'' Светът е разбрал, че културното наследство е ценно само когато е автентично, т. е. истинско, а не измислено. Само тогава то представлява историческо свидетелство. ''
Не са го разбрали само в Македония и както се оказа в една друга не толкова далечна страна....
Идете в Охрид или Скопие, за да видите кича, който са направили македонците със Самуиловата крепост, църквите и манастирите. Не бих желал тази мегаломания да я виждам във Велико Търново, Преслав, Плиска или Несебър!!!!!
Е, случаят не е чак толкова за чудене - българите умираме да вдигаме стени от време оно...
Еврика! Така и така има едни 80 милЬОна, защо не повторим историята (тя историята се повтаря като фарс, но ние сме царе на повторението)? Правим от София, Търново и другите областни центрове градове-държави с яки стени, отвътре - избраните, отвън - циг... такова - татарите, пенсионерите, албигойците и останалите финансови абисинци! Слагаме си нов цар Константин Тих (направо тихичък) и чакаме да ни се роди нов Ивайло (но не Калфин), да направи от стадото глутница, да резнем главата на стария цар и "нашият" Ивайло да се ожени за царицата, след като натупа порядъчно лошковците! Оргазмоепично отвсЕкъде! А?
Да,това в Созопол е направено от Киро Камъка,Кирил Арнаудски.Лазар Филков също върви по неговите стъпки.Когато преди 2 години се мотаеха с избора на новият директор на Паметниците на културата,тези строители на древна България гледаха да са близко до процедурата.Накрая,след като успяха да изберат нов директор,Лазар ми каза:"Бива.Възрастен е,няма да пречи". Този кич прави бизнеса в Созопол по-успешен.
Време е да си признаем, че от Второто българско царство не е останало НИЩО и да спрем да баламосваме хората с такива фалшификати.
И с откровени светотатства като "пръста на Св. Йоан Кръстител", който най-вероятно - при най-повърхностно изследване - ще се окаже обикновен ресторантски отпадък.
Това че от България са останали само руини, в прекия и преносния смисъл, не ни дава право да си измисляме сгради! Разкрива се автентичното и се консервира! Точка!
"Освен това, крепостите били "типови", ясно описани от древния архитект Витрувий и пр."
Този Витрувий дали е санирал крепостите, че да се опрем на него при сегашната кампния с панелките. Щото според тези "разбирачи" древните крепости са като днешните панелки в "Люлин" и "Младост"......
"За мен върхът е онова високо място, от което ясно съзирам следващата си цел" Боян Петров
Е, да , ама от парите за разкопки трудно се краде. Друго си е строителни работи с "утежнение". Затова за тях има имилиони,а за копане на истинските съкровища от земята -няма хиляди.
Ако македонците живееха в Италия, всички фабрики за тухли и керемиди щяха да работят само за тях, за да могат да възстановят автентичния вид на античните градежи!
Ако пък живееха в Египет, сигурно щяха да възстановят пирамиди, няколко пъти по-големи от Хеопсовата!
Не дай боже пък да живееха в Китай, Великата китайска стена сигурно щеше да опасва поне два пъти земното кълбо!!!!!
Идете в с. Белчин!
Крепостта наречена Цари Мали град е покрита с цигли тип "марсилски" и има ПВЦ дограма, както приляга на византийска крепост от 5-ти век
'It's not wise to violate rules until you know how to observe them' - T.S. Eliot, interview with The Paris Review (Issue 21, 1959)
“Класикът” Сидеров пророчески се беше предсказал във в. “Демокрация”
Когато слушах Сидеров да се хвали миналата седмица в едно телевизионно студио като класик на българската журналистика, смътно се съгласих, че имаше нещо такова…Имаше някакъв негов афоризъм в заглавие на в. „Демокрация”, писана в периода, преди от антикомунист да стане върл националист, антисемит, фашизоид, русофил и …борец срещу украинския „фашизъм и антисемитизъм”.
И ето че се сетих: „ Няма по-добър фашизъм от комунистическия”, беше казал този „класик” на българската журналистика, който извървя пълната окръжност от антикомунист до …герой от собствената си статия, в която определя комуниста като най-добрия фашист.
Вестник Демокрация, година II, брой 226:
"Няма по-добър фашизъм от комунистическия", Волен Сидеров
___________________
Путлеристки рашизъм.
Да не се бърка с изследванията "Фашизмът" и "Тоталитаризмът" за интер национал социализмите на Сталин и Хитлер,
от дисидента против тоталитаризма,
след това демократично избран президент на Република България,
д-р Желю Желев.
Като дете съм посещавал Царевец. В паметта ми остана впечатлението от Патриаршията - три високи стени и купчина потрошени керемиди и парчета на пода. Сега гледам на снимки ,че са я "възстановили " , дори камбанария са вдигнали.
Кого лъжем ? Майната им на чужденците , себе си лъжем !
Гледал съм стари консервации. Истинските останки са покрити от тънка ивица червени тухлички и отгоре е добавен малко градеж от аналогични на истинските материали. Колкото да се повдигне малко оригинала и да се почувства величието на строежа.
Чувството за мярка ни липсва . То и други изрази има , ама ще ме изтрият.
Аз мисля че малко се пресилват нещата.
И ви твърдя на базата не на Самуиловата крепост в Охрид (която съм виждал и изглежда добре) - "възстановката" в Скопие е далеч от всякаква ценност, на крепостта в Кавала, на Партенона, но и на:
1.Буда (район от Будапеща), няколко пъти възстановяван след пожари и бомбардировки
2.Стените на Константинополис в Истанбул
3.Царевец
4.Бабините Видини кули
5.Дори Шуменската крепост
6.Крепостта "Калемегдан" в Белград
7.Но най-вече крепостта на Йерусалим
Какво си мислите - че повечето крепости по Европа не са възстановки? Но освен това защо се мисли, че едни руини от крепост са някакво наследство? Впечатлен съм от Голямата базилика в Плиска. Подобен проект имаше и за крепостта "Акре" на Калиакра. Това са места, които чужденците биха искали да видят. Не разбира се да се строи в Несебър или Созопол, но защо не например в Бизоне (Каварна), Белчин или Мисионис (Търговище)? По-добри ли са голите чукари?
Ние вникваме, ама как да се бориш с такива, дето за шепа жълтици ще продадат и майките си, а какво остава за нещо толкова имагинерно като Българско културно наследство...
Шибаният професор Божо иска напук на мнението на Националния институт по културно наследство да строи крепости.Били му оставили ръководство?! Явно свише му се дава!
'' Светът е разбрал, че културното наследство е ценно само когато е автентично, т. е. истинско, а не измислено. Само тогава то представлява историческо свидетелство. ''
Не са го разбрали само в Македония и както се оказа в една друга не толкова далечна страна....
Стари оръжия съм реставрирал, в степен по желание на клиента. Но има много западна литература с технически характеристики и цветни фотоси. А като дойде нета-пей сърце. Но за крепостите не знам. По-скоро бих се съгласил да се възстановят в първоначалния им вид, стига да знаят как е изглеждал, а не измислица. Защото времето си минава и да оставим на децата си нещо реално, а не потънали в гюрлюк зидове.
Адски впечатляващо е на една от кулите на Царевец да видиш гордото 1976 с големи цифри... Шест лева билет, а вътре драсканици със спрейове, или пък писаници в цимент, изливан през 2009 - "Киро + Зори (Харманли) 2009".
А това Цари- мали град е като Дисниленд направо, нищо историческо. Кич.
"Давайте БЪЛГАРИ, да се съберем и да строшим на ламята главата!!!Ма аз баш тогава не мога да дойда, че ми излезна една работа..."
Писах ти "+", но трябва да се отговори на въпроса "а ти какво очакваш?" По-различно ли е на Рибарските кули в Будапеща? За едно място, където хората нямат от какво да се прехранват, подобна "забележителност" е добре дошла. Ако това е на Калиакра ще бъде по-различно.
Старосел е оставен на произвола на стихиите,другите тракийски светилища в околността - също.Имаме НАИСТИНА съществуващи автентични старини за които трябва обгрижване.Те са истински ценните.
Аз бих казал, че този "експерт"е обикновен измамник и фанатик. В това йезуитско интервю е направен опит да се измами обществото, при това по елементарен начин. На преден план се изтикват едни неуспеши опити за реставрация, но удобно се премълчават такива в Европа, вкл. от последните години, при това в държави ратифицирали същите тези документи"свещени крави" за тези изхвърлени зад борда и неможещи да се уредят до лапачката тарикати. Та да го запитам този "експерт", дали е ходил до Ксантен в Германия, дали е ходил до археологическия парк Карнунтум в Австрия, дали познава реставрацията на античния театър в Картахена? И в Германия и в Австрия и в Испания са наясно с въпросните конвенции. Обаче в Карнунтум се строи до покрив (дори и сега), това се отнася за ред други исторически места в Европа. Хайде да не се правим на по-католици от папата отново. Стават жалки във фанатичните си опити да отричат една съвременна практика, поради собствената си некадърност - само липсата на знания за това, как да се направи нещо качествено може да обясни подобна позиция(но и неуспените реставрации у нас, зад които стоят отново бивши кадри на НПК). Това, че у нас на някои места са се получили нещата не както е очаквано, не означава да се отричат определени практики. Апропо Перник и разни други (вкл. Царевец, Плиста и Преслав) са именно изпълнение на НПК! Ако някои си мисли, че само с една циментова запечатка на едни древни зидове може да ги опази или да ги направи туристически атрактивни - явно има сериозен ментален проблем!
