Ще го приемат електронното гласуване.Друг е въпроса,че се съботираше гласуването по всякакъв начин в полза на тези които не искат електрическо гласуване.
Спасов, ако кандидатите да бъдат избирани не бяха в 90% боклуци, липсата на електронно гласуване нямаше да е проблем, защото хората щяха да виждат смисъл от гласуване и щеше да има висока избирателна активност.
Целият истеричен напън за електронно гласуване е щото почти напълно компрометираните "реформатори" да качат някой процент през 2018 г. (но вероятно ще има предсрочни избори) и да минат 4% в НС.
Тук вече банват и със задна дата: "Вашият достъп до форумите на Икономедиа е автоматично ограничен за 24 часа (до 12:05 часа на 18 Мар)."
Аман от тежки мачове, всеки следващ е по-тежък. Статуквото не ще промяна. Чух един човек да обяснява изборите в България така:
"Една каруца в калта. От каруцата слезнали 2 милиона да я бутат да излезе, 1 милион я бутат от другата страна, за да не се мръдне, а 4 милиона седят в каруцата и псуват."
Електронното гласуване има и още няколко предимства:
– по-бързо отчитане на резултатите;
– по-малко грешки при резултатите;
– невъзможност грешки или нарушения да се оправдават с технологията, например както сега с грешно броене, грешки при записването, неправилно отчитане;
– възможност за още опции при избора без затруднение за изборни я процес.
В статията си се опитва да хвърли вината на някакви "тъмни сили" на ниво "неизвестен извършител", които го били омрънкали в кампанията и се съсредоточава върху самият изборен ден, където търси под вола теле.
Сорри, ама на самия избор - ако си там да си дадеш гласа на референдума - никой не може да те спре! Даже и да не те чакат на вратата с бюлетината за него.
Та търсенето на обяснения би трябвало да е в периода на "омрънкване", на първо място. И да се попитат Президент и застъпници и прокарващи толкова време идеята защо го "омрънкаха". Не искате да кажете, че някой им е запушил устите на Плевнелиев и Реформаторите, нали?
И на второ място - погледнете колко от българите в чужбина, извън Турция, гласуваха за него. Не е само от неинформираност ...
И трето - от Турция как гласуваха. И защо ...
Мисля, че нарочно не искат да разлайват кучетата и чакат да им цопне наготово ...
[quote#1:"chicago514"]Ще го приемат електронното гласуване.[/quote]
Хм ...
Освен в Естония, колкото София голяма ... къде другаде го има?
И ако го няма - защо го няма?
Защо германският Конституционен съд го отхвърли?
Гледам сканираните секционни протоколи в сайта на ЦИК и виждам как почти на всички има задрасквания и поправки. Това ли е гаранцията за липса на грешки и манипулации при гласуването с бюлетини?
Впрочем при така рекламираното машинно гласуване също има бюлетини, които гласоподавателят лично пуска в урната и нататък процедурата е също броене, протоколи, чували...
При обсъждането в НС ясно ще се види колко мерзавци ще бъдат против. Със сигурност ще бъдат много, дано да не са мнозинството, което ще провали нещо хубаво заради мутренските интереси. Едни от глашатаите им са "журналистите " Петър Волгин и Валери Найденов.
Уроци и последствия от най-голямата кибератака срещу България
Целта е ясна - страната трябва да бъде дестабилизирана
Електронното гласуване трябва да бъде осуетено, правителството дискредитирано, а Реформаторския блок подменен с по-удобни партньори. Защото по този път е ясно, че България ще се изплъзне от контрола на силите, които са я пленили чрез управляем и режисиран изборен процес.
Самата организация на най-мащабната кибератака срещу България не е работа за лаици. Най-вероятно версията за вътрешен организатор на атаката няма да бъде потвърдена изцяло, освен ако не се намеси някаква политкоректност или "висши съображения". http://idvassilev.blogspot.co.uk/?view=classic
Интересно е, че НИТО ЕДНА от партиите у нас не предложи промяна в избирателния закон, съгласно която в този район, в който се установи купуване на гласове, кандидатите на партията, която ги е пазарувала, автоматично да бъдат дисквалифицирани от изборите. Наличието на такъв член от закона веднага би охладило мераците за купуване на гласове.
Липсата на такова предложение и дори на обсъждането му за мен е явен знак, че в плановете на ВСИЧКИ партии в един или друг момент стои намерението да купуват гласове.
Тук вече банват и със задна дата: "Вашият достъп до форумите на Икономедиа е автоматично ограничен за 24 часа (до 12:05 часа на 18 Мар)."
"Парламентарното статуквото може да [...] одобри технология, която да е толкова сложна, неудобна и непрактична, че просто никой да не пожелае да се възползва от нея."
Уви, и мене от това най ме е страх -- да не направят гласуването онлайн по-сложно от хартиеното гласуване. А съм чувал големи ужаси за начина, по който човек придобива електронен подпис в България...
Електронното гласуване не е прието в много водещи демокрации като Германия, Франция, Швеция, Хърватска, Унгария т.н.
Да не говорим ,че за да се приеме електронно гласуване трябва да има демократична регулация гарантираща тайната на вота и защита от покупкопродажби на гласове ! Сега просто ромовете ще си дават електронния подпис за многократна употреба а един чичко бизнесмен с лаптоп ще гласува вместо тях !
[quote#13:"lechevalier"]Уви, и мене от това най ме е страх -- да не направят гласуването онлайн по-сложно от хартиеното гласуване. А съм чувал големи ужаси за начина, по който човек придобива електронен подпис в България... [/quote]
Мдам ...
Вие явно сте от мнозинството мераклии за електронно гласуване, защото ще им е по-лесничко.
А гласуването, викат отците и мъдреците на демокрацията, било отговорна работа. И даже не им е хрумнало да е лесничко, никой никога и никъде не го е коментирал.
Достъпно - да, това е в основата. Още от остракирането
Но лесничко като основен параметър - не, нивгаш!
[quote#15:"comandante vs либерални ентусиасти&корпократи"]Електронното гласуване не е прието в много водещи демокрации като Германия, Франция, Швеция, Хърватска, Унгария т.н. [/quote]
Хръватска и Унгария сред "водещите демокрации"?
Вие я подкарахте като партиен агитатор на селско събрание едно време ...
Спасе и ти въртиш сучеш, за чужденците говориш...
Моля те, напиши статия за активността на чужденците гласували за референдума... Нещо ми се върти в главата, че от 300 000 в Чикаго например, са гласували малко над 600 души... та извода е ясен...
[quote#20:"niksan1"]В белите държави ( горките ) си нямат БСП и ДПС, които да пазаруват на килограм цигански гласове ! [/quote]
Това и за Портних във Варна ли се отнася?
Спасе, прав си, мой човек, за гражданския натиск, но се натрупа умора. "Най-важният мач" вечено е в бъдещето... Нищо де, мрънкам си. Прав си, пак да кажа. Ще участвам в мача.
До коментар [#15] от "comandante vs либерални ентусиасти&корпократи":
" ..., а един чичко с лаптоп ще гласува вместо тях "
Този " чичко " вече повече от 20 години гласува ... Ако си правил избори ще знаеш, че при парламентарни и президентски избори, изборните протоколи се представят в ОИК . Защо ? Защото се ВКАРВАТ В КОМПЮТЪР И ПО КОМПЮТЪРЕН ПЪТ СЕ ПРЕДАВАТ В ЦИК !
Е, въпрос, който задавам вече цяла вечност и на който НИКОЙ до сега на ми отговаря :
Защо тази практика, на предаване на изборните резултати от ОИК в ЦИК не може да бъде хакната, а електронното гласуване - може ? Е ...?
Вероятно вече си прочел коментар 25 ?! Отговори си на въпроса и ще достигнеш до истината .
Ако не си съгласен с мен, няма лошо, но ще имам възможност да ти отговоря довечера около 21' 00 часа, българско време .
Съжалявам, но трябва и да се работи ...!
[quote#20:"niksan1"]Много е просто ... [/quote]
Винаги съм ви завиждал на такива като вас.
Един лозУнг, две-три опорни точки - и всичко ви е просто и ясно!
[quote#0:"Спас Спасов"]Защото тя едва ли се припокрива с онези 28% от избирателите, които все пак отидоха до урните, за да зачеркнат "не" в бюлетината за допитването.[/quote]
За кой знае да смета, отишли за да зачеркнат "не" са по-малко от 10%. Затова е разочарованието от демокрацията и пазарната икономика у некои хора, които не могат да сметат проценти, ама са фенове на електронните работи или продават вестници и планират, като си отиде комунизма, да заживеят като средната класа в Германия, не искат повече и смятат, че няма и нужда от повече квалификация или работа за целта.
[quote#0:"Спас Спасов"]Например като одобри технология, която да е толкова сложна, неудобна и непрактична, че просто никой да не пожелае да се възползва от нея.
[/quote]
Надявам се инициативния комитет "Гласувай без граници" да държи изкъсо парламента.
А това подозрение на Спас Спасов се повява при мен всеки път, когато от телевизора някой гербаджия каже, че ще въведат електронното гласуване. Още повече, че същите са изпитали този начин на действие. При "публичния" избор на членовете от парламентарната квота на ВСС или пък "публичното обсъждане" на промените в закона за горите, довели до протестите на Орлов мост през 2012 г.
"За мен върхът е онова високо място, от което ясно съзирам следващата си цел" Боян Петров
++++++ Съгласен съм с констатациите и изводите Ви! Не в изборните правила, а в това че политиката се прави от хора, зависи каква ще е тя! Дали ще са мажоритарно избрани (най купения вид избор, защото това ще са попълисти и лобисти подпряни от "бизнесмени"- справка Бареков) или електронно( от такива дето ги мързи да гледат и от няма какво цял ден са в мрежите да си чешат езиците и 5000 хиляди заявят , че ще са у;учен протест, а се оказва , че само 30 са отишли- справка протеста срещу омбитсмана на който бяха 11 платени НПО активисти). Натрапчивите, наивни и кабинетни идеи на президента и кръга около него, само компрометираха референдума като форма на пряка демокрация.Социалните мрежи не са мерило за политическата зрялост, настроения и ангажираност на избирателя с периферни за битието му проблеми. Дреме му на някой емигрант в Чикаго, Торонто, Мадрид, Милано, Мелбърн или Франкфурт, дето децата му не знаят български или на някоя 20 годишна грозновата зубрачка в провинциален университет в Англия, Германия или Франция, какво става и кой е на власт в България.Важно за тях е да имат работа и бъдеще, а България за тях е кисело мляко, лютеница и луканка или да се разнежи , като някоя чалга певица или чалгар като Сл.Трифонов запее "Моя страна" или "Облаче ле бяло". Така , че стига с тези раздувки! И сега в момента 1500 лумпени реват срещу НС в подкрепа на В.Сидеров, а под Ко 6-7 души с мегафон правят контрапротест. Да гледаме малко по сериозно и отговорно на обществения живот и малко уважение кум институциите.Никой в България не признава авторитет или компетенция на другия! Лекарите, полицията, учителите, държавните служители, прокуратура, съд, корумпирани и некадърни.Всички предприемачи -алчни, прости и мошенници. Ако не са социалните мрежи, НПО-тата и западните посланици да сме загинали! Айде стига толкова хейтърство!
[quote#30:"glaxo"]Натрапчивите, наивни и кабинетни идеи на президента и кръга около него, само компрометираха референдума като форма на пряка демокрация.[/quote]
Хм ... Не мисля.
Точно Спас негласно го обвинява, че е бил ненатрапчив. Онова за "омрънкването".
Не са и нито наивни, нито кабинетни в смисъл, чес а изсмукани от пръстите и нямат нищо общо с реалността. Напротив!
То точно затова и не мина ... Хората се усещат, че ги будалкат, дори без да имат задълбочена представа или идеи по въпроса.
Просто го усещат, че "не им е в дневния ред".
И няма как и да е, защото въпроса е изцяло технологичен!
Все едно преди 100 години да са направили референдум дали да се подписват с калем или с писалка!
За да не се използва електронното гласуване за масова манипулация на вота в страната, сега следва да бъде приет от НС закон за използванетому като алтернативен метод на гласуване единствено за българите зад граница (т.е. с небългарски !Р адреси) !
Писна ми да се приказва за улесненията на двата милиона българи в чужбина. Ако искаха да участват, щяха да са гласували миналата седмица и референдума да е минал вече с успех за тях, От митичните два милиона са гласували само двадесет и осем хиляди. Значи не им пука и е излишно да се правят усилия в тази посока.
Само напомням за "Извънземно" скъпия и в специално създадени условия сървър, който си купихме преди няколко години за електронно правителство. След покупката някой да е чул нещо по въпроса?
До коментар [#33] от "objective":
По Конституция не можеш да слагаш такива разделения.
Но по същество и аз съм на същото мнение - че трябва да се вкара като алтернатива.
Най-добре - с електронния подпис.
Така ще се ангажират в "опазването на вота" и такива мощни сили като банките, защото пробит електронен подпис си е пробив и при тях. Ще му пука и на гласуващия, защото ако го пробият заради изборите - увисва да го ударят същите директно и по джоба. Ще и пука и на Държавата, защото пробит електронен подпис е удар върху основен техен прерогатив.
Електронното гласуване е вариант (заради новите технологии) на гласуването по пощата, което гласуване си го има в Швейцария отдавна и нямат проблеми както се вижда, а там гласуват по няколко пъти годишно...
Нещо против швейцарската схема на гласуване, дето не се е провалила? Дори може да си снимаш собствената бюлетина преди да я пратиш по пощата, и пак нямат проблемите с корпоративния вот, купуването на гласове и изборния туризъм... Ха сега де, как там може, а тук нямало да се получи.
