''Вредата'' за българската демокрация произтича от липсата на диалог и неумението да се чуваме; от вертикално изградените отгоре-надолу стуктури и от отсъствието на отговорност.
За дни "вреда" за други огромна възможност за лично облагодетелстване! Примери мнооооого!
Ако МЗ предупреждава, че „пушенето убива“, редно е и ние, пушачите, да предупреждаваме, че кражбите в Министерството на здравеопазването убиват повече
Хана Аренд трябва да стане задължителна в учебните програми
както и Астолф дьо Кюстин чиято книга е била забранена в русия от излизането и през 1839 та до .. мисля, че наскоро я издадоха там.
също и Джордж Кенън. и след като се образоват децата така лека полека ще се излекуват от наследствено предаваната болест на преклонение пред малоумните идеи и практики идващи от иначе приятната Москва.
Това, че хората псуват на воля - не е демокрация! По-скоро: "Криворазбрана цивилизация". Занижената образованост у населението си казва думата. Без четене на книги не става!
Аве демукрациъ...има ... на Цвър & Со казаааа, че четвртък ще изнасят официална информация пред народонаселението и тълпите информазия за атентата. Такова нещо не стана и няма никви извинения и уволнения. Димукрациъ - всеки прай квот си иска.
"..Отговорът може да е положителен и една от причините е неспособността на властта да поема отговорност за действията си.."
На автора на статията (както и на тези които я четат) препоръчвам да прочете една статия публикувана тук:
Недоволство2.0 http://www.dnevnik.bg/analizi/2012/08/20/1888597_nedovolstvo_20/
Там е показано кой е прави хората на властта неспособни да поемат отговорност.
"Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"
А не се ли поддържат умишлено наследените от комунизма напълно отвесни структури на управление?
=========================================
Абе ясно е че накрая ще опрем до конспирацията и тайните общества от зли хора, заговорничещи срещу кристално чистите идеи на свободата. Комунистическият заговор е навсякъде.
демилитаризация на всички сфери на социално-политическия живот.
========================================
То няма армия, а "журналиста" иска демилитаризация. В Лондон по време на Олимпиадата нали до армията опряха за охрана. Значи милитаризацията не е чак толкова лошо нещо.
До коментар [#5] от "focusnik":
В случая - само една дума. Още на времето Платон като Демокрация е оприличил 5 вида държавно устройство.
- - - - - - - - -
към статията и авторите
Така че да се правят сравнения с Германия и Япония е най-малкото неуместно. Определено на този етап можем да зключим, че парламентаризът тук не работи, поне не и добре.
Авторът/ите е добре да не спират до опознаването на трудовете на Алексис дъо Токвил, но да продължат с още източници. Защо не и някои от тези: http://westerntwilight.free.bg/bg/
"..Тъкмо, за да вегЕтират паразитите, се подържа наследената от миналото вертикална йерархия, която изкривява преразпределението на блага по етажите на властта..."
Ами нали това беше целта на целия този каламбур на БКП/БСП с подмяна на името и онзи лозунг...."ПРОМЯНА". Промяна, която така и не дочакахме.
"Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"
Какво ли и е на нашата демокрация?
Ами, просто я няма!
Не може полуграмотни типове с ясно изразени мутренски начин на мислене, маниери, начин на грабене, овластени и изтикани на сцената от типовете, които някога се наричаха комунисти, а сега уж социалисти (а то цоцолисти) да ни яхат вече 23 години, а ние да слушкаме и ако можем да папкаме и това нещо да го наричаме демокрация.
Нито е от народа, нито е власт (управление), а пладнешки хайдутлук.
Една възможна мярка наистина е да се въведе отвратително не-демократичното право на глас само за граждани и семействата им с определено ниво на доходи или благосъстояние - освен всичко изброено в материала купуването на гласове допълнително задълбочава проблема. Исторически, странната изборна система в САЩ е възникнала именно за да се отреже "лумпениадата" от изборите или по-скоро да се ограничат последиците.
Все пак - хората с някакви доходи изхранват "елита" и финансират кражбите на този елит т.е. - не е справедливо избора им да се размива в гласовете срещу 20 лева, кебапчета, капачки за буркани и т.н.
[quote#9:"Минувач"]Доколко чисти са от политическо влияние "спонтанните" протести?![/quote]
Какво му е лошото да са и политически? Нима е невъзможен един спонтанен протест срещу корупцията и некадърността на фамилно-абонираните да властват червени? Нима онзи всеизвестен голям митинг на Орлов мост на беше от части спонтанен?
"Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"
Много добра статия с точни оценки. В момента нямаме демокрация, нямаме правителство. Двама души държат цялата власт, а зад тях кукловоди = олигарси ръководят всички процеси. Саморазправа с неудобните бизнесмени и политици, корупция, монополи, обръч от няколко фирми, на които се дават всички поръчки, удовлетворяване на прищевки, характерни за диктаторски режими /мачлето и полета с фалкона/.
"Лъжата е обиколила половината свят преди истината да има възможност да си обуе гащите." Уинстън Чърчил
[quote#27:"Eisbär"]Демокрацията е такава, каквато си я направят хората [/quote]
Да, затова чрез всеобщо гласуване необразованият пожарникар Боко беше обявен за "премиер" и "реформатор" по пътя към най демократичната демокрация в България. И тези около него също.
Ние си имаме ДЕМОНИКРАЦИЯ, а не демокрация - демони се разхождат и решават, какво, кой, колко, къде .... Демоса е ... просто материал - казаха го в прав текст.
Демоса трябва да си отвоюва ДЕМОКРАЦИЯТА ... до тогава (до като се реши) - търпи.
Да правим каквото трябва, пък да става каквото ще!
нов социализъм с наченки на олигархизъм
_____
Това което няма да Ви се каже е ,че след падането на железната завеса зад всеки милиард на изток в ЕС присвоен от олигархията световните банкови конгломерати придобиват $100млрд. и така тези които глозгат трохите са сочени за истинските врагове на демокрацията !
Всъщност, един от основните проблеми на демокрацията са медиите. Демокрацията се състои основно в това хората да правят осъзнат избор - какъв точно е той си е техен проблем, но избора трябва да бъде информиран и осъзнат. Ако медиите манипулират до такава степен, че информацията, която стига до отделния човек е силно изкривена и различаваща се в основи от реалноста, то избора няма как да бъде осъзнат и информиран и съответно нямаме демокрация.
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕК
Колко много думи в тази статия, дали някой я прочете цялата?
Всъщност голямата част от казаното няма отношение към България. Проблемът тук в момента е на съвсем друго ниво - ние имаме ОТКАЗ НА ГРАЖДАНИТЕ от граждански права.
След дълги години целенасочено (подчертавам, умишлено) съсипване на образованието и културата, в момента:
- почти никой не познава правата си на гражданин
- цари тотална юридическа неграмотност
- 90% от хората не разбират принципа на разделение на властите
- гражданите не проявяват никаква нетърпимост към незаконността ("така е у нас"
- желанието да се "уреди" в някаква схема ("далаверка" надвишава желанието за честен труд като цяло
- "от мен / от моя глас нищо не зависи" - не се вижда смисъл в упражняването на демократичните права
- самата дума "демокрация" беше подложена на целенасочен черен ПР и заедно с името Костов беше превърната в символ на нещо мразено от всички и като цяло лошо
- думата "слободия", използвана по-горе, е именно част от тази концентрирана пропаганда, чрез която свободата от най-основна ценност се превръща в нещо вредно или най-малкото спорно.
- завземането на мас медиите, за което вярвам вече никой не спори, е инструмент в продължаването на този процес.
Като цяло, честито ни стадо, вместо общество! Да познавате някой, който гледа овчарски кучета?
Истината е, че демокрация не се прави за два дена и не се прави от пролетариат, а от гражданско общество.
Пролетариатът може да прави само революции. Въпросът е дали пред страха от революция, властимеещите ще позволят на пролетариатът да порастне (материалноо и духовно) до гражданско общество.
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!
В последното си интервю за хърватски вестник Н.В. Цар Симеон на въпрос кое му е било най-трудно като премиер,отговаря:"Администрацията!Не се поемаше инициатива,а за отговорност никой не искаше и да чуе."
Така е видял нашата червена кочина,както нежно си я наричаме.
[quote#4:"ЗЕМЕТРЪС . BG"]големият проблем на БГ е ,
че прекалено много хора имат право на глас !!! [/quote]
Абсолютно си прав! Трябва да гласуват само грамотните хора до 68 години. Максимум 70.
И кой да я прави тая демокрация? Всичко по-младо и светнато отива навън, учи там и обикновено остава да работи. И са прави. Но пък така в България общото ниво на грамотност спада и накрая имаме необразована тълпа, не граждани, управлявана от хитри партийци, десари, и изобщо от хора, които имат сметка от престоя си в родината (например тия около Симеон и гавазина му).
«Высокоэффективная экономика при отсутствии реальных политических и гражданских свобод - хрустальная российская мечта.»
