
© Надежда Чипева, Капитал
Бойко Борисов
Авторът е активен участник в кампанията на българи от чужбина срещу ограниченията за гласуване извън България в новия Изборен кодекс, живее в Оксфорд, редактор е в издателство и журналист на свободна практика.
Променяйки Изборния кодекс с произволни ограничения в достъпа до изборни секции в чужбина и поразително пренебрежение към публично достъпни факти, депутатите на 43-то Народно събрание и подопечното им коалиционно правителство не очакваха граждански отпор. Не го очакваха, защото за тях демокрацията започва и свършва в урна, пълна с предвидими и стройно организирани вотове.
Протестните гласове срещу Изборния кодекс се надигнаха с въпроса има ли някой в бялата сграда, поне минимално квалифициран да взима решения за настоящето и бъдещето на държавата? Съграждани от цял свят не можаха да се примирят с народни представители, които демонстрират стряскащо невежество по изборния процес, шокираща правна и статистическа неграмотност и грубо незачитане на свободната изборна активност на българската диаспора. Но тези недостатъци днес изглеждат безобидни на фона на колективната алергична реакция на управляващите към самите понятия за демокрация и правов ред, кулминирала в отхвърлянето на президентското вето.
Точно както при хистаминен шок, българската държава се задушава, защото собствената й Конституция се оказа остър алерген за клелите се да я спазват.
В новия Изборен кодекс българските граждани са просто реквизит
в законодателните халюцинации на парламент, който се ужасява от факта, че е избираем. В края на краищата, тези от нас, които живеят зад граница, се оказаха заложници на крайните партийни страсти у хора, възкликващи "Стига с тази демокрация" в национален ефир. Основният аргумент на властта се оказа сталинистки: смятаме, че имаме проблем с честността на изборите в една съседна държава и го разрешаваме, като правим гласоподаването физически невъзможно навсякъде по света. Няма избирател, няма проблем. Като да лекуваш въшки с гилотина.
Само дето управляващите съвсем не се тревожат за гласовете от Турция. От 2009 насам, те не стигат за повече от 5 от общо 240-те мандата в Народно събрание. Ако формалната партийна принадлежност в парламента изобщо значеше нещо, то тяхното влияние, колкото и злокобно да се обрисува, би било напълно пренебрежимо.
Управляващите се страхуват от бъдещето
Уплаши ги изборната активност зад граница пред 2014 г., която в Европа и Америка отбеляза скок от над 60 %. Тогава на българските общности бе даден законов шанс да се самоорганизират при откриването на местни секции. Същият този шанс им се отнема от новите поправки, защото партиите в България се боят от трудния за овладяване и повлияване вот в чужбина. Както изтъкна в стенограмата на срама от 26 април един от знаменосците на злополучните промени - Красимир Каракачанов от ВМРО/Патриотичен Фронт: "В район "Чужбина" няма как да правиш предизборна кампания." Явно е така, след като дори в близката на каузата му Македония, от 60 000 души с български паспорт едва 262 гласуваха за неговата партия (впрочем, по Нова телевизия той ги представи като 2000, в красноречива илюстрация на факта, че депутатите не комуникират с ЦИК и предпочитат да законодателстват според фантазиите си).
Сред динамично развиващата и подмладяваща се демография на диаспората, дори досегашният фаворит ГЕРБ скоро ще започне да губи позиции - след фиаското на Бойко Борисов в лондонското посолство стана ясно, че статуквото не издържа на граждански натиск и изглежда гротескно, гледано отвън. В Лондон премиерът бе гневно критикуван от хора, многократно гласували за него. Дали той се погледна в прословутото огледало не стана ясно, но със сигурност погледна в кристална топка.
Активните българи в чужбина се увеличават
Те са по-склонни да дадат гласа си на нови, либерални политически проекти. Черпейки опит от управлението на страните-домакини, те не се гнусят от политиката като такава и са мотивирани да търсят пътища за позитвина промяна. Ако бъдат оставени да се самоорганизират, и особено ако получат многомандатен избирателен район /МИР/ "Чужбина" и депутати, които да ги представляват директно (както например е уреден въпросът в Румъния и резултатите там са всеизвестни), българите зад граница ще се превърнат в незаобиколим обществен фактор.
Политическата класа съзнава това и панически се обедини около скалъпването на Изборен кодекс, целящ да срине политическата активност на диаспората. Затова партиите не се и опитаха да отговорят по същество на критиките към закона, а създадоха мощен публичен дискурс на разделението. Редица депутати, забравили, че партиите им са в парламента и благодарение на гласове от чужбина, охулиха българите в чужбина пред хората в България като тълпа родоостъпници, капризни и големеещи се на сороски заплати. Рециклирането на опорката от жълтите павета – "те не са едни от нас" отново се наложи като единствена възможност за заглушаване на автентичните и обосновани изисквания на неудобни избиратели.
Ако не успее да разедини българските граждани на избягали предатели и изоставени в калта, статуквото ще продължава да чува все по-силни, обединени гласове, настояващи за прозрачност и демокрация. А няма може да ги неутрализира, тъй като подвластните му механизми за натиск и принуда не работят зад граница. Тъкмо затова като актуален се наложи лозунгът "Върни се или млъкни". Не става ясно каква мотивация могат да имат емигрантите да се завърнат, след като току що им бе отнета практическата възможност да участват в най-значимия процес за изграждането на бъдещето на България.
Ето затова вече цял месец от #ИскамДаГласувам "врякаме" и се "моатем в краката" на едно правителство, което избра коалицията на позора пред Конституцията на родината. Скандалът около Изборния кодекс се оказа просто casus belli /повод за война/ в една отдавна тлееща схватка между две имагинерни Българии. Както наскоро писа Ивайло Дичев, сабите бяха изтеглени. Дебатът дали сме българи по света или само у нас тепърва ще трябва да се изстрада. Окопите са зейнали и ще се налага да ги запълваме с пръст от шест континента.
Но до какво доведе тази коварна игра на кльонове?
Разболя обществото ни. Боледуваме от
напреднал стадий на патриопатия и начален стадий на референдумания
Патриопатията се разпознава по фетишисткото вкопчване в граничната бразда, отвъд която всички са врагове: българите мюсюлмани, турската държава, бежанците, емигрантите, Европейския съюз... Вилнее инстиктът към изолация, ограждане, капсулиране и потапяне във формалдехид на всички символи на българщината - било самата земя чрез телени огради, било трактовката на миналото чрез фиксация в жертвения статут на народа като вечен роб, или пък въвеждане на задължителни народни танци като детски ритуал за замразяване на хода на времето.
Патриопатията е хипреактивност в имунната система на един народ, при която националистическите чувства ескалират в ужас от промяна и развитие, в ирационален отпор срещу неизбежната глобализация. Навсякъде по света тя води до политически катастрофи - издигането на Доналд Тръмп в САЩ, Брекзит движението във Великобритания.
За патриопатите неизбежният враг е чужденецът - в българския случай, понеже няма как да се сложи телена ограда около терминал 1 и 2, имаме проблем със заминаващите, а не с прииждащите. Затова те, веднъж озовали се зад граница, се превръщат във враждебния чужд, който нахално се опитва да задава дневния ред. Съвсем по фройдистки, българските политици се опитват маскират всички свои недъзи чрез проекцията им върху немлъкващите емигранти: арогантността, родоостъпничеството и пълното самозабравяне бяха очевидни във всеки политически ход около Изборния кодекс, но именно българите зад граница бяха наречени безродни предатели и слуги на чужди интереси.
