"Миналата година не ми се разправяше с домашната градина и това ми се отплати с доста некачествени домати. Мисля тази да не е така. Тъпо е половината да го изрязвам, а останалото да хрупа, все едно е краставица.
Днес се сетих за този ми проблем, но описаната ситуация спокойно може да се чете и метафорично. С всяко нещо е така.
това, че казваш даден факт, не означава, че непременно го харесваш. въпреки че за 95% от аудиторията значи точно това
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Колкото до изборите и политическия процес изобщо, може би нямаше да е така, ако всеки, когато гласува - дава 50-те лева за партийната субсидия. Може би тогава ще мислим повече с главите, отколкото със задниците си.
това, че казваш даден факт, не означава, че непременно го харесваш. въпреки че за 95% от аудиторията значи точно това
За съжаление в човещката история демократичните форми на управление са сравнително кратки и се сменят с някаква форма на абсолютна власт.И Смяната се осъществява точно от хора и от идеи които отхвърлят демокрацията защото не била достатъчно добра.
Никъде по света борсите не са определящи за икономиката.- цитат на коментар #70 от “др. Иванов
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
6
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
И сега същият ЕС ,който подкрепяше Берлускони,а после го свали ,иска да ни натрапи боце .Дори и после да го свали,кой ще ни компенсира катастрофата? Или на чужд гръб експерименти може!
ами може да се бунтуваме, да гласуваме с бели бюлетини, да пробваме измисления сценарий на някой си писател и може да се подобрят нещата някак си и да се появи от някъде избора който искаме да имаме
удивително е как американските "прогресисти" и "либерали" от TED почват да откриват неща които Алън Русо приказваше на Алекс Джоунс преди повече от 10 години... при това с ръкоплещене и ставане на крака...
ако искате да научите нещо за "българската" "демокрация" последното нещо което трябва да правите е да четете Иван Кръстев... повечето от казаното е невярно, вярното е казано от други преди него...
Тъжната истина е, че българинът не умее да използва политиката по начин, който да му носи ползи.
Факт.
От една страна е неумението, поради липсата на предишен опит - преди не е можело и на теория.
От друга страна е постоянното вменяване от страна на политици и всякакви самозвани експерти, че това е работа за специалисти, тоест - много е сложна. Тук и вие-медиите сте отговорни.
това, че казваш даден факт, не означава, че непременно го харесваш. въпреки че за 95% от аудиторията значи точно това
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Разсъжденията за добрите и лошите страни на буржоазната демокрация предлагам да ги оставим за едни по-добри времена,когато БСП ще се е смалила достатъчно,за да бъде принудена да се реформира до една нормална партия на левицата.Това може да се случи само след няколко последователни мандата в опозиция.
Дотогава-гласуване и пак гласуване-това е демократичният начин да бъде намалена вредата от БСП и турското й крило-ДПС!
In my Wonderworld each sleeping vision is so real.
РАДИКАЛНИТЕ ПРОМЕНИ В ЧОВЕШКАТА ИСТОРИЯ, НЕЗАВИСИМО ОТ ТОВА КЪМ ДОБРО ИЛИ КЪМ ЛОШО БЪДЕЩЕ, ВИНАГИ СА СЕ ИЗВЪРШВАЛИ НЕ ЧРЕЗ ИЗБОРИ, А ОТ ПОЗИЦИЯ НА СИЛАТА.
Силата на диктата е желана от масите, защото ги освобождава от личната им отговорност за събитийно съпричастие, а ги съсредоточава в преките им задължения и ограничени отговорности при които прогресивните резултати идват по-бързо.
Цялато управленско майсторство е в това, кога диктата трябва да бъде ограничен и прекратен във времетраенето му.
[quote#14:"mr.wonderworld"]Разсъженията за добрите и лошите страни на буржоазната демокрация предлагам да ги оставим за едни по-добри времена,когато БСП ще се е смалила достатъчно[/quote]
++++++++++++++++++++++++++++++++++
Никъде по света борсите не са определящи за икономиката.- цитат на коментар #70 от “др. Иванов
Какво чета между редовете:
Време е вече за образователен ценз при гласуването. Само образованите хора са икономически активни (или иската да са такива), и само те икономически активните хора създават блага и плащат данъци, т.е. издържат икономически НЕактивните, т.е. ниско или необразованите.
Време е за следващо ниво ДЕМОКРАЦИЯ.
Да мразиш е сериозно занимание. Имаш ли толкова време, да се "забавляваш" с това ?!?
До коментар [#18] от "nuzzo":
Иван Кръстев е прекалено "общественна" личност за да го каже в прав текст.Аз и ти не сме и можем да го кажем кратко и ясно.
Никъде по света борсите не са определящи за икономиката.- цитат на коментар #70 от “др. Иванов
"Той е пресъздал усещането за изгубената власт на избирателите – потискащото прозрение, че гражданите живеят в свят на права, но са лишени от истински избори."
точно накрая - най голямата глупост. подтискащото прозрение на гражданите е че управляващите са проекция на тях самите и че за да им е добре трябва те да се променят, не само управляващите. който си е некадърен мизерник, може да отиде на хиляда демонстрации и да паднат хиляда правителства и модели на управление, но той пак ще си мизерства. освен разбира се при комунизма, където някой гнусни качества, биха му осигурили добър живот. избори има достатъчно, ама то не е само да избереш нещо, то си иска работа и последователност. може да идеш на пазара и да си избереш най хубавите фиданки, ама те трябва да се засадят, да се поливат да се грижиш за тях да не ги изядат козите и след години може да станат хубави дървета. зависи от фиданката дали си я избрал добре, зависи и от тебе как се грижиш за нея
Първо този човек ме учудва ,че не намира доблест и сила да не пише дори ако това е професията му ,ако реално няма какво да каже . Просто прави кавър версии на стари песни .Смешно и жалко е да четеш из блоговете и другаде къде по-смислени и дръзки оценки, прогнози. А ерудирани умници да си "дъвчат взаимно дъвките" ... Колкото и неприятно да е като констатация, дойде отново времето в което на живот се учим от улицата и онова, което свободно и дръзко можем да извикаме там ,а после някои се пробват да правят пари от него...Нещата вече не вървят като по учебниците, Кръстев !
не мисля, че е цинизъм, че на изборите хората сменяха всяко правителство. аз съм от тези които гласуват за едни и същи, но не съм лишена от разбиране към тези, които гласуват различно. така както аз си мисля, че ще гласувам за различен кмет, докато не се реши проблема с кучетата, така може би други разсъждават за други проблеми на парламентарните избори.
а и БСП управляваха честичко през тия години, не е като да не са били преизбирани
а и Първанов.
[quote#22:"бай Георги"]Тенкю пийпъл! Да живей масонската ложа[/quote]
Така е Бае Георге,кофти мурафет е туй демокрацията.
Дори Другаря Путин е принуден да прави избори,да се унижава демек.
Никъде по света борсите не са определящи за икономиката.- цитат на коментар #70 от “др. Иванов
Добре е от време на време да се пишат такива анализи и най-важното да се четат. Не, че всичко вътре е така както аз си го представям, но това не ми пречи да се съглася "по-принцип" с констатациите и изводите.
[quote#0:"Статията"]Владимир Бойко е млад украинец – амбициозен, прагматичен и предприемчив.[/quote]
А като прочетох историята на Владимир Бойко (какво приятно съвпадение и каламбур с бившия ни МУ) се сетих за форумния трол ПорниТО. Същата арогантност и безхаберие.
Russia delenda est ---- Путин kiss май ЕС! ----- www. деньги .ru.net :-)
тц. това дето ти го предлагаш, не е следващо ниво на демокрация, а фашизъм. пробвано е.
на по-практично ниво - не всички образовани са икономически активни и създават блага. може да си високообразован и търтей, а може и да си просто безработен. образованието не е критерий за гласуване.
решението е е да се намали количеството ниско образовани хора с реформа на образованието, а не да ги маргинализираш.
За щастие активните граждани все по-малко зависят от политиците. За активните граждани отслабването на политиците е добра тенденция.
На другият полюс са пасивните граждани, които чакат да получат нещо от политиците. Тъкмо те са разочаровани.
Иване,чел съм това което си писал,но в много от случаите си направо гърбаво грешен.
Демокрацията не е написана от такива като теб.
Може би си някакъв,но не си този който казва как плува рибата
Демокрацията е такава,както се разбира от тълпата.
Платени риби,не могат да кажат това на хората.
А тълпата е от хора,които гласуват за тия боклуци,които ти плащат.
Разбра ли Ванчо?
Не ти е празна тиквата,но обслужваш интересите на боклуците.
Не съм от тях.
Действителноста е грешка, породена от липстата на алкохол.Ърнест Хемингуеий.
Коментарът е скрит от модераторите, защото съдържа вулгарни, нецензурни квалификации, лични нападки, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на други коментиращи и лица, цитирани в публикациите. Ако въпреки това желаете да го видите, натиснете тук.
Нужно е да се забрани на пенсионерите и жените да гласуват,а не някакъв си образователен ценз при гласуване. Пенсионерите-защото вече са с нарушено здраве,а миличките,сладки женички-защото гласуват крайно емоционално. Така статии като тази на Кръстев,ще станат излишни.
P.S.
Не ме разбирайте погрешно! Нежният пол трябва да бъде допускан до властта (както правят и Обама,и Путин,и Бойко),но НЕ и да гласува. Това е друго...
[quote#31:"owen"]тц. това дето ти го предлагаш, не е следващо ниво на демокрация, а фашизъм. пробвано е.
на по-практично ниво - не всички образовани са икономически активни и създават блага[/quote]
Подочули сте нещо за фашизма, ама не съвсем сте го разбрали.
А, кои си продават гласовете, т.е.решават срещу 50 лв. вашата съдба( от година на година техният процент от общото население се увеличава, а оттам и тежеста им при определяне посоката на развитие и методите на развитие на държавата), щото тяхната те отдавна са предали в ръцете на "Господ" , "Вожд" или този, които им плати, за днешният хляб(за утрешният ще мислят утре) ????
Необразованият сам е приел тази си роля, доброволно, тъй като образованието е задължително все още в България, а пък самообразованието е присъщо на образованите, т.е. на търсещите, застраховащите се от превратностите, и т.н.
Та пак поразсъждавайте, щото ролата на Майка Тереза, която ми играете е чудесна и похвална, НО НЕ ПРАГМАТИЧНА и с временен, краткротраен ефект, при това лош.
Да мразиш е сериозно занимание. Имаш ли толкова време, да се "забавляваш" с това ?!?
[quote#32:"Иван К"]На другият полюс са пасивните граждани, които чакат да получат нещо от политиците. Тъкмо те са разочаровани. [/quote]
ами виж лично аз не искам да ми се пречкат
С риск да ме разберете правилно, не съм съгласен, тези пенсионери, които са работили и са дали своя обществен дан, под формата на данъци, да им се ограничава правото(още повече че и ние с вас някой ден ден ще сме пенсионер,дай боже, и едва ли ще ние приятно, някакви тогавашни "келеши" да ни маргинализират, щото още дишаме, да речем).
А за жените ....хмм, много сте краен. Аз съм за равенството между половете, включая и в леглото
Да мразиш е сериозно занимание. Имаш ли толкова време, да се "забавляваш" с това ?!?
