Защото най-богатите са станали още по-богати, а най-бедните – относително по-бедни.
==================================
Не е относително. В абсолютни измерения е.
Глупостта е дар божи, но с него не трябва да се злоупотребява. /Ото фон Бисмарк/
Защото най-богатите са станали още по-богати, а най-бедните – относително по-бедни.
==================================
Не е относително. В абсолютни измерения е. [/quote]
И ще продължава по същия начин.
В края на краищата богатството е като снежна топка,колкото е по-голямо,толкова по-лесно набъбва.
Но за да се увеличава снежната топка има нужда от сняг.
За богатите снегът са бедните.Вземат от всички по малко,но постоянно.А колкото повече вземаш от един беден човек,толкова повече му отрязваш възможностите да спре да бъде беден.
Затова богатите ще стават все по-богати,а бедните все по-бедни.
На хартия сме извън "световното гето", но по нещастие и мрънкане сме в центъра на гетото. Скоро и сегашните богати и мрънкащите бедни ще са на едно и също място. Та кой какво е написал и си е представял вече ще е без значение. Лошото е, че комунистите ще ни надживеят.
Гледал телевизия, чел книжцичи (англо -американски, нищо че баща му му е чел Маяковски), преглеждал Дневник онлайн и вече се смята едва ли не за мъдрец, който единстен знае истината за света бъдещето, щастието, човека. По добре от Азимов даже, нищо че онзи е светвно признат интелектуалец. Ех Левчев, това потомствената червена номенклатура се познавате отдалеч.
До тук виждам коментари свързани с богатство и бедност. Явно така разбират масата щастие-нещастието...Много жалко Показва твърде ниско вибрационно ниво. Вероятно ще ме нападнат за това изказване, но точно поради предходното изречение, ще си спестя каквито и да е коментари по темата повече...не виждам смисъл Осмислете и се опитайте се да сте щастливи.
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Въпроса какво ще стане в бъдещето наистина занимава хората, макар причините за този интерес да не са ми ясни.
То горе долу така е и с въпроса, как богатите стават по богати, а бедните по-бедни.
Може ли да си представим, от утре да сме съвсем еднакво бедни или богати, все едно. Това, че ще имаме примерно по половин кола и по един хляб може да изглежда и добре.
Ама работата как ще си разделим - всеки да си гледа по един стрък домати или да си прави неговата ракийка. очевидно не става и очевидно веднага след "изравняването" пак ще се намеря по-умни, по-хитри, по-жестоки и всякакви "по" и равенството ще свърши преди да е започнало.
Така че неравенството далеч не е най-голямата беда, в известен смисъл даже напротив.
Който обича да чете/учи и въобще го влече духовната сфера, ще има стимул да настига вече известно-умните и духовните.
Който иска по-голяма къща, по-хубава кола, да драпа и да настига вече богатите, по пътя на тяхното настигане, ще отваря работа и съответно доходи за по-не ициативните хора.
Така че, докато гледаме и цъкаме колко е богат набример Гейтс, ние си лежим на диванчето и гледаме по телевизията нещо важно, като например състезание със стрелички .
Има важни въпроси, като да не се избиваме в разни безмислени войни и най-лошото за безмислени каузи, като например да докажем на останалите, че нашата религия е истинската, а другите са нещастни еретици, или още по-безмислената енергия, да докажем на другите, че ние самите, или нашия род, народ е по-по и най, а останалите са част от хранителната верига.
За съжаление не са малко хората, които се връзват на тия пълни глупости и наистина попълват хранителната верига и отварят бизнес на производителите на оръжие, например.
Така че, ние, дето си мислим, че можем и мислим, трябва да правим това което трябва, а да става това което се случи - но наистина днес и сега.
Българинът не може да живее в реалността, за него тя е плашеща и вледеняваща, предпочита да се пренася в света на филмите, сапунените сериали, да се връща мислено в миналото си, да мечтае за бъдещето и постоянно да бяга от реалността, защото тя го плаши. Този, който дръзне да живее тук и сега се озовава под влака, защото реалността е жестока, постоянно да мислиш и пресмяташ как да си платиш сметките, заемите, как да изхраниш семейството си, да изучиш децата си, да им подсигуриш дом, все трудни неща на фона на действителността в България.Все трудни неща...затова хората предпочитат да витаят в облаците и да мечтаят за един по-добър живот, който надали ще доживеят...
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Ако не сме щастливи тук и сега – никога няма да бъдем. Ако не сме свободни тук и сега – никога няма да бъдем. Ако не се освободим от робското си мислене веднага – винаги ще бъдем роби. Или на другите, или на предразсъдъците си. Ако не обичаме в този момент – никога няма да обичаме.
Аз ти писах +, ама от мен да знаеш, че не е важно вибрационното ниво като такова, защото колкото и да си "високо" има и по-високо от тебе. Важното е да има постоянен прогрес. (Поне в средна стойност, защото - без съмнение - не може да се върви напред без понякога да се подхлъзваш.)
А Левчев, като истински "интелектуалец", е тръгнал да просвещава "цървулите", разтягайки локуми около концепции от истинското съдържание на които почти нищо не схваща.
Не му е от най силните "есета", най-учтиво казано.
напълно е прав човека ..Бедността винаги е относителна , защото богатството е безкрайна величина , докато бедността има долна граница , под която просто няма как да си по беден ...
обичам Ви .... разбирам Ви ... искам да Ви помогна
Интересно, това някакъв задочен спор с Калин Янакиев, според вчерашната му препечатка тук, ли е?
Ако е така - губиш, Левчев! На нула при това!
Ако не е така ... пак си е на нула.
Особено с това придърпване на наистина големите в "реалността" левчева, което ме присети за сентенцията на Швейк за фелдфебела и мащабите на Вселената.
Реалност, дет' вика Левчев ...
"Ако не сме щастливи тук и сега – никога няма да бъдем. Ако не сме свободни тук и сега – никога няма да бъдем. Ако не се освободим от робското си мислене веднага – винаги ще бъдем роби. Или на другите, или на предразсъдъците си. Ако не обичаме в този момент – никога няма да обичаме."
Благодарим за думите Владимире!!!
До коментар [#13] от "Daniel Defoe - Аз ходя на протест. А ти?":
Това е много хубаво, но е....само една философия, която не е химера единствено в няколко наистина изолирани и самодостатъчни родовообщинни общества из екваториалните джунгли. И почива на хипотезата, че съзнанието определя битието...Докато целият останал свят не просто споделя, но и се е развил съгласно обратната хипотеза.
Българите вече 13 века нямаме собствена (ако може - и правдива) философия и все залитваме и се водим по чужди някакви такива, търсим ли търсим....
"Ако имаме милост към себе си и състрадание към другите, можем да минем и без щастие в тоя живот". /Калин Терзийски/
За да бъдем тук и сега трябва непременно да съберем вчера и утре в едно.
Само в този, на пръв поглед невъзможен и специфично човешки възел на миналото с бъдещето ще сме различни от безсловесните.
Христос го е казал прекрасно, преди две хиляди години: "Бъдете като птиците небесни."
Да сме като тях и все пак – по-различни.
Единствено това, непосилно за повечето от нас нас условие, да сме себе си и да надхвърляме себе си, ще ни даде ключа от блажемото "Тук и Сега" – или, както го е наричал Спасителя –
Царството Божие...
да де, но въпросът не е толкова в парите, а в свободата, защото, ако си свободен ще заработиш пари, докато при комунизъма нямаш възможности, така, че уважаеми това е проекция на тъпата ком. диктатура
Доста ..елегантно написано и с някаква болка.По добре звучи от някои негови други есета,в които се опитва да политикантства,
директно и малко непохватно.
[quote#14:"abcdefgh"]не е важно вибрационното ниво като такова, защото колкото и да си "високо" има и по-високо от тебе. Важното е да има постоянен прогрес. [/quote]
Еми не, не си прав. Висшите вибрации са единение с Абсолюта, където измерения като "по-високо" и прогрес просто губят смисъл. Там всичко е едно. Както и да е, дотук с метафизиката
Човек може да осъзнае щастието си,когато наистина разбере,че трябва да гледа точно настоящия момент.Миналото е невъзвратимо,бъдещето неясно.Никой не може да ти каже какво ще стане утре.Най-важното обаче е да спреш да мислиш какво нямаш и да се сравняваш с другите.А да започнеш да цениш и да се радваш на това,което имаш.
[quote#6:"Olga"]Осмислете и се опитайте се да сте щастливи.[/quote]
Е, лесно тий на теп, щот стомахо ти не "свири"?
Какво да кажем ний - га имаме сал "смет за сливи"?
