Когато ходили при Живков да ходатайстват да награди Блага Димитрова с Димитровска награда, той отворил някакви папки и се изкикотил: "На три разузнавания е служила, да си я награждават те!"
Сложна и противоречива личност, около която има много неизяснени неща. Опитът за портрет за съжаление не казва нищо съществено и интересно.
До коментар [#1] от "xalikarans":
Колко може да е малоумен един коментар? Някои форумни лами може и успешно да коментират къщите в Троян, но под текст за личности от друг калибър, направо могат да се запишат на безплатни прегледи - до Топлофикация Изток е. Вход единствен.
[quote#4:"lekapoleka"]Когато ходили при Живков да ходатайстват да награди Блага Димитрова с Димитровска награда, той отворил някакви папки и се изкикотил: "На три разузнавания е служила, да си я награждават те!" [/quote]
Плюс за наблюдението, че статията не казва много (и това е първата такава, която съм чела от Георги Гочев), но какво потвърждава истинността на горния анекдот? Звучи като пореден опит да се омаскари всеки неудобен на Тато и наследниците му.
A man without faith is like a fish without a bicycle.
[quote#6:"7777"]Звучи като пореден опит да се омаскари всеки неудобен на Тато и наследниците му. [/quote]
Как точно Блага (завършила в Москва, където защитава дисертация "Маяковски в българската поезия) и Л. Левчев например са били "неудобни" на Тато, при положение че реализацията им е минала изцяло при неговото управление и подкрепа.
До коментар [#5] от "SSS":
За съжаление не е единствената история, която може да наведе на много - и все неудобни - въпроси. Съществуват сериозни опасения относно връзките на Блага Димитрова с български и чужди разузнавания.
Вън от това, тя несъмнено е голяма поетеса. Но статията изглежда се интересува от нея като публична фигура, интелектуалец-политик; и тогава въпросните съмнения стават важни.
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
За мен тя е истински пример, как човек, който по никакъв начин не е притеглян от власт или други мотиви в политиката, наистина се включва с надеждата, че участието на всеки що-годе честен и нормален човек е в полза за хората и развитието на страната.
Става неизбежното, грубата действителност на реалната политика, допълнително освинена от балканските и ДС внедрените мурафети и носят само разочоравания и огорчения.
Но не минават без следа такива макар и не много сполучливи опити, защото да не забравяме, че винаги е могло нещата да се случат още по-зле.
Честен човек беше.Тя беше казала -Не разбирам защо трябва да има вицепрезидент като то и за президента няма достатъчно работа.Цитирам по смисъл,не претендирам да съм точенл
"В този смисъл, стихотворенията и романите на Блага Димитрова имат повече от чисто литературна стойност: те са свидетелство как дългият преход към свобода е протекъл вътре в нас."
Тъй вярно!
Но с нейната чувствителна душа тя го е разбрала , много, много по рано от нас!
[quote#3:"daam"] Като всеки достоен човек и тя оплюта и неразбрана. Поклон ! [/quote]
Неразбрана остана като политик!
Като творец, ще си остане неповторима?
Поклон!
[quote#13:"lowec"]За кой ли път се изхождате по темата без капка мисъл.Какво пожелание за здраве на починал човек. [/quote]
Ми тя от каде да знае! Ходила е да снима листа, мамули и дънери!
До коментар [#4] от "lekapoleka":
До коментар [#8] от "Каишков - Гласът на Америка":
Долу ръцете от Блага Димитрова! Хора като вас отровиха последните ѝ дни, не осквернявайте паметта ѝ. Затова България не може да се съвземе и да върви напред, защото децата ѝ я продават всеки ден, хулят поетите, мразят просветените, убиват с думи и интриги всяко добро.
Гошко, ако де върнеш още по-назад, може да напишеш "Пеко - рицарят на печалния образ", "Станко - мъдрецът на сърпа и чука", ;Добри - трубадурът на Марс".
Продължавай, дерзай!
Едва ли има любители на книгите и четенето, за които Блага Димитрова да е разузнавач, а не творец. За тези книгомани, тя е автор с голямо проникновение, и поезия и проза, за другите - остава конюнктурното бърборене.
Повече от 30 години след написването на стихотворението, посветено на Радой Ралин, а усещането, че е настанало време на "междувремие, / междумислие, / междучувствие" не ни оставя.
За мене Блага Димитрова остава Творец с достойнство и чувство за отговорност пред обществото.
"На народите с къса памет преходите са им много дълги." Тони Филипов, Д-р
Комунизма си отиде, но руското влияние у нас, не. И както винаги, лайномета се задвижва с рубли, и то много! Типичен пример - Сидеров. На пръв поглед прави невероятни изцепки, но като се замисли човек, вижда в тях невероятна логика. Първо, прави това, за което му плащат, второ, няма действие, което да не е свързано с Троянския кон (магаре). Блага поне имаше достойнството да си умие лицето, казваше това, което мисли.
Дали не следя достатъчно "Дневник", но някак ми липсват повече подобни статии. Дали защото ми липсват подобни статии тази ми се струва недовършена, при все че я има (похвално). Дали затова и чета коментари, които пожелават на Блага Димитрова крепко здраве.