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...
Какво толкова страшно има, че с електронното гласуване ще се знае как съм гласувала? Всеки има право да защитава своето убеждение. А тези които ги е страх да ходят да гласуват по старите методи и никой да не знае за кого са гласували.
"Ако ние нямахме взаимоотношения с политиците щяхме да бъдем една банда от чакали. Или една обикновена банда и щяхме да бъдем анулирани."
Тото Риина след атентатите
Forza Giorgia, in bocca al Lupo !
[quote#33:"objective"]За да не се използва електронното гласуване за масова манипулация на вота в страната, сега следва да бъде приет от НС закон за използванетому като алтернативен метод на гласуване единствено за българите зад граница (т.е. с небългарски !Р адреси) ![/quote]
Как ще се манипулира лесно, когато всеки ще може да си документира собствената бюлетина, попълнена и как точно я изпраща. Ха след това се опитай да му я изтриеш или промениш и да обясниш къде се е загубила (щото я има на файл, някъде извън ситемата). Да вота щял да не е таен, ама ще е толкова масов (щото ще е лесен), че корпоративния и купения вот да са съвсем малък процент и да не накланят везните както им се иска на купувачите. Виж швейцарската система, дето си получават бюлетините у дома и после ги пращат сами по пощата, дали е компрометирана и дали има много купени гласове.
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...
Обратното на това, което се внушава като мантра, считам, че електронното гласуване ще въведе много повече ред при провеждане на изборите, отколкото е налице в момента. Именно това поставя под опасност политическото статукво, създало стройна система за манипулиране на изборите. Именно това е причината то да е против електронното гласуване.
Всеки дори с посредствени компютърни познания е наясно, че технически не е проблем да се създаде достатъчно надежна инфраструктура, която да гарантира, че всеки опит за намеса в нея ще бъде отчетен и локализиран - 100%. Това автоматично означава, че ако аз гласувам за кандидат Х, но гласът ми, поради неоторизирана намеса, бъде отчетен за кандидат У, то при извършване на проверка, лесно ще се установи тази манипулация и ще се знае в коя част от системата е осъществена. Няма значение, кой е извършил това вмешателство. По важното е, че ще се знае, че такова е осъществено. В този смисъл ще може да се направи корекция. Всеки гражданин ще може да участва в контрола, като провери как е отчетен неговия вот и ако смята, че има манипулация ще може да подаде сигнал, също по електронен път. Няма технически проблем това да се направи.
По отношение на внушенията, че така ще бъде по-лесно малцинствата да бъдат употребени, считам, че също не е вярно. Напротив, много по-лесно ще е за полицията да установи адресите, от които се осъществява масово гласуване и съответно да се намеси в реално време и да задържи извършителите. За да гласуваш вместо някой друг, трябва да притежаваш неговия ел. подпис или казано по друг начин трябва флашката да е в теб. Така тези, които разполагат с чужди флашки също ще попаднат под ударите на закона. Да не говорим, че използването на тази флашка от нечие устройство, също оставя следи.
И тук идваме до това, с което започнах, а именно, че електронното гласуване ще въведе много повече ред, отколкото имаме в момента.
[quote#3:"vojdek"]Една каруца в калта. От каруцата слезнали 2 милиона да я бутат да излезе, 1 милион я бутат от другата страна, за да не се мръдне, а 4 милиона седят в каруцата и псуват[/quote]
И не знам колко от псуващите ги "мързи"(или по други причини) да си актуализират местожителството и с това оправдават отказа си от гласуване , а тези хора са много и те са именно хората от които зависеше успеха на референдумареферендума
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
47
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
[quote#39:"AModoMio"]Какво толкова страшно има, че с електронното гласуване ще се знае как съм гласувала?[/quote]
По принцип е хубаво другите да не знаят (корпоративен вот, етнически или религиозен натиск), но също е много хубаво, да си имаш запис на бюлетината, и ако случайно твоя вот (или част от него както примерно преференциите) не е отразен в протоколите, да може да търсиш сметка на преброителите. Тогава няма как да ти подменят вота с една проста подмяна на хартиените бюлетини...
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...
Изводът е, че мнозинството от българите в чужбина никак не се вълнува от електронното гласуване. Тези българи не гласуваха масово на референдума и доказаха на практика, че големият им мерак за въвеждане на електронно гласуване е кьорфишек, пуснат тук, в България, от определени кръгове. Ако действително българите в чужбина искаха въвеждане на електронно гласуване (нали уж заради техния мерак беше цялата дандания) , ако това беше тяхно искрено желание, а не приписана им от грантовите кръгове "кауза", те щяха масово да гласуват в секциите, отворени в градовете им, и масово да се възползват от процедурите за откриване на нови секции. Резултатите от тяхното гласуване показват, че не те са имали проблем за решаване, а тук разни хорица са си присвоили правото да говорят от тяхно име и да създадат някакъв уж огромен "проблем".
Свидетели сме на абсолютно изкуствена истерия, подклаждана от България, заради "драматичните проблеми" с хартиеното гласуване на българи в чужбина. На практика повечето от тези "проблеми" се коренят в нежеланието на хората там да положат елементарни усилия - например да прочетат десетина реда от правилата на ЦИК за гласуване в чужбина. Ако в немски град, в който живеят хиляди българи, българската държава не е отворила секция, това означава, че българите там НЕ ЖЕЛАЯТ да има секция, или им е все тая дали ще има. Ако българин там се оплаква, че трябва да пътува до друг град, за даде гласа си, то той трябва първо да се запита защо българите в неговия град не са подали заявления до ЦИК, или защо не са събрали минималния изискуем брой заявления (ЦИК иска буквално една шепа хора), или защо на предишни избори изключително малък брой българи са гласували в секцията, и поради това държавата не е длъжна следващия път да открива автоматично секция, ако българите изрично не поискат (а те даже и не знаят, че мога да поискат).
Кресливите форумци от чужбина, които понякога нахално си присвояват правото да говорят от името на всички българи по света, или поне от името на българските общности в определени държави, са изключително малка част от българите по света. Мнозинството българи по света от години показват и доказват колко им пука за гласуването. Сега показаха на практика колко им пука за подхврълената им дъвка - "електронно гласуване", и колко им пука за изкуствения "проблем", който уж те настоявали да се реши. Това е главният извод, г-н Спасов, другото е ала-бала и "мижи да те лажем".
Примитивизмът в мисленето и подхода на т.н. кукловоди на прословутия измъчен български преход към псевдодемокрация накира логично отражение и в прозрачно криминалните активни мероприятия на същите, с които упорито се старят да прикриват реалността - а именно усилията им да представят диктаторската и престъпна същност на управленията ИМ с привидно демократични и законови дрипи:
"Подозренията в организиран саботаж
сякаш се потвърдиха с хакерските атаки срещу сайтовете на ЦИК, ГРАО, МВР и Министерството на външните работи - държавните институции с ключово значение за провеждането на референдуми и избори. Тази атака вероятно трябваше да направи "показно на терен" за "рисковете" и "опасностите" при използването на интернет в изборна ситуация."
За сведение на МВР, ДАНС, МАНС и разните специалисти и комисии по национална сигурност да ги подсетя, че ако наистина искат да намерят КОЙ атакува ОТНОВО държавата и институциите й (както стана и с КТБ, а и много пъти досега през годините), може би не е зле да се вгледат малко по-сериозно В АКТИВНОТО МЕРОПРИЯТИЕ НА ЕДНИ САРАЙСКО-БИБЛИОТЕКАРСКА МАГИЯ, КОЯТО СИ ПОЗВОЛИ ДА ПОХИТИ ДОРИ И ЦЕЛИ ИНФОРМАЦИОННИ СИСТЕМИ И МАСИВИ В МВР!
Това само като една идея, като малък реверанс към службите и прокуратурата в България, ако наистина има такива.
Вече е пределно ясно за всеки и всички, и в България, и в ЕС и на света, че институциите в България са блокирани и парализирани, че са обезсилени и овладяни от нелегитимни престъпни лица и кръгове като резултат от дългогодишните им планомерни и последователни усилия.
Както е пределно ясно и кои са тези лица и кръгове!
И нтвресно още колко време Борисов ще устиска да закъгва мат'ряла.
Щели да се правят грешки и фалшификации при дистанционния вот.А сега знаете ли,какво е отразено в протокола,както много хора писаха,че не е отразена преференцията им.Колко пъти съдът допусна,даже при грубия и явни нарушения повторно преброяване.Няма да давам пак Зеленогорски за пример на миналите кметски избори.Всичката тази олелия идва от партии,които няма да получат гласове от чужбина и от младите хора в България.
Топката е отново в парламеннта където депутатите(основните виновници България да не е нормална европейска страна с реална пазарна икономика, с ред, законност и справедливост) за пореден път ще покажат , че не са народни представители, а са защитници на мафията, олигарсите, на купуването на гласове и незачитането на всякакъв глас народен(глас -народен, глас- божи) и затова окастриха въпросите, оставиха висок праг за валидност и всячески саботираха референдума ! А народът ясно каза(не Президента) чу иска 1) ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ГЛАСУВАНЕ 2) ЕЛЕКТРОННО ГЛАСУВАНЕ 3) ЧАСТИЧЕН МАЖОРИТАРЕН ВОТ 4) ЦЕНЗ ЗА ГЛАСОПОДАВАТЕЛИ !
Явно депутатите НЕ ИСКАТ ТОВА ! ДА ИМ ГО ПРИПОМНИМ НА СЛЕДВАЩИТЕ ИЗБОРИ КАТО ГИ ПРАТИМ В ИСТОРИЯТА !
До коментар [#15] от "comandante vs либерални ентусиасти&корпократи":
При най-старата демокрация от западен тип няма електронно гласуване, факт. Има обаче гласуване по пощата и гласуване чрез "прокси" или казано на нашенски упълномощен представител. Вярно е и че макар да се трепят от балконите в Слънчев Бряг, не биха и помислили да си дадат гласа за 20 лева.... Приоритети в образованието може би....
[quote#21:"Добрин Велков"]Нещо ми се върти в главата, че от 300 000 в Чикаго например, са гласували малко над 600 души... та извода е ясен...[/quote]
Е. всеки път увеличавате бройката на бългаите в Чикаго. Кога станаха 300 000?
А 656 души са от 6 секции (това е точната цифра), но я да видим Лондон. От 15 секции са 2419, т.е. гласовете са пропорционално на броя на секциите. Да не говорим, че разстоянията в САЩ са доста по-дълги от тези в Европа, например.
Ако се одобри елекронното гласуване, очаквайте бум на гласовете отвън. Ако мислите, че българите извън България не сме качество, вкарайте си от Русия или Пакистан.
[quote#2:"Репей"]Целият истеричен напън за електронно гласуване [/quote]
Не е задължително гласуването от разстояние да е електронно. В Германия от десетки години може да се гласува по пощата и много хора се възползват от това. Така че, технологията на гласуването е въпрос на желание и възможности.
какъв референдум, не виждате ли, че е смешка, и като въпрос, и като факт...
Публикувано през m.dnevnik.bg
властта ражда паразити!
в това съобщение се съдържат всички нарушения на правилата за писане на коментари, каквито модераторите могат да си изхалюцинират
"Всеки дори с посредствени компютърни познания е наясно, че технически не е проблем да се създаде достатъчно надежна инфраструктура."
Вие това сериозно ли го твърдите? След като няма останало нехакнато нито едно учреждение в света, дори и най-секретните: Пентагона, ЦРУ, ФБР, АНС, банки. Ми те скоро пуснаха за обща употреба мейлите на шефа на ЦРУ. Направо шапка ви свалям за смелото твърдение
Фундаменталният въпрос е как да запазим тайната на вота. И кагато се стигне до този въпрос, всички трабва да са наясно, че дистанционното гласуване по електронен път не може да бъде бъде определяно като по-рисково в сравнение със сега съществуващия механизъм за гласуване. И всякакви доводи в тази насока са предварително оборени от факта, че независимо от масираното присъствие на всякакви партийни и други представители в изборните секции всеки, който разполага с телефон в тъмната стаичка може да снима бюлетината си и да се отчете на този, който му плаща или го принуждава да гласува по определен начин. Не знам защо някои си въобразяват, че тези които плащат не контролират изпълнението, сиреч как е гласувал Иван, Драган, Петкан, Мустафа, Ибрям или който и де е там платен или зависим.
Но, както съм описал по-горе, предимствата на електронния вот са значителни и това обуславя необходимостта да бъде въведен. Той ще увеличи значително броя на гласувалите по съвест, а те съм убеден, че ще са мнозинство, и от там ще намали значението на всякакъв манипулиран вот.
Всичко това са глупости. Преливане на пусто в празно. Тайната надежда на НПО, които настояват за това електронно гласуване е, от една страна че ще елиминират гласа на възрастните хора, които традиционно гласуват за БСП и ще увеличат дела на гласувашите млади хора особено от чужбина. Колко трябва да гласуват тия от чужбина е спорен въпрос. Аз не искам някой от Чикаго или майната си, дето 10 години не е живял в БГ да ми гласува за това как аз да живея тук. Да си гласува в американските избори. Ако му дадат.
Иначе младежите, па и тия на средна възраст, са безкрайно манипулируеми. За тях да цъцкаш с мишката или да мажеш по екрана е върхът на интелекта и успеха. Просто куул, адвансд, смарт! Затова няма значение за какво всъщност цъцкаш. Важното е да се покажеш, че си от умните красивите и успешните, а не от глупавите и грозни лузъри. А факта, че изборите попадат в ръчичките на някаква ИТ компанийка, която никой не може да проследи какво прави хич не ги интересува. Гласът и мнението на по-възрастните им съграждани също хич не ги интересува. "Те са стари, па и прости." Както беше писал Добри Войников преди сто и горница години.
Много сме зле, дами и господа, много!
Отричането и изкривяването на фактите - висша форма на демократичен реализъм!
Звездец идёт по плану.
Ако четете до край изреченията щяхте да разберете, че надежна в случая съм употребил в смисъл, не че е невъзможно както вие казате да се хакне системата, а че дава 100% гаранция за проследяване на всякакви намеси в нея. Сиреч, ако някой успее да извърши някаква манипулация, то тя да не остане незабелязана. И точно в това се състои предимството на електронното гласуване. Винаги ще може да се разбере дали има манипулация, в какво се състои тя и съответно да бъде възстановено оригиналното състояние на данните. Това е 100% технически изпълнимо.
До коментар [#61] от "kihano":
Комунистическа визия за бъдещето!
Искаш хора, които гледат смъртта в очите, на които мозъците са промовани от десетилетия и които не са били никога в развита държава, да ти определят бъдещето.
Статията пише за всичко, но не и за основният бъг на електронното гласуване, а той е гласуването от името на мъртвите души! Нищо не пречи на 10 корумпирани държавни служители да издадат права за електронно гласуване на 2 милиона неактвни избиратели и от тяхно име да гласуват манипулаторите! При този случай всички сегашни манипулации на изборите ще ни се сторят като игри в детската градина!
Напротив, чета изреченията до край. Без да съм компютърен спец, от това което съм чел и чул мога да приема, че всяко влизане в компютъра се отбелязва в съотвения регистриращ файл. Допускам дори, че е възможно да се проследи какво е поправено и с малко повече резерви, че може да се възстанови.
Само че има много други въпроси. На първо място - кой ще контролира тези, които правят програмата и че те няма да си оставят вратички. И преди да ми кажете, че това няма как да стане помислете в каква страна живеем. Друг въпрос който можем да си представим е, че хакнатите данни могат да се появат публично. Някои категории хора са особено чувствителни към това - например чиновниците. Това ще подтикне някои от тях да гласуват не според предпочитанията си, а според това, кой е най-вероятно да дойде на власт.
Трите най-често изтъквани аргумента в полза на електронното гласуване са: повече хора ще гласуват, ще улесним българите в чужбина и контролирания вот ще намалее. И трите довода са съмнителни - поради опасносттта данните да станат публично достояние (истинска или манипулативна заплаха) контролираният вот няма да намалее, тези които не гласуват най-често го правят не поради липса на време, а защото не виждат качествени кандидати, за които да гласуват. И остават сал едни българи в чужбина. Те няма как да гласуват в местните избори и въпросът става толкова частен и със съмнителна полза, че не си струва дискутирането.
[quote#41:"nnikolov_bg"]Всеки дори с посредствени компютърни познания е наясно, че технически не е проблем да се създаде достатъчно надежна инфраструктура, която да гарантира, че всеки опит за намеса в нея ще бъде отчетен и локализиран - 100%. Това автоматично означава, че ако аз гласувам за кандидат Х, но гласът ми, поради неоторизирана намеса, бъде отчетен за кандидат У, то при извършване на проверка, лесно ще се установи тази манипулация и ще се знае в коя част от системата е осъществена.[/quote]
Нищо подобно. Един професор от Мичиганския университет (Alex Halderman) и негови студенти, в екип с един специалист (Harri Hursti), който преди това е успял демонстративно да хакне машина за гласуване, са тествали естонската система, симулирайки хакерска атака, и са успели практически да подменят вот, без да може да се засече никаква намеса. Имат си дълъг доклад хората, като есенцията от него е следната:
The team found that the Estonian I-voting system is vulnerable to a range of attacks that could undetectably alter election results.
Защо точно Естония трябва да ни бъде пътеводна светлина, а не другите високотехнологични държави, които са тествали и са се отказали от електронното гласуване, или са замразили проекта за неопределено време? Аз на грантаджиите ли ще вярвам, на Фейсбук-спецовете ли, или на експертите? Не че други държави не са се сещали за електронно гласуване - сещали са се, но след дълъг анализ и след тестове повечето са стигнали до извода, че ще си продължават по стария начин. Защо ли? Сигурно щото са много тъпи. А ние щото сме много умни, ще ги изпреварваме. И защо? За да сме кандърдисали повече хора да гласуват, моля ви се. Ами нека Радан и Протестна мрежа да ги кандърдисват, нека фондациите, удавени с долари, за да развиват гражданското общество, да ги кандърдисват. Защо ще вменяваме това задължение на държавата? Айде моля ви се, цялото общество ще се занимава с някакви хора, които били апатични и ние затова трябва да им угаждаме - откъде-накъде?
[quote#65:"авторът"]Това го правят от 25 години при гласуването с бюлетини. Други проблеми? [/quote]
Няма как да го правят в големи мащаби, защито в СИК има представители на всички партии, които взаимно се проверяват. Само в отделни СИК може да стане, кедето са купени всички членове!
[quote#54:"jony"]Ако се одобри елекронното гласуване, очаквайте бум на гласовете отвън. Ако мислите, че българите извън България не сме качество, вкарайте си от Русия или Пакистан.
[/quote]
Никакви сериозни проучвания в тази посока няма!
Ако българите в чужбина мислеха, че нещо може да се подобри с гласуване (специално за България), нямаше да са в чужбина..
Така че не очаквай никакъв бум на гласуващите от чужбина, каквато и технология да им дадеш. Ще има само бум на гласуване от името на мъртви души!
Типично изказване на "младежите" за които говоря. Самоцитат:
[quote#61:"kihano"] Гласът и мнението на по-възрастните им съграждани също хич не ги интересува. "Те са стари, па и прости." Както беше писал Добри Войников [/quote]
Много сте смарт и куул, ама за равни политически права не сте и чували. Ама знаете да плюете по "комунизма", който пък всъщност не беше комунизъм, а социализъм. Но какво да се прави, като
[quote#61:"kihano"]младежите, па и тия на средна възраст, са безкрайно манипулируеми[/quote]
Каквото ви каже текушия брейнуоошинг това, мисъл - никаква.
Всъщност, безспорно е, че днес младите са много по промити отколкото са били старите едно време. Тъкмо поради тази промивка не можете да прогледнете. Но, както се казва по резултатите ще ги познаете. По времето на "старите", на соца, България беше държава, имаше промишленост селскостопанство образование, здравеопазване и култура. Но най-важното - живееше се много по-добре, много по-спокойно и щастливо. Днес всичко това липсва, но затова пък си имаме престъпност и корупция. Държава няма, превърнали сме се в двойна колония на САЩ и ЕС в която министри се назначават директно от Вашингтон. Но на младите това им харесва, щото гледат само как да се продадат за нещо с копчета или тъчскрийн, щото пропагандата твърди, че било куул, смарт и адвансд. А че мислят събирането и изваждането за комунистически традиции ... Еееех невежество невежество ...
Отричането и изкривяването на фактите - висша форма на демократичен реализъм!
Звездец идёт по плану.
А, и още, ако някой си мисли, че електронното гласуване ще спре купуването на гласове много се лъже. Просто някой ще седне на едно ПЦ ще плати да му дадат личните си и ще гласува вместо продавача на глас. Въпросния продавач на глас дори няма да може да види за кого е гласувал. Оставям настрана, че ще се намерят хитреци, дето да автоматизират тоя процес, вкл. създаването на е-мейл адреси, така че като заредиш списъка с личните данни всички от него ще "гласуват" наведнъж. Зарежете тази работа!
Вместо да се дебнем кой къде лъже, не е ли по-добре да си имаме доверие и да не лъжем.
Отричането и изкривяването на фактите - висша форма на демократичен реализъм!
Звездец идёт по плану.
Как кого? Същите тези които се страхуват и от мажоритарния и от задължителния вот. От 100 кладенеца докараха вода за да ги отрекат. И всичките в един глас.
Чиста лъжа е електронното гласуване в Швейцария. Ползва се ор няколко кантона и то само по референдуми за вътрешно изпълнение. Гласуването по пощата гледам че не ти е ясно даже как става - само си говориш е очевадно. В закона за това гласуване изрично се подчертава, че се ползва само като алтернатива на нормалното гласуване когато има възпрепятстващи обстоятелства, но никога няма да измести нормалното гласуване. Пишат ти плюсове също толкова профанизирани като теб хахаха електронното гласуване за швейцарци дори не е разрешено за живеещи във всеки страни, а само в определен списък (повечето са в Европа).
Ест, че ще го приемат, какъв по лесен и безплатен начин за манипулиране на вота. Интересно то сега половината гласуващи са неграмотни, как ще осъществят ел. гласуване.
[quote#67:"bgmnt"]Защо точно Естония трябва да ни бъде пътеводна светлина[/quote]
Защото Естония е любимия резерват за експерименти на неолибералните (без)мозъчни тръстове.
Отричането и изкривяването на фактите - висша форма на демократичен реализъм!
Звездец идёт по плану.
Не искам да продължавам с този дебат, само ще отбележа, че избирателният механизъм, който използваме от 25 г. с всичките му ремонти, успя да съзадазе политическа каста, която с голяма доза вероятност мога да предвидя, че ще стои на депутатските банки до края на земния си път. В този смисъл страховете ви за електронното гласуване са безпочвени. Те хората, в зората на електричеството, са се страхували и от тока. Явно всичко с времето си.
Изводите са повече от ясни...Прагматичните и ангажирани хора са малцинство на фона на плужеците, живеещи от субсидии, помощи, дарения и прочие чужди активи...
Авторът е много далече от познания за възможностите на интернет пространството. При сегашнто му ниво и морал на човешкото общество като цяло и конкретно у нас означава светкавична гибел на надеждата за реална демокрация.
Авторът е много далече от познания за възможностите на интернет пространството. При сегашнто му ниво и морал на човешкото общество като цяло и конкретно у нас, "елетронното гласуване" означава светкавична гибел на надеждата за реална демокрация.
Вижте какво, здравият разум ми подсказва, че тези проблеми, с които се е сблъскала естонската система, са решими. Ако не беше така и всеки с по-задълбочени компютърни познания можеше да променя данни без следа, то тогава хакерите щяха да са най-богатите хора на света, а банките щяха да изхвърлят компютрите и да се върнат към тефтерите. Това е толкова смешно, колкото и доводите, които сега се размахват като плашило срещу електронното гласуване.
Всички противници на електронното гласуване, които изтъкват аргумента, че в Естония гласоподавателите са много по-малко от нас, е добре да се консултират с програмисти. Те ще им обяснят, че когато една система работи успешно с база данни от един милион записа (Естония), ще работи по същия начин с пет милиона у нас.
[quote#79:"65"]Пари се фалшифицират.
Кредитни и дебитни карти също.
Бюлетини още по.
Със сигурност ще се фалшифицират машинното и дистанционното гласуване.
Никой досега обаче не ги е отменил по тази причина! [/quote]
Странно защо тогава няма масово въвеждане на електронно гласуване във високотехнологичните държави. След като е все едно дали ще се правят опити за фалшификация на хартиения или на електронния вот, значи не би трябвало да има пречки да се въведе масово електронен вот, нали уж е по-удобен. Ако пък електронният вот може да се фалшифицира по-трудно от хартиения, въпросът висва с още по-голяма сила - защо масово досега интернет-вотът не е въведен във всички цивилизовани и високотехнологични държави, в които голяма част от хората пазаруват онлайн, подават заявления онлайн и т.н. Явно в тези държави са преценили, след анализи и тестове, че гласуването по интернет е нещо коренно различно от всички останали онлайн дейности. Явно нещо ги спира да го въведат. Сигурно нашите грантаджии и протестни мрежи повече ги разбират нещата, по-умни са от управляващите в тези държави. Затова, понеже са си акълии, грантаджиите настояват непременно да въведем интернет гласуване, и ако може - по-бързо, веднага да го въведем. Смешна история.
Има нещо много и смешно, и жалко, и самопозорящо при всички онези лица и кръгове, които непрекъснато се опитват да всяват страх и опасения как ако нещо се направело, вкл. като закон, някои или някакви щели да злоупотребят и затова не трябвало да се прави изобщо!
Всяка работа си има чалъм, има си майсторлък, има различни начини да се направи, и още повече да не се направи, с милион възможни причини да се оправдае неправенето й! Аз много пъти съм казвал, че не ме интересуват стоте начини, по която една работа НЕ може да стане, а единственият - ако е единствен, по който може да стане, и по възможност най-добре.
"Човек ако иска да свърши една работа - НАМИРА НАЧИН, ако не иска - ПРИЧИНА(И)!"
И така - вместо да се насочи вниманието към основните цели - А ТЕ ПРИ ЕДНА ДЕМОКРАЦИЯ СА ... ПОВЕЧЕ ДЕМОКРАЦИЯ, особено за фасадна псевдодемокрация като България, което преведено на прост български език е привличане и приобщаване на максимално повече българи при решаването на жизнено важните за страната въпроси, респ. управления, и КАК ДА СЕ НЕУТРАЛИЗИРАТ ПРОБЛЕМИТЕ И ИДЕНТИФИЦИРАТ СЛАБИТЕ МЕСТА, ПРЕСТЪПЛЕНИЯТА И ПРЕСТЪПНИЦИТЕ, което изобщо НЕ е задача невъзможна, както всички отлично знаят, някои тук се опитват да носят от десет дерета вода да обясняват как трябвало да се плашим от привличането на повече българи да изразят волята си на избори, вкл. референдум, което е всъщност най-пряката форма на демокрация - пряката демокрация!