[quote#30:"Култура ми Бойко"]А как ли ний "вибрирами" - от санкюлута..[/quote]
Уж завивибрирахме покрай душата пеевска разплута,
но се получи само странен, хаотичен бръм
от опити на някой батко нещо да пробута
като действително. Оказа се пореден сън.
[quote#35:"vaieria"]от опити на някой батко нещо да пробута
като действително. Оказа се пореден сън. [/quote]
Боже, душата ми е стон, от Вас "събута"..
нима надеждата е глух и празен "звън"?
Надеждата ни, Бойко на културата,
се крие в прелюбезния ти ник
щом махнем бойковците
пада арматурата, берем железо, даваме за скрап,
с парите си купуваме исландци за управници и ето,
ще настъпи миг
да се измъкнем от бездънния си трап.
(Стана пожелателно като едни реклами за кредити по тв - купуваме 300 бири, спестяваме парите от бутилките...
Еее, малко късно видях статията на г-н Левчев, но пък е много интересна. Много ми допада , както много други негови неща.
Винаги е добре от време навреме човек да (се)погледне отгоре ...
[quote#47:"fener"]Исландци-да,а може и швейцарци,
ще решат проблемите ни бързи,като зайци.
Че крави бол имаме в кафяво
и ще са по-надойни,ако са в лилаво. [/quote]
А до всяко лилаво добро същество ще застане поне още едно - мармот.
Това е преувеличено, никога досега в историята не е имало такъв процент хора в световен мащаб, които не са бедни - дали ще са средна класа, малко под или над нея, това вече са подробности. Но за сметка на това черногледството се радва на небивал разцвет, особено по нашите ширини - ако не се оплачем от живота, вселената и всичко останало, просто не можем да живеем.
“In a world of 7 billion people, we, 500 million Europeans, will have to stick together, or European prosperity and values will both go down the drain” A.Merkel
До коментар [#6] от "Olga": ≪До тук виждам коментари свързани с богатство и бедност. Явно така разбират масата щастие-нещастието ...... Осмислете и се опитайте се да сте щастливи.≫
Щастие без материална основа, върху която да се изгради, няма и не може да съществува. Аз съм над 80 години, видял съм и съм претърпял много. В началото моето семейство беше най-бедното в селото, докато в момента съм малко над средното ниво или около него. Но в целия си живот не съм срещал човек просто да е щастлив, не за ден-два, а за по-продължителен периодот време, който няма какво да яде, няма какво да облече, няма къде да се подслони и няма пари за лекарствата, които са му необходими. Всичко друго, включително казаното в статията, не е нищо повече от празно манипулативно дрънкане.
"ако не сме щастливи тук и сега, никога няма да бъдем""ако не сме свободни тук и сега никога няма да бъдем"
ах,Левчeв откъде ги извадихте тези цитати ?това са реплики на Lenina от "Brave New World" (Huxley)нали?
Golden rule N-1"He who has the gold makes the rules"
Съгласна съм напълно.
Веднъж една "духовна" жена /поне имаше такива претенции/ ми се възмути,когато и казах,че за мен парите са хубаво нещо,а не зло.Казах и че да мислиш за духовното можеш,когато си сит,облечен и не се тревожиш как ще си платиш сметките.Когато имаш пари можеш да си купуваш хубава храна,духовни книги,а и да пътуваш по света.Към духовността трябва да посегнеш,когато изпитваш благодарност,за това което имаш и което си станал.А не когато изпитваш лишения и си сърдит и притеснен.
[quote#56:"fener"]Веднъж една "духовна" жена /поне имаше такива претенции/ ми се възмути,когато и казах,че за мен парите са хубаво нещо,а не зло[/quote]
Владимире, недей да лъжеш. Хората приемат всякаква реалност и когато я приемат, тогава са решени да я променят. Не приемат реалността само промитите комунистически мозъци.
[quote#56:"fener"]Към духовността трябва да посегнеш,когато изпитваш благодарност,за това което имаш и което си станал.А не когато изпитваш лишения и си сърдит и притеснен. [/quote]
Е тук вече не мога да се съглася с теб. Духовността ни крепи точно в моменти на материален недоимък, когато сме сърдити и притеснени. (Не духовността от твоя пример, тип билет за ложата в операта или рядко букинистко издание, докато детето няма топли обувки - това са културни артефакти, продукти на духовността, които пак струват пари.)
Благодарност за това, което имаш къде? Единственото, което действително имаш, го носиш в себе си.
При цялото ми уважение към житейския ви опит, ако всички бяхме такива крайни прагматици нямаше да съществуват най-великите постижения на човешкия дух. Сещам се за дилемата на един от великите импресионисти (в момента забравих кой) дали да изяде последния си къшей хляб или да го използва за хлебна гума...
Не мисля,че има доза.Зависи от нагласата.Има хора,които трупат пари и нямат насита.Има такива,които правят и положителни неща за другите.Вземам за пример Божинов и Бербатов.На детето ми в класа имаше много талантлива пианистка,която нямаше пари да се яви на международен конкурс.Някой ги посъветвал да се обърнат към Фондацията на Бербатов.Замина и спечели.Та и двамата са футболисти,имат по две деца и изкарват много пари.
За нещата от такава гледна точка и аз мисля,като теб.В случая исках да защитя тезата,че парите не са зло.И че човек,който има не е задължително да е лош и престъпник.Защото покрай кражбите и мутренските изпълнения,в България се насади такава нагласа.Едва ли не щом имаш,значи не ти е чиста работата.
До коментар [#57] от "b.pavlov": ≪Проблемът е, както вие сигурно сам добре знаете, какво се случва с "бедния духом", след като са засити?≫
Да, знам. И не го препоръчвам. Защото човек се нуждае и от едното, и от другото, ако иска да бъде наистина човек. Но основата е материалното. Просто защото човекът е нещо материално. Върху него може да се надгражда или заедно с него да се изгражда духовното. А обратното, за съжаление, трудно се прави, ако изобщо е възможно в някои изключителни случаи. И е неестествено. И едва ли вие предлагате да изградим едно общество от живеещи в недоимък, глад, болести и мизерия хора, които постоянно се чувстват като изцяло потопени в щастие.
До коментар [#64] от "vaieria": ≪При цялото ми уважение към житейския ви опит, ако всички бяхме такива крайни прагматици нямаше да съществуват най-великите постижения на човешкия дух. Сещам се за дилемата на един от великите импресионисти (в момента забравих кой) дали да изяде последния си къшей хляб или да го използва за хлебна гума...≫
Не съм краен прагматик, но не съм и фанатик в обратния смисъл. Аз съм просто един обикновен човек от народа, който сега не е закъсал, но е преминал и през доста мизерия. Затова го зная от собствен опит. Просто за да бъде нормално щастлив, човек трабва в достатъчна степен да има и материално, и духовно, и интелектуално, и социално и така нататък. Но първичното, без което той не може, е материалното. Защото вашият импресионист, когото ми давате за пример, колко седмици може да използва хляба си за гума и да твори, без да яде? И кое е по-нормално – да твориш без да ядеш или да си хапваш номално и да твориш?
Аз съм за нормалните неща.
Впрочем, вие самата колко пъти сте били гладна поне няколко дни и през това време сте мислили само за нравственото здраве на народа, а не за това, че сте гладна? На мен два пъти ми се е налагало да гладувам, единият път три, другия път четири дни. Уверявам ви, че е трудно да мислиш за морала, когато си гладен. А ако си постоянно недояла? Ако живееш в постоянна мизерия и трябва да мислиш за семейстно и де;ца?
[quote#68:"glog"]Аз съм за нормалните неща.
[/quote]
Аз също.
Но позволете ми да ви припомня от коя реплика тръгна спорът:
"До тук виждам коментари свързани с богатство и бедност. Явно така разбират масата щастие-нещастието...Много жалко"
Оттам теглихме по два диагонала богатство-нещастие и бедност-щастие и разговорът отиде в реката.
А момичето просто искаше да отбележи, че прекалено се вторачихме в парите, преценяваме качествата на околните по това колко пари имат, отъждествяваме богатството с щастие и междувременно губим себе си. Пропиляваме изключително интересното време, в което имаме привилегията да живеем.
До коментар [#67] от "glog":
Радвам се, че се досещате, че не предлагам това. А вдъхновяващи примери, как да устроим своето ъгълче в Европа – която е истинския ни дом – не липсват.
Естествено, така е (на прима виста се сещам за Веласкес, Хендел, Бах). Изобщо не отричам парите. Просто винаги съм се придържала към принципа на баба ми "Парите не са по-големи от нас"
Изчетох с интерес горните коментари.