о, я по-спокойно. никой не оспорва мястото на БлД, клюките на някои комунисти са нищо повече от обичайният им начин на поглед към нещата. по-интересно е дали някои арийци, русофили и прочее не се опитват да ползват иначе демократични и не чак толкова про-руски персони и техния имидж, за да градят своето "руско лице", да? пост мортем при това, което е доста гнусно като ПР ход
тя не е в час жената, нали всичките й коментари са такива, защо се правите, че чак сега забелязвате. то в бсп-то и бкп-то, и другите руско-производни е така
[quote#18:"man_un"]Напусна Желю заради гладната стачка на Едвин Сугарев. [/quote]
Да, но по-скоро заради предателството, което Желев извърши спрямо каузата на демократичните сили, участвайки в заговора за сваляне на правителството на Ф. Димитров, а то мотивира и гладната стачка на Едвин Сугарев.
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Като ви са толкова големи дисидентите, къде ви е промяната, демокрацията, успехът?
Излъгаха ви и продължават да ви лъжат. Поповете ви агенти, професорите - доносници, архонтите ви каратисти
И вие ми дрънкате за "междувремие", за "междуправа", за "междукултура".
"Младата Блага всеки ден се успивала за училище – казва възрастната Блага през 1981 г. в стихотворението "Подир дъжд качулка", - въпреки че живеела само на една пресечка от сградата на гимназията."
Гошко, разплака народа. Я го дай малко по-геройски, по-така старогръцки.
Няма ли кой да събуди редактора?!
Мисля, че всички на които синята идея е близка, никога няма да забравят оставката на Блага Димитрова като вицепрезидент.
Това беше присъдата за т. нар. президент Желев! С втората хората го отстреляха на първичните избори, което го прави двоен политически труп!
Силна, почтена българка с голям талант и кураж! Стана за малко политик, който не се омърси, а напротив, излезе с чест и свърши достойни неща, нещо невиждано в българската история...
[quote#8:"Каишков - Гласът на Америка"]Как точно Блага (завършила в Москва, където защитава дисертация "Маяковски в българската поезия) и Л. Левчев например са били "неудобни" на Тато, при положение че реализацията им е минала изцяло при неговото управление и подкрепа.[/quote]
Петракиев, това че Блага Димитрова е завършил в Москва и писала дисертация за Маяковски не значи, че се е отказала да мисли. С това е била неудобна на Тато. С това е явно неудобна и на теб. А колко я е подкрепял Тато е ясно от историята на романа й "Лице."
A man without faith is like a fish without a bicycle.
До коментар [#41] от "77bobo":
[quote#41:"77bobo"]за Илия Минев, за Заркин, за Фосколо, за лагерниците?[/quote]
Чувствам пренебрежението към тези дисиденти и като личен грях! По площадите трябваше да настояваме за тяхното участие в живота на демократичната общност. Тяхното присътствие можеше да измени в положителен смисъл физиономията на тази общност. Дружеството, създадено от Илия Минев беше смачкано и ликвидирано от Румен Воденичаров .Двамата братя Воденичарови, Румен и Пирин се оказаха синове на видна прокурорка от времето на Тато. След 10 ноември 1989 г. веднага двамата заеха позиции в демократичната общност, вероятно внедрени...Илия Минев така си угасна самотен и неоценен, въпреки, че той е един от дисидентите с най-дълъг престой в комунистическите затвори.
Един от много малкото ми сънародници - съвременници пред които безусловно се покланям и прекланям. Голяма личност,невероятно чувство за всички важни детайли и нüанси на битието и живота в България по онова време. Имах късмета да прочета "Лице" точно когато трябва. ..четох я години ..под друг ъгъл..Мога само да препоръчам... честността в наше време е станала толкова рядко качество че изглежда като от друг век. Онази-истинската а не играната... Е,Блага бе нейното олицетворение с думите и живота си.
Да, но недооценяването им не стана без помощта на Запада, застъпил се за комунистите и назначил пионките си за "демократи" Недооценяването им продължава и днес с подобни писания кой кога се събуждал. Нали има наивници. А на платените хора на Путин не им пука, защото знаят, че отсреща имат други пионки. И всички се обичат. На раята трябват приказки и жития.
До коментар [#47] от "Realistka":
"Чувствам пренебрежението към тези дисиденти и като личен грях". Да, и аз чувствам така, и ти съчувствам от душа.
За мен най-важният въпрос си остава въпросът, кой се наложи след промените? Много ги обичах истинските десиденти, (колкото и малко на брой да бяха). Кого другиго да съм обичал, ако не тях??? Това бяха за мен хората, в които мислех че е бъдещето. И то даже чистите, които все още държаха на социализма. Отдавна зная, че това не стана и мечтата ми е била много краткотрайна, мечтата загина, остана само споменът. Без да те провокирам, казвам че социализмът загина с промените, те хората на "Тато" го обезобразиха, и провалиха и те самите са виновни за кончината повече от десидентите. Останаха виновни те. Американците и западняците преговаряха с тях (с комунистите и ДС, а не с десидентите).
"По площадите трябваше да настояваме за тяхното участие в живота на демократичната общност. Тяхното присътствие можеше да измени в положителен смисъл физиономията на тази общност", както казваш. Но не успяхме. Няма да се ядосваш, не си виновна. Важното е поне да съобщим на света нашите мисли свързани с голямата личност на Блага Димитрова и породени от нейното творчество.
До коментар [#45] от "putlernopassaran":
"Силна, почтена българка с голям талант и кураж! Стана за малко политик, който не се омърси, а напротив, излезе с чест и свърши достойни неща, нещо невиждано в българската история... "
Поклин и от мен. Вечна й памет!
Напротив, има рая, защото само рая може да смята, че може да си дисидент, ще живееш безгрижно и пак ще ти печатат романите и стиховете за "След дъжд качулка". Нищо, вярвайте.
Затова сте стадо.
