
© Jean-Paul Pelissier, Reuters
Снимката е илюстративна
На някои може да им се стори странно, че една държава, чиято енергетика е затънала в пълна неразбория, би трябвало дори и да си мисли за енергийни теми отвъд собствените си граници.
Подобно притеснение се дължи на две погрешни предположения. Първо, българският енергиен сектор не е затънал, а просто има проблеми, които с малко компетентност, прозрачност и почтеност не е трудно да се решат, а напоследък дори има и известна надежда, че това ще стане.
Второ, енергийният сектор не е само НЕК, БЕХ и още няколко едри организации, a всичко, което се отнася до производство, пренос, съхранение, търговия и използване на енергия.
През последната година-две държавата реши да блокира разрастването на възобновяемата енергия. Сериозна промяна в националната политика спрямо новата енергетика беше наложителна, но
държавата наложи промяната по-скоро панически, отколкото рационално
Възобновяемата енергия обаче създаде един значителен и изключително ценен сектор, който в момента не е особено ангажиран на родна земя. Този сектор е събрал в себе си главно млади предприемчиви хора с добри технически знания и умения, с чужди езици и добре развити партньорски отношения с международни стратегически партньори и финансови инвеститори.
Какво общо има Африка с цялата тази работа? Над 600 милиона жители на Африка нямат достъп до централно електрозахранване. В Африка се намират някои от най-динамичните икономики в света, но до 2030 година се очаква несвързаните към мрежата да станат 700 милиона. Единственият шанс за тях е децентрализираната възобновяема енергия. Според доклада "Африкански прогрес" (Africa Progress Report 2015) до 2030 година ще са необходими по 55 милиарда долара на година, за да бъде решен въпросът с достъпа до електроенергия. Осигуряването на подобни инвестиции не е нереалистично.
И, разбира се, не става дума само за Африка. Индия планира 100 гигавата соларна енергия до 2022 година, Саудитска Арабия заяви амбицията си да стане световен соларен лидер. Китай, Южна и Северна Америка и на практика почти целият свят рязко ускорява изграждането на възобновяеми мощности. Пред възобновяемия сектор се отваря огромна възможност.
Може ли обаче забутана държава като
България въобще да си мисли, че ще се вреди в подобен бизнес?
За държавата не знам, но възобновяемият бизнес на тази забутана държава успешно е плъзнал по целия свят. Наскоро вестник "Капитал" писа, че само в соларния сектор между две и три хиляди българи работят в чужбина и че през последните години те са инсталирали около 3000 мегавата соларен капацитет, тоест три пъти повече, отколкото са изградени в България.
Това е естествен процес, който се движи от предприемачи и който може да се види и в съседна Румъния. Една от румънските фирми, специализирани във възобновяема енергия, Monsson Group, има вече офиси в Нова Зеландия, Южна Африка, Катар, Истанбул, Стокхолм и на други места и международно потфолио с проекти за 2400 мегавата.
България има и дълга традиция в работенето в чужбина – както гурбетчийско, така и корпоративно. Никога в историята на България в чужбина не са работили толкова българи, колкото днес. Според Българската агенция за инвестиции
в чужбина работели повече българи, отколкото в България
Половината център на Тунис е изграден от български фирми. Български фирми са изградили стотици строителни обекти в Северна Африка и Близкия изток. СОМАТ беше една от най-сериозните транспортни фирми, които свързваха Европа, Азия и Африка. Няма значение дали това е комунистическо наследство или не, интересното е, че българинът не увяхва, когато пресече границата.
България има и още едно предимство – разрастващият се сектор на информационните технологии. Енергетиката се интернетизира и ИТ секторът става особено важен за почти всяко бъдещо енергийно решение.
Очевидно истинският български бизнес, не онзи, който е увиснал на врата на еврофондовете, има своя африканска и глобална енергийна стратегия. Въпросът е дали държавата има някакво място в нея и дали, ако се опита да се намеси, поразиите, които ще нанесе, няма да са по-големи от ползите.