Според моето скромно мнение,само когато се постигне хармония между духовното и материалното, може (може би?) да се постигне щастието
Как се постига това?-(?)
това е двойствеността и eкзистенсиалната драмата и на "моят" герой "Der Steppenwolf"
Golden rule N-1"He who has the gold makes the rules"
[quote#27:"fener"]невъзвратимо,бъдещето неясно.Никой не може да ти каже какво ще стане утре.Най-важното обаче е да спреш да мислиш какво нямаш и да се сравняваш с другите.А да започнеш да цениш и да се радваш на това,което имаш.[/quote]
Благодаря! Нужни ми бяха тези слова!!!!
Животът е това, което ни се случва, докато правим планове за бъдещето
Субективната реалност има условен праг на поносимост, който се отнася за всеки индивидуално и не само?!
Слоеве от нашето общество живеят много мизерно, но според мен са доста по-щастливи от други, които съществуват с повече финансови ресурси... Прагът на поносимост, освен всичко се определя от перспективата пред всеки индивид, така че, както "краят на миналото и бъдещето време, сочат в настоящето", уви така и взаимно се определят...
Без съмнение човечеството трябва да обърне по голямо внимание на духовния аспект на своето съществувание иначе рискуваме да изгубим най важната част на същноста си и да останем само Хомо без сапиенс.
До коментар [#73] от "Der Steppenwolf":
Кзано е още много отдавна:
"Тоз който има ще му се даде и умножи, тоз който няма и това ще му се вземе."
"Бедността" е състояние на духа, а не материално измерение.
не е "Хомо без сапиенс", казва се "Хомо cool"относително добре информиран(прехвърля тонове ненужна информация ежедневно, без да е в състояние да направи и един елементарен синтездонякъде образован,без ясни идеи и критерии,прагматичен,"революционер" без цел и програмаколкото толерантен толкова и индиферентен,изпълнен със сремеж за "щастие" и консумизъм,лесен за манипулиране..........
до нови срещи
Golden rule N-1"He who has the gold makes the rules"
Азимов, който е един от любимите ми писатели, за съжаление е доста слаб в прогнозите.
Роботите продължават да са научна фантастика, същото бих казал и за ядрените батерии. Космическите програми почти се изпариха с края на студената война. А за живота под земята, дори не си струва да се говори.
Да наистина, Айзък Азимов си е един мечтател, но не и прогнозист.
[quote#9:"tsvetko_51"]Така че неравенството далеч не е най-голямата беда, в известен смисъл даже напротив.
Който обича да чете/учи и въобще го влече духовната сфера, ще има стимул да настига вече известно-умните и духовните. [/quote]
+++++
За целият ти коментар. Цитирам точно тези твои думи, защото си мисля, че те са в основата и на миналото, и на настоящето и най-вече на бъдещето на човешкото общество. Стремежът към щастие (колкото и невидими и размазани очертания да има това понятие) е главният двигател на всеки отделен човек, а от там и на човешката общност. Едни го разбират като богатство, други като духовна хармония(кой знае и това какво означава), трети като комбинация от двете, четвърти като любовна феерия и мечти за срещнати и несрещнати хора, тоест като любов, която те кара да плачеш, да летиш, да мечтаеш едновременно, пети - всичко накуп, шести....да раздават на имащите нужда, седмо... и така до безкрай. Но все пак трябва да се отбележи, че в безбройните щастия има такива, които ни държат здраво на земята и такива, които могат да ни докарат до умопомрачение и скок от най-високата скала към небитието.
Затова казвам, че стремежът към лично благоденствие (щастие базирано на материално благополучие, сплотено семейство, успешна кариера в работа, която харесваш, мир със себе си и с околните) което винаги ще е съпроводено с неравенство, защото едни са по-можещи, други по-малко, (да не говорим за неравния старт), е движело, движи и ще движи човешкото общество като цяло.
В този смисъл трябва да признаем, че капитализмът не е чак толкова лош, защото е базиран на конкуренция, инициативност, самоусъвършенстване, развитие и най-важното създава предпоставки за лично благоденствие, ерго за прогрес на човешкото общество.
Не ти ли прилича човешкото развитие на еволюцията на природата която пробва и открива най различни форми .
Все си мисля че нашия разум еволюира по начин много подобен на биологичната еволюция.Натрапва се някакво чуство за цел и посока на този растеж.Знам че някои го наричат антропоцентризъм,но все пак усещането е такова като че ли разума и неговото развитие е основна цел на еволюцията.
[quote#88:"klimentm"]Не ти ли прилича човешкото развитие на еволюцията на природата която пробва и открива най различни форми .
Все си мисля че нашия разум еволюира по начин много подобен на биологичната еволюция.[/quote]
Не само ми прилича, но съм убеден в това. Човешкото общество съществува и се базира на физическите закони във вселената. В този смисъл има "целенасоченост". Нали знаеш, че най-добрите физици трябва да са и много добри философи.
Може би разума и материята са свързани помежду си с невидима за нас връзка която все още не проумяваме .За нещо подобно говори Пиер Тейяр дьо Шарден в "Човешкия феномен"
"Веднъж гледах по телевизията интервю, в което журналистка попита Далай Лама кога е бил най-щастлив. Той се замисли за момент и с детска усмивка й каза: "Ето сега, в този момент.""
Носете си новите дрехи момчета! Бъдещето зависи от това как ще изживеем настоящето! Няма богати и бедни, има хора с визия и мизерници!
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.
Покоят е относителен, движението е вечно. Истината е относителна и винаги различна. Въпрос на гледна точка. Критерий за истината е практиката. Но и практиките са различни. Условията също. Нищо или почти нищо от това което сме си представяли и прогнозирали в миналото не е станало, не се е реализирало в днешно време по същия начин. Мечтите ни разкриват повече характера и личността ни, отколкото нещо друго с практическа стойност. Модата е добре забравеното старо. Всичко, което е било се повтаря в бъдещето, но малко по-иначе. С пари не можеш да си купиш почти нищо: нито здраве, нито дълъг живот, нито щастие и усещане за благополучие. Хората са алчни пред страха на смъртта. Първите хора Адам и Ева с изгонването им от рая са били осъдени да станат смъртни, а с това страхливи и нещастни. Почти две хилядолетия църквата се е борила срещу всяка проява на прогрес и творение извън каноните на Библията, и нещата са се развивали долу- горе добре. Може би!?
До коментар [#70] от "b.pavlov": ≪ А вдъхновяващи примери, как да устроим своето ъгълче в Европа – която е истинския ни дом – не липсват≫.
Извинете, но не познавам такъв вдъхновяващ пример.
Всъщност човек има няколко истински дòма – семейството, кръгът роднини и приятели, населеното място, в което живее, държавата, група приятелски на неговата държава държави и народи и планетата, на която живее. И тъй като е естествено всеки да мисли преди всичко за самия себе си (това се е изградило в процеса на борбата за съществуване) и за своите деца, поне докато те пораснат, нормално е хората да защитават преди всичко своите лични интереси. Иначе са загубени, защото няма кой друг да се грижи за тях. Но той живее в семейството и е естествено да се грижи освен за своите лични, и за семейните интереси. И така нататък за националните за международните и за планетарните интереси.
Всичко това е естествено и нормално. Лошото е когато човек забравя, че личните нормални интереси на човека като личност са легитимни само до там, където те се срещат с личните интереси на другите като личности. Или когато някой реши, че неговите национални интереси са по-важни от интересите на другите нации и държави. Колкото до алтруизма, той може да бъде препоръчан, особено ако не е неразумно разширен, но дори и по нравствените норми не е задължителен.
И всъщност точно защитата от човека на всички свои интереси на всички нива, но само до там, където те се срещат с аналогичните интереси на другите, е истинския неманипулиран човешки морал.
Основната особеност на морала е, че нарушаването на неговите принципи е укоримо и отмъстимо, но ненаказуемо.
При възникването на разделението на труда обаче и появата на възможност за трупане на неограничено големи богатства, моралът се оказва недостатъчен да опази обществото от собствено му саморарушение поради това, че отделни хора заграбва всичко, до което могат да се докопат, така че другите могат да умрат от глад. Това е една от причините за възникването на държавата, която превръща в задължителни за всички закони основните нравствени приниципи, които до нейното възникване са регулирали отношенията между хората като личности, както и отношенията между социалните групи в обществото, а по-късно – и отношенията между юридическите лица и между хората и юридическите лица.
Законите са задължителни и тяхното нарушаване е неотмъстимо, но наказуемо.