Липсата на надпартийна институция каквато е била царската, не може да не се отразява на псевдодемократичната ни държава. Царя е идинствената институция, която може да държи юздите на политическите мастии в НС и в политическите партии. За съжаление, когато прозрем факта, че като народ и държава не сме дорасли да бъдем с републиканска форма на управление, тогава ще започнем да вървим в правилната посока. И тъй като това не се очертава да е скоро, на практика ще сърбаме надробената ни попара, поне до следващото си прераждане, а една шепа хора със средно ченгесарско образование ще живеят като кресове, за сметка на труда на няколко милиона бедняци
дъра бъра демокрацията , ако случайно не сте се научили е силно податлива на фактора пари и тогава и при хоризонтална и вертикална и не знам си още каква форма тя лесно се превръща в олигархия тъй като винаги се намират корумпирани политици и такива , които не знаят за какво са там и не ги интересува изобщо обществото като цяло. Така че който има парите има и властта , а всички останали подскачат както става с нашите политици - всяка година празен бюджет и разни феодали окупирали различни предприятия , точили ги с години ( като ОЦК Кърджали ) просто нямат нито респект нито страх от същата тази държава понеже паричките са у тях , стават заминават си никой не ги съди и до там .Още по трагичното е ,че в България мръсния капитал се препра 20 пъти досега и вече мафиотчетата си карат количките и са с полу легален , ако не и изцяло легален бизнес , фондацийки , неправителствени организации и медии им служат вярно , включително и тези експерти , дори цели общини . И докато ние си дърдоркаме и се чудим как да пренесем Западна Европа тук , което се вижда че няма как да стане и няма предпоставки , господата си продължават играта на наш гръб . Толкова за фалшивата фасадна демокрация тук .
Пропуснах да отбележа,че материалът е много добър.Много актуален.И очевидно всичко е в наши ръце.Колкото до Европа,ЕС прие един допълнителен критерий "качество на демокрацията",по който ще бъдем наблюдавани всички-и правителството и гражданите чрез своите организации и ако е рекъл господ подпомагани.
Навремето имаше иконмицески механизми, стопански сметки, , почини и какво ли не. Народът се шегуваше, че по същество общо взето това означава "Лозето твойто, гроздето мойто". Нещо такова е и сегашната ни "демокрация".
"Не бъди сладък, ще те изядат, не бъди горчив, ще те изплюят" "Всеки се оплаква от липса на пари, от липса на ум-никой" Еврейски мъдрости.
[quote#46:"traveler1"]Липсата на надпартийна институция каквато е била царската, не може да не се отразява на псевдодемократичната ни държава. Царя е идинствената институция, която може да държи юздите на политическите мастии в НС и в политическите партии. За съжаление, когато прозрем факта, че като народ и държава не сме дорасли да бъдем с републиканска форма на управление, тогава ще започнем да вървим в правилната посока. [/quote]
По-добре не може да се каже!Браво!+++++++++++++++
Мисля си, че иде реч за политическа култура, за политическо образование. Трябва всеки да поработи над себе си, не над партийната си, а над политическата си култура. Честичко в нашата страна се назначават и освобождават хора от всякакви постове с или без обяснение - политическо решение. Какво означава това? На тази или този от управляващата партия субективно, защото им убягва обективното, някой на нервна почва не им харесва и хоп, политическо решение. Мисля си, че иде реч и за по-активно гражданско общество. Мисля си, че иде реч за прекратяване на феодализацията на нашето общество. Мисля си, че от всеки от нас зависи.
"Веднъж си поприказва с Керът що е то „демокрацията“ на ефебианците. Особено любопитна му се стори възможността всеки(С изключение на жените, децата, робите, идиотите и хората, които не са „наши хора“), да гласува. Скоро обаче установи, че както самият той би имал глас, нищо не би попречило и на Ноби Нобс да упражни същото право. Ваймс веднага стигна до извода, че системата страда от неизлечим недъг." Тери Пратчет
[quote#34:"Тони!"]Ако медиите манипулират до такава степен, че информацията, която стига до отделния човек е силно изкривена и различаваща се в основи от реалноста, то избора няма как да бъде осъзнат и информиран и съответно нямаме демокрация[/quote]
Ето за това у нас схемата "Гергов" е толкова успешна !
полика><медии><рекламодатели><полика><медии
Докато един журналист работи за 600лв а един писач на рекламни съобщения или речи на политици взима 6000лв няма как да се оправят нещата!
А хората сами избират да са прости и да приемат всичко вменено им в праймтайма за чиста монета !
Нека не бъркаме посткомунизма в България с демокрация ... оправим ли тази грешка и всичко си идва на мястото ... може би,правилният въпрос е - възможно ли е да имаме демокрация? ...
Нацията не е дорасла за демокрация.Тя не беше извоювана.Просто за една нощ комунистите станаха социалисти,а останалите демократи.След време се видя ,че нито едните са социалисти,нито другите демократи.И се разигра един оперетен спектакъл с масово участие,при който едните освен отпадането на надзора на партийните секретари,озаптяващи корупционните им нагласи,получиха и парите,а на останалите остана свободата да ги псуват с мярка.Че това й е на българската "демокрация",сама дойде,като неканена гостенка.
Хубав анализ, казващ кое защо не работи. За съжаление не казва как да заработи. Хоризонталното нещо не го разбрах. Ако НПОтата са хоризонтално... май и това няма да работи.
Проблемът е в липсата на морал и на истинска политическа класа, с умни политици, разбиращи от политика. Независимо каква, хоризонтална,вертикална или "диагонална" структура ще е, винаги управляващите ще се стремят да завземат всички форми на власт - и НПОта и медии и съдебна и изпъллителна и президентска. Това обаче не би могло да стане, ако има една силна опозиция, изградена от умни политици имащи достатъчно широка подкрепа, макар и да нямат мнозинство. Те биха овладяли поне част от тези властови лостове и биха критикували всяка стъпка на власт имащите, явяващи се по този начин гарант за гражданите ( не че им пука за гражданите, просто интересите им съвпадат). В България ние не само нямаме опозиция, ние нямаме и власт. 50 години съвременните "политици"са учени на комунизъм. Няма критична маса от хора, знаещи какво е демокрацията и как се живее при нея. Аз например не виждам нито един БГ политик в момента, който бих могъл да подкрепя. В БГ никога не е имало демокрация. След падането на Турското робство, зараждащото се демократично общество е било пометено в зародиш от комунистите. Сега вече 20 години нещо се гради, но няма как за 20 год. да наваксаме в общественото си развитие 600 години. НЕ СТАВА!
Сега май пак имаме повод да се огледаме и да чакаме да ни я дадат.Защото нали българския народ е прехвалено "толерантен" и ето те не ни дават и ни задушавяат.
И ..
До коментар [#3] от "solaris69":
е напълно прав.
Ама да си потропаме на клавиатурите...пък някой ден.
За съжаление докато дойде демокрацията ..ще сме бетонирали и унищожили всичките природни дадености на тази територия.
Но...това си заслужаваме..
[quote#10:"Кой ограби Криско от Босфор ТВ"]Нашата "демокрация" е като всички останали по света, пълна пародия и води до едни и същи резултати. [/quote]
Именно. Древните гърци ако знаеха съвременните хора на какво викат "демокрация"... Да сложиш някой да те "представлява", който обаче като поеме това "представляване", не само спира да те "представлява", ами дори почва да прави неща относно които ти си дори категорично потив. И не само ти ами и всички други хора, които представителят "представлява". Аз в този тип "демокрация" наистина виждам само една пародия. И който се връзва на това..най-меко казано е по-глупав и от цветето на бюрото ми
[quote#57:"baghatur"]Нека не бъркаме посткомунизма в България с демокрация ... оправим ли тази грешка и всичко си идва на мястото ... може би,правилният въпрос е - възможно ли е да имаме демокрация? ...
[/quote]
Очевидно не е възможно.Не може 23 години да се брани фундамента,върху който е изградена т.нар."народна демокрация" и да се постигне истинска демокрация.А фундамента всеки го знае-суспендиране на Търновската Конституция,Незаконно проведин Референдум и още няколко нелигитимни акта,противоречащи на Търновската Конституция.
От Друга страна има и народо-психология,която не е за подценяване.По този повод един приятел казваше:"Когато САЩ станат монархия,ние ще станем република."
Има ли някой тук,който да се съмнява,че Бойко Борисов обикновените хора го възприеха като "бащица",т.е. монарх,суверен.А Тодор Живков?Същата работа.
Стига с това "у нас". Това не е само у нас, а особено изразено е в САЩ, където собствениците на медии са само 5. И същите собственици са вече и в България, както и по цял свят. те контролират "свободата на словото". В един документален филм гледах как двама американски журналисти ги уволниха заради техен репортаж срещу един от рекламодателите на медията. А там как моделират общественото мнение в съзвучие с властта - направо е страшно.
[quote#54:"salinarka"]Мисля си, че иде реч за политическа култура, за политическо образование. Трябва всеки да поработи над себе си, не над партийната си, а над политическата си култура[/quote]
Звучи наивно! За да има демокрация, освен духовно е нужно и материално. В Германия 10 милиона души имат месечен остатък от доходите си в размер средно (примерно) на около 500 евро на човек, след като са покрили всичките си належащи доходи. Те имат алтернатива, как да разпределят тези доходи в т.ч. и да впрегнат част от тях в някоя полезна за демокрацията кауза. Така се формира един значителен ресурс, който може да бъде използван. У нас, така наречената средна класа стига най-много до алтернативата "Да сменя хладилника или да пратя детето на кутс по английски!?". Ясно е, че ресурс за демокрация у нас не остава!
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!