Тази седмица, напук на Конституцията и всяко човешко приличие, безпринципно коалирани партии, отчаяно впити във властта, правиха седенки и сключваха
сделки с разменна монета - правата на гражданите
Направиха го съвсем отявлено, с потресаващо дебелоочие. И със самодоволни усмивчици съобщиха пред медиите нещо такова: "Метнахме ви, но няма да ви кажем как. Ще траете, докато разиграем театрото в пленарна зала." А и без пленарна зала бе ясно, че в България отсъства легитимен политически процес, за да се гласува смислен изборен или пък антикорупционен, или пък здравен закон. В организиран опит да ни разсеят от тази истина, политиците настоятелно ни внушават, че помежду ни има разделение на красиви и грозни, гласуващи и гладуващи, пасуващи и псуващи. Естествено, обществото ни, макар и разделено от манипулации и предразсъдъци, усеща истинското ценностно разделение - между избиращите и избраните, купените и прЕдадените. Всички се чувстваме принудени да сме граждани въпреки държавата, а не чрез нея.
Оттам и другата болест - референдуманията, като изнервен опит за ампутация на гангренясалата политическа класа. Обществото ни е достигнало такава степен на недоверие към държавните институции, че иска да им изземе и най-тривиалните правомощия в едно хаотично изригване на пряка демокрация. В една функционираща правова държава обаче референдумите са рядко събитие, целящо да определи висши ценностни или стратегически приоритети на нацията, не да разнищва битови въпроси за аптеки и горива или да се опитва да наказва политическата класа с рязане партийни субсидии, брой депутати в парламента и прочее. За да продължим медицинската метафора, българското общество е на път да употреби референдумите като антибиотик при настинка - хем няма да помогне, хем организмът ще развие резистентност.
Защо статуквото тъй кротко се съгласи на толкова референдуми?
Защото планира да изтощи обществото. Парламентът затръшна вратата на родния дом в лицето на всички българи в чужбина, защото знаеше, че те са по-свежи в тази борба и няма да се демотивират толкова лесно. Съгражданите в страната ще бъдат неутрализирани чрез свръхгласуване - задължително, поголовно, наесен. Президентски избори и един или два референдума в един и същи ден, с общо 11 въпроса. Никой няма капацитет за подобна оргия пред урните - нито ЦИК, нито избирателите в България, нито дипломатическите представителства по света. Ако консервативно приемем, че всеки избирател ще прекара средно 5 минути в тъмната стаичка, борейки се с три топа бюлетини, за да гласуват в Лондон същият брой избиратели като през 2014 - но по новото законодателство - посолството ни, където физически могат да се разкрият 4 секции, ще трябва да оперира без прекъсване не един изборен ден, а цяла изборна седмица. Представете си: седем дни опашки, с палатков лагер в дъжда посред Риджънтс парк. Именно към такъв фарсов срив в системата се стремят управляващите - за да се научим веднъж за винаги, че от нас нищо не зависи. И да се откажем.
В Народното събрание интересите на статуквото удържаха пирова победа над здравия разум. Няма да е нито за първи, нито за последен път, но
и дума не може става за изгубена битка
Просто преживяхме още една от мъчителните контракции в трудното раждането на българското гражданско общество. Станахме свидетели на немислими допреди три години пробиви в пустинната тишина на статуквото. Горещи публични дебати между обикновени хора и овластени хора. Избиратели, държащи сметка на избранниците си с непреклонно постоянство.
Президент, на когото му писна от трикове
За много българи зад граница #ИскамДаГласувам не е само протест срещу един невеж и несправедлив закон, начин да стопим пространствата, да прекрачим границите и да напомним, че сме едно. Че където и да сме по света, с нас са езикът, културата ни и милеенето. Неслучайно българските училища по света реагираха остро срещу инсинуациите на властта, че децата на емигрантите не говорели български, затова те нямали право да искат да гласуват. Общата декларация на българските училища в чужбина - организирани доброволно от общностите ни из цял свят и често напълно неглижирани от държавата - доказва, че да си българин по кръв означава и да си гражданин по дух. Затова българите в чужбина отварят училища и избирателни секции с един и същ ентусиазъм, като израз на едно и също, неотчуждимо чувство на принадлежност. Та, ако ви е писнало да слушате "протестъри", чуйте училищата - най-българските места от Възраждането насам.
Впрочем, през Възраждането всички българи са живели в чужда държава.
Рубриката “Анализи” представя различни гледни точки, не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на “Дневник”.
karabastun
Рейтинг: 8145 НеутралноОще веднъж да обясня на автора:
[email protected]Правото на глас е право за изказване на отношение. Имат го и емигрантите. Но никой никъде не постановява, че държавата – с нашите пари! – трябва да им постави урна в градината. Или в банята…
Има закони – у нас и в чужбина. Само 6 от 28 държави в ЕС устройват избори за гражданите си в чужбина /включително България/. Останалите смятат – избор на гражданина е къде ще живее, държавата уважава избора му и… И го оставя сам да се оправя…
Щото българските граждани имат и други права. Да речем – на здравна помощ. Но – ТУК!!! Не в Шотландия или Огнена земя…
И, между другото, не се срещат дебили, изискващи държавата да им открие болница в Ушуайя, щото, видите ли, в Конституцията пишело…
theanalyser
Рейтинг: 1316 НеутралноКато почнете с тези статии...
Авторът е активен участник в кампанията на българи от чужбина срещу ограниченията за гласуване извън България в новия Изборен кодекс...
Снощи една такава участничкав кампанията беше при Милен Цветков. Беше против по принцип, а Бойко Борисов сравни със седмокласник, който бил виновен за всичко. Нямаше и представа дали може да гласува, а и се оплака, че имало опашки на предишните избори.
Ми има - и тук имаше.
Милен Цветков и вика - ми знаеш ли, че на предишните избори са гласували в чужбина около 80 х. души при около 2 милиона предполагаеми българи в чужбина, от които половината в Турция...
Кой го интересуват такива неща, важното е да се протестира...
stedim
Рейтинг: 2057 НеутралноПатриопатията - тази диагноза на бърборковците, накичени с надписа "патриот" е прекрасно определение. Статията е чудесна. Благодаря на автора.
Федор Езерский
Рейтинг: 845 НеутралноТъжно ми е! С таьи статия авторката ме натъжи, г-н Плевнелиев удари вето и се отказа от борбата, а Радан, радан подава още по-странни сигнали
Публикувано през m.dnevnik.bg
Минас Бахдасарян
Рейтинг: 939 Неутрално[quote#1:"karabastun"]Имат го и емигрантите. Но никой никъде не постановява, че държавата – с нашите пари! – трябва да им постави урна в градината. Или в банята… [/quote]
Da mihi factum, dabo tibi ius.Не прочетох в статията авторът да е поставил подобни искания!
Единственото, което е необходимо, е да се обособи "...многомандатен избирателен район /МИР/ "Чужбина" и депутати, които да ги представляват директно...", и въведе електронното дистанционно гласуване!
Логика
Рейтинг: 1316 Неутрално"... Парламентът затръшна вратата на родния дом в лицето на всички българи в чужбина.."Преди да се пишат такива филипики, нека се прочете част от следното РКС: РЕШЕНИЕ № 15 от 13 септември 1995 г.по конституционно дело № 21 от 1995 г., докладчик съдия Иван Григоров" ...По своя характер упражняването на властта във всяка държава е елемент от държавния суверенитет. Суверенитетът е основа на конституционното устройство и се изразява като върховенство и независимост при упражняването на властта. Съмнително е доколко упражняването на властта от лица с чуждо гражданство гарантира нейната независимост. Наличието на чуждо гражданство означава публичноправна връзка между лицето и чужда държава. Тази връзка се изразява в права и задължения, които могат да бъдат в конфликт със задълженията към българската държава. Такъв конфликт на задължения може да възникне при упражняване на законодателната власт, например при гласуването на закон; изпълнителната власт - при вземането и изпълняването на управленски решения; съдебната власт - при осъществяването на нейните функции. Това важи и за особените властнически компетенции, които Конституцията предоставя на президента, както и за компетенциите на други органи, например Конституционния съд. Ето защо единствено българската държава е компетентна да прецени доколко и кога е допустимо упражняването на държавни, властнически компетенции от лице, което има друго освен българското гражданство.Поради изложените съображения Конституционният съд счита, че изричната редакция на чл. 65, ал. 1, чл. 93, ал. 2 и чл. 110 от Конституцията не изключва правото на българската държава чрез закон да предвиди други случаи, в които чуждото гражданство е пречка за предоставянето на пасивно избирателно право. Към тази категория разпоредби спада и чл. 4 ЗМИ. Изчерпателното изброяване в Конституцията на всички хипотези не е необходимо. Решаващо е строгото съобразяване с конституционния критерий - публичноправният, властнически характер на регулираните отношения..." default.aspx?ID=252
ЗЗД Чл. 49. Този, който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работаhttp://www.intera-x.com/constcourt/Pages/Document/
theanalyser
Рейтинг: 1316 Неутрално#5
Това електронното гласуване как точно си го представяте.
