
© Юлия Лазарова
Здравният министър Петър Москов
Когато през май г-н министърът разпространи идеята да нов данък върху храните (наречени вредни) с колеги от "Денкщат България" се заехме да направим анализ какви биха били ефектите. Резултатите бяха публикувани на страницата на ИПИ. През тези пет месеца ние се натъкнахме на много въпроси, на които идеята за новия данък трябва да отговори. Освен че това са нормални въпроси за здравия разум във всяка законодателна идея, но у нас отговорът се изисква и от закона за нормативните актове, и от закона за административното регулиране на стопанската дейност.
На 20 октомври,
министърът ще даде пресконференция, на която няма да даде отговор на следните питания:
1. Защо не се отчита отрицателния опит на четири страни от ЕС, въвели подобни данъци през последните години?
2. Защо не се споменава опита на Белгия, Великобритания, Германия и Естония, където, след анализ, такова облагане на храните е отхвърлено?
3. Откъде се черпи увереност, че болестите, от които се смята, че българските граждани страдат са следствие на затлъстяване и наднормено тегло, след като по всички международни сравнения показват по-ниски показатели за България в сравнение с всички страни от ЕС?
4. Следователно откъде идва увереността, че има причинно-следствена връзка между нарочените за облагане храни и състоянието на здравето?
5. Откъде са намерени доказателства, че с облагане на храни, ще се промени диетата на хората, населяващи тази юрисдикция, след като за храните има лесно намираеми заместители и след като облагането ще засегне само 1% потребяваната сол, 6% от консумираната захар и 3% от купуваните безалкохолни напитки?
6. Защо предчувствията за приход от новопредлаганото облагане съвпадат с дефицитите на НЗОК?
7. Защо след като досега част от заложените акцизи по закон трябва да се използват за профилактика, това не се е случвало и откъде следва, че от новите данъци, първо, ще има приходи в размер на предвидените от министъра и, второ, защо и как се предполага, че те финансират "профилактика" (след като сегашни фискални процедури на практика не позволяват това да става)?
8. Защо се предполага, че след като във всички други страни данъците изобщо и в частност тези водят до фалит на предимно малки и средни предприятия, които ще понесат негативите, в България такъв ефект не се предвижда?
9. С колко бюджетни средства ще бъдат компенсирани новите безработните и какви ще са загубите по линия намалените обороти – по-ниски приходи от ДДС, в ДОО и от данък върху дохода на физическите и юридическите лица?
10. Тъй като няма да бъдат обложени всички храни, как ще бъдат оборени сигурните предположения за дискриминация и непозволена държавна помощ?
11. Как новите данъци ще се отразят реално върху проблемите на здравето след като повишението на цените, подобно на това от подобни данъци в други страни, ще намали потребление на храни на малоимотните и ще изтласка към по-некачествени заместители?
12. В този ред на мисли – защо част от домакинствата в България, колкото и да е малка тя, трябва да бъдат тласкани към ограничаване на храненето и към избор между ядене и глад?
13. Как новите данъци ще се отразят на домакинските бюджети, в които през 2014 г. разходите за храна и безалкохолни напитки е 29%, най-високите в ЕС и три пъти по-високи от тези в Германия (която се е отказала от подобни данъци преди година)?
14. В продължение на един от въпросите зададени по-горе: как здравното министерство изразходва частта от събирания от години акциз върху тютюневите изделия и алкохолните напитки?
15. Защо този съществен по размер акциз не оказва влияние върху навиците за тютюнопушене и употреба на алкохол? Защо тук няма резултат и защо няма информация за изразходването на този приход от НЗОК и здравната система изобщо?
16. Откъде идва вярата, че храните ще станат по-здравословни и няма да бъдат заместени от по-лоши и такива домашно производство?
17. Как ще се осъществи контрола върху непакетираните храни, пекарните, сладкарниците, дюнерджийниците, пицариите и домашното консервиране и продажба на домашно произведени местни, зеленчукови и плодови консерви?