Пълен хаос . И в статията , и в коментарите . Включително и в тоя който пиша . Още в начелото журналиста не се опитва да направи разлика между Социализъм и Комунизъм а говори за тях като за едно исъщо нещо . Което говори за слабо познаване на въпроса . След което започва прехвърлянето на вината за липса на демокрация върху няккаква структура на управление ,наречена бог знае защо вертикална . И доказателства са мненията на някои светила в областта на ... не разбрах в коя област .Говори напоително за вредите които нанася "отвесната" управленска структура ,наследена от КОМУНИЗМА??? , и с две три изречения споменава за "спасителната"хоризонтална "структура на управление , с преобладаващо влияние на неправителствени организации, за демократичното управление . И в контекста на прочетеното , а и от коментарите си мисля че най -удачно за нас ,като нация би било най-полезно да въведем ДИАГОНАЛНА структура на управление . Та дано най после да разберем що е то Демокрация и има ли тя пачна у нас. А знайно е че по диагонал се върви най-лесно към целта - без вертикални изкачвания и хоризонтални пропадания
За съжаление си прав. Демокрацията и гражданското общество е в криза в цял свят. Сега хората са разделени на "елити" и бройлери. Елита контролира медиите, рекламата и МОЛа е висша сила, а бройлера се радва на материалните си играчки и продава живота си за тях. Бройлера не се интересува от демокрацията а от новия модел БМВ, новите модели телефони и новите модели на Версаче. Бройлера гледа сериали и чете космополитан и се прави на маймуна пред Лейди Гага. Ако има чипс, бира и Ман. Юнайтед, бройлера не търси друго
А какво общо имат всъщност комунизма и социализма? Тук трябва да говорим за авторитарно управление и демократично управление. Авторирарното управление не бива да бъде наричано "комунизъм" или "социализъм", защото не е. То е такова и при монархиите от миналото и при фашистите и при съвременните диктатори. Всъщност никой от нас не е видял комунизъм или социализъм ( каквото и да означава последното, според мен - нищо)
Много точни наблюдения, особено това за безгранично растящите нива на некомпетентност по високите етажи на властта. Защото срива авторитета на институциите. Но изобщо не е случайно, а съвсем преднамерено. Не мога да приема смесването на демокрация със свобода. Едното включва другото, но свободата е понятие много по-висше и всеобхватно от демокрацията.
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.” ― Daniel J. Boorstin
Имаш много голяма грешка. Объркваш свобода на словото с демокрация. Свободата на словото е само една част от демократичното устройство на една държава. Най-важен елемент е съдебната институция. Всичко проличава когато има сблъсък между много силен, като корпорация или институция, и обикновен човек.
Пример е последният нашумял процес в Русия.
Ако е наивно да искаме да сме по-образовани и културни - нека е наивно. Материалното - по легален начин - благосъстояние се постига от умни, а не от тъпи хора. Нека е наивно!
ако нещо не е наред не можем да обвиняваме демокрацията, капитализма или пазарната икономика. Проблемът е в побългаряването на нещата. Какво значи "хоризонтална" демокрация, дали не е пряка демокрация. Всички участват в управлението чрез гласуване или референдуми, но заниманието е скъпо и до решения се достига бавно и трудно. Сигурни ли сме, че 50% + 1 глас са достатъчни за правилното решение? А останалите 50% -1 глас, винаги ли грешат?
Представителната демокрация е по-ефективна, но понякога нашите представители започват да работят само за своите интереси за сметка на обществения. Тогава заменяме вертикалната йерархия, овластена на избори с НПО-та. Те от кого са избрани и овластени? Каква отговорност носят за провалени проекти или за грешни решения? Безспорно могат да осъществяват контрол над институциите за да работят в интерес на обществото, но не и да ги подменят и да им диктуват решения. Демокрацията е в правилата, които пазят интересите на отделния човек, независимо от възгледите му.
С правни и институционални средства може да се постигне не повече от "негативна свобода".И това не е малко,аргумент положението там където няма и такава.И доколкото в България малко са хората,които искат да се прмине към хоризонтални структури в сравнение с тези,които искат да се внедрят във вертикални такива,решението е разумно възможно най минимална държавна намеса и преразпределение.Просто държавна намеса и преразпределение от страна на българската държава носи много повече негативи ,отколкото позитиви.Потенциала на българското общество да излъчи добро правителство и да го контролира е силно ограничен,като в същото време българите добре се справяме с индивидуалната защита на правата си,а и при нужда успяваме да се обединим ад хок.Когато се създадат хоризонтални структури,може да се постави въпроса за делегиране на повече правомощия и преразпределителни функции.
До коментар [#61] от "bobix":Прав си.Съгласна съм с теб на 100%.В България партиите представляват единствено себе си.Поради което отивам на избори просто да пусна една недействителна бюлетина.Към момента все още нама политически субект на който да делегирам правото да ме представлява.
за съжаление дефицита на демокрация се превръща в глобален проблем напоследък ,а относно България тук никога е нямало истинска демокрация и причината е само една - липсата на достатъчно демократично мислещи хора у нас / тоез такъв е матряла ,НЕдемократичен /
[quote#70:"gsb"]Демокрацията и гражданското общество е в криза в цял свят.[/quote]
Аз пък не съм съгласен! Напротив социалните мрежи дадоха на обществата такова оръжие в борбата му за демокрация, срещу което протичниците на демокрацията все още не могат да намерят решение.
Социалните мрежи в голяма степен минимизирах необходимия реурс за организация при събития противодействащи на властимеещите.
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!
Ами общото им е както на феодализъм и капитализъм Последователност в развитието на обществото . Комунизма ЩЕШЕ да последва след социализма , при добро стечение на обстоятелствата .А авторитарно управление , демократично такова , са алабализми , измислени от пишман политици ,за да оправдаят пребиваването си на ясла дълги години .А колкото до това , че никой не е видял комунизъм - прав си . До него не се естигало . Но социализма , може да кажат родените след 85- то година. По- рано родените са го виждали . Как го оценяват е друг въпрос. Но не оценявай нещо , което не си виждал . Не е сериозно . А пък ако ми посочиш и демократична страна в истинския смисъл на Демокрация , ще бъда благодарен да науча и нещо непознато .
.
"Демократичността се измерва по скала от 1 до 7, като 1 е най-високото ниво, а 7 – най-ниското. Рейтингът на страната ни тази година е 3.14. За справка най-добро ниво България е имала през 2008 година, когато оценката ни е била 2.86./Баааси нахалните комунета-как са го постигнали..може би с царя/. От 2003-а г. до 2008 положението на страната ни в областта на демокрацията се е подобрявало. От 2009 година обаче тръгва обратен процес. Неблагоприятни тенденции се наблюдават при развитието на изборния процес у нас. От 2004 до 2011 година нивото е непроменено – 1.75. През 2012 обаче оценката пада на 2.00, алармира "Freedom House". Нивото на корупция в страната също остава непроменено от 2009 година досега - 4.00. Най-добрият резултат за страната ни е регистриран през 2008 година – 3.50.
включително и ти лунчо... заливаш ни с някаква си своя помия и си свиркаш нали..А не те интересува тази ти твоя помия дали ни се нрави... За тебе това е демокрация от чист вид...Ъхъ.
Добре де, какво ни остава в такъв случай ?
- Военна хунта, която да поеме контрола и тогава да се обърне към Евро-парламента за да поиска " СЛУЖЕБНО ПРАВИТЕЛСТВО" от доказани чуждестранни експерти които да поведат България по пътя на / идеален Европейски съюз /.
[quote#83:"papyre"]Комунизма ЩЕШЕ да последва след социализма , при добро стечение на обстоятелствата[/quote]
И това недобро стечение на обстоятелствата е именно основата на онзи Комунизъм - Болшевизмът. И да настане комунизъм някога и някъде, няма да бъде на основа, на която и да е от трактовките, на Марксизма.
До коментар [#81] от "Stewie":
- абсолютно, докато не станем толерантни към различните от нас и не ги приемем за напълно равноправни с НАС, - нямаме шанс да променим каквото и да е в България.
Нищо й няма, просто защото ние нямаме демокрация. Имаме фасадна демокрация - на хартия сме демократична държава, но по убеждения сме си още там някъде преди 89та година. И още по-лошото е, че във властта от 23 години насам се сменят все такива отрочета на хора с високи постове едно време(или още по-лошия вариант - некадърните калинки с купени или фалшифицирани дипломи), сякаш други знаещи или можещи не съществуват.
"Всеки ден се радвай на слънцето и на това, че си жив" --- Стоян Венев
Кои да си я извоюва-народа които е родил поговорката за преклонената главица и сабята ,ли?
Революция в мисленето на едно общество може да се направи само от млади и необременени ,търсещи личности-а те бягат всеки ден за да търсят хляба си по света...
Бог да я проси България...
Това е така. Да се сърдим сами на себе си. Сякаш останалите в тази кочина масово развиват Стокхолмски синдром.
Все си мислех, че на хубавото лесно се свиква, но явно и на лошото се свиква....
[quote#92:"Нямаме Закон за Банкрута на Физическите Лица.Защо ли?"]Революция в мисленето на едно общество може да се направи само от млади и необременени ,търсещи личности-а те бягат всеки ден за да търсят хляба си по света[/quote]
Това не е случайно. Всеки дошъл на власт гледа да попилее образованието - ако може съвсем да го унищожи- и да стимулира простотията. Прост народ лесно се управлява!
[quote#53:"spoko"]Вярно,висшаа форма на демократичност до 1944г се упражняваше със ЗЗД! [/quote]
Покрай Закона за защита на държавата (не бъркайте със Закона за задълженията и договорите) да не забравяме и Закона за изтребление на разбойниците...
... и така почти до турско, а там както знаем също е била една крация!
До коментар [#96] от "Овчар":
Е тогава, единственото което ни остава на този етап е да изчакаме големите сили отново да станат слаби. А както е тръгнало, това неизбежно ще стане!
Едно дребно уточнение – Исак Бърлин всъщност е Айзая Бърлин (Isaiah Berlin)
А по-едрото уточнение е, че в анализа не се прави ясна разлика между общество и държава, между граждански и социален статус. По своя граждански статус, като български граждани всички сме равни, с равни права и задължения. Пред закона интересът на бедняка е равен на интереса на богаташа, този на портиера е равен на този на министър-председателя, когато се изправят пред избирателната урна или ако стигнат до някакъв съдебен спор. Та затова сме „хоризонтални”. На теория и по конституция. Как е в реалния живот е друга тема.