Демокрацията е такава каквато ние си я направим, не ходете за гъби когато има избори, всеки глас, всяко мнение значи. Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро!
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.
"..Мнозина са склонни да вярват, че демократичните страни са слаби и нестабилни, че те са неефективни в борбата с тоталитарните режими. Демократичните режими изглеждат прекалено идеалистични и тромави, за да оцелеят. Демократичният процес на взимане на решения изглежда заложник на електоралните цикли, а демократичната политика провокира разделения в обществото и е плодородна почва за демагогия и манипулации. Не друг, а самият Уинстън Чърчил сухо отбелязва, че "най-силният аргумент срещу демокрацията е петминутен разговор с обикновен избирател"..."
България и всичко случващо се около българската демокрация е много удобна база, на която човек да стигне до идеята че тоталитарният режим би бил по-успешен. Поне тогава нещата са по-ясни и по-лесни. Всичко е черно и бяло. Няма нюанси. Даже не ти се налага да определяш кое е черно и кое - бяло. Тая демокрация е толкова объркваща! Толкова цветове, толкова нюанси и продължават да се множат!
Всъщност, именно в многообразието на идеи и мнения е голямата сила на демокрацията. Благодарение на това многообразие всяка грешка е по-малка, с по-малка продължителност и с по-малък импакт върху успеха на обществото, защото конкуренцията на идеи и решения няма да позволи грешна идея да просъществува.....Да кажем 45 години, както става в България благодарение на член 1-ви и невъзможността да се опонира на единствената партия в страната тогава.
"Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"
[quote#36:"nuzzo"]Подочули сте нещо за фашизма, ама не съвсем сте го разбрали. [/quote]
Каква е идеологическата разлика между фашизма и нацизма?
"Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"
Пазарите били решавали,не се уморихте от тези глупости.Всъщност решават бюрократите в Брюксел,те са параван на банките,в САЩ са си измислили нещо друго......Така че права нямаме,имали сме илюзията,че сме имали права,но вече и това нямаме.А Иван Кръстев пише за това за което са му платили.
Мда-а,не сте чели българските класици! Например в един разказ на Йовков,когато младият,пращящ от сила син удари по масата и каза на вече немощният си баща,че вече той е глава на семейството и каквото каже,това ще става. Та какво за "правото" да гласуват на пенсионерите?
Не "правото",а Природата така е създала светът! Затова и само през времената на Йовков,България е била силна и успяваща. (През 1939год. икономически тя е била най-силна на Балканите).
"Равенство" между половете?! Да де,заради това днес сме на това дередже,както обясних по-горе.
Абсолютно съм убеден,че гласуването на избори не променя нищо.Аз от 2001г насам гласувам ,но болшинството от сънародниците ми си избира царя,комунистите,гавазина на царя и агентите на Д/П/С.Е кажете ми аз като гласувам какво променям?А никога няма да подкрепя на избори по-горе изброените.Казвам го най-отговорно-ако партията,за която гласувам не влезе в парламента повече аз няма да гласувам.Така и така българите си избират гореизброените-няма за какво да си правя труда да гласувам.
Същината на демокрацията е да направи живота на хората по-удобен и безопасен, като за тази цел те (хората) се събират или излъчват своите представители да обсъдят и приемат правилата, които биха решили новопоявил се проблем в общественото битие.
Демокрацията НЕ МОЖЕ да има за цел да осигури прехраната, здравето, поколението, или дори вечния живот на индивидите от които е съставено обществото.
Това е лично задължение по природа на всеки според неговите собствени способности и съществуването му в заобикалящата го среда. Независимо от късмета му да се е родил в африканска колиба или аристократични европейски дантели.
Демокрацията на всеобщото избирателно право, която си представя и има предвид Кръстев е съществувала някакъв микроскопичен времеви период в човешката история и върху силно ограничена част от човечеството като цяло.
Човечеството едва тепърва се изправя кво правим като дадем равен глас за решаване на обществените проблеми на „всичкото матрял”. Напълно нормално е различните индивиди да имат различен времеви хоризонт и визия за личния си живот. А също така и генетически заложени различни способности да отиграват вечните промени в околната среда.
На всичкото отгоре човека е и маймуна, склонна да се лашка от време на време по отнесени идеи – ту ще изпосече де що има дървета да си вдигне каменни глави, строи никому ненужни пирамиди, реши просто да изколи себеподобни, свали рая на земята и осигури мамбо и жени за всеки или дори намали планетарната температура с 2 градуса.
Съвсем до скоро, до глобализационните времена всеобщото избирателно право на практика никъде не е съществувало по света. Освен ако не приемем, че изборите до преди 20г у нас и навсякъде в бившия соц бяха демократични по разбирането на Кръстев. Те не са били такива нито в Зап Европа, нито в САЩ. Формалните ограничения по ценз – образователен, полов и расов неформалните (най-често имуществен) успяваха да държат „матряла” далеч от възможността да използва демократичната процедура за задоволяване на насъщни (храна, облекло, топло, продължаване на поколението) лични нужди за сметка на общественото богатство.
С бума на информацията и глобализацията „матряла” се усети за формалните си права, които му дава демократичната процедура.
В основата на бунтовете и размириците по арабските, американските и европейските площади стои борбата за мамбото или правилата по които то се разпределя между членовете на обществото.
Защото независимо от уж огромните разлики между обществата в Лондон и Ню-Йорк от една страна и Кайро и Тунис от друга се оказа, че и тук и там всъщност обществения живот е окупиран от шайка крадци, независимо дали ще бъзикат ЛИБОР-а, ипотечните облигации или цената на хляба и зеленчука по арабските пазари.
В прединформационните бавни времена, обществото не би имало възможност да се организира и отгреагира на пормените в ситуацията. Но вече не е така. Протестите по всякакъв повод зачестяват и стават норма. Никой няма намерение да чака 4 или повече години да реши определен наболял обществен проблем.
Това, че по върховете си живеят в тяхния измислен свят и разчитат на относително дългия (бих казал неадекватно дълъг) политически цикъл да си решат личните проблеми (храна, топло, поколение) си е за тяхна сметка.
Измислената история с „белите празни бюлетини” би ги уреждала идеално, но няма как да се случи. Няма никакво значение какво е гласувал „матряла”. Настъпиш ли го по мазола, той ще реагира мигновено и често дори болезнено за тези дето са забравили кой дявол ги е набутал да се занимават с обществени дела.
Политиката навлиза в нови измерения и без съмнение демокрацията (взимането с вишегласие на обществено значими решения) ще се запази.
Аз лично се съмнявам, че всеобщото избирателно право ако продължи да съществува формално, на практика то ще бъде сведено до нещо като имуществен ценз. В смисъл който може да плати на матряла 50 кинта на калпак има повече шансове да каже кой и къде ще кара влака.
Друг е въпроса, че ако той си е мислел че веднъж докопал се до кондукторските клещи ще събира парсата от билетчетата следващите 4 години, а получи ритници от пътниците или дори бъде изхвърлен на някоя малка гара по време на пътуването да се сърди на себе си.
До коментар [#38] от "nuzzo":
А каково да правим с пенсионерите дето хем са "дали", хем са оставили дългове?
И къде са на пенсионерите децата да се погрижат за тях в немощните им години?
Аз като падна толкоз (живот и здраве) в последните ми дни ще ми трябва една купичка храна и едно добър ден и лека нощ.
Дотогава само работа, без значение на колко си години и какво пишело в осигурителния кодекс.
Като изключим фантасмагориите за "бунтът на белите бюлетини", статията е много добра. Идеята, че пазарът определя политиката, а не демократично избраните политици е естествено напълно вярна. И слава богу, че е така.
Идеята, че меритокрацията (или иначе казано технокрацията) е по-добрия вариант е също напълно вярна. Да искаш от народа за избира между неща, от които нищо не разбира не е демокрация, а манипулация. По-добре да ни управляват експерти, а не самозвани "политици" избрани от полуграмотни избиратели, които само искат да имат (както нашите "протестиращи". Може би технокрацията е пътят в бъдеще.
[quote#34:"deaf"]Пенсионерит-защото вече са с нарушено здраве,а миличките,сладки женички-защото гласуват крайно емоционално[/quote]
Да. Хората на преклонна възраст трябва да осъзнаят че е най-морално по време на избори да си стоят вкъщи. А повечето от жените гласуват по някакъв женски "инстинкт". А овцете си искат коч
Пък Емо Ротманса емигрирал. Видният етрополски гербер рекъл, че животът на децата му бил под заплаха.
И неговия. Та нотариално закрепвал доказателства за нещо.
Иван Кръстев плямпа унило за постполитическа власт на демоса. Каквото и да значи това.
В зала "Арена" някакви примати ни крякат, че имали воля. Тези дето поне малко малко са чели няма как да не се сетят за Leni Riefenstahl. Лени живя 101 години и не съжаляваше за подкрепата на едни други примати, удавили с воля Европа в кръв. И не само Европа..
Емо от Етрополе е поел по пътя на Троцки и Хес. Не че не е смешно, както и волята на Борисов, но е пълно и с някаква местна балканска клоунада. Един от авторите и горе замислено ни цитира един португалец. Цитира ни един комунист, между впрочем...
А насред волята, пред входовете на властта горяха факли. Баш по времето когато "волята" бе дезертирала с кръвно у правителствена.
И в Triumph des Willens има факли....
Що ли етрополският гигант на ГЕРБ се е притеснил?
Браво! Каза ли му го на Кръстев!
Само с първият абзац не съм много съгласен. Демокрацията е възникнала като един вид карантина,срещу тираничните склонности на неподходящи хора. Само до преди 30-40 год. е било опасно (и на Запад),във всеки смисъл на думата,да имаш собствено мнение. Демокрацията по скоро ни предпазва да не се изтрепем.
А решенията се взимат от харизматичните,т.е. истинските лидери,а не в следствие на дебат. Доказателство е,че няма нито един импотентен,плодотворен парламент в света.
До коментар [#49] от "nikero":
И друг път съм казвал, че старите и двамата живяха до 88г, решително отказвайки да гълтат хапове и ходят по-доктори.
Съвременната медицина (изключая травматичната) се е превърнала в индустрия която печели от страховете на хората от болестти и от смъртта.
Всеки може да си направи "плацебо" тест и отиде здрав на доктор с измислени оплаквания и да колекционира рецепти.
В момента не съществува нито един доктор, който няма да предпише скъпи лекарства на здрав като бик човек.
[quote#53:"deaf"]Демокрацият по скоро ни предпазва да не се изтрепем. [/quote]
Това включва "безопасността" на общественото съществуване.
Разбира се и ограничаването на тираните, които в края на краищата водят до глупави войни и тормоз на боществото.
"Удобство" и "безопасност" са ключовите думи. Хората се събират в блока да си решат някакви общи проблеми на битуването - общо осветление, почистване на общи части, потягане па покрива, а не да осигурят храната и парното на баба Пенка от осмия етаж.
