Шестте урока, които Борисов е научил от Живков

Борисов по време на официалното представяне на кандидатите за кметове на ГЕРБ

© Юлия Лазарова

Борисов по време на официалното представяне на кандидатите за кметове на ГЕРБ



Не очаквах, че управляващата коалиция в България ще оцелее толкова дълго. Сбърках, защото не се бях замислял за шестте ценни урока, които Бойко Борисов е научил от Тодор Живков, пише Александър Андреев в "Дойче Веле". "Дневник" препубликува текста.


Урок първи: Да не допуска никаква вътрешна конкуренция за лидерството в своята партия. Просто и ясно, като индиански роман.


Урок втори: Да изгради стабилни местни партийни структури, които се опират най-вече върху средния управленски кадър и върху мнозинството от (и без това) опортюнистично настроените българи, особено в провинцията.




Урок трети: Винаги да си има по едно БЗНС за коалиционен партньор. Това върши отлична работа за пред света. Пък самото "БЗНС" нека да си мисли, че участва в управлението - няма лошо.


Урок четвърти: Винаги безусловно и безпрекословно да слуша Големия брат, "шефовете". Защото те дават парите и те въртят геополитиката, в която България само скрибуца като обикновена бурмичка. А когато се върне в страната след поредната среща с "шефовете", може и да понамигне на българите: "Абе ние там си ги говориме разни, ама тука нещата са си по нашенски".


Урок пети: Да ходи сред народа с карамфил зад ухото, да реже ленти, да тропа хорце и от време на време да ръси общонационални простотии. Това е фундаментът на народната любов.


Шестия си урок Бойко Борисов интелигентно научи не от успехите на Живков, а от най-голямата му грешка: никога не закачай турците!


Навремето Живков си отглеждаше публичен образ като "човек от народа". В неговите дълбоки стъпки Борисов каза легендарното "Вие сте прости и аз съм прост - затова се разбираме". Поради интелектуално високомерие мнозина непростимо подценихме и двамата. И по-точно - умението им да остават на власт. Междувременно Борисов се научи да управлява. И навярно ще спечели и местните избори.


Рубриката “Анализи” представя различни гледни точки, не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на “Дневник”.

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK