтинг: 1253 Неутралнома тая логика с ламтежа, корупцията, неспазването на правилата и последвалото природно замърсяване що не я прилагахте (и прилагате) към:
откритите мини в мариците,
бургаското пристанище,
хотелите без пречиствателни станции,
строежите в резервати и паркове,
изсичането на гори,
торенето със зверски химикали,
карането на стогодишни отровни брички,
масовите незаконни и токсични сметища?
що се надигна такава страшна екологична вълна единствено и само шистовия газ?
щото нема истинска грижа за природата, няма истинска мисъл как да са по-добри нещата- има само реакция в вид на колективно емоционално изригване, което си е учебникарски пример за индивидуални и обществени недъзи.
безотговорно и манипулируемо, но затова пък гласовито стадо.
отврат.
Сашо
Рейтинг: 701 Неутрално[quote#18:"Bira"]безотговорн и манипулируемо, но затова пък гласовито стадо.[/quote]
"Socialism is the philosophy of failure, the creed of ignorance and the gospel of envy." Winston ChurchillМанипулируемо е точната дума в случая. Още по-лошото е, че огромната маса от хора, които излизаха на протести никога няма да признаят грешката си.
Bira
Рейтинг: 1253 Неутралноза беуене дори не си струва да почвам.
еколози и граждани... пфуу!
miron4o
Рейтинг: 541 НеутралноДо коментар [#14] от "daywalker":
Когато става въпрос да се продадем, няма алтернативи. Важното е да се подмажем на господарите си. В момента върви кампания, целяща да убеди хората, че шистовият газ няма отрицателни ефекти срещу природата. И тука има хора убеждаващи ни, че няма нищо страшно, в САЩ добивали и нямало проблеми. Ама не казват, дали в САЩ добиват в най-плодородния си район, не казват гъсто населени ли са районите за добив и не обичат да сравняват по територия България и САЩ. Миналата седмица махнаха министъра, който беше против Белене. Подготвят ни за голямото навеждане.
daywalker
Рейтинг: 381 НеутралноБирчок, прав си :
ама нали отнякъде трябва да се почне или да продължаваме да си затваряме очите?
Едва в последните няколко години гражданското общество започва да набира скорост. Хората започнаха да протестират по-масово. Когато започнат да вярват, че нещата могат да се променят и реално да повлияят върху управленски решения, може би ще заживеем в по-хубава страна.
Скакауец
Рейтинг: 648 Неутрално"въгледонен двуокис "
Слушкаш Шорош, папкаш грантове! (Верую на Киселото, миризливо и кресливо, неолиберално-марксистко л@йно ...невник...)Дневник, това ново химическо съединение ли е или поредния ви "принос" към науката в следствие на (не)кадърния ви превод?
Bira
Рейтинг: 1253 НеутралноДо коментар [#22] от "daywalker":
верно, че отнекъде требе да се почне. само че шистовия газ беше на няколко години разстояние, а онези другите работи се случват сега.
благодаря за тази поредна илюстрация за отсъствие на здрав разум и емоцинално здраве.
koxxter
Рейтинг: 434 НеутралноДесен, "газирането" не е между водата и газ, а между водата и 600 химикала. Жалко е, че политизирате въпроса. Сигурно не сте забравили какво се случи в с. Бисер. Как ще ни убедите, че държавата е способна да регулира каквото и да в сферата на екологията?
Alarmstufe Rot
Рейтинг: 5775 НеутралноДевойката на сн.2 изглежда доста мотивирана. Кой ли я е мотивирал?
Мьi не простим. Мьi не забудем. Мьi накажем каждого, кто совершил зверства на Этой войне, на нашей зeмле. Найдем каждую сволочь, которая стреляла по нашим городам, по нашим людях, кoторая бомбила нашу землю, которая запускала ракетьi, которая давала приказ и нажимала на пуск. Вам не будет ни одного тихого места на Этой земле, кроме могильi. В. Зеленский.Скакауец
Рейтинг: 648 НеутралноДо коментар [#26] от "g_t":
Слушкаш Шорош, папкаш грантове! (Верую на Киселото, миризливо и кресливо, неолиберално-марксистко л@йно ...невник...)И как ли я е мотивирал?
Дамян
Рейтинг: 1288 НеутралноДо коментар [#4] от "ugi": Kъм Полша прибави Румъния, Унгария и Украйна
emo_314
Рейтинг: 8 ЛюбопитноМоля, някой от форумните специалисти, ако може да обясни на какво се дължи това изпускане на отрови в атмосферата в 3:50 мин. от това видео:
http://www.youtube.com/watch?v=LGqmwc4bGJY
Белият Негър
Рейтинг: 701 ВеселоАко ви боли колкото ви мързи,не ми се мисли.