С това моралът престава вече да е основен регулатор на отношенията между хората в държавата и в международен план. Защото тези отношения и дори спазването на нерегламентираните нравствени принципи е задължение на закона. Тоест, на политиците и съответно на държавата. И поради това всичко, което става в държавата и в света не е въпрос или проблем на морала, а на политиката и на управлението. И за да бъде ефективна, борбата трябва да бъде срещу тях.
Нас обаче ни насочват да се борим срещу липсващия морал, чийто липса е предизвикана и дори наложена от законите. Защото така те се освобождават от отговорност, защото никой не може да ги накаже, ако те са морално виновни, тъй като нарушението на морала е ненаказуемо. А и защото могат да прехвърлят своята вина върху тези, които са потърпевши от техния аморализъм и от тяхното антинародно управление.
Що си мисля, че българите, които също са хора, се радват, ако си имат дом. В смисъл, покрив над главата. Тази екстра им изпива силите и не могат да мислят за по-широките понятия на дом! Това, в масовия случай. Имаме и такива съ народници, които си имат и дом, и вила и нещо на вън, зад граница, ама пък, понятието дом, не присъства нито в речника, нито в ценностната им система.
Всеки трябва сам за себе си да открие топлата вода и в това е очарованието на човешкото битие.
Ето ви за кратък анализ проба от моята "Н2О":
1."Домът" на човека е неговият морал. Ние – като човеци – живеем в нашия "мит" или по-просто казано – във "вярата" си.
Погледнете днешна България и ми кажете, в какъв "мит" живее тя?
2.Политиката е морално занимание – от Сократ (или Платон) та до Лок, Маркс и Роулз. Без морални основания политиката се превръща в технология на подтисничеството.
Днес България е драстичен пример за пораженията от скъсването на връзките на политиката с морала; вижте стената от страх, недоверие и омраза, издигната около парламента – изправена там от политически действия без морални основания, останали без морални последствия.
3.Ако нямаме за знаме принципа на Справедливостта, въплътен в Закона (а какво е моралът освен норма – формална или не – валидна императивно за всички?) никакви хватки на политическата технология няма да променят битието ни.
Та, според мен, политиката е морално занятие, колкото и да ни се иска да се скрием от себе си в технологията на властта.
Опитът от свръх "технологични", политически идеологии като тоталитарните е част от личната ни история, но как ще я прочетем за себе си – това зависи от "мита" в който живеем.
Епохата в която трябваше да откриваме за себе си "топлата вода" на съвместното, човешко битие беше епоха на рушене на стари и на създаване на нови митове – затова и живеем с усещането за война между световете.
До коментар [#69] от "vaieria": ≪Аз също. .... А момичето просто искаше да отбележи, че прекалено се вторачихме в парите, преценяваме качествата на околните по това колко пари имат, отъждествяваме богатството с щастие и междувременно губим себе си. Пропиляваме изключително интересното време, в което имаме привилегията да живеем≫.
Извинете, аз също съм съгласен с това, което сте писали тук, в #69, като обяснение на текста от предишния ви коментар. Просто не проследих от къде е тръгнал спорът.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
КОТАРАКЪТ В ЧИЗМИ
Рейтинг: 796 НеутралноЗащото най-богатите са станали още по-богати, а най-бедните – относително по-бедни.
Глупостта е дар божи, но с него не трябва да се злоупотребява. /Ото фон Бисмарк/==================================
Не е относително. В абсолютни измерения е.
alvell
Рейтинг: 525 НеутралноДо коментар [#1] от "КОТАРАКЪТ В ЧИЗМИ":
[quote#1:"КОТАРАКЪТ В ЧИЗМИ"]
Защото най-богатите са станали още по-богати, а най-бедните – относително по-бедни.
==================================
Не е относително. В абсолютни измерения е. [/quote]
И ще продължава по същия начин.
В края на краищата богатството е като снежна топка,колкото е по-голямо,толкова по-лесно набъбва.
Но за да се увеличава снежната топка има нужда от сняг.
За богатите снегът са бедните.Вземат от всички по малко,но постоянно.А колкото повече вземаш от един беден човек,толкова повече му отрязваш възможностите да спре да бъде беден.
Затова богатите ще стават все по-богати,а бедните все по-бедни.
SSS
Рейтинг: 1081 НеутралноНа хартия сме извън "световното гето", но по нещастие и мрънкане сме в центъра на гетото. Скоро и сегашните богати и мрънкащите бедни ще са на едно и също място. Та кой какво е написал и си е представял вече ще е без значение. Лошото е, че комунистите ще ни надживеят.
Каишков - Либерален мислител
Рейтинг: 796 НеутралноГледал телевизия, чел книжцичи (англо -американски, нищо че баща му му е чел Маяковски), преглеждал Дневник онлайн и вече се смята едва ли не за мъдрец, който единстен знае истината за света бъдещето, щастието, човека. По добре от Азимов даже, нищо че онзи е светвно признат интелектуалец. Ех Левчев, това потомствената червена номенклатура се познавате отдалеч.
simval
Рейтинг: 699 НеутралноДо коментар [#4] от "Каишков - Гласът на Америка":
Аз не зареждам в Лукойл.Ботуш Каишев, наистина какъв жалък мъдрец е Левчев пред такъв титан на мизантропията като тебе.
Olga
Рейтинг: 402 НеутралноДо тук виждам коментари свързани с богатство и бедност. Явно така разбират масата щастие-нещастието...Много жалко
Показва твърде ниско вибрационно ниво. Вероятно ще ме нападнат за това изказване, но точно поради предходното изречение, ще си спестя каквито и да е коментари по темата повече...не виждам смисъл
Осмислете и се опитайте се да сте щастливи.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
SSS
Рейтинг: 1081 НеутралноДо коментар [#6] от "Olga":
Ами, както казваше Ст.Стратиев - щастието сигурно не е в парите, но със сигурност не е и в тяхната липса.
Такива ми ти работи...
tsvetko_51
Рейтинг: 1483 НеутралноВъпроса какво ще стане в бъдещето наистина занимава хората, макар причините за този интерес да не са ми ясни.
.
То горе долу така е и с въпроса, как богатите стават по богати, а бедните по-бедни.
Може ли да си представим, от утре да сме съвсем еднакво бедни или богати, все едно. Това, че ще имаме примерно по половин кола и по един хляб може да изглежда и добре.
Ама работата как ще си разделим - всеки да си гледа по един стрък домати или да си прави неговата ракийка. очевидно не става и очевидно веднага след "изравняването" пак ще се намеря по-умни, по-хитри, по-жестоки и всякакви "по" и равенството ще свърши преди да е започнало.
Така че неравенството далеч не е най-голямата беда, в известен смисъл даже напротив.
Който обича да чете/учи и въобще го влече духовната сфера, ще има стимул да настига вече известно-умните и духовните.
Който иска по-голяма къща, по-хубава кола, да драпа и да настига вече богатите, по пътя на тяхното настигане, ще отваря работа и съответно доходи за по-не ициативните хора.
Така че, докато гледаме и цъкаме колко е богат набример Гейтс, ние си лежим на диванчето и гледаме по телевизията нещо важно, като например състезание със стрелички
Има важни въпроси, като да не се избиваме в разни безмислени войни и най-лошото за безмислени каузи, като например да докажем на останалите, че нашата религия е истинската, а другите са нещастни еретици, или още по-безмислената енергия, да докажем на другите, че ние самите, или нашия род, народ е по-по и най, а останалите са част от хранителната верига.
За съжаление не са малко хората, които се връзват на тия пълни глупости и наистина попълват хранителната верига и отварят бизнес на производителите на оръжие, например.
Така че, ние, дето си мислим, че можем и мислим, трябва да правим това което трябва, а да става това което се случи - но наистина днес и сега.
anni_geo
Рейтинг: 402 НеутралноБългаринът не може да живее в реалността, за него тя е плашеща и вледеняваща, предпочита да се пренася в света на филмите, сапунените сериали, да се връща мислено в миналото си, да мечтае за бъдещето и постоянно да бяга от реалността, защото тя го плаши. Този, който дръзне да живее тук и сега се озовава под влака, защото реалността е жестока, постоянно да мислиш и пресмяташ как да си платиш сметките, заемите, как да изхраниш семейството си, да изучиш децата си, да им подсигуриш дом, все трудни неща на фона на действителността в България.Все трудни неща...затова хората предпочитат да витаят в облаците и да мечтаят за един по-добър живот, който надали ще доживеят...
dedo pepo
Рейтинг: 1271 РазстроеноНямам никаква надежда за бъдеще,което очертава В.Левчев.
