
© Reuters
Фалитът на Гърция представлява най-непосредственото изпитание пред дългогодишната идея за "още по-сплотен съюз" на европейските държави и народи.
Четири големи кризи по границите на Европа заплашват да погълнат Европейския съюз и вероятно ще върнат с десетилетия назад европейския проект.
Единството, солидарността и международната репутация на ЕС са изложени на риск заради гръцката криза, ролята на Русия в Украйна, опита на Великобритания да промени взаимоотношенията си с блока и имиграцията през Средиземноморието.
Провал при опита за адекватно овладяване на която и да е от тези ситуации би влошил останалите, увеличавайки опасностите, пред които е изправен европейският проект.
Фалитът на Гърция и рискът, наречен Grexit - изхвърлянето на страната от общата европейска валута - представляват най-непосредствените изпитания пред дългогодишната идея за "още по-сплотен съюз" на европейските държави и народи.
"Дългосрочните последици от Grexit биха повлияли на европейския проект като цяло. Това би създало прецедент и би подкопало още повече целите на ЕС", написаха Фабиан Цулеег и Янис Емануилидис в своя анализ за Центъра за европейска политика.
Гърция съставлява едва 2% от икономическия продукт на еврозоната и населението на ЕС. Въпреки това фалитът след двата спасителни пакета, заради които европейските й партньори отпуснаха заеми за над 200 млрд. евро, би нанесъл огромен удар по престижа на ЕС.
Дори преди резултатите от неделния референдум в Гърция се знаеше, че атмосферата в Брюксел е наситена с взаимни обвинения – гърците обвиняват германците, повечето от останалите обвиняват гърците, кейнсиански икономисти обвиняват манията за финансова строгост, а представители на ЕС подчертават успеха на спасителните пакети за други страни в блока.
Съдбата на Атина все още не е ясна, но тя вече показа на основателите на еврото, че са били заблудени, когато обявиха, че членството в единната европейска валута е неразрушимо.
Сега партньорите на Гърция могат да опитат да затръшнат вратата след нея и да предприемат бързи мерки за сплотяването на останалите членове. По този начин те може би ще поправят някои от първоначалните недостатъци на валутния съюз, въпреки че германската опозиция най-вероятно ще предотврати каквито и да е ходове към съвместно издаване на държавни облигации.
Следващия път, когато рецесия или скок в доходността, която кредиторите искат за държавните облигации на някоя страна член, разклати еврозоната, пазарите ще си спомнят за гръцкия прецедент.
Дестабилизиране
Освен страданието и загубата на милиарди за европейските данъкоплатци икономически колапс на Гърция ще утежни останалите три кризи в Европа и ще дестабилизира крехките Южни Балкани.
Имайки предвид вече повишеното напрежение в Източното Средиземноморие заради гражданската война в Сирия, вечния конфликт между Израел и Палестина, неуреденото разделения на Кипър и споровете за офшорни газови находища, Гърция може да се обърне за помощ към Русия. В замяна страната може да забрани следващото продължаване на санкциите на ЕС срещу Москва или дори да предложи достъп до военноморски съоръжения, някога използвани от САЩ.
Атина вече се затруднява с притока на бежанци заради конфликтите в Сирия и Ирак, които пристигат на нейните острови, търсейки най-безопасния път към процъфтяващото ядро на Европа в лицето на Германия или Швеция.
Гладните за пари гръцки власти са повече от щастливи да видят как тези бежанци да търсят убежище на други места в ЕС. Не е трудно да си представим правителство, изгонено от еврозоната, използващо имигранти, за да постави под напрежение страните от ЕС.
Бежанската криза обаче доведе до разногласие в ЕС, като Италия и други гранични държави обвиниха северните и източните си партньори в липса на солидарност заради нежеланието им да предложат финансиране или да приемат част от имигрантите. Великобритания пък отказва да приюти когото и да било.
Провалът с разрешаването на гръцката криза след пет години спорове прави ЕС слаб и разединен в очите на руския президент Владимир Путин, китайския президент Си Цзинпин и други, желаещи да увеличат държавната си мощ.
Представителите на Брюксел признават, че кризата в еврозоната е предизвикала ренационализация на взимането на решения за някои политики и е подкопала "меката сила" на европейския модел на наднационално управление, основано на самостоятелна правна система. Освен това тя е отслабила влиянието на ЕС в международните преговори за търговия и климатични промени.
По-лошото може тепърва да предстои
Желанието на Великобритания да предоговори условията на членството си и да постави резултата на референдум през 2017 г. увеличава риска ЕС да загуби втората си най-развита икономика, главен финансов център и най-голяма военна сила.
Въпреки че допитванията показват преднина от 10 пункта за привържениците на ЕС във Великобритания, както и липсата на неосъществими условия, поставени от премиера Дейвид Камерън, в Брюксел има напрежение.
Предизборните допитвания във Великобритания през май отбелязаха впечатляващ неуспех в прогнозите си. След победата си Камерън на няколко пъти беше спънат от евроскептични противници в неговата Консервативна партия.
Дълъг, мъчителен икономически срив на Гърция, независимо дали вътре или извън еврозоната, придружен от обществено напрежение и политически хаос, може да подкрепи онези, които твърдят, че британската икономика е "окована за труп".
Имайки предвид руската неприязън към Великобритания, която след студената война е приета в Москва като най-лоялния съюзник на САЩ, Путин би бил доволен от възможността британската икономика да се отдели от ЕС.
Това би отслабило тези в ЕС, които търсят решителен отговор на поведението на Русия в Украйна и Грузия, като същевременно отдели доверения партньор на Вашингтон от континенталния блок, въпреки че Великобритания ще остане член на НАТО.
Подобна развръзка би увеличила силата на Путин в преговорите с германския канцлер Ангела Меркел, чиято политика цели да помогне на Украйна да възстанови контрол върху цялата си територия.
Рем Кортевег от Центъра за европейски реформи сравнява взаимно преплетените кризи с четирите конника на Апокалипсиса от Новия завет, предвестници на Деня на Страшния съд.
"За европейските лидери ще бъде трудно да овладеят тези конници", написа в есе холандският анализатор. "Ако не може да бъде намерен европейски отговор, конниците ще продължат да сеят хаос, нестабилност и взаимни обвинения в рамките на ЕС."
Рубриката “Анализи” представя различни гледни точки, не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на “Дневник”.
EU defender
Рейтинг: 1083 Неутрално"Фалитът на Гърция и рискът, наречен Grexit - изхвърлянето на страната от общата европейска валута - представляват най-непосредствените изпитания пред дългогодишната идея за "още по-сплотен съюз" на европейските държави и народи."
The best way to predict the future is to invent it.Изритването на Гърция от ЕЗ ще има силно вразумящо действие върху PI(G)S.
sorosoidnapravda
Рейтинг: 233 НеутралноНе е верно, "единството и солидарността на ЕС" не са изложени на риск заради гръцката криза, всички от ЕС сме единни и солидарни с исканията на банкстерите. Ше стискаме колана около врата на Гърция докато изстискаме и последната и капка кръв.
qwertqwert
Рейтинг: 965 Неутрално1. Изритване на Гърция=наритване на всичката паразитна паплач, бъркаща солидарността с използвачеството.