Защото досега никой не е говорил как точно може да стане и може ли да стане така, че да не бъде манипулирано.
Защото те хартията с подписите манипулират понякога, та в интернет няма да могат. И то в цял свят.
Аз не мисля, че има достатъчно добра защита.
cases
Рейтинг: 217 НеутралноПравилно ли разбирам, че автора харесва Изборния кодекс във варианта на Мая Манолова, отколкото във варианта на ГЕРБ? Ако да - защо ги ручахме жабетата?
Free person
Рейтинг: 688 НеутралноТази статия удря точно в целта на патриотарите,тип В.Симеонов и Кр.Каракачанов с любезното съдействие на Б.Борисов.
TonyСрам ме е ,че делим България на българи,живеещи в мястото България и българите,живеещи,учещи и работещи в чужбина,които са дискриминирани от НС,приело един срамен избирателен кодекс.Не можеш да наричаш над 2 млн. българи шепа протестиращи.Засрамете се,престанете със срамните си пазарлъци,защото надминахте и зарзавтчиите от Женския пазар!
Логика
Рейтинг: 1316 Неутрално"...че иска да им изземе и най-тривиалните правомощия в едно хаотично изригване на пряка демокрация...." Нима? Какво знаят авторите на писмото за пряката демокрация, учили ли са в университет какво представлява тя , къде е генезисът й, защо И В МОМЕНТА пряката и представителната демокрация вървят РЪКА ЗА РЪКА в българското законодателство? С какво право тези хора пишат твърдението от цитата, след като една пряка демокрация може да е подходяща като форма на държавно управление именно за малка България, а не са сащ, въпреки, че и в сащ има народни инициативи и проявни форми на пряката демокрация?
ЗЗД Чл. 49. Този, който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работаtheanalyser
Рейтинг: 1316 Неутрално#7
Все пак не ми се иска резултатите от изборите да зависят от някой доста талантлив хакер...
karabastun
Рейтинг: 8145 ЛюбопитноДо коментар [#5] от "minas.aram":
[email protected]И този
[quote#5:"minas.aram"]..многомандатен избирателен район /МИР/ "Чужбина"[/quote]
като вкара трима депутати от три различни партии - какво ..?
Минас Бахдасарян
Рейтинг: 939 НеутралноДо коментар [#7] от "theanalyser":
Da mihi factum, dabo tibi ius.Ако всички се обединим около идеята как да градим, а не как да манипулираме или рушим, едва ли щеше да има основания за вашите притеснения!
gost22
Рейтинг: 2113 Неутрално[quote#1:"karabastun"]Но никой никъде не постановява, че държавата – с нашите пари! – трябва да им постави урна в градината. Или в банята… [/quote]
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...А едно писмо с бюлетина дали ще е прекалено скъпо? Все пак, нали тези зад граница не гласували много-много щото и не им пукало за България много-много, та няма да обърнат вота, или да задръстят пощата с писма... Май едни хора имат едни други страхове. А иначе бъди спокоен, тези зад границата няма да дойдат да се регистрират в твоята община и да обърнат кметския вот...
theanalyser
Рейтинг: 1316 Неутрално#13
Ако беше толкова просто, целият свят щеше да гласува електронно.
Хем евтино, хем... несигурно...
Логика
Рейтинг: 1316 Весело"...Патриопатията се разпознава по фетишисткото вкопчване в граничната бразда, отвъд която всички са врагове: българите мюсюлмани, турската държава, бежанците, емигрантите, Европейския съюз...." Аууу- държавите ви по местопребиваване си нямат държавни граници, нямат имиграционни закони; нямат възведени в престъпления незаконното пресичане на тези държавни граници, а? В окото ми да плува корабче?
ЗЗД Чл. 49. Този, който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работаМинас Бахдасарян
Рейтинг: 939 НеутралноДо коментар [#12] от "karabastun":
Da mihi factum, dabo tibi ius.Не сте цитирали цитата коректно: ... и депутати, които да ги представляват..., т. е . те да избират реално своите избраници, а не някакви безсмислени партийни листи, които в един момент тотално променят вота на избирателя, веднага щом стъпят в Народното събрание.
Дневник:Анкета за или против новият сайт
Рейтинг: 531 РазстроеноЗа съжаление на автора, днес падна,( предаден от своите, които не подкрепиха ветото му , след лицемерни пируети), и последната преграда -Президента, който беше останал , комай единствената институция , бранеща правата на българите независимо къде се намират.
Да мразиш е сериозно занимание. Имаш ли толкова време, да се "забавляваш" с това ?!?Жална и майка на Държава, чиято власт идва В ИМЕТО НА НАРОДА, без въобще да признава правото Му на СУВЕРЕН.
Логика
Рейтинг: 1316 Неутрално[quote#14:"gost22"]А едно писмо с бюлетина дали ще е прекалено скъпо?[/quote] Как ще се гарантира тайната на вота? Вие помислихте ли за това? Дори да е препоръчано с обратна разписка, това гаранция ли е, че е спазена тайната на вота?
ЗЗД Чл. 49. Този, който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работаkarabastun
Рейтинг: 8145 НеутралноДо коментар [#14] от "gost22":
[email protected]Вие за варненския кметски вот изобщо не мислете - от две десетилетия никой , нито партия, нито коалиция, нито политическо или гражданско движение ,не може да го обърне. При нас кметът се назначава от известна групировка.
А защо не може да се гласува по пощата и аз от една година питам, но още не съм получил задоволително адекватен отговор !
Минас Бахдасарян
Рейтинг: 939 Неутрално[quote#15:"theanalyser"]Ако беше толкова просто, целият свят щеше да гласува електронно. [/quote]
Da mihi factum, dabo tibi ius.Въпрос на време!
Николов
Рейтинг: 1458 Неутрално[quote#1:"karabastun"]Само 6 от 28 държави в ЕС устройват избори за гражданите си в чужбина /включително България/. [/quote]Как стигна до тази бройка? Щото поне 4 държави не организират секции в чужбина, но ти дават правото да гласуваш от чужбина по пощата (Германия, ЮК, Австрия, Люксембург), а една дава възможност за гласуване по интернет (Естония). До тук 5 държави, които не организират секции в чужбина, но имат дистанционно гласуване.
“If you give people a good enough ‘why’, they will always figure out the ‘how’.” – J. Belfortkarabastun
Рейтинг: 8145 ЛюбопитноДо коментар [#17] от "minas.aram":
[email protected]Мажоритарен вот в чужбина ли означава това - двама ''турци'' и един ''европеец'' ?
theanalyser
Рейтинг: 1316 Неутрално#21
Време де.
Ама ние говорим за сега. Някога сигурно и ще се телепортираме, така че този проблем няма го има...
vladek
Рейтинг: 479 НеутралноДо коментар [#1] от "karabastun": само че при другите съществува гласуване по пощата... Но тук не трябва да се върщаме много назад във времето, само 27 години... Веднъж отишъл в чужбина българина се превърща във враг. Да ви напомнят "Патреотите" за една партия БКП, или поведението им е същото като на ония боклуци...