Така е, а сега ако дадеш и едно предполагаемо приблизително съотношение активни/пасивни за България, ще разбереш колко абсурдно е положението. България изглежда като изпаднал в ступор. Има съществена разлика между скептицизма на един западноевропеец и един примерно българин. Тук няма икономика, приятели, няма и институции, нито образование вече. Това ли искахме от демокрацията? Слаба държава, пропаднало образование, среда на всеобща несигурност и престъпност, медиен брейнуошинг, политическа и икономическа безизходица, полицейщина, посредственост. Има ли изобщо изход от тази низходяща спирала? Ние постигнахме всички наши приоритети, но сега се оказа че те са били кухи. Нато, ЕС, Шенген, приватизация, либерализация, демократизация. Били са сладки приказки в устата на нехаещи. България и българите ще трябва тепърва да си изяснят какво точно искат от политиците си, да се научат да отстояват ОБЩИТЕ си интереси и да държат ония горе отговорни. Ако ли не - още много по 23 години реформи ни чакат. Амин
"Демокрацията НЕ МОЖЕ да има за цел да осигури прехраната, здравето, поколението, или дори вечния живот на индивидите от които е съставено обществото."
Много добре казано! По принцип българите все още живеят със соц идеите, че за всичко са отговорни тези отгоре. Истината е, че сега всеки има свободата да бъде както богат така и беден. Едни са по-умни, други по-глупави, едни се трудят, други лентяйстват. Това е забалязал всеки от нас още в началните класове. Хората са различни по способности. Едни изкарват шестици по математика, други не могат да вдянат и най-елементарната логика. Свободният пазар и демокрацията позволяват на всеки да се прояви. Другият вариант - социалистическата уравнивиловка води до всеобщ мързел и упадък. Уви, само конкуренцията дава прогрес, но и генерира бедни парии презрени.
Но нали технократът Форд управлява САЩ така,че след него дойде Голямата депресия. Или според Вас той е бизнесмен,а не технократ?
Ако някога технократ управлява България,аз ще избягам в някое затънтено родопско село! Технократите са скучни до смърт и ще убият у хората,всякакво желание за живот.
[quote#52:"Graf"]В зала "Арена" някакви примати ни крякат, че имали воля.[/quote]
Изчакай няколко месеца и ще видиш къде по убедителна гледка на поляните под връх Хаджи Димитър/наричан от някои хора Бузлуджа/.
Никъде по света борсите не са определящи за икономиката.- цитат на коментар #70 от “др. Иванов
Конкуренция-да,но не и съперничество! Често не се прави разлика. Съперничеството е отрова за обществото. Погледнете футбола! Там си правят такива подли и гадни номера,че убиха...конкуренцията! Успява този,който прецака другият.
[quote#63:"deaf"]Не си спомням точно,но изкарва само един мандат,като после губи катастрофално изборите.[/quote]
????????????????????????????????????????
Форд индустриалеца.Форд вицепрезидента на Никсън.
Никъде по света борсите не са определящи за икономиката.- цитат на коментар #70 от “др. Иванов
[quote#65:"Graf"]Хореографияа ви не се различава много[/quote]
По добре "хореографията ИМ"
Нямам връзка нито с ГЕРБ нито с червените.
Просто Боко е по-малкото зло.
Никъде по света борсите не са определящи за икономиката.- цитат на коментар #70 от “др. Иванов
" Нещо повече в края на 20-ти век именно "слабите" демокрации, а не "силните" тоталитарни режими спечелиха Студената война. "
Всеки край си има начало .
Победилите демокрации поеха ангажименти , които са неизпълними в реалния живот. Политически , икономически и финансови . Това води до загуба на доверие .
И сега , няма кой да защити демокрацията от нароилите се защитници на демократичните права на личността - добре платените професионални оплаквачки .
Но , животът продължава . И всяко начало си има край .
Във всяка статия на Иван Кръстев присъства тезата, че избирателят може да смени политиците, но не може да смени политиките. Аз не мисля така. Избирателят има възможност да направи свободен и изключително глупав избор - да пикае на демокрацията, защото е несъвършена. Съвършенството обаче съществува единствено в логическата структура на изказа на Цв. Цветанов, всяка форма на обществено устройство е несъвършена. Кое е по-добро от деморкация? Меритокрация? - твърде нестабилно, imo.
Има само една държава в света където има истинска демокрация и това е Швейцария!
Не случайно това е една от най-богатите държави в света която няма нефт, газ, злато или други значими полезни изкопаеми. Точно там има истинско управление на гражданите, защото както каза един швейцарски кмет, всеки може да отмени негово решение като събере 500 гласа и предизвика местен референдум по въпроса. Той каза, че му е много трудно да управлява и внимава много за всяко свое решение.
Наистина пряката демокрация с референдуми е може да е опасна за самите граждани със силата си, но си заслужава да се научат всички с времето.
Примерно Швейцарците гласуваха на референдуми против намаляването на 42,5 часовата работна седмица, против намаляването на данъците и други, които почти сигурно изглеждат ненормално в очите на повечето български гласоподаватели.
[quote#69:"atropin"]Във всяка статия на Иван Кръстев присъства тезата, че избирателят може да смени политиците, но не може да смени политиките. [/quote]
Всичко в този свят си има естествен ход и развитие.В социалното пространство също.Колкото и да се напъваме можем да променим до някъде скороста на процесите,и то май само като ги забавяме,но не и посоката.За това не мога да се съглася с теб.
Никъде по света борсите не са определящи за икономиката.- цитат на коментар #70 от “др. Иванов
Този Бойко не е новост. Още през 60-те години в САЩ една музикална група е платила на някакви, които да създадат истерия около покупката на билети за техен концерт. Това нещо го има и в наши дни. Напр. през нощта стоят млади хора и "с нетърпение" очакват съответният магазин да отвори врати и те да си купят новия айфон. Разбира се, това стоене през нощта се плаща.
"....но когато ги попитат, гражданите винаги отговорят на социолозите, репортерите или приятелите, че изборите нищо не променят. По този начин мислят не само българите.За да разберем степента на този цинизъм, с който обществото се отнася към съвременната политика...."
Истинното отношение,почиващото на фактология е..цинизъм?!
Къде изчерпа и изписа за цинизма на мафията,т.нар.политици..че се пишат такива глупости?!
Това не е цинизъм,драги,това си е най-редовно и обикновено,нормално и вярно съждение и отношение!
Не само избори,драги,формално и фактически например една Белгия беше без правителство почти две години и..какво промени това?! Нищо!! Защото Белгия продължи да се развива,продължаваше си като високоразвита страна с висок стандарт на живот..и в тая Белгия мин.заплата по закон надхвърли 1500 евра/месец! Докато същите УЖ избори в България или по-точно безвластие,или най-точно- МАФИОТСКА власт- НИЩО не промени в България..това е същата страна ,която е върло ПОСЛЕДНА и ЗЛЕ,която и африкански Габон издуха вече! Ха коментирай сега и недей много летя по земното кълбо че свят ти се завива и полупрофилът ти нещо също се изкривява....Цинизъм е да наричаш "цинизъм" възмущението на хората и виждането им за околната реалност,тяхната реалност !!
Многоуважаеми господине,
съгласна съм с Вас. Ако не положим усилия за поставената от нас цел.Тази цел следователно ще бъде неуспешна. И никак не е поради невъзможността да го направим. Смятам ,че младежта не желае да гласува , не защото те наистина не могат да променят бъдещето на България. А защото ги манипулират да мислят ,че не могат. Например : Когато едно дете има подкрепата от родители и учители, то може и успява!"
Ангелите я наричат небесна радост, дяволите я наричат адска мъка, хората я наричат Любов
Цитат: "Компанията му Easy Work е създала база с данни на няколко хиляди студенти, пенсионери и безработни, които подобно на статистите в киното могат да бъдат наети за ролята на граждани и да демонстрират в полза на дадена политическа партия. Те са готови да "демонстрират" надежда, гняв или решителност и по цели часове да скандират предварително раздадените им лозунги. "
Сетих се за думите, казани от един наш протестиращ от масовите шествия - "Работя", когато негов познат му предложил да се видят някъде.
Русо е песимист по отношение на действителното въвеждане на тези принципи в обществото: "Има ли народ от богове, то неговото управление ще бъде демократично. Толкова съвършено управление не е за хора."
И е абсолютно прав. В днешно време могат да бъдат наблюдавани две форми на демокрация: мажоритарна и пропорционална. За разлика от първоизточника на понятието — атинската пряка демокрация, в сегашните варианти на системата (представителна демокрация) хората избират политици, които да представляват интересите им.
Ангелите я наричат небесна радост, дяволите я наричат адска мъка, хората я наричат Любов
[quote#70:"BlueWater"]Има само една държава в света където има истинска демокрация и това е Швейцария! [/quote]Швейцария съществува само благодарение на това,че нейните 4 велики съседа:Франция,Италия,Гермния,Австрия са решили да я оставят като независима(където да не доминира никоя от тези велики сили) .Щвейцария се отплаща като поизпира мръсните пари на селия свят.Ако си мислиш,че швейцарското благополучие се дължи само на честите референдуми,много грешиш.
[quote#72:"kapablanka"] Напр. през нощта стоят млади хора и "с нетърпение" очакват съответният магазин да отвори врати и те да си купят новия айфон. Разбира се, това стоене през нощта се плаща. [/quote]Вече рядко-има доста облъчени от реклама индивиди,които съвсем доброволно се нареждат по нощите да закупят дадена стока-консуматорско общество-какво да ги правиш
Цветните революции на ЦРУ се провеждат по един и същ начин от 1953-та година насам.
Просто има много необразовани хора, които не го знаят, но те са се специализирали в цъкането на минуси
В Библията е писано, че ще настане време на фалшиви пророци и лъжата ще бъде представяна като истина.
И може би времето е сега.
[quote#80:"yanne"]Швейцария съществува само благодарение на това,че нейните 4 велики съседа:Франция,Италия,Гермия,Австрия са решили да я оставят като независима[/quote]Четете историята, а не я пишете!
През втората световна война швейцарските въздушни сили са се били и с двете страни. През май и юни 1940г. са свалени 11 германски самолета. През Втората световна война Германия разработва планове за инвазия, но се отказва. Въпреки това страната се подготвя за нападение и създава добре организирана отбранителна мрежа. Швейцарската националсоциалистическа партия призовава за аншлус с Германия, но въпросът дори не бива поставен на дневен ред в политическите среди. По време на войната Швейцария е предпочитано място за стартиране на шпионски мисии и водене на преговори. Страната също си осигурява неутралитет и като снабдява Германия с висококачествени машини, оптически прибори за самолети, часовници, електроенергия и млечни продукти. Във военновременните години швейцарският франк остава единствената значима свободно конвертируема валута в света, вследствие на което Съюзниците и Оста продават големи количества злато на Швейцарската национална банка.
[quote#18:"nuzzo"]Време е вече за образователен ценз при гласуването.[/quote]
Идеята за демокрация, минаваща през дипломата?
Защо да не доразвием идеята: диплома за средно образование(задължително е)=1глас, бакалавърска степен=1,5гласа, магистратура=2гласа? Доценти, професори, над 2,5гласа?
[quote#18:"nuzzo"] икономически активните хора [/quote]
Много интересно понятие: икономически активен?!
Прочетете действащата конституция, няма да навреди.
Някои дипломи са годни само за asswipe.
[quote#86:"2.5"]Идеята за демокрация, минаваща през дипломата?[/quote]И без тази "гениална" идея сега дипломите са много евтини. Има много хора с по две и три дипломи за висше образование, но не работят това което незнайно защо са учили. по вашата "логика" те трябва да са с по четири или шест гласа.