Действителноста е грешка, породена от липстата на алкохол.Ърнест Хемингуеий.Дамян
Рейтинг: 1288 НеутралноДо коментар [#9] от "miron4o": 40 млн. лв се прибрани от Челопеч майнинг под една или друга форма (концесия, данък печалба, отчисления за общитната). При обем на продажбите около 160 млн. за 2010 г. Ти колко предлагаш да са?
Колко килограма въглища прибира държавата от концесията на Мини Марица Изток? А колко мед от Елаците мед и Асарел медет? А колко олово от Горубсо? Това са концесии на български компании
Плещите ги едни атакистки без да мислите.
Diva
Рейтинг: 507 НеутралноАре Шеврон-кърти,дупчи,помпай.. здраво място да не оставиш по Добруджа.
Изчезващ вид под опеката на БКХ. Гледаш и не бараш :)miron4o
Рейтинг: 541 НеутралноДо коментар [#31] от "Дамян":
Държавата, като я ръководят продажници ще прибира трохи. То, ако от концесии имаше далавера за държавата, Нигерия щеше да е рай на земята.
kolcho_slepetza
Рейтинг: 434 НеутралноДо коментар [#17] от "jojin":
Е това е откровена лъжа - нищо огромно няма, разливът е овладян овреме. Изобщо не може да става сравнение с проблемите на ВР. Само правите големите заглавие, а след с малък шрифт се казва истината. Има теч, но не е голям и всичко трябва да се гледа в контекст колко кладенци и сондажа правят и колко са били проблемните. На всичко отгоре в голямата част от случаите при особено сложни геоложки условия и дълбоководно - там са екстремни условията - винаги има по-голям риск. Но човечеството е решило, че му трябва енергия и за да не плаща по 10 лева бензина и да ходим всички здравословно пеш по два три часа до работа трябва да намерим нови технологии и суровини. Другото е от лукагого.
makadam
Рейтинг: 594 РазстроеноАко контрола на сондажите е като контрола на декорите в Деветашката пещера, Жална и майка на Добруджа.
На управниците им е лесно: Петър Стоянов в САЩ, Първанов в Москва ,Плевнелиев в Гърция. Премиера покрай Цветелина пък има богат избор.
Боби Сандов
Рейтинг: 661 НеутралноПоредният поръчков материал, който се публикува от Дневник. Наистина прекалихте с вашата пропаганда. Бих искал да ви кажа, че фракинга има много повече проблеми от циментираната тръба. И 'природозащитниците' не вървят към консенсус с шистаците в САЩ. На коорпорациите само така им се иска. В процес е кампания за глобална забрана на фракинга.
"България е част от класическите земи на Европа" Проф. Анастас ИширковДамян
Рейтинг: 1288 НеутралноДо коментар [#22] от "daywalker": Така е! Но дали хората разбират в случая, че техните протести ги обричат на скъпо парно и неконкурентна икономика? Добре е да се протестира с ясни аргументи и позиции, но още по-добре е гражданското общество и управлението да намират консенсус.
Ако направим аналогия между протестите срещу шистовия газ и наказателното право шистовия газ беше осъден на затвор, без ясна вина, щото пред съда тълпата скандирала.
Дамян
Рейтинг: 1288 НеутралноДо коментар [#33] от "miron4o": Ами това си е наш проблем. Мой и твой. По света не е така. Няма кой да го реши този проблем освен нас - на избори и с граждански конторол. Не се съгласявам обаче, заради това, че не умеем да се управляваме добре, да се отказваме от концесии, инвестиции и т.н.
Няма такова животно. Концесията в Челопеч беше и пак може да бъде държавна. Е и? Беше ли по-чиста работата на предприятието? Печелеше ли повече? По-малко ли се крадеше?
Я ми кажи. Кой е по крадилив - канадецът или българинът?
Дамян
Рейтинг: 1288 Неутрално[quote#36:"Боби Сандов"]В процес е кампания за глобална забрана на фракинга. [/quote]
Това в кой вестник го прочете? Може би в Дума или Земя?
makadam
Рейтинг: 594 РазстроеноПървата картинка е много характерна. Много хубава добруджанска нива ще стане. Който иска да папка хляб от такава нива, да бие минуси. 0%B8%D0%BA%D0%B8/%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0 %B4%D0%B0/861-%D1%88%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%B2 -%D0%B3%D0%B0%D0%B7-vs%D1%87%D0%B8%D1%81%D1%82%D0% B0-%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B0.html
http://www.spisanie8.bg/%D1%80%D1%83%D0%B1%D1%80%D
daywalker
Рейтинг: 381 НеутралноДо коментар [#37] от "Дамян":
Казваш без вина - виновен, а?
Не съм съгласен и протестиращите не са съгласни.