18. Как ще бъдат компенсирани 2 000 баби, които всекидневно добавят към дохода си продавайки домашни вкуснотии по пътищата на страната?
19. Защо няма публикувани оценки на потенциалното въздействие на идеята за новите данъци?
20. Колко ще струва на бюджета загубата по линия на ДДС поради заместващ внос, например от Румъния, където наскоро бяха намелени данъците върху хранителните продукти и напитките и от където вече е налице такъв внос? Защо трябва да се стимулират румънските производители?
21. Какви ще са разходите по прилагането на новото законодателство, което като процедура е по-сложно от всичко измислено пред последните 25 години?
22. Какви ще са разходите по съобразяване в това законодателство и какви ще са загубите на фирмите, които произвеждат и търгуват с храни и безалкохолни напитки?
23. Как ще бъде преодолян създаваният проблем с контрольорите по нововъвеждания данък и колко нови контрольори ще трябва да бъдат назначени?
24. Как облагането на хранителни съставки ще се отрази върху производствените разходи по веригата на добавената стойност?
25. Какви ще са другите странични въздействия на новите данъци върху сивата икономика, равнището на корупцията и изкривените стимули за свързани с хранително-вкусовата промишлености и здравеопазването отрасли (например фармацевтиката)?
26. Накрая накъсо: кой губи, кой печели и кой плаща сметката?
27. Защо отговор на тези въпроси не дават и други министерства – например това на финансите или на земеделието и храните?
На част от тези въпроси отговор може да бъде намерен в нашия доклад.
Рубриката “Анализи” представя различни гледни точки, не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на “Дневник”.
Lemmy
Рейтинг: 2292 ВеселоАйде сега, Станчев, защо се предполагало. Виж снимката и не питай повече.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
chicago514
Рейтинг: 1958 НеутралноВсичко зависи от дозата.Иначе може и минералната вода да бъде вредна.
442
Рейтинг: 1309 НеутралноТра ла ла вредни храни !!! а за полезните ???
Гледах едно предаване за едни хора, които доброволно са спрели да ядат сол, страхотни поражения по организма от обезсоляването. Може би със събраните пари ще дотират допълнително производството на цигари.
Ghost
Рейтинг: 1059 ЛюбопитноМинистър Москов много лошо ше се н@@к@, ако посегне на основната нужда на българина...храната му...!!!
Форумът е в будна кома...today
Рейтинг: 796 НеутралноТова просто е поредното недомислено предложение. Я да вкарат в НК затвор за вносителите на проекти за изменение в законите, които не са спазили нормативните изисквания, че да се престане с тази кой недоспал и недомисли, и хукнал да се прави на велик и да внася нещо в НС. Нали първо трябва да има оценка на въздействието и обществено обсъждане!
Борбата с корупцията в България е като риболова по Discovery. Хващат ги, показват ги, и ги пускат!objektivist96
Рейтинг: 515 НеутралноДвадесет и седем въпроса. И? Какво от това?
Не са решили,не са го приели този закон.Още утре.Без отговори. Нещо или някой да им пречи?
loranikolova
Рейтинг: 229 НеутралноИ аз имам питане към писачите на статията, и при това не чакам отговор."Ами,ако случайно сте лобисти на някои мастити производители,за които палмовото масло е манна небесна,а солта и разни други химикали сигурно средство,че продуктът им ще се продава 5-6 месеца"
Позволявам си да кажа,че е грях!А и не е актуално,и бабите вече търсят буквата Е по опаковките!
Всеки министър,ако иска да има чиста съвест, е длъжен да опита.
Цецо
Рейтинг: 1484 НеутралноПонякога от ИПИ разправят и смислени неща.
