
© Дневник
Сотир Цацаров и Георги Колев
Очебийното обслужване на компрометирани магистрати във Върховния административен съд (ВАС) чрез удобно за тях насрочване на делата им и забавяне на жалбите на министъра на правосъдието, за да изтече давностния срок за дисциплинарна отговорност, както и приносът на главния прокурор Сотир Цацаров, председателя на ВАС Георги Колев и мнозинството във ВСС за да избягнат те санкции от кадровия орган, минава между капките в публичното пространство. И поставя още по-остро въпроса за необходимостта от радикални конституционни промени. Обяснява и защо е толкова силна съпротивата.
Заради базисното значение на проблема за зависимостите, скритите обвързаности и произвола в управлението на съдебната система, препубликуваме статията от сайта "Съдебни репортажи".
Вътрешните заглавия са на "Дневник".
Бившият шеф на столичното следствие Петьо Петров е обжалвал решението на Висшия съдебен съвет (ВСС) от началото на март, с което оставката му по негово желание като магистрат не бе приета.
Това показва справка на "Съдебни репортажи" в сайта на Върховния административен съд (ВАС).
Оказва се обаче, че
делото на Петров върви по бързата писта – то е образувано на 1 април, а първото заседание по него е било насрочено за 18 май
– понеделник (по него вече има две определения на тричленния състав с председател Наталия Марчева и членове Румяна Папазова и Николай Гунчев). Това означава, че делото е обявено за решаване за по-малко от два месеца – завидна бързина, каквато във ВАС е невъзможна, коментираха съдии от съда пред "Съдебни репортажи".
За сметка на това по жалбата на министъра на правосъдието
срещу освобождаването на Петров от съдебната система все още не е образувано дело
става ясно от сайта на ВАС. Ако пък делото, заведено от следователя срещу отказа на ВСС да го освободи, бъде решено в негова полза, то делото по жалба на министъра срещу приемането на оставката му вероятно ще бъде спряно, докато преписката се решава от съвета, обясниха юристи пред "Съдебни репортажи".
В началото на февруари Върховният касационен съд окончателно потвърди оправдателните присъди по дело "Цонев, Сантиров, Попов", а в решението категорично се казваше, че основният прокурорски свидетел Петьо Петров е извършил престъпление - провокация към подкуп. Петров подаде оставка като шеф на столичното следствие и в прокуратурата бе назначена проверка на действията му, които бяха определени от три съдебни състава като незаконосъобразни. Проверката на прокуратурата не доведе до никакъв резултат, а
държавното обвинение дори отказа да образува наказателно дело срещу следователя за доказано извършеното престъпление
За сметка на това в началото на март главният прокурор Сотир Цацаров светкавично внесе във ВСС оставката на Петров като магистрат, а на възраженията на част от членовете на съвета, че решението на ВКС дава зелена светлина за образуване на дисциплинарно дело срещу скандалния следовател, обвинител №1 реагира гневно и обвини кадровия орган в "имиджови измивания". "Въобще не защитавам Петьо Петров, казах, че прокуратурата има интерес да се освободи от това лице. Къде ви е основанието при наличие на проверка да не го освободите? Що не му образувахте производство?", каза тогава Цацаров. Като пропусна да отбележи, че по закон главният прокурор също може да инициира дисциплинарно дело срещу следователя.
Тезата на Цацаров бе подкрепена и от председателя на ВАС Георги Колев
В крайна сметка единствено отсъствието на част от лобито на Цацаров и Колев в съвета предотврати напускането на Петров по негово желание (което му осигурява 18 заплати).
Линията на поведение на Цацаров бе последвана от Комисия "Дисциплинарна дейност" във ВСС (чиито председател е дядото на детето на депутата от ДПС Делян Пеевски), която предложи на кадровия орган да не образува дисциплинарно дело срещу близкия до ДПС следовател (предложението бе на петима членове на ВСС).
Последваха два отказа на кадровия орган да търси дисциплинарна отговорност от Петров
- по предложението на петима членове на ВСС и по предложението на министъра на правосъдието Христо Иванов.
Решението на съвета бе атакувано от министъра на правосъдието във ВАС, но междувременно оставката на Петров отново бе внесена за гласуване във ВСС и този път мина безпроблемно. На практика това обезсмисли жалбата на Иванов пред съда.