[quote#52:"77bobo"] защото само рая може да смята, че може да си дисидент, ще живееш безгрижно и пак ще ти печатат романите и стиховете за "След дъжд качулка"[/quote]
Грешиш. Както затова, че е живяла безгрижно, така и за това, че печатането на романите и стиховете й е доказателство за безгрижното й живеене. Тоталитарните режими винаги печатат ограничени по брой и степен критики към режимите, за да създават илюзия за плурализъм и свобода на изразяване. Блага Димитрова явно е била считана за достатъчно мека, за разлика от Георги Марков например.
A man without faith is like a fish without a bicycle.
Форума и тук се напълни с полуграмотни галфони, не приети, и нямали време да се изявят в Шесто.
Хора, Блага Димитрова бе ценен творец , и е такава, за новата култура на България.
Там нямаше чалга нагласи и културни отклонения.
Просто литература, просто български език.
Опомнете се.
"Лице".
Четете. Които не е.
Нашата интелигенция беше ужасно развратена от режима.Едното изключване от БКП хвърляше в ужас и студена пот. Да не говорим за затвор или лагер. Това едно .
Второ родната интелигенция остана затворена , провинциална, самодостатъчна за себе си . Ето защо нямаме големи филми романи или други значими произведения. Те останаха на нивото на създателите си. Няма значима интелигенция която не е отворена към обществото която не съпреживява заедно с него.
Ето защо и нямаме големи водачи и десиденти от тези среди.Нямахме морален коректив , всички съгрешихме в миналото и тази сянка тегне още над нас.
До коментар [#41] от "77bobo":
[quote#41:"77bobo"]Доц. Гошко ще напише ли за истинските дисиденти, за Илия Минев, за Заркин, за Фосколо, за лагерниците? [/quote]
Не, защото истината боли и е неудобна. Освен това разрушава митовете за казионните писатели, поети и журналисти(дори и оставените да емигрират).
Тук не става дума за литературните им постижения.
Parmi ceux qui n'ont rien à dire les plus agréables sont ceux qui se taisent. Coluche
Трудно става от истински интелектуалец политик. Твърде мръсна работа е политиката за да може поетеса като Блага да се впише в нея.
А компромисите, мръсотиите и гадостите са невероятно много в тези "преходни" години. И на всичкото отгоре тя е била вице на Жабата, който освен че не ставаше за президент изобщо (с извинение твърде посредствен), се оказа или агент или твърде продажен - та той ликвидира първото демократично правителство заедно с Доган. Как няма да си подаде оставката?!
Не знам дали и би могло да имаме. Режима беше твърде близко до този на СССР. Там можа да стане десидент Сахаров, ама след като им направи водородната бомба. Чух и за още някой друг пратен в Сибир или което е по-лошо - в психиатрия.
Така и в Бг - Г. Марков, ама преди това подкрепян от Живков - и имал възможноста да замине на Запад. Колцина можеха да пътуват отатък, и без да оставят жена и деца които да бъдат унищожени от комунистите? Сашо Сладура, арх. Чинков (изваден от затвора от Де Гол).
Ж.Желев - всъщност подготвен бъдещ предател (кой ще те остави да издадеш книга и то Фашизмът, докато си интениран); Доган - бил в затвора (дали и колко време?) - и накрая навсякъде служи на комунистите и Русия.
Не че не бих искал да е иначе - като Полша, Чехия, ама не съм сигурен че изобщо е било възможно. Все пак Западът е бил по-близко там, силни лобита в Америка, Германия, Франция, Великобритания. А България западняците винаги са я гледали накриво, особено бритаците.
Гледаха ни с друго око защото нашият режим беше най близък и верен на Москва.Никоя друга страна не беше тъй обвързана както ние.Знам че сега е лесно да се говори ,а тогава всички мълчахме но след като всичко свърши ,също не се намериха хора които да послужат като морална опора на прехода.
До коментар [#52] от "77bobo":
Цитат: "Напротив, има рая, защото само рая може да смята, че може да си дисидент,...." Не можах да те разбера.
1. Има рая, с ударение на я, това е моя основна теза. Но те не са тук в тази статия, освен теб. В тази статия няма място за рая.
2. Обратно е. Само умните хора могат "да смятат", кой е десидент и кой не е. Раята не могат да преценят.
3. Защо трябва да живееш като десидент безгрижно? Напротив, като десидент имаш проблеми, защото те преследват. Или искаш да кажеш "Бивш десидент"?
4. В какво да вярваме според теб?
5. Не се заблуждавай, не сме стадо, имаме си добър и правилен морал. Слагаме на почит хората, които са го създали и сме горди с тях.
6. Защо ни обиждаш, защо се засягаш?
7. Досега не ти ли е казал някой освен аз подобни неща?
До коментар [#58] от "Minddestruction":
"но след като всичко свърши, също не се намериха хора които да послужат като морална опора на прехода." Да така е, изглежда че по законите на историческата наука, за развитие на обществото моралните хора не могат да се наложат.
До коментар [#58] от "Minddestruction":
Без да давам оценка кой е по-добър, според мен има два вида десиденти: 1. произлезли от един исински социалистически морал. Имаше ги, макар много малко на брой като Блага Димитрова, Пеньо Пенев и други. Понеже стана дума за Чехия и Полша, искам да прибавя тук словака Дубчек. В источна Германия слагам поет, певец като Висоцки и културен деятел, организатор на фестивал на политическата песен Волф Бирман, според руската Википедия "социалистически бард".
