
© Associated Press
Александър Солженицин.
На 8 октомври беларуската журналистка и писателка Светлана Алексиевич стана носител на Нобеловата награда за литература за 2015 г. Известна като "археоложка на комунизма" и "морална памет на сриналата се съветска империя" заради книгите си за живота в СССР, базирани на стотици интервюта с обикновени хора, Алексиевич се прочу и с критичното си отношение към беларуския президент Александър Лукашенко и руския му колега Владимир Путин. Вечерта след обявяването на наградата всички обсъждаха не толкова творчеството на Алексиевич, колкото антируските й изказвания на пресконференция в Минск.
Писателката описа ситуацията в Украйна като "окупация" и "чужда инвазия". "Уважавам руския мир, но не този на Берия, Сталин и Шойгу", заяви писателката.
Кремъл веднага отговори на тези обвинения. "Светлана просто не разполага с достатъчно информация, за да дава оценка на това, което се случва в Украйна", коментира Дмитрий Песков, говорителят на Путин.
Макар медии в Русия да изтъкват, че за пръв път от близо 30 години престижнат анаграда получава автор, пишещ на руски, водещите московски книжарници не бързат да поставят на витрините си книгите ѝ.
В историята на Нобеловите награди за литература това не е първият случай, когато обществото смята решението на Нобеловия комитет по-скоро за политическо, отколкото за реално признание за литературните качества на даден автор. РБК припомня някои аналогични случаи.
Иван Бунин, СССР, 1933 г.
Когато Нобеловият комитет присъжда наградата на Иван Бунин, болшевиките са на власт в СССР вече 16 години, но все още реагират много остро на всяка проява на внимание към емигрантите – врагове на режима. Затова в Москва считат присъждането на отличието на Бунин като антисъветска пропаганда.
"Присъждането на наградата е много случайно", пише в доклада си до външното министерство на СССР посланикът в Швеция Александра Колонтай. "Имах личен разговор с министъра на образованието на Швеция и той изрази своето учудване от този развой на събитията. Обясни ми, че Нобеловият комитет не се поддава на никакво влияние и че ревностно пази своята независимост от която и да е държава... Проверих, че има случаи, в които наградата е присъждана въпреки позицията на шведското правителство".
Франс Емил Силанпя, Финландия, 1939 г.
Това е най-известният финландски писател по онова време. При все това връчването на наградата не е само признание за литературния му талант, но и опит да се окаже "подкрепа на Финландия, чиито политици в онзи момент водят преговори с Москва, за да избегнат съветската инвазия", пише финландското литературно списание Books of Finland. Въпреки всичко СССР напада Финландия, а Силанпя се мести в Швеция, където започва да събира пари, за да помогне на родната армия.
Уинстън Чърчил, Великобритания, 1953 г.
Това е един от редките случаи, когато Нобеловият комитет признава, че връчва наградата не толкова заради литературното творчество на лауреата, а заради "блестящото му ораторско майсторство, с което защитава най-великите човешки ценности".
Истината е, че литературните постижения на британския премиер са сравнително скромни и включват най-вече автобиографични произведения като "Моят ранен живот" (1930 г.) и "Размисли и приключения" (1932 г.)
Едва ли някой е вярвал, че Чърчил може да победи истински писател като Ърнест Хемингуей, който тъкмо е написал емблематичната си творба "Старецът и морето". И въпреки това британският политик печели отличието през 1953 г.
© Associated Press Уинстън Чърчил раздава автографи на моряци.
Впрочем Комитетът явно отчита, че има "грях" към американския писател, и му присъжда отличието на следващата година.
Борис Пастернак, СССР, 1958 г.
Романът на Пастернак "Доктор Живаго" е критикуван заради нееднозначното му отношение към Октомврийската революция и е отхвърлен от издателствата в Съветския съюз. Заради това се появява първо в Италия, а впоследствие и в Холандия и Великобритания. Заради факта, че книгата е отпечатана в чужбина, срещу Пастернак започват гонения и той е изключен от Съюза на съветските писатели.

© Associated Press
Борис Пастернак.
Когато Нобеловият комитет присъжда отличието за литература на писателя, положението му се влошава още повече. "Награждаването на подобно окаяно, злобно, изпълнено с ненавист към към социализма литературно произведение представлява враждебен политически акт, насочен срещу съветската власт", пише "Литературна газета" на 25 октомври 1958 г. Заплашен от изгонване от родината си, Пастернак е принуден да откаже наградата.
Александър Солженицин, СССР, 1970 г.
Към момента на присъждането на наградата вече са излезли "Един ден на Иван Денисович" и "В първия кръг". Тогава отношенията между Солженицин и съветските власти са сложни: през есента на 1965 г. служители на КГБ изземват от дома на приятел на писателя ръкописи, разкази и няколко пиеси. През 1968 г. Солженицин, подобно на Пастернак, е изключен от Съюза на писателите в СССР. Той критикува правителството и открито заявява, че е вярващ православен християнин и патриот. След връчването на Нобеловата награда писателят е лишен от съветско гражданство.
Пабло Неруда, Чили, 1971 г.
Нобеловият комитет винаги е гледал с добро око на творците с леви политически убеждения. Затова е изненадващо колко дълго време Пабло Неруда – един от най-добрите испаноезични поети на ХХ в. и убеден марксист, член на ЦК на Комунистическата партия в Чили – трябва да чака, за да получи отличието.
Името му се появява в списъка на номинираните още в началото на 60-те години на миналия век, но винаги бива пренебрегван за сметка на други. В спомените си Неруда споделя, че "навикът да се разочаровам всяка година" го е направил безразличен към всичко, свързано с тази награда.
© Associated Press Пабло Неруда получава Нобела си за литература от шведския крал.
През 70-те години левите се установяват на власт в Чили. Пабло Неруда е кандидат за президент, но се оттегля от надпреварата в полза на Салвадор Алиенде. Година по-късно е удостоен с Нобелова награда за литература. Официалното съобщение на комитета гласи: "Наградата се връчва за поезията, която със свръхестествената си сила въплъщава в себе си един цял континент". Въпреки това мнозина в Латинска Америка смятат, че призът на Неруда се дължи и на политическите заслуги на поета.
Йосиф Бродски, СССР,1987 г.
През 1964 г. Йосиф Бродски е признат за виновен в "социален паразитизъм" и осъден на 5 години принудителен труд и заточение. След изтичането на присъдата неговите стихове не се публикуват в СССР, но се отпечатват в чужбина, по-конкретно – в САЩ, където през 1970 г. се появява сборникът "Спирка в пустинята". През 1972 г. писателят е принуден да емигрира от Съветския съюз. През 1987 г. Бродски получава Нобела за литература.

© Associated Press
Йосиф Бродски.
"От самото начало на своето съществуване Шведската академия на науките не е оценявала по достойнство руската литература: тя пренебрегва имена като Толстой и Чехов. От началото на ХХ век. трима руски писатели са били удостоени с високото отличие, но си личи специалния подбор на академията: Иван Бунин, Борис Пастернак, Александър Солженицин, а сега и Йосиф Бродски – който очевидно е в остър конфликт с властите в собствената си страна", пише в своята книга "Съдбата на Русия" съветският литературовед Вадим Кожинов.
Надин Гордимър, ЮАР 1991 г.
Англоезичната писателка Надин Гордимър от ЮАР е активен борец срещу апартейда. По време на режима нейните произведения многократно са цензурирани или изобщо не са публикувани. Така например романът "Свят на чужденци" е издаден първо в Лондон, докато в ЮАР е забранен повече от 20 години. Подобна е и съдбата на други нейни произведения. © Associated Press Надин Гордимър.
Мо Ян, Китай, 2012 г.
Когато Мо Ян получава отличието през 2012 г., той е заместник-председател на Съюза на писателите в Китай. Мнозина считат неговата награда за политически реверанс към Пекин, тъй като никога досега близки до официалната власт китайски писатели не са отличавани.
"В последните години политиката играе роля в определянето на лауреата на Нобеловата награда за литература. Така например Мо Ян до голяма степен се приема като изразител на политиката на Китайската народна република", коментира през 2013 г. The Christian Science Monitor.
© Associated Press Китайският писател Мо Ян на церемонията по връчван на Нобеловите награди през 2012 г.
Рубриката “Анализи” представя различни гледни точки, не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на “Дневник”.
chicago514
Рейтинг: 1887 НеутралноПисателката описа ситуацията в Украйна като "окупация" и "чужда инвазия". "Уважавам руския мир, но не този на Берия, Сталин и Шойгу", заяви писателката."Точно.
hamiltonf
Рейтинг: 3719 НеутралноХубава статия!
Икономедиа Етичен кодекс на българските медии. 3. РЕДАКЦИОННА НЕЗАВИСИМОСТ 3.1 Няма да се поддаваме на политически или икономически натиск или влияния.stupid_american
Рейтинг: 426 НеутралноКомунистите са изперкали от яд за пореден път. Умните и цивилизовани хора пак им показаха, че няма място за тях в клуба, поне докато не си тръгне ботокса. Естетвено, в Русия смяната на властта обикновено става само след смъртта на лидера, така че ще чакаме още 20-тина години. Дано през тва време Путя да не направи много поразии. Щото той света си се развива, а ботоксовият върви назад, към тоталитаризма и съветизацията. В момента, в който разбере, че пак е загубил студената война ще е решаващо какво ще направи. Дано не тласне света към нова голяма война, щото тва му е единият вариант. Изостаналта технологично Русия, когато по-голямата част от нормалното човечество премине на възобновяеми източници на енергия, просто няма да има хептен нищо да предложи на тоя свят. Засега изливат помия по Запада, ама тва е само за разни маргинали. Конвертируем продукт те нямат.
"Дясна Вена" през 2009: "Viva Chaves! Viva la revolución! Venceremos!" "Дясна Вена" през 2010: "Viva Fidel! Un gran, gran Hombre!" :D :D :Dдедо Андро
Рейтинг: 682 Неутрално[quote#0:"Статията"]водещите московски книжарници не бързат да поставят на витрините си книгите ѝ[/quote]
Пич Незнам Как Да Ти Обесна Че Несъжелявам За Недостика На Некой Уникални Изразни Сретства По Български.Кащяло да бързат? Ми нали отваря очи!
oporna_to4ka
Рейтинг: 426 НеутралноПриляга и Нобела за литература на Светлана. Вчера четох откъс от книгата - много добър поглед върху нещата , много добра равносметка за живота и ценностите на хората облъчени от радиацията на комунистическата пропаганда. Обърнете внимание - става въпрос за едни 100 години , за няколко поколения които са подложени на дяволското изпитание да не могат да намерят себе си и се лутат в живота да намерят правилния път.
Добрата тролска практика повелява - Дявол трябва да играе в главите на гражданите на републиката, за да може крадците да олепят власттаstupid_american
Рейтинг: 426 НеутралноА като се сетя, че мужиците гласяха Путя за Нобел. Къде ве, брат, отиваш с калните галоши?
"Дясна Вена" през 2009: "Viva Chaves! Viva la revolución! Venceremos!" "Дясна Вена" през 2010: "Viva Fidel! Un gran, gran Hombre!" :D :D :Dspiegel
Рейтинг: 1817 Неутрално"антируските й изказвания на пресконференция в Минск..."
На тази глупост самата СА е отговорила: "Уважавам руския мир, но не този на Берия, Сталин и Шойгу".
Да си против кагебистката шайка, която е узурпирала Кремъл и разрушава Русия, не означава, че си "антируски". Това добре го знае голяма част от руската интелигенция, която се радва на наградата на СА и не квичи, че е политическа като руските "патриоти".
gbj06554106
Рейтинг: 531 НеутралноМдаа.
Политкоректна статия.
В духа на информационата война.
Която некои /и техните объркани поддръжници/ искат да спечелят, като некаква компенсация за тотално загубеното лидерство в световната геополитика.
И защото световно признание и награди получават хора, които не споделят техните "единствено правилни"виждания и стремежи - и както се вижда напоследък - са по често миражи, отблъскващи все по-вече хора
bitdefender
Рейтинг: 793 НеутралноЧел съм мемоарите на Чърчил. Брилянтен стил и неумолима логика. Истинско наслаждение за ума. Напълно заслужена Нобелова награда (извън политическия контекст).
The legend continues.lynyrdS
Рейтинг: 463 Неутрално.. Както е тръгнало скоро не само осъдените на смърт от моллите ще трябва да живеят анонимно и с охрана..
.. Специално Нобеловата не е просто литературна награда .. отразява нещо повече - общочовешки ценности..
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
Norman Granz
Рейтинг: 2399 Неутрално[quote#6:"stupid_american"]... мужиците гласяха Путя за Нобел. [/quote]
НЯМАМ ВРЕМЕ ДА ОТГОВАРЯМ НА ВСЕКИ ИДИОТ.Все едно Израел да присъди посмъртно на Айхман държавна награда за заслуги към еврейския народ.
Alexander97
Рейтинг: 2903 Неутрално[quote#3:"stupid_american"] ще чакаме още 20-тина години.
Много му даде. Неговите няма да го чакат толкова.
dnevnikar
Рейтинг: 3621 НеутралноМОЧА имени Лелина
Дмитрий, Дмитрий...
Светлана Алексиевич е световно известна журналистка и писателка от Беларус,
разобличителка на култове към личността, на анексии и тоталитарни извращения,
удостоена с престижна Нобелова награда за литература.
А ти кой си?
пп
Не случайно ЕС пробно
вдига санкциите днес
срещу Беларус - в награда,
че послушен беше "пес".
Ако тъй върви нормално,
след 3 месечно начало,
перспектива се открива:
Членство Пълно (интегрално).
"Писателката описа ситуацията в Украйна като "окупация" и "чужда инвазия". "Уважавам руския мир, но не този на Берия, Сталин и Шойгу", заяви писателката.
Кремъл веднага отговори на тези обвинения. "Светлана просто не разполага с достатъчно информация, за да дава оценка на това, което се случва в Украйна", коментира Дмитрий Песков, говорителят на Путин."
SSmart
Рейтинг: 856 ВеселоПО тертипа на Алексиевич могат да дадат Нобел и на Виктор Суворов! И той пише поръчка и с цел добре да се продаде на Запад, но много по-интересно........
Петър Самсонов
Рейтинг: 4009 НеутралноСтатията е от руското РБК - официална говорилня на Кремъл.
“Комунизмът е философия на провала, вяра в невежеството, евангелие на завистта.” сър Уинстън ЧърчилИ съвсем естествено ще акцентира върху нобелистите, оспорващи стойностите на съветския социализъм. И защо нищо не е казано за "грешните" решения на комитета по присъждането на наградата примерно на Херман Хесе, на Томас Елиът, на Юджин О'Нийл, на Пирандело, на Томас Ман, на Бърнард Шоу, на Анатол Франс, на Камю, на Пастернак, на Стайнбек, на самия Михаил Шолохов?...
Защото всичките (без последния) пишат на социална тематика и показват някои от проблемите на западното общество. Затова са "годни" за четене в Съветска Евразия.
Лумпениада...
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
stupid_american
Рейтинг: 426 НеутралноРуснацит нямат май един нормален нобелист. Всичките руснаци, дето са взели Нобел са или отлъчени от системата, или избягали, или им забраняват да си получат наградата. Разбира се, причината е в Нобеловия комитет, не в Русия
"Дясна Вена" през 2009: "Viva Chaves! Viva la revolución! Venceremos!" "Дясна Вена" през 2010: "Viva Fidel! Un gran, gran Hombre!" :D :D :DNorman Granz
Рейтинг: 2399 Неутрално[quote#17:"bitdefender"]баба светлана, която сто години върти една и съща развалена плоча[/quote]
НЯМАМ ВРЕМЕ ДА ОТГОВАРЯМ НА ВСЕКИ ИДИОТ.Много ви бърка в здравето тая "баба Светлана", комуне; искрено благодаря, че ме сравняваш с нея - за мен е чест.
Norman Granz
Рейтинг: 2399 Неутрално[quote#18:"stupid_american"]Всичките руснаци, дето са взели Нобел са или отлъчени от системата, или избягали, или им забраняват да си получат наградата. [/quote]
НЯМАМ ВРЕМЕ ДА ОТГОВАРЯМ НА ВСЕКИ ИДИОТ.Да, това е извънредно показателно.
Русия преследва, унижава и прогонва малкото човеци, с които има основание да се гордее.
Затова там остават такива като ... нашистите...
SSmart
Рейтинг: 856 НеутралноДо коментар [#18] от "stupid_american":
МИхаил Шолохов!
Hawaii
Рейтинг: 4150 Неутрално[quote#0:"СТАТИЯТА"]В историята на Нобеловите награди за литература това не е първият случай, когато обществото смята решението на Нобеловия комитет по-скоро за политическо, отколкото за реално признание за литературните качества на даден автор. РБК припомня някои аналогични случаи. [/quote]
Разбрахме ли сега ?
Не компютри,а компоти
Не било оригинална статия на Дневник,а
ТИРАЖИРАНЕ ХИБРИДНАТА ИЗЦЕПКА
НА КРЕМЪЛСКИЯТ "РБК"
ЧАСТ ОТ ИНФОРМАЦИОННАТА ВОЙНА
НА КРЕМЪЛ СРЕЩУ НОРМАЛНОСТТА
Щеше да е признак на лош вкус
ако не беше
ПОВЕЧЕ ОТ ГНУСНО
Hawaii
Рейтинг: 4150 Весело[quote#19:"Norman Granz"]Много ви бърка в здравето тая "баба Светлана", комуне[/quote]
"Баба им Светлана" е НАБОР
НА ДЕДО ИМ ПУТИН
stupid_american
Рейтинг: 426 НеутралноДо коментар [#21] от "SSmart":
"Дясна Вена" през 2009: "Viva Chaves! Viva la revolución! Venceremos!" "Дясна Вена" през 2010: "Viva Fidel! Un gran, gran Hombre!" :D :D :DВикаш, има един, дето съвецката система не му е скапала живота за
"награда" за международното признание, тъй ли? Еми браво, браво на тез руснаци бе. Страхотни са!
Norman Granz
Рейтинг: 2399 Неутрално[quote#23:"Hawaii"]"Баба им Светлана" е НАБОР
НЯМАМ ВРЕМЕ ДА ОТГОВАРЯМ НА ВСЕКИ ИДИОТ.НА ДЕДО ИМ ПУТИН[/quote]
Упс!
Апят перепуталис мурзилки.
kamche
Рейтинг: 217 НеутралноНобеловият комитет може би успява с изборите си за литература да изнерви руското общество. Но въпрос е дали литературата от това има полза или губи.Едно са добрите намерения а съвсем друго адските постигиженя.Према мен само ще ги тормозат студентите вместо с литература да се занимават с социология, което да не се лъжем не представлява литеаратура.
SSmart
Рейтинг: 856 НеутралноДо коментар [#24] от "stupid_american":
Викам , че и в съветската система имаше гениални писатели, които заслужаваха Нобел!!
kilgore
Рейтинг: 537 НеутралноТези награди, които напълно пренебрегнаха Астрид Линдгрен, за сметка на всякакви "писатели", доказаха, че са политика, а не оценка на литературни достойнства!
'It's not wise to violate rules until you know how to observe them' - T.S. Eliot, interview with The Paris Review (Issue 21, 1959)scifiction
Рейтинг: 217 НеутралноМного сте заблудени. РБК е опозиционно либерално руско издание, но не от примитивно пропагандните.
, силно ангажиран идеологически в крак с времето, като набърква една боза...
, та дамата се включи в либералния вой срещу Путин по повод реакцията на Русия след преврата в Киев.
А статията замазва очебийния факт, че наградата е отново дадена на публицист (разказвач на "частни случаи" - нашият Калин Донков не и отстъпва
Авторката, която много добре се ориентира за западните "вкусове", беше номинирана още 2013 - тогава като критичка на "последния диктатор в Европа" , ама той взе напоследък да завива към правата линия
Най-забавното е, че сред няколкото много талантливи съвременни руски писатели, има също толкова яростни критици на Путин като Алексеевич, които като литератори са няколко глави над наградената... Е, очевидно с нея се избиват няколко зайци и най-вече се дава поощрителен нишан на батька лукашенко
И да си спомним, че доскоро един от върховете в руската литература на 20 век, Валентин Распутин, беше все още жив...
Jessika
Рейтинг: 1468 НеутралноЗа неразбралите - нобеловата награда за литература не е просто лутературна награда, такива има много, а освен за талант, и за гражданска позиция, защита на човешки ценности и значимост за света като цяло.
Виктор Юго: „Общество, което не иска да го критикуват, прилича на болен, който не разрешава да го лекуват.”nenad
Рейтинг: 426 Весело[quote#3:"stupid_american"]Умните и цивилизовани хора пак им показаха, че няма място за тях в клуба[/quote]
Умните и цивилизовани хора са престанали да показват среден пръст? Каква еволюция в мисленето ти, умни и цивилизовани човеко!
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
Митев
Рейтинг: 1258 НеутралноТо верно световната литература сериозно е зациклила и на практика едва ли има литературно събитие през годината, което е съизмеримо по мащаб с някои от предходните лауреати, а и номинации през годините. Аз също четох откъс от книгата, заради която е нобелирана Алексиевич - ами за каква литература става въпрос, най-обикновена - да речем - добра публицистика, но само публицистика. За това си има Пулицър и куп други журналистически отличия. Така че, няма съмнение, че политиката и тук е изместила изкуството. А когато нещо грубо е изместено от друго, което е силното на деня, тогава резултата е такъв, какъвто в България приехме да наричаме със звучната думичка ЧАЛГА
stein
Рейтинг: 899 ВеселоНобеловият комитет има пари за награда, спазва си регламента и я връчва на тези, които смята за достойни. Критиците му имат лесно решение: да намерят съответната сума и да връчат награда на когото си искат.
"Свободата започва там, където свършва невежеството." Виктор Юго.bitdefender
Рейтинг: 793 Неутрално[quote#30:"Jessika"]нобеловата награда за литература не е просто лутературна награда, такива има много, а освен за талант, и за гражданска позиция, защита на човешки ценности и значимост за света като цяло[/quote]
The legend continues.В такъв случай трябва да я нарекат не "Нобелова баграда за литература", а "Нобелова награда за политическа коректност и литература".
bitdefender
Рейтинг: 793 Неутрално[quote#36:"stein"]Нобеловият комитет има пари за награда[/quote]
The legend continues.Що се отнася за литературата и мира, нобеловите награди отдавна са сведени до дребен винт в пропагандната центрофуга на англосаксите с гърбави носове.
bitdefender
Рейтинг: 793 Неутрално[quote#35:"Митев"]А когато нещо грубо е изместено от друго, което е силното на деня, тогава резултата е такъв, какъвто в България приехме да наричаме със звучната думичка ЧАЛГА[/quote]
The legend continues.Именно.
stupid_american
Рейтинг: 426 НеутралноДо коментар [#35] от "Митев":
"Дясна Вена" през 2009: "Viva Chaves! Viva la revolución! Venceremos!" "Дясна Вена" през 2010: "Viva Fidel! Un gran, gran Hombre!" :D :D :D[quote#35:"Митев"]А когато нещо грубо е изместено от друго, което е силното на деня, тогава резултата е такъв, какъвто в България приехме да наричаме със звучната думичка ЧАЛГА[/quote]
Поредната теория в стил Митяф. Просто наблюдава едно единствено явление и прави някакъв глобален "извод", който, разбира се, ако се подложи на тест, ще фейлва повече, отколкото ще се потвърждава. За да е пълно празнодумието, разбира се, се борави с отвлечени понятия, на които Митяф е хем създател, хем определител. Примерно, "чалга" в случая ще е просто което е удобно Митяф, за да си насоса празните приказки спрямо каквото му хрумне.
Иван K
Рейтинг: 2713 Неутрално"Кремъл веднага отговори на тези обвинения. "Светлана просто не разполага с достатъчно информация, за да дава оценка на това, което се случва в Украйна", коментира Дмитрий Песков, говорителят на Путин."
подписДа отворят архивите на КГБ за да разполагаме всички с достатъчно информация
Hawaii
Рейтинг: 4150 Весело[quote#33:"nenad"]Какво значи "набор"? [/quote]
СВЕРСТНИЦА
Понял ?
Иван K
Рейтинг: 2713 ВеселоДо коментар [#36] от "stein":
подпис"Нобеловият комитет има пари за награда, спазва си регламента и я връчва на тези, които смята за достойни. Критиците му имат лесно решение: да намерят съответната сума и да връчат награда на когото си искат."
Те, критиците, ще намерят пари ама авторитет нямат.
Иван K
Рейтинг: 2713 НеутралноДо коментар [#18] от "stupid_american":
подпис"Руснацит нямат май един нормален нобелист. "
Имат, ама не са червени както ти се иска и дори са емигрирали преда да станат нобелисти.
dsu59398726
Рейтинг: 8 НеутралноТоя път се излагате. Чърчил е публикувал повече думи, отколкото Шекспир и Дикенс взети заедно.
dsu59398726
Рейтинг: 8 Неутралнои не съм dsu59398726. Дайнов съм!
Julian Mall
Рейтинг: 2215 Неутрално[quote#0:"Дневник"]Писателката описа ситуацията в Украйна като "окупация" и "чужда инвазия". "Уважавам руския мир, но не този на Берия, Сталин и Шойгу", [/quote]
По-добре миг свобода отколкото живот в робствоСамо това сравнение е достатъчно да илюстрира интелектуалната "дълбочина" на нобелистката. Не знам как можеш да уважаваш Руският свят и да наричаш естественият стремеж на руснаците, озовали се в държавата-недоразумение Украина, за завръщане в Русия - чужда инвазия. А поставянето на Путиновата пионка-министър редом до Сталин и Берия си е незаслужено повишение което той с нищо не е заслужил.
nenad
Рейтинг: 426 Весело[quote#18:"stupid_american"]Руснацит нямат май един нормален нобелист. [/quote]
Както обикновено, компетентно бъркаш. Шолохов.
nenad
Рейтинг: 426 Весело[quote#44:"Иван К"]Имат, ама не са червени както ти се иска и дори са емигрирали преда да станат нобелисти.[/quote]
Още един интелектуалец, който не знае за Шолохов!
nenad
Рейтинг: 426 Любопитно[quote#42:"Hawaii"]СВЕРСТНИЦА
Понял ?[/quote]
Би ли се изразил на български?
Julian Mall
Рейтинг: 2215 Весело[quote#29:"scifiction"]Е, очевидно с нея се избиват няколко зайци и най-вече се дава поощрителен нишан на батька лукашенко [/quote]
По-добре миг свобода отколкото живот в робствоНяма да се учудя ако вземат да наградят и батьката ако се опълчи на Путя и излезе от "Митническия съюз". Луката да не е по-долу от Чърчил?
Bulgerman
Рейтинг: 531 НеутралноКаквато и поредна гадост да научим за Русия ще е малка част от отвратителния живот там.
XXI век е! Електронно Правителство и Гласуване.Имаме фундаментална разлика с тях. Те са роби, ние сме свободни хора. Ние се учим да живеем добре в правова държава, те се учат да мрат по волята на господаря си.
clarkv622
Рейтинг: 713 Неутрално[quote#3:"stupid_american"]Изостаналта технологично Русия, [/quote]
България е на 111 място по свобода на словото. Ако дневник се откаже от грантовете ще се изкачим до 110Технологичното изоставане на Русия не е никакъв проблем. Виж какво направиха изостаналите китайци за кратко време. Истинският проблем на Русия е социалната и идеологическа изостаналост, която изостаналост е много по-трудна за преодоляване и в същото време много опасна. Опасна, както за Русия, така и за останалия свят. Може би това заради това нобеловият комитет присъжда наградата на писател, изразяващ политически (идеологически и социални) убеждения. Дали това е редно? По-скоро не, но не съм съвсем сигурен.
stupid_american
Рейтинг: 426 НеутралноДо коментар [#48] от "nenad":
"Дясна Вена" през 2009: "Viva Chaves! Viva la revolución! Venceremos!" "Дясна Вена" през 2010: "Viva Fidel! Un gran, gran Hombre!" :D :D :DИмали, викаш, един, дето са му разрешили да си вземе наградата. Е, това си е постижение, наистина. Велика нация!
nenad
Рейтинг: 426 Весело[quote#54:"stupid_american"]Имали, викаш, един,[/quote]
Имат, не "имали". И ти не го знаеш. Понеже си експерт с профил "Нобелови лауреати".
Додо
Рейтинг: 912 НеутралноДо коментар [#35] от "Митев":
l-alexievich-comment-ac11de0c-6dee-11e5-91eb-27ad1 5c2b723-20151008-story.html
Привет. Може би ще ти е интересна тази статия:
Her Nobel is deserved. Read Svetlana Alexievich.
http://www.chicagotribune.com/news/sns-wp-blm-nobe
Григор Лилов
Рейтинг: 897 НеутралноФакт е, че не се оспорват Нобелите за наука, защото критериите са ясни. Ясно е и защо. Научното постижение съдържа обективни факти извън нас нас, докато литературното - не и оценката му изцяло е плод на човешкия субективизъм. Лично за мен тези награди за литература ми приличат на нещо като музикален конкурс, на който еди кои си през годините печелят отличието, ама публиката не купува въобще албумите на част от тях.
stupid_american
Рейтинг: 426 НеутралноДо коментар [#55] от "nenad":
"Дясна Вена" през 2009: "Viva Chaves! Viva la revolución! Venceremos!" "Дясна Вена" през 2010: "Viva Fidel! Un gran, gran Hombre!" :D :D :DМи не съм експерт, ама то не ти трябва да си експерт за да знаеш, че руснаците се отнасят с нобелистите си като с кучета. Ма нищо де, той Нобелът не е важен и не е показателен за нищо. Вие ще си направите руски Нобел, както и интернет
rumata
Рейтинг: 501 Неутрално[quote#0:"дневник"]Уинстън Чърчил, Великобритания, 1953 г.
Според Козяшката прислуга, на Шипка, РУСКИ АГРЕСОРИ И БЪЛГАРСКИ СЕПАРАТИСТИ ВЛЯЗОХА В БОЙ СЪС ЗАКОННАТА ОСМАНСКА ВЛАСТ.Това е един от редките случаи, когато Нобеловият комитет признава, че връчва наградата не толкова заради литературното творчество на лауреата, а заради "блестящото му ораторско майсторство, с което защитава най-великите човешки ценности".[/quote]
Страшно "велики" човешки ценности е защитил! Остави цяла източна Европа в лапите на Сталин, като всичко това договори далеч преди края на войната. Един от най-големите страхливци на 20 век, възхваляван като герой и до днес.
stupid_american
Рейтинг: 426 НеутралноДо коментар [#53] от "clarkv622":
"Дясна Вена" през 2009: "Viva Chaves! Viva la revolución! Venceremos!" "Дясна Вена" през 2010: "Viva Fidel! Un gran, gran Hombre!" :D :D :D[quote#53:"clarkv622"]Технологичното изоставане на Русия не е никакъв проблем. [/quote]
Съгласен съм с теб за социалното изоставане, но като цяло говоря не за битови технологии, а промишлени и, най-вече, медицински. Иначе си прав - бързо може да са накупят технологии, но да не забравяме, че Путя поставя нова желязна завеса, която ще спъва процесът.
nenad
Рейтинг: 426 Весело[quote#58:"stupid_american"]Ми не съм експерт,[/quote]
Не думай
Judjuk
Рейтинг: 3309 НеутралноТоз комитет по начало присъжда награди по политически причини. Още в началото са отнели наградата на Менделеев и са я дали на някой, дето днес никой не му знае името и не се сеща за него. Майната им.
Venci Mirchev
Рейтинг: 322 НеутралноКогато Нобел за литература се присъжда и за политически убеждения- не е правилното заглавие. Ако трябва да сме прецизни-дами игоспода от Дневник, то бихме озаглавили статията:
Аз съм тук и там. — Навред. — Един работник от Тексас, хамалин от Алжир, поет... Н.В.Нобел за литература се присъжда основно за политически убеждения
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
stupid_american
Рейтинг: 426 НеутралноДо коментар [#64] от "rumata":
"Дясна Вена" през 2009: "Viva Chaves! Viva la revolución! Venceremos!" "Дясна Вена" през 2010: "Viva Fidel! Un gran, gran Hombre!" :D :D :DЕ да, призът за Обама е смешен, наистина. Не може на американски президент да се дава Нобел за мир, защото американският президент има важната задача да елиминира комунистите и други отпадъчни елементи за цивилизацията. Няма как да е мирен просто: боклуците никога нямат край.
clarkv622
Рейтинг: 713 НеутралноДо коментар [#60] от "stupid_american":
България е на 111 място по свобода на словото. Ако дневник се откаже от грантовете ще се изкачим до 110[quote#60:"stupid_american"]Путя поставя нова желязна завеса, която ще спъва процесът.[/quote]
Спуска завеса, да. Ами той я спуска, поради липсата на идеология, която да обедини и поведе Русия напред. Поради факта че идеологията, която го държи на власт е стара и немощна. Ако Русия се отвори за света, тази идеология ще рухне. Страх и немощ - това лъха от Русия. Неспособност да предложи алтернатива, нито на това, което в момента е Русия, нито на кризата, която в момента е обхванала западната цивилизация. С една дума Безисходица.