След като мъж може да се жени за мъж, що пък двама братя да не се оженят?2. Спиране приемането на бежанци. съчетано с организиране на бежански лагери "на място". съчетано с употреба на военна сила за организирането и охраната на тези лагери.
3. Великобритания - ако иска да остава, ако иска да не остава. ДА реши най-сетне.
4. Путя-консолидация на останалата (след Гърция и УК) част на Европа към единен организъм.
marker
Рейтинг: 713 НеутралноГърция в момента е като гангрена в тялото на ЕС. Лечение само с аспирин няма да помогне. Колкото по-навреме се оперира, толкова по-малко ще се реже. Колкото и да не ни се иска, с референдума се премина точката от която връщане назад няма.
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2347 Неутрално[quote#1:"EU defender"]представляват най-непосредствените изпитания пред дългогодишната идея за "още по-сплотен съюз" на европейските държави и народи." [/quote]
Libertarianism is just anarchy for rich peopleАбе това да не ти е котило на европейски овчарски кучета където е низвергната черната овца???
Пропастта която се разширява между Европа и РФ е целево и дългосрочно планирана в либертарианските лаборатории и както се вижда най-губещия ще е Европейския Съюз който губи пазари , влияние и икономическа мощ. Накрая ще приеме с радост ТТИП и ГМО от САЩ за да не се стига до глад ! Както може да се види в youtube където има предизвикани от САЩ кризи гладния човек не е социално същество а животно !
herbarii
Рейтинг: 233 НеутралноКакто обикновено се случва по време на финансова криза се появяват много експерти "а може би платени драскачи" които си дават "експертната оценка, че ако "еди кое си" събитие стане ще стане от страшно по страшно, разпад и всякакви негативни сценарии. От мно много време така наречените експерти прогнозират, че ЕС ще разпадне и т.н., но ЕС продължава да съществува. Въпреки, че на някой от държави по света това не им харесва. И така ще бъде със или без Гърция в него. И Гърция ще си плати версиите по един или друг начин след време но ще бъде в дългосрочна криза много дълго време.
Публикувано през m.dnevnik.bg
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
EU defender
Рейтинг: 1083 НеутралноЗависимостта на UK от ЕС си пролича миналата седмица. Покрай историите с Гърция не се чу за стачката на работниците на фериботите във Франция. Започна в понеделник и в четвъртък опашката от тирове беше стигнала Белгия - над 3500 камиона. От UK пък опашката беше стигнала почти до Лондон. И това е за 3 дни. Търговията между ЕС и UK е огромна и връщане назад към митниците ще бъде пълно безумие.
The best way to predict the future is to invent it.Да не говорим за електронната търговия - 40% от английските електрони магазини изнасят за ЕС, най вече за Белгия, Швеция, Ирландия.
ironhorse
Рейтинг: 657 ВеселоПостоянното тръбене, че ГРЕКЗИТ щял да подкопае ЕС, са бленуваници на Путлер.
Бойко Борисов и ГЕРБ са еманацията на корупцията и мафията в държавата.Точно обратното, ако гърция остане в ЕЗ и ЕС ще е краят на съюза.
Ципрас е антисистемен играч, той не иска сделка, той иска да навреди максимално. Това е стратегията на терориста.
Няма как да постигнеш компромис с някой, който не сика да имате общи цели, ценности и бъдеще.
Ако гърция бъде изхвърлена от ЕЗ, всеки друг ще си даде сметката, че тук има правила и следва да се спазват.
Що се отнася за емиграцията ...
Ами австралийците са го измислили - 100% отказ и връщане на всички бежанци. Безкомпромисно.
Бежанците, да вземат да си оправят страните, а не да се обесят на врата на ЕС, който вече изтънява.
Великобритания ...
Има много разумни предложения, като рязко намаляване на бюрокрацията и нормотворчеството, за да се улесни бизнеса.
Вече нищо не може да направиш, ако не питаш някой държавен орган, даже и за най-дребните неща. Айде байгън.
Украйна .....
Искрено и най-много уважавам украинския народ, защото това е единственият, който даде жертви за да има шанса да се присъедини към ЕС !!!
Трябва погледите и помощите да се пренасочат от гърците към украинците. Ако Украйна стане успешна държава, то руснаците жив ще изгорят Путлер.
Всяка криза е шанс за ново начало. Ако в ЕС продължат да правят компромиси с основни принципи, то тази организация ще се разпадне, ако пък откаже да направи компромиси, временните щети ще са нищожни спрямо бъдещите ползи.
ironhorse
Рейтинг: 657 ВеселоДо коментар [#5] от "comandante vs либерални ентусиасти&корпократи":
Бойко Борисов и ГЕРБ са еманацията на корупцията и мафията в държавата.Като гледам ЕС не губи нищо, но мамаша спря и турски поток, защо ли ?!
Радко - СВОБОДА или РОССИЯ
Рейтинг: 1064 НеутралноНема страшно , ножо е дръвен . А лилиПутя е до време .
Русофилите живеят в ЕС и посмъртно не биха живяли или пратили децата си в Русия. Обаче прoдават България на Русия. Неграмотност и Шизофрения?daskal1
Рейтинг: 4510 НеутралноДо коментар [#1] от "EU defender":
Испания в своята политика по икономическо възстановяване няма нищо общо с Гърция, нито останалите изброени от ВС страни. Въобще обединяването на проблема като PIGS е остаряла концепция днес. Гърция, слава Богу, е изолиран случай, така както е и концептуалният спор за исканията на Великобритания. Урегулирането на ситуацията в Украйна и обуздаването на руската администрация са в основата на кризата.
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2347 Любопитноикономически колапс на Гърция ще утежни останалите три кризи в Европа и ще дестабилизира крехките Южни Балкани.
Libertarianism is just anarchy for rich people_____________
Финансовите анархисти точно това очакват ! Навремето основателят на клана Ротшилд казал, че собственост трябва да се купува, когато кръвта се лее като река на улицата. Така ,че когато му дойде времето ще дойдат пак инвеститори на балканите!
boby1945
Рейтинг: 895 ВеселоДобре казано от автора ".. Единството, солидарността и международната репутация на ЕС са изложени на риск заради гръцката криза, ролята на Русия в Украйна, опита на Великобритания да промени взаимоотношенията си с блока и имиграцията през Средиземноморието. .." само че непълно и неточно....