От друга страна държавата не може да е демократична, защото по дефиниция е институция с йерархична структура. Там няма демокрация. Когато министър-председателят издаде разпореждане, тези под него не правят събрание, за да обсъждат дали да го изпълняват или не, не го подлагат на гласуване. Началникът издава разпореждане, следи за изпълнението му, санкционира неговите изпълнители, наказва и награждава. По тази логика в армията или полицията подчинените трябва да умуват дали да изпълняват заповедите на преките си началници или не, да си избират в кои полицейски акции да участват например, кои дежурства да поемат и кои да отказват и пр. Стигне ли се дотам, те са престанали да съществуват като такива институции.
Най-важното отношение в модерното политическо общество е отношението между гражданина и държавата. Гражданинът е суверенът, негова е върховната воля и власт в страната. Представете си, че българите се изсипваме на някакъв необитаем остров. Трябва да се организираме, за да си улесним живота. Събираме се и се разбираме, че ще създадем длъжности, които ще изработят правилата, по които ще живеем на острова, други, които трябва да се грижат за решаването на общите ни проблеми и интереси, както и такива, които ще следят за спазването на правилата и за решаването на възникналите между нас спорове. И се разбираме, че на тези длъжности периодично ще избираме най-способните от нас и ще ги сменяме преждевременно, ако не си вършат работата. Ето така ние, равноправните представители на нашата общност, създаваме своя организация, държавата, и тя е наш инструмент, който трябва да ни помогне да си подредим дома и да го превърнем в приятно за живот и работа място. И тази организация е йерархична.
Рамката, създадена от правилата, която важи за всички обитатели на острова, ни прави равни. Тези правила ограничават и канализират действията и отношенията ни в определените от тях граници и с това е нашата отрицателна свобода. Отрицателната свобода означава, че можеш да правиш всичко, стига някой отвън да не ти пречи. По отношение на правилата, на ограниченията сме равни.
В тази рамка всеки от нас е свободен да действа както пожелае. И всички ние сме различни. Различаваме се по своите способности, ценности, амбиции, воля, желания, късмет, пари и пр., Всеки от нас прави различни неща или постига различни резултати от своята дейност. И това ни прави различни по своя социален статус. Това е положителната свобода – ти си свободен да действаш, стига да имаш ресурса, възможността да го направиш. Човекът не може да диша под водата, китът не може да върви по земята – това са ограниченията на техните биологични възможности.
Т.е. общността на гражданите е суверенът, който създава своя организация, държавата, която е негов инструмент. И въпросът е по какъв начин да контролираме работата на държавните служители, които са НАШИ СЛУЖИТЕЛИ, как да сме сигурни, че политиците, магистратите, висшите държавни чиновници работят наистина само и единствено в наш интерес, а се различават по програмите и способностите си. Но този контрол не трябва да се превръща в свръхконтрол, който унищожава свободата им да си вършат служебните задължения. Свободата и отговорността, правата и задълженията трябва да са в единство – всяко залитане в една от двете крайности разстройва работата на системата.
Ако зависеше от мен, т.е. ако аз бях суверенът и исках да съм сигурен, че всички мои служители, с други думи всички политици, които искат да се наемат на служба при мен, всички магистрати, следователи, съдии, чиновници, които искат да работят за мен, защото им давам възможност за реализация и постигане на висок жизнен стандарт, възможности да пътуват по света, да се срещат с интересни хора, да се доказват като способни хора, които правят велики дела, та ако аз бях този суверен, щях да ги наемам с условието периодично да минават на полиграф, за да съм сигурен, че СА МИ ЛОЯЛНИ, на мен, техният суверен. И заедно с това да им дам пълна свобода да изпълняват служебните си задължения. И естествено да ги сменям, ако не си вършат работата, както и да им задавам дневния ред, да определям основните проблеми, които искам да решават. И пр.
Гражданското общество е суверенът, който се самоорганизира, самоуправлява и самоконтролира. Според мен това е изходната позиция, от която трябва да се тръгне, за да се развива политическото общество на модерната демокрация.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
Къти
Рейтинг: 605 НеутралноВ България няма демокрация от цели 68 години! Лигавенето по този въпрос е жалка гавра с народа!
Всичко, за пресъпленията на ядрената мафия единствено и само тук: http://gikotev.blog.bgmadagaskar
Рейтинг: 924 Любопитно''Вредата'' за българската демокрация произтича от липсата на диалог и неумението да се чуваме; от вертикално изградените отгоре-надолу стуктури и от отсъствието на отговорност.
Ако МЗ предупреждава, че „пушенето убива“, редно е и ние, пушачите, да предупреждаваме, че кражбите в Министерството на здравеопазването убиват повечеЗа дни "вреда" за други огромна възможност за лично облагодетелстване! Примери мнооооого!
solaris69
Рейтинг: 442 ГневноДемокрацията е такава, каквато си я извоюваме!
Саше Матросовски
Рейтинг: 497 Веселоголемият проблем на БГ е ,
Младостта е извинение за .........но само Понякога ;)че прекалено много хора имат право на глас !!!
и прекалено много хора нямат самооценка и вярват в чудеса
-------------
какво й е на демокрацията ни - от БГ- йски тип е , по-добра от е първобинто общинния строй
focusnik
Рейтинг: 660 ЛюбопитноКакво ли е това "демокрация"?
robbie_williams
Рейтинг: 519 НеутралноХахаха
)) Ами то това не е демокрация бе хора
) Ясно като бял ден
Това е Слободия
Ти виждаш нещата и питаш защо? А Аз мечтая за неща, които никога не са били и питам - защо не?Blackradio
Рейтинг: 497 НеутралноДо коментар [#1] от "kuty":
Всичко е преходно, освен простотията. Тя е вечна.В България не е имало демокрация откакто е създадена държавата
ПАВЛА
Рейтинг: 1366 ГневноДемокрация ли, къде??
При главоболие не се дава Но-Шпа, въпреки че при много хора главата е кух орган с гладка мускулатура.Минувач
Рейтинг: 660 НеутралноПроява на "гражданска демокрация" ли е блокирането на кръстовища и пътища? Доколко чисти са от политическо влияние "спонтанните" протести?!
Мазен чех
Рейтинг: 660 НеутралноНашата "демокрация" е като всички останали по света, пълна пародия и води до едни и същи резултати.
икономист - неграмотник с диплома442
Рейтинг: 1430 НеутралноКакво й е на нашата демокрация ??? Ами такова, ... НЯМА Я.
block
Рейтинг: 1296 НеутралноХана Аренд трябва да стане задължителна в учебните програми
както и Астолф дьо Кюстин чиято книга е била забранена в русия от излизането и през 1839 та до .. мисля, че наскоро я издадоха там.
също и Джордж Кенън. и след като се образоват децата така лека полека ще се излекуват от наследствено предаваната болест на преклонение пред малоумните идеи и практики идващи от иначе приятната Москва.
Мазен чех
Рейтинг: 660 НеутралноМоже би абсолютната свобода съществува само в Сомалия, поне докато имаш партрони в калашника.
икономист - неграмотник с дипломаivo_mutafchiev
Рейтинг: 442 ВеселоТова, че хората псуват на воля - не е демокрация! По-скоро: "Криворазбрана цивилизация". Занижената образованост у населението си казва думата. Без четене на книги не става!
niakoi_si
Рейтинг: 660 НеутралноКакъвто матриала, такава му и демокрацията.
А за промяна на матриала си трябва много време и много бой.
Blackradio
Рейтинг: 497 НеутралноАве демукрациъ...има ... на Цвър & Со казаааа, че четвртък ще изнасят официална информация пред народонаселението и тълпите информазия за атентата. Такова нещо не стана и няма никви извинения и уволнения. Димукрациъ - всеки прай квот си иска.
Всичко е преходно, освен простотията. Тя е вечна.Бил Тамусен
Рейтинг: 551 НеутралноДемокрация ≡ Капитализъм. Това и е грешното. А заглавието Ви е грешно и неграмотно.
Храбър
Рейтинг: 1412 Неутрално"..Отговорът може да е положителен и една от причините е неспособността на властта да поема отговорност за действията си.." edovolstvo_20/
"Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"На автора на статията (както и на тези които я четат) препоръчвам да прочете една статия публикувана тук:
Недоволство2.0
http://www.dnevnik.bg/analizi/2012/08/20/1888597_n
Там е показано кой е прави хората на властта неспособни да поемат отговорност.
Каишков - Либерален мислител
Рейтинг: 768 НеутралноА не се ли поддържат умишлено наследените от комунизма напълно отвесни структури на управление?
=========================================
Абе ясно е че накрая ще опрем до конспирацията и тайните общества от зли хора, заговорничещи срещу кристално чистите идеи на свободата. Комунистическият заговор е навсякъде.
exit13
Рейтинг: 442 НеутралноИ Демокрацията побългарихме!
Каишков - Либерален мислител
Рейтинг: 768 Неутралнодемилитаризация на всички сфери на социално-политическия живот.
========================================
То няма армия, а "журналиста" иска демилитаризация. В Лондон по време на Олимпиадата нали до армията опряха за охрана. Значи милитаризацията не е чак толкова лошо нещо.
Eternal Barabarian
Рейтинг: 931 НеутралноДо коментар [#5] от "focusnik":
Предварително изгубени войни не водя!В случая - само една дума. Още на времето Платон като Демокрация е оприличил 5 вида държавно устройство.