Очертано си му е неговото бъдеще,както беше миналото му и предначертано настоящето му.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Натътрузен десебар, слуга на БСП
Рейтинг: 1066 НеутралноАко не сме щастливи тук и сега – никога няма да бъдем. Ако не сме свободни тук и сега – никога няма да бъдем. Ако не се освободим от робското си мислене веднага – винаги ще бъдем роби. Или на другите, или на предразсъдъците си. Ако не обичаме в този момент – никога няма да обичаме.
Няма шики-мики.Milen Ivanov
Рейтинг: 402 НеутралноДо коментар [#6] от "Olga":
Важното е да има постоянен прогрес. (Поне в средна стойност, защото - без съмнение - не може да се върви напред без понякога да се подхлъзваш.)
Аз ти писах +, ама от мен да знаеш, че не е важно вибрационното ниво като такова, защото колкото и да си "високо" има и по-високо от тебе.
Milen Ivanov
Рейтинг: 402 НеутралноА Левчев, като истински "интелектуалец", е тръгнал да просвещава "цървулите", разтягайки локуми около концепции от истинското съдържание на които почти нищо не схваща.
Не му е от най силните "есета", най-учтиво казано.
Josif Stanislavski
Рейтинг: 661 НеутралноДо коментар [#1] от "КОТАРАКЪТ В ЧИЗМИ":
обичам Ви .... разбирам Ви ... искам да Ви помогнанапълно е прав човека ..Бедността винаги е относителна , защото богатството е безкрайна величина , докато бедността има долна граница , под която просто няма как да си по беден ...
xm...
Рейтинг: 1416 НеутралноИнтересно, това някакъв задочен спор с Калин Янакиев, според вчерашната му препечатка тук, ли е?
Ако е така - губиш, Левчев! На нула при това!
Ако не е така ... пак си е на нула.
Особено с това придърпване на наистина големите в "реалността" левчева, което ме присети за сентенцията на Швейк за фелдфебела и мащабите на Вселената.
Реалност, дет' вика Левчев ...
babagicka1
Рейтинг: 458 Неутрално"Ако не сме щастливи тук и сега – никога няма да бъдем. Ако не сме свободни тук и сега – никога няма да бъдем. Ако не се освободим от робското си мислене веднага – винаги ще бъдем роби. Или на другите, или на предразсъдъците си. Ако не обичаме в този момент – никога няма да обичаме."
Благодарим за думите Владимире!!!
Атлантик
Рейтинг: 458 НеутралноДо коментар [#13] от "Daniel Defoe - Аз ходя на протест. А ти?":
"Ако имаме милост към себе си и състрадание към другите, можем да минем и без щастие в тоя живот". /Калин Терзийски/Това е много хубаво, но е....само една философия, която не е химера единствено в няколко наистина изолирани и самодостатъчни родовообщинни общества из екваториалните джунгли. И почива на хипотезата, че съзнанието определя битието...Докато целият останал свят не просто споделя, но и се е развил съгласно обратната хипотеза.
Българите вече 13 века нямаме собствена (ако може - и правдива) философия и все залитваме и се водим по чужди някакви такива, търсим ли търсим....
Велков
Рейтинг: 1416 НеутралноОт цялото писание разбрах, че Левчев е щастлив. Знам защо...
Боян Павлов
Рейтинг: 458 НеутралноЗа да бъдем тук и сега трябва непременно да съберем вчера и утре в едно.
Само в този, на пръв поглед невъзможен и специфично човешки възел на миналото с бъдещето ще сме различни от безсловесните.
Христос го е казал прекрасно, преди две хиляди години: "Бъдете като птиците небесни."
Да сме като тях и все пак – по-различни.
Единствено това, непосилно за повечето от нас нас условие, да сме себе си и да надхвърляме себе си, ще ни даде ключа от блажемото "Тук и Сега" – или, както го е наричал Спасителя –
Царството Божие...
1984
Рейтинг: 519 Неутралнода де, но въпросът не е толкова в парите, а в свободата, защото, ако си свободен ще заработиш пари, докато при комунизъма нямаш възможности, така, че уважаеми това е проекция на тъпата ком. диктатура
BG e мини империя на злото.тулса
Рейтинг: 2466 НеутралноДоста ..елегантно написано и с някаква болка.По добре звучи от някои негови други есета,в които се опитва да политикантства,
"The glory of God is intelligence"директно и малко непохватно.
Valeria
Рейтинг: 796 НеутралноДо коментар [#6] от "Olga":
https://goo.gl/8NG90JБраво! ++++++++++++++++++++++++++++++
Firefly
Рейтинг: 909 НеутралноДо коментар [#6] от "Olga":
Обясни го!
Valeria
Рейтинг: 796 Неутрално[quote#14:"abcdefgh"]не е важно вибрационното ниво като такова, защото колкото и да си "високо" има и по-високо от тебе. Важното е да има постоянен прогрес. [/quote]
https://goo.gl/8NG90JЕми не, не си прав. Висшите вибрации са единение с Абсолюта, където измерения като "по-високо" и прогрес просто губят смисъл. Там всичко е едно. Както и да е, дотук с метафизиката
Firefly
Рейтинг: 909 НеутралноЧовек може да осъзнае щастието си,когато наистина разбере,че трябва да гледа точно настоящия момент.Миналото е невъзвратимо,бъдещето неясно.Никой не може да ти каже какво ще стане утре.Най-важното обаче е да спреш да мислиш какво нямаш и да се сравняваш с другите.А да започнеш да цениш и да се радваш на това,което имаш.
Арон
Рейтинг: 1416 Любопитно[quote#27:"fener"]А да започнеш да цениш и да се радваш на това,което имаш.[/quote]
С две-три думи, ти акъла ми направо взимаш...+++++ШЩ
Firefly
Рейтинг: 909 НеутралноДо коментар [#26] от "vaieria":
Всъщност Абсолюта също се развива,също е в движение.Няма таван.На този свят нещата са само привидно статични.
Арон
Рейтинг: 1416 Разстроено[quote#26:"vaieria"]Висшите вибрации са единение с Абсолюта[/quote]
А как ли ний "вибрирами" - от санкюлута..
Firefly
Рейтинг: 909 НеутралноДо коментар [#28] от "Култура ми Бойко":
Акъла взимам?Туй е ценност важна,
не бих се осмелила да лиша душата снажна.
Арон
Рейтинг: 1416 Разстроено[quote#6:"Olga"]Осмислете и се опитайте се да сте щастливи.[/quote]
Е, лесно тий на теп, щот стомахо ти не "свири"?
Какво да кажем ний - га имаме сал "смет за сливи"?
Арон
Рейтинг: 1416 Весело[quote#31:"fener"]не бих се осмелила да лиша душата снажна[/quote]
)))))
Ооо, тя към теб е толкос "дажна"
Firefly
Рейтинг: 909 НеутралноДо коментар [#33] от "Култура ми Бойко":
Кавички забелязвам аз на "дажна".
Хм,ще го раздам на важна.
Valeria
Рейтинг: 796 Весело[quote#30:"Култура ми Бойко"]А как ли ний "вибрирами" - от санкюлута..[/quote]
https://goo.gl/8NG90JУж завивибрирахме покрай душата пеевска разплута,
но се получи само странен, хаотичен бръм
от опити на някой батко нещо да пробута
като действително. Оказа се пореден сън.
Firefly
Рейтинг: 909 НеутралноДо коментар [#30] от "Култура ми Бойко":
От санкюлута гърчите са тихо,
на Орешкия викате му "иху".
Арон
Рейтинг: 1416 Весело[quote#36:"fener"]на Орешкия викате му "иху". [/quote]
Оо, щот знам, че няма да ме земеж ти за "психу"
Арон
Рейтинг: 1416 Разстроено[quote#35:"vaieria"]от опити на някой батко нещо да пробута
като действително. Оказа се пореден сън. [/quote]
Боже, душата ми е стон, от Вас "събута"..
нима надеждата е глух и празен "звън"?
Firefly
Рейтинг: 909 Неутрално"оказа се пореден сън"
Но,той ще ни събуди с гръм!
Сънят от сън да ни събуди,
да спрем да мислим,че сме луди!
Firefly
Рейтинг: 909 НеутралноДо коментар [#37] от "Култура ми Бойко":
Ни съм са вързала на приказкити ваши ни веднън,
нима ви плаши?
Lady Zeppelin
Рейтинг: 1416 Неутрално"Ако не сме щастливи тук и сега – никога няма да бъдем."
Je suis Charlie. Fluctuat nec mergitur.Или Carpe diem.
Арон
Рейтинг: 1416 Любопитно[quote#39:"fener"]Сънят от сън да ни събуди,
да спрем да мислим,че сме луди!