Така в акцията по спасяване на Петьо Петров сега се включва и ВАС. За разлика от бързината, с която съдът ще реши делото срещу отказа на ВСС да го освободи,
делото по жалбата на министър Иванов (образувано във ВАС на 13 май) е насрочено чак за 14 септември
Жалбата на Иванов е срещу решението, с което кадровият орган не образува дисциплинарно дело срещу следователя. До 14 септември обаче обаче 6-месечният давностен срок за образуване на дисциплинарно дело вече ще е изтекъл!
И така
дори и съдът да се произнесе в полза на министъра, Петров няма да може да бъде преследван за извършеното
Напълно идентична е ситуацията и с друго дело, насрочено за 30 септември – това по жалба на министъра срещу отказа на ВСС да образува дисциплинарно дело срещу бившия председател на Софийския градски съд (СГС) Владимира Янева заради незаконни разрешения на СРС-та по разработка "Червей". На 19 март съветът реши да не търси дисциплинарна отговорност на Янева. Това означава, че 6-месечният срок за образуване на дело ще е изтекъл още преди първото заседание във ВАС, заради което процесът ще е напълно безпредметен.
За 15 септември е насрочено и делото по жалбата на Нели Куцкова срещу проваления избор за председател на Софийския апелативен съд (САС). Проточването на процеса в съда означава, че най-големият апелативен съд в страната ще продължи да няма титулярен председател. От началото на 2014 г. начело на съда е председателят на Търговското отделение в САС Стефан Гроздев, считан за близък до ДПС. Грозев оглави съда, след като с намесата на главния прокурор Сотир Цацаров ВСС бламира предложението на предишния председател на Върховния касационен съд Лазар Груев за изпълняващ длъжността да бъде назначена ръководителката на Наказателното отделение Петя Шишкова.
Необичайната скорост, с която минава делото на Петьо Петров във ВАС, изпъква и при сравнение с друго дело – заведеното от Панайот Велков, чието име нашумя в скандала "Белведере". Велков обжалва заповедта на министъра на правосъдието, с която след проверка и открити множество нарушения, той е изключен от списъка на синдиците. Делото е насрочено…за февруари 2016 г., тоест малко повече от година, след като жалбата на Велков е била заведена във ВАС.
За сметка на това съдът ще решава приоритетно делото на Мария Радева срещу решението на ВСС да не я назначи за съдия във ВАС. Делото е образувано на 13 май, а е насрочено за след по-малко от месец – на 8 юни. Както "Съдебни репортажи" писа, Радева, която е съпруга на евродепутата от ГЕРБ Емил Радев, бе единствената, която спечели съдийско място във ВАС във външния конкурс за съдии, без да е била съдию въобще. От началото на мандата на председателя на съда Георги Колев Радева бе главен секретар на съда. ВСС отказа да я назначи без каквито и да е мотиви.
Рубриката “Анализи” представя различни гледни точки, не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на “Дневник”.
today
Рейтинг: 741 НеутралноИталианската мафия направо може да отиде в ъгъла и да се засрами пред нашите `убавци!
Борбата с корупцията в България е като риболова по Discovery. Хващат ги, показват ги, и ги пускат!chicago514
Рейтинг: 2296 НеутралноПартизанското му име -Еврото,показва,че Петьо знае как се прави правосъдие в България.
my_self
Рейтинг: 426 РазстроеноСъдебната магистрала явно е с две ленти - бърза и бавна.
majorman
Рейтинг: 833 НеутралноТова не са съдии и прокурори, а адвокати на дявола. Начело с охранената Цаца.
We are just a war away from Amerikhastan/ When God versus God;the undoing of mankarabastun
Рейтинг: 7370 НеутралноМоже ли конституционно да се въведе тарифа ?
[email protected]Когато обжалвахме отнемане на лиценз /5000 лева/, си поискаха 10 000 за да се отсъди в наша полза - никаква логика и здрав смисъл --разбира се изгубихме делото.
soul
Рейтинг: 448 НеутралноШест месеца китайско правосъдие и няма да е нужна промяна в Конституцията! Ще са по хрисими от ангели господни.