Socialism is the philosophy of failure, the creed of ignorance and the gospel of envy.Николов
Рейтинг: 1458 Неутрално[quote#15:"theanalyser"]Ако беше толкова просто, целият свят щеше да гласува електронно. Хем евтино, хем... несигурно..[/quote]Ами тогава да гласуваме по пощата. Практикува се от над 50 години на запад.
“If you give people a good enough ‘why’, they will always figure out the ‘how’.” – J. Belforttheanalyser
Рейтинг: 1316 Неутрално#19
Абе направо картичка за Коледа.
И вътре наред с поздравленията пишеш и за кой гласуваш.
Дедо Коледа може да е например Цветанов, ходи му на него...
mushan60
Рейтинг: 213 НеутралноАко авторът може от Оксфорд да разгледа Кърджалийския вилает сигурно друга песен ще запее
Роси
Рейтинг: 7760 НеутралноДа се забрани да гласуват хората с двойно гражданство и да се въведе вот по пощата. Така ще е най- справедливо.
Николов
Рейтинг: 1458 Неутрално[quote#22:"Николай Николов"]поне 4 държави не организират секции в чужбина, но ти дават правото да гласуваш от чужбина по пощата (Германия, ЮК, Австрия, Люксембург), а една дава възможност за гласуване по интернет (Естония). До тук 5 държави[/quote]И поне още толкова организират секции в чужбина. Стават 10 страни. Освен това ние сме на първо място в ЕС по дял на емиграцията в трудово-активното население. Всеки трети трудово-активен българин живее в чужбина. Ако се приспадне армията чиновници делът стига почти 40%. Никоя страна в ЕС няма толкова голям дял емигранти в трудово-активното население. Т.е. проблемът с гласуването в чужбина у нас стои по-остро отколкото другаде.
“If you give people a good enough ‘why’, they will always figure out the ‘how’.” – J. BelfortНиколов
Рейтинг: 1458 Неутрално[quote#29:"Роси"]Да се забрани да гласуват хората с двойно гражданство[/quote]Повярвай ми, много повече етнически българи отколкото етнически турци имат двойно гражданство. Повечето живеещи в САЩ и Канада (общо над половин милион) имат двойно гражданство.
“If you give people a good enough ‘why’, they will always figure out the ‘how’.” – J. Belfortkarabastun
Рейтинг: 8145 НеутралноДо коментар [#28] от "mushan60":
[email protected]Никаква друга песен няма да чуете от ''автора'', освен тази, която му е записана, да изпее на плейбек.
Вчера сутринта Говорещата глава Каракачанов е на екран. Отсреща му – говореща скайп физиономия – някъде от Швейцария. Някакъв си, който започва с обиди и обвинения за 15 лъжи…
Каракачанов веднага пита: „Конкретно?“
Оня забил поглед в едно лиШче и чете… Тоя го прекъсва. Пита пак. Оня продължава упорито да чете – доста несвързано, на места неадекватно…
Каракачанов се ядосва. /То и аз се подразних – оня ден някаква абсолютна невежа дрънкаше пак от лиШче, днес подобен. Абе, тези не могат и репликите си да заучат, ама се натискат да управляват държавата индиректно…/
Тук и аз се ядосах и прехвърлих програмата…
Логика
Рейтинг: 1316 НеутралноОсвен всичко друго, българите в чужбина са няколко групи:
ЗЗД Чл. 49. Този, който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работа1. Единствено бг. граждани, които са в командировка от своят български работодател в чужда държава
2. Двойни граждани, които живеят от доста години извън България, в държавата на второто си гражданство
3. Български граждани, които пребивават в чужбина по трудови договори, сключени директно с чужд работодател, като местоизвършването на трудовите им задължения е в чужда държава.
4. Български граждани, пребиваващи в чужда държава, със сключен брак, на които им предстои натуралиция и получаване и на чуждо гражданство. Та- авторите защо умишлено смесват тези групи граждани?
Lou
Рейтинг: 1546 НеутралноТази истерия за накърнените им демократични права на българските емигранти вече взе да ми писва. Те си живеят в западната държава, печелят огромните заплати и дори не стъпват в родината. Децата им се раждат чужденци и не говорят български. А когато има избори, дори не си правят труда да отидат да гласуват. Но щом се наложиха правила за урни само в посолствата, веднага скочиха - "откраднаха ни правото на глас". Никой нищо не е крал. Изборите се провеждат винаги в неделя, почивен ден. Какво му пречи на Иван, който живее в Манчестър, да се качи на влака и да отиде за 3-4 часа в Лондон, да гласува в посолството и да се прибере навреме за вечерята обратно в Манчестър? Сериозно се замислям дали този вой не е "подплътен" с допълнителни финансови стимули от страна на засегнати партии и движения, разчитащи предимно на гласовете от чужбина.
"Виж, приятелю, на този свят има два типа хора - тези със заредените пистолети и тези, които копаят. Ти копаеш!""Боледуваме от напреднал стадий на патриопатия и начален стадий на референдумания "
Авторът може би има нещо против референдумите. Явно не желае такива да се провеждат в България. В цял свят този вид директна демокрация се счита за най-висша форма на свободата на едно общество, само той говори за "референдумания". Горките швейцарци, котио провеждат на година по 20 референдума, ако знаеха колко са зле...
Търпана
Рейтинг: 374 НеутралноСамо да питам, КОЛКО БЪЛГАРИ от чужбина участват в тези "протест"? Защото на снимките, които "националните" телевизии показват в най-гледаното време, се виждат максимум 5-6 човека?
Помнете ГОРЯНИТЕ! Въоръжената борба на стотици хиляди българи срещу комунизма, 1945 - 1954!Новия изборен закон НЕ ограничава гласуването на Българи в ЕС - не го ли разбрахте?! А какъв процент от българите, които живеят извън България, но не в ЕС или Турция, гласуват?!
Логика
Рейтинг: 1316 Неутрално[quote#31:"Николай Николов"]Повечето живеещи в САЩ и Канада (общо над половин милион) имат двойно гражданство.[/quote]
ЗЗД Чл. 49. Този, който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работаhttp://archive.is/svq9y
Мърмор
Рейтинг: 1146 НеутралноАко не подхождаме първосигнално, по болшевишки, с рязане главите на инакомислещи, трябва да признаем, че в статията са изложени и разумни позиции. Но все пак има и доста витиевати положения. Аз например се интересувам не толкова от 60%-то увеличение на броя на гласувалите в САЩ и ЕС, колкото от абсолютния им брой, който на фона на цифри от рода на "...2 млн. българи зад граница..." направо ще се окажат нищожни. Може би авторката ще сравни за колко мандата биха стигнали българските гласове подадени в САЩ и ЕС, в сравнение с тези в Турция(5). Излагащо малко. Това е така, защото българинът си е българин навсякъде по света, гласуват само активните българи, болшинството мързеливо се е вторачило в хладилника и "Шевролет"-то. Няма келепир, не го интересува. Едно е безспорно, българските граждани трябва да могат да гласуват, където и да се намират по света. Без ограничения!
gost22
Рейтинг: 2113 Неутрално[quote#15:"theanalyser"]Ако беше толкова просто, целият свят щеше да гласува електронно.
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...Хем евтино, хем... несигурно... [/quote]
Хайде, пак се вкарахме в полемиката. А банките и борсите от цял свят що не си работят с кеш на гишетата, щом електронното било толкова несигурно, а? Така де, един глас струвал 50-тина лева и някое кебапче отогоре, а из е-банкираето се въртят милиони, та кой е лудия, онзи дето доверява милионите на е-то или другия дето ще хаква неща, дето ги купува евтино веднъж на две години, а?
cases
Рейтинг: 217 Неутрално[quote#31:"Николай Николов"]Повярвай ми, много повече етнически българи отколкото етнически турци имат двойно гражданство. Повечето живеещи в САЩ и Канада (общо над половин милион) имат двойно гражданство. [/quote]
Двойното гражданство е като двойното пенетриране. Защо някой който е не само българин ще определя кой да ме управлява мен? А като е с двойно гражданство, значи е половин българин, не следва ли, че гласът му трябва да е половин? Или и изпита по химия, и душата в рая?
gost22
Рейтинг: 2113 Весело[quote#19:"Логика"]Как ще се гарантира тайната на вота? Вие помислихте ли за това?[/quote]
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...Хич даже, просто гледам швейцарците дето си попълват бюлетината у дома и я пращат по пощата, че им се получава и не се притесняват. А ако Ви е по-лесно, попитайте англичаните как точно опазват вота на гласуващите по тяхната поща...