...."Что делат"?-"Какво да се прави"..."ЕСТЪ ТАКАЯ ПАРТИЯ"-"Има такава Партия"....ВЧЕРА БЕШЕ РАНО,А УТРЕ ЩЕ Е КЪСНО -ЗАТОВА ДНЕС Е МОМЕНТЪТ ДА ГО НАПРАВИМ" ... ....спомнете си .моля кой го е казал Това,по какъв повод и кога го е казал ... На практика Ние "Гражданите",в своята Еволюция сме още ХИБРИДИ,между ЖИВОТИНСКОТО и ЧОВЕШКОТО : Ерик Фром го е казал по-добре:"...в реализирането на своите житейски цели , хората се делят само на две групи : натези ,които искат да имат /да притежават/ и другите,които изкат да са /да се изявят като Лидери"...Но за всичките хора е много важна Оценката на живота им от Тяхното поколение /наборите/, което пряко е свързано със Социално-биологичният подбор в ЧОВЕШКАТА ГРУПА /ЕКИП, БАНДА,ПАРТИЯ и др./...Защо не премате тогава ,че когато много "мъдрите" световни Гурута /"ТИНК-ТАНК" -щабове/ ,след краят на Втората световна война, уплашени ,че ядреният Апокалипсис на евентуалната Трета световна война би унищожил окончатено Човешката раса от Земята, чрез "промиване ма мозъците" и Глобална идеологическа пропаганда /"неолиберализъм" и др./, им се удаде да сменят Програмата в "ЧИПЪТ", "приоритетите"/"Ценостната система"/ на по-голамата част от Човечеството , по посокаката : единствено да се стрмят хората да имат,т.е. да притежават всевъзможни вещи /"Джаджи"/, а не да се конкурират и да реализират висша Човешка дейност в: Науката,Изкуството,Духовното себеусъвършенстване, и др. ,..., същите Тези хорица , набедени от Медиите за "Граждани", обръщат гъб на "Политиката", ако Тя не е "организирана"/"прорамирана"/ като "МЕДИЙНО ШОУ", в което задължително трябва да участват и "любимите"им /внушени от същите тези Медии и от НЕТА/, "Звезди-Герои" ,"Клоуни", "Политиците" и тем подобни модни "Персони"... Сега , ще трябва отново да се "променя" софтуерът в ЧИПЪТ НА ЧОВЕЧЕСТВОТО ,май ? "КАКВОТО ПОЧУКАЛО -ТОВА МУ Е ОТГОВОРИЛО" , отново "нищо ново под Слънцето"....
Ако имаш предвид Станишев и песоглавците си прав, а за останалото има много да четеш, дори и на съветски, за да проумееш що заживотно е пазара, как на Газпром му спадат печалбите или в САЩ как за две години им намалява вноса на нефт и как се закриват АЕЦ .Започни с комплекса Коммерсанть.
Правильно говорил Гоголь "В России две беды — дураки и дороги" причём первых ну очень много!!
Цицерон е казал на римляните,че не иска да създаде най-добрите закони,а най-добри за тях самите. Референдумите са най-добрата форма за управление на швейцарците,но не и за други народи.
Все ми се струва,че Швейцария е такава,каквато е днес,поради ужасяващият опит от средновековната,религиозн тирания на Калвин по нейните земи. За една усмивка в църква са бичували нещастника публично. За нещо по-сериозно-на кладата.
Затова днес,те не обичат да имат началник и ценят най-много независимостта,във всеки смисъл на думата.
[quote#93:"deaf"]Референдумие са най-добрата форма за управление на швейцарците,но не и за други народи. [/quote]Имате ли някаква обосновка на това твърдение, или това е ваша асиома?
Другари, на коя глава от професорския труд на доктор Кръстев стигнахме? Не че е лошо писаното, но квазинаучният стил на изразяване, безкрайните препратки и цитирания не само скриват какво точно иска да ни съобщи авторът. Те са антипод на вестникарското писане. Или както едно време ми казваше Дерида докато правех лицеви опори на плажа: "Момче, това дето го "е§еш*" под теб го няма!"
Да се разберем,при всеки референдум има печелещи и губещи. Ако Ирландия беше излязла от ЕС (както искаше на референдум),щеше да е добре за някои,но за други-не.
Кръстев, момче младо, правиш ли разлика между капитализъм - комунизъм от една страна и демокрация - диктатура от друга? Правиш ли разлика между дива пазарна и планова икономика? Има ли разлика между морал и закон, между материални и духовни ценности? Кои са добрите и лошите им качества?
Е когато ги свържеш в едно, ще разбереш апатията на хората.
[quote#32:"Иван К"]За щастие активните граждани все по-малко зависят от политиците. За активните граждани отслабването на политиците е добра тенденция.
На другият полюс са пасивните граждани, които чакат да получат нещо от политиците. Тъкмо те са разочаровани. [/quote]
Разочаровани има доста и в първата група, даже повече. Пасивните са си пасивни. Викат си "знаех си" и продължават да се вярват, че са прави и да чакат.
Общо взето вярно е хванат песимизмът на повече хора в възможността да променят ситуацията чрез избори. Също и усещането за силно задкулисно влияние на финансови структури, които всъщност диктуват нещата. В глобален и в домашен мащаб. При нас, мисля, е по- трудно. Защото сме бедни и няма върху какво да стъпим, защото нямаме традиции, защото не сме добре информирани другите какви постижения имат в качеството на живот и защото повечето от нашите политици не са на необходимото ниво, също като нас.
Поне моето усещане е такова.
Но пасувайки укрепваме това статукво все повече. Необходимостта от гражданска активност продължава да е актуална въпреки усещането за неефективност и точно заради това! Всичко се променя в този свят. И тази ситуация ще търпи промяна. Вероятно от нас зависи в каква насока. Някакъв прогрес може да има само при активни действия за отстояване на различните интереси.
[quote#96:"deaf"]Да се разберем,при всеки референдум има печелещи и губещи.[/quote]Това не е аргумент. Никой в Швейцария не се е родил научен да решава съдбата си с референдуми. Ако има желание на това може да се научи всеки, като се започне на местно ниво с общини и кметства. Загубите от неминуемите грешни решения в началото ще са по-малки и поправими.
Миналата година едновременно с президентските избори в САЩ са проведени и над 170 локални референдума по различни въпроси като еднополовите бракове, употребата на марихуана, абортите и много други.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
Митко Василев
Рейтинг: 640 Неутрално"Миналата година не ми се разправяше с домашната градина и това ми се отплати с доста некачествени домати. Мисля тази да не е така. Тъпо е половината да го изрязвам, а останалото да хрупа, все едно е краставица.
това, че казваш даден факт, не означава, че непременно го харесваш. въпреки че за 95% от аудиторията значи точно товаДнес се сетих за този ми проблем, но описаната ситуация спокойно може да се чете и метафорично. С всяко нещо е така.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Митко Василев
Рейтинг: 640 НеутралноКолкото до изборите и политическия процес изобщо, може би нямаше да е така, ако всеки, когато гласува - дава 50-те лева за партийната субсидия. Може би тогава ще мислим повече с главите, отколкото със задниците си.
това, че казваш даден факт, не означава, че непременно го харесваш. въпреки че за 95% от аудиторията значи точно товаEl Chuncho
Рейтинг: 1178 НеутралноЗа съжаление в човещката история демократичните форми на управление са сравнително кратки и се сменят с някаква форма на абсолютна власт.И Смяната се осъществява точно от хора и от идеи които отхвърлят демокрацията защото не била достатъчно добра.
Никъде по света борсите не са определящи за икономиката.- цитат на коментар #70 от “др. Иванов****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
hodounski
Рейтинг: 3077 НеутралноИ сега същият ЕС ,който подкрепяше Берлускони,а после го свали ,иска да ни натрапи боце .Дори и после да го свали,кой ще ни компенсира катастрофата? Или на чужд гръб експерименти може!
jackdaniels
Рейтинг: 646 Неутралноами може да се бунтуваме, да гласуваме с бели бюлетини, да пробваме измисления сценарий на някой си писател и може да се подобрят нещата някак си и да се появи от някъде избора който искаме да имаме
Велков
Рейтинг: 1341 НеутралноПостполитическо....Ми то в тия пости сега....
jackdaniels
Рейтинг: 646 Неутралнообщо взето пак интелектуални гимнастики без никакви практически измерения
samarianin
Рейтинг: 552 Веселопогледнато от Америка - американската демокрация изглежда така:
ople_and_the_republic_we_must_reclaim.html
Je suis дани кириловhttp://www.ted.com/talks/lawrence_lessig_we_the_pe
удивително е как американските "прогресисти" и "либерали" от TED почват да откриват неща които Алън Русо приказваше на Алекс Джоунс преди повече от 10 години... при това с ръкоплещене и ставане на крака...
ако искате да научите нещо за "българската" "демокрация" последното нещо което трябва да правите е да четете Иван Кръстев... повечето от казаното е невярно, вярното е казано от други преди него...
Митко Василев
Рейтинг: 640 НеутралноТъжната истина е, че българинът не умее да използва политиката по начин, който да му носи ползи.
това, че казваш даден факт, не означава, че непременно го харесваш. въпреки че за 95% от аудиторията значи точно товаФакт.
От една страна е неумението, поради липсата на предишен опит - преди не е можело и на теория.
От друга страна е постоянното вменяване от страна на политици и всякакви самозвани експерти, че това е работа за специалисти, тоест - много е сложна. Тук и вие-медиите сте отговорни.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
mr. wonderworld.
Рейтинг: 1341 НеутралноРазсъжденията за добрите и лошите страни на буржоазната демокрация предлагам да ги оставим за едни по-добри времена,когато БСП ще се е смалила достатъчно,за да бъде принудена да се реформира до една нормална партия на левицата.Това може да се случи само след няколко последователни мандата в опозиция.
In my Wonderworld each sleeping vision is so real.Дотогава-гласуване и пак гласуване-това е демократичният начин да бъде намалена вредата от БСП и турското й крило-ДПС!
convince
Рейтинг: 1215 НеутралноРАДИКАЛНИТЕ ПРОМЕНИ В ЧОВЕШКАТА ИСТОРИЯ, НЕЗАВИСИМО ОТ ТОВА КЪМ ДОБРО ИЛИ КЪМ ЛОШО БЪДЕЩЕ, ВИНАГИ СА СЕ ИЗВЪРШВАЛИ НЕ ЧРЕЗ ИЗБОРИ, А ОТ ПОЗИЦИЯ НА СИЛАТА.
Силата на диктата е желана от масите, защото ги освобождава от личната им отговорност за събитийно съпричастие, а ги съсредоточава в преките им задължения и ограничени отговорности при които прогресивните резултати идват по-бързо.
Цялато управленско майсторство е в това, кога диктата трябва да бъде ограничен и прекратен във времетраенето му.
Мартин Akakka
Рейтинг: 594 НеутралноДо коментар [#1] от "Митко Василев":
Тиквата и компания по същия начин се справи с икономиката на държавата , няма икономика няма проблеми .