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....Не "ролята на Русия в Украйна", а "ролята на САЩ и ЕС в Украйна" и не само "имиграцията през Средиземноморието ..." ... предизвикана от авантюрите на САЩ и НАТО Ирак 2003, и Афганистан и най-вече "Арабска пролет 2011" дето трае 6-та година .......
wallenstein
Рейтинг: 481 НеутралноИстината е, че едни държави печелят от т.н. европейски проект, а други губят. Затова тези дето печелят трябва да плащат на губещите, но не умират от радост да го правят.
vassilun
Рейтинг: 4740 НеутралноМоята прогноза за развитие на тези три кризи, заплашващи ЕС са:
1. Гърция ще бъде принудена да напусне ЕЗ и ЕС не от ЕЗ, а от глупостта на собствените си политици и народ.
2. За мое най-голямо съжаление Крим ще си остане руски и Русия ще получи сухоземен коридор до Крим през украинска територия. Това ще бъде цената, която Украйна и нормалният свят трябва да платят, за да има мир в Украйна.
3. Великобритания ще остане в ЕС. Британците не са глупави и ще гласуват за оставане на страната в ЕС.
Додо
Рейтинг: 980 Неутрално"фалитът след двата спасителни пакета, заради които европейските й партньори отпуснаха заеми за над 200 млрд. евро, би нанесъл огромен удар по престижа на ЕС"
Майната му на престижа, би заявил всеки едни европеец, извън Гърция и Англия
Защото, ЕС ще се разруши отвътре, когато всички започнат да действат като Гърция и откажат да плащат заемите си.
И още нещо, с такива статии журналистите наливат още масло в огъня.
Нищо толкова фатално за останалията свят няма да се случи с това, че Гърция ще излезе от Еврозоната. Дори и за самата Гърция ще има добри възможности.
Но, ако с лед тези циркаджийски номера оставята Гърция да е член на еврозоната, това ще докара много, много крайни леви партии на власт. А това значи наистина край, но не еврозоната, а на ЕС!
licemerka33
Рейтинг: 402 НеутралноДо коментар [#5] от "comandante vs либерални ентусиасти&корпократи":
Какво искаш да кажеш,че като се изолира Русия от Европа,европейците ще умрат от глад и искат,не искат ще внасят ГМО продукти от САЩ?Тц,тц
petyo9
Рейтинг: 842 Неутрално[quote#14:"boby1945"]Не "ролята на Русия в Украйна", а "ролята на САЩ и ЕС в Украйна" ...[/quote]
Уууумноооо...
EU defender
Рейтинг: 1083 Неутрално[quote#16:"vassilun"]За мое най-голямо съжаление Крим ще си остане руски и Русия ще получи сухоземен коридор до Крим през украинска територия. [/quote]
The best way to predict the future is to invent it.С другите неща съм съгласен, с това не. Русия няма пари и Путин кляка непрескъснато - преговори с Украйна за пренос след 2019, южен кордор се спира, няма турски поток. Путин сам ще върне Крим - прекалено скъпо излиза на фалираща Русия. Проблемите пред Русия предстоят - единия е опасността от разпад, другата е Китай. Предстоящото спукване на китайския фондов балон ще доведе до трескаво търсене на източници на доходи - включително и анексиране на части от Русия.....
Густав
Рейтинг: 921 НеутралноСитуацията с Великобритания може да се разглежда по два начина. От проблем тя трябва да се превърне в решение. Английската икономика е силно обвързана с ЕС и всеки малък трус в Европа се отразява моментално и на острова. Англия няма никаква изгода да излезе от ЕС. Това ще удари силно и експорта и банковия сектор. Неприятният момент е, че референдумът беше заложен в предизборната програма на Камерън. Това означава, че ще се случи. Решаващо е на коя страна ще застанат консерваторите. Опозицията със сигурност ще подкрепи оставането в съюза.
т
Рейтинг: 526 НеутралноПодобни спекулации и пропаганда за апокалипсис в ЕС могат да дойдат само от Америка. Основната част от тезата на автора - "десетилетия назад" не само не е подкрепена с факти и аргументи, а си е направо смешна. Явно САЩ все повече се притесняват от западащото им влияние в Южна Америка, Азия и Африка и се страхуват от еманципация на Европа и евентуално сближаване на ЕС и Русия когато Путин най накрая си тръгне. Последното е очевидно желано от Меркел.
Публикувано през m.dnevnik.bg
sorosoidnapravda
Рейтинг: 233 Неутрално[quote#6:"herbarii"]Както обикновено се случва по време на финансова криза се появяват много експерти "а може би платени драскачи" които си дават "експертната оценка, че ако "еди кое си" събитие стане ще стане от [/quote] хубаво по-хубаво, разпад и всякакви фантасмагорично оптимистични сценарии. Ей на, от 5 години всичкото неолиберал си изтърка езика да твърди, че ако Гърция им спазва рецептите ще цъфне и върже. Оня ден обаче и МВФ призна, че в моделите, привиждали му са се в кристални кълбета е имало страшно много грешки. Само не разбрах пророците на Светлото бъдеще ако Гърция я изстискаме до край къде бяха когато опростяваха на Германия дълга.
elevation04
Рейтинг: 627 ВеселоТази боза, която има за цел да се представи за анализ си е чиста проба баламосване и смехотворните библейски сравнения:а
1. Гърция- щял да пострада авторитета на ЕС. Защо , никой не знае,
2. Великобритания щяла да излезе от ЕС- Па това ще създаде проблем на самите британци повече , отколкото на останалите в ЕС.
3. Украйна - ако това е проблем на ЕС, той е проблем и на САЩ, а пък на Русия е нерешим проблем откъдето и да го погледнеш
4. Бежанците- то Европа от края на Втората световна война си е място за емиграция , така че нищо ново..
Така че споко, ножо е дървен !
Time is on my side
Рейтинг: 1278 Неутрално"Рем Кортевег от Центъра за европейски реформи сравнява взаимно преплетените кризи с четирите конника на Апокалипсиса от Новия завет, предвестници на Деня на Страшния съд."
“In an age in which the media broadcast countless pieces of foolishness, the educated man is defined not by what he knows, but by what he doesn't know.” ― Nicolas Gomez DavilaМного вярно, но се опасявам, че в случая има още един, пети конник, възкачен върху "троянски кон" - държавите от бившия "социалистически лагер", пълни със съветски послушници, много от които под руски пагон, но задължително накичени със звездата на НАТО.
Ерих Хартман
Рейтинг: 419 ВеселоЧетири големи кризи по границите на Европа заплашват да погълнат Европейския съюз и вероятно ще върнат с десетилетия назад европейския проект.
))
-----------------------------------------------
Няма лошо !
Започвате отново и на чисто..
lefkovitz
Рейтинг: 282 Неутрално"По-лошото може тепърва да предстои"
ЕС е пред криза и предвестниците за нея са не само процесите, свързани с Гърция, Украйна, Великобритания и бежанците. Не бива да се подценяват грешките в системата на ЕС, големите икономически различия между развитите и новоприетите страни, проблемите на Франция, Италия и Испания, дори падащото производство в Германия! Пред този предстоящ ураган, кризата в Гърция ще ни се стори като летен бриз!
carmello
Рейтинг: 882 Любопитно[quote#15:"wallenstein"]Истината е, че едни държави печелят от т.н. европейски проект, а други губят.[/quote]
и коя държава влязла в ЕС е загубила повече, отколкото е спечелила ?
fras
Рейтинг: 487 НеутралноГлупости!