И в тази връзка да попитам нещо, което някои много разпалени обяснявачи непрекъснато забравят - ами невъзможно ли е за държавата и службите ДА НАМЕРЯТ И ЛОКАЛИЗИРАТ ХАКЕРИТЕ И ЛИЦАТА, КОИТО АТАКУВАТ ЗАКОНИТЕ И НАЦИОНАЛНАТА Й СИГУРНОСТ, И СЛЕД ТОВА ДА ГИ НАКАЖАТ СУРОВО, ДОРИ И С ПРЕВАНТИВНА ЦЕЛ? Защо никой не се сеща и за това?
Спомняме ли си ние, българите как Крум се е справял с престъпниците и какъв е бил резултатът от Крумовите закони? Не зова за рязане на крайници или други части от тялото, а просто олицетворявам мисълта си.
Смешен плач е този на онези, които се опитват да страхуват българите с възможните нарушения, престъпления, злоупотреби и манипулации при електронното гласуване, най-малко поради две ясни причини - първо, защото те плашат удавник с ... дъжд, и второ - защото и сега сме свидетели на безброй откровени и фрапиращи престъпления и нарушения при изборите на всички нива! Какво - по-лошо от това ли ще стане?
А за онези дебили, които се опитват да умуват трябвало ли български граждани извън България изобщо да гласуват изобщо не си струва да споменавам - с идиот не се спори! Мен ако ме питате точно на подобни идиоти не би трябвало да се дава достъп да гласуват за съдбата на нормалните хора, след надлежно освидетелстване, разбира се. А подобни твърдения са категорично доказателство, че психическото освидетелстване в страната ни не работи добре!
Когато мойта банка ме уведомява, че сметката или кредитната ми карта са компроментирани - ТЕ НЕ МИ ЗАКРИВАТ СМЕТКАТА, А АНУЛИРАТ КАРТАТА И МИ ИЗДАВАТ НОВА, КАТО СЪЩЕВРЕМЕННО ЗАПОЧВАТ РАЗСЛЕДВАНЕ НА ПРЕСТЪПНИЦИТЕ И ТЕ ЕВЕНТУАЛНО СА НАМИРАНИ И ИЗПРАВЕНИ ПРЕД ПРАВОСЪДИЕТО, и едва ли има нужда да привеждам примери - те са много! Значи ние можем да поверим на електронните операции и транзакции парите си, плодът на нашия труд през годините, а не можем да ... доверим вота си?!?
Смешен плач!
" Странно, защо тогава няма електронно гласуване във високотехнологичните държави ? "
Обяснявам много бавно и разбрано ... Вероятно се досещаш, че високотехнологичните държави са и бели държави, които си нямат БСП и ДПС купуващи неграмотни цигани на килограм, нямат и главен прокурор, опс ... пардон, адвокат на сарайте, нямат си олигарси и още много, много екстри от този сорт ...!
Ех, слдурко, по леко с портокалите и чиниите
В Канада нямаме портокали, а чиниите си ги мием с миялни машини . Когато високоинтелигентния български избирател реши да замени най свестния български държавник Иван Костов с котилото на ДС ( царе картиграчи, прегърнати с догановци, мутри, милиционери, пожарникари...и.т.н. мафиоти ), със съпруга ми си грабнахме дечицата и 4 куфара и ето ни тук. Хаиде пробвай да станеш Канадец с по малко от бакалавър, тогава говори за портокали и електронни подписи. Колкото до портокалите и чиниите, познавам много добре образовани хора, които го правят, защото предпочитат да са далеч от блатото, в което превърнаха България сегашните велики управници. Та от тези ли гласове се страхувате , питам аз ??? Да, гарантирам , че ще има гласове против управляващата мафия, а за електронните подписи не се трвожи, ще се справим някак Хаиде със здраве до следващите избори
О, аз за тях не се хабя. Ама има разни дето не са чели и вярват на лъжите за Естония и Швейцария. Основния момент е че в двете страни на материалите за изборите не пише "Купуването и продаването на ..."Така че научната фантастика е на горния етаж
[quote#74:"ръмжо"]Чиста лъжа е електронното гласуване в Швейцария. Ползва се ор няколко кантона и то само по референдуми за вътрешно изпълнение. Гласуването по пощата гледам че не ти е ясно даже как става - само си говориш е очевадно. [/quote]
Хич даже. Пак там, едни общини (само няколко) си приемат общинските бюджети с референдум (местен) и пак по изключение са намалили разходите с 8-12%... ма нА — нали са тъпи, заради това са богати. Виж на нас пари ни дай, щото акъл имаме, че и излишен остава, дето да го даваме на швейцарците...
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...
[quote#85:"bgmnt"]Странно защо тогава няма масово въвеждане на електронно гласуване във високотехнологичните държави.[/quote]
Ми явно не им трябва, щото им работи правораздаването. Иначе същите тези, са си качили банките и борсите (икономиката) в мрежата отдавна и още си съществуват...
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...
[quote#88:"niksan1"]Обяснявам много бавно и разбрано ... Вероятно се досещаш, че високотехнологичните държави са и бели държави, които си нямат БСП и ДПС купуващи неграмотни цигани на килограм, нямат и главен прокурор, опс ... пардон, адвокат на сарайте, нямат си олигарси и още много, много екстри от този сорт ...! [/quote]
От това обяснение разбирам, че тези държави нямат интернет гласуване, защото са...нормални. А ние, като ненормална държава, ще въвеждаме интернет гласуване с надеждата някакви хора, които досега не са се въодушевявали от гласуването, да се поразмърдат и да коригират "неправилния" вот на тукашното население. Стотици хиляди емигранти и тукашните младежи ентусиазирано ще цъкат с мишката в името на великата цел.
Накратко - ще въвеждаме интернет гласуване, защото сме в извънредна ситуация. Следвам твоята логика, твоето обяснение. Ако ситуацията е нормална, ще си бъдем като нормалните държави и ще мислим много дълго, преди да си причиним интернет гласуване, ако изобщо си го причиним. А ние не сме нормални. Сега при нас не е време за мислене, сега е време за лозунги. Справка - горната статия.
Има нещо, което не мога да приема - да пишеш статия за интернет гласуването (визирам широк кръг журналисти) и да си служиш само с лозунги и празни лафове, все едно си си във Фейсбука. Някой журналист от грантаджийските медии зарови ли се в историята на тестовете на интернет гласуването, прочете ли поне един доклад, анализира ли опита на другите държави, систематизира ли за читателите всички главни аргументи за и против? Как може и читателите да имат толкова ниски критерии и да пригласят на пишман-анализаторите, които нарочно или поради глупост профанизират темата? Аз лично повече няма да си губя времето с тези хора, писна им от евтините им манипулации.
[quote#94:"gost22"]Иначе същите тези, са си качили банките и борсите (икономиката) в мрежата отдавна и още си съществуват... [/quote]
Ами ето, щом съществуват, значи няма нищо опасно. Щом не е опасно, от какво се опасяват умните държави, та не въведат веднага интернет гласуване? Пълна мистерия. Нещо ги спира явно, има си сериозни причини. Има причина да разглеждат интернет гласуването като нещо специфично, като нещо различно от всички останали дейности, извършвани онлайн. Има причина да правят тестове и да мислят дълго. И очевидно има някакви причини за отказ от идеята. Ако няма проблеми, които да налагат отказ от въвеждане на интернет гласуването, значи тези хора не са в ред. Значи нарочно бягат от хубавото - ей така, без причина.
Прав си. На мнозинството задгранични българи не им пука за българските избори. Някои от нас съзнателно не желаят да се бъркат в политическия живот на матряла. Малка част, предимно временно пребиваващи българи биха се заинтересували да гласуват в български избори. Показателно е, че на масовите парламентарни избори 2014 външните българи дадоха 145 хил. гласа, а на референдума онзи ден само 28 хил. Ясно като бял ден. Само Спас не разбрал месиджа.
На доста задгранични българи им пука за българските избори, най-малкото, всички имат близки и приятели в БГ и биха искали България най-после да стане нормална държава. И това би могло да се случи ако и матряла малко хвърли усилия да помисли дали сегашното ДС-мафиотско чалга -местан управление , което краде и лъже безобразно години наред, не трябва да бъде сменено. Много българи напуснаха точно по тази причина. Колкото до гласуването в чужбина, това става само в консулствата и псолствата ( секциите за гласуване не са в кварталното училище) и хората трябва да пропътуват стотици километри, а някои и хиляди, за да гласуват. Така че Спас много добре е разбрал месиджа
Фактите са безмилостни - под 5% от задграничните българи се интересуват от избори и това са предимно гастарбайтари, студенти и временно гостуващи. Онези, чийто дом, семейство, деца и бъдеще са в новата им родина, тези хора пет пари не дават за българските избори. Приемането на желаното за действително често води до травми след сблъсък с реалността. Та се опитвам да предпазвам.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
chicago514
Рейтинг: 1067 НеутралноЩе го приемат електронното гласуване.Друг е въпроса,че се съботираше гласуването по всякакъв начин в полза на тези които не искат електрическо гласуване.
Репей
Рейтинг: 395 НеутралноСпасов, ако кандидатите да бъдат избирани не бяха в 90% боклуци, липсата на електронно гласуване нямаше да е проблем, защото хората щяха да виждат смисъл от гласуване и щеше да има висока избирателна активност.
Тук вече банват и със задна дата: "Вашият достъп до форумите на Икономедиа е автоматично ограничен за 24 часа (до 12:05 часа на 18 Мар)."Целият истеричен напън за електронно гласуване е щото почти напълно компрометираните "реформатори" да качат някой процент през 2018 г. (но вероятно ще има предсрочни избори) и да минат 4% в НС.
volrath
Рейтинг: 506 НеутралноАман от тежки мачове, всеки следващ е по-тежък. Статуквото не ще промяна. Чух един човек да обяснява изборите в България така:
"Една каруца в калта. От каруцата слезнали 2 милиона да я бутат да излезе, 1 милион я бутат от другата страна, за да не се мръдне, а 4 милиона седят в каруцата и псуват."
SS
Рейтинг: 2708 ЛюбопитноА ако не беше окастрен удобно ?
И имаше още две да - та , за задължително и за мажоритарно гласуване ???
Trayan
Рейтинг: 910 НеутралноЕлектронното гласуване има и още няколко предимства:
– по-бързо отчитане на резултатите;
– по-малко грешки при резултатите;
– невъзможност грешки или нарушения да се оправдават с технологията, например както сега с грешно броене, грешки при записването, неправилно отчитане;
– възможност за още опции при избора без затруднение за изборни я процес.
xm...
Рейтинг: 1391 НеутралноНапълно несъгласен със Спас Спасов!
В статията си се опитва да хвърли вината на някакви "тъмни сили" на ниво "неизвестен извършител", които го били омрънкали в кампанията и се съсредоточава върху самият изборен ден, където търси под вола теле.
Сорри, ама на самия избор - ако си там да си дадеш гласа на референдума - никой не може да те спре! Даже и да не те чакат на вратата с бюлетината за него.
Та търсенето на обяснения би трябвало да е в периода на "омрънкване", на първо място. И да се попитат Президент и застъпници и прокарващи толкова време идеята защо го "омрънкаха". Не искате да кажете, че някой им е запушил устите на Плевнелиев и Реформаторите, нали?
И на второ място - погледнете колко от българите в чужбина, извън Турция, гласуваха за него. Не е само от неинформираност ...
И трето - от Турция как гласуваха. И защо ...
Мисля, че нарочно не искат да разлайват кучетата и чакат да им цопне наготово ...
xm...
Рейтинг: 1391 Любопитно[quote#1:"chicago514"]Ще го приемат електронното гласуване.[/quote]
Хм ...
Освен в Естония, колкото София голяма ... къде другаде го има?
И ако го няма - защо го няма?
Защо германският Конституционен съд го отхвърли?
marker
Рейтинг: 719 НеутралноГледам сканираните секционни протоколи в сайта на ЦИК и виждам как почти на всички има задрасквания и поправки. Това ли е гаранцията за липса на грешки и манипулации при гласуването с бюлетини?
Впрочем при така рекламираното машинно гласуване също има бюлетини, които гласоподавателят лично пуска в урната и нататък процедурата е също броене, протоколи, чували...
stedim
Рейтинг: 1418 НеутралноПри обсъждането в НС ясно ще се види колко мерзавци ще бъдат против. Със сигурност ще бъдат много, дано да не са мнозинството, което ще провали нещо хубаво заради мутренските интереси. Едни от глашатаите им са "журналистите " Петър Волгин и Валери Найденов.
Chavo64
Рейтинг: 395 НеутралноСамо като се види, че противниците на дистанционото гласуване са точно застъпниците на бандитското статукво, е ясно, че трябва да го има.
chavo64query
Рейтинг: 469 НеутралноУроци и последствия от най-голямата кибератака срещу България
Целта е ясна - страната трябва да бъде дестабилизирана
Електронното гласуване трябва да бъде осуетено, правителството дискредитирано, а Реформаторския блок подменен с по-удобни партньори. Защото по този път е ясно, че България ще се изплъзне от контрола на силите, които са я пленили чрез управляем и режисиран изборен процес.
Самата организация на най-мащабната кибератака срещу България не е работа за лаици. Най-вероятно версията за вътрешен организатор на атаката няма да бъде потвърдена изцяло, освен ако не се намеси някаква политкоректност или "висши съображения".
http://idvassilev.blogspot.co.uk/?view=classic
Репей
Рейтинг: 395 НеутралноИнтересно е, че НИТО ЕДНА от партиите у нас не предложи промяна в избирателния закон, съгласно която в този район, в който се установи купуване на гласове, кандидатите на партията, която ги е пазарувала, автоматично да бъдат дисквалифицирани от изборите. Наличието на такъв член от закона веднага би охладило мераците за купуване на гласове.