Няма градинка няма проблеми
El Chuncho
Рейтинг: 1178 Неутрално[quote#14:"mr.wonderworld"]Разсъж енията за добрите и лошите страни на буржоазната демокрация предлагам да ги оставим за едни по-добри времена,когато БСП ще се е смалила достатъчно[/quote]
Никъде по света борсите не са определящи за икономиката.- цитат на коментар #70 от “др. Иванов++++++++++++++++++++++++++++++++++
Дневник:Анкета за или против новият сайт
Рейтинг: 541 НеутралноКакво чета между редовете:
Да мразиш е сериозно занимание. Имаш ли толкова време, да се "забавляваш" с това ?!?Време е вече за образователен ценз при гласуването. Само образованите хора са икономически активни (или иската да са такива), и само те икономически активните хора създават блага и плащат данъци, т.е. издържат икономически НЕактивните, т.е. ниско или необразованите.
Време е за следващо ниво ДЕМОКРАЦИЯ.
Лукс на Прокопиеви и Плевнелиев в село Баня"
Рейтинг: 647 НеутралноМафиокрация!
El Chuncho
Рейтинг: 1178 НеутралноДо коментар [#18] от "nuzzo":
Никъде по света борсите не са определящи за икономиката.- цитат на коментар #70 от “др. ИвановИван Кръстев е прекалено "общественна" личност за да го каже в прав текст.Аз и ти не сме и можем да го кажем кратко и ясно.
jackdaniels
Рейтинг: 646 Неутрално"Той е пресъздал усещането за изгубената власт на избирателите – потискащото прозрение, че гражданите живеят в свят на права, но са лишени от истински избори."
точно накрая - най голямата глупост. подтискащото прозрение на гражданите е че управляващите са проекция на тях самите и че за да им е добре трябва те да се променят, не само управляващите. който си е некадърен мизерник, може да отиде на хиляда демонстрации и да паднат хиляда правителства и модели на управление, но той пак ще си мизерства. освен разбира се при комунизма, където някой гнусни качества, биха му осигурили добър живот. избори има достатъчно, ама то не е само да избереш нещо, то си иска работа и последователност. може да идеш на пазара и да си избереш най хубавите фиданки, ама те трябва да се засадят, да се поливат да се грижиш за тях да не ги изядат козите и след години може да станат хубави дървета. зависи от фиданката дали си я избрал добре, зависи и от тебе как се грижиш за нея
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Иван Кавръков
Рейтинг: 434 НеутралноПърво този човек ме учудва ,че не намира доблест и сила да не пише дори ако това е професията му ,ако реално няма какво да каже . Просто прави кавър версии на стари песни .Смешно и жалко е да четеш из блоговете и другаде къде по-смислени и дръзки оценки, прогнози. А ерудирани умници да си "дъвчат взаимно дъвките" ... Колкото и неприятно да е като констатация, дойде отново времето в което на живот се учим от улицата и онова, което свободно и дръзко можем да извикаме там ,а после някои се пробват да правят пари от него...Нещата вече не вървят като по учебниците, Кръстев !
inkata22owen
Рейтинг: 541 Неутралноне мисля, че е цинизъм, че на изборите хората сменяха всяко правителство. аз съм от тези които гласуват за едни и същи, но не съм лишена от разбиране към тези, които гласуват различно. така както аз си мисля, че ще гласувам за различен кмет, докато не се реши проблема с кучетата, така може би други разсъждават за други проблеми на парламентарните избори.
а и БСП управляваха честичко през тия години, не е като да не са били преизбирани
а и Първанов.
El Chuncho
Рейтинг: 1178 Неутрално[quote#22:"бай Георги"]Тенкю пийпъл! Да живей масонската ложа[/quote]
Никъде по света борсите не са определящи за икономиката.- цитат на коментар #70 от “др. ИвановТака е Бае Георге,кофти мурафет е туй демокрацията.
Дори Другаря Путин е принуден да прави избори,да се унижава демек.
бай Георги
Рейтинг: 541 НеутралноДо коментар [#25] от "el_chuncho":
"Това, което ние сме го построили- вие не може да го боядисате" Тодор ЖивковКо са унижава, той си ги прави по неговия си начин,за мъка на баш демократите
Jessika
Рейтинг: 1394 НеутралноБеше ми интерсно да прочета, дава поводи за размисъл.
Виктор Юго: „Общество, което не иска да го критикуват, прилича на болен, който не разрешава да го лекуват.”El Chuncho
Рейтинг: 1178 Весело[quote#26:"бай Георги"] той си ги прави по неговия си начин,[/quote]
Никъде по света борсите не са определящи за икономиката.- цитат на коментар #70 от “др. ИвановДа де,това ти обяснявам.
Чарли
Рейтинг: 1657 ГневноДобре е от време на време да се пишат такива анализи и най-важното да се четат. Не, че всичко вътре е така както аз си го представям, но това не ми пречи да се съглася "по-принцип" с констатациите и изводите.
ир Бойко е млад украинец – амбициозен, прагматичен и предприемчив.[/quote]
Russia delenda est ---- Путин kiss май ЕС! ----- www. деньги .ru.net :-)[quote#0:"Статията"]Владим
А като прочетох историята на Владимир Бойко (какво приятно съвпадение и каламбур с бившия ни МУ) се сетих за форумния трол ПорниТО. Същата арогантност и безхаберие.
El Chuncho
Рейтинг: 1178 НеутралноДо коментар [#27] от "Jessika":
Никъде по света борсите не са определящи за икономиката.- цитат на коментар #70 от “др. ИвановВинаги е приятно да прочете,или да чуе, човек нещо от Иван Кръстев.
owen
Рейтинг: 541 НеутралноДо коментар [#18] от "nuzzo":
тц. това дето ти го предлагаш, не е следващо ниво на демокрация, а фашизъм. пробвано е.
на по-практично ниво - не всички образовани са икономически активни и създават блага. може да си високообразован и търтей, а може и да си просто безработен. образованието не е критерий за гласуване.
решението е е да се намали количеството ниско образовани хора с реформа на образованието, а не да ги маргинализираш.
Иван K
Рейтинг: 2880 НеутралноЗа щастие активните граждани все по-малко зависят от политиците. За активните граждани отслабването на политиците е добра тенденция.
подписНа другият полюс са пасивните граждани, които чакат да получат нещо от политиците. Тъкмо те са разочаровани.
Белият Негър
Рейтинг: 710 ВеселоИване,чел съм това което си писал,но в много от случаите си направо гърбаво грешен.
Действителноста е грешка, породена от липстата на алкохол.Ърнест Хемингуеий.Демокрацията не е написана от такива като теб.
Може би си някакъв,но не си този който казва как плува рибата
Демокрацията е такава,както се разбира от тълпата.
Платени риби,не могат да кажат това на хората.
А тълпата е от хора,които гласуват за тия боклуци,които ти плащат.
Разбра ли Ванчо?
Не ти е празна тиквата,но обслужваш интересите на боклуците.
Не съм от тях.
deaf
Рейтинг: 2683 НеутралноКоментарът е скрит от модераторите, защото съдържа вулгарни, нецензурни квалификации, лични нападки, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на други коментиращи и лица, цитирани в публикациите. Ако въпреки това желаете да го видите, натиснете тук.
До коментар [#18] от "nuzzo":
Нужно е да се забрани на пенсионерите и жените да гласуват,а не някакъв си образователен ценз при гласуване. Пенсионерите-защото вече са с нарушено здраве,а миличките,сладки женички-защото гласуват крайно емоционално. Така статии като тази на Кръстев,ще станат излишни.
P.S.
Не ме разбирайте погрешно! Нежният пол трябва да бъде допускан до властта (както правят и Обама,и Путин,и Бойко),но НЕ и да гласува. Това е друго...
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
Дневник:Анкета за или против новият сайт
Рейтинг: 541 НеутралноДо коментар [#31] от "owen":
Да мразиш е сериозно занимание. Имаш ли толкова време, да се "забавляваш" с това ?!?[quote#31:"owen"]тц. това дето ти го предлагаш, не е следващо ниво на демокрация, а фашизъм. пробвано е.
на по-практично ниво - не всички образовани са икономически активни и създават блага[/quote]
Подочули сте нещо за фашизма, ама не съвсем сте го разбрали.
А, кои си продават гласовете, т.е.решават срещу 50 лв. вашата съдба( от година на година техният процент от общото население се увеличава, а оттам и тежеста им при определяне посоката на развитие и методите на развитие на държавата), щото тяхната те отдавна са предали в ръцете на "Господ" , "Вожд" или този, които им плати, за днешният хляб(за утрешният ще мислят утре) ????
Необразованият сам е приел тази си роля, доброволно, тъй като образованието е задължително все още в България, а пък самообразованието е присъщо на образованите, т.е. на търсещите, застраховащите се от превратностите, и т.н.
Та пак поразсъждавайте, щото ролата на Майка Тереза, която ми играете е чудесна и похвална, НО НЕ ПРАГМАТИЧНА и с временен, краткротраен ефект, при това лош.
stg
Рейтинг: 1234 Неутрално[quote#32:"Иван К"]На другият полюс са пасивните граждани, които чакат да получат нещо от политиците. Тъкмо те са разочаровани. [/quote]
"Ceterum censeo ГЕРБ esse delendam"ами виж лично аз не искам да ми се пречкат
Дневник:Анкета за или против новият сайт
Рейтинг: 541 НеутралноДо коментар [#34] от "deaf":
Да мразиш е сериозно занимание. Имаш ли толкова време, да се "забавляваш" с това ?!?С риск да ме разберете правилно, не съм съгласен, тези пенсионери, които са работили и са дали своя обществен дан, под формата на данъци, да им се ограничава правото(още повече че и ние с вас някой ден ден ще сме пенсионер,дай боже, и едва ли ще ние приятно, някакви тогавашни "келеши" да ни маргинализират, щото още дишаме, да речем).
А за жените ....хмм, много сте краен. Аз съм за равенството между половете, включая и в леглото
Realist
Рейтинг: 4411 НеутралноДемокрацията е такава каквато ние си я направим, не ходете за гъби когато има избори, всеки глас, всяко мнение значи. Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро!
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.Храбър
Рейтинг: 1543 Неутрално"..Мнозина са склонни да вярват, че демократичните страни са слаби и нестабилни, че те са неефективни в борбата с тоталитарните режими. Демократичните режими изглеждат прекалено идеалистични и тромави, за да оцелеят. Демократичният процес на взимане на решения изглежда заложник на електоралните цикли, а демократичната политика провокира разделения в обществото и е плодородна почва за демагогия и манипулации. Не друг, а самият Уинстън Чърчил сухо отбелязва, че "най-силният аргумент срещу демокрацията е петминутен разговор с обикновен избирател"..."
"Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"България и всичко случващо се около българската демокрация е много удобна база, на която човек да стигне до идеята че тоталитарният режим би бил по-успешен. Поне тогава нещата са по-ясни и по-лесни. Всичко е черно и бяло. Няма нюанси. Даже не ти се налага да определяш кое е черно и кое - бяло. Тая демокрация е толкова объркваща! Толкова цветове, толкова нюанси и продължават да се множат!
Всъщност, именно в многообразието на идеи и мнения е голямата сила на демокрацията. Благодарение на това многообразие всяка грешка е по-малка, с по-малка продължителност и с по-малък импакт върху успеха на обществото, защото конкуренцията на идеи и решения няма да позволи грешна идея да просъществува.....Да кажем 45 години, както става в България благодарение на член 1-ви и невъзможността да се опонира на единствената партия в страната тогава.
forza
Рейтинг: 714 НеутралноПоредното притопляне на белите бюлетини на Сарамагу.