Николов
Рейтинг: 1458 Неутрално[quote#37:"Мърмор"]Това е така, защото българинът си е българин навсякъде по света, гласуват само активните българи[/quote]И сега точно на тях ще им подрежат крилцата. Посланието е: "Като се правиш на интересен хайде да те видим дали можеш вместо в Кеймбридж да гласуваш на разстояние от 100км в Лондон? С британските железници това е само час път - за сербез хора като теб - нищо работа"
“If you give people a good enough ‘why’, they will always figure out the ‘how’.” – J. BelfortТа така докато им уври акъла на тези дето се правят на активни в чужбина.
Николов
Рейтинг: 1458 Любопитно[quote#34:"Lou"]Тази истерия за накърнените им демократични права на българските емигранти вече взе да ми писва. Те си живеят в западната държава, печелят огромните заплати[/quote]Завист ли усещам?
“If you give people a good enough ‘why’, they will always figure out the ‘how’.” – J. BelfortНиколов
Рейтинг: 1458 Весело[quote#39:"cases"]А като е с двойно гражданство, значи е половин българин, не следва ли, че гласът му трябва да е половин?[/quote]Според теб излиза, че циганите в Столипиново са по-големи българи от оперната певица Пендачанска?
“If you give people a good enough ‘why’, they will always figure out the ‘how’.” – J. BelfortЕх, и Вашата не е лесна..
ems37520974
Рейтинг: 165 НеутралноПодкрепям възможността българите от чужбина да гласуват, доколкото е възможно да им се осигурят условия - т.е. секции извън посолствата.
http://www.kultura.bg/bg/article/view/24552От друга страна според мен авторката надценява политическото значение на гласовете от чужбина, като изключим тези от Турция, които са компактни и добре насочени.
Не си представя добре картинката или пък си я представя, но е от типа на юпитата изсипали с с царЯ след "българският великден". Демек умни младежи, но без особени задръжки по пътя към изграждане на бърза кариера.
BIG AL
Рейтинг: 1316 НеутралноАми , добре написано г-жа Спирова !!
BIG ALБраво ...!!
cases
Рейтинг: 217 Неутрално[quote#43:"Николай Николов"]Според теб излиза, че циганите в Столипиново са по-големи българи от оперната певица Пендачанска?
[/quote]
Певицата Пендачанска колко време прекарва в България? И защо трябва да определя кой да ме управлява - защото е Пендачанска?
Знам, че те възбужда да удариш чужда - айде нема нужда.
gost22
Рейтинг: 2113 НеутралноРазберете го веднъж за винаги — българите в чужбина са труднодостъпни за местните полит номера. Видели са и други структури и ги сравняват с българките. Второ, че са достатъчно да объркат задкулисните договорики и да объркат партийните сили, и трето, най-важното е, че ако за тях се намери вариант за дистанционно гласуване (било с писма или през интернет) то същия вариант ще бъде приложен и за българите в България. Да, ама тогава увяхват далаверите в малките общини и свързаните с тях местни "наши хора с фирми", които печелят държавните поръчки и плащат за следващите избори. Тук е заровено кучето, че "гъбарите и рибарите" може съвсем лесно да объркат схемите на ПР-ите дето водят предизборните кампании, и дори да гласуват хаотично ще прецакат местния купен вот.
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...BIG AL
Рейтинг: 1316 НеутралноИ стигаме до баналната , проста истина ...
BIG ALВ Народното събрание има хора , неграмотни, невежи, необразовни , корумпирани ,алчни , огромно простолюдие, попаднало там - не случайно ,
хора - зомбита , а не граждани , лишени от всякакъв разум и наченки на нормална мисъл и морал ..
.Едно стадо - с малки изключения,
подбрано от водачи на стадо - рапони, комунисти, ДС- другари , измет някаква , ковачки или бареков , и сие ДС- доносници и всякаква друга измет ..
Срам за България ...
Логика
Рейтинг: 1316 НеутралноДо коментар [#42] от "Николай Николов": Едва ли- просто наглостта на някои индивиди ни идва в повече. Като например:"... В една функционираща правова държава обаче референдумите са рядко събитие, целящо да определи висши ценностни или стратегически приоритети на нацията, не да разнищва битови въпроси за аптеки и горива или да се опитва да наказва политическата класа с рязане партийни субсидии, брой депутати в парламента и прочее..." И това го пише човек с претенции да гласува за президент, а не е прочел съдържанието на Закон за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. Но..иначе- велики претенции, само, че- без покритие!
ЗЗД Чл. 49. Този, който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работаЛогика
Рейтинг: 1316 Весело[quote#40:"gost22"]Хич даже, просто гледам швейцарците дето си попълват бюлетината у дома и я пращат по пощата,[/quote]

ЗЗД Чл. 49. Този, който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работаСамо, че- в Швейцария има пряка демокрация- толкова ПРЕЗРЯНАТА от г-жа аФторката пряка демокрация, защото видите ли, тя не можела да гарантира функционирането на правовата държава- да се смее ли човек или да плаче от съжаление към това абсолютно неуко съждение
Федор Езерский
Рейтинг: 845 ВеселоКакво толкова спорите? Вижте кои точно вдигат врявата. И по-точно тези, които вдигат врявата за кого са гласували. Кажи речи за всеки от тях се знае
Голата истина, дами и господа, е че вдигат врявата фенове на партия, която в България не може да събере 2% от гласовете, камо ли да влезе сама в Народното събрание, и от зор заман се опитват да привлекат гласове от чужбина, защото тамошните завалии имат представа за България от времето на 1997-ма - 1998-ма.
Както се казва - въпрос на бизнес е - колкото повече гласове от чужбина, толкова повече по 11 лв в партийния бюджет.
И по-добре не ги пробутвайте лафовете за "право на глас", "демокрация" и т.н. лакърдии, а почнете да мислите като истински десни хора пазарно, либертарианско и прагматично!
Логика
Рейтинг: 1316 Гневно"...Патриопатията е хипреактивност в имунната система на един народ, при която националистическите чувства ескалират в ужас от промяна и развитие, в ирационален отпор срещу НЕИЗБЕЖНАТА глобализация..." Така лиии? Авторката- да не лансирате тезата, че етническите българи- блондини не сме българи, понеже българите са само мургави, с тен на кожата, брюнети, а единствените жени - българки са с бурки? ТОВА ли намеквате? Елате и ми го кажете в лицето в София- моментално Ви хващам под ръчичка и за нула бройки сме в съда- пред него да разкажете кой, какво и за колко пари Ви задължава да пропагандирате такива неща в България....
ЗЗД Чл. 49. Този, който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работаЛогика
Рейтинг: 1316 Неутрално[quote#51:"Управляващ опозиционер (реформатор)"]Голата истина, дами и господа, е че вдигат врявата фенове на партия, която в България не може да събере 2% от гласовете,[/quote] %D0%BB%D1%8F%D0%BC%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%BF%D1%80% D0%B5%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0 %B5%D0%BB%D0%BA%D0%B0-%D0%B7%D0%BE%D0%B2%D0%B5-%D0 %B1%D1%8A%D0%B4%D0%B5/
ЗЗД Чл. 49. Този, който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работаМисля, че е българският вариант на зелените или на тази /нецензурен израз/ тук:
http://nreporter.info/blog/2016/05/17/%D0%B8%D1%81
Николов
Рейтинг: 1458 Весело[quote#46:"cases"]Според теб излиза, че циганите в Столипиново са по-големи българи от оперната певица Пендачанска?
“If you give people a good enough ‘why’, they will always figure out the ‘how’.” – J. Belfort- цитат на коментар #43 от “Николай Николов”
Певицата Пендачанска колко време прекарва в България? И защо трябва да определя кой да ме управлява - защото е Пендачанска? [/quote]Явно пред Пендачанска предпочиташ циганите в Столипиново да те управляват. Няма проблем - да ти е сладко!
Николов
Рейтинг: 1458 Неутрално[quote#48:"BIG AL"]И стигаме до баналната , проста истина - В Народното събрание има хора , неграмотни, невежи, необразовни , корумпирани ,алчни , огромно простолюдие[/quote]Всъщност, стигаме до по-страшен извод: че хората в НС съвсем не са случайни, а репрезентативна извадка на туземното население.
“If you give people a good enough ‘why’, they will always figure out the ‘how’.” – J. BelfortФорумът (уж по-интелигентната част на нацията) нагледно го потвърждава.
Логика
Рейтинг: 1316 НеутралноДо коментар [#55] от "Николай Николов": Напротив- авторката го потвърждава- с незнанието си, с необразоваността си по въпросите, коитп дискутира, със заклеймяването като патриопатия отстояването на защитата на бг. държавни граници и неистово желание България да се глобализира чрез прием на нелегални икономически имигранти- африканци и араби, предимно мюсюлмани. От нейното желание до призивите за геноцид на българите по подобие на ламия кадор, крачката е минимална. И тази безродничка и българофобка ще ми определя ДЪРЖАВНОТО УПРАВЛЕНИЕ на Р. България?! Пази, боже , сляпо да прогледа- не случайно живее във Великоислямия, наричана преди Ю.К....
ЗЗД Чл. 49. Този, който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работаистинският.груйчо
Рейтинг: 531 НеутралноДо коментар [#6] от "Логика":
www.zaednovchas.bg[quote#6:"Логика"]в които чуждото гражданство е пречка за предоставянето на пасивно избирателно право.[/quote]
Друже, това което цитираш касае пасивното, не активното избирателно право.
rapidfire
Рейтинг: 1346 Гневно"...Патриопатията се разпознава по фетишисткото вкопчване в граничната бразда, отвъд която всички са врагове"
It is nice to be important, but it's more important to be nice!М-не.
Врагове са тия, които се опитват да влязат по тъмна доба без лични документи вместо по каналния ред и през законовоопределените КПП-та на държавата.
Иска ми се да попитам аФторката, ако някой се опита да влезе у тях посред нощ през прозореца, а не учтиво да звънне на вратата, дали ще стане да го посрещне с хляб и сол или ще извика полицията?
Айде стига вече с тая политкоректна криворазбрана толерантност!
Ако гореописаното се квалифицира като патриопатия, патриопат съм и се гордея с това!
Логика
Рейтинг: 1316 Неутрално[quote#57:"истинският.груйчо"]Друже, това което цитираш касае пасивното, не активното избирателно право.[/quote] Това е и написано в цитата.
ЗЗД Чл. 49. Този, който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работаистинският.груйчо
Рейтинг: 531 НеутралноДо коментар [#59] от "Логика":
www.zaednovchas.bgхами ние тука обсъждаме активното, не пасивното.
Логика
Рейтинг: 1316 НеутралноДо коментар [#60] от "истинският.груйчо": Няма нарушение на упражняването на активното избирателно право от бг. граждани в чужбина. Прав е коментаторът, който казва, че обичайно изборите са в неделя- неработен ден за доста държави в света и че трудовите задължения не са пречка за гласуването на бг. граждани извън България.
ЗЗД Чл. 49. Този, който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работаистинският.груйчо
Рейтинг: 531 НеутралноДо коментар [#1] от "karabastun":
ето-искахте-да-знаете-за-избо/
www.zaednovchas.bgБастун, в реториката аргументът ти се нарича "аргумент чучело" (https://en.wikipedia.org/wiki/Straw_man).
Всъщност никой не иска изборна секция в банята или на огнена земя.
Тук говорим за разумен брой секции с разход на един глас на практика същия като този в България (около 10 лв.).
Да не говорим, че голяма част от диаспората са готови те да поемат разходите за местната секция, ако е нужно.
Ето ги данните: https://tropcho.wordpress.com/2016/05/11/всичко-ко
karabastun
Рейтинг: 8145 ЛюбопитноДо коментар [#62] от "истинският.груйчо":
[email protected]Досега що не гласувахте, като не ви пречеше Каракачанов, приятелю ?
Или сега стана модерно в чужбина да се правиш на загрижен за ''територията''?
Заминал някъде някой и от там претендира акъл да ни дава как да оправим нещата…като си мисли, че от медиите и форумите познава обстановката тук.
Я пак ще преброим от митичните два-три милион зад граница, колко ''патриота'' ще гласуват наесен и на колко''вълната ще им пречи'' ???
Логика
Рейтинг: 1316 НеутралноДо коментар [#58] от "rapidfire":Имате до сега три минуса и със сигурност не са поставени от хора, живеещи трайно и само в Р. България- такива ми ти работи...
ЗЗД Чл. 49. Този, който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работаистинският.груйчо
Рейтинг: 531 НеутралноДо коментар [#63] от "karabastun":
www.zaednovchas.bgПриемам, че признаваш че предишният ти аргумент не важи.
По новият:
Ако и в България се налагаше да чакаш 5-6 часа и да пътуваш 200-300 км, за да гласуваш, активността вероятно щеше да е същата.
И като цяло аргументът ти е емоционален и показва недоверието, от което страда нашето общество. Презумпцията е, че тези навън са някакви лоши хора, които изпитват перверзно удоволствие от това да "се бъркат", да "претендират" и да "дават акъл", "мързи ги", и сега за отмъщение ще им вземем правото на глас. Да видят те, нещастници!
Аз виждам нещата другояче: имаме държава с много проблеми, като сред най-големите е пасивността на обществото, липсата на критична маса от критични, мислещи, дейни граждани.
В това положение ми се струва, че е по-добре да търсим начини да се обединим и да действаме, а не да се делим.
Затова гледам на хората навън като потенциални съюзници и смятам, че е важно те да останат приобщени в политическия живот на страната.
Логика
Рейтинг: 1316 ЛюбопитноДо коментар [#65] от "истинският.груйчо": Как се приобщават самовлюбени хора, които гледат високомерно отгоре, имат РАЗЛИЧНА ценностна система, според която "...Патриопатията е хипреактивност в имунната система на един народ, при която националистическите чувства ескалират в ужас от промяна и развитие, в ирационален отпор срещу НЕИЗБЕЖНАТА глобализация..." , а в същият момент им липсват елементарни университетски знания по въпросите, които дискутират и по които претендират, че знаят повече от всеки българин- пряка демокрация, представителна декокрация, конституционно право, патриотизъм, национална сигурност на Р. България, имиграционна система на ЕС, ЗУБ, ЗЧРБ, ЗБГ, както и от КРБ?
ЗЗД Чл. 49. Този, който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работаkarabastun
Рейтинг: 8145 ЛюбопитноДо коментар [#65] от "истинският.груйчо":
[email protected]Нещо като библейската притча за блудния син ли трябва да разиграваме - да ''приобщавам'' врещящите за ''права'' емигранти, които правят всичко възможно да унищожат ценностната система на националните общества.
Да си патриот в днешно време и да проявяваш патриотизъм, се оказва нещо много лошо, антиевропейско и ретроградно според разбиранията на т.нар. българи, работещи в чужбина ???
Логика
Рейтинг: 1316 НеутралноДо коментар [#65] от "истинският.груйчо":
ЗЗД Чл. 49. Този, който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работаС 2 думи- българка от чужбина обвинява българите в България, че ако не искаме да приемем в България нелегални имигранти от Африка, Азия и Арабия, значи сме мразители на Родината си, а омразата ни се изразява в нежелание африканци и араби да станат "дарители на генетичен материал" на българки и България да стане държавата на арабите и африканците, а не на българите?
karabastun
Рейтинг: 8145 ЛюбопитноДо коментар [#68] от "Логика":
[email protected]Аз не страдам от параноя и фикс-идея за конспирации, но много странно ми е това активиране на ''гражданско съзнание'' в групи български емигранти и то за предстоящи наесен - не чак толкова важни избори /и реално и по конституция/ за Президент.