Тук вече банват и със задна дата: "Вашият достъп до форумите на Икономедиа е автоматично ограничен за 24 часа (до 12:05 часа на 18 Мар)."Липсата на такова предложение и дори на обсъждането му за мен е явен знак, че в плановете на ВСИЧКИ партии в един или друг момент стои намерението да купуват гласове.
lechevalier
Рейтинг: 462 Неутрално"Парламентарното статуквото може да [...] одобри технология, която да е толкова сложна, неудобна и непрактична, че просто никой да не пожелае да се възползва от нея."
Уви, и мене от това най ме е страх -- да не направят гласуването онлайн по-сложно от хартиеното гласуване. А съм чувал големи ужаси за начина, по който човек придобива електронен подпис в България...
yorddj
Рейтинг: 520 НеутралноДо коментар [#3] от "vojdek":
+++++++++!
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 4131 НеутралноЕлектронното гласуване не е прието в много водещи демокрации като Германия, Франция, Швеция, Хърватска, Унгария т.н.
Libertarianism is just anarchy for rich peopleДа не говорим ,че за да се приеме електронно гласуване трябва да има демократична регулация гарантираща тайната на вота и защита от покупкопродажби на гласове ! Сега просто ромовете ще си дават електронния подпис за многократна употреба а един чичко бизнесмен с лаптоп ще гласува вместо тях !
xm...
Рейтинг: 1391 Весело[quote#13:"lechevalier"]Уви, и мене от това най ме е страх -- да не направят гласуването онлайн по-сложно от хартиеното гласуване. А съм чувал големи ужаси за начина, по който човек придобива електронен подпис в България... [/quote]
Мдам ...
Вие явно сте от мнозинството мераклии за електронно гласуване, защото ще им е по-лесничко.
А гласуването, викат отците и мъдреците на демокрацията, било отговорна работа. И даже не им е хрумнало да е лесничко, никой никога и никъде не го е коментирал.
Достъпно - да, това е в основата. Още от остракирането
Но лесничко като основен параметър - не, нивгаш!
xm...
Рейтинг: 1391 Весело[quote#15:"comandante vs либерални ентусиасти&корпократи"]Електронното гласуване не е прието в много водещи демокрации като Германия, Франция, Швеция, Хърватска, Унгария т.н. [/quote]
Хръватска и Унгария сред "водещите демокрации"?
Вие я подкарахте като партиен агитатор на селско събрание едно време ...
niksan1
Рейтинг: 2094 НеутралноДо коментар [#2] от "Репей":
Без ДС - ченгета! Лустрация!" Целият истеричен напън за електронното гласуване е щото почти компрометираните " реформатори " е да качат някой процент през 2018 ..."
Кажи го на онези 72 % гласували " ЗА " електронното гласуване !
niksan1
Рейтинг: 2094 НеутралноДо коментар [#3] от "vojdek":
Без ДС - ченгета! Лустрация!Отличен коментар ! Браво !
+++++++++++++++++++++++
niksan1
Рейтинг: 2094 НеутралноДо коментар [#7] от "xm...":
Без ДС - ченгета! Лустрация!" И, ако го няма - защо го няма ? "
Много е просто ... В белите държави ( горките ) си нямат БСП и ДПС, които да пазаруват на килограм цигански гласове !
Велков
Рейтинг: 1391 НеутралноСпасе и ти въртиш сучеш, за чужденците говориш...
Моля те, напиши статия за активността на чужденците гласували за референдума... Нещо ми се върти в главата, че от 300 000 в Чикаго например, са гласували малко над 600 души... та извода е ясен...
Велков
Рейтинг: 1391 НеутралноДо коментар [#18] от "niksan1":
[quote#18:"niksan1"]Кажи го на онези 72 % гласували " ЗА " електронното гласуване ! [/quote]
72 от колко? От 35 ... слабичко. Така няма да стане...
Велков
Рейтинг: 1391 ВеселоДо коментар [#20] от "niksan1":
[quote#20:"niksan1"]В белите държави ( горките ) си нямат БСП и ДПС, които да пазаруват на килограм цигански гласове ! [/quote]
Това и за Портних във Варна ли се отнася?
Vili Jambov
Рейтинг: 1465 НеутралноСпасе, прав си, мой човек, за гражданския натиск, но се натрупа умора. "Най-важният мач" вечено е в бъдещето... Нищо де, мрънкам си. Прав си, пак да кажа. Ще участвам в мача.
niksan1
Рейтинг: 2094 НеутралноДо коментар [#15] от "comandante vs либерални ентусиасти&корпократи":
Без ДС - ченгета! Лустрация!" ..., а един чичко с лаптоп ще гласува вместо тях "
Този " чичко " вече повече от 20 години гласува ... Ако си правил избори ще знаеш, че при парламентарни и президентски избори, изборните протоколи се представят в ОИК . Защо ? Защото се ВКАРВАТ В КОМПЮТЪР И ПО КОМПЮТЪРЕН ПЪТ СЕ ПРЕДАВАТ В ЦИК !
Е, въпрос, който задавам вече цяла вечност и на който НИКОЙ до сега на ми отговаря :
Защо тази практика, на предаване на изборните резултати от ОИК в ЦИК не може да бъде хакната, а електронното гласуване - може ? Е ...?
niksan1
Рейтинг: 2094 НеутралноДо коментар [#22] от "Добрин Велков":
Без ДС - ченгета! Лустрация!" 72 от колко ? "
Вероятно вече си прочел коментар 25 ?! Отговори си на въпроса и ще достигнеш до истината .
Ако не си съгласен с мен, няма лошо, но ще имам възможност да ти отговоря довечера около 21' 00 часа, българско време .
Съжалявам, но трябва и да се работи ...!
xm...
Рейтинг: 1391 Весело[quote#20:"niksan1"]Много е просто ... [/quote]
Винаги съм ви завиждал на такива като вас.
Един лозУнг, две-три опорни точки - и всичко ви е просто и ясно!
usero
Рейтинг: 561 Весело[quote#0:"Спас Спасов"]Защото тя едва ли се припокрива с онези 28% от избирателите, които все пак отидоха до урните, за да зачеркнат "не" в бюлетината за допитването.[/quote]
За кой знае да смета, отишли за да зачеркнат "не" са по-малко от 10%. Затова е разочарованието от демокрацията и пазарната икономика у некои хора, които не могат да сметат проценти, ама са фенове на електронните работи или продават вестници и планират, като си отиде комунизма, да заживеят като средната класа в Германия, не искат повече и смятат, че няма и нужда от повече квалификация или работа за целта.
Gopeто
Рейтинг: 1691 Неутрално[quote#0:"Спас Спасов"]Например като одобри технология, която да е толкова сложна, неудобна и непрактична, че просто никой да не пожелае да се възползва от нея.
"За мен върхът е онова високо място, от което ясно съзирам следващата си цел" Боян Петров[/quote]
Надявам се инициативния комитет "Гласувай без граници" да държи изкъсо парламента.
А това подозрение на Спас Спасов се повява при мен всеки път, когато от телевизора някой гербаджия каже, че ще въведат електронното гласуване. Още повече, че същите са изпитали този начин на действие. При "публичния" избор на членовете от парламентарната квота на ВСС или пък "публичното обсъждане" на промените в закона за горите, довели до протестите на Орлов мост през 2012 г.
glaxo
Рейтинг: 305 НеутралноДо коментар [#6] от "xm...":
++++++ Съгласен съм с констатациите и изводите Ви! Не в изборните правила, а в това че политиката се прави от хора, зависи каква ще е тя! Дали ще са мажоритарно избрани (най купения вид избор, защото това ще са попълисти и лобисти подпряни от "бизнесмени"- справка Бареков) или електронно( от такива дето ги мързи да гледат и от няма какво цял ден са в мрежите да си чешат езиците и 5000 хиляди заявят , че ще са у;учен протест, а се оказва , че само 30 са отишли- справка протеста срещу омбитсмана на който бяха 11 платени НПО активисти). Натрапчивите, наивни и кабинетни идеи на президента и кръга около него, само компрометираха референдума като форма на пряка демокрация.Социалните мрежи не са мерило за политическата зрялост, настроения и ангажираност на избирателя с периферни за битието му проблеми. Дреме му на някой емигрант в Чикаго, Торонто, Мадрид, Милано, Мелбърн или Франкфурт, дето децата му не знаят български или на някоя 20 годишна грозновата зубрачка в провинциален университет в Англия, Германия или Франция, какво става и кой е на власт в България.Важно за тях е да имат работа и бъдеще, а България за тях е кисело мляко, лютеница и луканка или да се разнежи , като някоя чалга певица или чалгар като Сл.Трифонов запее "Моя страна" или "Облаче ле бяло". Така , че стига с тези раздувки! И сега в момента 1500 лумпени реват срещу НС в подкрепа на В.Сидеров, а под Ко 6-7 души с мегафон правят контрапротест. Да гледаме малко по сериозно и отговорно на обществения живот и малко уважение кум институциите.Никой в България не признава авторитет или компетенция на другия! Лекарите, полицията, учителите, държавните служители, прокуратура, съд, корумпирани и некадърни.Всички предприемачи -алчни, прости и мошенници. Ако не са социалните мрежи, НПО-тата и западните посланици да сме загинали! Айде стига толкова хейтърство!
boby1945
Рейтинг: 854 ВеселоПроблемите на България не са в начина на гласуването, а в калпавия Преход и свързаните с това рИформи....
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....Така че не си хабете енергията напразно.....
xm...
Рейтинг: 1391 Неутрално[quote#30:"glaxo"]Натрапчивите, наивни и кабинетни идеи на президента и кръга около него, само компрометираха референдума като форма на пряка демокрация.[/quote]
Хм ... Не мисля.
Точно Спас негласно го обвинява, че е бил ненатрапчив. Онова за "омрънкването".
Не са и нито наивни, нито кабинетни в смисъл, чес а изсмукани от пръстите и нямат нищо общо с реалността. Напротив!
То точно затова и не мина ... Хората се усещат, че ги будалкат, дори без да имат задълбочена представа или идеи по въпроса.
Просто го усещат, че "не им е в дневния ред".
И няма как и да е, защото въпроса е изцяло технологичен!
Все едно преди 100 години да са направили референдум дали да се подписват с калем или с писалка!
objective
Рейтинг: 696 ВеселоЗа да не се използва електронното гласуване за масова манипулация на вота в страната, сега следва да бъде приет от НС закон за използванетому като алтернативен метод на гласуване единствено за българите зад граница (т.е. с небългарски !Р адреси) !
ju.li
Рейтинг: 1621 НеутралноПисна ми да се приказва за улесненията на двата милиона българи в чужбина. Ако искаха да участват, щяха да са гласували миналата седмица и референдума да е минал вече с успех за тях, От митичните два милиона са гласували само двадесет и осем хиляди. Значи не им пука и е излишно да се правят усилия в тази посока.
Само напомням за "Извънземно" скъпия и в специално създадени условия сървър, който си купихме преди няколко години за електронно правителство. След покупката някой да е чул нещо по въпроса?
xm...
Рейтинг: 1391 НеутралноДо коментар [#33] от "objective":
По Конституция не можеш да слагаш такива разделения.
Но по същество и аз съм на същото мнение - че трябва да се вкара като алтернатива.
Най-добре - с електронния подпис.
Така ще се ангажират в "опазването на вота" и такива мощни сили като банките, защото пробит електронен подпис си е пробив и при тях. Ще му пука и на гласуващия, защото ако го пробият заради изборите - увисва да го ударят същите директно и по джоба. Ще и пука и на Държавата, защото пробит електронен подпис е удар върху основен техен прерогатив.
objective
Рейтинг: 696 ВеселоДо коментар #35 от "хм... "
Съгласен ! Идеята е добра !
gost22
Рейтинг: 1843 ЛюбопитноДо коментар [#7] от "xm...":
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...Електронното гласуване е вариант (заради новите технологии) на гласуването по пощата, което гласуване си го има в Швейцария отдавна и нямат проблеми както се вижда, а там гласуват по няколко пъти годишно...
Нещо против швейцарската схема на гласуване, дето не се е провалила? Дори може да си снимаш собствената бюлетина преди да я пратиш по пощата, и пак нямат проблемите с корпоративния вот, купуването на гласове и изборния туризъм... Ха сега де, как там може, а тук нямало да се получи.
georgievp
Рейтинг: 450 НеутралноА колко от българите в чужбина - берачи на портокали и маслини, миячи на съдове и др., упражняващи нискоквалифициран труд, имат електронен подпис.
AModoMio
Рейтинг: 2383 НеутралноКакво толкова страшно има, че с електронното гласуване ще се знае как съм гласувала? Всеки има право да защитава своето убеждение. А тези които ги е страх да ходят да гласуват по старите методи и никой да не знае за кого са гласували.
"Ако ние нямахме взаимоотношения с политиците щяхме да бъдем една банда от чакали. Или една обикновена банда и щяхме да бъдем анулирани." Тото Риина след атентатите Forza Giorgia, in bocca al Lupo !gost22
Рейтинг: 1843 Неутрално[quote#33:"objective"]За да не се използва електронното гласуване за масова манипулация на вота в страната, сега следва да бъде приет от НС закон за използванетому като алтернативен метод на гласуване единствено за българите зад граница (т.е. с небългарски !Р адреси) ![/quote]
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...Как ще се манипулира лесно, когато всеки ще може да си документира собствената бюлетина, попълнена и как точно я изпраща. Ха след това се опитай да му я изтриеш или промениш и да обясниш къде се е загубила (щото я има на файл, някъде извън ситемата). Да вота щял да не е таен, ама ще е толкова масов (щото ще е лесен), че корпоративния и купения вот да са съвсем малък процент и да не накланят везните както им се иска на купувачите. Виж швейцарската система, дето си получават бюлетините у дома и после ги пращат сами по пощата, дали е компрометирана и дали има много купени гласове.