До коментар [#27] от "GM":
Очевидно не сте наясно с проекта Цари мали град. Крепосттасама по себеси е съвсем достоверна. За реставрацията на кулите и стените има достатъчно солидни археологически дании, за които всеки заинтересован може да се осведоми. Наличието на прозорци на две от кулите се дължи на използването им като музейна площ. Най-правилната практика е, находките от един археологически обект да се изложет именно в собствения им контекст. Личното ми мнеие е, че след 20 г. крепостта ще изглежда достатъчно автентично предвид естественото старееен на материалите (камъните ползвани там са открити именно при археологическите разкопки).
Проекта за крепостта е одобрен от НИНКН и НК.
О - и аз съм виждала 'исторически обекти' излети от бетон и декорирани с камъчки и клечки и извън България, но усещането след посещение на подобно място е еднакво омерзително без значение значение къде се е случило да бъде струпана 'забележителността'. Личното ми мнение е, че България, буквално се пръска по шевовете от уникални исторически и археологически обекти и находки, които биха били достатъчно атрактивни и без псевдо-реставрации. Имат нужда от строителство за да могат да бъдат експлоатирани, но говорим за такива работи като път, водопровод, канал (ако планираш закараш банда туристи някъде, не може да не предвидиш тоалетна!), музейна част, сувенирен магазин, кафене...
Моето мнение е в общи линии противоположно на автора. Не става дума да се правят откровенни тъпотии с бетон и стомана, но когато се използват автентични материали като камъни и хоросан не виждам проблем. Но винаги ще има "пуристи" дето ще вряскат, че се нарушава автентичността на нещо. Горе-долу отношението им е като на зелените талибани дето не искат да дишаме щото отделяме въглероден двуокис...
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Ми какво искате да бъде в държава, където чалгаджийки с подплънки навсякъде от силикон са най-харесваните и считани достойни за подражаване и в поведението, и във външния вид...
ахахах, усвояваме еврофондове, водим туристи, какво мрънкате. хахах Да не мислите, че тези крепости ще са вечно нови. Мне, с материалите, които сме ги построили след 2-3 години ще приличат на атентичните. !00 % ще изглеждат все едно са строени преди 1000 години, хахах
Да, както често се случва умните текстове се четат от умните хора. Обмислям възможността да напиша писмо до проф. Кръстев с предложение да напише нов вариант на анализа си. Този път на езика на жилтата преса, да включи "шокиращ скандал" в заглавието и снимка на полугола манекенка, която се припича на арената на Колизеума докато похапва грозде...
А като си помисли човек колко малко години ни делят от времето, когато тези ценности все още са били разрушавани.
Например камъни от Плиска и Преслав са използвани за производство на чакъл за първата железопътна линия у нас, Русе - Варна, строена още преди Освобождението.
Или в Търново - има архивни снимки как е изглеждал в по-запазен вид Царевец в края на 19 век. Също и Никополис ад Иструм.
Да не говорим за някои може би още по-тежки случаи - Абритус, Севтополис ...
А дори и в центъра на София. Интересно е например - чисто теоретично - дали още може нещо да се спаси от амфитеатъра на Сердика и колко би струвало това?
Ако възстановяването е направено с оригинални материали, не като в Перник, обектът има право на съществуване и днес. Възстановената Св 40 мъченици в Търново е точно такъв пример. Нима трябваше да я оставят да рухне до основи? Не чух някой да споменава нещо срещу нейната реставрация дотук. Хърватите също не оставиха срутена крепостта на Дубровник, а си я възстановиха по най-бързия начин. И там е правено с бетон, но това не й пречи да е най- известният обект в града. Южната крепостна стена на Созопол е най-привлекателното кътче в стария град и благодарение на нея града е в тройката кандидати за туристическа дестинация на 2015. И още примери има...
Та не е въпросът да не реставрираме малкото, което ни е останало, а да го правим едновременно максимално автентично като материали и технология, но и да подхождаме мааалко по-смело, отколкото ни съветва професорът. След 50 г. никой няма да помни, че руините са били надграждани.
моята лична туристическа политика е, че никога не ходя целево на места, където знам, че са градили в опит да реконструират "онова, което така си е било". последният път, когато ми се случи в "тракийска гробница", питах екскурзовода "а бетонът тук кога се е лял?", а той ми каза: "господине, вие ме обиждате с този въпрос!" аз зададох тогава въпроса: "а нима намеквате, че древните траки са познавали бетона и щедро са го ляли наоколо по куполи и подове?", пък излезе, че съм невъзпитан. хубаво. за да си спестяваме взаимно такива неловкости, съм решил, че за мен тези места са несъществуващи като исторически "старини". не искам и да си причинявам бетоните блокчета "итонг" от някоя историческа, "реставрирана" бг църква.
моята лична туристическа политика е, че никога не ходя целево на места, където знам, че са градили в опит да реконструират "онова, което така си е било". последният път, когато ми се случи в "тракийска гробница",
питах екскурзовода "а бетонът тук кога се е лял?", а той ми каза: "господине, вие ме обиждате с този въпрос!" аз зададох тогава въпроса: "а нима намеквате, че древните траки са познавали бетона и щедро са го ляли наоколо по куполи и подове?", пък излезе, че съм невъзпитан. хубаво. за да си спестяваме взаимно такива неловкости, съм решил, че за мен тези места са несъществуващи като исторически "старини". не искам и да си причинявам бетоните блокчета "итонг" от някоя историческа, "реставрирана" бг църква.
Отлична статия. Лошото е че, не можем да излъжем и туристите.
Аз познавам тур оператори, които съзнателно извадиха подобни "културни" паметници от програмите си.
Може би само на дечицата от началните класове ще им е интересно, особено ако има и живи царе и царици, които да се разхождат между итонга и полимерите.
А защо да не бутнем и сегашната крепост на Царевец , за да разкрием тракийското селище ?
Никоя крайност не е добра , но може да се оставят в автентичния си вид най-значимите 10 крепости ( Плиска , Преслав , Царевец , Несебър , Шуменската , Червен , Мадара .... ) , а второстепенните да се превърнат в туристически обекти . Предпочитам жива , динамична и богата България пред сегашната разруха , окичена с руйни от бившето величие . Докато експертите се наумуват , иманярската мафия разруши и изнесе , каквото можа .
Стана ми тъжно... Град Бран, до Брашов никога няма да стане град "Световно наследство" и освен за филмов декор и да си дава парите човек за кич, че е ходил да гледа оригинални вампири, за друго не става.... Тъжно. Как ли се справят румънците?
Повечето хора сякаш не знаят, че е имало и втора световна война и бомби са се сипали дори и над Германия, особено над нея даже. Само че реставрациите са били по фотографски снимки и чертежи. За църквата в Дрезден, която е бяла, с по някой черен камък тук и там четох, че черните камъни са от оригиналните камъни, строена е по оцелелите чертежи на архитекта от 17-ти век, а орнаментите на дървената порта са възстановени по стаите сватбени снимки, които хората са си правили пред нея. Докато при нас, в Царевец - един Светлин Русев го сложиха да кепази, а не можаха някой квалифициран иконописец да сложат, зер църква реставрират, а не мажат графити в някой подлез....
Наследството не е собственост на експертите. Каквото трябва да се изследва, каквото може да се реставрира. Останалото да се възстановява, но запазвайки стила и духа на истинското и ако има достатъчно материали.
Аз искам децата да видят и да помнят, ако дойдат и туристи - добре дошли.
Ако още ме помниш, значи си от последното поколение, което си играеше на двора.
Мислим еднакво (е хайде - по подобен начин). Чак скролнах да видя за какво толкова си писал +++++++++ на #32. Имало е защо.
Всъщност мисля, че повечето хора които подкрепят на 100% писалия материала се инатят и наистина се правят на по-католици от папата. Техен проблем
Добре, че сме повечко хора на същото мнение.. не понасям "експерти" теоретици. Сами нищо не могат да свършат, но критикувайки непрестанно доказват собствените си квалификации.
Ако още ме помниш, значи си от последното поколение, което си играеше на двора.
До коментар [#33] от "hiden":след двадесет години крепостта ще изглежда достатъчно автентично...
А нямаш си идея колко ценен архитектурен паметник ще бъде след 1020 години!
Много точно написана статия, но реалността навсякъде се сблъсква с икономическите интереси, националната гордост и патриотарските напъни.