Най-малкото да беше признал, че е доста спорен и то в цял свят!
miron4o
Рейтинг: 541 НеутралноДо коментар [#38] от "Дамян":
Българина е по-крадлив. Въпреки това, пак не ме грее, че канадеца си пълни джоба на наша сметка. За тях огромната печалба, за нас трохите и мизерията след дейността им. Пък като поскъпне хляба, заради замърсената Добруджа, ще видим за кое ще се сети първо българина- за насъщния или за парното? Да се развият алтернативните източници. Но си имам мъглив спомен, как преди години някакви скочиха срещу вятърните електроцентрали по Черноморието- били точно на пътя на прелетните птици и птиците нямало начин ги заобиколят.
Дамян
Рейтинг: 1288 НеутралноДо коментар [#33] от "miron4o": Извинявай. Малко се развиках
Прав си в това, че въпросът с концесиите е много важен. Например аз, въпреки че се интересувам и търся данни, но мога да разбера каква е концесията за находищата в Каварна и Калиакра експлоатирани от шотландската Мелроуз. На каква цена компанията продава газът и на кого? Само на Булгаргаз или и на индустриални потребители?
Не знам дали концесионните договори съдържат класифицирана информация, но е добре да се интересуваме и да знаем всичко, което е достъпно.
c.s.i.m.l.
Рейтинг: 434 Неутрално"...и никога не споменава директно думичката с буквата "Ф"
За коя точно дума с буква "Ф" става въпрос, че не разбрах?
Да не би да е "f.ck" ?
Дамян
Рейтинг: 1288 НеутралноДо коментар [#41] от "daywalker": Не казах без вина виновен и да, признавам че проблемът е спорен. Но не видях никъде подобни нагласи сред протестиращите.
Иван K
Рейтинг: 2948 НеутралноОснована на фактите регулация за екологична защита на разработването на шистовия газ", в който се опитва да разпръсне митовете и да даде определение на различните тревоги на природозащитниците.
подписЗа тревогите на природозащитниците има отговор. За Газпром няма.
Един Градинар
Рейтинг: 1082 Неутралноа може би не било добре обяснено!...
Small scale, decentralised, decriminalised, sustainable, responsible biz ASAP!а може би слънцето няма как да изгрява от запад и 700 токсични химикала да бъдат нещо прекрасно, колкото и лобизъм и PR да се излива по медиите?!
Дамян
Рейтинг: 1288 Неутрално[quote#42:"miron4o"]канадеца си пълни джоба на наша сметка.[/quote]
Я не сакам да съм добре, сакам Вуте да е зле.
1. дай да си гледаме в чинията.
2. ако не е канадеца кой да е? Имаш ли идея колко те ограбват родни държавно-частни структури?
3. от нас зависи канадецът (или родните) да си пълни по-малко джобовете. Чрез управление на концесионирането.
miron4o
Рейтинг: 541 НеутралноДо коментар [#43] от "Дамян":
Е как да има? Всичко е под масата. Някой от нашите хубостници във властта прибира тлъста комисионна и се подписва, след това чуждата компания си добива, пък за нас минимална жълти стотинки и лунен пейзаж. Нашата печалба от шистовия, както и от всичко друго до сега, ще е малка. Ще се радваме на 20% по-евтин газ и на 200% по-скъп хляб. Да се изчака технологията да се подобри и когато гаранцията е приблизително 100% тогава. Прекалено малка територия сме за такива съмнителни експерименти, пък те вече станаха десетки.
riodio
Рейтинг: 434 НеутралноАбе що не дупчете в София? На жълтите павета ако може забийте една сонда. уин-уин-уин-уин им го забийте на продажните депутати. Забравете Добруджа
Quo Vadis
Рейтинг: 808 НеутралноДо коментар [#17] от "jojin":
Кога Европа ще стане НЕЗАВИСИМА ? (от американската политика )Кога европейските "независимите и свободни" медии ще станат действително свободни ?А като се има предвид ,че Шеврон се наа....ха и в Еквадор и не плащат глобата си от милиарди долара , то въобще нямат място у нас тази компания от САЩ .
Но те вече са дали милиони доларИ на ГЕРБ И НА ОЩЕ някои кантори , тъй че ще е трудничко да не се допуснат у нас , ще започне и то започна масово манипулиране на народа и зомбиране колок е "полезен и безопасен" Шеврон и шистовият газ !!!!!
shumkar
Рейтинг: 648 Неутрално[quote#36:"Боби Сандов"]
!
Поредният поръчков материал, който се публикува от Дневник[/quote]
Поръчков, или информиращ? Нещо напротив? Или искаш да чета бръщолевенията за фракинг, интоксикации, канцеригенизация?