[/quote]
Богиньо, твоят зов дано - всички нас събуди!++++++
Valeria
Рейтинг: 796 ВеселоНадеждата ни, Бойко на културата,


https://goo.gl/8NG90Jсе крие в прелюбезния ти ник
щом махнем бойковците
пада арматурата, берем железо, даваме за скрап,
с парите си купуваме исландци за управници и ето,
ще настъпи миг
да се измъкнем от бездънния си трап.
(Стана пожелателно като едни реклами за кредити по тв - купуваме 300 бири, спестяваме парите от бутилките...
Арон
Рейтинг: 1416 Весело[quote#40:"fener"]ни веднъж, нима ви плаши? [/quote]
Неее.. сладки думите за мен са Ваши
Арон
Рейтинг: 1416 Любопитно[quote#43:"vaieria"]щом махнем бойковците
пада арматурата[/quote]
Дааа, и истината лъсва там- под политурата..+++
debil
Рейтинг: 458 ЛюбопитноЕее, малко късно видях статията на г-н Левчев, но пък е много интересна. Много ми допада , както много други негови неща.
Винаги е добре от време навреме човек да (се)погледне отгоре ...
Firefly
Рейтинг: 909 НеутралноДо коментар [#43] от "vaieria":
Исландци-да,а може и швейцарци,
ще решат проблемите ни бързи,като зайци.
Че крави бол имаме в кафяво
и ще са по-надойни,ако са в лилаво.
klimentm
Рейтинг: 4358 Неутрално"В бъдещето тъмно гледаше той ясно"
klimentmПетър Иванов
Рейтинг: 740 РазстроеноЩо се отнася до България, май че не понасяме и много свобода.Най-добре сме си в някоя империя. По възможност -азиатска...
Valeria
Рейтинг: 796 Весело[quote#47:"fener"]Исландци-да,а може и швейцарци,
https://goo.gl/8NG90Jще решат проблемите ни бързи,като зайци.
Че крави бол имаме в кафяво
и ще са по-надойни,ако са в лилаво. [/quote]
А до всяко лилаво добро същество ще застане поне още едно - мармот.
The Shadow
Рейтинг: 1134 ЛюбопитноДо коментар [#1] от "КОТАРАКЪТ В ЧИЗМИ":
“In a world of 7 billion people, we, 500 million Europeans, will have to stick together, or European prosperity and values will both go down the drain” A.MerkelТова е преувеличено, никога досега в историята не е имало такъв процент хора в световен мащаб, които не са бедни - дали ще са средна класа, малко под или над нея, това вече са подробности. Но за сметка на това черногледството се радва на небивал разцвет, особено по нашите ширини - ако не се оплачем от живота, вселената и всичко останало, просто не можем да живеем.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
glog
Рейтинг: 684 НеутралноДо коментар [#6] от "Olga": ≪До тук виждам коментари свързани с богатство и бедност. Явно така разбират масата щастие-нещастието ...... Осмислете и се опитайте се да сте щастливи.≫
Щастие без материална основа, върху която да се изгради, няма и не може да съществува. Аз съм над 80 години, видял съм и съм претърпял много. В началото моето семейство беше най-бедното в селото, докато в момента съм малко над средното ниво или около него. Но в целия си живот не съм срещал човек просто да е щастлив, не за ден-два, а за по-продължителен периодот време, който няма какво да яде, няма какво да облече, няма къде да се подслони и няма пари за лекарствата, които са му необходими. Всичко друго, включително казаното в статията, не е нищо повече от празно манипулативно дрънкане.
Der Steppenwolf
Рейтинг: 8 Любопитно"ако не сме щастливи тук и сега, никога няма да бъдем""ако не сме свободни тук и сега никога няма да бъдем"

това са реплики на Lenina от "Brave New World" (Huxley)нали?
Golden rule N-1"He who has the gold makes the rules"ах,Левчeв откъде ги извадихте тези цитати ?
dali_da
Рейтинг: 458 НеутралноТъпо!
Заедно с коментарите.
Firefly
Рейтинг: 909 НеутралноДо коментар [#53] от "glog":
Съгласна съм напълно.
Веднъж една "духовна" жена /поне имаше такива претенции/ ми се възмути,когато и казах,че за мен парите са хубаво нещо,а не зло.Казах и че да мислиш за духовното можеш,когато си сит,облечен и не се тревожиш как ще си платиш сметките.Когато имаш пари можеш да си купуваш хубава храна,духовни книги,а и да пътуваш по света.Към духовността трябва да посегнеш,когато изпитваш благодарност,за това което имаш и което си станал.А не когато изпитваш лишения и си сърдит и притеснен.
Боян Павлов
Рейтинг: 458 НеутралноДо коментар [#53] от "glog":
Проблемът е, както вие сигурно сам добре знаете, какво се случва с "бедния духом", след като са засити?
Тов не е общо философски, а екзистенциален въпрос ..."ибо не хлебом единим жив человек..."
Firefly
Рейтинг: 909 НеутралноДо коментар [#50] от "vaieria":
Да,да и от мармоти имаме нужда,
да показват пролетта кога се събужда.
Да се премахне опасност такава,
да я пропуснем цялата държава.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
Valeria
Рейтинг: 796 Неутрално[quote#56:"fener"]Веднъж една "духовна" жена /поне имаше такива претенции/ ми се възмути,когато и казах,че за мен парите са хубаво нещо,а не зло[/quote]
https://goo.gl/8NG90JОтровата е в дозата, светулке
lot49
Рейтинг: 627 НеутралноВладимире, недей да лъжеш. Хората приемат всякаква реалност и когато я приемат, тогава са решени да я променят. Не приемат реалността само промитите комунистически мозъци.
Valeria
Рейтинг: 796 Неутрално[quote#56:"fener"]Към духовността трябва да посегнеш,когато изпитваш благодарност,за това което имаш и което си станал.А не когато изпитваш лишения и си сърдит и притеснен. [/quote]
https://goo.gl/8NG90JЕ тук вече не мога да се съглася с теб. Духовността ни крепи точно в моменти на материален недоимък, когато сме сърдити и притеснени. (Не духовността от твоя пример, тип билет за ложата в операта или рядко букинистко издание, докато детето няма топли обувки - това са културни артефакти, продукти на духовността, които пак струват пари.)
Благодарност за това, което имаш къде? Единственото, което действително имаш, го носиш в себе си.
Valeria
Рейтинг: 796 НеутралноДо коментар [#53] от "glog":
https://goo.gl/8NG90JПри цялото ми уважение към житейския ви опит, ако всички бяхме такива крайни прагматици нямаше да съществуват най-великите постижения на човешкия дух. Сещам се за дилемата на един от великите импресионисти (в момента забравих кой) дали да изяде последния си къшей хляб или да го използва за хлебна гума...
Firefly
Рейтинг: 909 НеутралноДо коментар [#61] от "vaieria":
Не мисля,че има доза.Зависи от нагласата.Има хора,които трупат пари и нямат насита.Има такива,които правят и положителни неща за другите.Вземам за пример Божинов и Бербатов.На детето ми в класа имаше много талантлива пианистка,която нямаше пари да се яви на международен конкурс.Някой ги посъветвал да се обърнат към Фондацията на Бербатов.Замина и спечели.Та и двамата са футболисти,имат по две деца и изкарват много пари.
Firefly
Рейтинг: 909 НеутралноДо коментар [#63] от "vaieria":
За нещата от такава гледна точка и аз мисля,като теб.В случая исках да защитя тезата,че парите не са зло.И че човек,който има не е задължително да е лош и престъпник.Защото покрай кражбите и мутренските изпълнения,в България се насади такава нагласа.Едва ли не щом имаш,значи не ти е чиста работата.
glog
Рейтинг: 684 НеутралноДо коментар [#57] от "b.pavlov": ≪Проблемът е, както вие сигурно сам добре знаете, какво се случва с "бедния духом", след като са засити?≫
Да, знам. И не го препоръчвам. Защото човек се нуждае и от едното, и от другото, ако иска да бъде наистина човек. Но основата е материалното. Просто защото човекът е нещо материално. Върху него може да се надгражда или заедно с него да се изгражда духовното. А обратното, за съжаление, трудно се прави, ако изобщо е възможно в някои изключителни случаи. И е неестествено. И едва ли вие предлагате да изградим едно общество от живеещи в недоимък, глад, болести и мизерия хора, които постоянно се чувстват като изцяло потопени в щастие.
glog
Рейтинг: 684 НеутралноДо коментар [#64] от "vaieria": ≪При цялото ми уважение към житейския ви опит, ако всички бяхме такива крайни прагматици нямаше да съществуват най-великите постижения на човешкия дух. Сещам се за дилемата на един от великите импресионисти (в момента забравих кой) дали да изяде последния си къшей хляб или да го използва за хлебна гума...≫
Не съм краен прагматик, но не съм и фанатик в обратния смисъл. Аз съм просто един обикновен човек от народа, който сега не е закъсал, но е преминал и през доста мизерия. Затова го зная от собствен опит. Просто за да бъде нормално щастлив, човек трабва в достатъчна степен да има и материално, и духовно, и интелектуално, и социално и така нататък. Но първичното, без което той не може, е материалното. Защото вашият импресионист, когото ми давате за пример, колко седмици може да използва хляба си за гума и да твори, без да яде? И кое е по-нормално – да твориш без да ядеш или да си хапваш номално и да твориш?