Никола Николов
Рейтинг: 464 НеутралноОбратното на това, което се внушава като мантра, считам, че електронното гласуване ще въведе много повече ред при провеждане на изборите, отколкото е налице в момента. Именно това поставя под опасност политическото статукво, създало стройна система за манипулиране на изборите. Именно това е причината то да е против електронното гласуване.
Всеки дори с посредствени компютърни познания е наясно, че технически не е проблем да се създаде достатъчно надежна инфраструктура, която да гарантира, че всеки опит за намеса в нея ще бъде отчетен и локализиран - 100%. Това автоматично означава, че ако аз гласувам за кандидат Х, но гласът ми, поради неоторизирана намеса, бъде отчетен за кандидат У, то при извършване на проверка, лесно ще се установи тази манипулация и ще се знае в коя част от системата е осъществена. Няма значение, кой е извършил това вмешателство. По важното е, че ще се знае, че такова е осъществено. В този смисъл ще може да се направи корекция. Всеки гражданин ще може да участва в контрола, като провери как е отчетен неговия вот и ако смята, че има манипулация ще може да подаде сигнал, също по електронен път. Няма технически проблем това да се направи.
По отношение на внушенията, че така ще бъде по-лесно малцинствата да бъдат употребени, считам, че също не е вярно. Напротив, много по-лесно ще е за полицията да установи адресите, от които се осъществява масово гласуване и съответно да се намеси в реално време и да задържи извършителите. За да гласуваш вместо някой друг, трябва да притежаваш неговия ел. подпис или казано по друг начин трябва флашката да е в теб. Така тези, които разполагат с чужди флашки също ще попаднат под ударите на закона. Да не говорим, че използването на тази флашка от нечие устройство, също оставя следи.
И тук идваме до това, с което започнах, а именно, че електронното гласуване ще въведе много повече ред, отколкото имаме в момента.
xm...
Рейтинг: 1391 ЛюбопитноДо коментар [#37] от "gost22":
Това какво общо има с моя пост#7 ?
aboto
Рейтинг: 506 Неутрално[quote#3:"vojdek"]Една каруца в калта. От каруцата слезнали 2 милиона да я бутат да излезе, 1 милион я бутат от другата страна, за да не се мръдне, а 4 милиона седят в каруцата и псуват[/quote]
И не знам колко от псуващите ги "мързи"(или по други причини) да си актуализират местожителството и с това оправдават отказа си от гласуване , а тези хора са много и те са именно хората от които зависеше успеха на референдумареферендума
aboto
Рейтинг: 506 Неутрално[quote#43:"aboto"]референдумареферендума [/quote]
Извинете грешката ми :РЕФЕРЕНДУМА
rapidfire
Рейтинг: 1387 Неутрално"Кого обслужи саботажът на референдума?"
It is nice to be important, but it's more important to be nice!Ще разберем когато проследим кой как ще гласува за електронно правителство в парламента.
Това може да го броим за частичен успех.
Поне маските ще паднат.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
gost22
Рейтинг: 1843 Любопитно[quote#39:"AModoMio"]Какво толкова страшно има, че с електронното гласуване ще се знае как съм гласувала?[/quote]
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...По принцип е хубаво другите да не знаят (корпоративен вот, етнически или религиозен натиск), но също е много хубаво, да си имаш запис на бюлетината, и ако случайно твоя вот (или част от него както примерно преференциите) не е отразен в протоколите, да може да търсиш сметка на преброителите. Тогава няма как да ти подменят вота с една проста подмяна на хартиените бюлетини...
bgmnt
Рейтинг: 229 НеутралноИзводът е, че мнозинството от българите в чужбина никак не се вълнува от електронното гласуване. Тези българи не гласуваха масово на референдума и доказаха на практика, че големият им мерак за въвеждане на електронно гласуване е кьорфишек, пуснат тук, в България, от определени кръгове. Ако действително българите в чужбина искаха въвеждане на електронно гласуване (нали уж заради техния мерак беше цялата дандания) , ако това беше тяхно искрено желание, а не приписана им от грантовите кръгове "кауза", те щяха масово да гласуват в секциите, отворени в градовете им, и масово да се възползват от процедурите за откриване на нови секции. Резултатите от тяхното гласуване показват, че не те са имали проблем за решаване, а тук разни хорица са си присвоили правото да говорят от тяхно име и да създадат някакъв уж огромен "проблем".
Свидетели сме на абсолютно изкуствена истерия, подклаждана от България, заради "драматичните проблеми" с хартиеното гласуване на българи в чужбина. На практика повечето от тези "проблеми" се коренят в нежеланието на хората там да положат елементарни усилия - например да прочетат десетина реда от правилата на ЦИК за гласуване в чужбина. Ако в немски град, в който живеят хиляди българи, българската държава не е отворила секция, това означава, че българите там НЕ ЖЕЛАЯТ да има секция, или им е все тая дали ще има. Ако българин там се оплаква, че трябва да пътува до друг град, за даде гласа си, то той трябва първо да се запита защо българите в неговия град не са подали заявления до ЦИК, или защо не са събрали минималния изискуем брой заявления (ЦИК иска буквално една шепа хора), или защо на предишни избори изключително малък брой българи са гласували в секцията, и поради това държавата не е длъжна следващия път да открива автоматично секция, ако българите изрично не поискат (а те даже и не знаят, че мога да поискат).
Кресливите форумци от чужбина, които понякога нахално си присвояват правото да говорят от името на всички българи по света, или поне от името на българските общности в определени държави, са изключително малка част от българите по света. Мнозинството българи по света от години показват и доказват колко им пука за гласуването. Сега показаха на практика колко им пука за подхврълената им дъвка - "електронно гласуване", и колко им пука за изкуствения "проблем", който уж те настоявали да се реши. Това е главният извод, г-н Спасов, другото е ала-бала и "мижи да те лажем".
info111
Рейтинг: 1391 НеутралноПримитивизмът в мисленето и подхода на т.н. кукловоди на прословутия измъчен български преход към псевдодемокрация накира логично отражение и в прозрачно криминалните активни мероприятия на същите, с които упорито се старят да прикриват реалността - а именно усилията им да представят диктаторската и престъпна същност на управленията ИМ с привидно демократични и законови дрипи:
"Подозренията в организиран саботаж
сякаш се потвърдиха с хакерските атаки срещу сайтовете на ЦИК, ГРАО, МВР и Министерството на външните работи - държавните институции с ключово значение за провеждането на референдуми и избори. Тази атака вероятно трябваше да направи "показно на терен" за "рисковете" и "опасностите" при използването на интернет в изборна ситуация."
За сведение на МВР, ДАНС, МАНС и разните специалисти и комисии по национална сигурност да ги подсетя, че ако наистина искат да намерят КОЙ атакува ОТНОВО държавата и институциите й (както стана и с КТБ, а и много пъти досега през годините), може би не е зле да се вгледат малко по-сериозно В АКТИВНОТО МЕРОПРИЯТИЕ НА ЕДНИ САРАЙСКО-БИБЛИОТЕКАРСКА МАГИЯ, КОЯТО СИ ПОЗВОЛИ ДА ПОХИТИ ДОРИ И ЦЕЛИ ИНФОРМАЦИОННИ СИСТЕМИ И МАСИВИ В МВР!
Това само като една идея, като малък реверанс към службите и прокуратурата в България, ако наистина има такива.
Вече е пределно ясно за всеки и всички, и в България, и в ЕС и на света, че институциите в България са блокирани и парализирани, че са обезсилени и овладяни от нелегитимни престъпни лица и кръгове като резултат от дългогодишните им планомерни и последователни усилия.
Както е пределно ясно и кои са тези лица и кръгове!
И нтвресно още колко време Борисов ще устиска да закъгва мат'ряла.
Роси
Рейтинг: 7941 НеутралноЩели да се правят грешки и фалшификации при дистанционния вот.А сега знаете ли,какво е отразено в протокола,както много хора писаха,че не е отразена преференцията им.Колко пъти съдът допусна,даже при грубия и явни нарушения повторно преброяване.Няма да давам пак Зеленогорски за пример на миналите кметски избори.Всичката тази олелия идва от партии,които няма да получат гласове от чужбина и от младите хора в България.
mils5656
Рейтинг: 450 НеутралноТопката е отново в парламеннта където депутатите(основните виновници България да не е нормална европейска страна с реална пазарна икономика, с ред, законност и справедливост) за пореден път ще покажат , че не са народни представители, а са защитници на мафията, олигарсите, на купуването на гласове и незачитането на всякакъв глас народен(глас -народен, глас- божи) и затова окастриха въпросите, оставиха висок праг за валидност и всячески саботираха референдума ! А народът ясно каза(не Президента) чу иска 1) ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ГЛАСУВАНЕ 2) ЕЛЕКТРОННО ГЛАСУВАНЕ 3) ЧАСТИЧЕН МАЖОРИТАРЕН ВОТ 4) ЦЕНЗ ЗА ГЛАСОПОДАВАТЕЛИ !
Явно депутатите НЕ ИСКАТ ТОВА ! ДА ИМ ГО ПРИПОМНИМ НА СЛЕДВАЩИТЕ ИЗБОРИ КАТО ГИ ПРАТИМ В ИСТОРИЯТА !
nassaux
Рейтинг: 512 НеутралноДо коментар [#15] от "comandante vs либерални ентусиасти&корпократи":
При най-старата демокрация от западен тип няма електронно гласуване, факт. Има обаче гласуване по пощата и гласуване чрез "прокси" или казано на нашенски упълномощен представител. Вярно е и че макар да се трепят от балконите в Слънчев Бряг, не биха и помислили да си дадат гласа за 20 лева.... Приоритети в образованието може би....
jony
Рейтинг: 526 Неутрално[quote#21:"Добрин Велков"]Нещо ми се върти в главата, че от 300 000 в Чикаго например, са гласували малко над 600 души... та извода е ясен...[/quote]
Е. всеки път увеличавате бройката на бългаите в Чикаго. Кога станаха 300 000?
А 656 души са от 6 секции (това е точната цифра), но я да видим Лондон. От 15 секции са 2419, т.е. гласовете са пропорционално на броя на секциите. Да не говорим, че разстоянията в САЩ са доста по-дълги от тези в Европа, например.
Ако се одобри елекронното гласуване, очаквайте бум на гласовете отвън. Ако мислите, че българите извън България не сме качество, вкарайте си от Русия или Пакистан.
bawarec
Рейтинг: 452 Неутрално[quote#2:"Репей"]Целият истеричен напън за електронно гласуване [/quote]
Не е задължително гласуването от разстояние да е електронно. В Германия от десетки години може да се гласува по пощата и много хора се възползват от това. Така че, технологията на гласуването е въпрос на желание и възможности.
Николай Теллалов
Рейтинг: 450 Неутралнокакъв референдум, не виждате ли, че е смешка, и като въпрос, и като факт...
властта ражда паразити! в това съобщение се съдържат всички нарушения на правилата за писане на коментари, каквито модераторите могат да си изхалюциниратПубликувано през m.dnevnik.bg
авторът
Рейтинг: 1269 НеутралноДо коментар [#56] от "Николай Теллалов":
Ами тогава не стой във форума да дебнеш свободомислещи граждани. Отдай се на важни неща.
vinetu
Рейтинг: 450 НеутралноЗапомнихте ли? Ще има още грантове за усвояване и след гласуването на рефернедума (от статуквото което било против него).
https://sites.google.com/site/demokraturailidictatura/grajdanin1
Рейтинг: 838 НеутралноДо коментар [#41] от "nnikolov_bg":
"Всеки дори с посредствени компютърни познания е наясно, че технически не е проблем да се създаде достатъчно надежна инфраструктура."
Вие това сериозно ли го твърдите? След като няма останало нехакнато нито едно учреждение в света, дори и най-секретните: Пентагона, ЦРУ, ФБР, АНС, банки. Ми те скоро пуснаха за обща употреба мейлите на шефа на ЦРУ. Направо шапка ви свалям за смелото твърдение
Никола Николов
Рейтинг: 464 НеутралноФундаменталният въпрос е как да запазим тайната на вота. И кагато се стигне до този въпрос, всички трабва да са наясно, че дистанционното гласуване по електронен път не може да бъде бъде определяно като по-рисково в сравнение със сега съществуващия механизъм за гласуване. И всякакви доводи в тази насока са предварително оборени от факта, че независимо от масираното присъствие на всякакви партийни и други представители в изборните секции всеки, който разполага с телефон в тъмната стаичка може да снима бюлетината си и да се отчете на този, който му плаща или го принуждава да гласува по определен начин. Не знам защо някои си въобразяват, че тези които плащат не контролират изпълнението, сиреч как е гласувал Иван, Драган, Петкан, Мустафа, Ибрям или който и де е там платен или зависим.
Но, както съм описал по-горе, предимствата на електронния вот са значителни и това обуславя необходимостта да бъде въведен. Той ще увеличи значително броя на гласувалите по съвест, а те съм убеден, че ще са мнозинство, и от там ще намали значението на всякакъв манипулиран вот.
kihano
Рейтинг: 732 НеутралноВсичко това са глупости. Преливане на пусто в празно. Тайната надежда на НПО, които настояват за това електронно гласуване е, от една страна че ще елиминират гласа на възрастните хора, които традиционно гласуват за БСП и ще увеличат дела на гласувашите млади хора особено от чужбина. Колко трябва да гласуват тия от чужбина е спорен въпрос. Аз не искам някой от Чикаго или майната си, дето 10 години не е живял в БГ да ми гласува за това как аз да живея тук. Да си гласува в американските избори. Ако му дадат.