Много подозрително ми е критикуването като ''архаично'' празнуването на Деня на храбростта - 6 май, почти незабележимото отмятане на 140-тата годишнина от Априлското въстание, масовото плюене срещу всички наши традиции, обичаи, разбирания, отричането на турското робство, иронията, която се влага в думата патриотизъм...
Не мислите ли, че такава пропаганда не е случайна?
Логика
Рейтинг: 1316 Неутрално[quote#69:"karabastun"]Не мислите ли, че такава пропаганда не е случайна?[/quote] Да- мисля, че над 90% от всички "гражданско активни" българи в чужбина, които насаждат идеи против националната държава, са активисти/ членове на кривозащитни НПОта, основани в държавите им по местопребиваване и тези хора от там получават една солидна част от месечните си възнаграждения за положен труд. Нали не мислите, че нормален българин с живи родители в България ще иска масовото заселване на България с африканци и араби- мюсюлмани и драстична промяна в етническото мнозинство на Р. България?
ЗЗД Чл. 49. Този, който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работаНиколов
Рейтинг: 1458 Весело[quote#63:"karabastun"]Заминал някъде някой и от там претендира акъл да ни дава как да оправим нещата…като си мисли, че от медиите и форумите познава обстановката тук. [/quote]Излиза, че българите от чужбина пречат България да се оправи. Ако не бяха тези пакостници, досега страната да беше цъфнала и вързала.
“If you give people a good enough ‘why’, they will always figure out the ‘how’.” – J. BelfortНиколов
Рейтинг: 1458 Весело[quote#67:"karabastun"]Нещо като библейската притча за блудния син ли трябва да разиграваме - да ''приобщавам'' врещящите за ''права'' емигранти, които правят всичко възможно да унищожат ценностната система на националните общества.[/quote]Кой това? Пендачанска? Аз?
“If you give people a good enough ‘why’, they will always figure out the ‘how’.” – J. BelfortМале, не знаех, че всички злини дето са връхлетели БГ все от предателите в чужбина произтичат.
Логика
Рейтинг: 1316 НеутралноДо коментар [#69] от "karabastun": Мисля и още, че тези чужди кривозащитни НПОта са свързани с наши политически партии с цел обработка на мнението/ мисленето/ вижданията на нас- българите в България, за да ни се промени насила мнението и да се отворим към идеята България да стане сборище на нелегални имигранти от Африка и Азия.За целта се пускат в действие всички възможни манипулативни методи, даже тези, с които действаше бкп- внушаване на колективна вина към неограничен кръг от българите в България, че нашият избор- независимо политически или друг- не е правилен, че ние сме глупави, необразовани хора, които не могат да вземат важни и правилни решения в живота си и за това трябва да бъдем поучавани; пускат се в ход най-злостните гаври с родолюбивото чувство на българина, сарказма към вековни български традиции и отхвърлянето им като "немодерни, безсмислени, остарели и неглобалистки" и други подобни прийоми. Лично аз съм ОТВРАТЕНА от тази антибългарска кампания., защото тя засяга най- съкровеното у българите- усещането ни, че си имаме собствена държава, на която ние сме си стопани и собственици и усещането ни за българско самосъзнание чрез уважение към нашите традиции, история, култура и цивилизация.
ЗЗД Чл. 49. Този, който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работаkarabastun
Рейтинг: 8145 НеутралноДо коментар [#73] от "Логика":
[email protected]++++++++
Май ще ни внесат и ''правилни българи'' да управляват ''територията'' през следващите години - че тукашните / леви, десни, и всякакви / нещо се оказаха ''негостоприемни'' към пришълците.....
Логика
Рейтинг: 1316 НеутралноДо коментар [#74] от "karabastun": Това няма да се случи- ако трябва , се организираме българските родове и с оръжие в ръка ще браним земите си. Родът на майка ми е вграждал над 200 години своите гени, кръвта си, потта си, трудолюбието в българската земя, и то в Централна България- няма как да стане без кръв и без бой да се предаде тази земя на чужденците. Територията на България е НАША, БЪЛГАРСКА ЗЕМЯ и за нея нашите деди са проливали кръвта си...
ЗЗД Чл. 49. Този, който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работаЛогика
Рейтинг: 1316 НеутралноДо коментар [#74] от "karabastun": Аполитична съм, но ако бг. правителство вземе решение, с което се разрешава масово заселване на големи групи от чужденци - напр. над 30 000 човека - на българска територия, съм готова и за гражданска война. На моите лични земеделски земи и на тези на съпруга ми, чужденец няма да стъпи,няма да ги обработва, ако ще небето да се срине или да ме обявят за изменник на България. Това е положението.
ЗЗД Чл. 49. Този, който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работаистинският.груйчо
Рейтинг: 531 НеутралноДо коментар [#67] от "karabastun":
www.zaednovchas.bgСтрува ми се, че авторът нарочно използва думата патриопат, не патриот. Здравият патриотизъм е хубаво нещо. Само че т.нар. "Патриотичен" фронт е почти всичко друго, но не и патриотичен. Те са малко повече от тесногръди ксенофоби, лъжци, жадни за власт, които противопоставят различни групи в обществото за собствена изгода.
Още преди 150 години Васил Левски има по-напредничаво мислене от тях: бори се за държава, в която ще владее правото и всички ще са равни пред закона независимо от вяра и народност. Той обединява, защото справедливостта обединява. На днешните патриоти не им пука за справедливостта - затова ни разделят.
А емигрантите нито "врещят", нито се опитват да унищожат ценностната система на националните общества. Това е твоя фантазия основана на незнание и недоверие. А може би в България всички мислят по един и същ начин? Може би всички мислят "правилно" и са света вода ненапита? Не, разбира се. Ако беше така, нямаше да имаме проблеми. Всъщност българите в чужбина са горе-долу същите като българите в България - има родолюбци, има и безродници, има леви и десни, честни и нечестни.
И да, вярвам, че трябва да останат приобщени - всичките. Защото заедно имаме по-голям шанс.
Другото са за мен детски сръдни.
П.П.
Пътем, и Християнството унищожава ценностната система на националните общества - виж Новия завет: "Няма вече иудеин, ни елин [...] защото всички вие едно сте в Христа Иисуса" (Галатяни 3:28) И това е правилно, защото в крайна сметка всички сме хора. Но какво казваш, да зарязваме ли Православието, което - уж - е важно за "патриотите" и е част от нашата национална ценностна система?
истинският.груйчо
Рейтинг: 531 НеутралноДо коментар [#66] от "Логика":
www.zaednovchas.bgДо коментар [#68] от "Логика":
[quote#68:"Логика"]С 2 думи- българка от чужбина обвинява българите в България, че ако не искаме да приемем в България нелегални имигранти от Африка, Азия и Арабия, значи сме мразители на Родината си, а омразата ни се изразява в нежелание африканци и араби да станат "дарители на генетичен материал" на българки и България да стане държавата на арабите и африканците, а не на българите? [/quote]
вие малко сте загубила връзка с действителността, струва ми се.
Логика
Рейтинг: 1316 Неутрално[quote#77:"истинският.груйчо"]А емигрантите нито "врещят", нито се опитват да унищожат ценностната система на националните общества. [/quote] Нима? Етническите българи- 85% от населението на България- се топим, не защото българките не искат да раждат деца, а защото ДЪРЖАВАТА НЕ СЪЗДАВА ПРАВНИ УСЛОВИЯ, защитаващи работещите майки с деца. Толкова ли е трудно да се създаде специален закон, задължаващ работодателите да наемат задължително определен % работещи майки? Ако политиците не могат да напишат такъв законопроект - няма проблем - ще се хванем 10тина адвокати и ще го създадем. Защо е нужно да се "внасят" чужденци, които да заемат българските работни места, след като те не са граждани на държави- членове на ЕС?