- - - - - - - - -
към статията и авторите
Така че да се правят сравнения с Германия и Япония е най-малкото неуместно. Определено на този етап можем да зключим, че парламентаризът тук не работи, поне не и добре.
Авторът/ите е добре да не спират до опознаването на трудовете на Алексис дъо Токвил, но да продължат с още източници. Защо не и някои от тези:
http://westerntwilight.free.bg/bg/
Храбър
Рейтинг: 1412 Неутрално"..Тъкмо, за да вегЕтират паразитите, се подържа наследената от миналото вертикална йерархия, която изкривява преразпределението на блага по етажите на властта..."
"Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"Ами нали това беше целта на целия този каламбур на БКП/БСП с подмяна на името и онзи лозунг...."ПРОМЯНА". Промяна, която така и не дочакахме.
Dehumanizer
Рейтинг: 1366 НеутралноКаква демокрация? Изборите се фалшифицират и на власт се въртят едни и същи комуномилиционерски дружини.
«Высокоэффективная экономика при отсутствии реальных политических и гражданских свобод - хрустальная российская мечта.»cucing
Рейтинг: 660 НеутралноКакво ли и е на нашата демокрация?
ура и да живей!!!Ами, просто я няма!
Не може полуграмотни типове с ясно изразени мутренски начин на мислене, маниери, начин на грабене, овластени и изтикани на сцената от типовете, които някога се наричаха комунисти, а сега уж социалисти (а то цоцолисти) да ни яхат вече 23 години, а ние да слушкаме и ако можем да папкаме и това нещо да го наричаме демокрация.
Нито е от народа, нито е власт (управление), а пладнешки хайдутлук.
mastikata
Рейтинг: 646 НеутралноЕдна възможна мярка наистина е да се въведе отвратително не-демократичното право на глас само за граждани и семействата им с определено ниво на доходи или благосъстояние - освен всичко изброено в материала купуването на гласове допълнително задълбочава проблема. Исторически, странната изборна система в САЩ е възникнала именно за да се отреже "лумпениадата" от изборите или по-скоро да се ограничат последиците.
Граждани бият ПРАСЕТА брат!Все пак - хората с някакви доходи изхранват "елита" и финансират кражбите на този елит т.е. - не е справедливо избора им да се размива в гласовете срещу 20 лева, кебапчета, капачки за буркани и т.н.
Eisbär
Рейтинг: 931 НеутралноДемокрацията е такава, каквато си я направят хората
Храбър
Рейтинг: 1412 Неутрално[quote#9:"Минувач"]Доколко чисти са от политическо влияние "спонтанните" протести?![/quote]
"Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"Какво му е лошото да са и политически? Нима е невъзможен един спонтанен протест срещу корупцията и некадърността на фамилно-абонираните да властват червени? Нима онзи всеизвестен голям митинг на Орлов мост на беше от части спонтанен?
soave
Рейтинг: 1149 НеутралноМного добра статия с точни оценки. В момента нямаме демокрация, нямаме правителство. Двама души държат цялата власт, а зад тях кукловоди = олигарси ръководят всички процеси. Саморазправа с неудобните бизнесмени и политици, корупция, монополи, обръч от няколко фирми, на които се дават всички поръчки, удовлетворяване на прищевки, характерни за диктаторски режими /мачлето и полета с фалкона/.
"Лъжата е обиколила половината свят преди истината да има възможност да си обуе гащите." Уинстън ЧърчилКаишков - Либерален мислител
Рейтинг: 768 Неутрално[quote#27:"Eisbär"]Демокрация та е такава, каквато си я направят хората [/quote]
Да, затова чрез всеобщо гласуване необразованият пожарникар Боко беше обявен за "премиер" и "реформатор" по пътя към най демократичната демокрация в България. И тези около него също.
Georgi Yordanov
Рейтинг: 693 НеутралноНие си имаме ДЕМОНИКРАЦИЯ, а не демокрация - демони се разхождат и решават, какво, кой, колко, къде .... Демоса е ... просто материал - казаха го в прав текст.
Да правим каквото трябва, пък да става каквото ще!Демоса трябва да си отвоюва ДЕМОКРАЦИЯТА ... до тогава (до като се реши) - търпи.
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 3951 Неутралнонов социализъм с наченки на олигархизъм
Libertarianism is just anarchy for rich people_____
Това което няма да Ви се каже е ,че след падането на железната завеса зад всеки милиард на изток в ЕС присвоен от олигархията световните банкови конгломерати придобиват $100млрд. и така тези които глозгат трохите са сочени за истинските врагове на демокрацията !
oex13531876
Рейтинг: 442 НеутралноВъпрос на разбиране и начини на приложение .
Darth Plagueis
Рейтинг: 1387 НеутралноВсъщност, един от основните проблеми на демокрацията са медиите. Демокрацията се състои основно в това хората да правят осъзнат избор - какъв точно е той си е техен проблем, но избора трябва да бъде информиран и осъзнат. Ако медиите манипулират до такава степен, че информацията, която стига до отделния човек е силно изкривена и различаваща се в основи от реалноста, то избора няма как да бъде осъзнат и информиран и съответно нямаме демокрация.
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКНики
Рейтинг: 497 НеутралноКолко много думи в тази статия, дали някой я прочете цялата?
надвишава желанието за честен труд като цяло
Всъщност голямата част от казаното няма отношение към България. Проблемът тук в момента е на съвсем друго ниво - ние имаме ОТКАЗ НА ГРАЖДАНИТЕ от граждански права.
След дълги години целенасочено (подчертавам, умишлено) съсипване на образованието и културата, в момента:
- почти никой не познава правата си на гражданин
- цари тотална юридическа неграмотност
- 90% от хората не разбират принципа на разделение на властите
- гражданите не проявяват никаква нетърпимост към незаконността ("така е у нас"
- желанието да се "уреди" в някаква схема ("далаверка"
- "от мен / от моя глас нищо не зависи" - не се вижда смисъл в упражняването на демократичните права
- самата дума "демокрация" беше подложена на целенасочен черен ПР и заедно с името Костов беше превърната в символ на нещо мразено от всички и като цяло лошо
- думата "слободия", използвана по-горе, е именно част от тази концентрирана пропаганда, чрез която свободата от най-основна ценност се превръща в нещо вредно или най-малкото спорно.
- завземането на мас медиите, за което вярвам вече никой не спори, е инструмент в продължаването на този процес.
Като цяло, честито ни стадо, вместо общество! Да познавате някой, който гледа овчарски кучета?
tribiri
Рейтинг: 931 НеутралноИстината е, че демокрация не се прави за два дена и не се прави от пролетариат, а от гражданско общество.
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!Пролетариатът може да прави само революции. Въпросът е дали пред страха от революция, властимеещите ще позволят на пролетариатът да порастне (материалноо и духовно) до гражданско общество.
Тsonkooo
Рейтинг: 1366 ВеселоДецата на прехода не спят!
Вени Г.
Рейтинг: 1078 ВеселоДемокрация се прави много лесно, също както английска морава. Косиш, поливаш, косиш, поливаш - и така 500 години.
Най-добрият аргумент против демокрацията е 5-минутен разговор с избирател - Уинстън Чърчилtownboy
Рейтинг: 497 НеутралноКаква демокрация!?
Too much цензура Баце.Вячеслав Атанасов
Рейтинг: 1140 НеутралноВ последното си интервю за хърватски вестник Н.В. Цар Симеон на въпрос кое му е било най-трудно като премиер,отговаря:"Админи страцията!Не се поемаше инициатива,а за отговорност никой не искаше и да чуе."
Така е видял нашата червена кочина,както нежно си я наричаме.
dekodekov
Рейтинг: 480 Веселоправилното заглавие е" Какво не и е на нашата демокрация"
el_komandante
Рейтинг: 442 ЛюбопитноИзключителна статия! Браво!
След триглавата ламя на власт дойде празноглавата!solaris69
Рейтинг: 442 Гневно[quote#4:"ЗЕМЕТРЪС . BG"]големият проблем на БГ е ,
че прекалено много хора имат право на глас !!! [/quote]
Абсолютно си прав! Трябва да гласуват само грамотните хора до 68 години. Максимум 70.
Dehumanizer
Рейтинг: 1366 НеутралноИ кой да я прави тая демокрация? Всичко по-младо и светнато отива навън, учи там и обикновено остава да работи. И са прави. Но пък така в България общото ниво на грамотност спада и накрая имаме необразована тълпа, не граждани, управлявана от хитри партийци, десари, и изобщо от хора, които имат сметка от престоя си в родината (например тия около Симеон и гавазина му).
«Высокоэффективная экономика при отсутствии реальных политических и гражданских свобод - хрустальная российская мечта.»stenli1
Рейтинг: 986 ЛюбопитноКаква "демокрация"?