1. По отношение стабилността на еврото:
Щата Флорида (с БВП по-голям от този на Гърция) и града Детройт са фалирали. И к'во? Това срина ли доверието в долара?
2. Емигрантите
Те влизат и през Италия, и през Турция - България, и от къде ли не. От Гърция не могат да влязат директно в западна Европа. Трябва да минат през поне още една граница на страна член - нашата, словенската или хърватската. Т.е. ако останалите си вършим работата, и това не е проблем. А ако ние например не я вършим, то далеч по-голяма заплаха идва от турция - там почти 1 млн. емигранти.
3. Руско влияние
Това пък е най-голямата дивотия. От къде тя ще извади десетките и стотици милиарди, за да хрантути гърците?
Краят на ЕС и еврото би настъпил, ако се угоди на Гърция.
Тогава просто цяла южна Европа, вкл. Франция, ще бъдат залети от популизма - ще разпуснат коланите, ще спрат да си плащат дълговете и т.н.
Е това ще убие еврото. А с него и ЕС.
cristo_n
Рейтинг: 515 НеутралноЕС се връща назад единствено от липсата на производство. Не може 80% от стоките, продавани в ЕС да са внос от Далечния Изток и да имаме силна икономика! Европейските държави трябва да направят една крачка назад и да си спомнят годините на най-силен подем - нямаше внос от Китай, нямаше Виетнам, Индия, Пакистан и къде ли не, и всичко, от гащи и водопроводни части до кораби, се произвеждаше в Европа!
Magen David
Рейтинг: 803 Весело"Имайки предвид вече повишеното напрежение в Източното Средиземноморие заради гражданската война в Сирия, вечния конфликт между Израел и Палестина, неуреденото разделения на Кипър и споровете за офшорни газови находища, Гърция може да се обърне за помощ към Русия."
Не казвай не мога. Действай! За да успееш, първо трябва да поискаш.====================
Мда много ги разбира тези работи този писач от "Ройтерс". Точно поради конфликт между Израел и "Палестина" или гражданската война в Сирия, Гърция ще се обърне към Русия!!!
Като ги чета тези глупости как да не се сетя за великия Бранислав Нушич и неговата "Афтобиография":
„Шофьорът на господин министъра на социалната политика е на четиридесет години, три месеца и дванадесет дена, а мостът в град Квебек в Канада е дълъг петстотин седемдесет и седем метра. Следователно колко жълтъка трябва да се разбият в една супа с фиде, приготвена за четирима души на различна възраст, като се има пред вид, че ширината на платното на Босанската теснолинейна железница е 0,70 м?“
Роси
Рейтинг: 8413 НеутралноМисля,че от всички проблеми,най-тежък е този с имигрантите.
oex13531876
Рейтинг: 458 НеутралноНе знам само, как меките китки от Брюксел, ще защитават Стара Европа с железни юмруци...
nikolay_mihaylov
Рейтинг: 476 ВеселоДа се живеем в Европа от 1970-те? Това заплаха ли е?
Николай Теллалов
Рейтинг: 458 НеутралноБива, макар че е пропуснато основното - социалното напрежение между бедните и богатите граждани във всяка една европейска страна
властта ражда паразитиПубликувано през m.dnevnik.bg
Николай Теллалов
Рейтинг: 458 Неутрално[#30] не е единствено, но пак е решаващ фактор
властта ражда паразити+++++
Публикувано през m.dnevnik.bg
razlichen123
Рейтинг: 571 НеутралноМного измислен анализ.
Никой не отчита безумието наречено споразумение за свободна търговия. 85% от дребният и среден бизнес в Германия не го одобрява. Защо ли? Емигрантите наистина са бедствие. А тези от преди войната в Сирия? Цели квартали от араби, турци, негри, индиици, не желаещи да се социализират и впишат в запада. Да не забравяме и нашите турци и цигани. Те допълват картината.
А Украйна? Украйна трябва да я забравим! За там трябват много повече пари от Гърция, а ефекта от тях може да е никакъв!
bawarec
Рейтинг: 458 НеутралноОткак чета вестници, ЕС се разпада и ВБ излиза от него, а Русия се мъчи да се справи с членките на ЕС поединично. Резулататие са, че ЕС има 28 члена, маса страни се стремят да бъдат приети, бежанците от Косово и Босна бяха повече, а ЕС се справи с тях. Така, че няма основание за притеснение. Просто всеки трябва да си върши работата като хората.
pomnesht
Рейтинг: 571 Неутрално[quote#20:"EU defender"]Путин сам ще върне Крим - прекалено скъпо излиза на фалираща Русия. Проблемите пред Русия предстоят - единия е опасността от разпад, другата е Китай. [/quote]
За Крим не знам, но за Китай сте абсолютно прав.
Това което иска Китай е в Русия, а тя няма жизнен ресурс да усвоява и защитава това което иска Китай.
Не мога да разбера защо Путин и руснаците са се втренчили в САЩ и Европа като е ясно че ударът ще дойде от Китай.
Единственният отговор е че вече са прежалили Сибир и искат да осигурят по голямо жизнено просранство на запад за очертаващата се Русийка (московската губерния).
glog
Рейтинг: 684 НеутралноЕдна от най-неутралните и поради това една от най-обективните статии, предлагани в този Форум през последните няколко години, за да бъде коментирана. Но тя не отговаря на въпроса защо всичките тези проблеми възникват и защо вместо да намаляват, трудностите във взаимоотношенията между държавите в ЕС нарастват.
Всъщност причината за това е във факта, че моделът на изграждане и структуриране на сегашния ЕС е несиметричен и че е нарушен принципът за съответствие между правá и задължения, между власт и отговорност. Да се опитаме да разгледаме, макар и накратко, за какво точно става дума.
В началото или поне по времето на де ГОЛ, както и да се е казвал тогава, ЕС започва да се изгражда като съюз от напълно суверенни държави, които постепенно уеднаквяват, на базата на еднаквите или поне на близките си и постоянно сближаващи са национални интереси постепенно уеднаквяват своята култура, своята икономика и своята политика, до степен, когато те могат вече доброволно да се превърнат в една унитарна държава, в която различните области, в каквито са се превърнали бившите държави, разполагат с малко по-големи управленчески прерогативи, отколкото е традиционно разпространени. Тоест, ЕС е трябвало да бъде или съюз от равноправни суверенни държави, в който отделните държави постепенно се обединяват в една унитарна държава, в която няма отделни несуверенни или полусуверенни държави, които да са подчинени на една върховна власт, която изцяло или частично е обсебила техния суверенитет. Този принцип е нарушен. Сега ЕС е изграден и се изгражда не като държава, не като съюз от суверенни държави, а като някакво наддържавно управленческо образувание, притежаващо наддържавна управленческа власт, задължителна за съставните държави, които са се отказали от основната част на своя. Границите на държавите обаче са запазени. Обявени са за напълно проницаеми, но това не е вярно. Всъщност границите между държавите от ЕС са напълно проницаеми за стоки, капитали и за хора, разполагащи с пари, които не живеят от това, че продават своя труд, а и разполагат с достатъчно собствени средства за съществуване. Тоест, те са напълно проницаеми за това, което на богатите напреднали държави им е изгодно да могат да изнасят от своите държави. Но те на практика са непроницаеми, ако приемащата държава не даде изричното си съгласие, за хора на наемния труд, които биха искали да намерят работа в някоя държава от ЕС, на която те не са граждани, и за хора, които се нуждаят от социални помощи, за да оцелеят.