Правителството все пак може да направи няколко дребни неща
които да помогнат. Първо, добре би било да промени езика, с който говори за възобновяемата енергия, и да съзре най-сетне комплексния икономически потенциал на новата българска енергетика. Второ, българската дипломация трябва да е достатъчно добре информирана за постиженията, потенциалът и конкурентоспособността на българските ВЕИ предприемачи. И, трето, разумно би било законово и данъчно да се насърчава регистрацията на български и чужди ВЕИ фирми в България. Иначе онова, което българските ВЕИ предприемачи натрупаха в България, ще се пръсне по света и в съседни страни.
Вероятно правителството и законодателят могат да направят повече, но за това те трябва да питат предприемачите, а не да се опитват да ги тормозят с ретроактивни законодателни и регулаторни мерки, които тежко вредят на репутацията на България като страна, в която може да се прави бизнес.
Рубриката “Анализи” представя различни гледни точки, не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на “Дневник”.
daam
Рейтинг: 1282 Неутрално"до 2030 година ще са необходими по 55 милиарда долара на година, за да бъде решен въпросът с достъпа до електроенергия"
Най-вероятно няма скоро да се реши този проблем
Hawaii
Рейтинг: 4396 НеутралноИндивидуалните панели за генериране на ток
ще позволят на всеки българин да стане
ЕНЕРГИЙНО НЕЗАВИСИМ
ОТ КРАЖБИТЕ
НА БЪЛГАРО - РУСКАТА
ЕНЕРГИЙНА МАФИЯ
Alexander97
Рейтинг: 3083 НеутралноОсобено впечатлява произведената през нощта соларна енергия!
Да споделим българския опит по света!!!!!!!!!!!!!
КОТАРАКЪТ В ЧИЗМИ
Рейтинг: 833 НеутралноА Румен Овчаров има над 40 перки. Жив да го ожалиш!
Глупостта е дар божи, но с него не трябва да се злоупотребява. /Ото фон Бисмарк/****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
инж. Филип
Рейтинг: 458 НеутралноВЕИ-тата натоварват сметките за ток поради простата причина, че енергото изкупува тока от перките по 20-25ст. за 1квч, а от соларните за 70-80ст. При положение че продава на около 15ст., не необходимо да си умен и красив, за да се сетиш кой е основния двигател на далаверата.
Гледам доста народ се ориентира към летищата днешно време. Пожелавам им успех!Основния проблем все пак си остава задлъжнялостта от 3млрд. лв. на НЕК, което за мен си е чист фалит, когато дължиш повече пари отколкото струваш - незнам как трябва да се нарече.
Хи-хи
Рейтинг: 1691 НеутралноАми от българска стана чуждестранна. Накрая ще стане и африканска. Според нечии стратегии тука нема нужда от ел. енергия
ЙЕИ
Рейтинг: 534 НеутралноДо коментар [#6] от "инж. Филип":
И що го купува? Щото политиците притежаващи ВЕИ си го гласуваха така.
Защо тока не се купува-продава на борсата? На датската борса ВЕИ продават тока на -1 евроцент, защото няма как да спрат генерирането му и им е по-изгодно да плащат за потребяването му.
инж. Филип
Рейтинг: 458 НеутралноТокът трябва да поскъпне, проблема е че едни 10% върху сметките на хората, най-вероятно ще доведе до нови бунтове през зимата. А самовлюбените гербери няма да рискуват, опитват се да прехвърлят сметката на фирмите, но при положение че те така или иначе плащат 3-тия най-скъп ток в Европа, едва ли ще се зарадват. Още повече че бизнеса е наясно че с това поскъпване изплащат далаверите на управляващите от американските тец-ове до веи-тата.
Гледам доста народ се ориентира към летищата днешно време. Пожелавам им успех!инж. Филип
Рейтинг: 458 НеутралноДо коментар [#8] от "ЙЕИ":
Гледам доста народ се ориентира към летищата днешно време. Пожелавам им успех!Търговията с електричество на борсата е най-голямата простотия, която може да се измисли. По принцип идеята е да могат инвестиционните банки да се наместят и в този бизнес и да се вземат техния дял. Което значи още маймуни на клона и по-висока цена. Европа ще залитне към свободната търговия на енергия и ще допусне същата грешка, която САЩ допуснаха преди 20г. И предвид алчността на борсите не е необходимо да си умен и красив, да се досетиш какво ще стане с крайната цена.