Още Хелга Кьонигсдоргф, доктор на физичните науки и много чувствителна писателка, чиста, морална, активна, жива, пълнокръвна, а не свита еснавка. Тя говореше по естрадите ноември 1990 г. в Берлин за т.н. "трети път" наравно със всички тогава водещи политици. Ходил съм с нея по книжарници и по кафенета. Но нищо не стана от тези хора, само позволиха преди 2-3 седмици на Бирман да свири на китара и пее в Бундестага на честване от падането на стената една негова "социалистическа" песен, "Да не се даваме" и беше награден от Запада с държавна награда, също и най-голямата литературна награда Бюхнер в цяла Германия.
От 1995 до 1989 г. Бирман повлече хиляди интелектуалци, крема на обществото, от источна Германия в западна, чрез подадени молби за изселване и фактически той събори берлинсаката стена.
2. Приятели на Запада, или пострадали от национализацията 1949 година и други с право недоволни, върли противници на социализма, и други много страдащи от липса на свобода. Това са хората, които се наложиха. Хавел (произлизащ от богат многочислен род), Валенса. Те не бяха социалистически личности. Г-жа Меркел произлизаше от семейство на свещенник, нямаше добро отношение към социализма, не участваше в обществения живот. Докато тя следваше в Лайпциг, началото и средата на седемдесетте, аз живеех там и ходех систематично по всички барове, кръчми, битнически концерти и дискотеки. Нея не съм я виждал никъде, а ако беше излизала из града, щях да я забележа. И аз учех известно време в нейния университет, но тя беше свита еснавка, човек с ограничени разбирания и интереси. Може би първият й съпруг, г-н Меркел, да я е държал в къщи.
Че Блага Димитрова е завършила в Москва и писала дисертация за Маяковски не значи, че се е отказала да мисли. С това е била неудобна на Тато.
Вечна памет на Блага Димитрова! Поклон и от мен.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
izabell
Рейтинг: 1368 НеутралноЗнакова поетеса за България.Поетите в България не са убити
и днес има дръзновение и много обич за да пише един поет.
С пожелания за здраве
lot49
Рейтинг: 627 НеутралноАгиографски реализъм!
daam
Рейтинг: 1208 НеутралноТитан на мисълта и изказа. Като всеки достоен човек и тя оплюта и неразбрана. Поклон !
lekapoleka
Рейтинг: 233 НеутралноКогато ходили при Живков да ходатайстват да награди Блага Димитрова с Димитровска награда, той отворил някакви папки и се изкикотил: "На три разузнавания е служила, да си я награждават те!"
Сложна и противоречива личност, около която има много неизяснени неща. Опитът за портрет за съжаление не казва нищо съществено и интересно.
SSS
Рейтинг: 909 НеутралноДо коментар [#1] от "xalikarans":
Колко може да е малоумен един коментар? Някои форумни лами може и успешно да коментират къщите в Троян, но под текст за личности от друг калибър, направо могат да се запишат на безплатни прегледи - до Топлофикация Изток е. Вход единствен.
7777
Рейтинг: 2414 Неутрално[quote#4:"lekapoleka"]Когато ходили при Живков да ходатайстват да награди Блага Димитрова с Димитровска награда, той отворил някакви папки и се изкикотил: "На три разузнавания е служила, да си я награждават те!" [/quote]
A man without faith is like a fish without a bicycle.Плюс за наблюдението, че статията не казва много (и това е първата такава, която съм чела от Георги Гочев), но какво потвърждава истинността на горния анекдот? Звучи като пореден опит да се омаскари всеки неудобен на Тато и наследниците му.
роджър
Рейтинг: 909 НеутралноДо коментар [#2] от "77bobo":
https://www.youtube.com/watch?v=7wBkJ8oIvRgПо-скоро, "опит за" ... и понеже е нонсенс, се чудя кому е нужен ?
Надали и на паметта за Блага ...
Каишков - Либерален мислител
Рейтинг: 796 Неутрално[quote#6:"7777"]Звучи като пореден опит да се омаскари всеки неудобен на Тато и наследниците му. [/quote]
Как точно Блага (завършила в Москва, където защитава дисертация "Маяковски в българската поезия) и Л. Левчев например са били "неудобни" на Тато, при положение че реализацията им е минала изцяло при неговото управление и подкрепа.
lekapoleka
Рейтинг: 233 НеутралноДо коментар [#5] от "SSS":
За съжаление не е единствената история, която може да наведе на много - и все неудобни - въпроси. Съществуват сериозни опасения относно връзките на Блага Димитрова с български и чужди разузнавания.
Вън от това, тя несъмнено е голяма поетеса. Но статията изглежда се интересува от нея като публична фигура, интелектуалец-политик; и тогава въпросните съмнения стават важни.
hodounski
Рейтинг: 2589 НеутралноЗа Блага няма нужда да се пише.Който може да чете знае! И за Жельо беше права ,и за конституцията.... Вечна ѝ памет!
yado_san
Рейтинг: 458 Неутрално" зловещата клетва на Блага Димитрова при подписването на новата конституция "
Тя, поетесата, се оказа права.
yado_san
Рейтинг: 458 НеутралноДо коментар [#2] от "77bobo":
"Агиографски реализъм!"
Лошо няма - тоталитарните ни светци бяха и грешници.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
tsvetko_51
Рейтинг: 1811 НеутралноЗа мен тя е истински пример, как човек, който по никакъв начин не е притеглян от власт или други мотиви в политиката, наистина се включва с надеждата, че участието на всеки що-годе честен и нормален човек е в полза за хората и развитието на страната.