А какво да кажем за висшата технология по балиране на софийските боклуци и депонирането им в крайсилистренска Добруджа? За там мълчи девойката, иначе широко отворила уста за газпромските парички
daywalker
Рейтинг: 381 НеутралноДо коментар [#45] от "Дамян":
Против самата технология има достатъчно аргументи, а против добива и контрола в България ( и специално Добруджа), могат да се прибавят още много. Според мен това накланя везните и въпросът дори не е спорен.
vinetu
Рейтинг: 434 Неутрално"Екологичен добив на шистов газ" ми звучи като "Био-ГМО".
https://sites.google.com/site/demokraturailidictatura/Дамян
Рейтинг: 1288 НеутралноДо коментар [#53] от "daywalker": мда... в Дневник , както и днес има много аргументи за обратното, но те са поръчкови, фалшиви и са в услуга на лошите американци. И аз имам аргументи, но спор няма. Да влезе убития
miron4o
Рейтинг: 541 НеутралноДо коментар [#48] от "Дамян":
Не може ли да се създаде държавна фирма, с изключително строг надзор, за да се попречи на разни лешояди да крадат? Май наистина на наша територия не може. Колко ще струва една такава инвестиция, стотици милиони, милиард, два милиарда? Държавата има този ресурс, не само Бойко си строи зали и 100км магистрали. Ама то вярно, че пак някой ще ги окраде, ама то и парите от концесия ще ги окрадат, така че по-добре нищо да не прави. Чиста природа и по-малко крадци.
venelingeologia
Рейтинг: 1356 НеутралноДо коментар [#6] от "simeonov_":
Боже-е-е, колко е трудно да се диспутира с невежествени оратори... Вече и в гимназиалните учебници е написано, че всяко блато, делта, джунгла и морски утайки образуват биогенен метан в огромни количества. Питайте хората от варненския Институт по океанология, колко подводни газови сифони има само край нашия бряг! Ами какво да кажем за практиката за въвеждане на отпаднитепромишлени води в дълбоките земни недра? Ами радиоаактивните отпадъци къде
отиват? Ами след година-две къде ще вкарваме втечнения СО2?
vinetu
Рейтинг: 434 НеутралноДо коментар [#31] от "Дамян":
https://sites.google.com/site/demokraturailidictatura/Би ли споделил от къде ги вадиш тия цифри
Дамян
Рейтинг: 1288 НеутралноДо коментар [#56] от "miron4o":
Може! До 1989 г. беше така. Издънихме се (изостанахме) с технологиите, с организацията на производството и модерното управление. И затова настъпиха промените. И затова поканихме западняците.
Днешния Аурубис - наследник на МДК Пирдоп произвежда почти два пъти повече продукция в натура с почти два пъти по-малко разход на енергия. От няколко години започнаха да внасят меден концентрат, защото местната суровина не им достига. Присъствието им тик докара още 3-4 първокласни инвеститори да произвеждат електроника и електрически системи за автомобилостроенето в ЕС.
Мамка им и белгийци как ни ограбват.
dta66
Рейтинг: 434 ГневноКато им забият една сонда пред вратата,като им прекарат еди колко си тръбички наоколо,като по цял ден им се размотават камиони нагоре надолу и им направят едни хубави малки ,,езерца'' с отпадни химикали привържениците на шистовия газ друга песен ще запеят.Щото всеки от тях си мисли,че това него няма да го застигне-нали живее в някой по-голям град.Те се възмущават,че някой е паркирал в градинката или пред входа пък аз да търпя сондите в земята си.НА ТОВА ДАМИ И ГОСПОДА МУ СЕ ВИКА ЛИЦЕМЕРИЕ
muncho
Рейтинг: 541 ЛюбопитноМда, не за първи път в платени от индустрията публикации се твърди че нямало абсолютно никакъв риск и нищо лошо не може да стане..
Antiracist / Antifascist / Antizionist / Antiislamophobic / Anticapitalist ...NO BORDERS - NO NATIONSДокато лошото не стане... както стана с Бопал в Индия, както стана в Мексиканския залив, както стана във Фукошима. СЛЕД това изведнаж се оказва че не всичко е било предвидено, не всички мерки са били взети, не всички грешки отчетени...
Защото за капиталистите, които стоят зад всичко това единственото нещо което има значение печалбата. Природата, истината и човешкият живот нямат стойност за дясно-"мислещите". Те са готови да кажат всякаква лъжа и да пренебрегнат живота и здравето на хората за няколко долара повече. Сякаш нямат достатъчно и могат да си ги вземат в гроба...
Дамян
Рейтинг: 1288 НеутралноДо коментар [#58] от "vinetu":
Търговски регистър. Отчет за дейността за 2010 г. на Челопеч майнинг.
Десен
Рейтинг: 1341 НеутралноПредварително се извинявам на всички рубладжии и затоплисти обърнали се към мен че не им отговарям лично, но така или иначе имам само един отговор.
Не цъфтиш ли като цвете, гниеш като бурен.Ква природа бе? Ей я природата в Видин - а отивйте да живеете на природа.