Отричането и изкривяването на фактите - висша форма на демократичен реализъм! Звездец идёт по плану.Иначе младежите, па и тия на средна възраст, са безкрайно манипулируеми. За тях да цъцкаш с мишката или да мажеш по екрана е върхът на интелекта и успеха. Просто куул, адвансд, смарт! Затова няма значение за какво всъщност цъцкаш. Важното е да се покажеш, че си от умните красивите и успешните, а не от глупавите и грозни лузъри. А факта, че изборите попадат в ръчичките на някаква ИТ компанийка, която никой не може да проследи какво прави хич не ги интересува. Гласът и мнението на по-възрастните им съграждани също хич не ги интересува. "Те са стари, па и прости." Както беше писал Добри Войников преди сто и горница години.
Много сме зле, дами и господа, много!
Никола Николов
Рейтинг: 464 НеутралноДо коментар [#59] от "grajdanin1":
Ако четете до край изреченията щяхте да разберете, че надежна в случая съм употребил в смисъл, не че е невъзможно както вие казате да се хакне системата, а че дава 100% гаранция за проследяване на всякакви намеси в нея. Сиреч, ако някой успее да извърши някаква манипулация, то тя да не остане незабелязана. И точно в това се състои предимството на електронното гласуване. Винаги ще може да се разбере дали има манипулация, в какво се състои тя и съответно да бъде възстановено оригиналното състояние на данните. Това е 100% технически изпълнимо.
авторът
Рейтинг: 1269 НеутралноДо коментар [#61] от "kihano":
Комунистическа визия за бъдещето!
Искаш хора, които гледат смъртта в очите, на които мозъците са промовани от десетилетия и които не са били никога в развита държава, да ти определят бъдещето.
Ал Бънди
Рейтинг: 506 НеутралноСтатията пише за всичко, но не и за основният бъг на електронното гласуване, а той е гласуването от името на мъртвите души! Нищо не пречи на 10 корумпирани държавни служители да издадат права за електронно гласуване на 2 милиона неактвни избиратели и от тяхно име да гласуват манипулаторите! При този случай всички сегашни манипулации на изборите ще ни се сторят като игри в детската градина!
авторът
Рейтинг: 1269 НеутралноДо коментар [#64] от "Ал Бънди":
Това го правят от 25 години при гласуването с бюлетини. Други проблеми?
grajdanin1
Рейтинг: 838 НеутралноДо коментар [#62] от "nnikolov_bg":
Напротив, чета изреченията до край. Без да съм компютърен спец, от това което съм чел и чул мога да приема, че всяко влизане в компютъра се отбелязва в съотвения регистриращ файл. Допускам дори, че е възможно да се проследи какво е поправено и с малко повече резерви, че може да се възстанови.
Само че има много други въпроси. На първо място - кой ще контролира тези, които правят програмата и че те няма да си оставят вратички. И преди да ми кажете, че това няма как да стане помислете в каква страна живеем. Друг въпрос който можем да си представим е, че хакнатите данни могат да се появат публично. Някои категории хора са особено чувствителни към това - например чиновниците. Това ще подтикне някои от тях да гласуват не според предпочитанията си, а според това, кой е най-вероятно да дойде на власт.
Трите най-често изтъквани аргумента в полза на електронното гласуване са: повече хора ще гласуват, ще улесним българите в чужбина и контролирания вот ще намалее. И трите довода са съмнителни - поради опасносттта данните да станат публично достояние (истинска или манипулативна заплаха) контролираният вот няма да намалее, тези които не гласуват най-често го правят не поради липса на време, а защото не виждат качествени кандидати, за които да гласуват. И остават сал едни българи в чужбина. Те няма как да гласуват в местните избори и въпросът става толкова частен и със съмнителна полза, че не си струва дискутирането.
bgmnt
Рейтинг: 229 Неутрално[quote#41:"nnikolov_bg"]Всеки дори с посредствени компютърни познания е наясно, че технически не е проблем да се създаде достатъчно надежна инфраструктура, която да гарантира, че всеки опит за намеса в нея ще бъде отчетен и локализиран - 100%. Това автоматично означава, че ако аз гласувам за кандидат Х, но гласът ми, поради неоторизирана намеса, бъде отчетен за кандидат У, то при извършване на проверка, лесно ще се установи тази манипулация и ще се знае в коя част от системата е осъществена.[/quote]
Нищо подобно. Един професор от Мичиганския университет (Alex Halderman) и негови студенти, в екип с един специалист (Harri Hursti), който преди това е успял демонстративно да хакне машина за гласуване, са тествали естонската система, симулирайки хакерска атака, и са успели практически да подменят вот, без да може да се засече никаква намеса. Имат си дълъг доклад хората, като есенцията от него е следната:
The team found that the Estonian I-voting system is vulnerable to a range of attacks that could undetectably alter election results.
Защо точно Естония трябва да ни бъде пътеводна светлина, а не другите високотехнологични държави, които са тествали и са се отказали от електронното гласуване, или са замразили проекта за неопределено време? Аз на грантаджиите ли ще вярвам, на Фейсбук-спецовете ли, или на експертите? Не че други държави не са се сещали за електронно гласуване - сещали са се, но след дълъг анализ и след тестове повечето са стигнали до извода, че ще си продължават по стария начин. Защо ли? Сигурно щото са много тъпи. А ние щото сме много умни, ще ги изпреварваме. И защо? За да сме кандърдисали повече хора да гласуват, моля ви се. Ами нека Радан и Протестна мрежа да ги кандърдисват, нека фондациите, удавени с долари, за да развиват гражданското общество, да ги кандърдисват. Защо ще вменяваме това задължение на държавата? Айде моля ви се, цялото общество ще се занимава с някакви хора, които били апатични и ние затова трябва да им угаждаме - откъде-накъде?
Ал Бънди
Рейтинг: 506 Неутрално[quote#65:"авторът"]Това го правят от 25 години при гласуването с бюлетини. Други проблеми? [/quote]
Няма как да го правят в големи мащаби, защито в СИК има представители на всички партии, които взаимно се проверяват. Само в отделни СИК може да стане, кедето са купени всички членове!
Ал Бънди
Рейтинг: 506 Неутрално[quote#54:"jony"]Ако се одобри елекронното гласуване, очаквайте бум на гласовете отвън. Ако мислите, че българите извън България не сме качество, вкарайте си от Русия или Пакистан.
[/quote]
Никакви сериозни проучвания в тази посока няма!
Ако българите в чужбина мислеха, че нещо може да се подобри с гласуване (специално за България), нямаше да са в чужбина..
Така че не очаквай никакъв бум на гласуващите от чужбина, каквато и технология да им дадеш. Ще има само бум на гласуване от името на мъртви души!
kihano
Рейтинг: 732 НеутралноДо коментар [#63] от "авторът":
Отричането и изкривяването на фактите - висша форма на демократичен реализъм! Звездец идёт по плану.Типично изказване на "младежите" за които говоря. Самоцитат:
[quote#61:"kihano"] Гласът и мнението на по-възрастните им съграждани също хич не ги интересува. "Те са стари, па и прости." Както беше писал Добри Войников [/quote]
Много сте смарт и куул, ама за равни политически права не сте и чували. Ама знаете да плюете по "комунизма", който пък всъщност не беше комунизъм, а социализъм. Но какво да се прави, като
[quote#61:"kihano"]младежите, па и тия на средна възраст, са безкрайно манипулируеми[/quote]
Каквото ви каже текушия брейнуоошинг това, мисъл - никаква.
Всъщност, безспорно е, че днес младите са много по промити отколкото са били старите едно време. Тъкмо поради тази промивка не можете да прогледнете. Но, както се казва по резултатите ще ги познаете. По времето на "старите", на соца, България беше държава, имаше промишленост селскостопанство образование, здравеопазване и култура. Но най-важното - живееше се много по-добре, много по-спокойно и щастливо. Днес всичко това липсва, но затова пък си имаме престъпност и корупция. Държава няма, превърнали сме се в двойна колония на САЩ и ЕС в която министри се назначават директно от Вашингтон. Но на младите това им харесва, щото гледат само как да се продадат за нещо с копчета или тъчскрийн, щото пропагандата твърди, че било куул, смарт и адвансд. А че мислят събирането и изваждането за комунистически традиции ... Еееех невежество невежество ...
kihano
Рейтинг: 732 НеутралноА, и още, ако някой си мисли, че електронното гласуване ще спре купуването на гласове много се лъже. Просто някой ще седне на едно ПЦ ще плати да му дадат личните си и ще гласува вместо продавача на глас. Въпросния продавач на глас дори няма да може да види за кого е гласувал. Оставям настрана, че ще се намерят хитреци, дето да автоматизират тоя процес, вкл. създаването на е-мейл адреси, така че като заредиш списъка с личните данни всички от него ще "гласуват" наведнъж. Зарежете тази работа!
Отричането и изкривяването на фактите - висша форма на демократичен реализъм! Звездец идёт по плану.Вместо да се дебнем кой къде лъже, не е ли по-добре да си имаме доверие и да не лъжем.
ръмжо
Рейтинг: 723 НеутралноДо коментар [#63] от "авторът":
Колко демократичен си миличък, Гьобелс направо би ти се възхитил. Демокрацията ви е като всичката работа - никаква!
emil
Рейтинг: 2829 Неутрално"Тогава, кого плаши дигиталният вот?"
ПРОКЛЕТА ДА Е РУСИЯ!Как кого? Същите тези които се страхуват и от мажоритарния и от задължителния вот. От 100 кладенеца докараха вода за да ги отрекат. И всичките в един глас.
ръмжо
Рейтинг: 723 НеутралноДо коментар [#37] от "gost22":
Чиста лъжа е електронното гласуване в Швейцария. Ползва се ор няколко кантона и то само по референдуми за вътрешно изпълнение. Гласуването по пощата гледам че не ти е ясно даже как става - само си говориш е очевадно. В закона за това гласуване изрично се подчертава, че се ползва само като алтернатива на нормалното гласуване когато има възпрепятстващи обстоятелства, но никога няма да измести нормалното гласуване. Пишат ти плюсове също толкова профанизирани като теб хахаха електронното гласуване за швейцарци дори не е разрешено за живеещи във всеки страни, а само в определен списък (повечето са в Европа).
abv03478164
Рейтинг: 0 НеутралноДо коментар [#1] от "chicago514":
Ест, че ще го приемат, какъв по лесен и безплатен начин за манипулиране на вота. Интересно то сега половината гласуващи са неграмотни, как ще осъществят ел. гласуване.
kihano
Рейтинг: 732 Неутрално[quote#67:"bgmnt"]Защо точно Естония трябва да ни бъде пътеводна светлина[/quote]
Отричането и изкривяването на фактите - висша форма на демократичен реализъм! Звездец идёт по плану.Защото Естония е любимия резерват за експерименти на неолибералните (без)мозъчни тръстове.
Никола Николов
Рейтинг: 464 НеутралноДо коментар [#66] от "grajdanin1":
Не искам да продължавам с този дебат, само ще отбележа, че избирателният механизъм, който използваме от 25 г. с всичките му ремонти, успя да съзадазе политическа каста, която с голяма доза вероятност мога да предвидя, че ще стои на депутатските банки до края на земния си път. В този смисъл страховете ви за електронното гласуване са безпочвени. Те хората, в зората на електричеството, са се страхували и от тока. Явно всичко с времето си.
Ghost
Рейтинг: 1059 ГневноИзводите са повече от ясни...Прагматичните и ангажирани хора са малцинство на фона на плужеците, живеещи от субсидии, помощи, дарения и прочие чужди активи...
Форумът е в будна кома...65
Рейтинг: 222 НеутралноПари се фалшифицират.
Кредитни и дебитни карти също.
Бюлетини още по.
Със сигурност ще се фалшифицират машинното и дистанционното гласуване.
Никой досега обаче не ги е отменил по тази причина!
new_ghost
Рейтинг: 450 НеутралноАвторът е много далече от познания за възможностите на интернет пространството. При сегашнто му ниво и морал на човешкото общество като цяло и конкретно у нас означава светкавична гибел на надеждата за реална демокрация.
new_ghost
Рейтинг: 450 НеутралноАвторът е много далече от познания за възможностите на интернет пространството. При сегашнто му ниво и морал на човешкото общество като цяло и конкретно у нас, "елетронното гласуване" означава светкавична гибел на надеждата за реална демокрация.
ПП. Съжалчвам за пропуснатото в коментар 60.
samurai11
Рейтинг: 506 НеутралноДо коментар [#15] от "comandante vs либерални ентусиасти&корпократи":
Това не е възможно да се случи, освен ако някой не му го позволи
Никола Николов
Рейтинг: 464 НеутралноДо коментар [#67] от "bgmnt":
Вижте какво, здравият разум ми подсказва, че тези проблеми, с които се е сблъскала естонската система, са решими. Ако не беше така и всеки с по-задълбочени компютърни познания можеше да променя данни без следа, то тогава хакерите щяха да са най-богатите хора на света, а банките щяха да изхвърлят компютрите и да се върнат към тефтерите. Това е толкова смешно, колкото и доводите, които сега се размахват като плашило срещу електронното гласуване.
pepisky
Рейтинг: 391 НеутралноВсички противници на електронното гласуване, които изтъкват аргумента, че в Естония гласоподавателите са много по-малко от нас, е добре да се консултират с програмисти. Те ще им обяснят, че когато една система работи успешно с база данни от един милион записа (Естония), ще работи по същия начин с пет милиона у нас.
bgmnt
Рейтинг: 229 Неутрално[quote#79:"65"]Пари се фалшифицират.