Крепостта в Каркасон, Франция, например, е възстановена по представата на един не особено способен архитект и няма нищо общо с крепостите от Средните векове. Но е включена в списъка със световното историческо наследство на ЮНЕСКО.
Същото горе-долу е и с дворците в Минос, Крит, където автентично и достроено са залепени едно до друго. Че екскурзоводите дори показват и първата в света седяща тоалетна. (Явно не знаят, че първата е измислена от македонците и е открадната от минойците!)
строителните фирми почти унищожиха природното ни наследство, сега е наред културното ... чудя се какво ще дойде след това !
то пък поне да правеха нещата като хората - какви сгради и проекти се осъществяват по света, а тук фантазията на архитекти и строители стига само до "зрял соц" с леки или тежки елементи на кич ... как пък за толкова години не се появи поне една интересна сграда
[quote#15:"kilgore"]
Идете в с. Белчин!
Крепостта наречена Цари Мали град е покрита с цигли тип "марсилски" и има ПВЦ дограма, както приляга на византийска крепост от 5-ти век [/quote]
До коментар [#66] от "gogaroga":
За съжаление не е майтап. Срещу 4 лева получаваш чудесна гледка към равнината, приятна детска площадка и средновековна крепост с ПВЦ прозорци и покрив като на съседа.
До коментар [#67] от "marino777":
Мога да предложа материали за прозореца, които са били достъпни през 5-ти век. Дърво. Ковано желязо.
По тая логика и външна изолация да бяхте сложили!
'It's not wise to violate rules until you know how to observe them' - T.S. Eliot, interview with The Paris Review (Issue 21, 1959)
[quote#48:"dnevnikar"]Сещам се за една древна тракийска гробница.
Помещение с купол.
Как се реставрира и държи такова нещо
безопасно за посетители? [/quote]
Правени са от така точно одялани каменни блокове, че прилягат един към друг без използване на спойка. Цепнатини между тях на практика няма, не може връхче на нож да се пропъхне между два камъка. Отгоре, на стратегически места на зида камъните са захванати и с метални скоби, запоени в оловни пломби. Така гробницата стои 25 века и нищо и няма. Без реновиране, саниране и пр.
Какво става в таз държава? Половината население живее под равнището на бедността, цели райони бедстват, а държавата строи бутафорни крепости! Не една и не две.
Дори да приемем, че определена сума е предназначена целево за археологически обекти, то има толкова много автентични такива, които са в окаяно състояние и плачат за едно грамотно съхраняване, че не виждам защо да се измишльотват надстройки и даже цели постройки.
[quote#46:"aleko"]Възстановената Св 40 мъченици в Търново е точно такъв пример.[/quote]
Тя не е била разрушавана никога. Стои си от 1230 година. Може да се спори за едно-друго в сегашния ѝ обновен вид, но това никога не е било "сграда" от високи по метър зидове, едва подаващи се от земята.
Разликата е, че за Стария мост в Мостар се знае точно как е изглеждал (има многобройни снимки; изследвания). В такъв случай няма проблем да се възстановява напълно. Позицията на проф. Кръстев се отнася за сгради, за които не се знае как са изглеждали.
Не съм, сигурен но мисля че стените и портата на Давид на Старият град в Йерусалим са реставрирани но човек не губи чувството за автентичност и присъствие на историята когато влезе в Старият град.Има нещо много специално в това място наистина,някаква неповторимост ли,някаква особенна атмосфера ли ,не мога точно да си обясня.Мисля че точно това прави определен исторочески обект "автентичен",съзнанието че тук на това място са се извършили значими исторически неща.
Даже съм сигурен, че много пъти са разрушавани. А сега си представи, дали би изпитвал това чувство, ако има стени високи 50см и някакъв екземпляр ти обяснява как изглеждала портата на Давид?
да. само че е много по-трудно да го направят както е било тогава, отколкото да излеят бетон. и сега. наистина зависи кой какво иска от реставрацията: колко бързо, за каква целева публика, какво се очаква след реставрацията и пр.
Бил съм и на Самуиловата крепост и в никой възстановени манастири и твърдини в Скопско. Голяма простотия. На крепостта дори си личи че е изсмукана от пръстите и няма практическо приложение като твърдина.
Каква е разликата между хипотетично и научно възстановяване?
"Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"
Никой не може да възстанови автентичното.
Такова възстановяване е удар върху истинността на историята. То доближава България до македонските извратености.
"Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"
Авторът - проф.Тодор Кръстев е протеже на лицето Тодор Чобанов-малкия череп. Той беше този който наложи в Закона за опазване на културното наследство термина "социализация" на недвижимите културни ценности-с цел безнаказано да се видоизменят. Като архитект после сериозно се облажи от тази законова поправка и пусна на конвеер доста срамни проекти. Всичките му хвалби са за проекти дадени му от Чобанов докато беше зам.министър. Като голям унищожител на културното наследство е пълен абсурд точно този професор да говори за опазването му, явно просто си измива имиджа
положението е страшно.
прокарват се проекти в
паметниците на културата,
които са абсолютно в разрез
със не само венецианската харта,
ами изобщо със всякакви принципи
за реставрация и консервация.
подкупават се експерти от института,
които подписват и се получават кошмарни
неща. напоследък в разговори със
професори археолози, реставратори
и архитекти разбирам, че института
по паметниците не работи добре с министерството.
кадрите се поставят пред свършен факт по някои
проекти, по други НИКН направо е прескачан, като
контролираща институция. държавата в лицето на
министерството на културата няма никаква нито
харта, нито доктрина или какъвто и да е програмен
документ описващ целите или поне идеите, които
ще бъдат приритетни за опазването на културното наследство.
Има стотици малки църкви и манастири, които очакват
финасиране за да бъдат реставрирани стенописите, оправен
покрива или някой зид. Трябва да се отделя средства и за
преквалификация.
Изобщо проблема замитан много време. Веждито да вземе
да почне да прави нещо друго освен шуробаджанашки подаръци
по търгове и нагласени схеми.
Китайската стена, особено онази част край Пекин, до която има лифт и където водят куцо и сакато да гледа, няма нищо общо с първоначалния строеж. Вдигната е върху него в оригиналния й вид. И въпреки това целият свят се стича там. Как да заведеш турист на три камъка, които лятос дори не се виждат, понеже и най-малкият храсталак ги закрива? Естествено, че трябва да се вдигне нещо, което да е по оригиналния замисъл. Но, разбира се, у нас всички са на контра за всичко. Понеже всички разбират от всичко. А причина за това е, че мнозина са на грантове по посолствата. Нямат никаква работа, клатят си по цял ден краката и измислят ей-такива безумни статии като тази. За да си запълват празното време.
Автентичността няма нищо общо с политиката...
Един оригинал например на картина или пластика си остава оригинал без значение дали е откраднат, продаден или присвоен...т.е. няма нищо общо и с правовите отношения...
Това е друго. Каквото и да правим, хората ще се дразнят. Все пак има смисъл:
1.За западняците, които мислят че тук сме аборигени, които пасат фитките по асфалта и ядат доматите с коловете
2.За младите, които като отидат някъде на Запад, почват да цъкат с език за всяка историческа халтура. Накъде там се сещам за немският крал Людовик IV, който говорел на немски само с конете си
Навсякъде по света си риставрират паметниците, независимо дали имат или нямат представа ТОЧНО как са изглеждали. Важното е да ив се придаде автентичен, а не абсолютно същия вид, който са имали. Само ние сме все "по-светци от папата". Сакън нещо да не се пипне, да не се направи, че току виж и тук някой нещо видял. Било то поизмислено или реално. Пука ли им на гърците като изправят някъде някоя колона, точно там и така ли е стояла. То затова и в България масовото отношение към археологическите обекти е като "безполезни камънаци". А и какво друго да е, след като на хората не се дава възможност дори приблизително да видят, как евентуално са ивглеждали тези камънаци, когато са били част от нещо.
Статията определено е пресолена. Реставрация на архитектурни паметници почти винаги включва и частична реконструкция, така е по целия свят. Не разбирам защо е този вой? България за съжаление 5 века е била под огън и меч и както се казва не е останал камък върху камък от величието на Българската средновековна империя. Е, защо да не покажем, най-малко на българските деца и бъдещите поколения как приблизително е изглеждала архитектурата на българската цивилизация?
поздравявам автора. Проблема е че някои хора са готови за пари на всичко. Апропо наред с тия създаващи хипотетична история ние имаме тук и даста мераклии да рушат и по този начин да пренапишат историята. Щота явно се притесняват от следите от историята, които не са лесни за манипулация.
Ти явно си по-голям разбирач от мен,но айде да те питам,ако няма какво да показваш какво показваш точно,не случайно написах това което съм написал,това което е възложено като конвенция защитава единствено интереса на държавите които имат тези артефакти ЖИВИ,за разлика от тези които нямат защото някой друг им ги е отнел!Какво ще показват Сирийците на децата си РАЗБИРАЧО,след време когато ние интелигентния свят не можахме да опазим техния живот от гадовете!Какво ще имат зад себе си тези хора!?