Covid live matter. Stop the genocide.boby1945
Рейтинг: 879 ВеселоНяма акво да си играем на питанки, затлъстяването и наднорменото тегло са си голям проблем отвсякъде, включително и от гледище здравеопазване...... така че се налага контрол на храните, включително и чрез акцизи, за които се знае че водят до затлъстяване.....
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....Lemmy
Рейтинг: 2292 НеутралноДо коментар [#2] от "М.Георгиева":
7 април, драга, е ден на здравния работник, ръйш. Лекарят е различна категория, която не се вписва в шаячното мислене.
tokkay
Рейтинг: 643 НеутралноСтава с облагането, но единствено ако събраните средства отиват за масовия спорт. Така ефектът ще се мултиплицира и ще може да се усети.
No Pain No GainДо коментар [#2] от "М.Георгиева":
Докторите са основен доставчик на клиенти за поповете. Защо се учудваш?
stein
Рейтинг: 919 ЛюбопитноБългарите били по-малко затлъстели от всички останали страни в ЕС?! Сигурен ли е авторът в това свое твърдение, уж базирано на "всички международни сравнения"? Ограничената статистика, с която се сблъсквам всеки ден, точно обратното показва.
"Свободата започва там, където свършва невежеството." Виктор Юго.Николай Теллалов
Рейтинг: 450 НеутралноНяма да отговори
властта ражда паразитиПубликувано през m.dnevnik.bg
М.Георгиева
Рейтинг: 449 ВеселоДо коментар [#11] от "Lemmy":
И как обяснявате некадърността си на пациентите по новому!
Почина човека. Божа работа! Бог да го прости.
Ах, мижатурки такива.
Най-удобната работа е божата работа.
Вячеслав Атанасов
Рейтинг: 811 НеутралноЛеко ироничният стил на питане показва категорично,че си имаме работа с малоумен,от когото смислени отговори никой не очаква.
Батков-вън
Рейтинг: 522 НеутралноИ аз съм против данък - искам пълна забрана за трансмазнини, хидрогенирани мазнини и допустими количества захар в продуктите
Публикувано през m.dnevnik.bg
bobhunter
Рейтинг: 844 НеутралноЗатлъстяването и лекото наднорменото тегло не могат сами по себе си да доведат до нищо друго освен натоварване на ставите и увреждания на ставните хрущяли, но дори и това не е сигурно. Абсолютно доказано е, че хората с леко наднормено тегло, малко дебелите, живеят по- дълго от много слабите! В България, а и по света, излишно много се спекулира с този проблем. Като те видят малко по- закръглен те емват от вратата, вместо да се концентрират върху решаването на основния ти здравен проблем. Иначе! Москов да си сяда на задника или да го сменят, защото ВЕЧЕ надроби един куп простотии.
man_un
Рейтинг: 603 НеутралноАз пък не мога да повярвам, че тук излиза критичен материал против РБ.
bkstoja
Рейтинг: 395 НеутралноАбсолютно поръчкова статия! колко ли са му кихнали....
extraCACA
Рейтинг: 1674 Весело"18. Как ще бъдат компенсирани 2 000 баби, които всекидневно добавят към дохода си продавайки домашни вкуснотии по пътищата на страната?"
бухахаха, ама сериозно?
D-r D
Рейтинг: 1096 НеутралноТози "закон" е пълна глупост.
Никой не се интересува от вашето здраве - яжте си каквото искате, стига да съберете 170-те млн. в бюджета!
Ако трансмазнините, бялата захар и натриевата сол са вредни, защо не се разясни на неселението как въздейства на организма ПРЕКАЛЯВАНЕТО с тях?
От говоренето на Москов излиза едва ли не, че като изядеш една вафла и инфаркта ти е сигурен. Това са глупости!
Ако една година седите на фотьойла пред телевизора и се храните единствено с варени био картофи без грам сол, всичките ви системи ще откажат - ако преди това не ви убият телевизионните програми...