Кредитни и дебитни карти също.
Бюлетини още по.
Със сигурност ще се фалшифицират машинното и дистанционното гласуване.
Никой досега обаче не ги е отменил по тази причина! [/quote]
Странно защо тогава няма масово въвеждане на електронно гласуване във високотехнологичните държави. След като е все едно дали ще се правят опити за фалшификация на хартиения или на електронния вот, значи не би трябвало да има пречки да се въведе масово електронен вот, нали уж е по-удобен. Ако пък електронният вот може да се фалшифицира по-трудно от хартиения, въпросът висва с още по-голяма сила - защо масово досега интернет-вотът не е въведен във всички цивилизовани и високотехнологични държави, в които голяма част от хората пазаруват онлайн, подават заявления онлайн и т.н. Явно в тези държави са преценили, след анализи и тестове, че гласуването по интернет е нещо коренно различно от всички останали онлайн дейности. Явно нещо ги спира да го въведат. Сигурно нашите грантаджии и протестни мрежи повече ги разбират нещата, по-умни са от управляващите в тези държави. Затова, понеже са си акълии, грантаджиите настояват непременно да въведем интернет гласуване, и ако може - по-бързо, веднага да го въведем. Смешна история.
Florentin
Рейтинг: 395 НеутралноБРАВО СПАСЕ МНОГОХУБАВА МАТЕРИАЛ!
info111
Рейтинг: 1391 НеутралноИма нещо много и смешно, и жалко, и самопозорящо при всички онези лица и кръгове, които непрекъснато се опитват да всяват страх и опасения как ако нещо се направело, вкл. като закон, някои или някакви щели да злоупотребят и затова не трябвало да се прави изобщо!
Всяка работа си има чалъм, има си майсторлък, има различни начини да се направи, и още повече да не се направи, с милион възможни причини да се оправдае неправенето й! Аз много пъти съм казвал, че не ме интересуват стоте начини, по която една работа НЕ може да стане, а единственият - ако е единствен, по който може да стане, и по възможност най-добре.
"Човек ако иска да свърши една работа - НАМИРА НАЧИН, ако не иска - ПРИЧИНА(И)!"
И така - вместо да се насочи вниманието към основните цели - А ТЕ ПРИ ЕДНА ДЕМОКРАЦИЯ СА ... ПОВЕЧЕ ДЕМОКРАЦИЯ, особено за фасадна псевдодемокрация като България, което преведено на прост български език е привличане и приобщаване на максимално повече българи при решаването на жизнено важните за страната въпроси, респ. управления, и КАК ДА СЕ НЕУТРАЛИЗИРАТ ПРОБЛЕМИТЕ И ИДЕНТИФИЦИРАТ СЛАБИТЕ МЕСТА, ПРЕСТЪПЛЕНИЯТА И ПРЕСТЪПНИЦИТЕ, което изобщо НЕ е задача невъзможна, както всички отлично знаят, някои тук се опитват да носят от десет дерета вода да обясняват как трябвало да се плашим от привличането на повече българи да изразят волята си на избори, вкл. референдум, което е всъщност най-пряката форма на демокрация - пряката демокрация!
И в тази връзка да попитам нещо, което някои много разпалени обяснявачи непрекъснато забравят - ами невъзможно ли е за държавата и службите ДА НАМЕРЯТ И ЛОКАЛИЗИРАТ ХАКЕРИТЕ И ЛИЦАТА, КОИТО АТАКУВАТ ЗАКОНИТЕ И НАЦИОНАЛНАТА Й СИГУРНОСТ, И СЛЕД ТОВА ДА ГИ НАКАЖАТ СУРОВО, ДОРИ И С ПРЕВАНТИВНА ЦЕЛ? Защо никой не се сеща и за това?
Спомняме ли си ние, българите как Крум се е справял с престъпниците и какъв е бил резултатът от Крумовите закони? Не зова за рязане на крайници или други части от тялото, а просто олицетворявам мисълта си.
Смешен плач е този на онези, които се опитват да страхуват българите с възможните нарушения, престъпления, злоупотреби и манипулации при електронното гласуване, най-малко поради две ясни причини - първо, защото те плашат удавник с ... дъжд, и второ - защото и сега сме свидетели на безброй откровени и фрапиращи престъпления и нарушения при изборите на всички нива! Какво - по-лошо от това ли ще стане?
А за онези дебили, които се опитват да умуват трябвало ли български граждани извън България изобщо да гласуват изобщо не си струва да споменавам - с идиот не се спори! Мен ако ме питате точно на подобни идиоти не би трябвало да се дава достъп да гласуват за съдбата на нормалните хора, след надлежно освидетелстване, разбира се. А подобни твърдения са категорично доказателство, че психическото освидетелстване в страната ни не работи добре!
Когато мойта банка ме уведомява, че сметката или кредитната ми карта са компроментирани - ТЕ НЕ МИ ЗАКРИВАТ СМЕТКАТА, А АНУЛИРАТ КАРТАТА И МИ ИЗДАВАТ НОВА, КАТО СЪЩЕВРЕМЕННО ЗАПОЧВАТ РАЗСЛЕДВАНЕ НА ПРЕСТЪПНИЦИТЕ И ТЕ ЕВЕНТУАЛНО СА НАМИРАНИ И ИЗПРАВЕНИ ПРЕД ПРАВОСЪДИЕТО, и едва ли има нужда да привеждам примери - те са много! Значи ние можем да поверим на електронните операции и транзакции парите си, плодът на нашия труд през годините, а не можем да ... доверим вота си?!?
Смешен плач!
niksan1
Рейтинг: 2094 НеутралноДо коментар [#85] от "bgmnt":
Без ДС - ченгета! Лустрация!" Странно, защо тогава няма електронно гласуване във високотехнологичните държави ? "
Обяснявам много бавно и разбрано ... Вероятно се досещаш, че високотехнологичните държави са и бели държави, които си нямат БСП и ДПС купуващи неграмотни цигани на килограм, нямат и главен прокурор, опс ... пардон, адвокат на сарайте, нямат си олигарси и още много, много екстри от този сорт ...!
vinetu
Рейтинг: 450 НеутралноДо коментар [#74] от "ръмжо":
https://sites.google.com/site/demokraturailidictatura/Остави ги не се хаби, електронното гласуване вече е новата религия на "умните и красивите" и никакви факти не могат да я оборят
vinetu
Рейтинг: 450 НеутралноДо коментар [#88] от "niksan1":
https://sites.google.com/site/demokraturailidictatura/Електронното гласуване улеснява купуването на гласове и това е ФАКТ.
ИнаD
Рейтинг: 340 НеутралноА колко от българите в чужбина - берачи на портокали и маслини, миячи на съдове и др., упражняващи нискоквалифициран труд, имат електронен подпис.
Хаиде със здраве до следващите избори
До коментар [#38] от "georgievp":
Ех, слдурко, по леко с портокалите и чиниите
В Канада нямаме портокали, а чиниите си ги мием с миялни машини . Когато високоинтелигентния български избирател реши да замени най свестния български държавник Иван Костов с котилото на ДС ( царе картиграчи, прегърнати с догановци, мутри, милиционери, пожарникари...и.т.н. мафиоти ), със съпруга ми си грабнахме дечицата и 4 куфара и ето ни тук. Хаиде пробвай да станеш Канадец с по малко от бакалавър, тогава говори за портокали и електронни подписи. Колкото до портокалите и чиниите, познавам много добре образовани хора, които го правят, защото предпочитат да са далеч от блатото, в което превърнаха България сегашните велики управници. Та от тези ли гласове се страхувате , питам аз ??? Да, гарантирам , че ще има гласове против управляващата мафия, а за електронните подписи не се трвожи, ще се справим някак
ръмжо
Рейтинг: 723 НеутралноДо коментар [#89] от "vinetu":
О, аз за тях не се хабя. Ама има разни дето не са чели и вярват на лъжите за Естония и Швейцария. Основния момент е че в двете страни на материалите за изборите не пише "Купуването и продаването на ..."Така че научната фантастика е на горния етаж
gost22
Рейтинг: 1843 Весело[quote#74:"ръмжо"]Чиста лъжа е електронното гласуване в Швейцария. Ползва се ор няколко кантона и то само по референдуми за вътрешно изпълнение. Гласуването по пощата гледам че не ти е ясно даже как става - само си говориш е очевадно. [/quote]
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...Хич даже. Пак там, едни общини (само няколко) си приемат общинските бюджети с референдум (местен) и пак по изключение са намалили разходите с 8-12%... ма нА — нали са тъпи, заради това са богати. Виж на нас пари ни дай, щото акъл имаме, че и излишен остава, дето да го даваме на швейцарците...
gost22
Рейтинг: 1843 Любопитно[quote#85:"bgmnt"]Странно защо тогава няма масово въвеждане на електронно гласуване във високотехнологичните държави.[/quote]
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...Ми явно не им трябва, щото им работи правораздаването. Иначе същите тези, са си качили банките и борсите (икономиката) в мрежата отдавна и още си съществуват...
bgmnt
Рейтинг: 229 Неутрално[quote#88:"niksan1"]Обяснявам много бавно и разбрано ... Вероятно се досещаш, че високотехнологичните държави са и бели държави, които си нямат БСП и ДПС купуващи неграмотни цигани на килограм, нямат и главен прокурор, опс ... пардон, адвокат на сарайте, нямат си олигарси и още много, много екстри от този сорт ...! [/quote]
От това обяснение разбирам, че тези държави нямат интернет гласуване, защото са...нормални. А ние, като ненормална държава, ще въвеждаме интернет гласуване с надеждата някакви хора, които досега не са се въодушевявали от гласуването, да се поразмърдат и да коригират "неправилния" вот на тукашното население. Стотици хиляди емигранти и тукашните младежи ентусиазирано ще цъкат с мишката в името на великата цел.
Накратко - ще въвеждаме интернет гласуване, защото сме в извънредна ситуация. Следвам твоята логика, твоето обяснение. Ако ситуацията е нормална, ще си бъдем като нормалните държави и ще мислим много дълго, преди да си причиним интернет гласуване, ако изобщо си го причиним. А ние не сме нормални. Сега при нас не е време за мислене, сега е време за лозунги. Справка - горната статия.
Има нещо, което не мога да приема - да пишеш статия за интернет гласуването (визирам широк кръг журналисти) и да си служиш само с лозунги и празни лафове, все едно си си във Фейсбука. Някой журналист от грантаджийските медии зарови ли се в историята на тестовете на интернет гласуването, прочете ли поне един доклад, анализира ли опита на другите държави, систематизира ли за читателите всички главни аргументи за и против? Как може и читателите да имат толкова ниски критерии и да пригласят на пишман-анализаторите, които нарочно или поради глупост профанизират темата? Аз лично повече няма да си губя времето с тези хора, писна им от евтините им манипулации.
bgmnt
Рейтинг: 229 Неутрално[quote#94:"gost22"]Иначе същите тези, са си качили банките и борсите (икономиката) в мрежата отдавна и още си съществуват... [/quote]
Ами ето, щом съществуват, значи няма нищо опасно. Щом не е опасно, от какво се опасяват умните държави, та не въведат веднага интернет гласуване? Пълна мистерия. Нещо ги спира явно, има си сериозни причини. Има причина да разглеждат интернет гласуването като нещо специфично, като нещо различно от всички останали дейности, извършвани онлайн. Има причина да правят тестове и да мислят дълго. И очевидно има някакви причини за отказ от идеята. Ако няма проблеми, които да налагат отказ от въвеждане на интернет гласуването, значи тези хора не са в ред. Значи нарочно бягат от хубавото - ей така, без причина.
agl52316780
Рейтинг: 506 ЛюбопитноДо коментар [#25] от "niksan1"
Сигурно защото работят по вътрешна мрежа
Lemmy
Рейтинг: 1595 НеутралноДо коментар [#49] от "bgmnt":
Прав си. На мнозинството задгранични българи не им пука за българските избори. Някои от нас съзнателно не желаят да се бъркат в политическия живот на матряла. Малка част, предимно временно пребиваващи българи биха се заинтересували да гласуват в български избори. Показателно е, че на масовите парламентарни избори 2014 външните българи дадоха 145 хил. гласа, а на референдума онзи ден само 28 хил. Ясно като бял ден. Само Спас не разбрал месиджа.
ИнаD
Рейтинг: 340 НеутралноДо коментар [#98] от "Lemmy":
На доста задгранични българи им пука за българските избори, най-малкото, всички имат близки и приятели в БГ и биха искали България най-после да стане нормална държава. И това би могло да се случи ако и матряла малко хвърли усилия да помисли дали сегашното ДС-мафиотско чалга -местан управление , което краде и лъже безобразно години наред, не трябва да бъде сменено. Много българи напуснаха точно по тази причина. Колкото до гласуването в чужбина, това става само в консулствата и псолствата ( секциите за гласуване не са в кварталното училище) и хората трябва да пропътуват стотици километри, а някои и хиляди, за да гласуват. Така че Спас много добре е разбрал месиджа
Lemmy
Рейтинг: 1595 НеутралноДо коментар [#99] от "anyk":
Фактите са безмилостни - под 5% от задграничните българи се интересуват от избори и това са предимно гастарбайтари, студенти и временно гостуващи. Онези, чийто дом, семейство, деца и бъдеще са в новата им родина, тези хора пет пари не дават за българските избори. Приемането на желаното за действително често води до травми след сблъсък с реалността. Та се опитвам да предпазвам.