Тази нееднаква степен на проницаемост на вътрешните граници между националните държави в ЕС за различните неща, които пресичат границата в една или в друга посока, на практика водят до това, че между богатите (напреднали) и бедните (поизостанали) държави на ЕС се установяват такива финансово-икономически и социални отношения, каквито е имаше (аз съм им съвременник) някога, преди петдесетина и повече години, между колониалните държави и техните колонии. Така под формата на засилени уж равноправни отношения богатите членки на ЕС източват съвсем безвъзмездно скъпо струващи на бедните държави високообразовани или притежаващи високи професионални качества експерти и работници, и им връщат обратно всички ония, които биха могли с нещо за затруднят техните собствени държави. Така, в началото често пъти с помощта на дъмпинга, богатите членки на ЕС на практика превръщат в свои пазарни, финансово-икономически, социални и културни колонии по-бедните членки на съюза, което няма как да не засили недоволството на народите на бедните държави от тази засилена колонизаторска дейност в техните държави, която ги социално, политически и финансово-икономически ги превръща в хора от второ, трето и дори четвърто качество.
Такова образувание няма и не би могло да се надява на мирно и светло бъдеще и на финансово-икономически и политически просперитет.
В областта на управлението пък е абсолютно пренебрегнат основния управленчески принцип, без чието спазване ефективното управление е невъзможно. Това е принципът за пълното съответствие между права и задължения, между власт и отговорност. Така наддържавните управленчески органи на ЕС имат правото да издават задължителни за държавите директиви, особено в областта на законодателството, но не носят абсолютно никаква, нито морална, нито политическа, нито финансово-икономическа, нито наказателна отговорност за последиците от прилагането на техните директиви. А основният принцип за неотменимите правá на гражданите, които държавата трябва да им гарантира и които не са свързани с никакви задължения на тези граждани към държавата, който България така стриктно прилага към своите лумпенизирани граждани, основно от цигански произход, водят до такива антисоциални и недопустими от политическа гледна неща, като масовата битова престъпност, мародерство и международностни дрязги и безредици, като тези в Катуница, Гърмен или Орландовци.
Да не говорим за принципа за ценностите, в който като ненарушима ценност влиза и животът на престъпника, дори ако този престъпник целенасочено и съзнателно е избил хиляди хора. Принцип, който е основа на широко развилнялата се престъпност, която е неунищожима и неограничима, просто защото наказанията вместо да бъдат отказващи, са неадекватно малки и нежни за престъпленията, за които се налагат. Ако изобщо се налагат.
grand funk railroad
Рейтинг: 1134 НеутралноГлупости!
Parmi ceux qui n'ont rien à dire les plus agréables sont ceux qui se taisent. Colucheба'Йван
Рейтинг: 571 ЛюбопитноТАКА НИ ЗАРОБВАТ...
The truth is like poetry - And most people fucking hate poetryСистемата е построена така, че всички пари ТРЯБВА да отиват на Запад и да се връщат САМО във вид на кредити, подсилвайки дълговото задължение на страната. Следва изкуствено разрушение на икономиката, наречено „икономическa кризa”. Това се прави с една единствена цел – да се създаде ситуация, при която страната-длъжник да не може да си върне дълга.
Принципа на всяка криза е прост – нов кредит кредитора не дава, а изисква да се върне стария. Това е всичко. Имало е ваша промишленост и ваша страна – станали са наши! За да „помогнат” на влязлата в дългове държава, ще дойдат други кредитори – МВФ и МБР. Не можете да върнете дълга? Решение има. Позволете да се разположи военна база. Подкрепяйте политиката на САЩ и Великобритания. Изпращайте военни където ви разпоредят, ако трябва в Афганистан и Либия. И не забравяйте да развивате „демокрацията” в страната. Т.е., не пречете на прозападните средства за масова информация да промиват мозъците на народа.
Когато парите не струват нищо на този, който ги дава в дълг, схемата за установяване на хегемония над света рязко се променя. Ако някой създава пари от въздуха в каквото си иска количество, както прави западната печатница, то основния способ за покоряването на света вече не е войната, а даването на пари в кредит. Излиза, че армията вече не е нужна. Грешите!
Военната сила е нужна за заплашване на тези, които не желаят да теглят заеми. Започва омайването на страната с промиване на мозъците на нейното население. Никой нищо не трябва да забележи. На всички трябва да е внушено, че страната процъфтява, че всичко е правилно. Как да се изпълни това – чрез средствата за масова информация.Точно по тази причина исканията на всички видове либерали е „свободата на словото”! Но ако си мислите, че някой от „борците за свобода” го вълнува вашето право да говорите свободно, то дълбоко грешите. Задачата е друга – да се обезпечи свободното промиване на мозъци на населението .
Вторият задължителен етап от омайването се явява внушената на хората най-обикновена мисъл: държавната собственост – тя е ненужна, неефективна, излишна. А това означава, че тя задължително трябва да се прехвърли и стопанисва от частни лица, които по-добре знаят как да я управляват. Започва приватизация, в хода на която държавата (разбирай народа) се лишава от собствеността върху средствата за производство.
Третия етап – влагане на парите на страната в покупка на американски дългови задължения. Всъщност става следното – Запада дава пари на свои подставени лица, които купуват вкусни парчета държавна собственост. По-късно тази собственост се препродава на други подставени лица. Най-интересното започва после. Какви предприятия се приватизират първо? Логично е да се предположи, че са губещите. Тоест държавата се отървава от баласта. Нищо подобно – първо преминават в частни ръце най – печелившите от икономическия сектор. В България – Нефтохим, Девня… И какво става? Държавата, лишавайки се от предприятията, които преди са пълнили бюджета, става крайно зависима от данъчната система. Данъците започват да растат и да душат малкия и средния бизнес. Развитието на икономиката се забавя, а в някои случаи въобще спира.
Едновременно с това държавата започва да изпитва колосални трудности с покриването на своите разходи. Преди в хазната влизаха пари от продажбата на държавно производство, а сега пари се трупат само от данъци, т.е. само част от това, от което се е сформирал бюджета преди. Парите в бюджета са малко, а това значи, че няма възможност не само за изплащане на пенсии, но и няма възможности за строителство на пътища и осъществяване на развиваща се икономика.