Става неизбежното, грубата действителност на реалната политика, допълнително освинена от балканските и ДС внедрените мурафети и носят само разочоравания и огорчения.
Но не минават без следа такива макар и не много сполучливи опити, защото да не забравяме, че винаги е могло нещата да се случат още по-зле.
chicago514
Рейтинг: 1314 НеутралноЧестен човек беше.Тя беше казала -Не разбирам защо трябва да има вицепрезидент като то и за президента няма достатъчно работа.Цитирам по смисъл,не претендирам да съм точенл
dedo pepo
Рейтинг: 1294 НеутралноНезабравима.
Поклон!
izabell
Рейтинг: 1368 РазстроеноДо коментар [#5] от "SSS":
[quote#5:"SSS"]Колко може да е малоумен един коментар? [/quote]
От статията не се разбира, че поетесата е починала 2003 година
man_un
Рейтинг: 518 НеутралноНапусна Желю заради гладната стачка на Едвин Сугарев. "Отклонение" и "Пътуване към себе си"...
acd30520326
Рейтинг: 627 ЛюбопитноБлага Димитрова бе преди всичко изключителна Личност! Такава ще остане в съзнанието на демократичната общност! Поклон! А книгите й все ще се четат...!
"Ти какво пожертва, за да има и утре България?" ИЛИЯ МИНЕВ****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
bora bora
Рейтинг: 1079 Неутрално"В този смисъл, стихотворенията и романите на Блага Димитрова имат повече от чисто литературна стойност: те са свидетелство как дългият преход към свобода е протекъл вътре в нас."
Тъй вярно!
Но с нейната чувствителна душа тя го е разбрала , много, много по рано от нас!
[quote#3:"daam"] Като всеки достоен човек и тя оплюта и неразбрана. Поклон ! [/quote]
Неразбрана остана като политик!
Като творец, ще си остане неповторима?
Поклон!
bora bora
Рейтинг: 1079 Неутрално[quote#13:"lowec"]За кой ли път се изхождате по темата без капка мисъл.Какво пожелание за здраве на починал човек. [/quote]
Ми тя от каде да знае! Ходила е да снима листа, мамули и дънери!
Arya Stark
Рейтинг: 684 ГневноДо коментар [#4] от "lekapoleka":
"Winter is Coming"До коментар [#8] от "Каишков - Гласът на Америка":
Долу ръцете от Блага Димитрова! Хора като вас отровиха последните ѝ дни, не осквернявайте паметта ѝ. Затова България не може да се съвземе и да върви напред, защото децата ѝ я продават всеки ден, хулят поетите, мразят просветените, убиват с думи и интриги всяко добро.
lot49
Рейтинг: 627 НеутралноГошко, ако де върнеш още по-назад, може да напишеш "Пеко - рицарят на печалния образ", "Станко - мъдрецът на сърпа и чука", ;Добри - трубадурът на Марс".
Продължавай, дерзай!
Mayya
Рейтинг: 8 НеутралноЕдва ли има любители на книгите и четенето, за които Блага Димитрова да е разузнавач, а не творец. За тези книгомани, тя е автор с голямо проникновение, и поезия и проза, за другите - остава конюнктурното бърборене.
Captain Shakespeare
Рейтинг: 586 НеутралноДо коментар [#17] от "xalikarans":
Правильно говорил Гоголь "В России две беды — дураки и дороги" причём первых ну очень много!!А ти за пъви път го чуваш, а и не знаеш чия съпруга е била?
wallenstein
Рейтинг: 458 НеутралноДостойна личност!
bramasole
Рейтинг: 3269 НеутралноПовече от 30 години след написването на стихотворението, посветено на Радой Ралин, а усещането, че е настанало време на "междувремие, / междумислие, / междучувствие" не ни оставя.
"На народите с къса памет преходите са им много дълги." Тони Филипов, Д-рЗа мене Блага Димитрова остава Творец с достойнство и чувство за отговорност пред обществото.
lot49
Рейтинг: 627 НеутралноАгиографски реализъм с фотошоп!
charlesdegaulle
Рейтинг: 774 НеутралноДо коментар [#10] от "Трябва съдебна реформа":
Комунизма си отиде, но руското влияние у нас, не. И както винаги, лайномета се задвижва с рубли, и то много! Типичен пример - Сидеров. На пръв поглед прави невероятни изцепки, но като се замисли човек, вижда в тях невероятна логика. Първо, прави това, за което му плащат, второ, няма действие, което да не е свързано с Троянския кон (магаре). Блага поне имаше достойнството да си умие лицето, казваше това, което мисли.
Jessika
Рейтинг: 1554 НеутралноЗащо нямаме повече такива "Благи", липсват много, особено в наши дни.
Виктор Юго: „Общество, което не иска да го критикуват, прилича на болен, който не разрешава да го лекуват.”Поклон и от мен.
nv
Рейтинг: 2370 ЛюбопитноДо коментар [#17] от "xalikarans":
Norman Granz предпочита правителство на БСП с премиер Корнелия Нинова[quote#17:"xalikarans"]От статията не се разбира, че поетесата е починала 2003 година [/quote]
Ти на Марс ли живееш?
Norman Granz
Рейтинг: 1655 НеутралноДо коментар [#23] от "Arya Stark":
НЯМАМ ВРЕМЕ ДА ОТГОВАРЯМ НА ВСЕКИ ИДИОТ.++++++
Каишката действа на принципа на свинята: като се отърка о някого, се радва, че го е омърсил.