Митев
Рейтинг: 1258 Весело[quote#57:"Григор Лилов"]тези награди за литература ми приличат на нещо като музикален конкурс[/quote]
Те затова и Боно, и А. Жоли и цял куп тем подобни са на опашката за нобелово лауреатство
rumata
Рейтинг: 501 Неутрално[quote#12:"Norman Granz"]... мужиците гласяха Путя за Нобел. - цитат на коментар #6 от “stupid_american”
Според Козяшката прислуга, на Шипка, РУСКИ АГРЕСОРИ И БЪЛГАРСКИ СЕПАРАТИСТИ ВЛЯЗОХА В БОЙ СЪС ЗАКОННАТА ОСМАНСКА ВЛАСТ.Все едно Израел да присъди посмъртно на Айхман държавна награда за заслуги към еврейския народ. [/quote]
Ето го и другия не доучил матросовец!!
За ЛИТЕРАТУРА ве, Карлуково!! За ЛИИТЕЕЕРААТУУРААА!
Hawaii
Рейтинг: 4150 Неутрално[quote#63:"cayolara"]Ако трябва да сме прецизни-дами игоспода от Дневник, то бихме озаглавили статията:
Нобел за литература се присъжда основно за политически убеждения[/quote]
Ако трябва да сме още по-прецизни
дами и господа,то бихме озаглавили статията
КРЕМЪЛСКАТА ХИБРИДНА ВОЙНА
ПО ПОВОД НОБЕЛА ЗА ЛИТЕРАТУРА-
ГЛЕДНАТА ТОЧКА НА ПУТИН
И КРЕМЪЛ
Това е статията
ПРЕПЕЧАТКА И ПРЕРАЗКАЗ
НА КАЗАНОТО ОТ ПУТИНСКИЯ
"РБК" ПО ВЪПРОСА
Митев
Рейтинг: 1258 НеутралноДо коментар [#63] от "cayolara":
Добре е да се има предвид и друго - чисто политическите убеждения на лауреатката и тези на Путин общо взето нямат разлика. Критиките не са толкова идеологически, колкото на една друга основа.
Храбър
Рейтинг: 3223 НеутралноМного бих желал написалия тази статия (защо ли се е прикрил зад името на Дневник), да обясни как се оценяват качествата на едно литературно произведение и в какво точно се изразяват те!
"Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"Нима литературата не е отражение на живия живот? А като такова как би могла тя да избегне ненавлизането в политиката, която също се вплита в живота?
А как пишещия би могъл да изрази своето мнение, позиция и възгледи?
Погледнете примерите поместени по-горе! Всички те отразяват решителни, но и най-емоционални политико-исторически събития, при които хората изживяват най-силните си страсти, вълнения и проблеми.
Чувствителните пишещи не могат да избегнат най-силните вълнения и емоции, които са преживявани от обществото в даден исторически момент, а в точно такива произведения се търсят най-добрите думи, изрази и всякакви други похвати за да се изрази собствената позиция. И понеже отражението върху четящия именно при такива произведения е най-силно, затова те се харесват най-много!
Нали това се търси най-много в литературните произведения?
stupid_american
Рейтинг: 426 НеутралноДо коментар [#70] от "Митев":
"Дясна Вена" през 2009: "Viva Chaves! Viva la revolución! Venceremos!" "Дясна Вена" през 2010: "Viva Fidel! Un gran, gran Hombre!" :D :D :D[quote#70:"Митев"]Добре е да се има предвид и друго - чисто политическите убеждения на лауреатката и тези на Путин общо взето нямат разлика. [/quote]
Митев, баце, няма ли някоя статия за Камен Калев да ходиш да плюеш по човека, ми си седнал тука да си изказваш тука непочиващите на нищо мантри.
stupid_american
Рейтинг: 426 НеутралноДо коментар [#66] от "clarkv622":
"Дясна Вена" през 2009: "Viva Chaves! Viva la revolución! Venceremos!" "Дясна Вена" през 2010: "Viva Fidel! Un gran, gran Hombre!" :D :D :DСъгласен съм.
Храбър
Рейтинг: 3223 Весело[quote#66:"clarkv622"] Ами той я спуска, поради липсата на идеология, която да обедини и поведе Русия напред. [/quote]
"Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"Между другото в целия свят в момента липсва подобна идеология "която да обедини и поведе" който и да било.
Този факт обаче не кара лидерите в другите страни да "спускат завеса"!
....Освен в Северна Корея и някои други подобни!
Venci Mirchev
Рейтинг: 322 Неутрално[quote#70:"Митев"]Критиките не са толкова идеологически, колкото на една друга основа.[/quote]
Аз съм тук и там. — Навред. — Един работник от Тексас, хамалин от Алжир, поет... Н.В.Така е! Идеологията се състои в противопоставянето на Изтока и Запада. И САЩ и Русия са десни, а Западна Европа са леви...
Angel Dobrev
Рейтинг: 583 НеутралноАко не познавах Светлана Алексиевич от доста по-рано, отколкото някои днешни форумци, щях да разсъждавам сигурно като тях... Сигурно аргументи и контрааргументи им дава "творчеството" на другарката-госпожа, видяно само през призмата на онова, що е сътворила през последния ЧЕТВЪРТ ВЕК, т.е. без да са прочели страници от периода ѝ преди 1989 година. Ето, в рамките на два дни за трети път разтварям и прелиствам "Войната не е с лице на жена", като се убеждавам, че онази Светлана Алексиевич НЕ Е тази - днешната / 2015 г. / Светлана Алексиевич ... В тази връзка ще цитирам гениалния Лев Толстой: " Не е нужно да изядеш цялото яйце, за да се убедиш , че е вмирисано ..." А и човек се развива, не на шега, и той мутира като грипните вируси, за да стане неразпознаваем. Е, и госпожата от Беларусия е м у т и р а л а, щото просто ѝ се е наложила след 1989 г. дза смени партитурата със заглавията и да оцелява като полу писател/ка/, като полу журналистка... Ох, да знаят повечето в този форум само с какъв патос, с каква жар тя пресъздава в споменатата от мене нейна кщнига героите и героините на Великата отечествена... Както казват някои форумци по други теми - " АБЕ ... ДРУГА БИРА " ... беше...
dnevnikar
Рейтинг: 3621 НеутралноКато всички пост съветски граждани,
повечето руснаци са волно или неволно
ученици на бандитите "Ленин" и "Сталин"
от първо, второ и №-то поколение.