Москов да си спомни какво е учил по биохимия в МА, ако тогава не е ходил по градинките да се боц...
zxe00613919
Рейтинг: 624 НеутралноДо коментар [#2] от "М.Георгиева":
Международният ден на здравето се чества от 1950 г. - годишнина от влизането в сила на устава на Световната здравна организация и той е 7 април. Ако някой опитва да внуши друго, много се е объркал. Точка.
Опитът за подмяна на датата, ако има такъв, наистина е смехотворен.
Коки
Рейтинг: 561 ВеселоРезонни и разумни въпроси! Отговорите се съдържат в повечето от тях...А ето това ме развесели:"...продажба на домашно произведени месТни, зеленчукови и плодови консерви?"
gun
Рейтинг: 507 НеутралноКрасен Станчев в случая е прав, но я го питай дали за бедните, за които той толкова се е загрижил, не е най-добре ДДС за храните да бъде 5 или 7 %, както е в немалко европейски страни - и той ще изреве: Сакън, в никакъв случай! А именно това, плюс лекарствата, ще облекчи баба Пена, която дава 20 % от оскъдната си пенсийка с всеки хляб и всяко мляко като ДДС на държавата! Ама пустите му хардлибертарианци от ордата на Красен и на КРИБ никога не биха допуснали подобно нещо.
За свободата на словото - форумът да е без регистрация!gun
Рейтинг: 507 НеутралноДа конкретизирам, г-н Станчев, че баба Пена с минималната си пенсийка от 150 лв (5 лв дневно) дава 30 лв на държавата. А с тези 150 лв тя си купува 2 кисели млека и един хляб и вафла за внучета, защото и тя е човек... Ще ми кажеш, г-н Станчев, ама ДДС-то прави бюджета. Така е, ама не я ли е срам тази държава да връзва бюджета именно от баба Пена! Нека вдигне ДДС-то на 22 %, но да облекчи баба Пена, защото това може да е майка ти. Ако не е, то със сигурност тя е нечия майка!
За свободата на словото - форумът да е без регистрация!gun
Рейтинг: 507 НеутралноТака че, г-н Станчев, ще ви призная, ако предложите ДДС-то поне за хляба и млякото да е 5 %, защото това са поне 80 % от разходите на един пенсионер и вие го знаете. И не ми казвайте, че това е трудно за осчетоводяване и ще има злоупотреби - нека да има, но възрастните хора да получат малко глътка въздух. Те не ходят на туристически пакети, които са с 7 % ДДС - там как може да се справи фиска?
За свободата на словото - форумът да е без регистрация!Коки
Рейтинг: 561 Неутрално[quote#27:"gun"]И не ми казвайте, че това е трудно за осчетоводяване и ще има злоупотреби[/quote]
По-скоро обратното - ще намалеят злоупотребите, защото си струва да "гушнеш" 20% ДДС, но 5% не си струва, ако има адекватен контрол...
Климент Горанов
Рейтинг: 543 НеутралноЗа мен статията е абсолютно поръчкова. Това, че продаването на буклуци трябва да бъде санкционирано по някакъв начин е безспорно. Дали акциз ще има такъв ефект ще видим.
Разбира се здравословното хранене не е панацея, но е част от здравословния начин на живот. Трябва освен условия за спортуване да се отделят средства и за образование, как да живеят по здравословно и това е първата стъпка в профилактиката.
shileto
Рейтинг: 1114 НеутралноЛекарите скарани,сестрите издокарани, санитарите прости, пациентите Бог да ги прости
wanderer
Рейтинг: 2299 Любопитно[quote#20:"bkstoja"]Абсолютно поръчкова статия! колко ли са му кихнали....[/quote]
Кой да е кихнал? Владислав Горанов? Или лингвистите ("вредни храни" е нон-сенс, виж за отровни - става) или пишман-юристите в парламента? Щото с такива псевдо-аргументи отма ще се вкара в закона за акциза облагането на няколко продукта. При все че акцизното облагане е с традиции от комунистическо време при това с добра, бих казал най-добра събираемост (защото липсваха от обикновените магазини). Такива стоки бяха кафето (60% акциз и ... само в Корекома), какао и шоколадите (25% и пак в корекомите). В акцизното облагане беше включена и козметиката (от 40% за кремове до 80% за прафюми). Тогава като "лукс", сега току виж като "вредна за здравето".
