
© Дневник
Висшият съдебен съвет днес (20 януари) привидно изненадващо смени лицето си - на заседание в сряда скоростно бе предложена и гласувана смяната на представляващия ВСС и на мястото на Соня Найденова бе избран Димитър Узунов.
Промяната бе предшествана от дни на постепенно разгаряне на скандала с есемеса, препратен от премиера Бойко Борисов до шефа на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов и на фона на "замитането" на аферата "Яневагейт" от страна на ВСС. Двата паралелни сюжета предизвикаха въпроси за натиск и обвързаности на независимите по Конституция власти, за начините на вземане на решенията на върха на съдебната система, които до момента не намират ясни отговори.
"Дневник" представя накратко събитията в хронологичен ред от оповестяването на есемеса насам.
21 януари 2016 г.
Лозан Панов отказа да участва в заседания на ВСС докато не стане известен авторът на есемеса до премиера Бойко Борисов.
Соченият за автор на есемеса член на Висшия съдебен съвет Димитър Узунов обявява, че ще предостави разпечатка от телефона си, за да разсее това подозрение.
Малко по-рано той заявява, че няма телефона на премиера и изразява готовност да напусне поста представляващ ВСС, ако за месец не успее да разреши вътрешните проблеми в съвета.
20 януари 2016 г.
Членът на ВСС Димитър Узунов е избран за представляващ съвета след изненадващо и скоростно прието предложение за смяната на Соня Найденова.
Малко след това, премиерът Бойко Борисов реагира във "Фейсбук", че това е провокация. "Последните промени във ВСС са провокация, целяща изкуствено поддържане на напрежението между институциите, като отново се намесва моето име. Разбирам, че политически е удобно на определени кръгове да използват тези похвати, за да реализират личните си амбиции, но всеки здравомислещ човек разбира, че това е вредно за държавата", написа министър-председателят.
19 януари 2016 г.
Ден след прекратяването на проверката по "Яневагейт" сайтът "Биволъ" публикува нов запис, в който се намесва името на премиера Бойко Борисов.
Рубриката “Анализи” представя различни гледни точки, не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на “Дневник”.