инж. Филип
Рейтинг: 458 НеутралноДо коментар [#8] от "ЙЕИ":
Гледам доста народ се ориентира към летищата днешно време. Пожелавам им успех!Борсата само ще вдигне цените, ще докара още маймуни на клона и предвид натуралната алчност на борсите, няма да има нищо добро. Калифорния е много добър пример за свободната търговия на електричество, аз лично смятам че ЕС също ще допусне тази грешка.
boby1945
Рейтинг: 901 ВеселоТова е по скоро ново поле за гурбет, отколкото някакъв пробив от наша страна в ВЕИ с полза за обществото.
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....Докато няма българско производство на панели, перки, разно друго оборудване, т.е. ВЕИ промишленост, единственият приход за страната ще е от гурбет..... казват 20000 българи на година тръгват на гурбет.....
То и сега МЗ Вапцаров Плевен продава известно количество малки турбини за ВЕЦ (до 5-6 МВт) на територията на Балканите..... виж това е бизнес, полезен за обществото, ама малък.... доколкото знам 200 души .....
boby1945
Рейтинг: 901 ВеселоДо коментар [#1] от "daam":
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....За Африка определено няма да е скоро.... поне докато не спрат безкрайните войни, започнали в далечната 1960.....
инж. Филип
Рейтинг: 458 НеутралноА най-интересното е че в момента енерготата завеждат дела срещу България, поради факта че сметките за ВЕИ-тата се плащат от енергото, а то после си взима парите от НЕК. Тъй като НЕК няма пари, почва да разтакава и да не плаща. На пръв поглед не изглежда нещо кой знае какво, но се очаква да загубим няколко дела за стотици милиони евро, въпреки че най-вероятно няма да постигнат исканите обещетения в пълен размер - едно 300млн. евро на око, времето ще покаже.
Гледам доста народ се ориентира към летищата днешно време. Пожелавам им успех!Ерих Хартман
Рейтинг: 438 ГневноЦитат : " Има ли нужда България от африканска енергийна стратегия? "
(((
България няма нужда от нови африкански енергийни маймуни !
Австрийските и чешките са ни предостатъчни...
NIKE
Рейтинг: 515 ВеселоМалее.е.ее!!!
Много ТРОЛ много нещо..........
Mark Twain
Рейтинг: 458 Неутрално[quote#16:"Nikolay Hadjiminchev"]Много ТРОЛ много нещо..........[/quote]
"Мисленето е най-тежката работа и това, вероятно, е причината толкова малко хора да я вършат." Хенри ФордДа. Язък за малоумните коментари на един иначе любопитен текст.
aralambi
Рейтинг: 627 НеутралноДо коментар [#12] от "boby1945":
"Докато няма българско производство на панели, перки, разно друго оборудване, т.е. ВЕИ промишленост..."
По тази логика, докато няма българско производство на ядрени реактори - никакви АЕЦ.
dosetliv
Рейтинг: 1470 НеутралноОбачепък екотоците не ги плащат африканците, ами булгаристанците - http://www.standartnews.com/balgariya-politika/140 _deputati_v_igrata_sas_zeleniya_tok-289820.html
qwertqwert
Рейтинг: 965 НеутралноИначе онова, което българските ВЕИ предприемачи натрупаха в България, ще се пръсне по света и в съседни страни. -----------------
След като мъж може да се жени за мъж, що пък двама братя да не се оженят?--------------------------------------------------
Натрупаха с непазарни инструменити и откровени лъжи и измами - катосе почне от стойността на инвестицията в конкретното ВЕИ, та се стигне до продажбата на непроизведен ток....
Оставихме се пак далавераджии като социално слабия ВЕИ-инвеститор и собственик на Дневник &Ко И.Пр. да ни цоцат и после се чудим що това и онова....
boby1945
Рейтинг: 901 ВеселоДо коментар [#18] от "aralambi":
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....Добре еда произвеждаме поне част от оборудването, засега тази част е малка....
Но при АЕЦ има създаване на нещо което се НАРИЧА ток, който има голяма принадена стойност (справка цената на тока на действащата АЕЦ Козлодуй и ,например, "американските"
От това собственикът на АЕЦ печели, купуващият ток плаща....
А от пращането на гурбетчии да строят и монтират чужди ВЕИ по чужбина основно печелят собствениците на ВЕИ...
гурбетчиите печелят колкото за хляба на семейството.... принадената им стойност е малка и остава в чужбина.....