Едно и също, N-ти път.
Кръстев продължава да пише все по-дълго и все по-нищоказващо.
Храбър
Рейтинг: 1543 Неутрално[quote#36:"nuzzo"]Подочули сте нещо за фашизма, ама не съвсем сте го разбрали. [/quote]
"Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"Каква е идеологическата разлика между фашизма и нацизма?
mimeto71
Рейтинг: 381 НеутралноПазарите били решавали,не се уморихте от тези глупости.Всъщност решават бюрократите в Брюксел,те са параван на банките,в САЩ са си измислили нещо друго......Така че права нямаме,имали сме илюзията,че сме имали права,но вече и това нямаме.А Иван Кръстев пише за това за което са му платили.
deaf
Рейтинг: 2683 НеутралноДо коментар [#38] от "nuzzo":
Мда-а,не сте чели българските класици! Например в един разказ на Йовков,когато младият,пращящ от сила син удари по масата и каза на вече немощният си баща,че вече той е глава на семейството и каквото каже,това ще става. Та какво за "правото" да гласуват на пенсионерите?
Не "правото",а Природата така е създала светът! Затова и само през времената на Йовков,България е била силна и успяваща. (През 1939год. икономически тя е била най-силна на Балканите).
"Равенство" между половете?! Да де,заради това днес сме на това дередже,както обясних по-горе.
musashii
Рейтинг: 754 НеутралноАбсолютно съм убеден,че гласуването на избори не променя нищо.Аз от 2001г насам гласувам ,но болшинството от сънародниците ми си избира царя,комунистите,гавазина на царя и агентите на Д/П/С.Е кажете ми аз като гласувам какво променям?А никога няма да подкрепя на избори по-горе изброените.Казвам го най-отговорно-ако партията,за която гласувам не влезе в парламента повече аз няма да гласувам.Така и така българите си избират гореизброените-няма за какво да си правя труда да гласувам.
k_
Рейтинг: 2645 НеутралноСъщината на демокрацията е да направи живота на хората по-удобен и безопасен, като за тази цел те (хората) се събират или излъчват своите представители да обсъдят и приемат правилата, които биха решили новопоявил се проблем в общественото битие.
Демокрацията НЕ МОЖЕ да има за цел да осигури прехраната, здравето, поколението, или дори вечния живот на индивидите от които е съставено обществото.
Това е лично задължение по природа на всеки според неговите собствени способности и съществуването му в заобикалящата го среда. Независимо от късмета му да се е родил в африканска колиба или аристократични европейски дантели.
Демокрацията на всеобщото избирателно право, която си представя и има предвид Кръстев е съществувала някакъв микроскопичен времеви период в човешката история и върху силно ограничена част от човечеството като цяло.
Човечеството едва тепърва се изправя кво правим като дадем равен глас за решаване на обществените проблеми на „всичкото матрял”. Напълно нормално е различните индивиди да имат различен времеви хоризонт и визия за личния си живот. А също така и генетически заложени различни способности да отиграват вечните промени в околната среда.
На всичкото отгоре човека е и маймуна, склонна да се лашка от време на време по отнесени идеи – ту ще изпосече де що има дървета да си вдигне каменни глави, строи никому ненужни пирамиди, реши просто да изколи себеподобни, свали рая на земята и осигури мамбо и жени за всеки или дори намали планетарната температура с 2 градуса.
Съвсем до скоро, до глобализационните времена всеобщото избирателно право на практика никъде не е съществувало по света. Освен ако не приемем, че изборите до преди 20г у нас и навсякъде в бившия соц бяха демократични по разбирането на Кръстев. Те не са били такива нито в Зап Европа, нито в САЩ. Формалните ограничения по ценз – образователен, полов и расов неформалните (най-често имуществен) успяваха да държат „матряла” далеч от възможността да използва демократичната процедура за задоволяване на насъщни (храна, облекло, топло, продължаване на поколението) лични нужди за сметка на общественото богатство.
С бума на информацията и глобализацията „матряла” се усети за формалните си права, които му дава демократичната процедура.
В основата на бунтовете и размириците по арабските, американските и европейските площади стои борбата за мамбото или правилата по които то се разпределя между членовете на обществото.
Защото независимо от уж огромните разлики между обществата в Лондон и Ню-Йорк от една страна и Кайро и Тунис от друга се оказа, че и тук и там всъщност обществения живот е окупиран от шайка крадци, независимо дали ще бъзикат ЛИБОР-а, ипотечните облигации или цената на хляба и зеленчука по арабските пазари.
В прединформационните бавни времена, обществото не би имало възможност да се организира и отгреагира на пормените в ситуацията. Но вече не е така. Протестите по всякакъв повод зачестяват и стават норма. Никой няма намерение да чака 4 или повече години да реши определен наболял обществен проблем.
Това, че по върховете си живеят в тяхния измислен свят и разчитат на относително дългия (бих казал неадекватно дълъг) политически цикъл да си решат личните проблеми (храна, топло, поколение) си е за тяхна сметка.
Измислената история с „белите празни бюлетини” би ги уреждала идеално, но няма как да се случи. Няма никакво значение какво е гласувал „матряла”. Настъпиш ли го по мазола, той ще реагира мигновено и често дори болезнено за тези дето са забравили кой дявол ги е набутал да се занимават с обществени дела.
Политиката навлиза в нови измерения и без съмнение демокрацията (взимането с вишегласие на обществено значими решения) ще се запази.
Аз лично се съмнявам, че всеобщото избирателно право ако продължи да съществува формално, на практика то ще бъде сведено до нещо като имуществен ценз. В смисъл който може да плати на матряла 50 кинта на калпак има повече шансове да каже кой и къде ще кара влака.
Друг е въпроса, че ако той си е мислел че веднъж докопал се до кондукторските клещи ще събира парсата от билетчетата следващите 4 години, а получи ритници от пътниците или дори бъде изхвърлен на някоя малка гара по време на пътуването да се сърди на себе си.
Дневник:Анкета за или против новият сайт
Рейтинг: 541 НеутралноДо коментар [#44] от "deaf":
Да мразиш е сериозно занимание. Имаш ли толкова време, да се "забавляваш" с това ?!?Еее, не съм съвършен, търпя развитие, както и в самоообразоването си за...класиците
k_
Рейтинг: 2645 НеутралноДо коментар [#38] от "nuzzo":
А каково да правим с пенсионерите дето хем са "дали", хем са оставили дългове?
И къде са на пенсионерите децата да се погрижат за тях в немощните им години?
Аз като падна толкоз (живот и здраве) в последните ми дни ще ми трябва една купичка храна и едно добър ден и лека нощ.
Дотогава само работа, без значение на колко си години и какво пишело в осигурителния кодекс.
nikero
Рейтинг: 488 НеутралноДо коментар [#48] от "k_":
И много лекарства ще ти трябват, както и специализирани грижи, изискващи пари.
Господин Никой
Рейтинг: 381 НеутралноКато изключим фантасмагориите за "бунтът на белите бюлетини", статията е много добра. Идеята, че пазарът определя политиката, а не демократично избраните политици е естествено напълно вярна. И слава богу, че е така.
. Може би технокрацията е пътят в бъдеще.
Идеята, че меритокрацията (или иначе казано технокрацията) е по-добрия вариант е също напълно вярна. Да искаш от народа за избира между неща, от които нищо не разбира не е демокрация, а манипулация. По-добре да ни управляват експерти, а не самозвани "политици" избрани от полуграмотни избиратели, които само искат да имат (както нашите "протестиращи"
ХАРИ
Рейтинг: 594 Любопитно[quote#34:"deaf"]Пенсионерит -защото вече са с нарушено здраве,а миличките,сладки женички-защото гласуват крайно емоционално[/quote]
Човек - това е една особена болест по маймуните.Да. Хората на преклонна възраст трябва да осъзнаят че е най-морално по време на избори да си стоят вкъщи. А повечето от жените гласуват по някакъв женски "инстинкт". А овцете си искат коч
Graf
Рейтинг: 1345 НеутралноПък Емо Ротманса емигрирал. Видният етрополски гербер рекъл, че животът на децата му бил под заплаха.
Ecrasez l’infâmeИ неговия. Та нотариално закрепвал доказателства за нещо.
Иван Кръстев плямпа унило за постполитическа власт на демоса. Каквото и да значи това.
В зала "Арена" някакви примати ни крякат, че имали воля. Тези дето поне малко малко са чели няма как да не се сетят за Leni Riefenstahl. Лени живя 101 години и не съжаляваше за подкрепата на едни други примати, удавили с воля Европа в кръв. И не само Европа..
Емо от Етрополе е поел по пътя на Троцки и Хес. Не че не е смешно, както и волята на Борисов, но е пълно и с някаква местна балканска клоунада. Един от авторите и горе замислено ни цитира един португалец. Цитира ни един комунист, между впрочем...
А насред волята, пред входовете на властта горяха факли. Баш по времето когато "волята" бе дезертирала с кръвно у правителствена.
И в Triumph des Willens има факли....
Що ли етрополският гигант на ГЕРБ се е притеснил?
deaf
Рейтинг: 2683 НеутралноДо коментар [#46] от "k_":
Браво! Каза ли му го на Кръстев!
Само с първият абзац не съм много съгласен. Демокрацията е възникнала като един вид карантина,срещу тираничните склонности на неподходящи хора. Само до преди 30-40 год. е било опасно (и на Запад),във всеки смисъл на думата,да имаш собствено мнение. Демокрацията по скоро ни предпазва да не се изтрепем.
А решенията се взимат от харизматичните,т.е. истинските лидери,а не в следствие на дебат. Доказателство е,че няма нито един импотентен,плодотворен парламент в света.
k_
Рейтинг: 2645 НеутралноДо коментар [#49] от "nikero":
И друг път съм казвал, че старите и двамата живяха до 88г, решително отказвайки да гълтат хапове и ходят по-доктори.
Съвременната медицина (изключая травматичната) се е превърнала в индустрия която печели от страховете на хората от болестти и от смъртта.
Всеки може да си направи "плацебо" тест и отиде здрав на доктор с измислени оплаквания и да колекционира рецепти.
В момента не съществува нито един доктор, който няма да предпише скъпи лекарства на здрав като бик човек.
k_
Рейтинг: 2645 Неутрално[quote#53:"deaf"]Демокрацият по скоро ни предпазва да не се изтрепем. [/quote]
Това включва "безопасността" на общественото съществуване.
Разбира се и ограничаването на тираните, които в края на краищата водят до глупави войни и тормоз на боществото.
"Удобство" и "безопасност" са ключовите думи. Хората се събират в блока да си решат някакви общи проблеми на битуването - общо осветление, почистване на общи части, потягане па покрива, а не да осигурят храната и парното на баба Пенка от осмия етаж.