Не ходите нали? Врете се по градовете на топличко зимъска, не си плащате парното и цвилите срещу интереси различни от господарите ви чиято пета колона сте - дали защото са ви платили или по-лошия вариант да си викате просто защото толкова можете. Да мислите.
Айде да ви видят протестирането срещу много екологичния начин на сегашните руски проучватели - без конкурс и в НАтура. Айде бе, протестирайте "природозащитници" със сметки в рубли.
Айде чакам ви да ви видя колко пари струвате, ама досега от това което съм видял е че нищо не разбирате - само лаете по поръчка на клуба по руски интереси с оная Шаренкова.
simeonov_
Рейтинг: 488 ВеселоДо коментар [#57] от "venelingeologia":
[quote#57:"venelingeologia"]Боже-е-
Така е прав си,първо се учи правопис и после всичко останало
Дамян
Рейтинг: 1288 Неутрално[quote#57:"venelingeologia"]Питайт е хората от варненския Институт по океанология, колко подводни газови сифони има само край нашия бряг![/quote]
Имаш ли инфо дали някои от тях не са сероводород?
miron4o
Рейтинг: 541 НеутралноДо коментар [#59] от "Дамян":
Лиценз за технологии, би трябвало да може да се купи? Едно време купиха лиценза за "Правец" от IBM, сега какъв е проблема да купим лиценз за технологии за добив? И чуждите инвеститори не ни ограбват, те ни експлоатират. Идват тук, заради евтината работна ръка и липсата на контрол. Все се мъчим да приличаме на бяла държава, пък се съгласяваме да ни третират като материал. Докато не се развие местно производство няма оправия. Не е за радост, че чужденците отворили завод, който силно замърсява и осигурили работа на 300 човека с 400лв заплата. В нормална държава завода щеше да им струва по-скъпо, заради строгия контрол върху производството, пък заплатите щяха да 10 пъти по-големи.
Дамян
Рейтинг: 1288 НеутралноДо коментар [#57] от "venelingeologia":
нема взривове, нема химикали
Четах, че ефективна технология за вадене на метан от морското дъно (метанхидрати) ще има след около 5-6 г.
А това вече ще прелее чашата
Цецо
Рейтинг: 1405 НеутралноДо коментар [#21] от "miron4o":
Covid live matter. Stop the genocide.Щата Ню Йорк би трябвало да ти говори достатъчно.
Ако беше прочел поне докладите на ЕРА щеше да знаеш и, че мястото за което се коментира евентуалния проблем е едно от малкото с плитки шисти. Препокриващи водоносния слой. Ако беше прочел за Добруджа щеше да знаеш, че водоносния слой е до 200 м, а евентуалния газоносен е под 3000 м.
Цецо
Рейтинг: 1405 НеутралноДо коментар [#37] от "Дамян":
Covid live matter. Stop the genocide.Освен това хората дали разбират, че с протестите си забраняват хиляди добре платени работни места? Тук и то точно в техния регион, а не някъде в Азия или Африка.
agata1
Рейтинг: 381 НеутралноДо коментар [#36] от "Боби Сандов":
Бориславе, Бориславе, главата ти зелена, устата ти червена.
На последното екосборище в София бяхте 116 човека, в Лондон 21..., та какво точно ще забраните????
ARRI
Рейтинг: 1341 ЛюбопитноЕдна от причините за убийството на Кадафи е грандиозен воден проект. Амбицията му била да превърне пресъхналата Африка в процъфтяващ континент. Нещо, което е много неизгодно за тези, които за сметка на глада и жаждата на африканците всяка година заработват милиарди. Строителството в Либия на Великата изкуствена река по неизвестни причини не влиза в полезрението на средствата за масова информация. Независимо от факта, че това съоръжение през 2008 година е било признато в Книгата за рекордите на Гинес за най-големият иригационен проект в света. Но тук са важни не толкова мащабите на строежа на века, а неговите цели. Защото ако либийската изкуствена река бъде достроена, тя ще превърне Африка от пустиня в плодороден континент. Такъв, каквито са Евразия или Америка.
Плащат ми от швейцарското посолство да пропагандирам ПРЯКАТА ДЕМОКРАЦИЯ ! Признавам, че трол-я в тяхна полза с/у 5 франка на пост!Но целият проблем е в това „ако”…
През 1953 г. либийците, опитвайки се да намерят нефтени находища в южните региони на страната си, открили вода – гигантски подземни резервоари, подхранващи оазисите. Чак след две десетилетия жителите на Либия разбрали, че в ръцете им е попаднало далеч по-голямо съкровище, отколкото е ''черното злато''. Африка от незапомнени времена страда от суша и континентът е с оскъдна растителност. А там буквално под краката има около 35 хиляди кубически километра артезианска вода.
С подобен обем например може напълно да се потопи цяла Германия с нейните 357 021 квадратни километра площ, а дълбочината на подобен воден потоп ще е около 100 метра. Ако тази вода се пусне на повърхността, тя ще превърне Африка в цветуща градина!