Москов да не забрави и лекарствата като вредни за здравето! Я, колко самоубийства и повече опити за такива има с лекарства. Други пък са станали зависими от лекарствата.
Само се чудя на тия двамцата "гении" Москов и Горанов как са успели само три данъчни промени (данък-храна, данък-ДДС за лично ползване и данък-община) да генерират. Търговците в бели престилки са по-креативни - перманетно плащане от застрахователи за пострадали при ПТП, плащане от социалното министерство за отглеждането (и начисляването на "пътечки" към НЗОК) на социали без отопление през зимата; глоби и затвор при липса на здравен картон (несъобщаване на заболяване). Уж комунизма изчезна, а комунистите се увеличават. Преди се наричаха "перестройчици", сега "реформатори". Тогава се кичеха с вярност към Партията, а сега си го мерят кой е по-голям цоциалист, сиреч цоца от повече грантове.
С такива "мозъци", вносители и критикуващи, няма как България от държава да не стане само територия как Намиб.
anarhochristian
Рейтинг: 616 НеутралноПари няма!
Видя се, как реагира обществото на тегленето на заеми.
Остава фиска. Къде с осигуровчици, къде с данъци, къде с акцизи... Всичко за благото и в името на човека.
Има една песен на ДДТ "Когда зкончится нефть" (Когато свърши нефта), за това, че Русия ще се оправи , когато нефта е газа свършат. Та и при нас подобно, когато свършат парите.
Ето свършват. За клона на еврофондовете маймуните са твърде много. И ко праим сега? Още стригане! Което е идеално за създаването на революционна ситуация.
Давайте, още тежести наливайте! Българина е доказал, че се вдига без да му плащат, само когато усети ятагана на гърлото си. Така, че давайте!
anarhochristian
Рейтинг: 616 НеутралноКъм 32:
П.П.: А да, и да не забравя - първо ще се насладим на шоуто, как едните маймуни на клона, ще изблъскват и ще се бият с другите за останалия банан.
Пеевски е вече във война с Ганчев за петрол, продължението следва!
Gopeто
Рейтинг: 2335 НеутралноДо коментар [#8] от "loranikolova":И какво ако е лобист? Не трябва да се задават въпроси ли? Или ти се виждат безмислени?
"За мен върхът е онова високо място, от което ясно съзирам следващата си цел" Боян Петровpolux
Рейтинг: 395 НеутралноТози данък е безкрайно глупаво замислен.
А статията на Станчев е лобистка.
Типичният конфликт в България - добри, но некадърни намерения, срещат кадърен лобизъм и всичко потъва в кал.
elevation04
Рейтинг: 616 ВеселоТози проект за данък е поредната глупост с която ни занимават, за да се отбие вниманието ни тежките проблеми на страната, като започнем от енергетиката, демографията и всичко що се каксае за някаква държавност...
Акцизът върху алкохола например не е спрял алкохолизма, акцизът върху цигарите не е спрял учениците да пушат, акцизът върху горивата не спира народа да си кара счупените трошки.........
t_
Рейтинг: 450 НеутралноКрасиньеееее, Има директна връзка между употребата на някои храни и затлъстяването и после между затлъстяването и много сърдечно - съдови болести. В последно време явно това е начина вафличките да са по - евтини(или печалбата от тях да е по - голяма).
От много години си съществуват разяснителни кампании за вредата от прекомерното ядене на сол, захар и т.н. За трансмазнините да не говорим, но това са при нас фактите - ядат се и пушек се вдига. А и производителите не си и помислят да използват нещо друго или поне да произвеждат неща и от единия и от другия вид продукти. Тоест, някой трябва да се намеси.