„Тази смрад, която изпускаме, поражда около Русия презрение към нас, недоверие, нелюбов. " Никита Михалковdaam
Рейтинг: 1162 НеутралноЗа съжаление в прокуратура, ВАС, ВСС работят СЪРАБОТНИЦИ на мафията
Роси
Рейтинг: 7286 НеутралноОт мафиот садия,какво трябва да очакваме.
dolna4erti4ka
Рейтинг: 928 Неутралнодо 3.не си прав даже не са 2 а 3 бърза обикновена и аварийна.На другарката Мазнярова делото отдавна е в аварийна лента-тя си плаща като милионер за това и резултата е -абсолютната давност наближава.
аз
Рейтинг: 470 Неутралнои при тези новини бб се обяснява, че нямало предприемчивост - как да я има?
from all the things i've lost i miss my mind the mosthodounski
Рейтинг: 2811 НеутралноMaгнаурската школа и ЮЗУ в действие.Назначенията на Ц.Цв.
kki
Рейтинг: 470 Гневноискам всички тези хора да ги натоварим на една ракета и да ги пратим към луната. Баси и игричките играят... кой кого ще надхитри и прецака процедурно... народе, давайте да се събираме и да ги измитаме оттам!!!!!!!!!!!!!!!!
Хит®ата Св®ака ;)
Рейтинг: 565 НеутралноМАФИЯ!!!
Mафията е опасна за Вашето здраве!!! Мафията убива!!!pavtaf
Рейтинг: 514 ГневноНе знам в кой момент ще взема сопата...
lefkovitz
Рейтинг: 257 НеутралноСтандартите са двойни и тарифите -също!
thepirineagle
Рейтинг: 759 НеутралноЯвно ситуацията в "съдебната" система е патова в полза на откровенни престъпни групи. Изпълнителната декларира,че по закон не може директно да се намеси / което е и вярно до голяма степен /, законодателната е мудна / учудени? /. Остава масови граждански протести с искане на поголовни оставки - от Главен прокурор до ВСС,ВАС и т.н......
hahohehi
Рейтинг: 275 НеутралноВАС - ПЪРВИ ЧАСТЕН СЪД!
gilermos
Рейтинг: 418 НеутралноНяма да се уморя да повтарям колко важен би бил приносът на гражданите в реформирането на съдебната власт. Първо, трябва да се отчете, че не всички в съдебната власт са маскари - има хора, отвътре, които информират за това, което се случва, борят се с него и се противопоставят с всички сили. Това усилие следва да бъде разпознато от хората отвън, които да подкрепят вътрешните съпротивителни сили. Ако последните се откажат или бъдат подведени под общ знаменател с другите, ще има пагубен ефект. Той се обобщава в една проста фраза - Когато отвратените напуснат ще останат само отвратителните. Затова недоволството следва да се канализира в отчетлива посока и да се подкрепят усилията на онези, които настояват за промяна в името на здравия разум и легитимния обществен интерес.
Всякакви инициатива са добре дошли, сп.мен. Но, за да са смислени, трябва да има подход, основан на добра осведоменост, точен анализ и решимост да бъдат подкрепени здравите елементи. Ако обществото ги припознае като такива, редно е да им се довери и да ги подкрепи.
niksan1
Рейтинг: 1804 НеутралноНякой съмнява ли се, за необходимостта от реформа, която не само да измете тази измет, а и по-голяма част от тях да запокити в кауша ?
Без ДС - ченгета! Лустрация!proza
Рейтинг: 584 НеутралноВече никакви далавери, тарикатлъци и шашми не ни изненадват от страна на съдебната система. Много бих се изненадала да науча нещо добро за тази система. Дотолкова се изтъркаха, като че ли са изтривалки за крака. Хайде изпълнителната и законодателната власт да направят нещо по въпроса. Да, ама надали. Борисов вече втори мандат държи в ръцете си изпълнителната и законодателната власт и нищо не прави по въпроса. Явно статуквото го удовлетворява. Сега предлагат някои промени в конституцията, но да видим какво ще излезе от тези напъни. Да не стане "напънала се планината и родила мишка".
pale4ko
Рейтинг: 213 ГневноОхххх
то да беше само при насрочването на делата .......