Именно такава идея споходила Кадафи. Още повече 95 на сто от територията на страната му представлява пустиня. Под патронажа на Кадафи бил разработен проект от сложна мрежа тръбопроводи, които биха доставяли вода от Нубийския водоносен слой в засушливите региони на страната. За реализацията на този грандиозен план в Либия от Южна Корея пристигнали специалисти по съвременните технологии. В град Ел Бурайка построили завод за железобетонни тръби с диаметър четири метра. На 28 август 1984 г. Кадафи лично присъствал на старта на строителството на тръбопровода. Великата изкуствена река не просто е наречена най-големият иригационен проект в света. Някои дори я смятат за най-крупното инженерно съоръжение на планетата. Самият Кадафи наричал това свое творение Осмото чудо на света. Сега тази мрежа включва 1300 кладенеца с дълбочина 500 метра, четири хиляди километра положени под земята бетонни тръби, система от помпени станции, резервоари – хранилища, центрове за контрол и управление.
Всеки ден по тръбите и акведуктите на изкуствената река преминават по 6,5 милиона кубически метра вода, които снабдяват столицата Триполи, Бенгази, Сирт и други селища, а също така и вече зеленеещите посред бившата пустиня поля. В бъдеще страната възнамерявала да оросява 130-150 хиляди хектара култивирани земеделски земи, като покрай Либия в системата щели да бъдат включени и други африкански държави. Така в крайна сметка Африка не просто ще престане да бъде вечно гладуващият континент, но даже сама би започнала да изнася ечемик, пшеница, овес, царевица. Завършването на проекта било планирано да стане след 25 години, но…
В началото на 2011 г. Либия бе обхваната от гражданска война, и на 20 октомври 2011 г. Кадафи беше убит(ясно защо)...
А как е у нас. Където и да забиеш сонда блика вода. Поне в Софийско. Известни сме от древността заради минералните си извори. Дали ще има по-голям "келепир" от шистовия газ, или от водата. И дали проучването и добива на шистовия газ не е с едничка цел да се отровят водоносните хоризонти. Тъй богати и лечебни каквито са у нас. Нация !!!!!!! МИСЛЕТЕ !!!!!!!! ВОЙНИТЕ ВЕЧЕ СА ЗА ВОДАТА, КОЯТО НИЕ ИМАМЕ В ИЗОБИЛИЕ!!!!!!!!!!!
Цецо
Рейтинг: 1405 НеутралноДо коментар [#43] от "Дамян":
Covid live matter. Stop the genocide.Да. Въпросът с концесиите трябва да бъде водещ. За всички находища (от пясък и чакъл, до нефт, газ и всякакви руди). И според мен е крайно време да стане публично достъпен. Поне до нивото на Ирак. А си мисля, че би трябвало да е далеч по-ясен.
epoc
Рейтинг: 1341 Неутрално"За природозащитниците фракингът обещава намаляване на емисиите "
Икономедия се превърна в трибуна на тролове ЗА и ПРОТИВ правителството. Очевидно е, че няма какво да се говори или коментира с такива драскачи....И как да стане това? Какво му е екологичното, след като така или иначе се гори и отива в атмосферата като паркинови емисии?
"Абсолютно немислимо е САЩ и повечето държави по света да загърбят сега фракинга (части от Европа може би ще са изключение)."
И веднага ставя ясно, че статията е поръчана и написана от лобисти. Вероятно е препоръчана от българските лобисти и преведена от тях само и само да каже, колко е безопасна технологията.
"Работни групи в индустрията, регулатори, срещащи се под егидата на МАЕ, изследователи от университетите и представители на лобистки структури вървят към нов консенсус как да позволят фракингът да се прави по начин, убеждаващ публиката, че е безопасен и в същото време гарантиращ енергийни доставки."
А това обяснява всичко. Жалкото е, че в днешно ереме за университетите парите са по-важни от екологията и бъдещето.
Всъщност няма ли някой да обясни, как след като сме си взели поуката от Чернобил и Фукушима, ядрената енергетика вече няма как да е опасна и нашето светло бъдеще лежи изцяло там? Или да каже същото за нефта и нефтените продукти? Ами за биодизела?
Доколкото разбирам има едно прецакано американско лоби, което няма как да си пробутва технологиите в световен мащаб и това е единствения проблем. И това е единствения смисъл на статията.
А, да. Грешка. На "личното мнение" на колумнистът, който я е сътворил.
Цецо
Рейтинг: 1405 НеутралноДо коментар [#49] от "miron4o":
Covid live matter. Stop the genocide.И как по-точно ще поскъпне хляба? Да не мислиш, че цената на зърното у нас е кой-знае колко по-ниска от международната? Нали веднага ще замине за някъде.