Но и това не е всичко. Държавата не е в състояние да кредитира своята промишленост. Доколкото едно от първите изисквания за осъществяване на каквито и да е реформи е създаването на независима от държавата Централна Банка, то държавата започва да изпитва ред проблеми. Само БНБ има по Конституция право да печата пари, но тя е вече ограничена от Валутен борд. А съгласно закона, БНБ няма право да кредитира правителството на своята държава, но има право да кредитира правителството на САЩ и други страни, изкупувайки техните дългови книжа. В края на краищата държавата няма пари и закрива всички кредитни програми на своята икономика – както в държавния, така и в частния сектор. Но без кредитни ресурси нищо сериозно в икономиката не може да се направи. Работещи в единна система ФРЦ и ЕЦБ - точно чужди финансови институции, те започват да дават кредити на държавата и частния сектор. Това е практически крайния етап на поробването.
Да отбележим още веднъж: Ролята на средствата за масова информация е крайно важна на всички етапи. Нали трябва постоянно да се пудрят мозъците на целия народ, а всъщност и на цялата планета. Трябва да се обяснява правилното влагане на пари в държавните облигации на САЩ. Трябва да се обяснява, че всичко е правилно, вярно, независимо от това, че много хора разбират, че случващото се е странно. Наистина да се разбере абсурдността на ситуацията не е сложно. С какъв процент света кредитира САЩ? Средно – 1.5%, което значи, че златните валутни резерви на държавите са отдадени в заем на САЩ по този мижав процент. Парите отиват на Запад на съхранение и се връщат обратно в страните под форма на кредити, но вече със съвсем друг процент. И така държавата става длъжник.
Освен това на Запад отиват не само парите от златния резерв. Там отиват парите от едрия бизнес и научния потенциал на държавите. Голяма част от едрия бизнес задължително принадлежи на компании, регистрирани в офшорни зони или в западни страни. Защо става така? Защото местните компании растат до транснационално равнище крайно рядко, а западните транснационални компании са подпомагани да се включват към откритите пазари. Т.е., част от бизнес на страните е директно Западен.
Втората част е своя, но явно „полусвяо”. – формално тя също е Западна. Защо става така? Не защото на определен етап така е по-удобно, а защото по друг начин не може да оцелее. Искаш да получиш кредит на Запад под минималния лихвен процент – стани резидент, изнеси бизнеса в офшорка или в Западна страна. Ако не желаеш, бизнеса ще бъде погълнат или унищожен. Едрия бизнес е не просто обвързан със Запада, той е в капан. Или бизнесмена ще стане член на западния бизнес елит и ще играе по техните правила, или леко и нежно (а най-важното – незабележимо за средствата за масова информация) ще го погълнат.
А какво става с инвестициите? Инвестициите в страната са също форма на поробване.Преди държавата САМА можеше да построи завод. Трябваше само да купи технологиите от чужбина или да ги поръча на своите научни институти. Сега са и нужни пари, за да може да построи този завод.Тези пари, които преди държавата създаваше сама, емитирайки държавна валута, сега може да получи, привличайки „инвеститори”. И инвеститорите строят вериги от хипермаркети, които, на свой ред, също водят до изтичане на парите от държавата и унищожават малкия бизнес.
Някъде там, в офшорките, заминава и печалбата от работата на предприятията. Данъците са платени – да! Но преди всички пазаруваха в магазините, които бяха държавна собственост или на малки предприятия. А сега – в мрежи от хипермаркети,които задължително са регистрирани в офшорни зони.
Системата е устроена така, че всичките пари са ДЛЪЖНИ да отиват на Запад и да се връщат назад ЕДИНСТВЕНО под формата на кредити, увеличаващи задлъжнялостта на държавата.
Следва изкуственото унищожаване на икономиката, наречено „икономическа криза”. Тя се прави с една цел – да се създаде ситуация, при която държавата –длъжник да не може да върне дълга. Рисковете са никакви – парите, които Запада е заел, за самия Запад не струват нищо. Това са няколко операции на компютър или напечатани хартийки, необезпечени с нищо. С нищо, освен със силна армия и мощни средства за масова информация, а също сборище от „защитници на човешките права”, истинската цел на които е защита правата на банкерите, създаващи парите и опитващи се да подчинят света.
Ето така се поробват страните. Навсякъде схемата е една и съща, по цялата планета. Всичко започва със свободата на словото и завършва със загуба на суверенитета.
Точно по тази причина "най-свещените" искания на либералите се явяват исканията за свобода на словото. Без свободна промивка на мозъците схемата за поробване веднага започва да буксува.
alexsilver
Рейтинг: 1586 ЛюбопитноНищо не може да се върне назад. Еврогейските ценности са възприети и това ще топли еврогейските сърца.
А как завършиха Содом и Гомор, това не е интересно...
info111
Рейтинг: 1416 НеутралноГърция не може повече да остане в ЕС, и това стана пределно ясно. Не само от гледна точка на справедливост и солиданост, на основните ценности и принципи, върху които е замислен и изграден ЕС. но и за това, защото оставането на Гърция там представлява вече и опасност за колективната сигурност на целия ЕС и държавите в него.
Най-малкото по една много проста причина - Гърция в ЕС може със своя глас да блокира важни решения по отношение на Русия и да торпилира съюза, ако продължава да им се позволява!
В крайна сметка става дума и за елементарни самозащитни рефлекси и реалността!
Да не се окаже после, че иначе много умни и подготвени големи европейски лидери и политици ни се обясняват как не предполагали, не допускали, не знаели ЧЕ ИМА ТАКАВА ВЪЗМОЖНОСТ, И ЧЕ ТЯ Е СЪВСЕМ РЕАЛНА... И ЧЕ ПАК СА СИЛНО ИЗНЕНАДАНИ!
raytcho
Рейтинг: 539 НеутралноЕто още една ''гръцка'' гледна точка : ake-greek-debt-crisis
http://news.yale.edu/2015/07/07/yale-economist-s-t
just
Рейтинг: 651 НеутралноДо коментар [#9] от "ironhorse":
Чудесен коментар, само да допълня- Сириза е проект на Москва и
всички циркове през последните седмици се дирижират от там.
Така Москва асиметрично отговаря на санкциите.
Не само Сириза е с тяхна подкрепа, много от така наречените-
Националистически партии във Франция, Холандия, Белгия, Испания, Италия дори ЮК се оказаха финансирани от Москва.
faraon
Рейтинг: 503 НеутралноДо коментар [#42] от "Бай Иван":
Браво! Едно от най-компетентните мнения тук, нямащо нищо общо с това на подставените лица, които защитават олигарсите! Идеята на новия световен ред е държавата да бъде смачкана, а народът обезличен, превърнат в пионка. Той изисква светът официално да се управлява от Вашингтон, който всъщност е обикновена марионетка в ръцете най-богатите олигарси като като тези от фамилията Ротшилд. Човек трябва да е пълен слепец да не забелязва тази азбучна истина.