Аз съм за нормалните неща.
Впрочем, вие самата колко пъти сте били гладна поне няколко дни и през това време сте мислили само за нравственото здраве на народа, а не за това, че сте гладна? На мен два пъти ми се е налагало да гладувам, единият път три, другия път четири дни. Уверявам ви, че е трудно да мислиш за морала, когато си гладен. А ако си постоянно недояла? Ако живееш в постоянна мизерия и трябва да мислиш за семейстно и де;ца?
Valeria
Рейтинг: 796 Неутрално[quote#68:"glog"]Аз съм за нормалните неща.
https://goo.gl/8NG90J[/quote]
Аз също.
Но позволете ми да ви припомня от коя реплика тръгна спорът:
"До тук виждам коментари свързани с богатство и бедност. Явно така разбират масата щастие-нещастието...Много жалко"
Оттам теглихме по два диагонала богатство-нещастие и бедност-щастие и разговорът отиде в реката.
А момичето просто искаше да отбележи, че прекалено се вторачихме в парите, преценяваме качествата на околните по това колко пари имат, отъждествяваме богатството с щастие и междувременно губим себе си. Пропиляваме изключително интересното време, в което имаме привилегията да живеем.
Боян Павлов
Рейтинг: 458 НеутралноДо коментар [#67] от "glog":
Радвам се, че се досещате, че не предлагам това. А вдъхновяващи примери, как да устроим своето ъгълче в Европа – която е истинския ни дом – не липсват.
klimentm
Рейтинг: 4358 НеутралноДо коментар [#64] от "vaieria":
klimentmНе забравяйте моля също че много от великите произведения са създадени защото е било платено на създателите им в което няма нищо лошо.
Valeria
Рейтинг: 796 НеутралноДо коментар [#71] от "klimentm":
https://goo.gl/8NG90JЕстествено, така е (на прима виста се сещам за Веласкес, Хендел, Бах). Изобщо не отричам парите. Просто винаги съм се придържала към принципа на баба ми "Парите не са по-големи от нас"
Der Steppenwolf
Рейтинг: 8 ВеселоИзчетох с интерес горните коментари.
Golden rule N-1"He who has the gold makes the rules"Според моето скромно мнение,само когато се постигне хармония между духовното и материалното, може (може би?) да се постигне щастието
Как се постига това?-(?)
това е двойствеността и eкзистенсиалната драмата и на "моят" герой "Der Steppenwolf"
Master of Puppets
Рейтинг: 1127 НеутралноДоста глупава статия, личи си че авторът не е нещо повече от син на баща си.
"Master of puppets is pulling your strings, twisting your minds, smashing your dreams"Реми
Рейтинг: 684 Неутрално[quote#27:"fener"]невъзвратимо,бъдещето неясно.Никой не може да ти каже какво ще стане утре.Най-важното обаче е да спреш да мислиш какво нямаш и да се сравняваш с другите.А да започнеш да цениш и да се радваш на това,което имаш.[/quote]
Животът е това, което ни се случва, докато правим планове за бъдещетоБлагодаря! Нужни ми бяха тези слова!!!!
Master of Puppets
Рейтинг: 1127 НеутралноДо коментар [#72] от "vaieria":
"Master of puppets is pulling your strings, twisting your minds, smashing your dreams"Аз пък съм се убедил, че е изключително вярна приказката "Парите не са най-важни, но са на второ място след което и да е друго".
2.5
Рейтинг: 1368 Неутрално"Родът човешки не понася твърде много реалност"
I Want To BelieveСубективната реалност има условен праг на поносимост, който се отнася за всеки индивидуално и не само?!
Слоеве от нашето общество живеят много мизерно, но според мен са доста по-щастливи от други, които съществуват с повече финансови ресурси... Прагът на поносимост, освен всичко се определя от перспективата пред всеки индивид, така че, както "краят на миналото и бъдещето време, сочат в настоящето", уви така и взаимно се определят...
Реми
Рейтинг: 684 НеутралноБлагодаря и на автора! Едно от най-добрите философски есета, които съм чела.
Животът е това, което ни се случва, докато правим планове за бъдещетоklimentm
Рейтинг: 4358 НеутралноДо коментар [#51] от "The Shadow":
klimentmИ аз смятам като теб но нали знаеш че апетита идва с яденето.
klimentm
Рейтинг: 4358 НеутралноБез съмнение човечеството трябва да обърне по голямо внимание на духовния аспект на своето съществувание иначе рискуваме да изгубим най важната част на същноста си и да останем само Хомо без сапиенс.
klimentmk_
Рейтинг: 2615 НеутралноДо коментар [#73] от "Der Steppenwolf":
Кзано е още много отдавна:
"Тоз който има ще му се даде и умножи, тоз който няма и това ще му се вземе."
"Бедността" е състояние на духа, а не материално измерение.
canuck99
Рейтинг: 771 НеутралноСкука голяма. Само последният параграф щеше да е достатъчен.
Firefly
Рейтинг: 909 НеутралноДо коментар [#75] от "Кремена":
Радвам се.Казват,че когато човек има нужда,Бог винаги му праща знаци.Трябва само да започне да се оглежда.
Der Steppenwolf
Рейтинг: 8 ВеселоДо коментар [#81] от "k_":
за това и този стремеж към популярност и ексибисионизъм!
относително добре информиран(прехвърля тонове ненужна информация ежедневно, без да е в състояние да направи и един елементарен синтез
донякъде образован,без ясни идеи и критерии,прагматичен,"революционер" без цел и програма
колкото толерантен толкова и индиферентен,изпълнен със сремеж за "щастие" и консумизъм,лесен за манипулиране..........
Golden rule N-1"He who has the gold makes the rules"думите на San Mateo днес са превърнати в "ефекта Матео"
"бедността е състояние на духа" и материлно богатите твърдят нещо подобно "бедният е беден, защото е беден на идеи"
До коментар [#80] от "klimentm":
не е "Хомо без сапиенс", казва се "Хомо cool"
до нови срещи
klimentm
Рейтинг: 4358 НеутралноДо коментар [#84] от "Der Steppenwolf":
klimentm+++++++++
Благодаря!
greeneyes
Рейтинг: 2747 НеутралноАзимов, който е един от любимите ми писатели, за съжаление е доста слаб в прогнозите.
Роботите продължават да са научна фантастика, същото бих казал и за ядрените батерии. Космическите програми почти се изпариха с края на студената война. А за живота под земята, дори не си струва да се говори.
Да наистина, Айзък Азимов си е един мечтател, но не и прогнозист.
greeneyes
Рейтинг: 2747 Неутрално[quote#9:"tsvetko_51"]Така че неравенството далеч не е най-голямата беда, в известен смисъл даже напротив.
Който обича да чете/учи и въобще го влече духовната сфера, ще има стимул да настига вече известно-умните и духовните. [/quote]
+++++
За целият ти коментар. Цитирам точно тези твои думи, защото си мисля, че те са в основата и на миналото, и на настоящето и най-вече на бъдещето на човешкото общество. Стремежът към щастие (колкото и невидими и размазани очертания да има това понятие) е главният двигател на всеки отделен човек, а от там и на човешката общност. Едни го разбират като богатство, други като духовна хармония(кой знае и това какво означава), трети като комбинация от двете, четвърти като любовна феерия и мечти за срещнати и несрещнати хора, тоест като любов, която те кара да плачеш, да летиш, да мечтаеш едновременно, пети - всичко накуп, шести....да раздават на имащите нужда, седмо... и така до безкрай. Но все пак трябва да се отбележи, че в безбройните щастия има такива, които ни държат здраво на земята и такива, които могат да ни докарат до умопомрачение и скок от най-високата скала към небитието.
Затова казвам, че стремежът към лично благоденствие (щастие базирано на материално благополучие, сплотено семейство, успешна кариера в работа, която харесваш, мир със себе си и с околните) което винаги ще е съпроводено с неравенство, защото едни са по-можещи, други по-малко, (да не говорим за неравния старт), е движело, движи и ще движи човешкото общество като цяло.