Mladen Varbanov
Рейтинг: 541 НеутралноДо коментар [#32] от "Иван К":
Така е, а сега ако дадеш и едно предполагаемо приблизително съотношение активни/пасивни за България, ще разбереш колко абсурдно е положението. България изглежда като изпаднал в ступор. Има съществена разлика между скептицизма на един западноевропеец и един примерно българин. Тук няма икономика, приятели, няма и институции, нито образование вече. Това ли искахме от демокрацията? Слаба държава, пропаднало образование, среда на всеобща несигурност и престъпност, медиен брейнуошинг, политическа и икономическа безизходица, полицейщина, посредственост. Има ли изобщо изход от тази низходяща спирала? Ние постигнахме всички наши приоритети, но сега се оказа че те са били кухи. Нато, ЕС, Шенген, приватизация, либерализация, демократизация. Били са сладки приказки в устата на нехаещи. България и българите ще трябва тепърва да си изяснят какво точно искат от политиците си, да се научат да отстояват ОБЩИТЕ си интереси и да държат ония горе отговорни. Ако ли не - още много по 23 години реформи ни чакат. Амин
Господин Никой
Рейтинг: 381 НеутралноДо коментар [#46] от "k_":
"Демокрацията НЕ МОЖЕ да има за цел да осигури прехраната, здравето, поколението, или дори вечния живот на индивидите от които е съставено обществото."
Много добре казано! По принцип българите все още живеят със соц идеите, че за всичко са отговорни тези отгоре. Истината е, че сега всеки има свободата да бъде както богат така и беден. Едни са по-умни, други по-глупави, едни се трудят, други лентяйстват. Това е забалязал всеки от нас още в началните класове. Хората са различни по способности. Едни изкарват шестици по математика, други не могат да вдянат и най-елементарната логика. Свободният пазар и демокрацията позволяват на всеки да се прояви. Другият вариант - социалистическата уравнивиловка води до всеобщ мързел и упадък. Уви, само конкуренцията дава прогрес, но и генерира бедни парии презрени.
deaf
Рейтинг: 2683 НеутралноДо коментар [#50] от "Господин Никой":
Но нали технократът Форд управлява САЩ така,че след него дойде Голямата депресия. Или според Вас той е бизнесмен,а не технократ?
Ако някога технократ управлява България,аз ще избягам в някое затънтено родопско село! Технократите са скучни до смърт и ще убият у хората,всякакво желание за живот.
Господин Никой
Рейтинг: 381 НеутралноДо коментар [#54] от "k_":
"Съвременната медицина (изключая травматичната) се е превърнала в индустрия която печели от страховете на хората от болестти и от смъртта."
Много точни думи!!! (лекар съм)
Господин Никой
Рейтинг: 381 НеутралноДо коментар [#58] от "deaf":
Форд кога е управлявал Америка?
El Chuncho
Рейтинг: 1178 Неутрално[quote#52:"Graf"]В зала "Арена" някакви примати ни крякат, че имали воля.[/quote]
Никъде по света борсите не са определящи за икономиката.- цитат на коментар #70 от “др. ИвановИзчакай няколко месеца и ще видиш къде по убедителна гледка на поляните под връх Хаджи Димитър/наричан от някои хора Бузлуджа/.
deaf
Рейтинг: 2683 НеутралноДо коментар [#57] от "Господин Никой":
Конкуренция-да,но не и съперничество! Често не се прави разлика. Съперничеството е отрова за обществото. Погледнете футбола! Там си правят такива подли и гадни номера,че убиха...конкуренцията! Успява този,който прецака другият.
deaf
Рейтинг: 2683 НеутралноДо коментар [#60] от "Господин Никой":
Не си спомням точно,но изкарва само един мандат,като после губи катастрофално изборите.
El Chuncho
Рейтинг: 1178 Неутрално[quote#63:"deaf"]Не си спомням точно,но изкарва само един мандат,като после губи катастрофално изборите.[/quote]
Никъде по света борсите не са определящи за икономиката.- цитат на коментар #70 от “др. Иванов????????????????????????????????????????
Форд индустриалеца.Форд вицепрезидента на Никсън.
Graf
Рейтинг: 1345 НеутралноДо коментар [#61] от "el_chuncho":
Ecrasez l’infâmeХореографията ви не се различава много. Все едни и същи "мислители" ви я водят, та нема нужда да ме пращаш на връо.
El Chuncho
Рейтинг: 1178 Неутрално[quote#65:"Graf"]Хореография а ви не се различава много[/quote]
Никъде по света борсите не са определящи за икономиката.- цитат на коментар #70 от “др. ИвановПо добре "хореографията ИМ"
Нямам връзка нито с ГЕРБ нито с червените.
Просто Боко е по-малкото зло.
deaf
Рейтинг: 2683 НеутралноДо коментар [#64] от "el_chuncho":
Може и да бъркам,но май имаше един Форд,преди Рузвелт.
smokingpipe
Рейтинг: 434 Неутрално" Нещо повече в края на 20-ти век именно "слабите" демокрации, а не "силните" тоталитарни режими спечелиха Студената война. "
Всеки край си има начало .
Победилите демокрации поеха ангажименти , които са неизпълними в реалния живот. Политически , икономически и финансови . Това води до загуба на доверие .
И сега , няма кой да защити демокрацията от нароилите се защитници на демократичните права на личността - добре платените професионални оплаквачки .
Но , животът продължава . И всяко начало си има край .
atropin
Рейтинг: 662 НеутралноВъв всяка статия на Иван Кръстев присъства тезата, че избирателят може да смени политиците, но не може да смени политиките. Аз не мисля така. Избирателят има възможност да направи свободен и изключително глупав избор - да пикае на демокрацията, защото е несъвършена. Съвършенството обаче съществува единствено в логическата структура на изказа на Цв. Цветанов, всяка форма на обществено устройство е несъвършена. Кое е по-добро от деморкация? Меритокрация? - твърде нестабилно, imo.
BlueWater
Рейтинг: 969 ВеселоИма само една държава в света където има истинска демокрация и това е Швейцария!
Не случайно това е една от най-богатите държави в света която няма нефт, газ, злато или други значими полезни изкопаеми. Точно там има истинско управление на гражданите, защото както каза един швейцарски кмет, всеки може да отмени негово решение като събере 500 гласа и предизвика местен референдум по въпроса. Той каза, че му е много трудно да управлява и внимава много за всяко свое решение.
Наистина пряката демокрация с референдуми е може да е опасна за самите граждани със силата си, но си заслужава да се научат всички с времето.
Примерно Швейцарците гласуваха на референдуми против намаляването на 42,5 часовата работна седмица, против намаляването на данъците и други, които почти сигурно изглеждат ненормално в очите на повечето български гласоподаватели.
El Chuncho
Рейтинг: 1178 Неутрално[quote#69:"atropin"]Във всяка статия на Иван Кръстев присъства тезата, че избирателят може да смени политиците, но не може да смени политиките. [/quote]
Никъде по света борсите не са определящи за икономиката.- цитат на коментар #70 от “др. ИвановВсичко в този свят си има естествен ход и развитие.В социалното пространство също.Колкото и да се напъваме можем да променим до някъде скороста на процесите,и то май само като ги забавяме,но не и посоката.За това не мога да се съглася с теб.
kapablanka
Рейтинг: 381 НеутралноТози Бойко не е новост. Още през 60-те години в САЩ една музикална група е платила на някакви, които да създадат истерия около покупката на билети за техен концерт. Това нещо го има и в наши дни. Напр. през нощта стоят млади хора и "с нетърпение" очакват съответният магазин да отвори врати и те да си купят новия айфон. Разбира се, това стоене през нощта се плаща.
triton123
Рейтинг: 541 Неутрално"....но когато ги попитат, гражданите винаги отговорят на социолозите, репортерите или приятелите, че изборите нищо не променят. По този начин мислят не само българите.За да разберем степента на този цинизъм, с който обществото се отнася към съвременната политика...."
Истинното отношение,почиващото на фактология е..цинизъм?!
Къде изчерпа и изписа за цинизма на мафията,т.нар.политици..че се пишат такива глупости?!
Това не е цинизъм,драги,това си е най-редовно и обикновено,нормално и вярно съждение и отношение!
Не само избори,драги,формално и фактически например една Белгия беше без правителство почти две години и..какво промени това?! Нищо!! Защото Белгия продължи да се развива,продължаваше си като високоразвита страна с висок стандарт на живот..и в тая Белгия мин.заплата по закон надхвърли 1500 евра/месец! Докато същите УЖ избори в България или по-точно безвластие,или най-точно- МАФИОТСКА власт- НИЩО не промени в България..това е същата страна ,която е върло ПОСЛЕДНА и ЗЛЕ,която и африкански Габон издуха вече! Ха коментирай сега и недей много летя по земното кълбо че свят ти се завива и полупрофилът ти нещо също се изкривява....Цинизъм е да наричаш "цинизъм" възмущението на хората и виждането им за околната реалност,тяхната реалност !!
Lady V
Рейтинг: 434 НеутралноДо коментар [#1] от "Митко Василев":
Ангелите я наричат небесна радост, дяволите я наричат адска мъка, хората я наричат ЛюбовМногоуважаеми господине,
съгласна съм с Вас. Ако не положим усилия за поставената от нас цел.Тази цел следователно ще бъде неуспешна. И никак не е поради невъзможността да го направим. Смятам ,че младежта не желае да гласува , не защото те наистина не могат да променят бъдещето на България. А защото ги манипулират да мислят ,че не могат. Например : Когато едно дете има подкрепата от родители и учители, то може и успява!"
Митко Василев
Рейтинг: 640 НеутралноДо коментар [#74] от "Nona":
tml
това, че казваш даден факт, не означава, че непременно го харесваш. въпреки че за 95% от аудиторията значи точно товаСмятам, че съм успял да дефинирам проблема що-годе прилично тук - http://kololoto.blogspot.com/2013/04/blog-post_3.h
и в еще няколко поста.
Lady V
Рейтинг: 434 НеутралноДо коментар [#75] от "Митко Василев":
Ангелите я наричат небесна радост, дяволите я наричат адска мъка, хората я наричат ЛюбовАдмирации, много добре!
Митко Василев
Рейтинг: 640 НеутралноДо коментар [#76] от "Nona":
това, че казваш даден факт, не означава, че непременно го харесваш. въпреки че за 95% от аудиторията значи точно товаС риск да превърнем мястото в чат - благодаря.
lyden52
Рейтинг: 8 НеутралноЦитат: "Компанията му Easy Work е създала база с данни на няколко хиляди студенти, пенсионери и безработни, които подобно на статистите в киното могат да бъдат наети за ролята на граждани и да демонстрират в полза на дадена политическа партия. Те са готови да "демонстрират" надежда, гняв или решителност и по цели часове да скандират предварително раздадените им лозунги. "
Сетих се за думите, казани от един наш протестиращ от масовите шествия - "Работя", когато негов познат му предложил да се видят някъде.
Lady V
Рейтинг: 434 НеутралноРусо е песимист по отношение на действителното въвеждане на тези принципи в обществото: "Има ли народ от богове, то неговото управление ще бъде демократично. Толкова съвършено управление не е за хора."
Ангелите я наричат небесна радост, дяволите я наричат адска мъка, хората я наричат ЛюбовИ е абсолютно прав. В днешно време могат да бъдат наблюдавани две форми на демокрация: мажоритарна и пропорционална. За разлика от първоизточника на понятието — атинската пряка демокрация, в сегашните варианти на системата (представителна демокрация) хората избират политици, които да представляват интересите им.
wre501051215
Рейтинг: 3131 НеутралноДо коментар [#70] от "BlueWater":
ния,Австрия са решили да я оставят като независима(където да не доминира никоя от тези велики сили) .Щвейцария се отплаща като поизпира мръсните пари на селия свят.Ако си мислиш,че швейцарското благополучие се дължи само на честите референдуми,много грешиш.