ЗЗД Чл. 49. Този, който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работаЛогика
Рейтинг: 1316 НеутралноДо коментар [#78] от "истинският.груйчо": Напротив- Вие сте загубил връзка с българската действителност. Група космополити ЖЕЛАЕ подмяната на етническото мнозинство в България с чужденци, които нямат абсолютно нищо общо с българският етнос. Че тогава що да не си внесем напр. арменци, а непременно трябва да си внасяме араби и африканци, а?
ЗЗД Чл. 49. Този, който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работаglog
Рейтинг: 636 НеутралноДо коментар [#72] от "Николай Николов": ≪Кой това? Пендачанска? Аз?≫
По-голяма манипулираща демагогия от тази рядко се среща. Става дума за теб и такива като тебе, а не за Пендачанска. Тя си пее и не иска нищо от държавата, макар да носи слава за нея. А вие не допринасяте нищо за държавата, но искате от нея това, което, по законите на повечето ЕС-държави, не ви се полага. Искате да сте там, да работите в полза на чужди държави и там да си плащате данъците, но държавата да харчи милиони, за да можете вие от там да ни налагате как да ни управляват нас тук.
И стига с това, как вие с вашите пари, които пращате на близките си, правите инвестиции в България. А кой ви ги иска? На нас те не ни трябват, а и не ги изпращате на нас, на държавата и на народа, а на близките си. Ние, народът и държавата, нямаме полза от тях. Заврете си ги където искате и ни оставете ние да си изберем кой да ни управлява.
истинският.груйчо
Рейтинг: 531 НеутралноДо коментар [#79] от "Логика":
www.zaednovchas.bgАз ви казах, че сте загубила връзка леко с действителността.
За българските емигранти говорим - не за имигранти (друга дума) в България.
Останалите конспиративни теории (нямащи много общо с темата) няма да ги коментирам.
Логика
Рейтинг: 1316 Неутрално[quote#82:"истинският.груйчо"]За българските емигранти говорим [/quote][quote#70:"Логика"]мисля, че над 90% от всички "гражданско активни" българи в чужбина, които насаждат идеи против националната държава, са активисти/ членове на кривозащитни НПОта, основани в държавите им по местопребиваване и тези хора от там получават една солидна част от месечните си възнаграждения за положен труд. Нали не мислите, че нормален българин с живи родители в България ще иска масовото заселване на България с африканци и араби- мюсюлмани и драстична промяна в етническото мнозинство на Р. България? [/quote]
ЗЗД Чл. 49. Този, който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работаЛогика
Рейтинг: 1316 Неутрално[quote#82:"истинският.груйчо"]За българските емигранти говорим -[/quote] [quote#73:"Логика"]Мисля и още, че тези чужди кривозащитни НПОта са свързани с наши политически партии с цел обработка на мнението/ мисленето/ вижданията на нас- българите в България, за да ни се промени насила мнението и да се отворим към идеята България да стане сборище на нелегални имигранти от Африка и Азия.За целта се пускат в действие всички възможни манипулативни методи, даже тези, с които действаше бкп- внушаване на колективна вина към неограничен кръг от българите в България, че нашият избор- независимо политически или друг- не е правилен, че ние сме глупави, необразовани хора, които не могат да вземат важни и правилни решения в живота си и за това трябва да бъдем поучавани; пускат се в ход най-злостните гаври с родолюбивото чувство на българина, сарказма към вековни български традиции и отхвърлянето им като "немодерни, безсмислени, остарели и неглобалистки" и други подобни прийоми. Лично аз съм ОТВРАТЕНА от тази антибългарска кампания., защото тя засяга най- съкровеното у българите- усещането ни, че си имаме собствена държава, на която ние сме си стопани и собственици и усещането ни за българско самосъзнание чрез уважение към нашите традиции, история, култура и цивилизация. [/quote]
ЗЗД Чл. 49. Този, който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работаboby1945
Рейтинг: 819 ВеселоДо коментар [#71] от "Николай Николов":
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....Не всички, даже не повечете, само единици вресльовци, търсещи пъблисити и просто нещо да кажат!!!
Sars Saraktos
Рейтинг: 452 НеутралноНикой извън България не бива да гласува и да ми натрапва престъпни правителства, като това на ГЕРБ. Първо да се върне да живее в Родината и тук да се бори за управлението й. А не от Вашингтон да ми гласува за Б.Б и Ц.Ц., защото ги харесвал.
"Който търси истината, Бог вижда..."Нощен ястреб
Рейтинг: 479 НеутралноДо коментар [#1] от "karabastun":
Да обясня още веднъж- парите са колкото ваши, толкова и наши /аз съм български данъкоплатец от много години!/, така че недейте ми прави толкова тънка сметка!
Асен хаджи Асенов
Рейтинг: 269 ВеселоЕто затова вече цял месец от #ИскамДаГласувам "врякаме" и се "моатем в краката" на едно правителство, което избра коалицията на позора ...
В Гуантанамо беше Саддам Хюсейн и други международни престъпници от световен мащаб . - цитат на коментар #177 от “niksan1_______________________________
Този нов автор отдека го изкопаха или стои в нафталина?
Дори е забравила българския език, а се натиска да гласува вегетирайки в Англия!
gost22
Рейтинг: 2113 Неутрално[quote#65:"истинският.груйчо"]Ако и в България се налагаше да чакаш 5-6 часа и да пътуваш 200-300 км, за да гласуваш, активността вероятно щеше да е същата. [/quote]
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...Ми ти описа огромна част от "изборните гъбари" в България. Живеят в друг град, но не са си оправили адресната регистрация и на общинските избори гледаш едни случки в малките общини...
gavrilov
Рейтинг: 479 НеутралноДо коментар [#2] от "theanalyser":
зле си с числата. Толкова ли е трудно? На последните избори гласуваха в чужбина към 150 000 и 56% от тях извън Турция. Това ви изплаши, а не гласуването "по принцип".
gavrilov
Рейтинг: 479 НеутралноДо коментар [#1] от "karabastun":
"Има закони – у нас и в чужбина. Само 6 от 28 държави в ЕС устройват избори за гражданите си в чужбина /включително България/. " - Това все едно, че Каралачанов го е писал. Господине, как може така да се излагате? Един като вас каза по телевизията оня ден, че Франция не позволявала гласуване в чужбина: след като те правят в чужбина електронно гласуване, и разкриват 700 изборни секции. Господине, вашата любима държава Русия, на последните си избори разкри цели 20 изборни секции ... в България. Не се излагаыте моля ви се!
bahy
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#1] от "karabastun":
Добре, че българските власти не откриват болници в Ушуайя. Поне ушуайяйците ще се лекуват нормално, а не по български...
bahy
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#1] от "karabastun":
Добре, че българските власти не откриват болници в Ушуайя. Поне ушуайяйците ще се лекуват нормално, а не по български...
gavrilov
Рейтинг: 479 НеутралноДо коментар [#36] от "Логика":
Това изследване съвсем не е актуално. От 1989г до сега минаха близо 30 години и последните държави, които имаха рестрикции към двойното гражданство го премахнаха. Две знаково държаваи: Белгия и Германия са особено интересни. И особено по отношение на турските граждани, чието второ гражданство широко се толерира. Разбира се, няма никакви ограничения за гражданите на ЕС.
Искам да ви предпазя от една груба грешка: изследването на Корнезов засяга преди всичко условията, при които чужд гражданин - емигрант, придобива местно гражданство. Докато това, което интересува депутатите в България е обратното. Български емигрант, като отиде в чужбина и стане чужд гражданин, как да му вземем българското гражданство. Отговора на казуса е прост: няма такъв метод, и не се предвижда, освен евентуално в Азербайджан и Белорус.