До коментар [#88] от "GreenEyes":
Напълно съм съгласен с вас за пресолеността, но все пак това е статия ....Това ,че се краде от ''реконструкции'' е повече от сигурно и че така се унищожава автентичност/вместо да бъде търсена/ според мен е лошо....А за'' да покажем, най-малко на българските деца и бъдещите поколения как приблизително е изглеждала архитектурата на българската цивилизация ''спокойно могат да се правят възстановки /с колкото по-голям бюджет - толкова по - добре / като '' Фанагория '' в кв.'' Аспарухово''' Варна ,а не да се издига кич на историческо място...
Пак се опитвате да обърнете разговора до политика ...Когато нещо е унищожено , значи го няма....Ако си направите чучело на умрялото си домашно животно - това е кич, а ако искате да накарате останалите хора да се отнасят с него като с истинско - това се нарича патология....Няма как да се запази всичко завинаги...
Проф. Кръстев посочва линкове към документите, които определят рамките и морала на реставрационната дейност, той прилага и достатъчно красноречиви илюстрации на новопостроени „паметници” у нас. Ето защо не е чудно, че неговите опоненти нямат куража да атакуват тезата му, а се нахвърлят с лични нападки към него: „Като архитект после сериозно се облажи от тази законова поправка и пусна на конвеер доста срамни проекти”. Това твърдение не съдържа никаква конкретна информация – просто, защото е нелепа измислица, а стилът и правописът му са трогателно комични. То би могло да се отмине със снизхождение като дебилна проява на социална активност, но за съжаление е по-вероятно да е усърдно изпълнение на определен ангажимент...
Професор Кръстев прилага линкове към международните харти, но никой явно не чете! Цитирам член 9 (преведен на български, за да няма оправдания):
Процесът на реставрация е силно специализирана операция. Нейната цел е да съхрани и да разкрие естетическата и историческа стойност на паметника и се основава на оригинален материал и автентични документи. Тя трябва да приключи там, където започва хипотезата, въпреки това, когато е необходимо допълнително изграждане, то трябва да се отличава от архитектурната композиция и да носи съвременен белег. Във всеки случай преди и след реставрацията трябва да се направи археологическо и историческо проучване на паметника.
Това, за което се говори тук е, че ако се изгражда нещо то се базира на документи и на факти. Никъде не се говори за пълно възстановяване! Ако тези документи, снимки и чертежи дават информацията за целостта на паметника той може да бъде напълно възстановен. Българските крепости нямат автентични документи. Това, че нямаме запазени крепости е част от историята ни - в това има разказ. Изграждането им (или по-точно фалшифицирането им) няма да ни върне всичките загубени векове виновни за днешното им състояние.
Бях пропуснал това което пишеш.
Сигурно 10-те крепости няма да можем да върнем в автентичният им вид, защото не навсякъде може да се строи. Но Плиска, Преслав, Шумен а някои други (край Търговище, Русе, Силистра) - може. Така или иначе едва ли някой ще дойде, за да гледа крепости в България. Но ако е на морето и му трябва ден- два разнообразие - може да му се вземат парите
Не че това по някакъв начин това оправдава случващото се с културните паметници в България, но съм убеден, че в Италия и Гърция повечето паметници също не са автентични. Това естествено е станало в по-ранен период и сега всички си мислим, че всичко е просто възстановено, а то е реално пак фалшифицирано.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
karabastun
Рейтинг: 2945 Неутрално'' Светът е разбрал, че културното наследство е ценно само когато е автентично, т. е. истинско, а не измислено. Само тогава то представлява историческо свидетелство. ''
[email protected]Не са го разбрали само в Македония и както се оказа в една друга не толкова далечна страна....
Дедо Либен
Рейтинг: 1280 РазстроеноИдете в Охрид или Скопие, за да видите кича, който са направили македонците със Самуиловата крепост, църквите и манастирите. Не бих желал тази мегаломания да я виждам във Велико Търново, Преслав, Плиска или Несебър!!!!!
Чат Пат
Рейтинг: 672 НеутралноЕ, случаят не е чак толкова за чудене - българите умираме да вдигаме стени от време оно...
Еврика! Така и така има едни 80 милЬОна, защо не повторим историята (тя историята се повтаря като фарс, но ние сме царе на повторението)? Правим от София, Търново и другите областни центрове градове-държави с яки стени, отвътре - избраните, отвън - циг... такова - татарите, пенсионерите, албигойците и останалите финансови абисинци! Слагаме си нов цар Константин Тих (направо тихичък) и чакаме да ни се роди нов Ивайло (но не Калфин), да направи от стадото глутница, да резнем главата на стария цар и "нашият" Ивайло да се ожени за царицата, след като натупа порядъчно лошковците! Оргазмоепично отвсЕкъде! А?
Вячеслав Атанасов
Рейтинг: 984 ВеселоДа,това в Созопол е направено от Киро Камъка,Кирил Арнаудски.Лазар Филков също върви по неговите стъпки.Когато преди 2 години се мотаеха с избора на новият директор на Паметниците на културата,тези строители на древна България гледаха да са близко до процедурата.Накрая,след като успяха да изберат нов директор,Лазар ми каза:"Бива.Възрастен е,няма да пречи".
Този кич прави бизнеса в Созопол по-успешен.
historama
Рейтинг: 672 НеутралноСамо който случайно си е дал парите за т.нар. музей на восъчните фигури във В. Търново (няма восък), ще разбере що е то "КИЧ".
Ivailo Ivanov
Рейтинг: 229 НеутралноВ Търново тя отдавна е факт, нарича се Царевец
Georgi Yordanov
Рейтинг: 680 Неутрално... и все пак - недоволни, винаги ще има!
Да правим каквото трябва, пък да става каквото ще!Но в крайна сметка, щом има правила, те трябва да се спазват!
Norman Granz
Рейтинг: 1771 НеутралноЦиркаджийска история.
НЯМАМ ВРЕМЕ ДА ОТГОВАРЯМ НА ВСЕКИ ИДИОТ.Едни фирми "усвоиха" едни европейски пари.
Време е да си признаем, че от Второто българско царство не е останало НИЩО и да спрем да баламосваме хората с такива фалшификати.
И с откровени светотатства като "пръста на Св. Йоан Кръстител", който най-вероятно - при най-повърхностно изследване - ще се окаже обикновен ресторантски отпадък.
Коки
Рейтинг: 561 НеутралноТова че от България са останали само руини, в прекия и преносния смисъл, не ни дава право да си измисляме сгради! Разкрива се автентичното и се консервира! Точка!
Р. Дражев
Рейтинг: 450 ГневноПоредната глупост с тези стрежи-реставрации!
Happy face says, adios !Не им стигна черноморието...
Gopeто
Рейтинг: 1677 Весело"Освен това, крепостите били "типови", ясно описани от древния архитект Витрувий и пр."
"За мен върхът е онова високо място, от което ясно съзирам следващата си цел" Боян ПетровТози Витрувий дали е санирал крепостите, че да се опрем на него при сегашната кампния с панелките. Щото според тези "разбирачи" древните крепости са като днешните панелки в "Люлин" и "Младост"......
idianata
Рейтинг: 774 НеутралноОт известно време се чудех какво се случва и като какви са тези свежи, пресни крепости дето никнат като гъби тук-там, а то било както обикновено. ...
чобанмахала
Рейтинг: 727 НеутралноЕ, да , ама от парите за разкопки трудно се краде. Друго си е строителни работи с "утежнение". Затова за тях има имилиони,а за копане на истинските съкровища от земята -няма хиляди.
Дедо Либен
Рейтинг: 1280 ВеселоАко македонците живееха в Италия, всички фабрики за тухли и керемиди щяха да работят само за тях, за да могат да възстановят автентичния вид на античните градежи!
Ако пък живееха в Египет, сигурно щяха да възстановят пирамиди, няколко пъти по-големи от Хеопсовата!
Не дай боже пък да живееха в Китай, Великата китайска стена сигурно щеше да опасва поне два пъти земното кълбо!!!!!
kilgore
Рейтинг: 487 НеутралноИдете в с. Белчин!
'It's not wise to violate rules until you know how to observe them' - T.S. Eliot, interview with The Paris Review (Issue 21, 1959)Крепостта наречена Цари Мали град е покрита с цигли тип "марсилски" и има ПВЦ дограма, както приляга на византийска крепост от 5-ти век
suburban
Рейтинг: 506 НеутралноДано повече хора прочетат този текст. Дано повече хора вникнат в написаното.
dnevnikar
Рейтинг: 4125 Неутрално"Екперти или културни разбойници", от Проф. арх. Тодор Кръстев
Да. Навременно... или столетно късно.
С БКП Рашид... и Рашавая МОЧА,
Сталичная.. шит... Култ ура "разкош".