Цецо
Рейтинг: 1405 ВеселоДо коментар [#51] от "USSR":
Covid live matter. Stop the genocide.Ай сега бегай провери кой, какво и как в Еквадор. Че доста по слъгваш, както обикновено.
Цецо
Рейтинг: 1405 ВеселоДо коментар [#56] от "miron4o":
Covid live matter. Stop the genocide.И папуасите щастливи в пещерата. Те това е идеал.
miron4o
Рейтинг: 541 НеутралноДо коментар [#74] от "Цецо":
Ти като Желев, от Америка ще внасяш зърнени култури.
Цецо
Рейтинг: 1405 НеутралноДо коментар [#77] от "miron4o":
Covid live matter. Stop the genocide.Що не вземеш да се поинформираш малко? И що никой не протестира срещу дивашката експлоатация на въпросната Добруджа сега? Където дори сеитбообращението го нямат за нищо?
Дамян
Рейтинг: 1288 НеутралноДо коментар [#66] от "miron4o":
Няма проблем, освен финансов. Относно шистовия газ съм точно за такъв подход. Купуваш лиценза и си организираш сам добива, контролираш го екологично, финасово, интензивност във времето. Но кажи коя структура да го купи? Булгаргаз? ПДНГ? Българгаз е пред фалит. Не може да си събере вземанията и ще тегли кредит 60 млн. лв за текущи плащания на Газпром. Тимаджийското ПДНГ не ги знам какво правят изобщо. Имат някакви сондажи тук там, но почти не кандидатстват за концесии. От какво правят 20 млн. приходи не знам. А правеха 40-50 млн.
Жълт кантарион
Рейтинг: 541 НеутралноДо коментар [#4] от "ugi":
Нека се види в Полша, пък ще видим тогава. Между другото, Шеврон докара не друг, а Хилари Клинтън, това идва да покаже на какви пари им мирише тука...
Дамян
Рейтинг: 1288 НеутралноДо коментар [#72] от "Цецо": Сори, но с теб не мога да си говоря щото сме пълни съмишленици
Но пък доста факти съм, научил от теб
miron4o
Рейтинг: 541 НеутралноДо коментар [#78] от "Цецо":
Защото не струваме, заради това никой не протестира досега. И тъй като с Шеврон се нарушават интереси на Газпром, тя организира протести срещи шистовия газ. Въпреки това, аз си заставам за мнението, че с експерименти на наша територия трябва да се спре.
Иво
Рейтинг: 4207 ВеселоХахаха.... по-смешна, абсурдна и поръчкова статия отдавна не бях чел! Добре, под натиска на гражданското общество българското правителство наложи мораториум върху фракинга на шистов газ!
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Шистов газ - НЕ на нас!
aron25
Рейтинг: 1341 НеутралноДо коментар [#71] от "ARRI":
Аплодисменти, Ари!+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Цецо
Рейтинг: 1405 НеутралноДо коментар [#79] от "Дамян":
Covid live matter. Stop the genocide.Отделно влизането на държавата като производител и контролиращ крие своите рискове. Сама себе си да глобява? Може ама бъдещия Дянков дали ще е на това мнение?
svoboda1
Рейтинг: 434 НеутралноReuters, Chevron, Wall str journal imat edni i sy6ti sobstvenici !
Дамян
Рейтинг: 1288 НеутралноДо коментар [#66] от "miron4o": наскоро четах някъде ... не помня къде кой... Но малкото читав български специалист по сондажи и добив на нефт и газ ходи да копа по Либия, Ирак, Нигерия... Почти никой не седи тук. Ето още нещо, което трябва да се промени.
Сашо
Рейтинг: 701 Неутрално[quote#83:"Иво"] Добре, под натиска на гражданското общество българското правителство наложи мораториум върху фракинга на шистов газ![/quote]
"Socialism is the philosophy of failure, the creed of ignorance and the gospel of envy." Winston ChurchillНаписал си грешно "руски енергийни интереси".
Иво
Рейтинг: 4207 Любопитно"Но е твърде лекомислено да се отхвърля потенциалът й да отвори за добив големи количества природен газ, а вероятно и петрол, от разположените дълбоко под повърхността скали."
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Видяхме колко много шистов газ има в Полша... изобщо тази лъжа с големия потенциал на Европа за добив на шистов газ се оказа един голям балон надут от американските петролни компании... и този балон вече се спука! Добивайте си газа в Америка (колкото е останал), нормално мислещите българи НЕ искаме да замърсяваме нашата околна среда както вие го правите в Америка и в други държави където развивате мръсния си бизнес - Бразилия, Нигерия, Еквадор... колкото спазват еконормите там, толкова ще ги спазват и в България... т.е няма да ги спазват въобще!
vinetu
Рейтинг: 434 НеутралноДо коментар [#62] от "Дамян":
https://sites.google.com/site/demokraturailidictatura/Според предоставените от тях данни в търговския регистър, имат продажби 180 милиона, печалба преди данъчно облагане 24,6 милиона и корпоративен даък 2,3 милона други данни не намирам.
zmii4e
Рейтинг: 650 НеутралноЛобиране , лобиране !!!!! В тази $медия$ няма да прочетете за 17 топ мениджери на шаврон със забрана за напускане на Бразилия заради екологични свинщини .