С наследника на Тато и Ким Ир Сен взети заедно и синът на шофьора на ДС, най-известен с това, че е разнасял папки
traveler1
Рейтинг: 732 НеутралноЛипсата на надпартийна институция каквато е била царската, не може да не се отразява на псевдодемократичната ни държава. Царя е идинствената институция, която може да държи юздите на политическите мастии в НС и в политическите партии. За съжаление, когато прозрем факта, че като народ и държава не сме дорасли да бъдем с републиканска форма на управление, тогава ще започнем да вървим в правилната посока. И тъй като това не се очертава да е скоро, на практика ще сърбаме надробената ни попара, поне до следващото си прераждане, а една шепа хора със средно ченгесарско образование ще живеят като кресове, за сметка на труда на няколко милиона бедняци
ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВОIvaylo Daskalov
Рейтинг: 823 Неутралнодъра бъра демокрацията , ако случайно не сте се научили е силно податлива на фактора пари и тогава и при хоризонтална и вертикална и не знам си още каква форма тя лесно се превръща в олигархия тъй като винаги се намират корумпирани политици и такива , които не знаят за какво са там и не ги интересува изобщо обществото като цяло. Така че който има парите има и властта , а всички останали подскачат както става с нашите политици - всяка година празен бюджет и разни феодали окупирали различни предприятия , точили ги с години ( като ОЦК Кърджали ) просто нямат нито респект нито страх от същата тази държава понеже паричките са у тях , стават заминават си никой не ги съди и до там .Още по трагичното е ,че в България мръсния капитал се препра 20 пъти досега и вече мафиотчетата си карат количките и са с полу легален , ако не и изцяло легален бизнес , фондацийки , неправителствени организации и медии им служат вярно , включително и тези експерти , дори цели общини . И докато ние си дърдоркаме и се чудим как да пренесем Западна Европа тук , което се вижда че няма как да стане и няма предпоставки , господата си продължават играта на наш гръб . Толкова за фалшивата фасадна демокрация тук .
Мазен чех
Рейтинг: 660 НеутралноДо коментар [#26] от "mastikata":
икономист - неграмотник с дипломаНе бива да имат право на глас хора които са на бюджетна издръжка, това е груб конфликт на интереси.
Вячеслав Атанасов
Рейтинг: 1140 Неутрално[quote#42:"el_komandante"]Изключи телна статия! Браво![/quote]
Пропуснах да отбележа,че материалът е много добър.Много актуален.И очевидно всичко е в наши ръце.Колкото до Европа,ЕС прие един допълнителен критерий "качество на демокрацията",по който ще бъдем наблюдавани всички-и правителството и гражданите чрез своите организации и ако е рекъл господ подпомагани.
badjanak
Рейтинг: 887 НеутралноНавремето имаше иконмицески механизми, стопански сметки, , почини и какво ли не. Народът се шегуваше, че по същество общо взето това означава "Лозето твойто, гроздето мойто". Нещо такова е и сегашната ни "демокрация".
"Не бъди сладък, ще те изядат, не бъди горчив, ще те изплюят" "Всеки се оплаква от липса на пари, от липса на ум-никой" Еврейски мъдрости.xyz84014722
Рейтинг: 1872 НеутралноА какво за демокрацията?
Вячеслав Атанасов
Рейтинг: 1140 Весело[quote#46:"traveler1"]Липсата на надпартийна институция каквато е била царската, не може да не се отразява на псевдодемократичната ни държава. Царя е идинствената институция, която може да държи юздите на политическите мастии в НС и в политическите партии. За съжаление, когато прозрем факта, че като народ и държава не сме дорасли да бъдем с републиканска форма на управление, тогава ще започнем да вървим в правилната посока. [/quote]
По-добре не може да се каже!Браво!+++++++++++++++
spoko
Рейтинг: 605 ЛюбопитноДо коментар [#1] от "kuty":
Вярно,висшата форма на демократичност до 1944г се упражняваше със ЗЗД!
salinarka
Рейтинг: 497 ЛюбопитноМисля си, че иде реч за политическа култура, за политическо образование. Трябва всеки да поработи над себе си, не над партийната си, а над политическата си култура. Честичко в нашата страна се назначават и освобождават хора от всякакви постове с или без обяснение - политическо решение. Какво означава това? На тази или този от управляващата партия субективно, защото им убягва обективното, някой на нервна почва не им харесва и хоп, политическо решение. Мисля си, че иде реч и за по-активно гражданско общество. Мисля си, че иде реч за прекратяване на феодализацията на нашето общество. Мисля си, че от всеки от нас зависи.
dekodekov
Рейтинг: 480 Неутрално"Веднъж си поприказва с Керът що е то „демокрацията“ на ефебианците. Особено любопитна му се стори възможността всеки(С изключение на жените, децата, робите, идиотите и хората, които не са „наши хора“), да гласува. Скоро обаче установи, че както самият той би имал глас, нищо не би попречило и на Ноби Нобс да упражни същото право. Ваймс веднага стигна до извода, че системата страда от неизлечим недъг." Тери Пратчет
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 3951 Неутрално[quote#34:"Тони!"]Ако медиите манипулират до такава степен, че информацията, която стига до отделния човек е силно изкривена и различаваща се в основи от реалноста, то избора няма как да бъде осъзнат и информиран и съответно нямаме демокрация[/quote] одатели><полика><меди и
Libertarianism is just anarchy for rich peopleЕто за това у нас схемата "Гергов" е толкова успешна !
полика><медии><реклам
Докато един журналист работи за 600лв а един писач на рекламни съобщения или речи на политици взима 6000лв няма как да се оправят нещата!
А хората сами избират да са прости и да приемат всичко вменено им в праймтайма за чиста монета !
baghatur
Рейтинг: 497 ВеселоНека не бъркаме посткомунизма в България с демокрация ... оправим ли тази грешка и всичко си идва на мястото ... може би,правилният въпрос е - възможно ли е да имаме демокрация? ...
Liberate Your Mind!Димо Кроснев
Рейтинг: 605 НеутралноНацията не е дорасла за демокрация.Тя не беше извоювана.Просто за една нощ комунистите станаха социалисти,а останалите демократи.След време се видя ,че нито едните са социалисти,нито другите демократи.И се разигра един оперетен спектакъл с масово участие,при който едните освен отпадането на надзора на партийните секретари,озаптяващи корупционните им нагласи,получиха и парите,а на останалите остана свободата да ги псуват с мярка.Че това й е на българската "демокрация",сама дойде,като неканена гостенка.
gsb
Рейтинг: 660 НеутралноХубав анализ, казващ кое защо не работи. За съжаление не казва как да заработи. Хоризонталното нещо не го разбрах. Ако НПОтата са хоризонтално... май и това няма да работи.
Проблемът е в липсата на морал и на истинска политическа класа, с умни политици, разбиращи от политика. Независимо каква, хоризонтална,вертикална или "диагонална" структура ще е, винаги управляващите ще се стремят да завземат всички форми на власт - и НПОта и медии и съдебна и изпъллителна и президентска. Това обаче не би могло да стане, ако има една силна опозиция, изградена от умни политици имащи достатъчно широка подкрепа, макар и да нямат мнозинство. Те биха овладяли поне част от тези властови лостове и биха критикували всяка стъпка на власт имащите, явяващи се по този начин гарант за гражданите ( не че им пука за гражданите, просто интересите им съвпадат). В България ние не само нямаме опозиция, ние нямаме и власт. 50 години съвременните "политици"са учени на комунизъм. Няма критична маса от хора, знаещи какво е демокрацията и как се живее при нея. Аз например не виждам нито един БГ политик в момента, който бих могъл да подкрепя. В БГ никога не е имало демокрация. След падането на Турското робство, зараждащото се демократично общество е било пометено в зародиш от комунистите. Сега вече 20 години нещо се гради, но няма как за 20 год. да наваксаме в общественото си развитие 600 години. НЕ СТАВА!
Виктор Флоров
Рейтинг: 1339 РазстроеноСега май пак имаме повод да се огледаме и да чакаме да ни я дадат.Защото нали българския народ е прехвалено "толерантен" и ето те не ни дават и ни задушавяат.
И ..
До коментар [#3] от "solaris69":
е напълно прав.
Ама да си потропаме на клавиатурите...пък някой ден.
За съжаление докато дойде демокрацията ..ще сме бетонирали и унищожили всичките природни дадености на тази територия.
Но...това си заслужаваме..
bobix
Рейтинг: 736 Разстроено[quote#10:"Кой ограби Криско от Босфор ТВ"]Нашата "демокрация" е като всички останали по света, пълна пародия и води до едни и същи резултати. [/quote]
Именно. Древните гърци ако знаеха съвременните хора на какво викат "демокрация"... Да сложиш някой да те "представлява", който обаче като поеме това "представляване", не само спира да те "представлява", ами дори почва да прави неща относно които ти си дори категорично потив. И не само ти ами и всички други хора, които представителят "представлява". Аз в този тип "демокрация" наистина виждам само една пародия. И който се връзва на това..най-меко казано е по-глупав и от цветето на бюрото ми
dissident
Рейтинг: 768 НеутралноСамо едно не ми е ясно, защо демокрация не е написана в кавички. Дали наистина някой да си въобразява че я има в България?
Вячеслав Атанасов
Рейтинг: 1140 Неутрално[quote#57:"baghatur"]Нека не бъркаме посткомунизма в България с демокрация ... оправим ли тази грешка и всичко си идва на мястото ... може би,правилният въпрос е - възможно ли е да имаме демокрация? ...
[/quote]
Очевидно не е възможно.Не може 23 години да се брани фундамента,върху който е изградена т.нар."народна демокрация" и да се постигне истинска демокрация.А фундамента всеки го знае-суспендиране на Търновската Конституция,Незаконно проведин Референдум и още няколко нелигитимни акта,противоречащи на Търновската Конституция.
От Друга страна има и народо-психология,която не е за подценяване.По този повод един приятел казваше:"Когато САЩ станат монархия,ние ще станем република."