още по темата
Комунистически тоталитаризъм
Комунистически фашизъм
Комунистическа "демокрация"
ivo.bg:
“Класикът” Сидеров пророчески се беше предсказал във в. “Демокрация”
Когато слушах Сидеров да се хвали миналата седмица в едно телевизионно студио като класик на българската журналистика, смътно се съгласих, че имаше нещо такова…Имаше някакъв негов афоризъм в заглавие на в. „Демокрация”, писана в периода, преди от антикомунист да стане върл националист, антисемит, фашизоид, русофил и …борец срещу украинския „фашизъм и антисемитизъм”.
И ето че се сетих: „ Няма по-добър фашизъм от комунистическия”, беше казал този „класик” на българската журналистика, който извървя пълната окръжност от антикомунист до …герой от собствената си статия, в която определя комуниста като най-добрия фашист.
Вестник Демокрация, година II, брой 226:
"Няма по-добър фашизъм от комунистическия", Волен Сидеров
___________________
Путлеристки рашизъм.
Да не се бърка с изследванията "Фашизмът" и "Тоталитаризмът" за интер национал социализмите на Сталин и Хитлер,
от дисидента против тоталитаризма,
след това демократично избран президент на Република България,
д-р Желю Желев.
ahasver
Рейтинг: 1016 НеутралноКато дете съм посещавал Царевец. В паметта ми остана впечатлението от Патриаршията - три високи стени и купчина потрошени керемиди и парчета на пода. Сега гледам на снимки ,че са я "възстановили " , дори камбанария са вдигнали.
Кого лъжем ? Майната им на чужденците , себе си лъжем !
Гледал съм стари консервации. Истинските останки са покрити от тънка ивица червени тухлички и отгоре е добавен малко градеж от аналогични на истинските материали. Колкото да се повдигне малко оригинала и да се почувства величието на строежа.
Чувството за мярка ни липсва . То и други изрази има , ама ще ме изтрият.
marino777
Рейтинг: 229 НеутралноАз мисля че малко се пресилват нещата.
И ви твърдя на базата не на Самуиловата крепост в Охрид (която съм виждал и изглежда добре) - "възстановката" в Скопие е далеч от всякаква ценност, на крепостта в Кавала, на Партенона, но и на:
1.Буда (район от Будапеща), няколко пъти възстановяван след пожари и бомбардировки
2.Стените на Константинополис в Истанбул
3.Царевец
4.Бабините Видини кули
5.Дори Шуменската крепост
6.Крепостта "Калемегдан" в Белград
7.Но най-вече крепостта на Йерусалим
Какво си мислите - че повечето крепости по Европа не са възстановки? Но освен това защо се мисли, че едни руини от крепост са някакво наследство? Впечатлен съм от Голямата базилика в Плиска. Подобен проект имаше и за крепостта "Акре" на Калиакра. Това са места, които чужденците биха искали да видят. Не разбира се да се строи в Несебър или Созопол, но защо не например в Бизоне (Каварна), Белчин или Мисионис (Търговище)? По-добри ли са голите чукари?
stoyanst
Рейтинг: 633 НеутралноДо коментар [#16] от "suburban":
Ние вникваме, ама как да се бориш с такива, дето за шепа жълтици ще продадат и майките си, а какво остава за нещо толкова имагинерно като Българско културно наследство...
dnevnikar
Рейтинг: 4125 НеутралноЛенин на секи км
Римски крепости на КПСС.
Автентично антични.
БКП реставрира (доколкото може).
До коментар [#12] от "idianata":
От известно време се чудех какво се случва и като какви са тези свежи, пресни крепости дето никнат като гъби тук-там,
а то било както обикновено. ...
hodounski
Рейтинг: 2488 ЛюбопитноШибаният професор Божо иска напук на мнението на Националния институт по културно наследство да строи крепости.Били му оставили ръководство?! Явно свише му се дава!
dnevnikar
Рейтинг: 4125 НеутралноКрали Марко имени Ленина
Омаловажавате световни достижения!
Путин Олимпийски в Сочи
Верно пътя ни посочи.
Партията Верна Права
Прекроява... прекроява...
Територия сакрална
открадни. Открои се.
Начин е за Вечна слава
или кратка (но пък Лична).
До коментар [#1] от "karabastun":
'' Светът е разбрал, че културното наследство е ценно само когато е автентично, т. е. истинско, а не измислено. Само тогава то представлява историческо свидетелство. ''
Не са го разбрали само в Македония и както се оказа в една друга не толкова далечна страна....
Marfieta
Рейтинг: 506 ЛюбопитноПартенонът е възстановен?!?!?! :О @[email protected]
naydenman
Рейтинг: 443 НеутралноХубаво е да имаме автентични крепости, но нямаме такива, в немалка степен заради строителството с камъни от тях на къщи и дори жп линии.
Колко туристи биха платили да видят 50 сантиметров зид?
man_un
Рейтинг: 516 НеутралноСтари оръжия съм реставрирал, в степен по желание на клиента. Но има много западна литература с технически характеристики и цветни фотоси. А като дойде нета-пей сърце. Но за крепостите не знам. По-скоро бих се съгласил да се възстановят в първоначалния им вид, стига да знаят как е изглеждал, а не измислица. Защото времето си минава и да оставим на децата си нещо реално, а не потънали в гюрлюк зидове.
GM
Рейтинг: 567 РазстроеноАдски впечатляващо е на една от кулите на Царевец да видиш гордото 1976 с големи цифри... Шест лева билет, а вътре драсканици със спрейове, или пък писаници в цимент, изливан през 2009 - "Киро + Зори (Харманли) 2009".
"Давайте БЪЛГАРИ, да се съберем и да строшим на ламята главата!!!Ма аз баш тогава не мога да дойда, че ми излезна една работа..."А това Цари- мали град е като Дисниленд направо, нищо историческо. Кич.
marino777
Рейтинг: 229 НеутралноДо коментар [#27] от "GM":
Писах ти "+", но трябва да се отговори на въпроса "а ти какво очакваш?" По-различно ли е на Рибарските кули в Будапеща? За едно място, където хората нямат от какво да се прехранват, подобна "забележителност" е добре дошла. Ако това е на Калиакра ще бъде по-различно.
Goblin
Рейтинг: 520 НеутралноАко реставрацията е качествена, нямам нищо против и до зъбер да ги вдигат. Ако е като пернишката бутафория, няма смисъл.
/Mostar_Old_Town_Panorama.jpg
Веднага давам пример какво разбирам под качествена реставрация :
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e1
https://www.youtube.com/watch?v=CM3B-6CFo9k - ето и какво му се е случило.
Такава реставрация искам да видя
Лелка
Рейтинг: 1302 НеутралноСтаросел е оставен на произвола на стихиите,другите тракийски светилища в околността - също.Имаме НАИСТИНА съществуващи автентични старини за които трябва обгрижване.Те са истински ценните.
Boris Popov
Рейтинг: 672 НеутралноНаистина са отвратителни тези т.н.реставрации..
hiden
Рейтинг: 8 НеутралноАз бих казал, че този "експерт"е обикновен измамник и фанатик. В това йезуитско интервю е направен опит да се измами обществото, при това по елементарен начин. На преден план се изтикват едни неуспеши опити за реставрация, но удобно се премълчават такива в Европа, вкл. от последните години, при това в държави ратифицирали същите тези документи"свещени крави" за тези изхвърлени зад борда и неможещи да се уредят до лапачката тарикати. Та да го запитам този "експерт", дали е ходил до Ксантен в Германия, дали е ходил до археологическия парк Карнунтум в Австрия, дали познава реставрацията на античния театър в Картахена? И в Германия и в Австрия и в Испания са наясно с въпросните конвенции. Обаче в Карнунтум се строи до покрив (дори и сега), това се отнася за ред други исторически места в Европа. Хайде да не се правим на по-католици от папата отново. Стават жалки във фанатичните си опити да отричат една съвременна практика, поради собствената си некадърност - само липсата на знания за това, как да се направи нещо качествено може да обясни подобна позиция(но и неуспените реставрации у нас, зад които стоят отново бивши кадри на НПК). Това, че у нас на някои места са се получили нещата не както е очаквано, не означава да се отричат определени практики. Апропо Перник и разни други (вкл. Царевец, Плиста и Преслав) са именно изпълнение на НПК! Ако някои си мисли, че само с една циментова запечатка на едни древни зидове може да ги опази или да ги направи туристически атрактивни - явно има сериозен ментален проблем!
hiden
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#27] от "GM":
Очевидно не сте наясно с проекта Цари мали град. Крепосттасама по себеси е съвсем достоверна. За реставрацията на кулите и стените има достатъчно солидни археологически дании, за които всеки заинтересован може да се осведоми. Наличието на прозорци на две от кулите се дължи на използването им като музейна площ. Най-правилната практика е, находките от един археологически обект да се изложет именно в собствения им контекст. Личното ми мнеие е, че след 20 г. крепостта ще изглежда достатъчно автентично предвид естественото старееен на материалите (камъните ползвани там са открити именно при археологическите разкопки).