Но въпросният някой може да се измие после, докато свинята си остава свиня.
conservamus
Рейтинг: 466 НеутралноДали не следя достатъчно "Дневник", но някак ми липсват повече подобни статии. Дали защото ми липсват подобни статии тази ми се струва недовършена, при все че я има (похвално). Дали затова и чета коментари, които пожелават на Блага Димитрова крепко здраве.
azzzy
Рейтинг: 464 НеутралноДо коментар [#1] от "xalikarans":
Вие сериозно ли?
bette
Рейтинг: 796 ВеселоДо коментар [#23] от "Arya Stark":
о, я по-спокойно. никой не оспорва мястото на БлД, клюките на някои комунисти са нищо повече от обичайният им начин на поглед към нещата. по-интересно е дали някои арийци, русофили и прочее не се опитват да ползват иначе демократични и не чак толкова про-руски персони и техния имидж, за да градят своето "руско лице", да? пост мортем при това, което е доста гнусно като ПР ход
bette
Рейтинг: 796 ЛюбопитноДо коментар [#35] от "azzzy":
тя не е в час жената, нали всичките й коментари са такива, защо се правите, че чак сега забелязвате. то в бсп-то и бкп-то, и другите руско-производни е така
ambros
Рейтинг: 515 Неутрално[quote#18:"man_un"]Напусна Желю заради гладната стачка на Едвин Сугарев. [/quote]
Да, но по-скоро заради предателството, което Желев извърши спрямо каузата на демократичните сили, участвайки в заговора за сваляне на правителството на Ф. Димитров, а то мотивира и гладната стачка на Едвин Сугарев.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
lot49
Рейтинг: 627 НеутралноКато ви са толкова големи дисидентите, къде ви е промяната, демокрацията, успехът?
Излъгаха ви и продължават да ви лъжат. Поповете ви агенти, професорите - доносници, архонтите ви каратисти
И вие ми дрънкате за "междувремие", за "междуправа", за "междукултура".
lot49
Рейтинг: 627 НеутралноДоц. Гошко ще напише ли за истинските дисиденти, за Илия Минев, за Заркин, за Фосколо, за лагерниците?
Не, само за назначените демократи.
klimentm
Рейтинг: 4645 НеутралноТъжна история, много тъжна.
klimentmlot49
Рейтинг: 627 Неутрално"Младата Блага всеки ден се успивала за училище – казва възрастната Блага през 1981 г. в стихотворението "Подир дъжд качулка", - въпреки че живеела само на една пресечка от сградата на гимназията."
Гошко, разплака народа. Я го дай малко по-геройски, по-така старогръцки.
2.5
Рейтинг: 3830 Неутрално“...Блага се впуска в обществени действия.”
I Want To BelieveНяма ли кой да събуди редактора?!
Мисля, че всички на които синята идея е близка, никога няма да забравят оставката на Блага Димитрова като вицепрезидент.
Това беше присъдата за т. нар. президент Желев! С втората хората го отстреляха на първичните избори, което го прави двоен политически труп!
putlernopassaran
Рейтинг: 564 НеутралноСилна, почтена българка с голям талант и кураж! Стана за малко политик, който не се омърси, а напротив, излезе с чест и свърши достойни неща, нещо невиждано в българската история...
7777
Рейтинг: 2414 Неутрално[quote#8:"Каишков - Гласът на Америка"]Как точно Блага (завършила в Москва, където защитава дисертация "Маяковски в българската поезия) и Л. Левчев например са били "неудобни" на Тато, при положение че реализацията им е минала изцяло при неговото управление и подкрепа.[/quote]
A man without faith is like a fish without a bicycle.Петракиев, това че Блага Димитрова е завършил в Москва и писала дисертация за Маяковски не значи, че се е отказала да мисли. С това е била неудобна на Тато. С това е явно неудобна и на теб. А колко я е подкрепял Тато е ясно от историята на романа й "Лице."
Realistka
Рейтинг: 1416 НеутралноДо коментар [#41] от "77bobo":
The best way out is always through Robert Frost[quote#41:"77bobo"]за Илия Минев, за Заркин, за Фосколо, за лагерниците?[/quote]
Чувствам пренебрежението към тези дисиденти и като личен грях! По площадите трябваше да настояваме за тяхното участие в живота на демократичната общност. Тяхното присътствие можеше да измени в положителен смисъл физиономията на тази общност. Дружеството, създадено от Илия Минев беше смачкано и ликвидирано от Румен Воденичаров .Двамата братя Воденичарови, Румен и Пирин се оказаха синове на видна прокурорка от времето на Тато. След 10 ноември 1989 г. веднага двамата заеха позиции в демократичната общност, вероятно внедрени...Илия Минев така си угасна самотен и неоценен, въпреки, че той е един от дисидентите с най-дълъг престой в комунистическите затвори.
magelan
Рейтинг: 936 НеутралноЕдин от много малкото ми сънародници - съвременници пред които безусловно се покланям и прекланям. Голяма личност,невероятно чувство за всички важни детайли и нüанси на битието и живота в България по онова време. Имах късмета да прочета "Лице" точно когато трябва. ..четох я години ..под друг ъгъл..Мога само да препоръчам... честността в наше време е станала толкова рядко качество че изглежда като от друг век. Онази-истинската а не играната... Е,Блага бе нейното олицетворение с думите и живота си.
lot49
Рейтинг: 627 НеутралноДо коментар [#47] от "Realistka":
Да, но недооценяването им не стана без помощта на Запада, застъпил се за комунистите и назначил пионките си за "демократи" Недооценяването им продължава и днес с подобни писания кой кога се събуждал. Нали има наивници. А на платените хора на Путин не им пука, защото знаят, че отсреща имат други пионки. И всички се обичат. На раята трябват приказки и жития.
ancho66
Рейтинг: 402 НеутралноДо коментар [#47] от "Realistka":
"Чувствам пренебрежението към тези дисиденти и като личен грях". Да, и аз чувствам така, и ти съчувствам от душа.