Грузинският интернационалист Джугашвили "Сталин"
практикувал слабост към банкови обири още преди
болшевишкия преврат 1917.
Освен банки, превратаджиите експроприирали скъпо струващи нефтодобивни, преработвателни и транспортни съоръжения на братята Нобел в Русия.
В новата нация на зло Сталин се курдисал като Външен министър по Eнергетика (, икономика и туризъм),
а по късно си издействал и щатната бройка Генералисимус.
Та, особено през болшевишката ера...
в ссср се наслоили наслоения и неприязъни против
братята Нобел и нобелови каквото и да е.
Отвращения... но Не връща експроприираното и бандитски др. "вземания".
До коментар [#18] от "stupid_american":
Руснацитe нямат май един нормален нобелист.
Всичките руснаци, дето са взели Нобел са или отлъчени от системата, или избягали, или им забраняват да си получат наградата.
Разбира се, причината е в Нобеловия комитет, не в Русия
Храбър
Рейтинг: 3223 Неутрално[quote#76:"chichkovuychev"]А и човек се развива, не на шега, и той мутира като грипните вируси, за да стане неразпознаваем. Е, и госпожата от Беларусия е м у т и р а л а, щото просто ѝ се е наложила след 1989 г. дза смени партитурата със заглавията и да оцелява като полу писател/ка/, като полу журналистка... [/quote]
"Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"Какво лошо виждаш е развитието и промяната?
Защо не позволяваш на хората да променят мнението си?
Цял свят се променя, развива и заедно с него се променят и възгледите на хората.
Има ли поне един творец, който цял живот да е описвал, извайвал, възпявал само една и съща страна на живота? Има ли такъв художник, който цял живот да е рисувал един и същ модел и то погледнат от една и съща страна, при една и съща светлина, в една и съща обстановка?
lekapoleka
Рейтинг: 217 ВеселоВсичко добре, само откъде го измислихте тоя Мо Ян? На българските издания на китайския нобелист си пише Мо Йен. Ако не сте ги виждали, барем Гугъл да бяхте отворили.
Hawaii
Рейтинг: 4150 Неутрално[quote#71:"Храбър"]Много бих желал написалия тази статия (защо ли се е прикрил зад името на Дневник), да обясни как се оценяват качествата на едно литературно произведение [/quote]
Статията е написана от ПУТИНСКИЯ "РБК"
Това е ЦИТИРАНЕ НА НАПИСАНОТО ОТ "РБК"
Типично по КГБейски,ПУТИНОВИТЕ МАШИ
по най-бързият начин омаловажават и
насират всеки опит за признание на
нещо различно от путинизЪма.
ДНЕВНИК публикува ОТ СВОЕ ИМЕ
ДОСЛОВНО ЦИТИРАНА СТАТИЯ
ОТ ПУТИНСКИТЕ МЕДИИ
С което ПОДВЕЖДАТ ЧИТАТЕЛИТЕ
dnevnikar
Рейтинг: 3621 ЛюбопитноНе разбрахме какво е сгрешила Госпожата
през годините на тоталитарна еrra.
С какво са Ви мили и драги "запъртъци" или "вируси"
от преди 1989, и след, каквито Гражданката критикува.
До коментар [#76] от "chichkovuychev":
Ако не познавах Светлана Алексиевич от доста по-рано, отколкото някои днешни форумци, щях да разсъждавам сигурно като тях... Сигурно аргументи и контрааргументи им дава "творчеството" на другарката-госпожа, видяно само през призмата на онова, що е сътворила през последния ЧЕТВЪРТ ВЕК, т.е. без да са прочели страници от периода ѝ преди 1989 година.
Ето, в рамките на два дни за трети път разтварям и прелиствам "Войната не е с лице на жена",
като се убеждавам, че онази Светлана Алексиевич НЕ Е тази - днешната / 2015 г. / Светлана Алексиевич ...
В тази връзка ще цитирам гениалния Лев Толстой: " Не е нужно да изядеш цялото яйце, за да се убедиш , че е вмирисано ..."
А и човек се развива, не на шега, и той мутира като грипните вируси, за да стане неразпознаваем......................
Angel Dobrev
Рейтинг: 583 ВеселоДо №78 - Храбър: Колега, и тука ти сложих +, но не като плюсовете за по-горни изказвания, тука причината е, че си достоен ЦЕСЕКАР, което говори , че не само в спорта имаме еднакви виждания. Не че е задължително, но е желателно... Иначе лошото е, че моят доставчик Телекабел не пуска Канал 3 и не мога да гледам какво става в Сандански днес...
dnevnikar
Рейтинг: 3621 НеутралноПрав си.
Те - Авторитарци,
пари имат - не че не.
"Авторитетно" изстават
феодалните им старци.
"Галъп" бла бла "интернаш" симулират.
Туй го могат.
"Нобел" модно Благордно да заслужат... мимикрират...
Просто: начин не намират.
До коментар [#43] от "Иван К":
До коментар [#36] от "stein":
"Нобеловият комитет има пари за награда, спазва си регламента и я връчва на тези, които смята за достойни.
Критиците му имат лесно решение: да намерят съответната сума и да връчат награда на когото си искат."
Те, критиците, ще намерят пари ама авторитет нямат.
proza
Рейтинг: 813 Неутрално"В историята на Нобеловите награди за литература това не е първият случай, когато обществото смята решението на Нобеловия комитет по-скоро за политическо, отколкото за реално признание за литературните качества на даден автор."
Още като чух за нея точно това ми дойде наум. Сега е на мода да се плюе по всичко руско, така че и Нобелите трябва да са антируски. Не е нито първия случай на политическо решение, нито последният. Едва ли ще седна да я чета.
dnevnikar
Рейтинг: 3621 ВеселоДа, тъжна картина.
от една страна:
Личност светла, образована и световно известна,
лауреат на Нобелова награда.
от друга:
тролник "chichkovuychev".
До коментар [#76] от "chichkovuychev":
Ако не познавах Светлана Алексиевич от доста по-рано
...
А и човек се развива, не на шега, и той мутира
като грипните вируси, за да стане неразпознаваем...