Радостното е, че народът на запад като че ли се пробужда, защото ние както обикновено спим, манипулирани от купените от чужденци водещи медии, защитаващи чужди интереси.
3.14
Рейтинг: 475 НеутралноПоказателно е, че авторът базира тезата си за тежестта на грекзит за ЕС върху становищата на двама гърци! Което хвърля съмнение върху обективносгта и добросъвестността на автора. ПРез последните седмици четох доста такила материали на автори, които хвърляха вина върху кредиторите - точно като Ципрас и среднопръстовия! Бедните гърци били тормозени и затруднявани , та чак задушавани от кредитите!
21 ВЕК - ВЕК НА ПРОСВЕТЕНО ВАРВАРСТВО!Jessika
Рейтинг: 1585 НеутралноДоста сериозен анализ, показващ колко взаимосвързани са всички решения, които се вземат на Стария континент.
Виктор Юго: „Общество, което не иска да го критикуват, прилича на болен, който не разрешава да го лекуват.”Велков
Рейтинг: 1435 НеутралноДобър анализ.... и тъжен... лъха на обреченост.
magelan
Рейтинг: 867 НеутралноДо коментар [#40] от "glog":Макар и да не споделям всички Ваши заключения (не се съмнявам че са на базата на богат жизнен опит) с голямо удоволствие чета Вашите външно политически коментари.
gnomusminimus
Рейтинг: 233 НеутралноВъпреки това фалитът след двата спасителни пакета, заради които европейските й партньори отпуснаха заеми за над 200 млрд. евро, би нанесъл огромен удар по престижа на ЕС.
+++
ударът вече е нанесен. трябва да се отговори на 2 въпроса: 1) защо са отпускани такива големи заеми без контрол за ефективност, и 2) как са усвоени тези пари (т.е., дали не са източени в частни сметки). отговорите на тези ? вероятно ще запълнят няколко затвора.
glog
Рейтинг: 684 НеутралноДо коментар [#42] от "Бай Иван": ≪Точно по тази причина исканията на всички видове либерали е „свободата на словото”!≫
Бай Иване, в областта на медиите нещата са още по-лоши. Лозунгът не е, както си написал, за свободата на словото – вгледай се и се вслушай внимателно, и ще видиш, че се налага не свободата на словото, а свободата на медиите. Което е принципно различно.
А иначе си прав!
è ѝ ò „”
glog
Рейтинг: 684 НеутралноДо коментар [#51] от "magelan": Макар и да не споделям всички Ваши заключения ....
Мagelan, не е необходимо, а и трудно биха се намерили двама човека като личности, които да мислят напълно еднакво. Съгласието по основните принципи, въпроси и проблеми е напълно достатъчно и е напълно естествено.
За комплимент: Благодаря!
daam
Рейтинг: 1277 НеутралноПагубно за ЕС ще е излизането /евентуално и малко вероятно/ на Великобритания.
Доналд Радев
Рейтинг: 451 Неутрално[quote#3:"qwertqwert"]3. Великобритания - ако иска да остава, ако иска да не остава. ДА реши най-сетне. [/quote]
"Америка преди всичко" означава "Майната му на останалия свят"Не четеш по-горе в статията:
...Имайки предвид руската неприязън към Великобритания, която след студената война е приета в Москва като най-лоялния съюзник на САЩ, Путин би бил доволен от възможността британската икономика да се отдели от ЕС.
Това би отслабило тези в ЕС, които търсят решителен отговор на поведението на Русия в Украйна и Грузия...
bobhunter
Рейтинг: 874 НеутралноГърция е икономическо джудже с търбух на великан. Няма как обединена Християнска Европа да пострада от това, че ще постави в съответствие апетите и реалните нужди, което всъщност ще доведе до свиване на гръцкия стомах и ще се отрази положително на здравословното състояние най- вече на Гърция. Тя няма да уригва и повръща повече! Ще си оправи храносмилането. Най- голямата опасност за Обединена Европа са такива центробежно действащи, тангенциални държави като Англия, Америка и Русия. Хем са с нас, хем действат против нас. От времето на Наполеон до ден днешен Европа е разкъсвана точно заради тези държави. Русия или да се присъединява къв нашия свят, или да върви там далеч забайкалем! Да местим китайската стена по западната граница на Русия. Хитрата лисица Англия да си гледа Британската общност и да не се меси в нашите Европейски работи! Крайно време е да играем с открити карти. Боже, пази ни от приятелите от неприятелите сами ще се опазим. Ние, европейците се чувстваме от обединени от нашата обща религия, от НАЙ-ПРЕКРАСНОТО място за живеене на света с прекрасни 4 годишни времена и общата ни Християнска култура. Ние се обичаве помежду си. Стига са се опитвали да ни разединяват и разбиват!
тулса
Рейтинг: 3472 НеутралноДо коментар [#1] от "EU defender":
Като кого визираш с това съкращение?РIGS преди десетилетия се употрябяваше в щатите като пренебрежително за Поляци,Италианци ,Гърци и Славяни( общо за всички освен поляците...югославяни ,българи и.т.н).Разбира се пренебрежението идваше от страна на англосакси и др.преуспели строители на страната.....Имаше и протестно движение срещу тази дискриминация.
Мавродинов
Рейтинг: 485 НеутралноДо коментар [#30] от "cristo_n":
Трябва ни деликатна протекционистична политика-стимулиране собственото производство и лееко ограничаване на вноса от Изток.
тулса
Рейтинг: 3472 ВеселоДо коментар [#57] от "bobhunter":
Добре си го написал..Хем научно( тангенциални сили,действащи центробежно за нас,истинските европейци..),хем експресивно
( гръцкото джудже,с разширен от много ядене търбух)..
Емил от Льонеберя
Рейтинг: 8 НеутралноНе съм прочел подробно всички горни коментари, затова може и да повторя някой, за което се извинявам.
Съществуват също групи, личности и политически и социални влияния и интереси в ЕС, които не искат да бъдат разрешени проблемите по тези 4 фронта. А още по-лошото, желаят да се влошават, защото е срещу интересите им силен Европейски Съюз.
Затова трябва да се неутрализират във времето, или поне сведат до минимум.
тулса
Рейтинг: 3472 НеутралноДо коментар [#20] от "EU defender":Тоя пък...Анексия на част. От Русия
.Слабо си запознат и с историята,и с руската народопсихология.Лошото е че и политици планират подобни сценарии, персонализиращи нещата в РФ и излишно раздувайки популярността на Путин и хората зад него.Ама кой знае пък..За патологичния русофоб и столетното недоверие на елита в някои европейски държави към имперска Русия,колкото по зле за Русия( т.е.задържането на Путин и клика на власт),толкова по добре за тях.
EU defender
Рейтинг: 1083 НеутралноДо коментар [#62] от "тулса":
The best way to predict the future is to invent it.От русофилско тролче акъл не искам. Всичките ми прогнози се случват ДО ЕДНА. Ще има да ревеш за матушката си
тулса
Рейтинг: 3472 НеутралноЗа такива като тебе,има една малко цинична българска мъдрост.
Акълът не е ..един трибуквен аргумент на мъжкия пол,та да го набиеш на някои прекалено самонадеяни субекти.Та ти продължавай с прогнозите.Може пък да посрамиш анализатори,като шефа на Stratfor,Фридман,на когото не само аз доверявам,но и американските хора от някои...служби.Има и други,за които такъв Пророк като тебе не е чувал даже.
п.п.Разните лични обвинения за тролчета,оставям обикновено без коментар...
Captain Shakespeare
Рейтинг: 577 НеутралноДо коментар [#5] от "comandante vs либерални ентусиасти&корпократи":
Правильно говорил Гоголь "В России две беды — дураки и дороги" причём первых ну очень много!!А, познай кой е "низвергната черна овца" в форума?
Captain Shakespeare
Рейтинг: 577 НеутралноДо коментар [#55] от "daam":
Правильно говорил Гоголь "В России две беды — дураки и дороги" причём первых ну очень много!!Не е ясна мисълта ти...
Captain Shakespeare
Рейтинг: 577 НеутралноДо коментар [#43] от "alexsilver":
Правильно говорил Гоголь "В России две беды — дураки и дороги" причём первых ну очень много!!Понеже ти не си с еврогейско сърце, вероятно си ВАТНИК..
Captain Shakespeare
Рейтинг: 577 НеутралноДо коментар [#42] от "Бай Иван":
Правильно говорил Гоголь "В России две беды — дураки и дороги" причём первых ну очень много!!Бай иване, мястото ти е при болен.
Пълна синхронност подплатена с руски хартишки.
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2347 НеутралноДо коментар [#65] от "Captain Shakespeare":
Libertarianism is just anarchy for rich peopleАма моля ти се , стига си тролил! Ако имаш нещо да кажеш по темата за единството, солидарността и международната репутация на ЕС покрай гръцката криза и Украйна -давай !
Иначе комуниудната ти фобия малко я преигварваш защото по комундерско от това да демонстрираш мизантропски наклонности към инакомисещите няма!
daskal1
Рейтинг: 4510 НеутралноДо коментар [#31] от "Magen David":
Ако не беше САЩ да защищава Израел европейските правителства отдавна да са гласували за Палестинската държава и ограничаване отбранителната способност на Израел.
daskal1
Рейтинг: 4510 НеутралноДо коментар [#20] от "EU defender":
Ех, колега, емоционално и нелогично, както много често. Ако Китай ще се издъни кой ще пострада най-много от загубения пазар? Кои са търговските партньори на Китай? На кого ще изнася Германия и останалите Европейски производители за да поддържа стандартите си?
Даже не искам да говоря за $2.4 трилиона американски държавни облигации закупени от Китай. Публичната тайна е че така се финансира държавният дълг, а за китайците е инвестиция за зор заман.
За война на Китай с Русия не бързай толкова. Имаше една ситуация през 1976 когато стана ясно че Китай не може и да мисли за подобни планове. Днес те завземат територии икономически, не чрез военни действия.
Magen David
Рейтинг: 803 Весело[quote#70:"daskal1"]Ако не беше САЩ да защищава Израел европейските правителства отдавна да са гласували за Палестинската държава и ограничаване отбранителната способност на Израел.[/quote]
Или си мислиш че ще кажем "йес сър" на разни толерасти, дето не могат да въведат ред у тях, а са тръгнали да поучават другите, поради грешното си убеждение че са центъра на света като беше в миналия век.
Не казвай не мога. Действай! За да успееш, първо трябва да поискаш.Вярно. Ама след това Израел ще им каже къде могат да си заврат това гласуване
daskal1
Рейтинг: 4510 НеутралноДо коментар [#72] от "Magen David":
Именно тази липса на стратегическо мислене и отговорност искам да подчертая. Те сега любимците им започнаха масово да имигрират в Европа, та и там "толерастията" няма да е задълго - съвсем друго е когато имаш лично вземане-даване с представителите на "угнетяваните от ционистите" в своя дом.
eksar007
Рейтинг: 402 НеутралноВ ЕС ТРЯБВА ДА ИМА РЕД И ВСИЧКИ ДА ГО СПАЗВАТ,А НЕ ЕДНИ ДА ЯДАТ И ПИЯТ ,А ДРУГИ ДА ИМ ПЛАЩАТ МАСРАФА.ДА СЕ ОГРАНИЧИ НЕЗАВИСИМОСТТА НА ДЪРЖАВИТЕ В ИМЕТО НА ОБЩОТО БЛАГО НА ЕС.И Д НЕ БЪЕ ТАКА ЗАВИСИМА ОТ САЩ.ДА СИ ПОДРБРИ ОТНОШЕНИЯТА С РУСИЯ/ЗАЩОТО КИТАЙ ЩЕ Я/ПОГЪЛНЕ/СИБИР/,ПОРАДИ ОБЕЗЛЮДЯВАНЕ НА СИБИР.СЕГА РАБОТЯТ МИЛИОНИ КИТАЙЦИ И КОРЕЙЦИВ СИБИР
Ментор
Рейтинг: 796 Неутралноедин от основните принципи на ЕС е солидарността, а съюз по принцип е нещо, от което членовете имат взаимна полза. Паразити нямат място в ЕС, никой няма реално никаква нужда от Гърция, а загърбването на принципи заради постигането на временни и безсмислени компромиси е много по опасно от излизане на Гърция (което на практика не е опасно с абсолютно нищо, напротив).
Цивилизования свят се е справял с СССР преди, ще го направи и сега, а на англичаните вероятно ще им дойде акъла. Наплива на примитиви от АФрика и Бл.Изток е наистина проблем, който трябва да се реши максимално бързо. Но най-голямата опасност са нарастващия брой паразити по гръцки модел в останалите европейски страни, и разпространението на схващането, че паразитите едва ли не имат права да са такива и другите са задължени да ги отглеждат. Леващината, ципраджийството, комунизма и политическото овластяване на негодните (четирите термина всъщност са синоними) са истинските заплахи.
journey
Рейтинг: 443 НеутралноРешението на Европа в проблема с Гърция ще повлияе силно на моето цялостно отношение за ЕС.
Въпреки че съм проевропейски настроен, има някои краници, които не трябва да се преминават.
А, това са...прекалената толерантност, както към комунистически популисти- включая Гърция и всякакви като Бареков, Станишев и останалите европейски путинистки партии, които са в Европарламента. Също и прекалената толерантност към емигрантите.
Европа, не усеща ли, че европейците вече са на прага на търпението и не искат всякакви преселници с чалми, забрадки да им се дава шанс, а след това те да изпозастрелят някой, в името на Аллах.
marij57
Рейтинг: 233 НеутралноОт няколкото коментари, които прочетох имаше един смислен и той е на номер 42. Това е бъдещето на света, ако всички останали
послушница на фирми като Родшилд се стремят единствено да консумират повече. Добре че не живея в бъдещето.