Petleshev
Рейтинг: 3101 НеутралноАвтора пропуска да спомене, че слънцето над Африка свети по-евтино от слънцето над България! Затова вероятно в Африканските държави, където най-бедните живеят с по 20 долара на месец си правят соларни инсталации, със задължително изкупуване, на преференциални цени!
Бивш tww09306483.ahasver
Рейтинг: 1534 НеутралноАвторчето няколко пъти повтаря ,че България е забутана страна. И Кой я забута ? Щото по-рано не беше. Произвеждаше евтин ток от атомни централи и държавни тецове. Съидейниците на автора закриха малките блокове които вече се бяха изплатили и носеха най-евтиния ток , продадоха , ако пладнешкият грабеж може да се нарече така , двата теца на американците , настроиха перки и фотопанели - и ето ти България стана ЗАБУТАНА !
А вие , Юлианчо , бутайте още !
Предполагам ,че в Тунис не си ходил , та да ти кажа как работехме тогава там и другаде. България отпускаше кредити, строеше без конкуренция и прибираше двойно отпуснатите пари. Продавахме стругове , електрокари , вагони и вагонетки за мините. Сега - х... й !
Иначе Тунис е благословена земя ! Канят - елате и инвестирайте ! Единствената страна в която соросовата шарена революция не мина. Записаха в конституцията си за първи път в ислямска страна ,че жената и мъжът имат равни права и задължения !
wanderer
Рейтинг: 2505 Любопитно"Възобновяемата енергия обаче създаде един значителен и изключително ценен сектор"
Какъв е годишният износ на ел. енергия на този "ценен сектор"? Повече ли е от този на АЕЦ "Козлодуй" или е НУЛА?
"Какво общо има Африка с цялата тази работа?" Няма нищо общо! В Африка населението нараства, в България - намалява. В едно с фалита на фирми, ползващи ел. енергия на този "ценен сектор" и заради което фалират, само до 2020 г. ще сме "спечелили" от въглеродни квоти 500 млн. евро, ако няма повече прикачвания на "вятърничави" "инвеститори" към енергосистемата.
Geoimg
Рейтинг: 755 Любопитно[quote#9:"инж. Филип"] сметката на фирмите, но при положение че те така или иначе плащат 3-тия най-скъп ток в Европа[/quote]
*Лауреат на Нобелова награда! ГРАЖДАНИН! БЕЗПАРТИЕН!!!А колко по-евтино от битовите потребители инженер-ино!?
Роси
Рейтинг: 7962 НеутралноВдигна ми се самочувствието.
bawarec
Рейтинг: 458 НеутралноПодобни перспективи си обещават и германците, а те не са хич глупави. Да не говорим, че са доста по на север от нас.
cinik
Рейтинг: 1698 НеутралноСамото изпълнение на ВЕИ-целите беше замислено да стане по начин, който да затапи сектора за години напред и да циментира доставките на руските енергоизточници. Вместо да се обявят търгове за най-ниска цена, така щото при един и същи удар за джоба да заработят максимален брой, но евтини Мощности, накрая бяха пуснати 50-тината крупни обекта с "гласувана от ДКЕВР цена", собственост на фигури от организираната престъпност и олигархията, с което квотата беше "запълнена". Днес, когато дойде моментът ВЕИ-токът да е пазарно жизнеспособен, се оказва, че "технически е невъзможно включването на повече източници, заради баланса на системата и 20-годишните ангажименти по скъпите договори". Така държавата за пореден път постигна обратния ефект, мешайки се в пазара.
За коалиция Анти-Пеевски: ДБ+Слави+Мая+БСПklimentm
Рейтинг: 3730 НеутралноКакто и всичко останало сектора е превзет от мафиоти отдавна и няма политическа воля за решаването на проблема!
klimentmСимо
Рейтинг: 1084 НеутралноБългария да се "вреди" в този бизнес ? Че как ще се вреди в него ? Колко соларни панели произвежда България на година та да се вреди в него ? или автора може би си мисли, че скъпата енергия от соларни панели, която трябва да бъде субсидирана, за да я има, може да бъде някакъв фактор.
ivanalex2
Рейтинг: 515 НеутралноДо коментар [#9] от "инж. Филип":
В 1 нормална пазарна икономика токът трябва да поевтинее, тъй като предлагането на ток е по-голямо от търсенето.