Има ли някой тук,който да се съмнява,че Бойко Борисов обикновените хора го възприеха като "бащица",т.е. монарх,суверен.А Тодор Живков?Същата работа.
niki2003
Рейтинг: 442 НеутралноКъде я видяхте тази демокрация?
bobix
Рейтинг: 736 РазстроеноДо коментар [#56] от "comandante":
Стига с това "у нас". Това не е само у нас, а особено изразено е в САЩ, където собствениците на медии са само 5. И същите собственици са вече и в България, както и по цял свят. те контролират "свободата на словото". В един документален филм гледах как двама американски журналисти ги уволниха заради техен репортаж срещу един от рекламодателите на медията. А там как моделират общественото мнение в съзвучие с властта - направо е страшно.
tribiri
Рейтинг: 931 Неутрално[quote#54:"salinarka"]Мисля си, че иде реч за политическа култура, за политическо образование. Трябва всеки да поработи над себе си, не над партийната си, а над политическата си култура[/quote]
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!Звучи наивно! За да има демокрация, освен духовно е нужно и материално. В Германия 10 милиона души имат месечен остатък от доходите си в размер средно (примерно) на около 500 евро на човек, след като са покрили всичките си належащи доходи. Те имат алтернатива, как да разпределят тези доходи в т.ч. и да впрегнат част от тях в някоя полезна за демокрацията кауза. Така се формира един значителен ресурс, който може да бъде използван. У нас, така наречената средна класа стига най-много до алтернативата "Да сменя хладилника или да пратя детето на кутс по английски!?". Ясно е, че ресурс за демокрация у нас не остава!
papуre
Рейтинг: 660 НеутралноПълен хаос . И в статията , и в коментарите . Включително и в тоя който пиша . Още в начелото журналиста не се опитва да направи разлика между Социализъм и Комунизъм а говори за тях като за едно исъщо нещо . Което говори за слабо познаване на въпроса . След което започва прехвърлянето на вината за липса на демокрация върху няккаква структура на управление ,наречена бог знае защо вертикална . И доказателства са мненията на някои светила в областта на ... не разбрах в коя област .Говори напоително за вредите които нанася "отвесната" управленска структура ,наследена от КОМУНИЗМА??? , и с две три изречения споменава за "спасителната"хоризон тална "структура на управление , с преобладаващо влияние на неправителствени организации, за демократичното управление . И в контекста на прочетеното , а и от коментарите си мисля че най -удачно за нас ,като нация би било най-полезно да въведем ДИАГОНАЛНА структура на управление . Та дано най после да разберем що е то Демокрация и има ли тя пачна у нас. А знайно е че по диагонал се върви най-лесно към целта - без вертикални изкачвания и хоризонтални пропадания
tribiri
Рейтинг: 931 НеутралноЕстествено! Не належащи доходи, а разходи!
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!petar_333
Рейтинг: 442 НеутралноТака им изнася да си мислим на тези, които на наш гръб си оправиха живота...
gsb
Рейтинг: 660 НеутралноДо коментар [#65] от "bobix":
За съжаление си прав. Демокрацията и гражданското общество е в криза в цял свят. Сега хората са разделени на "елити" и бройлери. Елита контролира медиите, рекламата и МОЛа е висша сила, а бройлера се радва на материалните си играчки и продава живота си за тях. Бройлера не се интересува от демокрацията а от новия модел БМВ, новите модели телефони и новите модели на Версаче. Бройлера гледа сериали и чете космополитан и се прави на маймуна пред Лейди Гага. Ако има чипс, бира и Ман. Юнайтед, бройлера не търси друго
gsb
Рейтинг: 660 НеутралноДо коментар [#67] от "papyre":
А какво общо имат всъщност комунизма и социализма? Тук трябва да говорим за авторитарно управление и демократично управление. Авторирарното управление не бива да бъде наричано "комунизъм" или "социализъм", защото не е. То е такова и при монархиите от миналото и при фашистите и при съвременните диктатори. Всъщност никой от нас не е видял комунизъм или социализъм ( каквото и да означава последното, според мен - нищо)
etty1
Рейтинг: 1650 НеутралноМного точни наблюдения, особено това за безгранично растящите нива на некомпетентност по високите етажи на властта. Защото срива авторитета на институциите. Но изобщо не е случайно, а съвсем преднамерено. Не мога да приема смесването на демокрация със свобода. Едното включва другото, но свободата е понятие много по-висше и всеобхватно от демокрацията.
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.” ― Daniel J. Boorstindissident
Рейтинг: 768 НеутралноДо коментар [#65] от "bobix":
Имаш много голяма грешка. Объркваш свобода на словото с демокрация. Свободата на словото е само една част от демократичното устройство на една държава. Най-важен елемент е съдебната институция. Всичко проличава когато има сблъсък между много силен, като корпорация или институция, и обикновен човек.
Пример е последният нашумял процес в Русия.
hellwitch
Рейтинг: 590 НеутралноОбразование и култура трябва.
Иначе сегашното средностатистическо теле наречен българин най-много "мрази да мисли"
gsb
Рейтинг: 660 НеутралноДо коментар [#74] от "hellwitch":
Личи ти
salinarka
Рейтинг: 497 ЛюбопитноДо коментар [#66] от "tribiri":
Ако е наивно да искаме да сме по-образовани и културни - нека е наивно. Материалното - по легален начин - благосъстояние се постига от умни, а не от тъпи хора. Нека е наивно!
WC1
Рейтинг: 497 Неутралноако нещо не е наред не можем да обвиняваме демокрацията, капитализма или пазарната икономика. Проблемът е в побългаряването на нещата. Какво значи "хоризонтална" демокрация, дали не е пряка демокрация. Всички участват в управлението чрез гласуване или референдуми, но заниманието е скъпо и до решения се достига бавно и трудно. Сигурни ли сме, че 50% + 1 глас са достатъчни за правилното решение? А останалите 50% -1 глас, винаги ли грешат?
ATXПредставителната демокрация е по-ефективна, но понякога нашите представители започват да работят само за своите интереси за сметка на обществения. Тогава заменяме вертикалната йерархия, овластена на избори с НПО-та. Те от кого са избрани и овластени? Каква отговорност носят за провалени проекти или за грешни решения? Безспорно могат да осъществяват контрол над институциите за да работят в интерес на обществото, но не и да ги подменят и да им диктуват решения. Демокрацията е в правилата, които пазят интересите на отделния човек, независимо от възгледите му.
райничка цветкова
Рейтинг: 660 НеутралноТова не едемокрация,а джунгла.
Илиян Колев
Рейтинг: 1086 НеутралноС правни и институционални средства може да се постигне не повече от "негативна свобода".И това не е малко,аргумент положението там където няма и такава.И доколкото в България малко са хората,които искат да се прмине към хоризонтални структури в сравнение с тези,които искат да се внедрят във вертикални такива,решението е разумно възможно най минимална държавна намеса и преразпределение.Просто държавна намеса и преразпределение от страна на българската държава носи много повече негативи ,отколкото позитиви.Потенциала на българското общество да излъчи добро правителство и да го контролира е силно ограничен,като в същото време българите добре се справяме с индивидуалната защита на правата си,а и при нужда успяваме да се обединим ад хок.Когато се създадат хоризонтални структури,може да се постави въпроса за делегиране на повече правомощия и преразпределителни функции.
райничка цветкова
Рейтинг: 660 РазстроеноДо коментар [#61] от "bobix":Прав си.Съгласна съм с теб на 100%.В България партиите представляват единствено себе си.Поради което отивам на избори просто да пусна една недействителна бюлетина.Към момента все още нама политически субект на който да делегирам правото да ме представлява.
Stewie
Рейтинг: 877 Любопитноза съжаление дефицита на демокрация се превръща в глобален проблем напоследък ,а относно България тук никога е нямало истинска демокрация и причината е само една - липсата на достатъчно демократично мислещи хора у нас / тоез такъв е матряла ,НЕдемократичен /
tribiri
Рейтинг: 931 Неутрално[quote#70:"gsb"]Демокрацията и гражданското общество е в криза в цял свят.[/quote]
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!Аз пък не съм съгласен! Напротив социалните мрежи дадоха на обществата такова оръжие в борбата му за демокрация, срещу което протичниците на демокрацията все още не могат да намерят решение.
Социалните мрежи в голяма степен минимизирах необходимия реурс за организация при събития противодействащи на властимеещите.
papуre
Рейтинг: 660 НеутралноДо коментар [#71] от "gsb":
Ами общото им е както на феодализъм и капитализъм Последователност в развитието на обществото . Комунизма ЩЕШЕ да последва след социализма , при добро стечение на обстоятелствата .А авторитарно управление , демократично такова , са алабализми , измислени от пишман политици ,за да оправдаят пребиваването си на ясла дълги години .А колкото до това , че никой не е видял комунизъм - прав си . До него не се естигало . Но социализма , може да кажат родените след 85- то година. По- рано родените са го виждали . Как го оценяват е друг въпрос. Но не оценявай нещо , което не си виждал . Не е сериозно . А пък ако ми посочиш и демократична страна в истинския смисъл на Демокрация , ще бъда благодарен да науча и нещо непознато .
.
leon12
Рейтинг: 1366 Любопитно"Демократичността се измерва по скала от 1 до 7, като 1 е най-високото ниво, а 7 – най-ниското. Рейтингът на страната ни тази година е 3.14. За справка най-добро ниво България е имала през 2008 година, когато оценката ни е била 2.86./Баааси нахалните комунета-как са го постигнали..може би с царя/. От 2003-а г. до 2008 положението на страната ни в областта на демокрацията се е подобрявало. От 2009 година обаче тръгва обратен процес. Неблагоприятни тенденции се наблюдават при развитието на изборния процес у нас. От 2004 до 2011 година нивото е непроменено – 1.75. През 2012 обаче оценката пада на 2.00, алармира "Freedom House". Нивото на корупция в страната също остава непроменено от 2009 година досега - 4.00. Най-добрият резултат за страната ни е регистриран през 2008 година – 3.50.
iata-v-bylgariia-se-sriva-alarmira-freedom-house.1 60703
Правителството все още се радва на комфортни нива на обществено доверие и има възможност да прилага реформи. Най-голямото предизвикателство си остава ефективността на публичните разходи и борбата с организираната престъпност и корупцията", допълват от авторитетната US неправителствена организация."
http://www.dnes.bg/obshtestvo/2012/06/07/demokraci
tribiri
Рейтинг: 931 Неутрално[quote#83:"papyre"]Комунизма ЩЕШЕ да последва след социализма [/quote]
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!Комунизмът е невъзможен, защото ресурсите са ограничени, а потребности нараства до безкрайност.