В този смисъл трябва да признаем, че капитализмът не е чак толкова лош, защото е базиран на конкуренция, инициативност, самоусъвършенстване, развитие и най-важното създава предпоставки за лично благоденствие, ерго за прогрес на човешкото общество.
klimentm
Рейтинг: 4358 НеутралноДо коментар [#87] от "GreenEyes":
klimentmНе ти ли прилича човешкото развитие на еволюцията на природата която пробва и открива най различни форми .
Все си мисля че нашия разум еволюира по начин много подобен на биологичната еволюция.Натрапва се някакво чуство за цел и посока на този растеж.Знам че някои го наричат антропоцентризъм,но все пак усещането е такова като че ли разума и неговото развитие е основна цел на еволюцията.
greeneyes
Рейтинг: 2747 Неутрално[quote#88:"klimentm"]Не ти ли прилича човешкото развитие на еволюцията на природата която пробва и открива най различни форми .
Все си мисля че нашия разум еволюира по начин много подобен на биологичната еволюция.[/quote]
Не само ми прилича, но съм убеден в това. Човешкото общество съществува и се базира на физическите закони във вселената. В този смисъл има "целенасоченост". Нали знаеш, че най-добрите физици трябва да са и много добри философи.
klimentm
Рейтинг: 4358 НеутралноМоже би разума и материята са свързани помежду си с невидима за нас връзка която все още не проумяваме .За нещо подобно говори Пиер Тейяр дьо Шарден в "Човешкия феномен"
klimentmgoblenka
Рейтинг: 684 НеутралноНе понася повече реалност, защото тя е непоносима! А, индивиди човешки я правят такава! Та, това е и урок, и задача, за рода човешки!
goblenkaRealist
Рейтинг: 4242 Неутрално"Веднъж гледах по телевизията интервю, в което журналистка попита Далай Лама кога е бил най-щастлив. Той се замисли за момент и с детска усмивка й каза: "Ето сега, в този момент.""
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.Носете си новите дрехи момчета! Бъдещето зависи от това как ще изживеем настоящето! Няма богати и бедни, има хора с визия и мизерници!
bobhunter
Рейтинг: 599 НеутралноПокоят е относителен, движението е вечно. Истината е относителна и винаги различна. Въпрос на гледна точка. Критерий за истината е практиката. Но и практиките са различни. Условията също. Нищо или почти нищо от това което сме си представяли и прогнозирали в миналото не е станало, не се е реализирало в днешно време по същия начин. Мечтите ни разкриват повече характера и личността ни, отколкото нещо друго с практическа стойност. Модата е добре забравеното старо. Всичко, което е било се повтаря в бъдещето, но малко по-иначе. С пари не можеш да си купиш почти нищо: нито здраве, нито дълъг живот, нито щастие и усещане за благополучие. Хората са алчни пред страха на смъртта. Първите хора Адам и Ева с изгонването им от рая са били осъдени да станат смъртни, а с това страхливи и нещастни. Почти две хилядолетия църквата се е борила срещу всяка проява на прогрес и творение извън каноните на Библията, и нещата са се развивали долу- горе добре. Може би!?
glog
Рейтинг: 684 НеутралноДо коментар [#70] от "b.pavlov": ≪ А вдъхновяващи примери, как да устроим своето ъгълче в Европа – която е истинския ни дом – не липсват≫.
Извинете, но не познавам такъв вдъхновяващ пример.
Всъщност човек има няколко истински дòма – семейството, кръгът роднини и приятели, населеното място, в което живее, държавата, група приятелски на неговата държава държави и народи и планетата, на която живее. И тъй като е естествено всеки да мисли преди всичко за самия себе си (това се е изградило в процеса на борбата за съществуване) и за своите деца, поне докато те пораснат, нормално е хората да защитават преди всичко своите лични интереси. Иначе са загубени, защото няма кой друг да се грижи за тях. Но той живее в семейството и е естествено да се грижи освен за своите лични, и за семейните интереси. И така нататък за националните за международните и за планетарните интереси.
Всичко това е естествено и нормално. Лошото е когато човек забравя, че личните нормални интереси на човека като личност са легитимни само до там, където те се срещат с личните интереси на другите като личности. Или когато някой реши, че неговите национални интереси са по-важни от интересите на другите нации и държави. Колкото до алтруизма, той може да бъде препоръчан, особено ако не е неразумно разширен, но дори и по нравствените норми не е задължителен.
И всъщност точно защитата от човека на всички свои интереси на всички нива, но само до там, където те се срещат с аналогичните интереси на другите, е истинския неманипулиран човешки морал.
Основната особеност на морала е, че нарушаването на неговите принципи е укоримо и отмъстимо, но ненаказуемо.
При възникването на разделението на труда обаче и появата на възможност за трупане на неограничено големи богатства, моралът се оказва недостатъчен да опази обществото от собствено му саморарушение поради това, че отделни хора заграбва всичко, до което могат да се докопат, така че другите могат да умрат от глад. Това е една от причините за възникването на държавата, която превръща в задължителни за всички закони основните нравствени приниципи, които до нейното възникване са регулирали отношенията между хората като личности, както и отношенията между социалните групи в обществото, а по-късно – и отношенията между юридическите лица и между хората и юридическите лица.
Законите са задължителни и тяхното нарушаване е неотмъстимо, но наказуемо.
С това моралът престава вече да е основен регулатор на отношенията между хората в държавата и в международен план. Защото тези отношения и дори спазването на нерегламентираните нравствени принципи е задължение на закона. Тоест, на политиците и съответно на държавата. И поради това всичко, което става в държавата и в света не е въпрос или проблем на морала, а на политиката и на управлението. И за да бъде ефективна, борбата трябва да бъде срещу тях.
Нас обаче ни насочват да се борим срещу липсващия морал, чийто липса е предизвикана и дори наложена от законите. Защото така те се освобождават от отговорност, защото никой не може да ги накаже, ако те са морално виновни, тъй като нарушението на морала е ненаказуемо. А и защото могат да прехвърлят своята вина върху тези, които са потърпевши от техния аморализъм и от тяхното антинародно управление.
goblenka
Рейтинг: 684 НеутралноДо коментар [#94] от "glog":
goblenkaЩо си мисля, че българите, които също са хора, се радват, ако си имат дом. В смисъл, покрив над главата. Тази екстра им изпива силите и не могат да мислят за по-широките понятия на дом! Това, в масовия случай. Имаме и такива съ народници, които си имат и дом, и вила и нещо на вън, зад граница, ама пък, понятието дом, не присъства нито в речника, нито в ценностната им система.
Боян Павлов
Рейтинг: 458 НеутралноДо коментар [#94] от "glog":
Всеки трябва сам за себе си да открие топлата вода и в това е очарованието на човешкото битие.
Ето ви за кратък анализ проба от моята "Н2О":
1."Домът" на човека е неговият морал. Ние – като човеци – живеем в нашия "мит" или по-просто казано – във "вярата" си.
Погледнете днешна България и ми кажете, в какъв "мит" живее тя?
2.Политиката е морално занимание – от Сократ (или Платон) та до Лок, Маркс и Роулз. Без морални основания политиката се превръща в технология на подтисничеството.
Днес България е драстичен пример за пораженията от скъсването на връзките на политиката с морала; вижте стената от страх, недоверие и омраза, издигната около парламента – изправена там от политически действия без морални основания, останали без морални последствия.
3.Ако нямаме за знаме принципа на Справедливостта, въплътен в Закона (а какво е моралът освен норма – формална или не – валидна императивно за всички?) никакви хватки на политическата технология няма да променят битието ни.
Та, според мен, политиката е морално занятие, колкото и да ни се иска да се скрием от себе си в технологията на властта.
Опитът от свръх "технологични", политически идеологии като тоталитарните е част от личната ни история, но как ще я прочетем за себе си – това зависи от "мита" в който живеем.
Епохата в която трябваше да откриваме за себе си "топлата вода" на съвместното, човешко битие беше епоха на рушене на стари и на създаване на нови митове – затова и живеем с усещането за война между световете.
Искрено ви благодаря за вниманието.
Бъдете здрав!
glog
Рейтинг: 684 НеутралноДо коментар [#69] от "vaieria": ≪Аз също. .... А момичето просто искаше да отбележи, че прекалено се вторачихме в парите, преценяваме качествата на околните по това колко пари имат, отъждествяваме богатството с щастие и междувременно губим себе си. Пропиляваме изключително интересното време, в което имаме привилегията да живеем≫.
Извинете, аз също съм съгласен с това, което сте писали тук, в #69, като обяснение на текста от предишния ви коментар. Просто не проследих от къде е тръгнал спорът.