За мен най-важният въпрос си остава въпросът, кой се наложи след промените? Много ги обичах истинските десиденти, (колкото и малко на брой да бяха). Кого другиго да съм обичал, ако не тях??? Това бяха за мен хората, в които мислех че е бъдещето. И то даже чистите, които все още държаха на социализма. Отдавна зная, че това не стана и мечтата ми е била много краткотрайна, мечтата загина, остана само споменът. Без да те провокирам, казвам че социализмът загина с промените, те хората на "Тато" го обезобразиха, и провалиха и те самите са виновни за кончината повече от десидентите. Останаха виновни те. Американците и западняците преговаряха с тях (с комунистите и ДС, а не с десидентите).
"По площадите трябваше да настояваме за тяхното участие в живота на демократичната общност. Тяхното присътствие можеше да измени в положителен смисъл физиономията на тази общност", както казваш. Но не успяхме. Няма да се ядосваш, не си виновна. Важното е поне да съобщим на света нашите мисли свързани с голямата личност на Блага Димитрова и породени от нейното творчество.
До коментар [#45] от "putlernopassaran":
"Силна, почтена българка с голям талант и кураж! Стана за малко политик, който не се омърси, а напротив, излезе с чест и свърши достойни неща, нещо невиждано в българската история... "
Поклин и от мен. Вечна й памет!
ancho66
Рейтинг: 402 НеутралноДо коментар [#49] от "77bobo":
"А на платените хора на Путин не им пука, ..."
На мен пък не ми пукат платените хора на Путин.
Не им е тук мястото, тук няма рая.
lot49
Рейтинг: 627 НеутралноДо коментар [#51] от "ancho66":
Напротив, има рая, защото само рая може да смята, че може да си дисидент, ще живееш безгрижно и пак ще ти печатат романите и стиховете за "След дъжд качулка". Нищо, вярвайте.
Затова сте стадо.
7777
Рейтинг: 2414 Неутрално[quote#52:"77bobo"] защото само рая може да смята, че може да си дисидент, ще живееш безгрижно и пак ще ти печатат романите и стиховете за "След дъжд качулка"[/quote]
A man without faith is like a fish without a bicycle.Грешиш. Както затова, че е живяла безгрижно, така и за това, че печатането на романите и стиховете й е доказателство за безгрижното й живеене. Тоталитарните режими винаги печатат ограничени по брой и степен критики към режимите, за да създават илюзия за плурализъм и свобода на изразяване. Блага Димитрова явно е била считана за достатъчно мека, за разлика от Георги Марков например.
Simeon Borissov
Рейтинг: 402 НеутралноФорума и тук се напълни с полуграмотни галфони, не приети, и нямали време да се изявят в Шесто.
Be3Al2(Si6O18)Хора, Блага Димитрова бе ценен творец , и е такава, за новата култура на България.
Там нямаше чалга нагласи и културни отклонения.
Просто литература, просто български език.
Опомнете се.
"Лице".
Четете. Които не е.
klimentm
Рейтинг: 4645 НеутралноНашата интелигенция беше ужасно развратена от режима.Едното изключване от БКП хвърляше в ужас и студена пот. Да не говорим за затвор или лагер. Това едно .
klimentmВторо родната интелигенция остана затворена , провинциална, самодостатъчна за себе си . Ето защо нямаме големи филми романи или други значими произведения. Те останаха на нивото на създателите си. Няма значима интелигенция която не е отворена към обществото която не съпреживява заедно с него.
Ето защо и нямаме големи водачи и десиденти от тези среди.Нямахме морален коректив , всички съгрешихме в миналото и тази сянка тегне още над нас.
grand funk railroad
Рейтинг: 1134 НеутралноДо коментар [#41] от "77bobo":
Parmi ceux qui n'ont rien à dire les plus agréables sont ceux qui se taisent. Coluche[quote#41:"77bobo"]Доц. Гошко ще напише ли за истинските дисиденти, за Илия Минев, за Заркин, за Фосколо, за лагерниците? [/quote]
Не, защото истината боли и е неудобна. Освен това разрушава митовете за казионните писатели, поети и журналисти(дори и оставените да емигрират).
Тук не става дума за литературните им постижения.
Minddestruction
Рейтинг: 458 НеутралноТрудно става от истински интелектуалец политик. Твърде мръсна работа е политиката за да може поетеса като Блага да се впише в нея.
А компромисите, мръсотиите и гадостите са невероятно много в тези "преходни" години. И на всичкото отгоре тя е била вице на Жабата, който освен че не ставаше за президент изобщо (с извинение твърде посредствен), се оказа или агент или твърде продажен - та той ликвидира първото демократично правителство заедно с Доган. Как няма да си подаде оставката?!
Minddestruction
Рейтинг: 458 НеутралноДо коментар [#55] от "klimentm":
Не знам дали и би могло да имаме. Режима беше твърде близко до този на СССР. Там можа да стане десидент Сахаров, ама след като им направи водородната бомба. Чух и за още някой друг пратен в Сибир или което е по-лошо - в психиатрия.
Така и в Бг - Г. Марков, ама преди това подкрепян от Живков - и имал възможноста да замине на Запад. Колцина можеха да пътуват отатък, и без да оставят жена и деца които да бъдат унищожени от комунистите? Сашо Сладура, арх. Чинков (изваден от затвора от Де Гол).