Проекта за крепостта е одобрен от НИНКН и НК.
idianata
Рейтинг: 774 НеутралноО - и аз съм виждала 'исторически обекти' излети от бетон и декорирани с камъчки и клечки и извън България, но усещането след посещение на подобно място е еднакво омерзително без значение значение къде се е случило да бъде струпана 'забележителността'. Личното ми мнение е, че България, буквално се пръска по шевовете от уникални исторически и археологически обекти и находки, които биха били достатъчно атрактивни и без псевдо-реставрации. Имат нужда от строителство за да могат да бъдат експлоатирани, но говорим за такива работи като път, водопровод, канал (ако планираш закараш банда туристи някъде, не може да не предвидиш тоалетна!), музейна част, сувенирен магазин, кафене...
johnniewalker
Рейтинг: 687 НеутралноМоето мнение е в общи линии противоположно на автора. Не става дума да се правят откровенни тъпотии с бетон и стомана, но когато се използват автентични материали като камъни и хоросан не виждам проблем. Но винаги ще има "пуристи" дето ще вряскат, че се нарушава автентичността на нещо. Горе-долу отношението им е като на зелените талибани дето не искат да дишаме щото отделяме въглероден двуокис...
biba_jaba
Рейтинг: 616 Неутралноами то си има установени критерии за културни паметници окичени с "автентично".
Пребиваването в социалните мрежи от служебния компютър е по-голяма заплаха за капитализма от пролетарска революция.Роси
Рейтинг: 7265 НеутралноСветът може и да е разбрал,но ние не сме част от този свят,а от друг,хипотетичен.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
areta
Рейтинг: 1518 НеутралноМи какво искате да бъде в държава, където чалгаджийки с подплънки навсякъде от силикон са най-харесваните и считани достойни за подражаване и в поведението, и във външния вид...
Венцеслав Йонков
Рейтинг: 450 НеутралноВъзстановявайте бутафорно, с леки, сглобяеми и неповреждащи компоненти.
primaxm
Рейтинг: 450 Неутралноахахах, усвояваме еврофондове, водим туристи, какво мрънкате. хахах Да не мислите, че тези крепости ще са вечно нови. Мне, с материалите, които сме ги построили след 2-3 години ще приличат на атентичните. !00 % ще изглеждат все едно са строени преди 1000 години, хахах
suburban
Рейтинг: 506 НеутралноДо коментар [#20] от "stoyanst":
Да, както често се случва умните текстове се четат от умните хора. Обмислям възможността да напиша писмо до проф. Кръстев с предложение да напише нов вариант на анализа си. Този път на езика на жилтата преса, да включи "шокиращ скандал" в заглавието и снимка на полугола манекенка, която се припича на арената на Колизеума докато похапва грозде...
dali_da
Рейтинг: 450 НеутралноАбе, важното е да се вземат парите, кой ти мисли за автентичност!
То държава няма ....
tily_lily
Рейтинг: 574 НеутралноИли.
ijj
Рейтинг: 1059 НеутралноА като си помисли човек колко малко години ни делят от времето, когато тези ценности все още са били разрушавани.
Например камъни от Плиска и Преслав са използвани за производство на чакъл за първата железопътна линия у нас, Русе - Варна, строена още преди Освобождението.
Или в Търново - има архивни снимки как е изглеждал в по-запазен вид Царевец в края на 19 век. Също и Никополис ад Иструм.
Да не говорим за някои може би още по-тежки случаи - Абритус, Севтополис ...
А дори и в центъра на София. Интересно е например - чисто теоретично - дали още може нещо да се спаси от амфитеатъра на Сердика и колко би струвало това?
aleko
Рейтинг: 672 НеутралноАко възстановяването е направено с оригинални материали, не като в Перник, обектът има право на съществуване и днес. Възстановената Св 40 мъченици в Търново е точно такъв пример. Нима трябваше да я оставят да рухне до основи? Не чух някой да споменава нещо срещу нейната реставрация дотук. Хърватите също не оставиха срутена крепостта на Дубровник, а си я възстановиха по най-бързия начин. И там е правено с бетон, но това не й пречи да е най- известният обект в града. Южната крепостна стена на Созопол е най-привлекателното кътче в стария град и благодарение на нея града е в тройката кандидати за туристическа дестинация на 2015. И още примери има...
Та не е въпросът да не реставрираме малкото, което ни е останало, а да го правим едновременно максимално автентично като материали и технология, но и да подхождаме мааалко по-смело, отколкото ни съветва професорът. След 50 г. никой няма да помни, че руините са били надграждани.
abdelhaqq
Рейтинг: 838 Неутралномоята лична туристическа политика е, че никога не ходя целево на места, където знам, че са градили в опит да реконструират "онова, което така си е било". последният път, когато ми се случи в "тракийска гробница", питах екскурзовода "а бетонът тук кога се е лял?", а той ми каза: "господине, вие ме обиждате с този въпрос!" аз зададох тогава въпроса: "а нима намеквате, че древните траки са познавали бетона и щедро са го ляли наоколо по куполи и подове?", пък излезе, че съм невъзпитан. хубаво. за да си спестяваме взаимно такива неловкости, съм решил, че за мен тези места са несъществуващи като исторически "старини". не искам и да си причинявам бетоните блокчета "итонг" от някоя историческа, "реставрирана" бг църква.
בני אתה אני היום ילדתיךdnevnikar
Рейтинг: 4125 НеутралноЧукнах ти плюс... но се замислих.
Сещам се за една древна тракийска гробница.
Помещение с купол.
Как се реставрира и държи такова нещо
безопасно за посетители?
До коментар [#47] от "abdelhaqq":
моята лична туристическа политика е, че никога не ходя целево на места, където знам, че са градили в опит да реконструират "онова, което така си е било". последният път, когато ми се случи в "тракийска гробница",
питах екскурзовода "а бетонът тук кога се е лял?", а той ми каза: "господине, вие ме обиждате с този въпрос!" аз зададох тогава въпроса: "а нима намеквате, че древните траки са познавали бетона и щедро са го ляли наоколо по куполи и подове?", пък излезе, че съм невъзпитан. хубаво. за да си спестяваме взаимно такива неловкости, съм решил, че за мен тези места са несъществуващи като исторически "старини". не искам и да си причинявам бетоните блокчета "итонг" от някоя историческа, "реставрирана" бг църква.
rattrack
Рейтинг: 395 НеутралноОтлична статия. Лошото е че, не можем да излъжем и туристите.
Аз познавам тур оператори, които съзнателно извадиха подобни "културни" паметници от програмите си.
Може би само на дечицата от началните класове ще им е интересно, особено ако има и живи царе и царици, които да се разхождат между итонга и полимерите.
doneva_a
Рейтинг: 506 НеутралноБрилиантна статия. И каква ирония - какво от това?! Дали нещо ще се промени? От години научната общност негодува.
"Цар Самоил во Скопје за 1,5 милиони евра, а во Софија за 50 000 евра и свети!"doneva_a
Рейтинг: 506 Неутрално[quote#2:"Дедо Либен"]Не бих желал тази мегаломания да я виждам във Велико Търново, Преслав, Плиска или Несебър!!!!![/quote]
"Цар Самоил во Скопје за 1,5 милиони евра, а во Софија за 50 000 евра и свети!"СмЕни си диоптъра, Дедо Либене.
magnas
Рейтинг: 1099 НеутралноА защо да не бутнем и сегашната крепост на Царевец , за да разкрием тракийското селище ?
Никоя крайност не е добра , но може да се оставят в автентичния си вид най-значимите 10 крепости ( Плиска , Преслав , Царевец , Несебър , Шуменската , Червен , Мадара .... ) , а второстепенните да се превърнат в туристически обекти . Предпочитам жива , динамична и богата България пред сегашната разруха , окичена с руйни от бившето величие . Докато експертите се наумуват , иманярската мафия разруши и изнесе , каквото можа .
Федор Езерский
Рейтинг: 926 ЛюбопитноСтана ми тъжно... Град Бран, до Брашов никога няма да стане град "Световно наследство" и освен за филмов декор и да си дава парите човек за кич, че е ходил да гледа оригинални вампири, за друго не става.... Тъжно. Как ли се справят румънците?
lalleen
Рейтинг: 490 РазстроеноПовечето хора сякаш не знаят, че е имало и втора световна война и бомби са се сипали дори и над Германия, особено над нея даже. Само че реставрациите са били по фотографски снимки и чертежи. За църквата в Дрезден, която е бяла, с по някой черен камък тук и там четох, че черните камъни са от оригиналните камъни, строена е по оцелелите чертежи на архитекта от 17-ти век, а орнаментите на дървената порта са възстановени по стаите сватбени снимки, които хората са си правили пред нея. Докато при нас, в Царевец - един Светлин Русев го сложиха да кепази, а не можаха някой квалифициран иконописец да сложат, зер църква реставрират, а не мажат графити в някой подлез....