Относно стимулирането на чужди икономики - ми то данъка си го има - плащаш си независимо къде е произведена стоката. Съответно бих казал, че законът ще стимулира усилията на нашия бизнес към износ в Румъния, щото там е по - евтино и няма да ги цакат с данъци. Смешно, но не е хубаво да си изсмукваме неща от пръстите, както току що показах.
t_
Рейтинг: 450 НеутралноКакво пък - искаш да си пафкаш, искаш да си хапваш шоколадче за десерт на всяко ядене, плащаш си за това(+акциз) - ми добре, ще има да те лекуват после.
На който пък му е скъпо, няма да си купува вредни храни - пак добре - няма да има нужда да го лекуват.
wanderer
Рейтинг: 2299 Неутрално[quote#34:"Gopeто"]Не трябва да се задават въпроси ли? [/quote]
Разбира се, че трябва. Но разводняващите въпроси (като ония за бабите, безработните, домашните ястия) отместват фокуса.
Ей на, след два месеца уж бурни дискусии, не разбрах двата най-важни въпроса:
- кой точно закон ще трябва да се промени за да се вмъкне данъка-"вредни храни"?;
- кой/по каква методика ще се определя "вредността" на храната?
Ако се окаже, че в един банан (150 г.) има повече "захари" (монозахариди) отколкото в една вафла (25 г.), ще се облагат ли с данък/акциз плодовете? Особенно гроздето (стафидите)/цвеклото - те са с "тройна употреба"
[quote#37:"t_"]за вредата от прекомерното ядене на сол, захар и т.н. [/quote] То има и кампания за прекомерната употреба и на лекарствата при това и доказана (летална доза). Защо тогава лекарствата се изпускат от спрягания нов данък?
wanderer
Рейтинг: 2299 Неутрално[quote#38:"t_"]плащаш си за това(+акциз) - ми добре, ще има да те лекуват после. [/quote]
Че той, акцизът да не би да отива в НЗОК!? Отива в държавния бюджет и от там ... може да е като субсидия за пишман-политици.
Държавната субсидия към НЗОК се определя на база брой неосигурени (деца, ученици, пенсионери и др.) в размер на 50% от минимално дължимото за осигурените лица. Няма нищо общо с данъците. Кой каквото ще да лъже - Дянков с повишения акциз върху цигарите, сега Москов с вредния данък.
Отделно, дали си плащал здравна осигуровка от 208 лв. месечно или 15 лв. месечно (като тютюнопроизводител), няма никаква гаранция нито че ще има пари, нито че някой ще лекува.
t_
Рейтинг: 450 НеутралноДо коментар [#39] от "wanderer":
Виж последните 2 изречения от поста ми. Ако ще си изсмукваме глупости от пръстите, няма смисъл. Статията е доста кофти съшита с бели конци и лобистка и наистина не повдига важни въпроси. А за захарите в плодовете и вафличките също няма смисъл да го обсъждаме. Има разлика. Но е дълго тук точно да го пишем. Изглежда еднакво, но не е.
wanderer
Рейтинг: 2299 Неутрално[quote#41:"t_"]Има разлика[/quote]
Разбира се, че има разлика. Въпросът е кой и как ще я установява?
Има и разлика дали спортист ще набива вафличка или обездвижен диабетик.
[quote#37:"t_"]законът ще стимулира усилията на нашия бизнес към износ в Румъния, щото там е по - евтино и няма да ги цакат с данъци[/quote] Зависи - ако се "цака" суровината (захар) с данък, никаква стимулация няма да има ... освен на контрабандата.
t_
Рейтинг: 450 НеутралноДо коментар [#18] от "bobhunter":
Брау, брадъре, ши обясня на една моя комшийка, че кръвно 160/180 не никакъв проблем. Ама "леко" дебелите никой не ги пише проблемни. 2 - 3 кг отгоре не е проблем. Но в нашата страна по всички параграфи процентът на много дебелите е много голям, с всички сърдечно - съдови и т.н. заболявания, които са свързани със затлъстяването. Не знам авторът на какви данни се позовава, но според мен, определено лъже, че българия е доста назад по процента на дебелите, сърдечно съдовите и т.н. заболели.