Ж.Желев - всъщност подготвен бъдещ предател (кой ще те остави да издадеш книга и то Фашизмът, докато си интениран); Доган - бил в затвора (дали и колко време?) - и накрая навсякъде служи на комунистите и Русия.
Не че не бих искал да е иначе - като Полша, Чехия, ама не съм сигурен че изобщо е било възможно. Все пак Западът е бил по-близко там, силни лобита в Америка, Германия, Франция, Великобритания. А България западняците винаги са я гледали накриво, особено бритаците.
klimentm
Рейтинг: 4645 НеутралноДо коментар [#58] от "Minddestruction":
klimentmГледаха ни с друго око защото нашият режим беше най близък и верен на Москва.Никоя друга страна не беше тъй обвързана както ние.Знам че сега е лесно да се говори ,а тогава всички мълчахме но след като всичко свърши ,също не се намериха хора които да послужат като морална опора на прехода.
ancho66
Рейтинг: 402 НеутралноДо коментар [#52] от "77bobo":
Цитат: "Напротив, има рая, защото само рая може да смята, че може да си дисидент,...." Не можах да те разбера.
1. Има рая, с ударение на я, това е моя основна теза. Но те не са тук в тази статия, освен теб. В тази статия няма място за рая.
2. Обратно е. Само умните хора могат "да смятат", кой е десидент и кой не е. Раята не могат да преценят.
3. Защо трябва да живееш като десидент безгрижно? Напротив, като десидент имаш проблеми, защото те преследват. Или искаш да кажеш "Бивш десидент"?
4. В какво да вярваме според теб?
5. Не се заблуждавай, не сме стадо, имаме си добър и правилен морал. Слагаме на почит хората, които са го създали и сме горди с тях.
6. Защо ни обиждаш, защо се засягаш?
7. Досега не ти ли е казал някой освен аз подобни неща?
ancho66
Рейтинг: 402 НеутралноДо коментар [#58] от "Minddestruction":
"но след като всичко свърши, също не се намериха хора които да послужат като морална опора на прехода." Да така е, изглежда че по законите на историческата наука, за развитие на обществото моралните хора не могат да се наложат.
До коментар [#58] от "Minddestruction":
Без да давам оценка кой е по-добър, според мен има два вида десиденти: 1. произлезли от един исински социалистически морал. Имаше ги, макар много малко на брой като Блага Димитрова, Пеньо Пенев и други. Понеже стана дума за Чехия и Полша, искам да прибавя тук словака Дубчек. В источна Германия слагам поет, певец като Висоцки и културен деятел, организатор на фестивал на политическата песен Волф Бирман, според руската Википедия "социалистически бард".
Още Хелга Кьонигсдоргф, доктор на физичните науки и много чувствителна писателка, чиста, морална, активна, жива, пълнокръвна, а не свита еснавка. Тя говореше по естрадите ноември 1990 г. в Берлин за т.н. "трети път" наравно със всички тогава водещи политици. Ходил съм с нея по книжарници и по кафенета. Но нищо не стана от тези хора, само позволиха преди 2-3 седмици на Бирман да свири на китара и пее в Бундестага на честване от падането на стената една негова "социалистическа" песен, "Да не се даваме" и беше награден от Запада с държавна награда, също и най-голямата литературна награда Бюхнер в цяла Германия.
От 1995 до 1989 г. Бирман повлече хиляди интелектуалци, крема на обществото, от источна Германия в западна, чрез подадени молби за изселване и фактически той събори берлинсаката стена.
2. Приятели на Запада, или пострадали от национализацията 1949 година и други с право недоволни, върли противници на социализма, и други много страдащи от липса на свобода. Това са хората, които се наложиха. Хавел (произлизащ от богат многочислен род), Валенса. Те не бяха социалистически личности. Г-жа Меркел произлизаше от семейство на свещенник, нямаше добро отношение към социализма, не участваше в обществения живот. Докато тя следваше в Лайпциг, началото и средата на седемдесетте, аз живеех там и ходех систематично по всички барове, кръчми, битнически концерти и дискотеки. Нея не съм я виждал никъде, а ако беше излизала из града, щях да я забележа. И аз учех известно време в нейния университет, но тя беше свита еснавка, човек с ограничени разбирания и интереси. Може би първият й съпруг, г-н Меркел, да я е държал в къщи.
Че Блага Димитрова е завършила в Москва и писала дисертация за Маяковски не значи, че се е отказала да мисли. С това е била неудобна на Тато.
Вечна памет на Блага Димитрова! Поклон и от мен.
bette
Рейтинг: 796 ЛюбопитноДо коментар [#53] от "7777":
По-скоро ти мислиш така, защото нашите са позволявали някаква доза плурализъм, защото сме що-годе интелигентна нация.
nigel
Рейтинг: 731 НеутралноТук виждам хора които не знаят даже как се пише дИсидент, но са тръгнали да раздават морални оценки ! Хайде малко по-скромно, а?
ancho66
Рейтинг: 402 НеутралноДо коментар [#62] от "bette":
извинявай, че е голяма беда, да направя правописна грешка, но мога лесно да се поправя. Пише се с и, а не с е.
До коментар [#61] от "Ancho66l":
Не е 1995-1989,
а 1975-1989
ancho66
Рейтинг: 402 НеутралноДо коментар [#63] от "nigel":
"Хайде малко по-скромно, а?"
Бях писал изрично: "Без да давам оценка кой е по-добър, според мен..."