[quote#70:"BlueWater"]Има само една държава в света където има истинска демокрация и това е Швейцария! [/quote]Швейцария съществува само благодарение на това,че нейните 4 велики съседа:Франция,Италия,Герм
wre501051215
Рейтинг: 3131 НеутралноДо коментар [#72] от "kapablanka":
[quote#72:"kapablanka"] Напр. през нощта стоят млади хора и "с нетърпение" очакват съответният магазин да отвори врати и те да си купят новия айфон. Разбира се, това стоене през нощта се плаща. [/quote]Вече рядко-има доста облъчени от реклама индивиди,които съвсем доброволно се нареждат по нощите да закупят дадена стока-консуматорско общество-какво да ги правиш
Медий
Рейтинг: 434 НеутралноЦветните революции на ЦРУ се провеждат по един и същ начин от 1953-та година насам.
I'm addicted to the truth.Просто има много необразовани хора, които не го знаят, но те са се специализирали в цъкането на минуси
В Библията е писано, че ще настане време на фалшиви пророци и лъжата ще бъде представяна като истина.
И може би времето е сега.
Медий
Рейтинг: 434 НеутралноДо коментар [#70] от "BlueWater":
I'm addicted to the truth.Държавите в които има газ нефт и полезним изкопаеми и особено малкуте или ги подаряват на САЩ или живеят в мизерия. А понякога и двете.
BlueWater
Рейтинг: 969 Весело[quote#80:"yanne"]Швейцария съществува само благодарение на това,че нейните 4 велики съседа:Франция,Италия,Герм ия,Австрия са решили да я оставят като независима[/quote]Четете историята, а не я пишете!
През втората световна война швейцарските въздушни сили са се били и с двете страни. През май и юни 1940г. са свалени 11 германски самолета. През Втората световна война Германия разработва планове за инвазия, но се отказва. Въпреки това страната се подготвя за нападение и създава добре организирана отбранителна мрежа. Швейцарската националсоциалистическа партия призовава за аншлус с Германия, но въпросът дори не бива поставен на дневен ред в политическите среди. По време на войната Швейцария е предпочитано място за стартиране на шпионски мисии и водене на преговори. Страната също си осигурява неутралитет и като снабдява Германия с висококачествени машини, оптически прибори за самолети, часовници, електроенергия и млечни продукти. Във военновременните години швейцарският франк остава единствената значима свободно конвертируема валута в света, вследствие на което Съюзниците и Оста продават големи количества злато на Швейцарската национална банка.
BlueWater
Рейтинг: 969 Весело[quote#83:"ashamana"]Държавите в които има газ нефт и полезним изкопаеми и особено малкуте или ги подаряват на САЩ или живеят в мизерия.[/quote]Нима!
Норвегия в коя от двете ваши измислени групи я поставяте?!
2.5
Рейтинг: 1194 Неутрално[quote#18:"nuzzo"]Време е вече за образователен ценз при гласуването.[/quote]
I Want To BelieveИдеята за демокрация, минаваща през дипломата?
Защо да не доразвием идеята: диплома за средно образование(задължително е)=1глас, бакалавърска степен=1,5гласа, магистратура=2гласа? Доценти, професори, над 2,5гласа?
[quote#18:"nuzzo"] икономически активните хора [/quote]
Много интересно понятие: икономически активен?!
Прочетете действащата конституция, няма да навреди.
Някои дипломи са годни само за asswipe.
america1332002
Рейтинг: 434 НеутралноДо коментар [#42] от "Храбър":
фашизмът не гони евреите
dimko
Рейтинг: 541 НеутралноДо ден днешен си мислех, че сме зависими от гравитацията, а то било от пазара.
Вече ще знам...
BlueWater
Рейтинг: 969 Весело[quote#86:"2.5"]Идеята за демокрация, минаваща през дипломата?[/quote]И без тази "гениална" идея сега дипломите са много евтини. Има много хора с по две и три дипломи за висше образование, но не работят това което незнайно защо са учили. по вашата "логика" те трябва да са с по четири или шест гласа.
Captain Shakespeare
Рейтинг: 591 НеутралноДо коментар [#6] от "el_chuncho":
Правильно говорил Гоголь "В России две беды — дураки и дороги" причём первых ну очень много!!То си му навик от Отоманската империя /родова памет/, а може и да се познава с Орешарски.
инж.Бъчваров , Казанлък
Рейтинг: 488 Неутрално...."Что делат"?-"Какво да се прави"..."ЕСТЪ ТАКАЯ ПАРТИЯ"-"Има такава Партия"....ВЧЕРА БЕШЕ РАНО,А УТРЕ ЩЕ Е КЪСНО -ЗАТОВА ДНЕС Е МОМЕНТЪТ ДА ГО НАПРАВИМ" ... ....спомнете си .моля кой го е казал Това,по какъв повод и кога го е казал ... На практика Ние "Гражданите",в своята Еволюция сме още ХИБРИДИ,между ЖИВОТИНСКОТО и ЧОВЕШКОТО : Ерик Фром го е казал по-добре:"...в реализирането на своите житейски цели , хората се делят само на две групи : натези ,които искат да имат /да притежават/ и другите,които изкат да са /да се изявят като Лидери"...Но за всичките хора е много важна Оценката на живота им от Тяхното поколение /наборите/, което пряко е свързано със Социално-биологичният подбор в ЧОВЕШКАТА ГРУПА /ЕКИП, БАНДА,ПАРТИЯ и др./...Защо не премате тогава ,че когато много "мъдрите" световни Гурута /"ТИНК-ТАНК" -щабове/ ,след краят на Втората световна война, уплашени ,че ядреният Апокалипсис на евентуалната Трета световна война би унищожил окончатено Човешката раса от Земята, чрез "промиване ма мозъците" и Глобална идеологическа пропаганда /"неолиберализъм" и др./, им се удаде да сменят Програмата в "ЧИПЪТ", "приоритетите"/"Цен остната система"/ на по-голамата част от Човечеството , по посокаката : единствено да се стрмят хората да имат,т.е. да притежават всевъзможни вещи /"Джаджи"/, а не да се конкурират и да реализират висша Човешка дейност в: Науката,Изкуството,Духовно то себеусъвършенстване, и др. ,..., същите Тези хорица , набедени от Медиите за "Граждани", обръщат гъб на "Политиката", ако Тя не е "организирана"/"про рамирана"/ като "МЕДИЙНО ШОУ", в което задължително трябва да участват и "любимите"им /внушени от същите тези Медии и от НЕТА/, "Звезди-Герои" ,"Клоуни", "Политиците" и тем подобни модни "Персони"... Сега , ще трябва отново да се "променя" софтуерът в ЧИПЪТ НА ЧОВЕЧЕСТВОТО ,май ? "КАКВОТО ПОЧУКАЛО -ТОВА МУ Е ОТГОВОРИЛО" , отново "нищо ново под Слънцето"....
Captain Shakespeare
Рейтинг: 591 НеутралноДо коментар [#82] от "ashamana":
Правильно говорил Гоголь "В России две беды — дураки и дороги" причём первых ну очень много!!Ако имаш предвид Станишев и песоглавците си прав, а за останалото има много да четеш, дори и на съветски, за да проумееш що заживотно е пазара, как на Газпром му спадат печалбите или в САЩ как за две години им намалява вноса на нефт и как се закриват АЕЦ .Започни с комплекса Коммерсанть.
deaf
Рейтинг: 2683 НеутралноДо коментар [#89] от "BlueWater":
тирания на Калвин по нейните земи. За една усмивка в църква са бичували нещастника публично. За нещо по-сериозно-на кладата.
Цицерон е казал на римляните,че не иска да създаде най-добрите закони,а най-добри за тях самите. Референдумите са най-добрата форма за управление на швейцарците,но не и за други народи.
Все ми се струва,че Швейцария е такава,каквато е днес,поради ужасяващият опит от средновековната,религиозн
Затова днес,те не обичат да имат началник и ценят най-много независимостта,във всеки смисъл на думата.
BlueWater
Рейтинг: 969 Весело[quote#93:"deaf"]Референдуми е са най-добрата форма за управление на швейцарците,но не и за други народи. [/quote]Имате ли някаква обосновка на това твърдение, или това е ваша асиома?
Lemmy
Рейтинг: 1695 ВеселоДругари, на коя глава от професорския труд на доктор Кръстев стигнахме? Не че е лошо писаното, но квазинаучният стил на изразяване, безкрайните препратки и цитирания не само скриват какво точно иска да ни съобщи авторът. Те са антипод на вестникарското писане. Или както едно време ми казваше Дерида докато правех лицеви опори на плажа: "Момче, това дето го "е§еш*" под теб го няма!"
–––––
* Точният глагол беше "деконструираш".
deaf
Рейтинг: 2683 НеутралноДо коментар [#94] от "BlueWater":
Да се разберем,при всеки референдум има печелещи и губещи. Ако Ирландия беше излязла от ЕС (както искаше на референдум),щеше да е добре за някои,но за други-не.
makadam
Рейтинг: 594 ЛюбопитноКръстев, момче младо, правиш ли разлика между капитализъм - комунизъм от една страна и демокрация - диктатура от друга? Правиш ли разлика между дива пазарна и планова икономика? Има ли разлика между морал и закон, между материални и духовни ценности? Кои са добрите и лошите им качества?
Е когато ги свържеш в едно, ще разбереш апатията на хората.
danid
Рейтинг: 488 Неутрално[quote#32:"Иван К"]За щастие активните граждани все по-малко зависят от политиците. За активните граждани отслабването на политиците е добра тенденция.
На другият полюс са пасивните граждани, които чакат да получат нещо от политиците. Тъкмо те са разочаровани. [/quote]
Разочаровани има доста и в първата група, даже повече. Пасивните са си пасивни. Викат си "знаех си" и продължават да се вярват, че са прави и да чакат.
danid
Рейтинг: 488 НеутралноОбщо взето вярно е хванат песимизмът на повече хора в възможността да променят ситуацията чрез избори. Също и усещането за силно задкулисно влияние на финансови структури, които всъщност диктуват нещата. В глобален и в домашен мащаб. При нас, мисля, е по- трудно. Защото сме бедни и няма върху какво да стъпим, защото нямаме традиции, защото не сме добре информирани другите какви постижения имат в качеството на живот и защото повечето от нашите политици не са на необходимото ниво, също като нас.
Поне моето усещане е такова.
Но пасувайки укрепваме това статукво все повече. Необходимостта от гражданска активност продължава да е актуална въпреки усещането за неефективност и точно заради това! Всичко се променя в този свят. И тази ситуация ще търпи промяна. Вероятно от нас зависи в каква насока. Някакъв прогрес може да има само при активни действия за отстояване на различните интереси.
BlueWater
Рейтинг: 969 Весело[quote#96:"deaf"]Да се разберем,при всеки референдум има печелещи и губещи.[/quote]Това не е аргумент. Никой в Швейцария не се е родил научен да решава съдбата си с референдуми. Ако има желание на това може да се научи всеки, като се започне на местно ниво с общини и кметства. Загубите от неминуемите грешни решения в началото ще са по-малки и поправими.
Миналата година едновременно с президентските избори в САЩ са проведени и над 170 локални референдума по различни въпроси като еднополовите бракове, употребата на марихуана, абортите и много други.