Fred
Рейтинг: 1227 Неутрално[quote#30:"Симо"]България да се "вреди" в този бизнес ? Че как ще се вреди в него ?[/quote]
Юда се продаде за 30 сребърника, ДБ за 8 районни кмета.Авторът по-скоро мисли как да вреди ВЕИ-тата при държавата, отново... Този път под лозунга "Помагайте защото там ще има голям пазар, големи печалби. "Дребната" подробност е, че държавата ще дава парите сега и веднага а печалбата може да има но може и да няма.
Въобще в българските условия колкото по-малко се меси държавата в нещо толкова по-добре за него, Интернет доставчиците ни са прекрасен пример за това. Успехите които имаме там са защото държавата въобще не им се месеше.
Това е втората статия която чета от Юлиан Попов на тази тема. Хипотезите ми за тази негова активност са две:
А. Опитва се да измъкне от държавата определени средства агитирайки за безкрайният африкански пазар.
Б. Опитва се да поизчисти образа на ВЕИ-тата които доста пострадаха напоследък с многото разкрития /и още по-големи предстоящи/ за далаверите там.
WC1
Рейтинг: 515 НеутралноДо коментар [#2] от "Hawaii":
ATXи от БЪЛГАРО-АМЕРИКАНСКАТА, също
nxo44693674
Рейтинг: 402 ЛюбопитноДобре, нали авторът беше министър, макар и служебен. Може ли да кажете вие, медията, даваща му трибунопоръчки, какво свърши това лице на практика? Бива го в каламбуренето, псевдоанализа и синтезирането на имагинерни ситуации, но само дразни хората от позицията на "остроумен" наблюдател. нека си пише писанията, разбира се, но чак официална, смятаща се за национална медия, да дава трибуна на подобни "откровения" е налудно и вредно.
ugi
Рейтинг: 571 НеутралноДо коментар [#21] от "boby1945":
Токът не е "продукт" с висока добавена стойност... Токът по същината си е по-скоро суровина, отколкото краен продукт, при това с кофти характеристики като тази, че не можеш да го съхраняваш. А суровините както се знае са с ниска добавена стойност. Токът трябва да се произвежда, за да може благодарение на него след това да се произвеждат други продукти. Затова и не трябва да изнасяме евтин ток навън, а нашите предприятия да плащат скъп ток тук, а да е точно обратното. Като производители на суровина в излишък трябва първо ние да се възползваме от ниската цена, а не както е в момента.
А за цената на тока от АЕЦ не ми говори - сегашната цена не включва възстановяване на цената за строеж на реакторите, затова е и толкова нереално ниска. Посочи ми нов АЕЦ, където и е да е по света, който може да предложи цена в рамките на +100% от цената на АЕЦ Козлодуй?
Белият Негър
Рейтинг: 783 ВеселоПисането на глупости, не е за всеки.Аз съм Енергетик, и Ви казвам, че сте пълни лаици.Излагате се на пошло ниво, може би това Ви харесва.Пълна Боза
Действителноста е грешка, породена от липстата на алкохол.Ърнест Хемингуеий.boby1945
Рейтинг: 901 ВеселоДо коментар [#35] от "ugi":
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....Много лаишки, тези локуми ги разтягай, например, на Красимир Дачев не на мене.... но толкова знаеш, толкова пишеш, .....
Това първо и второ цената на тока от току що започвания проект в АЕЦ Ханкиви Финландия към началото на експлоатацията 2024 година ще е по малко от €50/MWh .....
boby1945
Рейтинг: 901 НеутралноДо коментар [#31] от "ivanalex2":
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....[quote#31:"ivanalex2"]В 1 нормална пазарна икономика токът трябва да поевтинее, тъй като предлагането на ток е по-голямо от търсенето.[/quote]
Няма как да стане докато токът от ВЕИ се купува по високи преференциални цени и то задължително колкото могат да произведат, а този от "американскиге" ТЕЦ се купува пак задължително, по договор, колкото могат да произведат покривайки им всичките разходи за капитали, експлоатация, въглища и т.н. независимо от пазарните цени...