Алф
Рейтинг: 1204 НеутралноДо коментар [#19] от "marino777":
Ако още ме помниш, значи си от последното поколение, което си играеше на двора.Наследството не е собственост на експертите. Каквото трябва да се изследва, каквото може да се реставрира. Останалото да се възстановява, но запазвайки стила и духа на истинското и ако има достатъчно материали.
Аз искам децата да видят и да помнят, ако дойдат и туристи - добре дошли.
Алф
Рейтинг: 1204 НеутралноДо коментар [#32] от "hiden":
Ако още ме помниш, значи си от последното поколение, което си играеше на двора.++++++++++++++++++++++++++
kilgore
Рейтинг: 487 ГневноДо коментар [#33] от "hiden":
'It's not wise to violate rules until you know how to observe them' - T.S. Eliot, interview with The Paris Review (Issue 21, 1959)А за автентичните керемиди на покрива какво имаш да кажеш?!?
Какви са били прозорците през 5-ти век не знам, но не са били пластмасови!
marino777
Рейтинг: 229 НеутралноДо коментар [#54] от "lalleen":
Грешиш. Художник е Теофан Сокеров
marino777
Рейтинг: 229 НеутралноДо коментар [#56] от "Алф":
Мислим еднакво (е хайде - по подобен начин). Чак скролнах да видя за какво толкова си писал +++++++++ на #32. Имало е защо.
Всъщност мисля, че повечето хора които подкрепят на 100% писалия материала се инатят и наистина се правят на по-католици от папата. Техен проблем
marino777
Рейтинг: 229 НеутралноДо коментар [#57] от "kilgore":
Поговорката казва - не гледай дървото, гледай гората. Аз лично специално ще си осигуря ходене в Белчин
Алф
Рейтинг: 1204 НеутралноДо коментар [#59] от "marino777":
Ако още ме помниш, значи си от последното поколение, което си играеше на двора.Добре, че сме повечко хора на същото мнение.. не понасям "експерти" теоретици. Сами нищо не могат да свършат, но критикувайки непрестанно доказват собствените си квалификации.
Patsis
Рейтинг: 3119 ВеселоДо коментар [#33] от "hiden":след двадесет години крепостта ще изглежда достатъчно автентично...
А нямаш си идея колко ценен архитектурен паметник ще бъде след 1020 години!
Gai-jin
Рейтинг: 605 НеутралноМного точно написана статия, но реалността навсякъде се сблъсква с икономическите интереси, националната гордост и патриотарските напъни.
Крепостта в Каркасон, Франция, например, е възстановена по представата на един не особено способен архитект и няма нищо общо с крепостите от Средните векове. Но е включена в списъка със световното историческо наследство на ЮНЕСКО.
Същото горе-долу е и с дворците в Минос, Крит, където автентично и достроено са залепени едно до друго. Че екскурзоводите дори показват и първата в света седяща тоалетна. (Явно не знаят, че първата е измислена от македонците и е открадната от минойците!)
dun
Рейтинг: 636 Неутралностроителните фирми почти унищожиха природното ни наследство, сега е наред културното ... чудя се какво ще дойде след това !
то пък поне да правеха нещата като хората - какви сгради и проекти се осъществяват по света, а тук фантазията на архитекти и строители стига само до "зрял соц" с леки или тежки елементи на кич ... как пък за толкова години не се появи поне една интересна сграда
marino777
Рейтинг: 229 НеутралноДо коментар [#24] от "Marfieta":
Добрутро Пенке, обрахме боба
pinkpearl
Рейтинг: 498 Неутрално[quote#15:"kilgore"]
Идете в с. Белчин!
Крепостта наречена Цари Мали град е покрита с цигли тип "марсилски" и има ПВЦ дограма, както приляга на византийска крепост от 5-ти век [/quote]
Туй за ПВЦ-то майтап ли е?
marino777
Рейтинг: 229 НеутралноДо коментар [#66] от "gogaroga":
Според тебе с каква дограма да се направят прозорците на музея? Ако искаш и стъкла да не слагаме?
kilgore
Рейтинг: 487 НеутралноДо коментар [#66] от "gogaroga":
'It's not wise to violate rules until you know how to observe them' - T.S. Eliot, interview with The Paris Review (Issue 21, 1959)За съжаление не е майтап. Срещу 4 лева получаваш чудесна гледка към равнината, приятна детска площадка и средновековна крепост с ПВЦ прозорци и покрив като на съседа.
До коментар [#67] от "marino777":
Мога да предложа материали за прозореца, които са били достъпни през 5-ти век. Дърво. Ковано желязо.
По тая логика и външна изолация да бяхте сложили!
pinkpearl
Рейтинг: 498 Неутрално[quote#48:"dnevnikar"]Сещам се за една древна тракийска гробница.
Помещение с купол.
Как се реставрира и държи такова нещо
безопасно за посетители? [/quote]
Правени са от така точно одялани каменни блокове, че прилягат един към друг без използване на спойка. Цепнатини между тях на практика няма, не може връхче на нож да се пропъхне между два камъка. Отгоре, на стратегически места на зида камъните са захванати и с метални скоби, запоени в оловни пломби. Така гробницата стои 25 века и нищо и няма. Без реновиране, саниране и пр.
pinkpearl
Рейтинг: 498 НеутралноКакво става в таз държава? Половината население живее под равнището на бедността, цели райони бедстват, а държавата строи бутафорни крепости! Не една и не две.
Дори да приемем, че определена сума е предназначена целево за археологически обекти, то има толкова много автентични такива, които са в окаяно състояние и плачат за едно грамотно съхраняване, че не виждам защо да се измишльотват надстройки и даже цели постройки.
pinkpearl
Рейтинг: 498 Неутрално[quote#46:"aleko"]Възстановената Св 40 мъченици в Търново е точно такъв пример.[/quote]
Тя не е била разрушавана никога. Стои си от 1230 година. Може да се спори за едно-друго в сегашния ѝ обновен вид, но това никога не е било "сграда" от високи по метър зидове, едва подаващи се от земята.
boris_ivanov
Рейтинг: 450 НеутралноДо коментар [#29] от "sam_vimes":
Разликата е, че за Стария мост в Мостар се знае точно как е изглеждал (има многобройни снимки; изследвания). В такъв случай няма проблем да се възстановява напълно. Позицията на проф. Кръстев се отнася за сгради, за които не се знае как са изглеждали.
klimentm
Рейтинг: 4608 НеутралноДо коментар [#47] от "abdelhaqq":
klimentmНе съм, сигурен но мисля че стените и портата на Давид на Старият град в Йерусалим са реставрирани но човек не губи чувството за автентичност и присъствие на историята когато влезе в Старият град.Има нещо много специално в това място наистина,някаква неповторимост ли,някаква особенна атмосфера ли ,не мога точно да си обясня.Мисля че точно това прави определен исторочески обект "автентичен",съзнанието че тук на това място са се извършили значими исторически неща.
marino777
Рейтинг: 229 НеутралноДо коментар [#73] от "klimentm":
Даже съм сигурен, че много пъти са разрушавани. А сега си представи, дали би изпитвал това чувство, ако има стени високи 50см и някакъв екземпляр ти обяснява как изглеждала портата на Давид?
klimentm
Рейтинг: 4608 НеутралноДо коментар [#74] от "marino777":
klimentmСигурно няма да е същото. Мисля че в България хората се дразнят не от самото реставриране а по скоро от корупцията свързана с тези дейности.
abdelhaqq
Рейтинг: 838 НеутралноДо коментар [#69] от "gogaroga":
בני אתה אני היום ילדתיךда. само че е много по-трудно да го направят както е било тогава, отколкото да излеят бетон. и сега. наистина зависи кой какво иска от реставрацията: колко бързо, за каква целева публика, какво се очаква след реставрацията и пр.
Chavo64
Рейтинг: 395 НеутралноБил съм и на Самуиловата крепост и в никой възстановени манастири и твърдини в Скопско. Голяма простотия. На крепостта дори си личи че е изсмукана от пръстите и няма практическо приложение като твърдина.
chavo64Храбър
Рейтинг: 2819 ЛюбопитноКаква е разликата между хипотетично и научно възстановяване?
"Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"Храбър
Рейтинг: 2819 НеутралноНикой не може да възстанови автентичното.
"Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"Такова възстановяване е удар върху истинността на историята. То доближава България до македонските извратености.
gembirdkz
Рейтинг: 506 НеутралноДо коментар [#1] от "karabastun":
Кой свят точно го е разбрал,този който е бил колонизатор или колонизирания който са му съборили цялата история?!
Киро минев
Рейтинг: 395 НеутралноАвторът - проф.Тодор Кръстев е протеже на лицето Тодор Чобанов-малкия череп. Той беше този който наложи в Закона за опазване на културното наследство термина "социализация" на недвижимите културни ценности-с цел безнаказано да се видоизменят. Като архитект после сериозно се облажи от тази законова поправка и пусна на конвеер доста срамни проекти. Всичките му хвалби са за проекти дадени му от Чобанов докато беше зам.министър. Като голям унищожител на културното наследство е пълен абсурд точно този професор да говори за опазването му, явно просто си измива имиджа
mihail_p
Рейтинг: 1306 Неутралноположението е страшно.