Това естествено прави невъзможен за реализиране принципа "От всекиго според възможностите, всекиму според потребностите!"
awsed
Рейтинг: 442 НеутралноДо коментар [#16] от "Лунчо":
включително и ти лунчо... заливаш ни с някаква си своя помия и си свиркаш нали..А не те интересува тази ти твоя помия дали ни се нрави... За тебе това е демокрация от чист вид...Ъхъ.
vinetu
Рейтинг: 442 НеутралноАз пък имам интересен въпрос: Неправителствени ли са организациите спонсорирани от американското правителство, като "Отворено Общество"?
https://sites.google.com/site/demokraturailidictatura/toniarisa
Рейтинг: 497 НеутралноДобре де, какво ни остава в такъв случай ?
- Военна хунта, която да поеме контрола и тогава да се обърне към Евро-парламента за да поиска " СЛУЖЕБНО ПРАВИТЕЛСТВО" от доказани чуждестранни експерти които да поведат България по пътя на / идеален Европейски съюз /.
Eternal Barabarian
Рейтинг: 931 Неутрално[quote#83:"papyre"]Комунизма ЩЕШЕ да последва след социализма , при добро стечение на обстоятелствата[/quote]
Предварително изгубени войни не водя!И това недобро стечение на обстоятелствата е именно основата на онзи Комунизъм - Болшевизмът. И да настане комунизъм някога и някъде, няма да бъде на основа, на която и да е от трактовките, на Марксизма.
toniarisa
Рейтинг: 497 НеутралноДо коментар [#81] от "Stewie":
- абсолютно, докато не станем толерантни към различните от нас и не ги приемем за напълно равноправни с НАС, - нямаме шанс да променим каквото и да е в България.
monarchist
Рейтинг: 555 НеутралноНищо й няма, просто защото ние нямаме демокрация. Имаме фасадна демокрация - на хартия сме демократична държава, но по убеждения сме си още там някъде преди 89та година. И още по-лошото е, че във властта от 23 години насам се сменят все такива отрочета на хора с високи постове едно време(или още по-лошия вариант - некадърните калинки с купени или фалшифицирани дипломи), сякаш други знаещи или можещи не съществуват.
"Всеки ден се радвай на слънцето и на това, че си жив" --- Стоян ВеневНямаме Закон за Банкрута на Физическите Лица.Защо ли?
Рейтинг: 605 РазстроеноДо коментар [#3] от "solaris69":
Боли ме от овчедушието на хората...Кои да си я извоюва-народа които е родил поговорката за преклонената главица и сабята ,ли?
Революция в мисленето на едно общество може да се направи само от млади и необременени ,търсещи личности-а те бягат всеки ден за да търсят хляба си по света...
Бог да я проси България...
solaris69
Рейтинг: 442 РазстроеноТова е така. Да се сърдим сами на себе си. Сякаш останалите в тази кочина масово развиват Стокхолмски синдром.
Все си мислех, че на хубавото лесно се свиква, но явно и на лошото се свиква....
solaris69
Рейтинг: 442 Неутрално[quote#92:"Нямаме Закон за Банкрута на Физическите Лица.Защо ли?"]Революция в мисленето на едно общество може да се направи само от млади и необременени ,търсещи личности-а те бягат всеки ден за да търсят хляба си по света[/quote]
Това не е случайно. Всеки дошъл на власт гледа да попилее образованието - ако може съвсем да го унищожи- и да стимулира простотията. Прост народ лесно се управлява!
1984
Рейтинг: 501 Неутралнода прав си , но военни , полиция и многото комунисти не искат демокрация и затова така ще си отмре тъпата държава
BG e мини империя на злото.Health Care
Рейтинг: 442 НеутралноВредата за нашата демокрация е , че България е пресечна точка на интересите на големи сили и капитали .
Богата и здрава държава не се прави с беден и болен народ ! (Ain't buying no shit)anarhochristian
Рейтинг: 605 Неутрално[quote#53:"spoko"]Вярно,висша а форма на демократичност до 1944г се упражняваше със ЗЗД! [/quote]
Покрай Закона за защита на държавата (не бъркайте със Закона за задълженията и договорите) да не забравяме и Закона за изтребление на разбойниците...
... и така почти до турско, а там както знаем също е била една крация!
Eternal Barabarian
Рейтинг: 931 ВеселоДо коментар [#96] от "Овчар":
Предварително изгубени войни не водя!Е тогава, единственото което ни остава на този етап е да изчакаме големите сили отново да станат слаби. А както е тръгнало, това неизбежно ще стане!
TAU
Рейтинг: 442 НеутралноЕдно дребно уточнение – Исак Бърлин всъщност е Айзая Бърлин (Isaiah Berlin)
А по-едрото уточнение е, че в анализа не се прави ясна разлика между общество и държава, между граждански и социален статус. По своя граждански статус, като български граждани всички сме равни, с равни права и задължения. Пред закона интересът на бедняка е равен на интереса на богаташа, този на портиера е равен на този на министър-председателя, когато се изправят пред избирателната урна или ако стигнат до някакъв съдебен спор. Та затова сме „хоризонтални”. На теория и по конституция. Как е в реалния живот е друга тема.
От друга страна държавата не може да е демократична, защото по дефиниция е институция с йерархична структура. Там няма демокрация. Когато министър-председателят издаде разпореждане, тези под него не правят събрание, за да обсъждат дали да го изпълняват или не, не го подлагат на гласуване. Началникът издава разпореждане, следи за изпълнението му, санкционира неговите изпълнители, наказва и награждава. По тази логика в армията или полицията подчинените трябва да умуват дали да изпълняват заповедите на преките си началници или не, да си избират в кои полицейски акции да участват например, кои дежурства да поемат и кои да отказват и пр. Стигне ли се дотам, те са престанали да съществуват като такива институции.
Най-важното отношение в модерното политическо общество е отношението между гражданина и държавата. Гражданинът е суверенът, негова е върховната воля и власт в страната. Представете си, че българите се изсипваме на някакъв необитаем остров. Трябва да се организираме, за да си улесним живота. Събираме се и се разбираме, че ще създадем длъжности, които ще изработят правилата, по които ще живеем на острова, други, които трябва да се грижат за решаването на общите ни проблеми и интереси, както и такива, които ще следят за спазването на правилата и за решаването на възникналите между нас спорове. И се разбираме, че на тези длъжности периодично ще избираме най-способните от нас и ще ги сменяме преждевременно, ако не си вършат работата. Ето така ние, равноправните представители на нашата общност, създаваме своя организация, държавата, и тя е наш инструмент, който трябва да ни помогне да си подредим дома и да го превърнем в приятно за живот и работа място. И тази организация е йерархична.
Рамката, създадена от правилата, която важи за всички обитатели на острова, ни прави равни. Тези правила ограничават и канализират действията и отношенията ни в определените от тях граници и с това е нашата отрицателна свобода. Отрицателната свобода означава, че можеш да правиш всичко, стига някой отвън да не ти пречи. По отношение на правилата, на ограниченията сме равни.
В тази рамка всеки от нас е свободен да действа както пожелае. И всички ние сме различни. Различаваме се по своите способности, ценности, амбиции, воля, желания, късмет, пари и пр., Всеки от нас прави различни неща или постига различни резултати от своята дейност. И това ни прави различни по своя социален статус. Това е положителната свобода – ти си свободен да действаш, стига да имаш ресурса, възможността да го направиш. Човекът не може да диша под водата, китът не може да върви по земята – това са ограниченията на техните биологични възможности.
Т.е. общността на гражданите е суверенът, който създава своя организация, държавата, която е негов инструмент. И въпросът е по какъв начин да контролираме работата на държавните служители, които са НАШИ СЛУЖИТЕЛИ, как да сме сигурни, че политиците, магистратите, висшите държавни чиновници работят наистина само и единствено в наш интерес, а се различават по програмите и способностите си. Но този контрол не трябва да се превръща в свръхконтрол, който унищожава свободата им да си вършат служебните задължения. Свободата и отговорността, правата и задълженията трябва да са в единство – всяко залитане в една от двете крайности разстройва работата на системата.
Ако зависеше от мен, т.е. ако аз бях суверенът и исках да съм сигурен, че всички мои служители, с други думи всички политици, които искат да се наемат на служба при мен, всички магистрати, следователи, съдии, чиновници, които искат да работят за мен, защото им давам възможност за реализация и постигане на висок жизнен стандарт, възможности да пътуват по света, да се срещат с интересни хора, да се доказват като способни хора, които правят велики дела, та ако аз бях този суверен, щях да ги наемам с условието периодично да минават на полиграф, за да съм сигурен, че СА МИ ЛОЯЛНИ, на мен, техният суверен. И заедно с това да им дам пълна свобода да изпълняват служебните си задължения. И естествено да ги сменям, ако не си вършат работата, както и да им задавам дневния ред, да определям основните проблеми, които искам да решават. И пр.
Гражданското общество е суверенът, който се самоорганизира, самоуправлява и самоконтролира. Според мен това е изходната позиция, от която трябва да се тръгне, за да се развива политическото общество на модерната демокрация.
new_ghost
Рейтинг: 442 НеутралноВ България няма демокрация, им анархия. Ако все пак съществуват сфери на организираност, то това е престъпността.