Докато правителството не се намеси да защити българския потребител, цените на тока ще вървят все нагоре.....
ivanalex2
Рейтинг: 515 НеутралноДо коментар [#38] от "boby1945":
Тези т.нар. префенциални цени всъщност показват, че не сме нормална пазарна икономика, а някаква форма на икономика, облагодетелстваща определени хора и фирми за сметка на другите.
boby1945
Рейтинг: 901 ВеселоДо коментар [#39] от "ivanalex2":
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....Нито едното нито другото показва.....
Показва че политиците, които поставят политическите цели и на на икономиката, най-често повтаряйки като папагали чужд опит и практика, не си разбират от работата ама въобще, в резултат иначе хубавата идея за ВЕИ, прокламирана, например от Меркел, се превръща в катастрофа в ръцете на нашите политикани натегачи....
Също нака стоят нещата и с американските ТЕЦ, добрата идея за чужди инвестиции в нашата енергетика и нашите горива (в двата обекта са инвестирани около 2 000 000 000 ЕВРА за няма и 7 години) ще ни излезе през носа......
Или просто казано дяволът се крие в детайлите..... не в мантрите......
today
Рейтинг: 816 НеутралноОт коментарите става ясно колко малко хора разбират механизмите за присъединяване на нови централи към мрежата и ценообразуването в енергетиката, онзи прочут микс.
Борбата с корупцията в България е като риболова по Discovery. Хващат ги, показват ги, и ги пускат!Сатана Ликующий
Рейтинг: 2039 ЛюбопитноКогато иконмически и технически въпроси се политизират настъпва развит социализъм с елементи на налудничавост.
Само простите хора си мислят, че има прости неща!Не трябва токът от възобновяемите източници да има преференциално висока цена. Трябва да има пазарна цена. И ВЕЦ са възобновяеми източници, защото не замърсяват и не изпаряват водата.
И трябва повече ВЕЦ по големите реки на България. Само Арда колко ток може да даде.
bretschneider
Рейтинг: 908 НеутралноPower Wall на Тесла ще натика ЕРП-тата в кучи гъз, веднъж да започнат доставки в булгаристан!
tsvetko_51
Рейтинг: 1930 НеутралноДо коментар [#2] от "Hawaii":
, е като е слънчево де.
Звучи прекрасно но е ужасно нереалистично, особено за соларния вариант - съпътстващите устройства за всеки поотделно правят инвестицията и респективно енергията бая скъпи.
вярно е че всички такива устройства също стават все по достъпни и с ниски цени, но всяка коза за свой крак няма как да е рационално.
За топлата вода става
boby1945
Рейтинг: 901 Весело[quote#42:"vxa15365434"]И трябва повече ВЕЦ по големите реки на България. Само Арда колко ток може да даде.[/quote]
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....Не пиши неподготвен, р. Арда може да даде още САМО 150-200 МВт, които представлява 1 от 6-те блока на ТЕЦ Варна..... и то с използваемост 25% от времето в годината....
джендър NATO generals
Рейтинг: 1024 ВеселоТо от много стратегии, частна ръка в държавен джоб, се стигна до тук!
Само от 2009 - 2012-та са "инвестирани" 8 милиарда евро във ВЕИ тролово производство на токdark'star
Рейтинг: 1822 ВеселоЦитат : "" икономически потенциал на новата българска енергетика""
Няма никаква "нова" енергетика - има далавераджии . Енергетиката е една - базирана на сериозни ядрени и ТЕЦ генериращи мощности и необходимите за покриване на върховото потребление пъргави ВЕЦ и ПАВЕЦ. Вятърничавите и слънчасалите са добре дошли за екзотика като в зоопарк - те ток не правят
Проблема е липсата на сериозни консумиращи мощности - назначените бизнесмени сътвориха ялов капУтализЪм , а енергетика се прави за да се консумира, а не за да си друса трафовете на празен ход в неефективен режим за загуби.
КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТОhistorama
Рейтинг: 3930 Неутрално[quote#38:"boby1945"]Докато правителството не се намеси да защити българския потребител, цените на тока ще вървят все нагоре..... [/quote]
а ти кой мислиш направи батака в електроенергийната ни система? Не са ли точно българските политици и правителства? Как така в цял свят от ВЕИ се печели, а у нас ги ругаят? как така след почти 2 млрд евро инвестиции в АЕЦ резултатът е само един гьол? Марсианците ли ни са виновни?
dark'star
Рейтинг: 1822 Неутрално[quote#45:"boby1945"] р. Арда може да даде още САМО 150-200 МВт, които представлява 1 от 6-те блока на ТЕЦ Варна..... и то с използваемост 25% от времето в годината....[/quote]+++ Точно ! Ама не им пасва на концепцията.
КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТОdark'star
Рейтинг: 1822 Неутрално[quote#31:"ivanalex2"]В 1 нормална пазарна икономика токът трябва да поевтинее, тъй като предлагането на ток е по-голямо от търсенето.[/quote]Вместо да се държи "горещ резерв" , ако се консумира енергията и се заплаща - тогава ще поевтенее тока. Няма как да поддържаш енергийна система в която неизбежните загуби си вървят независимо дали е натоварена на 15 % или на 85 %. Естествено при натоварена система загубите да се разпределят на повече консуматори и да поевтинее. Икономиката при големите системи не са като законите в кафене.
КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТОPeter Stoychev
Рейтинг: 458 НеутралноФантазии! Африка ходи боса и гладна! За какво и е електичество? Най- напред трябва да се цивилизоват! И за това имат нужда от калашници да се избиват. А по-умните се премества в Европа. Май на белите ще се наложи да деколонизират Африка.
ahasver
Рейтинг: 1534 НеутралноДо коментар [#47] от "dark'star":Ами и аз го приказвам отдавна. Фотоелектрическият ефект е познат и единственото му практическо приложение беше във фотоклетките на фотоапаратите. Оттогава до сега няма решително повишаване на кпд на елементите. Използването на вятърната енергия е практически приложимо за вадене на вода в Холандия или в пустините. Защо не подкарат корабите с платна .? Това поне е известно .
Явно е ,че енергийната мафия управлява Европа.
ikar82
Рейтинг: 402 НеутралноХа-ха-ха. Юлиян Попов пише за нещо от което нищо не разбира и резултатът е поредната му боза. Защо НПО си мислят, че са специалисти по всичко.По добре да пише как е лепил пред камерите на Панорама лепенки върху паметника на Ленин и други грантови небивалици за социализма. Да остави енергетиката на специалистите. Това не е като да пишеш поръчкова пропаганда.
dark'star
Рейтинг: 1822 Весело[quote#52:"ahasver"]Ами и аз го приказвам отдавна[/quote]Няма значение какво казваме енергетиците - важно е да се плещят модерни тарикатски приказки. Във форумите не се изисква пряк резултат и всеки спор се изражда в схоластика. Явно гледат на нас като на аборигени, за това ни предлагат "Африканска енергетика" като единствена "бизнес" алтернатива
СМЯХ !
КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТОJulian Popov
Рейтинг: 442 НеутралноДо коментар [#54] от "dark'star": В Африка няма аборигени. но има бързо растящи икономики. Както и Австралия, където има аборигени.
ivanalex2
Рейтинг: 515 НеутралноДо коментар [#40] от "boby1945":
До коментар [#40] от "boby1945":
По-скоро според мен тук не става въпрос за неразбиране на материята, а за използване на т.нар. добри идеи за собствено облагодетелстване. И при ВЕИ-тата, и при Мариците, и при Белене, Цанков камък и т.н. властимащите в конкретният момент са усвоили определени средства било чрез сключване на неизгодни договори в тяхна полза (или в полза на свързани лица) или чрез сключване на неизгодни договори заради комисионни.
rainbou1
Рейтинг: 1265 ЛюбопитноНе знам дали държавата има нужда от това, но коментара ми относно хората, описани в статията - на тези хора развитието им са го платили клиентите на енерготата, които са плащали скъпия ток, и сега те се облагодетелстват от получения опит.
Естествено - ЕС е дефинирал процент енергия, който трябва да бъде получен от ВЕЦ, но ние отдавна сме го преминали....
boby1945
Рейтинг: 901 ВеселоДо коментар [#56] от "ivanalex2":
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....Гони те паронята на тема капитално строителство.... Управляващите у нас в последните 25 години, нмат толкова акъл и кредит за да задвижат сами милиярден капиталов проект, например, за да се облагодетелстват.... задвижват го външни, обикновено, инвеститори, които и диктуват правилата...