“Кучето гледа пръчката, а лъвът — онзи, който я хвърля” аз гледам и тримата ...Иво
Рейтинг: 4207 ЛюбопитноДо коментар [#88] от "Сашо":
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Нито аз, нито другите демонстранти, които бяха с мен на протестите срещу проучването и добива на шистов газ в България НЕ защитавахме "руските енергийни интереси"! Аз и останалите протестиращи защитаваме единствено опазването на околната среда в България! Ако Газпром, а не Шеврон искаха да добиват шистов газ у нас аз и останалите протестиращи пак щяхме да бъдем категорично ПРОТИВ!
Дамян
Рейтинг: 1288 НеутралноДо коментар [#73] от "epoc":
Ще го забележиш, ако се вгледаш в ауспусите на колите с метан и дизел примерно.
При горене метанът отделя много по-малко СО2 от по-тежките въглеводороди - просто химия. При горенето на метан се образува много повече вода от колкото СО2. Има си котле в къщи и знам
Quo Vadis
Рейтинг: 808 НеутралноДо коментар [#75] от "Цецо":
;NR=1&v=6eBhbZLENrg
жълтицо !?"
Кога Европа ще стане НЕЗАВИСИМА ? (от американската политика )Кога европейските "независимите и свободни" медии ще станат действително свободни ?бЪЛГАРСКИ ЗНАЕШ ? ДА ?
http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&
9.5 милиарда долара -е осъдена Шеврон !!!
абе на теб плаща ли ти някой да продаваш чистотата на България за американски фансмагории !?
Много ме разстройваш с твоята продажност за "шепа жълтици " , но това е в кръвта на повечето векове наред , готови сте да продаде мило и родно за шепа жълтици .
Какво ще кажеш в свою оправдание !?"
Сашо
Рейтинг: 701 Неутрално[quote#92:"Иво"]Ако Газпром, а не Шеврон искаха да добиват шистов газ у нас аз и останалите протестиращи пак щяхме да бъдем категорично ПРОТИВ![/quote]
Виж АЕЦ Белене - единствените протести бяха организирани от хора около СДС и се събираха максимум 200 души. Къде бяха еколозите тогава? Къде беше "будното" общество? Къде бяха хората, защитаващи българските интереси? Всичко е много простичко, но повечето хора си остават коне с капаци, за съжаление.
"Socialism is the philosophy of failure, the creed of ignorance and the gospel of envy." Winston ChurchillАко Газпром искаше да пробива, нямаше да има такава масова агитация по всевъзможни медии.
Дамян
Рейтинг: 1288 НеутралноДо коментар [#90] от "vinetu":
Всичко ли разгледа? В големия текстов доклад има данни какво дават за общината. Данни за размера на концесията няма да намериш... За съжаление това е тайна в нашата държава...
Аха
Имам неформален източник, според който концесионната такса е към 25 млн. което е около една пета от всичкото концесия дето събираме напоследък.
miron4o
Рейтинг: 541 НеутралноДо коментар [#79] от "Дамян":
Не съм Ви на нивото, когато става въпрос за финанси, обаче на мен ми се набиват в очите златните проекти на правителството, което доказва, че дори в тази криза има пари. Но сте прав, че няма пари, няма за нещо конструктивно, има само за усвояване от опредени хора.
Десен
Рейтинг: 1341 Неутрално[quote#95:"Сашо"] Къде бяха еколозите тогава? [/quote]
Не цъфтиш ли като цвете, гниеш като бурен.На опашка да си получат рублите.
svoboda1
Рейтинг: 434 НеутралноReuters, Chevron, Wall str journal imat edni i sy6ti sobstvenici !
Мърмор
Рейтинг: 948 НеутралноНяма нужда от емоции. Трябва да се поставят правилните въпроси и то не от гледната точка на дебелите портфейли, а от точицата на човеците. Та така, от какво има нужда всяко живо същество за да живее? Просто е - минимума, но императивен е: от въздух, вода и храна. Природата така е създала нещата. Трябва ли на човешкия организъм природен газ за да функционира. Не, във всеки случай не и за да живее. Така че, страната ще спечели десетократно повече ако заложи на екология, истински храни и чиста вода. Битките в бъдеще ще се водят за храна и вода. След години, за храна и вода ще може да си доставиш каквото поискаш. Но разбирам, че много хора предпочитат газ и синтетика на негова база. Ами ручайте синтетика тогава. Шистовият газ е само спирка по пътя, но не е бъдещето на човечеството!