прокарват се проекти в
паметниците на културата,
които са абсолютно в разрез
със не само венецианската харта,
ами изобщо със всякакви принципи
за реставрация и консервация.
подкупават се експерти от института,
които подписват и се получават кошмарни
неща. напоследък в разговори със
професори археолози, реставратори
и архитекти разбирам, че института
по паметниците не работи добре с министерството.
кадрите се поставят пред свършен факт по някои
проекти, по други НИКН направо е прескачан, като
контролираща институция. държавата в лицето на
министерството на културата няма никаква нито
харта, нито доктрина или какъвто и да е програмен
документ описващ целите или поне идеите, които
ще бъдат приритетни за опазването на културното наследство.
Има стотици малки църкви и манастири, които очакват
финасиране за да бъдат реставрирани стенописите, оправен
покрива или някой зид. Трябва да се отделя средства и за
преквалификация.
Изобщо проблема замитан много време. Веждито да вземе
да почне да прави нещо друго освен шуробаджанашки подаръци
по търгове и нагласени схеми.
Божидар Божков
Рейтинг: 27 НеутралноКитайската стена, особено онази част край Пекин, до която има лифт и където водят куцо и сакато да гледа, няма нищо общо с първоначалния строеж. Вдигната е върху него в оригиналния й вид. И въпреки това целият свят се стича там. Как да заведеш турист на три камъка, които лятос дори не се виждат, понеже и най-малкият храсталак ги закрива? Естествено, че трябва да се вдигне нещо, което да е по оригиналния замисъл. Но, разбира се, у нас всички са на контра за всичко. Понеже всички разбират от всичко. А причина за това е, че мнозина са на грантове по посолствата. Нямат никаква работа, клатят си по цял ден краката и измислят ей-такива безумни статии като тази. За да си запълват празното време.
karabastun
Рейтинг: 2945 НеутралноДо коментар [#80] от "gembirdkz":
[email protected]Автентичността няма нищо общо с политиката...
Един оригинал например на картина или пластика си остава оригинал без значение дали е откраднат, продаден или присвоен...т.е. няма нищо общо и с правовите отношения...
marino777
Рейтинг: 229 НеутралноДо коментар [#75] от "klimentm":
Това е друго. Каквото и да правим, хората ще се дразнят. Все пак има смисъл:
1.За западняците, които мислят че тук сме аборигени, които пасат фитките по асфалта и ядат доматите с коловете
2.За младите, които като отидат някъде на Запад, почват да цъкат с език за всяка историческа халтура. Накъде там се сещам за немският крал Людовик IV, който говорел на немски само с конете си
marino777
Рейтинг: 229 НеутралноДо коментар [#83] от "Божидар Божков":
Прав си. Българинът от всичко разбира и на всичко е против. А самият него не го бива много-мног
kaburche
Рейтинг: 229 НеутралноНавсякъде по света си риставрират паметниците, независимо дали имат или нямат представа ТОЧНО как са изглеждали. Важното е да ив се придаде автентичен, а не абсолютно същия вид, който са имали. Само ние сме все "по-светци от папата". Сакън нещо да не се пипне, да не се направи, че току виж и тук някой нещо видял. Било то поизмислено или реално. Пука ли им на гърците като изправят някъде някоя колона, точно там и така ли е стояла. То затова и в България масовото отношение към археологическите обекти е като "безполезни камънаци". А и какво друго да е, след като на хората не се дава възможност дори приблизително да видят, как евентуално са ивглеждали тези камънаци, когато са били част от нещо.
greeneyes
Рейтинг: 2103 НеутралноСтатията определено е пресолена. Реставрация на архитектурни паметници почти винаги включва и частична реконструкция, така е по целия свят. Не разбирам защо е този вой? България за съжаление 5 века е била под огън и меч и както се казва не е останал камък върху камък от величието на Българската средновековна империя. Е, защо да не покажем, най-малко на българските деца и бъдещите поколения как приблизително е изглеждала архитектурата на българската цивилизация?
ivanivanovv
Рейтинг: 395 Неутралнопоздравявам автора. Проблема е че някои хора са готови за пари на всичко. Апропо наред с тия създаващи хипотетична история ние имаме тук и даста мераклии да рушат и по този начин да пренапишат историята. Щота явно се притесняват от следите от историята, които не са лесни за манипулация.
gembirdkz
Рейтинг: 506 РазстроеноДо коментар [#84] от "karabastun":
Ти явно си по-голям разбирач от мен,но айде да те питам,ако няма какво да показваш какво показваш точно,не случайно написах това което съм написал,това което е възложено като конвенция защитава единствено интереса на държавите които имат тези артефакти ЖИВИ,за разлика от тези които нямат защото някой друг им ги е отнел!Какво ще показват Сирийците на децата си РАЗБИРАЧО,след време когато ние интелигентния свят не можахме да опазим техния живот от гадовете!Какво ще имат зад себе си тези хора!?
karabastun
Рейтинг: 2945 НеутралноДо коментар [#88] от "GreenEyes":
[email protected]Напълно съм съгласен с вас за пресолеността, но все пак това е статия ....Това ,че се краде от ''реконструкции'' е повече от сигурно и че така се унищожава автентичност/вместо да бъде търсена/ според мен е лошо....А за'' да покажем, най-малко на българските деца и бъдещите поколения как приблизително е изглеждала архитектурата на българската цивилизация ''спокойно могат да се правят възстановки /с колкото по-голям бюджет - толкова по - добре / като '' Фанагория '' в кв.'' Аспарухово''' Варна ,а не да се издига кич на историческо място...
karabastun
Рейтинг: 2945 НеутралноДо коментар [#90] от "gembirdkz":
[email protected]Пак се опитвате да обърнете разговора до политика ...Когато нещо е унищожено , значи го няма....Ако си направите чучело на умрялото си домашно животно - това е кич, а ако искате да накарате останалите хора да се отнасят с него като с истинско - това се нарича патология....Няма как да се запази всичко завинаги...
ani_emil
Рейтинг: 8 НеутралноПроф. Кръстев посочва линкове към документите, които определят рамките и морала на реставрационната дейност, той прилага и достатъчно красноречиви илюстрации на новопостроени „паметници” у нас. Ето защо не е чудно, че неговите опоненти нямат куража да атакуват тезата му, а се нахвърлят с лични нападки към него: „Като архитект после сериозно се облажи от тази законова поправка и пусна на конвеер доста срамни проекти”. Това твърдение не съдържа никаква конкретна информация – просто, защото е нелепа измислица, а стилът и правописът му са трогателно комични. То би могло да се отмине със снизхождение като дебилна проява на социална активност, но за съжаление е по-вероятно да е усърдно изпълнение на определен ангажимент...
Constantine Dimitrov
Рейтинг: 8 НеутралноПрофесор Кръстев прилага линкове към международните харти, но никой явно не чете! Цитирам член 9 (преведен на български, за да няма оправдания):
Процесът на реставрация е силно специализирана операция. Нейната цел е да съхрани и да разкрие естетическата и историческа стойност на паметника и се основава на оригинален материал и автентични документи. Тя трябва да приключи там, където започва хипотезата, въпреки това, когато е необходимо допълнително изграждане, то трябва да се отличава от архитектурната композиция и да носи съвременен белег. Във всеки случай преди и след реставрацията трябва да се направи археологическо и историческо проучване на паметника.
Това, за което се говори тук е, че ако се изгражда нещо то се базира на документи и на факти. Никъде не се говори за пълно възстановяване! Ако тези документи, снимки и чертежи дават информацията за целостта на паметника той може да бъде напълно възстановен. Българските крепости нямат автентични документи. Това, че нямаме запазени крепости е част от историята ни - в това има разказ. Изграждането им (или по-точно фалшифицирането им) няма да ни върне всичките загубени векове виновни за днешното им състояние.
Constantine Dimitrov
Рейтинг: 8 НеутралноВ предния коментар пропуснах да кажа, че цитирам Венецианската харта.
marino777
Рейтинг: 229 НеутралноДо коментар [#52] от "magnas":
Бях пропуснал това което пишеш.
Сигурно 10-те крепости няма да можем да върнем в автентичният им вид, защото не навсякъде може да се строи. Но Плиска, Преслав, Шумен а някои други (край Търговище, Русе, Силистра) - може. Така или иначе едва ли някой ще дойде, за да гледа крепости в България. Но ако е на морето и му трябва ден- два разнообразие - може да му се вземат парите
dormin
Рейтинг: 229 НеутралноНе че това по някакъв начин това оправдава случващото се с културните паметници в България, но съм убеден, че в Италия и Гърция повечето паметници също не са автентични. Това естествено е станало в по-ранен период и сега всички си мислим, че всичко е просто възстановено, а то е реално пак фалшифицирано.