Роси
Рейтинг: 8236 НеутралноСпасяването на давещите се, е дело на самите давещи.
bramasole
Рейтинг: 3815 НеутралноВъпросите на Красен Станчев са смислени, но предполагам, че ще останат без отговор. Ясен е единствено отговорът на кратичкия въпрос 26, в частта му Кой ще плати сметката.
"На народите с къса памет преходите са им много дълги." Тони Филипов, д-рВсички ние, разбира се.
glog
Рейтинг: 672 НеутралноДо коментар [#8] от "loranikolova": ≪Ами,ако случайно сте лобисти на някои мастити производители,за които палмовото масло е манна небесна,а солта и разни други химикали сигурно средство,че продуктът им ще се продава 5-6 месеца"≫
Много сте внимателна, Лора. Само че в цитата, който съм взел от твоя коментар, втората думичка, АКО-то, е напълно излишна. Можеш да бъдеш поне 101% сигурна, че това, което ни се предлага от такива НПО образувания, като ИПИ на Красен Станчев, без никакво АКО винаги е насочено в полза на едрия и наднационалния, предимно на чуждия бизнес, и едновременно с това против реалните интереси на народа и държавата. Затова добре е управляващите внимателно да следят, какво казват дотираните и спонсорирани основно от чуждестранни фондове и фондации специалисти на ИПИ и да правят точно обратното на това, което те им предлагат или съветват.
glog
Рейтинг: 672 НеутралноДо коментар [#3] от "chicago514": ≪Всичко зависи от дозата. Иначе може и минералната вода да бъде вредна≫.
Анджак, де! Точно това е и целта на данъка, предлаган от министъра. Да намалее консумацията, за да не се превиши дозата. А иначе той щеше направо да иска забраната, а не корегиращо увеличаване на цената на тези продукти и храни.
galaf
Рейтинг: 395 НеутралноАко трябва да се увеличават данъците по-добре да е от това от колкото от нещо друго. Защо е това врещене и късане на ризи! Цигарите и алкохолът са обложени с данък(лиценз). Специално храните са врени точно защото се използват много евтини съставки така че данъкът ще ги обезсмисли.
loranikolova
Рейтинг: 229 НеутралноДо коментар [#46] от "glog":
От трибуната на НС,депутат защити имитиращия продукт на сиренето със сърцераздирателния вопъл,че и бедните трябвало да ядат сирене.Това,разбира се беше гавра,а не лобизъм.Но и в професионално направеният такъв(като тази статия)не мога да не търся долнопробност.Уви,засега противниците на закона ни надвикват!
historama
Рейтинг: 4013 Неутрално[quote#26:"gun"]Нека вдигне ДДС-то на 22 %, но да облекчи баба Пена, защото това може да е майка ти.[/quote]
И за това се мисли, не се безпокой.
Иначе ГЕРБ тролчетата, окуражени от вчерашните резултати скочиха като матросовци да бранят новата приумица на Горанов, излязла по нелогични за мен причини от устата на Москов!
А целта са точно 170 млн приходи за бюджета
historama
Рейтинг: 4013 Неутрално[quote#49:"loranikolova"]От трибуната на НС,депутат защити имитиращия продукт на сиренето със сърцераздирателния вопъл,че и бедните трябвало да ядат сирене.[/quote]
А ти какво предлагаш? Бедният да го задължим да яде само здравословно сирене от 12 лв. килограма ли? И на теб кой ти каза, че имитиращият продукт на сирене е вреден? (за сведение не консумирам нито имитации на сирене, нито маргарин)