след като са "задвижи" машината тогава по умните местни велможи се наместват според правилата, например историята с ВЕИ..... типичен сектор, в който и по-дребен местен капиталистможе да участва сам или с приятели.... и в който дадените неразумни преференции "направиха4 чудеса за бизнеса....
В Германия, например, за същи бизнес с ВЕИ преференциите са савсем други, под контрол на правителството на фрау Меркел.... и няма нужда Иван Иванов да се пише третейски съдия, кой да плати "задълението кам обществото", което по същество е неразумно поети от политиците задължения на обществото към капиталетата ......
джендър NATO generals
Рейтинг: 1024 НеутралноСБ каза-стимулирайте ВЕИ-тата чрез зелени сертификатаи, както в Румъния. Бг политиците какво направиха-стимулиране кеш, за да си напълнят джобовете!
Само от 2009 - 2012-та са "инвестирани" 8 милиарда евро във ВЕИ тролово производство на токdnevnikar
Рейтинг: 3942 ВеселоСветлина в тунела бди
Скоро той ще се реши,
Но побързай #1 ти
В позитивна +плюс насока,
За да поевтинее тока
И битуваш все добре
В положителна посока.
Вятър... дъжд... ураган,
Ако знаеш как - таман:
В Електричество превръщаш
За Соларната си къща,
За Панелния си дом.
Дом "Солей" с Начин/щом:
Трансформатор (опосредствано) ;
Ел. динамо - непосредствено ;
Чуден Е-кристал:
Най-лесно, евтино и все по-често.
До коментар [#1] от "daam":
"за да бъде решен въпросът с достъпа
до електроенергия"
Най-вероятно няма скоро да се реши
този проблем
!D !калпав е новия вид Дневник!
Рейтинг: 934 НеутралноДо коментар [#9] от "инж. Филип":
"Токът" е СТОКА или поскоро ел.енергия та ще поскъпва ако има търсене.Проблемът е ,че тук не е организиран пазар и монополиста определя цена с чесане зад ухото.
Йосиф Давыдович
Рейтинг: 177 НеутралноМисля си, че ще е почтенно ако всички статии на изданията на Икономедия АД, свързани с темата енергетика, съдържат малка информация за интересите на едноличния собственик на издателството в сектора на ВЕИ. Някак си не е честно да се прави опит издателят, коийто има значителни интереси в сектора, и пряко заинтересован от запазване на наложените от държавата привилегии за сектора на на фотоволтаиците, да се опитва да ни баламосва колко важен и незаменим за нашата бедна държава е скъпия ток от ВЕИ.
Пока я ходить умею, Пока глядеть я умею, Пока я дышать умею, Я буду идти вперёд. https://www.youtube.com/watch?v=tp5wT7SWdlsИкономедия като издателство уж винаги се опитва да се изкара като радетел на свободния пазар, а когато става дума за личните интереси на собственика си яростно защитава ограбването на целукупния български народ и бизнес чрез ВЕИ.
ivanalex2
Рейтинг: 515 НеутралноДо коментар [#58] от "boby1945":
И най-глупавият човек може да прецени, че след като ще се изкупува ток на високи цени - обществото трябва да плаща повече. Така че да се сключат договори за гарантирано изкупуване на високи цени не може да е глупост, а си е съзнателна далавера.
boby1945
Рейтинг: 901 ВеселоДо коментар [#63] от "ivanalex2":
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....казвам ти че не ги разбираш, ти рупаш ли рупаш.... енергетиката е много по сложна отколкото изгледа на лаиците и разните рИформатори-реститути....
ivanalex2
Рейтинг: 515 НеутралноДо коментар [#64] от "boby1945":
ОК, оставям на специалистите по енергетика да се оправяте с нея. В крайна сметка за мен е важен резултата - цената на тока и парното да е поносима за доходите на обикновените хора. Специалистите трябва да разберете едно - на нас лаиците изобщо не ни интересува как ще се оправяте, след като нещата са толкова сложни - важен е крайния резултат
ivanalex2
Рейтинг: 515 НеутралноДо коментар [#64] от "boby1945":
И не е необходимо непрекъснато да занимават обществото с това колко тежко било положението в енергетиката - има си специалисти, които трябва да решавате проблемите.