SSmart
Рейтинг: 856 ВеселоДо коментар [#48] от "nenad":
И не четат и коментарите по-горе! От кога съм им го написал!
klimentm
Рейтинг: 3613 НеутралноВоят който започна в Русия след присъждане на наградата само подчертава нейната актуалност! Дори и Гогол да беше жив днес и да бяха я дали на него , руснаците щяха да реват че не познава "руский мир"! Жалко че не са научили нищо за един век!
klimentmХрабър
Рейтинг: 3223 Неутрално[quote#22:"Hawaii"]Не било оригинална статия на Дневник,а
"Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"ТИРАЖИРАНЕ ХИБРИДНАТА ИЗЦЕПКА
НА КРЕМЪЛСКИЯТ "РБК"
ЧАСТ ОТ ИНФОРМАЦИОННАТА ВОЙНА
НА КРЕМЪЛ СРЕЩУ НОРМАЛНОСТТА [/quote]
Интересно кого има предвид автора с израза обществото?
Кое общество? Руското ли или световното?
"..когато обществото смята решението на Нобеловия комитет по-скоро за политическо, отколкото за реално признание за литературните качества на даден автор.."
Николов
Рейтинг: 1311 Неутрално[quote#1:"chicago514"]Уважавам руския мир, но не този на Берия, Сталин и Шойгу", заяви писателката[/quote]Апропо, нито един от тримата не е етнически руснак. Не, че етническият руснак Путин е кой знае колко по-добър избор от, да речем, Шойгу.
“If you give people a good enough ‘why’, they will always figure out the ‘how’.” – J. Belfortstupid_american
Рейтинг: 426 НеутралноДо коментар [#76] от "chichkovuychev":
"Дясна Вена" през 2009: "Viva Chaves! Viva la revolución! Venceremos!" "Дясна Вена" през 2010: "Viva Fidel! Un gran, gran Hombre!" :D :D :DДобро очерняне по комунистически спретна. Никаква конкретика, само нахвърляни някакви никакви неща, но достатъчно, за да компрометира обекта. Така сте вие - умеете да черните без де факто да казвате нищо. Честно казано, след толкова години четене на подобни мнения по форумите, не ми се вярва, че това е просто стил на поднасяне на информацията. По-вероятното е, че просто нямате нищо за казване.
stein
Рейтинг: 899 ВеселоДо коментар [#21] от "SSmart":
0%B1%D0%BB%D0%B5%D0%BC%D0%B0_%D0%B0%D0%B2%D1%82%D0 %BE%D1%80%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0_%D1%82%D0%B5%D0% BA%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%B2_%D0%9C._%D0%90._%D0%A8% D0%BE%D0%BB%D0%BE%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%B0
"Свободата започва там, където свършва невежеството." Виктор Юго.До коментар [#48] от "nenad":
Казвате, Шолохов бил "нормален" нобелов лауреат? Що спорове се водят дали е плагиатор или не...
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%BE%D
kamaelsh
Рейтинг: 426 НеутралноАз искав да попитам, тази беларуската какъв писател е? Тя е журналист и не вярвам да е допринесла с каквото и да за красотата на езика които пише. Нещо да не е измислила нови думи като Солженицин например на руски. Гледах livestream-a и шведката от комитета явно незнаеше какво да каже и измисли великата мисъл, че стила и е поли-фоничен. За Пулицъл може журналисти пишещи в журналистичен стил да печелят, ама не и нобела.
https://radicotradico.wordpress.com/ Der Tradicionalist BlogТо и с Чърчил същото. В сравнение с предишни министри-председатели на Англия, той пише така че и умразните му некъпещи се българи в кръчмата могат да го разберат.
glog
Рейтинг: 636 НеутралноДо коментар [#18] от "stupid_american": ≪Разбира се, причината е в Нобеловия комитет, не в Русия≫
Браво, един път и ти да напишеш нещо вярно, макар че си го написал подигравателно. И така без да искаш си улучил десятката.
glog
Рейтинг: 636 НеутралноВсъщност статията показва точно обратното на това, което са видяли в нея русофагите и борците срещу несъщестуващите м съвременната политическа реалност комунисти. В нея без да се акцентира, се показва точно това: Че всеки автор, чийто книги все пак могат да се прочетат, макар и да не са нещо особено, но са се проявили като борци срещу идеологическите позиции, които Западът отхвърля, е направен нобелов лауреат.
Всъщност това е естествено, защото макар и не толкова тотално и открито, летературата (и изкуството изобщо) е също такава основна област на проява на идеологията, каквато е и областта на политиката. А всички членове на комисиите, които определят кой да стане лауреат на нобеловата награда, са хора, които споделят идеологиите на своите държави, а те всички са от политическия (или от идеологическия) ЗАПАД.
тулса
Рейтинг: 3157 Весело[quote#29:"scifiction"]сред няколкото много талантливи съвременни руски писатели, има също толкова яростни критици на Путин[/quote]Какво им обясняваш на илитератите...като Стюпи.
Много са чели те Сорокин, Пелевин,Войнович..
Е, може пък да знае кой е Паланюк....или Езра Паунд.
nenad
Рейтинг: 426 Любопитно[quote#91:"stein"]Казвате, Шолохов бил "нормален" нобелов лауреат? Що спорове се водят дали е плагиатор или не... [/quote]
Казвам. Вие какво казвате - че ако около името на един автор се водят спорове за авторството му, то той не е автор? Само да напомня, че на този принцип и Шекспир не е никакъв ....
Та, какво точно твърдите?
apa4i4
Рейтинг: 0 Неутралновъпросната Светлана Алексиевич беше в Афганистан и ръководеше съветската пропаганда едно време когато СССР нахлу там . Ама им е къса паметта на някои. А иначе собствения и брат се отрече от нея и я обяви за предателка
bawarec
Рейтинг: 426 Неутрално[quote#3:"stupid_american"]Конвертируем продукт те нямат. [/quote]
Имат! И това е износът на война!
nenad
Рейтинг: 426 Весело[quote#77:"dnevnikar"]практикувал слабост към банкови обири[/quote]
"практикувал слабост" е наистина възхитително добре казано!
stoiank
Рейтинг: 1104 ВеселоНаградата е перфектна и отговаря на времето.
Първо никой не чете нещо по-дълго от 50-100 страници, затова на мода е публицистиката. Късо, ясно и политически правилно. Преди време кардиналите папа избраха по политически критерии, та какво остава за Нобеловия комитет. Да не говорим, че е имало време когато е било точно обратното, номинираните са били западни писатели със леви убеждения.
Да се борим българин да спечели нобелова награда, а останалото е за спор на маса. Има комитет, той определя кой първи, кой втори. Хареса ми сравнението по-горе с "чалгата", но за да го усетят някой, трябва да познават и друг вид музика/литература....